Головна

II. Язичницька Бретань. - Мис Раз. - Місто З і легенда Даутов

  1.  Http://www.avito.ru/vidnoe/zemelnye_uchastki/uchastok_35_sot._izhs_170451473 - 31 465 000 руб. Продам ділянку 35 сот., Землі поселень (ІЖС), 7 км до міста
  2.  II. міська курія
  3.  II. Епоха Меровінгів. - Легенда про святу Оділі
  4.  III. Християнська Бретань, Сен-Поль-де-Леон і легенда св. Патрика
  5.  III. Епоха Каролінгів. - Легенда про королеву Ришард
  6.  IV. Місто і село

Коли Галлія була поневолена, латинізованого і колонізована, кельтський геній сховався в Арморике. Три століття Галлія перебувала під ярмом римських легіонів і імперської скарбниці, її постійно стрясали бунти. Частина населення сховалася на Британських островах, що стали притулком для друїдів і бардів. Але в IV столітті Меріадек повернувся в Арморику і почав переслідувати римлян. З IV по IХ століття Арморика була незалежною. Це час називається царським періодом в історії нашої кельтської провінції, воно наповнене нескінченними війнами. Одному з вождів вдалося об'єднати всіх князів під своєю владою і відстояти країну під час навал франків і норманів. Він прийняв титул пен-тірен, конан , Або король Арморіки. Цей період історії Бретані пов'язаний з іменами Меріадек, Градлон, номен і Алена Вітобородого. Епоха героїчна, варварська і дика, час розквіту язичницького духу кельтів.

Якщо Морбіан був доісторичним святилищем, Фіністер, оточений рифами і глибокими затоками із заходу, став головним культовим центром Бретані, де говорили по-Бретонська, вільної і язичницької країни. Від цього часу до нас дійшла група переказів, що сягають корінням в древнє язичництво і початкові легенди. Давайте пошукаємо цю початкову легенду в тих місцях, де вона народилася, на мисі Раз, найвидатнішою в океан точці західного світу, останньому камені, кинутому в Атлантику, чия дика краса викликала священний трепет древніх мандрівників.

Неприступні берега Фіністра роблять з нього справжню фортецю, а за цими потужними стінами стеляться самі зелені долини, найчудовіші куточки Бретані, такі, як береги річок ізолят і Ель, оспівані Бриз. Кімпо, однією з особливостей якого є елегантний собор, відкритий світу дня, сховався в долині між пагорбами, порослими лісом. З висоти Мон-Фруже видно, як Одягнений звивається змією по хвилястій морю лісу. Найголовніший правитель, тиран людей і землі в Бретані - це, без сумніву, Океан. Всюди відчувається його присутність, навіть якщо самого пана не видно. Його присутність відчувається в чорних і коричневих водах річок, де приливні хвилі піднімаються по руслах потоків іноді на десять льє, де шхуни пришвартовані до берегів або лежать в доках, як хворі кити. Його присутність відчувається в деревах, повалених і обмитих грозою, в солоному вітрі, що проносяться над землею, в тому, що морські птахи залітають дуже далеко від моря в пошуках трави для побудови гнізд. Його дізнаєшся в моряків, очі яких такі чесні й сміливі, в їх робах, в їхніх обличчях, обпалених сонцем, в кольорах і гордості, властивої людям цієї землі навіть у селах, сильно віддалених від узбережжя. Океан постійно нагадує про себе, з'являючись в розмовах людей похилого віку, які влаштувалися на порозі сільського будинку, і чоловіків в капелюхах, хвацько зсунутих на одне вухо, що сидять біля дверей маленьких кабачків, покурюючи трубку. Неминучий Океан можна знайти навіть в церкві, де уклінні жінки моляться. Адже під самою стелею нефа підвішена ціла ескадра кораблів з червоними і чорними бортами. Вони призначені для того, щоб донести до пішли в море благословення Діви і захист Морський Зірки. Може бути, це суду єгипетської Ісіди? Скільки ж душ перевезли ці запорошені кораблі в інший світ!

Жахливий бог Океан може обдарувати вас і посмішкою, і щоб побачити її, попрямуємо в затоку Дуарненез. Ця затока подібний сирени, адже, як тільки покинеш порт, щоб відправитися побродити по пляжам, вас зустрінуть прозорі джерела, чиї води омивають чорний граніт і де тонкі стебла лаванди стеляться по жовтуватим пісках. Небезпечна сирена приверне подорожнього губляться далями, шафраново-пурпуровими вечорами, пошепки хвиль, що відливають сапфіром. Саме сюди найдавніші перекази поміщають затонуле місто З. Але спочатку давайте відвідаємо Океан там, де він править неподільно. Для цього треба дійти до мису Різ, пройшовши повз Одієрно. Спочатку наша дорога пролягатиме по зелених луках, де то тут, то там видніються зарості дерев. Але в міру того, як ми піднімаємося на плато, пейзаж змінюється, стає біднішим і блідіше. Хто пошкодує сосни, зігнуті від вітру, що тягнуть до неба свої покручені сірі гілки? Хто поспівчуває дзвіниці Туго, вимальовується на тлі моря на самому краю землі, такий сиротливо і всіма забутої? Кому є діло до нещасної кози, прив'язаною до кілка? Після Лекоффа зрідка трапляються вітряні млини або одинокий пастух з веретеном, що сховався за огорожею з утесника. Нарешті, здалеку ми розглянемо величезний маяк, що стоїть на самій вершині мису Раз. Глухе бурмотіння, що доноситься звідкись знизу, знаменує близькість моря. Удари хвиль об скелі стрясають грунт у вас під ногами. Ще кілька кроків - і раптом, прямо за маяком, ви побачите Океан. Він розстилається до самого горизонту і пригнічує вас своєю могутністю. Тут закінчується земля, її оточують і поглинають всемогутні хвилі. Прямо за гострої скелею, яка є основою мису, лежить величезний Океан, і вас охоплює відчуття його величі. Стоячи на цій скелі, відчуваєш, ніби стоїш на рифі, з усіх боків охопленому усіма водами світу, прямо в центрі Атлантики. Є лише море і небо, а між ними розташувалися дві темні хмари.

туга смертна - Це перше і останнє враження, яке залишається з вами після відвідування мису Раз. Ці почуття найкращим чином виражаються в бретонском прислів'ям: «Захисти мене, Господи, адже човен моя настільки мала, а Океан настільки великий!» І в іншому: «Ні захисту від гніву Моря і Господа». Звивиста і кам'яниста стежка дереться до вершини грубо тесаного мису. Незабаром ви відчуєте під ногами те, що місцеві жителі називають пеклом Плогоффа. Століттями хвилі билися об скельний виступ мису, поступово руйнуючи його, і промили в ньому печеру. Якщо спуститися по уступу, можна заглянути всередину цієї печери і розглянути в її глибині світло. Це вихід з печери, що знаходиться на іншій стороні мису. Тут, на відміну від інших місць півострова, граніт червоний. Під водою граніт обплутаний білими стрічками зеленувато-землистого відтінку, що надає всьому місцю особливу похмурість. Тут ніколи не закінчується неприборканий танець хвиль, від якого здригається весь мис. Але щоб насолодитися чудовою дикістю цього місця, з яким не може зрівнятися жоден океанський вид, слід трохи посидіти на найвищій точці мису. Кажуть, що цей мис - частина величезної гірської системи, що розташувалася під водою. Над поверхнею Океану піднімаються лише найвищі вершини цього хребта. Вас охоплює відчуття, що ви летите над островами і рифами. Під вашими ногами, над підводними каменями і шаліючими хвилями варто Старухін Маяк. А що це видніється в двох льє звідси, що це за темна смуга? Це знаменитий острів Сейн, на якому жили дев'ять дев-пророчиця древньої Арморіки. Між островом і мисом проходить дуже сильна течія, яке тягне кораблі прямо на рифи. Бретонці говорять, що тут «ніхто не пройде, не переживши страху або жаху». Однак немає іншого шляху, щоб обігнути мис. Адже від острова Сейн на вісім миль тягнуться рифи. У самому кінці цього ланцюга височить маяк Арман. А далі, ближче до острова Уессан, втраченого, немов буй, на самоті Атлантики, варто маяк Черних Каменів. Праворуч і ліворуч, позаду мису, на сім льє тягнеться узбережжі. Але воно здається нереальним, оскільки його постійно приховує туман і вже довгий час роз'їдає вода. Тут все дихає нескінченністю моря, припливи і відливи поглинають землю, роблячи її володіннями великого Океану. Але як величний мис, що піднімається з білих хвиль, особливо в непогожі дні, коли хвилі, подібні горах, спрямовуються на штурм цієї гранітної фортеці. Ніщо не може довго затриматися тут. Шквал піни постійно накидається на мис, підноситься на триста метрів над рівнем води. У пеклі Плогоффа хвилі гуркочуть, як канонада. Скала тремтить, як під час землетрусу, і в шумі вод, в нескінченному здриганні землі, в судомах стихій вже не бачиш і не чуєш нічого.

Одного разу прекрасним ввечері я вийшов прогулятися до затоки Покійних. Це величезний піщаний пляж, що завершується пустельній улоговиною. Нескінченність океану обрамлена тут мисами Раз і Ван. Широкі блакитні хвилі накочуються перламутровими завитками на пустельні береги царствено і монотонно. Косі промені сонця, що заходить золотіють гриву Океану. У глухому гомоні вод змішуються тисячі голосів, зливаючись мільйоном ритмів і мелодій в величну симфонію. Тут море, настільки гнітюче, якщо дивитися на нього з висоти мису, стає ласкавим чарівником, великим утішником людських страждань. Адже в його співі укладено розповідь про нескінченність. Адже душа, зануритись у власні глибини, відкинувши страждання і образи, знаходить щось безсмертне, пов'язане з Вічністю. Згідно давніми переказами, в цьому місці, залишеному людьми, де самотність землі зустрічається з самотністю моря, зустрічаються душі, приречені на страждання. «Жителі цих берегів, - говорить поет Клод, - прислухаються до стогонів тіней, що летять зі слабким шелестом. Вони спостерігають за польотом блідих привидів мертвих ». Згідно Прокопа, рибалки часто чують дивний перестук в порту опівночі. Якщо в цей час вийти на пляж, можна побачити величезні суду, на які вантажаться невидимі торговці. Ведені незрозумілою силою, рибалки опиняються на містку. Сильний вітер підхоплює кораблі. Як тільки суду досягають берегів Бретані, вони виявляються абсолютно порожніми. Але рибалки чують голоси, що кличуть по іменах невидимих ??пасажирів. Потім кораблі зникають. Душі відбули. За християнською легендою, ще живий в народній пам'яті, в бухті Покійних збираються душі які зазнали корабельної аварії. У день поминання покійних ці душі носяться по хвилях, подібно білій піні, і весь затоку наповнюється голосами, закликами і пошепки. Зворушливо безпосереднє уяву народу бачить тут також душі померлих від любові і заблукали після смерті. Один раз в рік ці душі отримують право зустрітися знову. Їх єднає прилив, а відплив роз'єднує, і вони розлучаються один з одним зі стогоном.

Але саме цікаве переказ пов'язано з потонув містом. Легенда про місто З - відлуння переказів язичницької Арморіки IV і V століть. Звертаючись до неї, відчуваєш, як тебе охоплює ураган жаху давніх культів і пристрасть неприборканих почуттів жінки. До трепету від цих страшних явищ домішується страх Океану, який зіграв у цій драмі роль Немезіди і Долі. Язичництво, жінка і Океан - три пристрасті і три речі, які вселяли жах у душу чоловіки, з'єдналися в цій легенді і загубилися в бурі страху.

Якось бурхливим днем ??я йшов з другом по скелястому хребту від мису Брезелек до мису Ван. Це узбережжі - саме дике місце у всій Бретані. Море руйнує берега і забирає уламки в нескінченність. Земна твердь порізана глибокими фіордами, довгими проходами, в кінці яких видно вершина мису. Скелі тут схожі на середньовічні замки, що нависають над прірвою. Здалеку мис Ван схожий на величезну фортецю, його схили пописані чорними смугами лишайника. У міру наближення до мису біля його підніжжя можна розгледіти лабіринт, сплетений з островів. Вони схожі на доісторичних тварин, мастодонтів або величезних мамонтів, що заснули в море. Струмки, що спускаються з плато, змішуються з морськими хвилями, які шумлять, перевертаються і нескінченно трудяться в бухтах-гирлах. Іноді води цих струмків приносять бліді квіти утесника або дроку, чий колір, схоже, забрав солоний вітер. На деяких скелях, що походить із вирів, ростуть білі квіти, схожі на зірки. Немає нічого більш сумного, ніж ці квіти, що вкривають безодню. Вони подібні до останньої оманливою і тягне ілюзії гіркою і чорної життя. Іноді можна зустріти загубилася тут ферму, звану солодким словом хата , Або зруйновану каплицю, поринула в думки про вічність, вдивлялась у безмежно моря. Потужні пориви вітру змусили нас шукати притулку на фермі, що розташувалася біля вітряка з нерухомими крилами, яка нагадувала фантастичне чудовисько. Двері ферми була зроблена з просмолених дощок сів на мілину пароплава , Паровий котел цього судна лежав тут же, у дворі. Селянин, схожий на шуана, запросив нас до хати і запропонував погрітися біля низької печі, в якій палав вогонь. Іскри летіли в димохід, а двері, знята з потерпілого крах корабля, стогнала під натиском бурі. Час від часу до нашого слуху долинав стогін далекого моря, схожий на звуки штурму фортеці. Вид цієї прекрасної і жахливої ??землі нагадав мені історію короля Градлон і його дочки. Я розповім вам цю історію такою, якою побачив її в цей час, дивлячись у вогонь і слухаючи море.

У цій частині Бретані, яку ми знаємо як Фіністер, а римляни назвали рогом Галлії [34] , З чого деякі виводять назву Корнуелл , В V столітті правил король на ім'я Градлон. Він належав до тих вождям клану піратів і завойовників, хто захищав бретонців від завойовників германців, і отримав титул Конана , Або короля всієї Арморіки. Він був ще молодою людиною, коли здійснив подорож на Британські острови, де воював з камбрейцамі проти саксів. Він доходив до земель піктів і скотів. Зі своєї останньої поїздки на північ Градлон привіз чорного коня і руду жінку. Кінь на прізвисько Морварк була чудовою і вірною. Єдиними людьми, яким тварина дозволяло сідати на себе, були королева Мальгвен і король Градлон. Коли чужі лише торкалися до коня, він починав брикатися. Його шию покривала чудова грива, а чорні, розумні, майже людські очі притягували погляд. Іноді здавалося, що з його ніздрів виривається полум'я, і ??деякі відступали в страху. Не менш вірною і прекрасним було королева півночі. На голові королеви сяяла золота діадема, її білі, як сніг, руки закривала кольчуга зі сталевих кілець, а золоті завитки її волосся спадали на лати насичено-блакитного кольору, який був блідіший і тьмяніше блакиті її сяючих очей. Ціною якого подвигу, якого злочину, якого зради дісталося такий скарб королю? Ніхто цього ніколи не дізнається. Кажуть, що Мальгвен була чарівницею, ірландської Сенес або скандинавської сказительницей-Сагою і що вона отруїла свого першого чоловіка, щоб піти за арморікскім вождем. Вона щасливо правила серцем Градлон. Але як тільки він став правителем Корнуелл, Мальгвен раптово померла, залишивши своєму королю лише маленьку дочку, яка народилася в море під час їхніх пригод. Дівчинку звали Дау.

З цього моменту королем опанувала чорна туга. Він намагався втопити її у вині і нескінченному розгулі, але ніяк не міг забути Мальгвен. Тим часом Дау росла і все більше нагадувала мати. Але було в її красі щось дивне. Її шкіра була більш білою, а колір волосся більш насиченим, ніж у Мальгвен. Її очі міняли колір, як море, і світилися яскравіше, ніж хвилі. Лише вона могла вгамувати Градлон. Коли він дивився на дочку, він бачив її мати. Одного разу, гладячи вогненні волосся доньки, загубившись в її бездонних очах, король сказав Дау: «Про дочка мого солодкого гріха, про перлина моєї чорної раковини, лише ти тримаєш мене в цьому світі!» Вона посміхнулася батькові, але небезпечна мрія оселилася в її серці . Дау управляла батьком. Коли вона була ще зовсім маленькою, Океан полонив її. Як тільки вона бачила його води, її очі відкривалися ширше, вона вбирала солоний вітер і, здавалося, хотіла бігти до пляжів. Щоб бути ближче до коханої стихії, Дау вмовила батька побудувати місто на самому березі моря в чарівній бухті, що відкривалися в океан. І король наказав звести місто. Тисячі рабів направили на роботи. Щоб захистити місто від хвиль, був побудований величезний мовляв, за яким утворився басейн, куди забиралася приливна хвиля. У цій величезній стіні був проведений шлюз, який відкривався під час припливу, щоб пропустити великі кораблі. Шлюз закривався, поки хвиля була високою, щоб вода не пішла з відливом. У цьому штучному водоймищі ловили морську рибу та іншу живність.

На високій скелі на самому березі океану Дау повеліла звести чудовий палац для себе і для свого батька. Це грандіозна споруда височіла над містом. Іноді, коли сідають сонце майже ховалося в хвилях, рибалки бачили здалеку, як біла фігура спускається на пляж до самого підніжжя скелі, на якій височіли масивні вежі королівського палацу. Це була Дау. Вона довго хлюпала в дикій бухті, зливаючись з океанськими хвилями. Погойдатися в хвилях, як сирена, довгий час, нагая Дау повільно виходила на пляж і сідала розчісувати свої вогненні волосся, дозволяючи пінистим хвилям цілувати її ноги, і співала дивну і дику пісню. Вечірній вітер доносив до слуху рибалок такі слова:

«Океан, прекрасний синій Океан, неси мене за твоїми пісках, неси мене в своїх хвилях. Я твоя наречена, Океан, прекрасний синій Океан!

На прекрасному кораблі посеред хвиль мати дала мені життя. Коли я була маленькою, ти шумів піді мною, ти качав мою колиску на хвилях і ти гарчав, коли тебе охоплювала лють. Але варто було мені опустити руку в воду, ти затихав і солодко бурмотів.

Океан, прекрасний синій океан, неси мене за твоїми пісках, неси мене в своїх хвилях. Я твоя наречена, Океан, прекрасний синій Океан!

Про Океан, ти розгортаєш суду так, як хочеш, і правиш серцями. Дай мені прекрасні розбиті кораблі, повні золота і срібла; дай мені перламутрових риб, дай мені опаловий перли; віддай мені серця всіх чоловіків і блідих отроків, на яких впаде мій погляд. Але знай, що жоден з них не доторкнеться до мене. Я віддам їх всіх тобі, ти ж зможеш робити з ними все, що тобі заманеться. Лише тобі я належу цілком!

Океан, прекрасний синій океан, неси мене за твоїми пісках, неси мене в своїх хвилях. Я твоя наречена, Океан, прекрасний синій Океан! »

Одного разу, перед тим як співати, Дау кинула в воду камінь, і хвиля накрила її майже по шию.

Місто З процвітав і став найбагатшим в Корнуеллі. Старий король Градлон жив в глибині палацу і виходив з печалі лише для того, щоб віддатися разгульному пияцтва. Дау правила так, як їй заманеться. Океан викидав на берег сотні кораблів. Всі багатства грабували, які пережили аварію корабля ставали рабами. Рибалки кожен раз поверталися з моря з відмінним уловом. У місті З поклонялися лише одному богу, богу Дау, Океану. Щомісяця проводилася урочиста церемонія. Дау сиділа на березі, її омивали хвилі і оточували барди, які волали до жорстокого богу. Потім відкривали шлюз, і в басейн вривалася хвиля. Коли туди кидали мережу, вона поверталася повної риби. У цей час Дау роздавала натовпі свої вогненні локони, які шанувалися народом як талісмани. У той же час вона неспокійно оглядала натовп, очі її туманили незрозумілі думки. Іноді її погляд зупинявся на кого-небудь. Тому, на кого дивилася Дау, здавалося, що довгий язик хамелеона проникає в саме його серце і невідома сила тягне його до королівської доньки м'яко, але наполегливо. Потім він отримував запрошення Дау відвідати її вночі в замку.

Про цей замок, наповнений чудесами і жахом! Зовні він був схожий на справжню піратську фортецю, що наводить жах на моряків. Але що ж відбувалося всередині? Ніхто і ніколи не бачив, щоб улюблені Дау поверталися звідти. Час від часу мешканці міста бачили, як з воріт замку виїжджав вершник на чорній лошади і мчав вночі по темних полях. Через сідло був перекинутий мішок. Шаленим галопом кінь злітав на вершину мису Раз, а звідти прямував в затоку Покійних. Вершник скидав свій вантаж бухту Плогофф. У цей час Дау забувалася в обіймах іншого коханого. З ризиком перекинутися і потонути цікаві рибалки плавали навколо замку Проклятий. З чорних веж замку долинали хтиві пісні і звуки оргії, які, здавалося, ображають спокій хвиль.

Незважаючи на таємницю і жах, що оточували Дау, в народі поповзли чутки про кояться в замку злочинах. Глухе роздратування накопичувалося в серцях батьків і друзів зниклих. Назрівав бунт. Одного вечора, коли на місто опускалася ніч, величезний натовп, озброєна палицями, списами і камінням, зібралася біля воріт королівського палацу. Присутні кричали: «Король Градлон! Поверни нам батьків, братів і синів або віддай свою дочку! Ми прийшли сюди за Дау! »

У цей час Дау лежала на м'якому ложі з колонами з яшми і пурпуровим балдахіном. Вона була охоплена приємною лінню, нової, майже досягнутої пристрастю. Одна з її рук легко стосувалася струн лютні, яку вона тримала на колінах, інший же рукою вона гладила довге чорне волосся пажа Сільвана, що стояв перед нею на колінах і дивився на неї з обожнюванням.

- Ти знаєш, чому я люблю тебе? - Запитала вона пажа. - Я не боюся нікого, бо я знаю, що всі люди бояться мене. Я ненавиділа їх усіх, коли вони обіймали мене. Чому мало статися так, щоб я тебе полюбила, такого ж безрозсудного, як і я? Слухай, я розповім тобі. Одного разу я з цікавості вирішила поїхати в Ландевенек, на могилу святого Гвеноле. Мені сказали, що він творить чудеса. Але коли я увійшла в гробницю, мій світильник погас, а поруч з саркофагом я побачила юнака, який тримає факел. Він дивився на мене своїми чистими і переляканими очима, прямо як ти зараз. Я хотіла підійти до нього ближче, але він зупинив мене. Я злякалася і вийшла. Старий бард мого батька чекав мене. Я повернулася з ним в крипту, знову засвітивши факел. Там нікого не було. Я злякалася ще більше і запитала у барда, як він міг би пояснити цей знак. Він сказав мені: «Якщо ти коли-небудь зустрінеш кого-небудь, схожого на це привид, гони його геть від себе. Він принесе тобі нещастя ». А потім я побачила тебе перед дверима в покої мого батька, і в руці у тебе був факел. Я зрозуміла, що ти кожної своєї рискою схожий на того примари. Я злякалася, я затремтіла, ... і ось я без пам'яті люблю тебе. Так, я люблю тебе, щоб не розгнівається святий! Вони всі мертві, ті, інші, ... вони всі мертві. Але ти, я хочу, щоб ти жив. І нехай тільки хто-небудь спробує відібрати тебе у мене!

Руки Дау обвилися навколо тіла Сільвана ... Жахливий гуркіт перервав їх поцілунки. Замок Проклятих брали штурмом, а охорона захищалася, кидаючи в нападників камені.

- Послухай, - сказав Сільван, - ти чуєш люті крики? Вони хочуть розправитися з тобою. Біжимо зі мною, ми сховаємося де-небудь в Арморике.

- Почекай, - сказала Дау. - Піднімись на вежу. Скажи мені, якого кольору Океан.

Сільван піднявся на вежу і сказав їй після повернення:

- Він темно-зелений. А небо зовсім чорне.

- Тоді все добре, - сказала Дау, - нехай люди кричать. Налий ще вина в мій золотий кубок.

Раптом вона знову відправила Сільвана дивитися на Океан, і Сільван сказав їй після повернення:

- Небо стало блідим, Океан ж став червоним і білим від піни. Він кипить. Він піднімається! Піднімається!

- Тим краще! - Вигукнула Дау, і її фіолетові очі блиснули. - Моє серце сповнене захоплення, воно піднімається разом з Океаном! О, як я люблю бурю!

Як дикий голуб в пазурах яструба, Сильван затремтів в обіймах дочки Градлон. У цей момент хвилі з такою силою вдарили по скелі, що замок затремтів. Сільван здригнувся:

- Безумовно, - сказав він, - Океан лякає мене сьогодні!

Дау розсміялася і, схопивши свій кубок, вилила його вміст у вікно:

- За здоров'я Океану, мого старого чоловіка! Не бійся його. Так, він охоплений гнівом, але зараз він всього лише безсилий старий. Він скаженіє, але я знаю, як його втихомирити. Я хочу, щоб він став знаряддям моєї помсти. Ти не отримаєш його, як отримав інших, Океан. Адже ти прагнеш мене! Адже тебе я люблю, тільки тебе, ти чуєш? Ну ж, піднімися ще раз на вежу і розкажи мені, що ти побачиш.

Коли Сільван повернувся, він був блідий як полотно.

- Океан чорний, як смола, - сказав він. - Він шумить, як тисячі дубів, його хвилі високі, як гори, а піна на хвилях подібна снігу на вершинах.

В ту ж мить біля воріт замку почувся брязкіт зброї і гуркіт кидаються каменів. І серед тисяч проклять почувся крик:

- Смерть Дау!

- Вони самі напросилися! - Сказала дочка Градлон. - Час пробив. Я затоплю бунтують місто. Підемо!

Вийшовши із замка через потайні двері, Дау, незважаючи на вітер і хвилі, повела пажа на мовляв.

- Відкрий шлюз! - Сказала Сильвану божевільна.

Як тільки шлюз відкрився, вода з клекотанням просилася в прохід. Величезна хвиля змила коханого Дау. Вона ж випустила дикий крик. Здавалося, вона вражена до глибини серця. Охоплена жахом, вона встигла лише добігти до покоїв батька.

- Скоріше, сідлай коня! Океан зламав мовляв! Океан переслідує мене!

Король Градлон скочив у сідло і посадив дочку ззаду на кінський круп. Величезні хвилі вже билися об стіни неприступного міста З. Чудовий кінь Морварк понісся по гальці, хвиля йшла за ним по п'ятах. А здалеку почувся жахливий крик, ніби разом заревли ціле стадо зубрів. Це Океан, знавіснілий від любові і ревнощів, гнався за своєю нареченою. «Він наздожене нас! Спаси мене, батьку! »- Кричала Дау. А кінь уже летів по вируючим водам. Але величезна хвиля наздогнала його і накрила жінку. Морварк нісся біля підніжжя величезних скель. Ось уже не видно пляжу. Усюди кружляють вири, і хвилі накидаються на кручі, як білі єдинороги. Дау міцніше притулилася до спини батька. Раптом позаду пролунав крик: «Кинь демона, що сидить позаду тебе!» Але Дау, вчепившись нігтями в тіло старого короля, закричала, задихаючись: «Я ж твоя дочка! Чи не кидай плоть від плоті і кість від кості моєї матері! Вези мене, втечемо на край світу! »

В цю мить Градлон побачив бліду фігуру на скелі. Це був святий Гвеноле. Кінь мчав як вітер. Але король знову почув потужний голос святого, який перекрив гуркіт бурі: «На тебе впаде прокляття!»

Хвиля, подібна горе, накрила Морварка, він оступився на підводному камені. Шерсть коня піднялася дибки, коли він побачив перед собою щось жахливе. У кривавому світлі місяця Градлон побачив безодню Плогоффа. У пащі пекла вставали розпливчасті монстри, розбивається в хмарі бризок. Кожна хвиля набувала людську подобу. Мертве тіло або привид? Градлон дізнався в них коханців своєї дочки. Вони піднімалися на гребені хвилі і обвіняюще здіймали руки, а потім падали, щоб закрутитися в танці на дні прірви з жорстокою сиреною, жінкою-кровожером, завжди бажаною! «Врятуй мене!» - Кричала дочка Градлон, ховаючи обличчя в його мантії. Але Градлон, охоплений жахом від того, що побачив, сказав Дау: «Подивися!» І вона подивилася. Захололі руки Дау опустилися, і вона впала в хвилі, що заперечують один у одного право схопити її. Незабаром Океан заспокоївся. Він відступив, ощасливлений, забравши з собою свою здобич, він глухо бурчав, як велика ріка, і щось бурмотів, як водоспад. Пляж був вільний. У кілька великих стрибків кінь дістався до вершини скелі.

Апатичний і розбитий, старий король відправився в Кімпер. Св. Корентін довго розмовляв з ним. Втомлений від нещасть Градлон звернувся в християнство. Але вода хрещення чи не змило з нього печалі. Він весь час сидів на солом'яному матраці в башті. Образ дочки не покидав його. Коли Градлон помер, його кінь збожеволів від горя. Він порвав пута і втік. Навіть сьогодні селяни чують ночами стукіт його копит. Що змушує його днем ??бігти по пляжу, побіліла від піни? Чому його бачать на гребені хвилі, навіщо він обнюхує прірви, і чому він стогне? Що шукає він палаючими очима в глибинах океану? Без сумніву, він шукає те ж, що і моряки, барди і бродяги. Він шукає фею Дау серед підводних каменів, серед білих і жовтих водоростей. Що ж стосується короля Градлон, його кінна статуя поміщена в арці великого порталу собору Кімпер, цього чудового зразка полум'яної готики. Місцеві селяни до початку недільної меси стоять на величезній площі в своїх величезних черевиках і бретонських шапках, все ще повні гордості за свого старого короля, піднесеного на таку висоту, на самий верх готичної арки, сідлає свого вірного бойового коня.

Може бути, вони смутно розуміють, що цей кінь символізує старовину і свободу Бретані.

 I. Морбіан. - Кельти до початку історії. - Війна з Цезарем |  III. Християнська Бретань, Сен-Поль-де-Леон і легенда св. Патрика


 VII. Пам'ятник в Морсбронне |  Глава 2 Гранд-Шартрез і легенда св. Бруно |  I. Від Екса до Гранд-Шартрез |  II. Історія святого Бруно |  III. Нічна служба. - Сходження на Гран-Сом |  Глава 3 Гора Сан-Мішель та її історія |  I. Галлська епоха. - Гора Белена. - Жриці Томбелена |  II. Епоха Меровінгів. - Святий Михайло і святий Обер. - Нормани і релігія Одіна. - Тріумф християнства |  III. Епоха лицарів, війна з Англією. - Дю Геслін. - Лицар Франції |  Глава 4 Легенди Бретані і дух кельтів |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати