Головна

Глава 5.

1.  Don: (амер.) Глава сім'ї. Див. Boss.
  2.  I. ГЛАВА Про самадхи
  3.  I. ГЛАВА хлопця строфи
  4.  II. ГЛАВА Про ДУХОВНОЇ ПРАКТИЦІ
  5.  II. ГЛАВА Про СЕРЙОЗНОСТІ
  6.  III. ГЛАВА Про ДУМКИ
  7.  III. Глава про думки

Ніч була коротша за день.

О пів на десяту ранку Леон увійшов до кабінету генерал-полковника Пінкаса, начальника штабу військово-космічних сил України. На його обличчі не було ні втоми, ні розчарування - він виглядав, як людина, до кінця виконав свій обов'язок і цілком задоволений собою. Пінкас дивився на нього з батьківською прихильністю.

- До Різдва слід очікувати чинопроизводства, - сказав він на знак вітання.

Леон лагідно схилив голову. Пінкас вибрався з-за неосяжного письмового столу, для чогось подивився за вікно - за товстими скельцями глушили шум вируючої внизу Володимирській - і присів на підвіконня. Генерал був сухий, як і більшість астронавтів, проведені в космосі десятиліття перетворили його обличчя на якусь подобу жовтуватою маски, на якій живими були лише очі, чорні і трохи витрішкуваті; іноді дивитися в них було моторошно.

- Ти можеш розповісти мені, що сталося насправді, - неголосно промовив він, не дивлячись на Леона, - мені? ..

- Пане генерале ... Справа в тому, що я нічого не приховав від комісії. Мені просто нічого було приховувати. Я не знаю, як вони інтерпретують мої свідчення, але повірте - я був гранично відвертим.

- І тобі не здається дивною поведінку полковника Стенфорда?

Леона знову кольнуло - вже вкотре - але, мигцем зазирнувши під волохаті брови Пінкаса, він раптом зрозумів, що той мав на увазі.

- Ні, - впевнено відповів він. - Ніякої «дурі», ніякої гидоти ... Психоз - може бути, але врахуйте ще ось що: Стенфорд - «чесність», він і гадки не мав про специфіку далеких, довгострокових рейдів. Там усі божеволіють, ви знаєте це набагато краще за мене ...

Генерал коротко кивнув і зліз з підвіконня.

- Сідай, - запропонував він, неквапливо обміряючи кроками свій величезний кабінет. - Зараз тебе вже ні в чому не звинувачують, але розумієш, тут, здається, почалася якась політика. Не стану тебе лякати: на Землі тебе ніхто не залишить. Ось тільки, боюсь, що цього разу можуть замкнути так далеко, що не доведи Боже ...

- Супутники Нептуна? - Запитав Леон. - Я не проти.

Пінкас подивився на нього з відвертим скептицизмом. Йому було не зовсім зрозуміло, як молодий і вельми багатий офіцер може радіти призначенням на дикі, тільки освоюються місяця Нептуна, де запросто можна було скласти голову. Генерал повернувся за стіл.

- Давай зробимо ось що, - задумливо пожував він губами і присунув до себе клавіатуру робочого терміналу, - зараз я відправлю тебе в тримісячну відпустку за два роки ... ти тільки не забудь приїхати до кінця грудня, отримати нові погони, а потім ми з тобою побачимося і поговоримо. І ти чітко скажеш мені, чого ти взагалі хочеш від цього життя. А то у нас з тобою якась плутанина виходить.

- Ніякої плутанини, пан генерал. Я хочу в Далекий космос. Я досвідчений астронавт - я вибрався аж з двох аварій ... я знаю свою справу.

Пінкас підняв очі від клавіатури і глянув на Леона з великим невдоволенням. Явно, явно дід ... Вони точно пили коньяк з сімейних льохів, і Макріцкій-старший слізно скаржився пану генералу, що його єдиний внук ніяк не бажає викинути з недолугою голови свої дурниці з цим, хай їй грець, Далеким ... Леон опустив голову і скривився, ніби проковтнув щось кисле.

- Ідіть, пане капітан, - сказав Пінкас і швидко висмикнув з щілини принтера готове розпорядження, - і не забудьте забігти в фінчасті, вам там багато чого належить. Інший би заздрив.

- Є, пане генерал-полковник, - відрапортував Леон.

Насправді йому було дуже смішно.

Відзначившись в касі (на особистий рахунок перекочувало платню за півтора року плюс преміальні, плюс «далекі» і дещо ще), Леон вийшов на вулицю. Вночі потепліло, а вилазила вранці сонечко розтопило сніг. До полудня тротуари вже були сухими. Леон натягнув темні окуляри і рушив у бік Хрещатика. Їхати додому йому не дуже хотілося.

Він пройшовся по декільком барам, випив трохи коньяку і подумав, куди б завіяв. Однак їхати було, по суті, нікуди. Його нечисленні друзі давно обзавелися родинами, і порушувати їх спокій без попередньої домовленості було б нетактовно. Зрозуміло, на Подолі завжди можна було підчепити юну шукачку пригод, але Леон не відчувається бажання вислуховувати чийсь безглуздий балаканина. Гірко зітхнувши, він зупинив таксі і поїхав додому.

Знімаючи в холі шинель, він відчув слабкий аромат батьківського одеколону.

- Що, батя прилетів? - Запитав він у молодшої сестри Анни, яка відкрила йому двері.

- Так, - кивнула та, - він зараз з дідом. Зайди до них.

«Треба було спуститися на Поділ, - подумав Леон, закинувши на вішалку кашкет, - а потім або прийти вщент п'яним, або не прийти взагалі. Зрештою, я маю повне право ... »

Очевидно, Макріцкіе-старші обговорювали якісь справи - увійшовши в дідівський кабінет, Леон застав батька зі стосом роздруківок в руках. Побачивши Леона він кинув папери на стіл і ступив назустріч.

- Як ти? - Запитав батько, випустивши сина з обіймів.

- Нормально, - посміхнувся Леон. - Так, поморочитися голову, і все. Наш смертельний дідусь вміє працювати з людьми. Напевно, сенатор Уорд запам'ятає його надовго.

- Сідай ... На цей раз тебе пронесло. Це вже другий, хлопець. Другий раз. Бог, кажуть, любить трійцю. А потім?

Леон ледве втримався від того, щоб не зморщитися. Він розстебнув кітель і сів у крісло біля вікна. У дідівських вусах ховалася лукава усмішка.

- Потім буде суп з котом, - сказав Леон. - Стара істина.

Батько знав, що перечити його не вдасться. Але впертості Макріцкім було не позичати, і ця розмова поновлювався щоразу, коли Леон повертався на Шарик. Зараз, як він підозрював, батьківська наполегливість потеплішає ще на пару градусів. Загибель «Галілео» не могла пройти повз преси, і він напевно пережив не найприємніші миті свого життя, дізнавшись, що його єдиний син лише випадково вирвався з лап кістлявою. У космосі щорічно гинули десятки людей, то була неминуча данина, яку людство платило долі за своє прагнення вперед. Але люди, що гинуть десь там, за десятки мільйонів кілометрів, це одне, а твій власний син, який має непогані шанси скрутити собі шию - це вже зовсім інше. Особливо, коли в космос його жене не злидні, а якісь дитячі мрії ...

- Пап, - благально вимовив Леон, - я все вирішив. Я відгуляю відпустку і відправлюся на місяця Нептуна. Зараз там дуже багато роботи, їм потрібні такі люди, як я.

- І скільки ти збираєшся там простояти?

- Може бути, років п'ять. Це ж дуже далеко. Звичайно, сучасні кораблі ходять вже досить швидко, але все-таки це далеко.

- Я не розумію, як можна провести п'ять років на цих твоїх місяцях ... без сонця, без повітря, в цих залізних печерах. Тобі що, тут нема чим зайнятися?

- Ти не зрозумієш, тато. Якщо б ти хоч раз побачив, як на Іо сходить Юпітер, ти не ставив би мені таких питань. Космос - це шок, і кожен раз по-новому. Людині, яка не була навіть на Місяці, цього не зрозуміти ніколи. Ти пам'ятаєш, з якими очима я повернувся з Місяця?

Батько, напевно, пам'ятав. Він важко зітхнув і погасив в попільничці сигару.

- Ходімо обідати.

Леон здивувався, що так легко відбувся. З того самого моменту, коли німецький рейдер сіл в Мунтауне і над головою завис блакитний диск рідної планети, він готував себе до цього неминучого і, як він думав, довгому розмови. Однак розмова не відбулася. Може бути, батьку і справді набридло ...

- Тобі дзвонив Антоша, - сказала мати, обіймаючи його в їдальні.

- Мельник? - Зрадів Леон. - Чудово. Напевно, я почну своє турне саме з Москви.

- Яке турне? - Поцікавився батько.

Леон сів за стіл, принюхався до ароматів свіжої юшки і відчув, як рот наповнюється слиною.

- Мені потрібно трохи розвіятися, пап. Після року в залізному ящику хочеться подихати повітрям.

- Здорова думка. І де ти хотів би побувати?

* * *

Величезний рейсовий «Ярослав» приземлився у Внуково в ранніх заметільний сутінках. До виходу з салону першого класу пристикували окремий, прозорий перехідною «хобот», і Леон бачив, як мерехтять в сніжному танці жовті вогні аеровокзалу.

Останній раз він розмовляв з Антоном Мельником півтора роки тому, незадовго до відльоту в Штати, де проходив тренування екіпаж «Галілео». Колись Мельник навчався в Києві за програмою обміну - деяка частина київських кадетів провела два роки в Росії, а він і ще кілька хлопців і дівчат потрапили в київську Академію. Вони подружилися відразу ж, не дивлячись на значну різницю в соціальному походженні. Батько Антона помер простим офіцером ВПС, але в родині Макріцкіх було не прийнято хизуватися грошима і успіхом. Макріцкій-Дід теж починав майже з нуля.

Мельник робив кар'єру рекордними темпами. Уже через два роки після закінчення Академії він отримав під своє командування патрульний корабель, а незабаром - включився в одну з найсерйозніших програм Роскосмоса. Росія була однією з небагатьох країн, що мають власні дослідницькі проекти: там вміли цінувати грамотних хлопців.

За два роки до того, як Леон пішов на загиблого «Галілео», Мельник потрапив в ледь не саму жахливу катастрофу за всю історію освоєння Системи, довго лікувався і був раз і назавжди переведений в резерв. Макріцкій здогадувався, про яке резерві йдеться.

«А корефан-то твій, Мельник, - сказав якось раз Пінкас, - знаємо ми, чим він займається ...»

Леон не відразу зрозумів, що той мав на увазі. Лише потім, тлумачачи з якимсь не в міру балакучим американцем, він почув, що Росія має свою власну службу «Зелена Книга». Мельник займався саме цим дивним справою.

Дізнавшись про його запрошення, Леон на кілька секунд задумався; йому здалося, що все не так просто, як здається насправді. Потім він відкинув ці думки, аж надто не хотілося морочити собі мізки, особливо перед зустріччю зі старим приятелем.

Антон чекав його в залі. Довгов'яза фігура в новомодної ушастой кепці кинулася йому назустріч, ледь Макріцкій пройшов через пружно-гарячі струмені калорифера. Леон опустив на підлогу свій дорожній кофр і розкрив обійми.

- Везунчик, - сказав Мельник, - рідкісний везунчик. Коли мені доповіли, що тобі підібрав «Бремен», я спершу не повірив своїм вухам ...

- Ти хочеш сказати, що мені щастить на аварії? - Усміхнувся у відповідь Леон.

- Може бути, - Антон змахнув з лиця посмішку і пхнув його кулаком в бік. - Але я б на твоєму місці не поспішав.

Леон махнув рукою. Вже хто-хто, а Мельник знав, що списати його «на шару» можуть тільки доктора. До тих пір, поки Макріцкій буде благополучно проходити комісії, про списання годі й думати.

Під прозорим куполом стоянки на них чекав величезний «Єрмак» з емблемами Роскосмосу на передніх дверцятах. Мельник запхав гостя на заднє сидіння, сів поруч і торкнув за плече водія.

- Ти вже доріс до службової машини? - Хмикнув Леон.

Мельник похитав головою. У невірному світлі придорожніх ліхтарів його обличчя здалося Макріцкому задумливим.

- У нас багато чого змінюється, - неголосно сказав Антон. - Втім, про це пізніше. В баню я тебе не кличу - знаю, не любиш, - але горілочка вже на столі стоїть. І шашличок, зрозуміло. Га? ..

«Єрмак» привіз їх на старовинну дачу неподалік від Можайська, що належала ще дідам Антона. Його батько перебудував і розширив двоповерховий цегляний будинок, а сам Антон додав до нього літній дерев'яний павільйон і великий гараж. Леон вже бував тут, але тільки влітку. Зараз, коли в світлі фар косо летіли до землі великі пластівці снігу, садиба здалася йому похмурою, немов середньовічний замок, тим більше, що у всьому будинку світилася лише пара вікон на другому поверсі.

- Марина тут, - вимовив, наче вгадавши його думки, Мельник, - але вона нам не завадить.

Леон знизав плечима. Дружину Антона він бачив лише один раз, але відразу ж зрозумів, що тут Мельнику пощастило по-справжньому: йому попалася надзвичайно спокійна і розважлива жінка.

Почувши шум в'їхав у двір автомобіля, Марина спустилася на перший поверх.

- Шашлик буде готовий через п'ять хвилин, - посміхаючись, сказала вона. - Здрастуйте, Леон ... як долетіли?

Макріцкій мимоволі примружився від яскравого світла настінних бра в передпокої.

- Дякую, гарно, - відповів він. - Ваш чоловік, пані Марина, дуже точний чоловік. Ну, а якби борт запізнився? Шашлик, напевно, довелося б розігрівати заново?

Вона неголосно розсміялася і повісила його шкіряний плащ на давню вішалку, прикрашену оленячими рогами. Марина була майже однакові на зріст з Антоном, і така ж, як і він, тендітна в кістки. Леон помилувався веселими іскорками, танцюючими в глибині її темних очей, і зловив себе на думці, що Мельник, напевно, не так вже й страждав після того, як йому довелося розпрощатися з космосом.

- Пішли в залу, - пріглашающе смикнув шиєю Мельник. - Або ти хочеш переодягнутися з дороги?

- Переодягнутися? - Леон змахнув порошинку з рукава свого елегантного сірого костюма і знизав плечима: - По-моєму, я і так нормально виглядаю. Якщо я не помиляюся, санвузол у тебе там?

Поки Марина закінчувала метушню з м'ясом, Мельник виставив на темний стіл біля каміна чарки і цілу батарею різнокаліберних пляшок. До колекції горілок Леон додав пляшку старого «Коктебеля» і високий штоф «Гетьмана». Антон оглянув стіл і не втримався від скрипучого сміху:

- Якщо ми все це перепробуем, післязавтра я не доїду до управління ... ну, давай з морозу ...

Леон перекинув в себе чарку крижаної горілки, занюхав рукавом піджака і поліз в кишеню за сигаретами.

- Ніколи не звикну до твоєї звичкою не закушувати після першої. У нас так якось не прийнято.

- Знаю, знаю, - Мельник опустився в крісло і простягнув руку до кинутої на столик пачці. - Вам би все сальця, та з цибулькою. Ех, все-таки люблю я Україну!

Він безстрашно сунув долоню в камін, дочекався, поки сигарета трохи затлеет, і взявся розпалювати її, поглядаючи на Леона крізь дим хитрими усміхненими очима.

- Напевно, батько знову умовляв тебе звільнитися на кульку?

Макріцкій повертали в пальцях свою чарку.

- На цей раз він був не таким наполегливим, як раніше.

- Це правильно...

Мельник не доказав: в залі з'явилася Марина з підносом, на якому лежало пересипати травами м'ясо. Леон діловито втягнув носом чудовий аромат і звичним рухом звернув пробку з «Гетьмана». Мельник почекав, поки дружина принесе салати, підняв чарку:

- У космосі зараз цікаво ... За те, щоб ми завжди поверталися!

Мружачись від задоволення, Леон раптом подумав, що Антон, і без того не відрізнявся простодушністю, сьогодні виглядає відвертим хитруном. Знову спливла думка, яка відвідала його в аеропорту: можливо, Мельник знає набагато більше, ніж говорить? Може, саме тому він і дзвонив Макріцкім до Києва, натякаючи на своє бажання побачитися з Леоном? ..

- Пінкас вже вирішив, куди тебе відправити?

- Напевно, на місяця Нептуна, - знизав плечима Леон. - Там закінчують новий комплекс - великий Орбітал і станцію на Тритоні. Все нове, персонал тільки набирають. Ось там дійсно цікаво.

Мельник задумливо похитав головою. Немов у відповідь, в каміні голосно тріснуло якесь поліно.

- Може бути, може бути ... - промимрив він, не піднімаючи очей. - А тобі ще не пропонували працювати на Евроагентство?

- На Євро? - Леон не відразу зрозумів, що Антон має на увазі.

- Так, на Євро ... - Мельник випростався в кріслі, і уважно подивився на Макріцкого. - Ми, Україна і Євро підписали якийсь секретний протокол. Я кажу тобі про це абсолютно спокійно, тому що ти так чи інакше дізнаєшся все сам. По-іншому і бути не може ... Знаєш, що про тебе говорять? Найдосвідченіший серед молодих - ось так, і не інакше. Отже, тебе притягнуть ... не сьогодні, так завтра.

- Чи притягнуть - до чого? - Запитав Леон, заздалегідь знаючи, що той скаже.

Антон затримався з відповіддю. Поки він наливав йому горілку, Леон намагався придушити зрадницьки здаючи груди холодок. Він здогадувався про те, що рано чи пізно буде допущений до вищих таємниць, але все ж не думав, що це станеться так скоро. Підозри щодо обізнаності Мельника переросли у впевненість. Вони всі все знали, ці суки, і тепер вони хочуть достеменно з'ясувати, що ж міг бачити нещасний капітан Макріцкій, старший пілот загинув «Галілео». Знали ... але, чорт, чорт, що?

- Серед нас, простих пілотяг, це називалося «Зеленої Книгою», - неголосно посміхнувся Мельник. - Назва древнє, легендарне, - колись такий проект дійсно існував, але зараз все це кіно виглядає не зовсім так, як всі думають.

- А хто думає - як? - Обережно поцікавився Леон.

Мельник скривився.

- Ти занадто багато літаєш ... Я сказав би так: в нашій службі працюють люди, одержимі сумнівами. Причому сумніви стали виникати відносно недавно. Після підписання Кодексу ми цілі десятиліття свято вірили в те, що нам втовкмачували високочолі розумники, які спілкувалися з нашими «старшими братиками». Зараз вірити перестали. Ні, більшість вірить як і раніше, не дивлячись на всі явні і приховані нісенітниці ... а ми сумніваємося.

- Зрозуміло, - змушено розсміявся Макріцкій, - ти поварився в Європах і став затятим антіхремберітом. По-моєму, зараз там це дуже модно.

Голос Мельника несподівано став жорстким.

- Не клей дурня, - сказав він. - Ми дорослі люди, і ти прекрасно розумієш, що я не можу бути підданий якимось модам: європейським, азіатським або що у нас там ще ... я займаюся серйозними речами. Якби я тримав тебе за дурники, ми б зараз обговорювали погоду в Києві або дівок у Флориді. Давай-но, рвонемо по-маленькій ...

Леон слухняно випив, засунув в рот шматок м'яса і почав жувати, майже не відчуваючи смаку - все його думки були зайняті словами Антона.

Колись він навіть мріяв про це! Мріяв стати одним з тих небагатьох, що негласно контролюють всі зв'язки з не дуже привітними Старшими, одним з тих, хто знає набагато більше, ніж найбільш допитливі репортери-розслідувачі: він чув про існування «Зеленої Книги» з дитинства, так як деяка інформація все ж просочується крізь щілини в її зотлілому за сторіччя палітурці. Зараз, однак, йому було чи не страшно. У космосі багато і охоче говорили про те, що земні уряду приховують від своїх громадян більшу частину правди. Відповідно, ця прихована правда несла на собі певний наліт жаху - забороненого, а тому солодкого, але все ж лякає, лякає до тремтіння ...

- Розслабився? - Раптом запитав Антон. - Ну, тепер давай серйозно. Я дуже хотів поговорити з тобою «за життя», і не тільки за вказівкою начальства. За нашу життя, ти мене розумієш? Ти знаєш, хто мене вбив?

- Як ?!

- Ось так, ось так ... я вижив завдяки чистій випадковості. Ми натрапили на зонд! Причому цей зонд належав не Старшим. По крайней мере, експерти сказали, що ніколи не бачили подібної конструкції. Ти знаєш, що в більшості випадків ми вже добре уявляємо собі, як працює їх машинерія? Так, незалежно від раси ... а тут - хрін тобі собачий. Абсолютна чортівня, незрозумілі фізичні принципи, і взагалі, такий набір, що закачаєшся. Ми навіть не знаємо, зонд це або бомба.

- Після цього ти опинився в «Зеленій Книзі»?

- Я не роздумував, Лео. Відразу, як тільки покликали ...

- Моя аварія теж має якесь відношення до цього?

Мельник подивився на Леона з неприхованим подивом, і той в черговий раз засумнівався в його компетенції щодо загадкової станції і, ймовірно - цілі польоту «Галілео».

- Ні ... тебе поки ніхто не списує. Наскільки я знаю, ти здоровий як дуб, аж дивно стає. Так суть-то зараз не в цьому, Лео. Я не можу «вербувати» тебе в повному сенсі цього слова, тому що ми поки що служимо під різними прапорами, і хто б мене на таке уповноважив? ..

- Це попередня розмова? - Коротко посміхнувся Макріцкій.

Мельнику його посмішка здалася оскалом.

- Щось на кшталт цього. Справа тут в тому, що після нашого зонда в Системі стали відбуватися досить дивні речі. Перша інформація надійшла від «Графа Цепеліна». У той час ми вже додумалися вводити до складу кожного далекого екіпажу по одному своєму людині для обробки інформації.

- Хто «обробляв» її у мене? - Перебив його Леон.

- Лейтенант Ковач. Ти здивований? По-моєму, ти повинен був добре її знати. Я не в курсі, які установки давалися їй конкретно на цей політ, але точно знаю, що вона мала повноваження змістити командира ... в разі небажаної зустрічі.

Леон повільно провів рукою по спітніле лобі. Люсі, мила моя ... і весь цей час ти морочила мені мізки, прикидаючись молоденької і недосвідченою дівчиною! Як, цікаво, виглядає твій істинний послужний списочок, а? Втім, про що це я. Хотіла зустрітися - ось і зустрілася. Напевно, тобі з ними весело.

- Що побачив «Цепелін»? - Запитав він без будь-якого виразу.

- Щось, Лео, щось. З ним два години грали в догонялки. Дві години він йшов за величезним чорним кораблем, який то скидав хід, то раптом розганявся до субсвета. Потім, уяви собі, перекладав реверс, повертався назад і чекав, поки бідні Ганс наблизяться майже впритул. «Цепелін», як ти знаєш, досить швидкохідний корабель.

Так, Макріцкій бачив його в Мунтауне. Патрульний крейсер «Граф Цепелін» був одним з найбільших кораблів Землі, і будувався він - теоретично - для відбиття можливої ??атаки з боку Чужих. Тріумвірату Старших, який вступив в офіційний, досить благообразний контакт із землянами, також офіційно довіряли, але могутні кораблі все ж будували, тим більше що ніхто насправді не знав, який бойовою потужністю володіють їх начебто неозброєні торгові зорельоти.

- І «Цепелін» не стріляв?

- Якби ти бачив, кого він зустрів, ти теж навряд чи б став стріляти. Лео, ми дійсно розуміємо, як працює техніка Старших - по крайней мере, та техніка, з якою ми стикалися. Тут же, клянусь тобі, щось зовсім інше. Після звіту «Цепеліна» люди з Евроагентства проаналізували деяку інформацію і прийшли до висновку, що це, можливо, ті самі таємничі артисти, через які, власне, і з'явився найперший міжнародний проект «Зелена Книга». Так-так, той самий, стоп'ятдесятирічний давності ... Ти, звичайно, пам'ятаєш, як після офіційного Великого Контакту ООН на весь світ оголосила, що Тріумвірат Старших не має нічого спільного зі старою проблемою НЛО?

- Якщо мені не зраджує пам'ять, було взагалі оголошено, що ніякої проблеми НЛО не існує і не існувало. Вкотре, Антон - в сто двадцятого й п'ятого?

- Шостий, Лео. А може, і сьомий. У Росуелле розбилися зовсім не «зелені чоловічки». Вся подальша галас з «тарілками», витоками інформації і викраденнями була ретельно спланованою «дезою». На неї асигнувалось такі кошти, що вона благополучно працювала кілька десятиліть, поки інтерес широких мас до проблеми не затих сам собою, своїм, так би мовити, ходом. Не було, звичайно, ніяких тарілок, ніяких «зелених» ... нісенітниця все це.

- А що ні нісенітниця, Антон? Через що виник проект, через що витрачалися, як ти стверджуєш, такі колосальні гроші?

- Через те, що на Землі двічі билися розвідувальні катера з майже людськими екіпажами. І обидва рази, на жаль - в шматки, на смерть. Це були не зовсім люди, деякі відмінності у нас, звичайно, є, але найстрашніше те, що ми, схоже, генетично сумісні. Ти уявляєш собі, яку небезпеку вони можуть для нас представляти?

Мельник замовк, порився в кишені свого довгого піджака на теплій підкладці, і поклав на столик перед Леоном портативний уніпроектор. Це був сибірський «Сокіл-М», універсальна шірокофокусная модель, здатна записувати зображення з величезних дистанцій. У магазинах, звичайно, такі не продавалися.

- Вмикай, - запропонував він.

Леон направив червоне вічко апарату на дальній напівтемний куток зали, і торкнувся пускового сенсора. На секунду з проектора вистрілив вицвілий білий промінчик - ледь він погас, в темряві засвітилася якась та картинка. За її площині, по розмитості фарб Леон зрозумів, що Антон переписав для нього якусь старовинну запис, зроблений, імовірно, ще на світлочутливу плівку.

- Це який рік? - Здивовано запитав Леон.

- Це той самий перший епізод, заради якого в кінці минулого століття американці зліпили свою знамениту казку про те, як патанатоми ріжуть некрасивих лисих ляльок ... дивись, дивись - зараз тобі все покажуть.

На прямокутному голографическом екрані перед ними виникло зображення моторошно зламаного і, схоже, обгорілого об'єкта. Дивлячись на нього, Леон подумки відновлював уламки до їхнього колишнього стану, і у нього виходило, що чужа машина, швидше за все, нагадувала собою майже правильний рівносторонній трикутник з незначним потовщенням в носовій частині. Розміри апарату не вражали - розмах його "крил" не перевищував десятка метрів, але все ж в ньому, навіть зруйнованому, відчувалося щось зловісне ... На задньому плані Макріцкій розгледів металеві стіни якогось ангара і кілька людей в американській військовій формі середини двадцятого століття. Кадр змінився; тепер камера показувала якусь яскраво освітлену лабораторію з безліччю допотопних приладів. Новий кадр - і Леон побачив операційний стіл, залитий світлом безтіньові ламп. На столі лежав великий чоловік з рясно заросли волоссям грудьми і пахом. У його статевої приналежності сумніватися не доводилося, але Леон, як зачарований, дивився на обличчя мерця. Великий, трохи незграбний череп, обрамлений тонзурою кучерявого світлого волосся, був глибоко розсічений (в момент аварії?), Страшний розлом зі слідами погано замитої крові доходив майже до брів, таких же густих і світлих, як і волосся загиблого. Щось невловимо приваблювало Леона в його особі ... він не міг зрозуміти, що. Начебто такого ось мужика, злегка облисілому, але ще не старого і явно міцного, можна було зустріти в будь-якому з міст Землі, і все ж Макріцкій розумів, що перед ним - не людина!

Картинка блимнула і згасла.

- Чортівня, - сказав приголомшений Леон. - І ти вважаєш, що ми з ними сумісні?

- Принаймні вони можуть жити на нашій планеті і є наше їжу. А ми - їх. Врубав другий кластер, там є дещо цікавіше.

Леон перемкнув диск, і з перших же кадрів зрозумів, що має справу з набагато більш пізнім матеріалом. Як і в першому випадку, звук чомусь був відсутній, але тепер картинка, все така ж плоска, записувалася цифровим апаратом. Десяті роки, вирішив Леон, ах ти ж мати моя! .. На бетонних плитах, яскраво освітлених невидимими для глядача софітами - зйомка, ймовірно, проводилася на відкритому повітрі пізно ввечері, - стояв, злегка накренясь, майже неушкоджений трикутник. Розкидана була тільки задня частина машини, погано видима з даного ракурсу.

- Попадання російської ракети системи ПРО, - прокоментував Антон. - Це дурниця ... дивно тут те, що екіпаж загинув до вибуху двигунів.

- Від чого? - Хрипко здивувався Леон.

- Ніхто не знає. Двомісна рубка управління просто розмазала, як ніби там щось вибухнуло зсередини.

- А як же він не розбився?

- Він дуже міцний, Лео. Вирубують, там більше нічого немає. Це і так більше, ніж тобі слід було б знати. Хіба що ... другий трикутник, Лео, це не розвідник. Він сильно відрізняється від першого.

- Тобто це - вже якісь інші? - Випалив Леон.

- Ні, - розсміявся Мельник. - Це ті ж самі. Але другий - це бойовий зореліт малого радіусу дії, орієнтований на досягнення сверхсветових швидкостей. У космосі він ходить на нереактивні тязі.

Макріцкій знову впав в задуму. Розмови про нереактивні, або хвильової, тязі, він чув уже давно. Говорили про це в основному самі астронавти, в середовищі яких існувало чималу кількість легенд про які пронизують простір «хвильових вітрах», здатних, нібито, нести на собі корабель з величезними швидкостями. Знайомі Леону інженери про все це відгукувалися з усмішкою - їхні мізки були паралізовані двигунами тріумвірату, які ганяли антиречовину з надсвітовою швидкостями закінчення. По суті, Старші використовували той же самий реактивний двигун, що і земляни, з тією лише різницею, що з його дюз летів потік незбагненного «екзовещества», що виробляється громіздкою ланцюгом генераторів антиматерії.

Хвильова тяга відкривала величезні можливості, і в першу чергу - для маневру в просторі. Чорні трикутники, що використовують хвильові двигуни, настільки ж перевершували за своїм рівнем зорельоти Старших, наскільки ті - земну техніку.

Мельник, здавалося, прочитав його думки.

- Так, - сказав він, підливаючи Леону горілки, - хвильова тяга, вона сама ... правда, як це все працює, ми зрозуміти не в змозі. Якби вдалося захопити живого інженера - тоді, може бути, наші хлопці і розібралися у всій цій нісенітниці.

- І ти хочеш сказати, що вони прийшли до нас знову?

- Вони не з'являлися майже вісімдесят років. І тепер по Системі бродить не маленький скаут-трикутник, а махина розміром з пів-Москви.

Деякий час вони мовчали. Леон дивився в вогонь і думав про те, що Мельник, по суті, не сказав йому нічого нового. Все це він знав і до нього, більш того - він бачив їх на власні очі.

Зараз він готовий був заприсягтися, що той, хто протягнув йому, вмираючому, свою сильну долоню в чорній лускатої рукавичці, прийшов сюди не зі злом.

- І ти, отже, вважаєш, що я також буду притягнутий до проекту? - Кілька невпопад поцікавився Макріцкій.

- Я це просто знаю, - з посмішкою відповів Мельник. - А що, ти проти?

- Ні ... Ні, я не проти ... я так, думаю. Я думаю про те, яку інформацію мені доведеться обробляти на станції ...

- Все цілком логічно, Лео: ти будеш військовим представником ООН, і ніхто не здивується, якщо ти почнеш пхати свого носа в будь-які дивні речі. Тим більше що право секретити будь-які дані тобі буде дано навіть не нашої конторою, а безпосередньо Асамблеєю. Але насправді, твоє залучення до проекту ніяк не пов'язане з майбутнім призначенням - не думай, що ми прагнемо використовувати тебе в силу вдало підвернувся обставин. Якщо тебе направлять на місячні рейси, ми знайдемо, кого засунути туди ... ні-ні, нам потрібен саме ти. Не думай, що на світлі так вже й багато молодих астронавтів з твоїм досвідом і мізками.

- Дякую, - неуважно проказав Леон. - Напевно, мені доведеться пройти якусь особливу підготовку?

- Це все потім ... Наскільки я зрозумів, ти збираєшся відгуляти свою відпустку?

- Так, я хотів подихати повітрям.

- Ось і дихай. - Мельник цокнувся з ним і мрійливо посміхнувся: - Мені б твої можливості ... в диханні.

Глава 4. |  Глава 6.

анотація |  Глава 1. |  Глава 2. |  Глава 3. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати