Головна

Падіння на землю

  1.  III. - Падіння імперії Цинь
  2.  IV. ПАДІННЯ відробіткова СИСТЕМИ
  3. " Про народ мій! Увійдіть в землю священну, яку Аллах предначертал вам, і не повертайтеся назад, щоб не опинитися вам зазнали збитку ".
  4.  АНГЕЛ, спустився на землю
  5.  АРІЇ завойовувати ЗЕМЛЮ
  6.  Бандитський напад НА ЕДУАРДА ЛИМОНОВА
  7.  Веніі з землею. Використовуються спеціально забиваються вертикально в землю

Більшість космонавтів цілком ладнали з Гагаріним, цінували його почуття гумору і душевну щедрість, їм подобалося розважатися і випивати з ним, і вони визнавали його своїм неформальним лідером. Багатьом не терпілося знову побачити його на орбіті. Але був один космонавт, який ставився до нього інакше.

Георгій Тимофійович Береговий, який народився в квітні 1921 року, був одним з найстарших космонавтів; його включили до складу загону в 1963 році, коли переглядали список «майже придатних» кандидатур 1959 року. Серед всіх космонавтів лише він і Павло Бєляєв (командир Леонова в експедиції «Сходу-2») могли похвалитися найбільшим відмінністю пілота - реальним досвідом повітряного бою. Береговий зробив 185 бойових вильотів під час війни і отримав почесне звання Героя Радянського Союзу. У 50-і роки він служив льотчиком-випробувачем, так що, подаючи заявку в загін космонавтів, явно вважав, що у нього непогана кваліфікація. У 1964 році, незабаром після відбору, він отримав місце дублера в планованої експедиції «Сходу-3» і готувався до неї в повній впевненості, що відправиться в найближчий же космічний політ. Микола Каманін мав теплі почуття до побратиму-ветерану. Він сприяв прийому Берегового і надав йому всі можливості домогтися успіху.

Після смерті Королева його наступником на посту глави ОКБ-1 став Василь Мішин, людина доброзичлива і енергійний, але позбавлений політичного впливу і природної хитрості свого предшественніка1. Так чи інакше, робота над «Сходом-3» забуксувала настільки, що проект довелося згорнути. Мішин вирішив спрямувати зусилля ОКБ-1 на «Союз» і на подальший розвиток потужного місячного двигуна Н-1, а й це виявилося справою дуже непростою.

Береговий вважав, що його статус дублера плавно підвищиться якраз до наступного польоту - першого пілотованого випробуванню нового комплексу «Союз», і він полетить у космос на цьому кораблі. Але тут у гру вступив Гагарін і зажадав це місце для себе, по максимуму використовуючи при цьому своє становище і посаду заступника начальника Центру підготовки космонавтів. Береговий кристально чітко позначив свою образу перед усіма, хто міг його почути, і врешті-решт увірвався в кабінет Гагаріна в Зоряному містечку, щоб з'ясувати стосунки особисто. Федір Демчук, шофер Гагаріна, в невідповідний момент увійшов до кабінету і став свідком цього скандалу. «Береговий був постарше, але ще не літав в космос. Він відпускав всякі негідні зауваження щодо Гагаріна, що, мовляв, занадто молодий для звання Героя Радянського Союзу, занадто зазнався. Він обізвав Гагаріна вискочкою, і Гагарін відповів: "Поки я керую, ви ніколи в космос не полетите". Потім вони ще якийсь час сперечалися ».

Ймовірно, не мають рації були обидва боки. Можливо, Береговий розраховував, що його включать до складу екіпажу «Союзу» автоматично, але цього не сталося. Він проходив підготовку на «Сході», обладнання якого вельми відрізнялося від техніки нового корабля, і не вправі був звинувачувати в своєму тривалому щастям Гагаріна - так трапилося, що програма «Схід» була згорнута до того, як Береговий зумів полетіти. Треба сказати, що він був людиною вельми амбітним, а в 1972 році навіть очолив Зоряне містечко.

Пізніше, після бурхливого розмови з Береговим, Демчук боязко повідомляв Гагаріну, що деякі інші космонавти і керівники Зоряного містечка просили скористатися персональним автомобілем Гагаріна, і Демчук, скромний водій, не міг їм відмовити. Він розповідав: «Тоді Гагарін вдарив по капоту кулаком і каже:" У нас тут один командир, і тільки він може розпоряджатися машиною! " Мовляв, крім нього, більше ніхто не може її брати. Так він проявив свої почуття, на капоті залишилася невелика вм'ятина ». Демчук був упевнений, що цей спалах, абсолютно нетипова для Гагаріна, була результатом стресу, а не проявом марнославства.

Ярослав Голованов відзначав: «У той час інші космонавти часто говорили:" А що Гагарін? Один разок обернувся навколо Землі, і все-то справ у нього було - поглядати за автоматичними системами "Сходу". Але це не так, тому що коли він літав, вся ця історія [з космічними польотами] тільки починалася, і все, що він робив, було дуже важливо, і він поводився дуже хоробро, ніхто ж не знав, що могло трапитися. Невідомо було навіть, чи зуміє людина в космосі нормально ковтати, чи зуміє він перенести невагомість. Так що докоряти Гагаріна абсолютно несправедливо "».

Напевно ці критики, лається собі під ніс, належали не до самого першого загону, колись складався з двадцяти чоловік, а до свіжого поповнення, готувався полетіти на «Союзі». Смерть Королева позбавила Гагаріна не тільки близького друга і наставника, а й самого впливового політичного заступника в космічних колах, подібно до того, як падіння Хрущова зробило Першого Космонавта беззахисним перед заздрісними кремлівськими генералами. Йому доводилося вести незвично важку боротьбу за те, щоб зберегти своє становище в космічній ієрархії, і це напруга стало позначатися на його колись легкому характері. Тим часом під керівництвом Василя Мішина ОКБ-1 послабшав, оскільки він не міг так само успішно, як Корольов, захищатися від втручання влади і від лютої конкуренції з боку інших аерокосмічних конструкторських бюро, які рвалися посилити власне представництво в космосі.

А між тим грандіозна місячна програма НАСА раптом зупинилася. 27 січня 1967 року Гас Гриссом і його товариші по екіпажу Ед Уайт і Роджер Чаффі піднялися на борт першого підготовленого до польоту «Аполлона», оснащеного вдвічі зменшеною різновидом ракети-носія «Сатурн». Це була рутинна тренувальна процедура, в ході якої пілоти повинні були відпрацювати «зворотний відлік» при включених системах і довести корабель до останньої секунди перед стартом, що не запускаючи при цьому двигуни «Сатурна». Дисципліна на стартовому майданчику і навколо неї кульгала вже до початку цієї репетиції: нова капсула не виправдала очікувань. Деталі електричних ланцюгів і систем зв'язку не витримували ніякої критики, так що астронавти прикріпили зацвілий лимон на верхівку капсули-тренажера, щоб висловити невдоволення її конструкцією. Коли Чаффі заліз в люк, щоб почати випробування, він поскаржився, що всередині апарату пахне кислим молоком. Присутні зійшлися на думці, що норовиста система клімат-контролю випускає якісь пари. Потім відмовило радіо. Розгніваний Гас Гриссом закричав: «Якого біса, як ми повинні спілкуватися з Центром з космосу, якщо ми навіть не можемо поговорити з ним, поки ми на Землі?» Навколо стартового комплексу «Кеннеді» явно панував не дуже-то приємний настрій. Техніки задраїли важкий люк «Аполлона», замкнувши екіпаж всередині.

Минуло п'ять годин з початку випробувань, коли спотворений голос Гриссома по радіозв'язку оголосив крізь тріск перешкод: «У нас в капсулі пожежа». Через кілька секунд - інший голос, мабуть, Уайта, більш наполегливий: «Гей, ми горимо!» Потім - крик болю, потім - лише шипіння і свист електричних розрядів: радіо відключилася. Раптово бокова частина капсули тріснула. Всі почули страшний гул і побачили, як верхню частину пусковий вежі обгорнула полум'я і клуби їдкого диму. Персонал майданчика, на верхівці вежі, відчайдушно намагався витягнути астронавтів назовні, але дим виявився непроникним, а жар - майже нестерпним. Люки вдалося відкрити лише через чотири хвилини. На той час всі три астронавта були мертви2.

Трагедія чимось нагадує загибель Валентина Бондаренко в ізольованій камері в далекому 1960 році, але НАСА не могло винести урок з тієї страшної трагедії - радянську космічну програму оточувала завіса найсуворішої таємності.

НАСА вступило в дворічний період розгубленості і невпевненості. Загибель астронавтів серйозно похитнула його технічну і політичну репутацію. Радянські космонавти сумували за своїми американським колегам, і влада дозволила їм відправити офіційні співчуття рідним загиблих, а Брежнєв і Мішин в цей час цинічно розмірковували про те, що радянській космічній програмі випала нагода знову вирватися вперед.

Однак роботи над радянської гігантської суперракета Н-1, призначеної для польотів на Місяць, сильно вибивалися з графіка, і навіть деморалізовані американці розуміли, що особливої ??загрози вона для них не становить. В офіційному рапорті від 2 березня 1967 року американська військова розвідка так оцінювала Н-1:

Ряд чинників перешкоджає тому, щоб Поради змогли успішно конкурувати з графіком робіт по «Аполлону» ... Їх місяцехід чи буде готовий для випробувань до середини 1968, і навіть після цього слід очікувати серії безпілотних запусків протягом приблизно року - ці запуски знадобляться , щоб підготувати систему до можливу спробу висадки на Місяць. Поки ж їм доведеться проводити випробувальні космічні «рандеву» і відпрацьовувати техніку стикування 3.

Навіть для Мішина та його команди в ОКБ-1, вічно побоювалися противника, висадка людини на Місяць і його успішне повернення здавалися справою дуже віддаленого майбутнього. Однак можна було б здійснити набагато простіший проект - обліт Місяця в дусі Жюля Верна, для цього не потрібна колосальна і поки жодного разу не літала ракета-носій Н-1. Глушко і Челомей, старі суперники Королева по космічним справах, розробляли ракету «Протон», яка була більший і потужніший Р-7, проте все-таки недостатньо потужною, щоб одночасно нести на собі і місячний посадковий модуль, і спусковий апарат з екіпажем. Мішин встав перед важким вибором: якщо він вирішить зайнятися польотом навколо Місяця за допомогою челомеївський «Протона», йому доведеться пожертвувати розробками по Н-1 і жукообразному місяцехід; але якщо вдасться зробити досить простий з технічної точки зору обліт Місяця, поки НАСА заліковує рани після пожежі «Аполлона», будь-які подальші прогулянки по місячній поверхні знову здадуться чимось вторинним у порівнянні з радянськими досягненнями. З урахуванням такого спокусливого призу роботу над новою капсулою «Союз» прискорили, ракету Н-1 відсунули на ще більш дальній план, а старі недруги Королева глибше запустили пазурі в ОКБ-1.

Всі ці складності позначилися і на загоні космонавтів. Леонов почав готувати його до посадки на Місяць за допомогою Н-1, при якій передбачалося використовувати невеликий одномісний посадковий модуль, а інша група готувалася до обльоту Місяця на «Протон», з подовженим варіантом «Союзу» під назвою «Зонд». При цьому ще одна група, в яку входив Гагарін, займалася підготовкою до першої наземно-орбітальної відпрацювання дій нового «Союзу» зі стандартною Р-7. На відміну від проектів НАСА, де «Аполлон» був привілейованим центральною ланкою, радянські місячні програми без жорстокої корольовської дисципліни і його таланту керівника виявилися розщепленими, переплутаними і суперечливими.

До весни 1967 року новітні й сучасні «Союзу» вже щосили просувалося до своєї ключової стадії - першого польоту. 22 квітня радянські відділи пропаганди навіть дозволили деяким чуткам просочитися в міжнародне агентство ЮПИ: «Майбутня місія буде включати в себе найбільш вражаюче радянських космічне діяння в історії - спробу здійснити на орбіті стикування двох кораблів і перехід членів екіпажу з одного апарату в інший». Але Миколи Каманіна, мабуть, переслідували сумніви. У його щоденнику можна знайти досить ясні натяки на політичний тиск: влада хотіла, щоб «Союз» полетів якомога швидше.

Ми повинні бути повністю впевнені, що політ пройде успішно. Він буде складнішим за попередні, і відповідно підготовка до нього повинна проходити довше ... Ми не збираємося стискати графік. Зайва поспіх призводить до фатальних інцидентів, як з трьома американськими астронавтами в січні 4.

Тривога Каманіна з'явилася передчуттям катастрофи. Олексій Леонов каже: «Перший пілотований випробування" Союзу "доручили Володимиру Комарову, з Юрієм Гагаріним в якості дублера, а ще один" Союз "зарезервували для польоту Юрія, який повинен був відбутися пізніше. У ці два роки він дуже серйозно готувався, докладно доповідав Державної комісії про своє просування. А потім Комаров полетів на два дні [на 27 годин], і у нас виникла велика проблема ».

Передбачалося, що слідом за Комаровим на наступний же день стартує ще один «Союз», з трьома членами екіпажу: Валерієм Биковський, Євгеном Хрунової і Олексієм Єлісєєвим. Потім ці два «Союзу» стикуються, після чого Хрунов і Єлісєєв перейдуть в капсулу Комарова і сядуть в запасні крісла, що стане черговим «вперше»: вперше в світі космонавти злетять в одному кораблі, а здійснять посадку в іншому. Все це замислювалося як репетиція майбутньої місячної експедиції. Поки на «Союзі» не було герметичного перехідного шлюзу, так що перехід члена екіпажу з капсули в майбутній місячний спусковий апарат міг здійснитися тільки шляхом переміщення з одного люка в інший через відкритий космос.

Цілком ймовірно, брежнєвська адміністрація бажала, щоб ця стикування відбулася під час святкування Першого травня. До того ж 1967 рік мав особливе значення для вождів КПРС - в цьому році відзначалася п'ятидесятих річниця Жовтневої революції. Сама ідея «союзу» між двома космічними кораблями, спільно діючими на орбіті, була вельми символічною, особливо для тодішньої влади, взагалі схиблених на символах. У 1982 році Віктор Євсиков, конструктор, який брав участь у створенні «Союзу» і допомагав в розробці термоізоляції, зізнавався, знайшовши притулок в Канаді, що на Василя Мішина та його ОКБ-1 надавали сильне політичний тиск, уряд вимагав, щоб вони в призначений час вивели два «Союзу» на орбіту: «Деякі запуски робили майже виключно в пропагандистських цілях. Наприклад, до Дня міжнародної солідарності трудящих в 1967 році приурочили політ Володимира Комарова, який закінчився трагічно ... Керівництво ОКБ-1 знало, що апарат "Союз" ще не повністю налагоджений, що потрібно більше часу для того, щоб по-справжньому підготувати його до роботі, але партія наказала його запустити, незважаючи на те, що чотири попередніх безпілотних випробування пройшли невдало ... Політ відбувся, хоча Василь Мішин відмовився підписувати документи на затвердження спускається "Союзу", він вважав, що цей апарат ще не готовий »5 .

Крайній термін, поставлений партією, наближався. Тим часом фахівці ОКБ-1 знали про 203 недоліках апарату, які ще потрібно виправити. У цих дослідженнях активну участь Юрій Гагарін6. До 9 березня 1967 року він разом з найближчими колегами-космонавтами і за допомогою інженерів склав десятистраничного офіційний документ, де докладно перераховувалися всі ці проблеми. Труднощі полягали в тому, що ніхто не знав, що робити з цим папером. У радянському суспільстві погані вісті завжди погано відбивалися насамперед на самому віснику. За спиною Мішина про цю доповідь знали цілих п'ятдесят провідних інженерів, хтось із них допомагав і в складанні документа, однак ніхто не знайшов в собі сили відправитися в Кремль і зробити необхідне - вимагати, щоб Брежнєв відмовився від горезвісного символізму польоту, перестав підганяти конструкторів , дозволив відкласти запуск і дав можливість спокійно усунути всі технічні несправності.

Зрештою космонавти і «космічні бюрократи» застосували стару як світ методику. Вони запросили в якості посланця незацікавлена ??особа, яка не мала відношення до програми «Союз». З проханням доставити рапорт в ЦК вони звернулися до Веніаміну Русаеву, гагарінському одному з КДБ.

«Комаров запросив мене з дружиною в гості, - розповідав РУСАЛ. - Коли він нас проводжав, то прямо заявив: "Я не повернуся з цього польоту". Я знав, як було, і запитав: "Якщо ти так впевнений, що загинеш, чому не відмовишся брати участь в польоті?" Він відповів: "Якщо не полечу, замість мене відправлять дублера. Тобто Юру. І він загине замість мене. А нам його треба берегти". Взагалі технічна підготовка Гагаріна до польоту на "Союзі" була гірше, ніж Комарова. І Комаров сказав, що він знає, про що говорить, а потім раптом розплакався. Перед дружиною він, звичайно, стримувався, але, коли ми ненадовго залишилися одні, зламався ».

Поодинці РУСАЛ мало що міг зробити. На ранок, сидячи за своїм столом на Луб'янці після безсонної ночі, він вирішив звернутися за порадою до одного зі своїх начальників по КДБ, генерал-майору Костянтину Макарову, до якого ставився з глибокою повагою. «Відділ Макарова займався людьми, які працювали в космонавтиці. Макаров тісно співпрацював з Корольовим, але потім той помер, а Мішин [його наступник] був зовсім з іншого тіста. Хлопці з мого відділу теж брали участь в цій роботі, але з Мішин неможливо було мати справу, особливо коли потрібно приймати тверді рішення. Його завжди доводилося направляти ... Я прийшов в кабінет до Макарову і розповів йому, що з ракетою серйозні проблеми. Він дуже уважно мене вислухав і відповів: "Я дещо зробимо. Не йди сьогодні зі свого місця. Ні на секунду". Я виконав обіцянку. Я просидів за своїм столом недовго, скоро він мене викликав до себе. Він дав мені листа, складеного групою на чолі з Юрієм Гагаріним. Там, в цьому листі, були викладені результати досліджень, в яких брали участь більшість космонавтів. Макаров велів мені віднести лист наверх, Івану Фадей-кину, начальнику Третього управління »[22].

Це «лист» складалося з пояснювальної записки і десятистраничного документа, описувати все 203 технічні неполадки «Союзу». РУСАЛ говорив: «Я його не читав. У мене просто не було часу ». Крім того, інстинкт кагебушникам напевно застеріг його: не виключено, що заглядати в документ небезпечно для нього особисто. Те ж саме подумав і Фадейкін, тільки-но побачивши папір, і тут же звалив з себе відповідальність: «Не в моїй компетенції». Він направив Русаева до набагато більш небезпечного мешканцеві Луб'янки - Георгію Цінева.

Цінева був близьким другом Брежнєва і навіть його родичем (через дружину), вони разом воювали. Якщо хтось і міг доставити важливе послання прямо в руки Генеральному секретарю, так це він. Але, на жаль, все виявилося не так просто. Цінева швидко піднімався по кар'єрних сходах КДБ, опікуваний своїм кремлівським патроном. Він не збирався дратувати покровителя, це могло б зіпсувати настільки дорогоцінні для нього відносини. «Читаючи лист, Цінева поглядав на мене, щоб зрозуміти, чи прочитав я його сам», - пояснював РУСАЛ. У нього виникло чітке відчуття, що Цінева вже добре знайомий зі змістом документа та технічні деталі його абсолютно не цікавлять. «Він мене дуже уважно вивчав, втупився, точно стерв'ятник, і раптом запитав:" Як ти поставишся до підвищення? Перейшов би до мене в управління ". Він навіть запропонував мені кабінет краще ».

РУСАЛ багатьом ризикував. Цінева намагався підкупити його цим підвищенням, до того ж хотів перевести до себе, туди, де за Русаевим буде зручніше спостерігати. Якщо РУСАЛ піде на угоду, то втратить можливість допомогти Комарову та Гагаріну в їх справі. Якщо ж відкине пропозицію Цінева ... Про наслідки страшно було і подумати. «Мабуть, все це було частиною якоїсь гри. Я дуже розсердився, але не подавав виду. Я акуратно відмовився від пропозиції Цінева, пояснив, що у мене недостатня кваліфікація, щоб працювати в його управлінні ».

Цінева залишив папір у себе, і її ніколи більше не бачили. Через лічені тижні Фадейкіна понизили, послати в іранське консульство - просто за злочинне читання цієї доповіді. Макарова тут же звільнили, без будь-якої пенсії, а Цінева незабаром очолив всю військову контррозвідку КДБ [23]. Русаева ж усунули від космічних справ і перевели в малозначне управління підготовки особового складу під Москвою, далеко від Луб'янки. «Після цього я десять років сидів тихо, як відлюдник», - зізнається він.

Рано вранці 23 квітня 1967 року «Союз» вже спирався на ферми стартовою вежі Байконура, готовий до запуску за первісним графіком. Комаров здійснював останні приготування перед тим, як піднятися на ліфті і зайняти своє місце в капсулі, а Гагарін, судячи з усього, забув, що тортури, яким піддавали пілотів-дублерів в давні часи «Сходу», в 1967 році вже не застосовуються. Дублерів НЕ втискували в скафандри і не везли до підніжжя пусковий вежі помилуватися, як їх більш везучі колеги піднімаються до верхівки ракети. Дублюючий екіпаж звільнили від чергування увечері, напередодні польоту, тільки на цей раз, на жаль, Комаров не опинився «більш везучим». Журналіст Ярослав Голованов зауважив, що Гагарін вів себе дуже дивно. «Він зажадав, щоб на нього наділи захисний скафандр. Всім було вже ясно, що Комаров у відмінній формі і готовий до польоту, що до старту всього три-чотири години, але він раптом як з ланцюга зірвався і став вимагати то одного, то іншого. Якісь раптові примхи ». Голованов не знав, що це не було випадковою спалахом, а ось РУСАЛ та інші присвячені стверджували: так Гагарін намагався всіма правдами і неправдами домогтися участі в польоті, щоб врятувати Комарова від майже неминучої загибелі.

Версія подій, що викладається Головановим, викликає питання: для цієї експедиції Комарову скафандр взагалі не покладався, а значить, його не могли дати і Гагаріну, дублеру. Передній модуль «Союзу» був забезпечений герметичними люками з обох кінців, що дозволяло модулю служити перехідною шлюзовий камерою. Космонавти з другого «Союзу» вийдуть у відкритий космос, і кожному з них знадобиться скафандр, але Комарову він не потрібен. Навіщо ж тоді Гагарін вимагав, щоб його одягнули в скафандр? Реалістичне пояснення: просто він хотів, щоб скафандр надів Комаров, тим самим отримавши ще одну ступінь захисту. Це не так просто, як може здатися: скафандри тісно пов'язані з самим апаратом, їх не одягнеш так само легко, як пальто, адже їх необхідно підключати до всіляких систем життєзабезпечення.

Є і ще одна версія: не виключено, що Гагарін намагався якимось чином перешкодити підготовчих операцій, але чіткого плану дій у нього не було. Однак, що б не сталося в роздягальні насправді, архівні кадри, зняті перед запуском, показують нам невеселого Комарова, похмурого Гагаріна і декількох дуже пригнічених техніків.

Комаров зіткнувся з труднощами відразу, як тільки досяг орбіти. Одна з двох панелей сонячних батарей приладового відсіку, що розташовувався ззаду, не розкрилася (ще одна відмова механіки), і його бортовим комп'ютерам, який відповідав за орієнтацію корабля, не вистачало енергії. Запуск другого «Союзу» з Єлісєєвим, Хрунової і Биковський відклали, поки наземні служби боролися з проблемою нестачі енергії у Комарова, хоча, за деякими свідченнями, Василь Мішин до останнього пручався відкладання цього другого запуску. Після вісімнадцяти витків (через 26 годин) проблеми Комарова так і не вдалося вирішити, і керівництво польотом прийняло рішення припинити виконання всього проекту на найближчому ж витку. Комаров з величезними труднощами орієнтував капсулу для повернення в атмосферу, скаржачись: «Чортів корабель! Чого не торкнися, все працює не так ».

На відміну від кулі «Сходу», капсула «Союзу» мала сильно сплощене підставу - щоб її легше піднімали атмосферні потоки (цим вона відрізнялася і від модуля «Аполлон»). Недолік полягав в тому, що «Союз» доводилося направляти набагато точніше, ніж «Схід». Коли автоматичні системи орієнтації майже повністю відмовили, Комаров не зміг утримувати корабель під постійним кутом, і той почав обертатися. Тоді він включив висотні двигуни, щоб спробувати повернути собі контроль над орієнтацією корабля. На жаль, конструктори з ОКБ-1 встановили ці прискорювачі занадто близько до датчиків системи зоряної навігації, і ніжні лінзи перестали відрізняти зірки від випадкових відображень. Проходячи над тіньовою стороною Землі і розшукуючи надійніший орієнтир для своєї полуослепшей оптики, Комаров змушений був задіяти Місяць у відчайдушній спробі виправити корабль7.

Багато років ходили чутки про діалог Комарова і Центру управління польотами: вони засновані на доповідях американського Агентства національної безпеки, співробітники якого ловили ці радіосигнали з американської авіабази поблизу Стамбула. У серпні 1972 року колишній аналітик агентства, даючи інтерв'ю під псевдонімом Уинслоу Пек (його справжнє ім'я - Перрі Феллуок), повідомив хвилюючі подробиці перехоплених розмов:

Вони вже знали, що у них проблеми, ще години за два до загибелі Комарова, і вони билися, щоб їх усунути. Ми записали [діалог] на плівку і потім його пару раз послухали. Косигін особисто виходив на зв'язок з Комаровим. У них була розмова з відео, Косигін плакав. Говорив йому, що він герой ... Дружина хлопця теж вийшла на зв'язок, вони трохи поспілкувалися. Він їй говорив про сімейні справи, про те, як вчинити з дітьми. Це було моторошно. За кілька хвилин до кінця він вже став втрачати голову ... Дивно, нас вся ця історія грунтовно переорала - в тому сенсі, що наша робота як би олюднювати росіян. Коли їх стільки вивчаєш, стільки годин їх слухаєш, в кінці кінців знаєш їх навіть краще, ніж своїх 8.

Почавши спуск в атмосфері, Комаров вже зрозумів, що потрапив в біду. Станції радионаблюдения в Туреччині перехопили його крики люті і відчайдушного розчарування, коли він мчав до своєї загибелі, проклинаючи тих, хто посадив його в цей наспіх склепати корабель, хоча, можливо, Феллуок перебільшив, розповідаючи далі про його «останніх криках».

Нечаяне пророцтво Королева щодо «літання на ганчірках» тепер збулося: парашути не розкрилися як годиться. Невеликий гальмівний парашут вийшов, але не зумів витягнути основний з його відсіку: ще один серйозний промах конструкторів. Запасний парашут розкрився, але заплутався в гальмівному. Ніщо не змогло уповільнити падіння капсули. Комаров звалився в степ під Оренбургом з прискоренням нічим не стримуваного метеорита масою 2,8 тонни. Капсулу сплюснуло, і гальмівні ракети в її підставі вибухнули, спаливши те невелике, що ще залишалося від корабля.

Рятувальні групи намагалися загасити полум'я, жменями закидаючи його землею. На своїй базі вони отримали спотворене перешкодами повідомлення про аварію: щось про космонавта, якого потрібна термінова медична допомога. Навряд чи хоча якась впізнавана частка тіла Володимира Корольова вціліла у катастрофі, хоча РУСАЛ запевняє, що серед попелу знайшли кістку п'яти.

Для радянської космонавтики це був перший випадок загибелі космонавта в реальному польоті, і він викликав величезне потрясіння. Основні деталі катастрофи не вдалося приховати від світу (хоча радянська влада і визнавали лише відмова парашута, а не цілий ряд конструктивних прорахунків і недоробок при підготовці корабля, що мали місце задовго до того, як він стартував). Прийшла черга НАСА слати співчутливі послання. Обидві наддержави зрозуміли, що космос не розрізняє державної приналежності і кольорів прапора, піддаючи всіх, хто посміє в нього проникнути, будь то російські або американці, одним і тим же ризикам.

Прийшовши додому до Русаеву через три тижні після загибелі Комарова, Гагарін не захотів обговорювати будь-які важливі питання в квартирі одного - він побоювався «жучків», підслуховуючих пристроїв, які таємно встановлювалися в стінах, освітлювальних приладах або телефонах. У ліфтах і вестибюлях розмовляти теж було небезпечно, так що ці двоє курсували по коридорах і сходах багатоквартирного будинку, де металося гучна луна: головне - рухатися, збиваючи подслушівателей з пантелику.

Гагарін зразка 1967 року дуже відрізнявся від безтурботного оптиміста, яким він був в шістдесят перший. Він почувався винним в загибелі Комарова. «Він мені повідомив про величезну кількість досліджень, які вони провели, щоб спробувати перешкодити цьому польоту, - розповідав РУСАЛ. - Казав, що результати вони припускали доповісти Самому [Брежнєву]. Що вони сподівалися на мене як на посла, який доставить їх лист в потрібні кабінети. Я пояснив Юрі, як я цим займався і що з цього вийшло ... Він мене застеріг: "І стіни мають вуха". Це була Юріна ідея - уникати ліфтів. Мабуть, йому хтось сказав, що мене слухають ... Я в цьому остаточно переконався, коли одного разу дружина розбудила мене о третій годині ночі і ми з нею почули дивне потріскування за гратами вентиляції - виявилося, там встановили "жучок". Я страшно розлютився: значить, вони і своїх співробітників слухають! »

РУСАЛ продовжує свою розповідь: «У якийсь момент Гагарін оголосив:" Я повинен піти до Самому. Як ти думаєш, чи прийме? " Я був вражений його питання і відповів: "Юра, ти ж завжди поруч з ним стоїш на Мавзолеї. Ви з ним там завжди розмовляєте. І тепер ти мене питаєш, прийме він тебе чи ні? Я-то йому навіть руку ніколи не тиснув".

"Так, - визнав Гагарін, - але я з ним жодного разу не говорив серйозно. Йому хотілося слухати тільки всякі жарти і пікантні історії, які я привозив із закордонних поїздок".

Гагаріна дуже засмучувало, що він не зумів належним чином поговорити з Брежнєвим і переконати його скасувати запуск Комарова. Через багато років РУСАЛ пояснював: "З Хрущовим у Гагаріна були чудові стосунки, але з Брежнєвим - зовсім не такі. А якщо тебе не хочуть слухати, достукатися важко".

Перед відходом Гагаріна стало ясно, наскільки його переповнює гнів. "Я до нього [до Брежнєва] доберуся, - обіцяв він, - і якщо зрозумію, що він знав про цю ситуацію і все-таки допустив, щоб все це сталося, я знаю, що я тоді зроблю" ».

«Точно не знаю, що Юра мав на увазі, - згадував РУСАЛ. - Може бути, гарненько врізати йому по морді ». Він попередив Гагаріна: у всьому, що стосується Брежнєва, треба дотримуватися обачність. «Я йому сказав:" Перш ніж що-небудь робити, порадьтеся зі мною. Поводься обережно, попереджаю ". Але я більше не працював в космічному відділі. Я і в Москві-то вже не працював і мало що міг зробити. Не знаю, чи вдалося Юрі потрапити до Брежнєва. До сих пір себе виню, що не зміг залишитися поруч з Юрою і якось його направляти ».

Подейкували, що Гагарін зрештою побачився з Брежнєвим на якомусь заході і хлюпнув йому в обличчя вином з келиха.

Хоча Гагарін тужив за Комарову, одному з найбільш здібних і чарівних космонавтів, він як і раніше був сповнений рішучості полетіти в космос, а тому відчув величезне розчарування, коли начальство вирішило відсторонити його від подальших польотів. Олексій Леонов пояснює: «Після Комарова Державна комісія визнала неможливим відправляти Юру, так як всі неполадки" Союзу "слід виправити, повністю переглянути його конструкцію, а на це пішло б зо два».

Гагаріна усунули не тільки через те, що старт був відкладений: керівництво з новою силою захвилювалися, як би не втратити Гагаріна через якогось нещасного випадку. До того ж слід підтримувати певні військові традиції. Сергій Білоцерківський неохоче погодився з рішенням заборонити Першому Космонавту подальші космічні експедиції. Він прекрасно розумів, що Гагарін відчайдушно хотів полетіти на Місяць, однак зауважував: «Головним кандидатом [на передбачуваний місячний політ] був Андріян Ніколаєв. Що стосується Юри, то Корольов незадовго до своєї смерті говорив мені: ймовірно, йому не слід більше літати. Юра опинився у важкій ситуації: він працював заступником начальника Центру підготовки космонавтів, і обов'язки у нього були зрозумілі - тренування інших космонавтів і спостереження за ними. Керівник Центру підготовки зазвичай сам не літає ».

Це рішення дуже засмутило Гагаріна, і він звернувся в Державну комісію з листом, де благав: «Мене не можна усувати від польотів. Якщо я перестану літати, у мене не буде морального права керувати тими, чиє життя і робота пов'язана з небом ».

Хохлов, улюблений гагарінський перукар, говорив: «Юра не міг без польоту. В цьому була вся його життя. Людина не може без своєї професії. Він без неї просто не міг жити ».

Коли 26 жовтня 1968 року «Союз» після реконструкції нарешті здійснив перший успішний політ, за його пультом сидів найсуворіший критик Гагаріна - Георгій Береговий.

Правда про загибель Комарова і відсторонення Гагаріна від польотів стала надбанням гласності лише в кінці 1990-х років, однак більшість західних фахівців давно знали: у Першого Космонавта виникли якісь кар'єрні труднощі. Ще в 1978 році у своїй сенсаційної книзі «Червона зірка на орбіті» Джеймс Оберг, американський письменник, фахівець з історії освоєння космосу, заявляв:

Перед тим як загинути в тридцять чотири роки, Юрій встиг перетворитися з привабливого і самовпевненого пілота реактивних машин в напівбога, якому поклонялися і якого захищали від усякого ризику і пригод, поки він сам не спробував зламати цю захисну стіну і вирватися назовні. Але він зайшов в цьому надто далеко.

Гагарін спробував відвернути себе новими вечірками, і розчарований Каманін помічав в щоденнику, що після загибелі Комарова і відсторонення від польотів процес руйнування особистості Першого Космонавта пішов ще швидше.

На початку березня 1967 року, що останнього місяця життя Гагаріна, в Зоряному містечку нарешті завершили будівництво комфортабельного житлового корпусу для космонавтів. Олексій Леонов пам'ятає відбувалися там буйні гулянки: ймовірно, космонавти хотіли якось відволіктися, забути хоч ненадовго про страшну смерть Комарова: «Ми зустрічалися в квартирі Гагаріна частіше, ніж у кого-небудь ще. Традиції гостинності склалися ще в Чкаловському, де ми жили раніше. Наприклад, був закон: якщо припізнилися, роздягайся до пояса і з головою лізь в холодну ванну. Навіть якщо ти знаменитість. Закон є закон! Традицію заклав Юра: штука в тому, що після холодної ванни тебе оживляють великою порцією горілки, щоб ти не застудився. Тоді всі стали навмисне спізнюватися, щоб отримати горілку, яка їм належала.

Одним з видатних гостей був архітектор Комаровський, творець висотки МГУ, де ще в 60-му році перші космонавти падали в шахту ліфта. Його приймали відповідно до старовинних селянськими традиціями гостинності, які дотримувалися навіть на борту станції "Мир": гостю, зустрічаючи, дають найнеобхіднішу їжу, так як він міг зголодніти в дорозі. "Ми відвели Комаровського на верхній поверх, там приготували хліб-сіль і горілку, - розповідає Леонов. - А потім ми його повели з одинадцятого на десятий, там теж - хліб-сіль, горілка, і так далі, поверх за поверхом. В кінці всій цій затії Комаровський та інші знаменитості сказали: "Багато ми в житті побачили всяких чудес, але такого хлебосольства ніколи не зустрічали!" Так ми віддячили тих, хто побудував нам житло ".

Гагаріна такі вечірки напевно відволікали від турбот і тривог. Але, коли він повертався до рідного дому, в Гжатск, його таємні страхи, загнані всередину, іноді виявлялися.

Його сестра згадувала: "Так, це було п'ятого грудня. Він завжди о цій порі року до нас приїжджав і вирушав на полювання. Він уже зібрався виходити, але тут мама раптом захвилювалася. Пам'ятаю, як Юра сказав:" Мене все в світі про що -то просять. Я вічно допомагаю якимось абсолютно незнайомим людям, а ось ти мене ніколи ні про що не просиш. Ніколи не говориш, що тобі потрібно ". Валя і дівчатка [Лена і Галя] вже чекали його в машині, але у мене було таке відчуття, що Юра не хоче нас залишати. По-моєму, його щось турбувало" ».

 Знову за роботу |  уламки


 сільський хлопчина |  глава 2 |  Головний конструктор |  підготовка |  перед польотом |  глава 6 |  Повернення додому |  Моск. брешемо. |  Космічна гонка |  Випадок в Форосі |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати