На головну

за Гринвічем 9 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

На наступному знімку - татів кабінет. Хедлі вдивлялася в картинку, мружачи очі.

Його старі меблі залишилася в Коннектикуті, але нова виглядала точно так же: такий же стіл, такі ж книжкові шафи, навіть стаканчик для олівців такий же. І розставлено всі так само, як раніше, хоча кімната і здалася їй трішки менше та й вікна розташовані були інакше.

Шарлотта розповідала, як прискіпливо тато поставився до обстановки кабінету, але Хедлі її не слухала. Їй було не до того - вона розглядала фотографії, що висять в рамках на стінах.

- Стривайте! - Вигукнула вона, коли Шарлотта збиралася вже перегорнути картинку.

- Дізнаєшся? - Спитав я.

Хедлі навіть не обернулася. Тому що вона і правда дізналася! На фотографіях, які потрапили в кадр, було видно їх сад в Коннектикуті. Можна було навіть розгледіти старі дитячі гойдалки, які вони так і не спромоглися прибрати, і годівницю для птахів - вона до сих пір висить за вікном його кабінету, - і живопліт, яку тато з маніакальною завзятістю поливав в саме посушливе літо. На іншій фотографії - кущики лаванди і стара яблуня з кострубатими гілками. Напевно, коли тато сидить в шкіряному кріслі за новим письмовим столом, йому здається, що він знову вдома і дивиться зовсім в інші вікна.

Папа раптом опинився поруч з нею.

- Коли ти зробив ці знімки?

- Того літа, коли їхав в Оксфорд.

- Чому?

- Тому, - тихо відповів він. - Я завжди любив дивитися, як ти граєш в саду. Просто не уявляв, як я зможу працювати без цих вікон.

- Це ж не вікна.

Папа посміхнувся:

- Не тільки тобі допомагає, коли ти уявляєш різні речі.

Хедлі засміялася, а тато продовжував:

- Іноді хочеться уявити, що я знову вдома.

Шарлотта, весь цей час дивилася на них із захопленням і розчуленням, знову повернулася до комп'ютера і збільшила масштаб, щоб можна було краще розглянути фотографії на знімку.

- У вас дуже гарний сад! - Вона показала на крихітні кущики лаванди, розмиті через сильного збільшення.

Хедлі націлила палець трохи вище - туди, де на екрані було розташоване справжнє вікно в невеликий сад з квітковими грядками.

- У вас також!

Шарлотта засяяла:

- Сподіваюся, ти скоро все побачиш своїми очима.

Хедлі озирнулася на тата. Він стиснув її плече.

- Я теж сподіваюся, - промовила Хедлі.

13:48 по північноамериканському східним часом

18:48 за Гринвічем

НАРЕШТІ НАСТАВ призначений час, і двері бального залу відчинилися. Хедлі завмерла на порозі з широко розкритими очима. У залі все біле, з сріблом, на столах у величезних скляних вазах - лілові квіти. Спинки крісел прикрашені стрічками, а на верхівці чотириярусного торта - крихітні фігурки жениха і нареченої. В кришталевих підвісках на люстрах грають відблиски від срібних ножів і виделок, блискучих тарілок, малесеньких запалених свічок і духових інструментів джаз-оркестру - поки вони просто чекають свого часу. Оркестр вступить пізніше, коли почнуться танці. Навіть дама-фотограф - вона йшла попереду Хедлі - опустила фотоапарат і почала схвально оглядати зал.

У дальньому кутку неголосно заграв струнний квартет. Офіціанти у фраках і метеликах, розносячи шампанське, ковзали, немов по льоду. Монті зауважив, що Хедлі теж взяла келих, і підморгнув їй:

- Тільки не захоплюйся! Хедлі засміялася:

- Не хвилюйтеся, тато скоро спуститься, він мені те ж саме скаже! Але тато з Шарлоттою все ще не з'являлися - напевно, готувалися до урочистого виходу.

Поки гостей розважали коктейлями, Хедлі без кінця відповідала на питання і вела світські бесіди. У всіх знайшлося, що сказати про Америку - про те, що вони буквально мріють побачити Емпайр-стейт-білдінг (часто вона на нього піднімається?), Або планують побувати у Великому каньйоні (чим вона порадила б там зайнятися?), Або що далекий родич тільки недавно переїхав в Портленд (вона з ним, випадково, не знайома?).

Розпитуючи Хедлі про Лондоні, все дружно жахалися, що вона так і не відвідала Букінгемський палац, не побувала в картинній галереї сучасного мистецтва Тейт Модерн і навіть не пройшлася по магазинах на Оксфорд-стріт. Зараз їй вже важко було пояснити, чому вона приїхала тільки на уїк-енд, хоча ще вчора - точніше, сьогодні вранці - їй здавалося надзвичайно важливим втекти звідси швидше, як ніби вона пограбувала банк або рятувалася від смертельної небезпеки.

Літня людина, що опинився главою татового відділення в Оксфорді, запитав її, як вона перенесла переліт.

- Взагалі-то на літак я запізнилася. На чотири хвилини. Полетіла наступним рейсом.

- Як же вам не пощастило! - Вигукнув учений старець, погладжуючи сиву бороду. - Важко вам довелося.

Хедлі у відповідь посміхнулася:

- Та ні, все вийшло не так вже й погано.

Наближався час вечері. Хедлі почала перебирати картки з іменами гостей - треба ж було дізнатися про своє місце!

- Не турбуйся! - Підійшла до неї Вайолет. - За дитячий стіл тебе не посадять.

- Камінь з душі! - Відповіла Хедлі. - А де я сиджу?

Вайолет простягнула їй свою картку:

- За столом для самих кльових дітей! Разом зі мною. І звичайно, поруч з нареченим і нареченою.

- Яка радість!

- Ну як, заспокоїлася?

Хедлі здивовано підняла брови.

- Ну, з приводу Ендрю і Шарлотти? І всіх цих весільних справ ...

- А-а ... Знаєте, так.

- Добре! - Схвалила Вайолет. - А то я чекаю тебе на нашу з Монті весілля.

- Монті? - Здивувалася Хедлі. Вона навіть жодного разу не бачила, щоб вони розмовляли один з одним. - Ви що, заручені?

- Поки що ні, - відповіла Вайолет, прямуючи до столу. - Та що ти так остовпіла?

У мене передчуття ...

Хедлі наздогнала її і пішла поруч.

- Передчуття - і тільки?

- Ну так. Я впевнена, що це доля.

- По-моєму, так не буває, - насупилася Хедлі.

Вайолет засміялася:

- А може, буває!

Гості тим часом сідали по місцях, прилаштовували сумочки під стільцями і голосно ахали, милуючись квітами. Вайолет посміхнулася Монті - він сидів прямо навпроти неї, а той затримав на ній погляд трохи довше звичайного, перш ніж знову уткнутися в тарілку.

Оркестранти налаштовували інструменти, над натовпом раз у раз злітав протяжний рев труби, офіціанти розносили вино ... І ось все вже сидять за столом, тамада поправляє мікрофон і прокашлюється.

- Леді та джентельмени! - Урочисто почав він, і сусіди Хедлі по столу - батьки Шарлотти, її тітонька Мерилін, Монті і Вайолет - негайно обернулися до дверей. - Я щасливий першим уявити вам містера і місіс Ендрю Салліван!

Пролунали привітальні крики, заблищали фотоспалахи - всім хотілося відобразити урочистий момент. Хедлі, викрутившись на стільці, сперлася підборіддям об спинку. Папа з Шарлоттою увійшли, взявшись за руки - вони посміхалися, точно кінозірки.

Ні, немов король з королевою, немов крихітні фігурки на верхівці торта!

«Містер і місіс Ендрю Салліван», - подумки повторила Хедлі. Папа високо підняв руку, щоб Шарлотта могла повернутися, змахнувши подолом сукні. Під незнайому життєрадісну музику, танцюючи, вони йшли по центру залу, - втім, без особливих викрутасів. Хедлі початку гадати, що означає для них ця мелодія? Нагадує їм той день, коли вони зустрілися? Або перший поцілунок? Або той день, коли тато сказав Шарлотті, що вирішив назавжди залишитися в Англії?

Гості не відводили очей від цих двох ... Вони припадали один до одного і знову зі сміхом розходилися. Вони танцювали, немов, крім них, в залі нікого не було. Вони дивилися один одному в очі з дивно невимушеній щирістю. Шарлотта, посміхаючись, поклала голову на плече своєму нареченому, а він переплітав свої пальці з її пальцями. Вони були наче ідеально створені одне для одного і просто світилися в золотистому сяйві світильників, кружляючи серед захоплених гостей.

Музика замовкла, все зааплодували, і тамада запросив всіх на танцпол. Батьки Шарлотти теж встали. Тітоньку нареченої повів танцювати людина через сусіднього столика, а Монті, на превеликий подив Хедлі, подав руку Вайолет. Вона, проходячи повз, підморгнула Хедлі.

Один за іншим гості виходили в середину залу, і скоро жених і наречена загубилися в строкатому круговерті бузкових суконь. Хедлі сиділа за столом одна, тихо радіючи, що її не змушують танцювати разом з усіма, хоча мимоволі вона відчувала себе самотньою.

Вона пом'яла серветку в руках. Офіціант поклав їй на блюдце булочку, а в наступну мить замість нього поруч опинився ... тато.

- А де твоя дружина?

- Я її сплавив.

- Уже?

Папа з посмішкою потягнув Хедлі за руку.

- Чи готова виконати запальний танець?

- Не знаю, - відповіла Хедлі.

Папа мало не волоком витягнув її в центр залу. По дорозі їм посміхнулася Шарлотта - вона танцювала зі своїм батьком. Поруч Монті в парі з Вайолет виконував щось на кшталт джиги, а та реготала, відкидаючи голову назад.

- Моя дорога ... - промовив тато, простягаючи їй руку.

Хедлі взяла його руку, і тато жартома закрутив Хедлі, а потім зменшив темп. Вони описували незграбні кола і ніяк не потрапляли в такт.

- Вибач! - Сказав тато, другий раз наступивши Хедлі на ногу. - Танці мені ніколи не давалися.

- А з Шарлоттою ти танцював непогано!

- Це все вона, - посміхнувся тато. - Поруч з нею я здаюся краще, ніж насправді.

Пару кіл вони пройшли мовчки. Хедлі оглядала зал:

- Добре тут. І всі такі красиві.

- Радість і достаток життям дивно фарбують людей3.

- Діккенс?

Папа кивнув.

- Знаєш, я нарешті почала читати «Нашого спільного друга». Батькове обличчя спалахнуло радістю.

- І як?

- Не погано.

- Варто того, щоб дочитати до кінця?

Хедлі подумки побачила книгу, що лежала на капоті чорної машини, яка стояла перед церквою, де знаходився Олівер.

- Може бути.

- Знаєш, Шарлотта дуже зраділа, коли ти сказала, що, можливо, приїдеш погостювати до нас, - стиха вимовив тато, низько схиливши голову. - Сподіваюся, ти справді подумаєш про це. Може, ближче до кінця літа, поки не почнеться навчальний рік? У нас є вільна кімната - нехай вона буде твоєю. Ти можеш навіть перевезти частину своїх речей, нехай там і залишаються, щоб кімната виглядала обжитий і ...

- А як же немовля?

Папа, впустивши руки, відсахнувся від неї з таким подивом, що Хедлі раптом втратила все своє колишнє впевненість.

Пісня закінчилася, але ще до того, як встигли замовкнути фінальні акорди, оркестр перейшов до наступної мелодії - гучного і енергійною. Всі поспішили на танцпол.

Офіціанти розставляли тарілки з салатом на спорожнілі столики. Гості танцювали, сміючись і стрибаючи без особливої ??уваги до ритму. А Хедлі з татом все нерухомо стояли посеред загальної колотнечі.

- Який немовля? - Дуже повільно, майже по складах вимовив тато, як ніби він розмовляв з маленькою дитиною.

Хедлі початку розгублено озиратися. За кілька кроків від них через плеча Монті раптом визирнула Шарлотта, намагаючись зрозуміти, чому це вони зупинилися.

Хедлі спробувала пояснити:

- Просто я почула в церкві ... Шарлотта сказала, і я подумала ...

- Тобі?

- Що?

- Тобі сказала?

- Ні, перукарці. Або Візажистки. Не знаю ... Я ненавмисно почула.

Батькове обличчя помітно розслабилася, навіть складка біля губ розгладилася.

- Слухай, пап, ти не думай, я нічого проти не маю.

- Хедлі ...

- Ні, правда, все нормально. Я і не чекала, що ти мені розкажеш про це по телефону або ще як-небудь. Адже ми мало спілкуємося. Я просто хотіла сказати, що теж хочу брати участь у його житті.

Батько, вже збираючись заговорити, раптом зупинився і пильно подивився на неї.

- Я більше не хочу нічого втрачати, - поспішаючи, продовжила Хедлі. - Не хочу бути для цієї дитини далекою родичкою, яку він ніколи в житті не бачив, не ходив з нею по магазинах, не радився ні про що і навіть не сварився ... А потім, коли ми нарешті зустрінемося, тільки чемно привітаємося, і нам і поговорити-то нема про що буде. Я хочу по-іншому.

- Ти хочеш? - Вимовив тато.

Але це був не питання - а твердження, повне надії. Неначе загадане бажання, яке він занадто довго зберігав у себе в серце.

- Так, я так хочу.

Музика знову змінилася. Тепер грали щось повільне. Гості потроху поверталися до столиків, де на них чекав салат. Шарлотта, проходячи повз, легенько потисла татів лікоть. Хедлі була страшенно рада, що тепер у неї вистачає розуму їм не заважати.

- Шарлотта не така вже й погана, - зізналася Хедлі, коли та відійшла від них на кілька кроків.

Папа посміхнувся:

- Радий, що ти так вважаєш.

Вони залишилися одні на танцполі. Всі погляди були спрямовані на них, а вони так і стояли посеред залу. Дзвеніли келихи, дзвякали вилки і тарілки, але Хедлі все одно відчувала, що увагу гостей зосереджено тільки на них з татом.

Після короткого мовчання тато знизав плечима:

- Навіть не знаю що сказати.

І тут Хедлі прийшло в голову щось зовсім несподіване. Серце боляче застукало в грудях. Хедлі вимовила дуже повільно:

- Тобі не потрібно, щоб я лізла в ваше життя.

Папа, хитнувши головою, присунувся ближче і поклав її руки на свої плечі, змушуючи підняти голову.

- Звичайно, потрібно! Більше всього на світі! Просто, розумієш, Хедлі ...

Вона подивилася йому в очі.

- Немає ніякого немовляти.

- Що?

- Коли-небудь, звичайно, буде, - злегка бентежачись, пояснив тато. - У всякому разі, ми на це сподіваємося. Шарлотта турбується, бо у неї в роду з цим були проблеми, а вона вже не така молода ... Ну, постарше, ніж мама свого часу. Але вона страшенно цього хоче, і я теж, якщо чесно. Ось ми і сподіваємося на краще.

- Але Шарлотта сказала ...

- Просто вона з тих людей, які, якщо чогось сильно хочуть, весь час про це говорять. Начебто тоді все збудеться.

Хедлі мимоволі скорчити гримасу:

- І що, збувається?

Папа з посмішкою обвів жестом бальний зал:

- Наприклад, про мене вона постійно говорила. І ось, як бачиш ...

- Я думаю, тут більше постарався ти, а не світобудову.

- Теж вірно, - погодився тато, розводячи руками. - У будь-якому випадку, як тільки дитина дійсно з'явиться, тобі ми розповімо про це першою.

- Правда?

- Звичайно! Хедлі, ти що?

- Просто я подумала - у тебе тепер стільки нових друзів ...

- Слухай, дитинча! Ти все одно найважливіша людина в моєму житті. І потім, кого ще я попрошу сидіти з малюком і міняти йому підгузники?

- Памперси, - скривилася Хедлі. - Вони називаються памперси!

Папа засміявся:

- Називай як хочеш! Аби ти була поруч, коли знадобиться твоя допомога.

- Звичайно. - Хедлі сама здивувалася, почувши, що її голос тремтить. - Обов'язково.

Хедлі не знала, про що говорити далі. Можна було б зависнути у батька на шиї, як в дитинстві, але вона не відчувала, що має право зробити це. Їй ніяк не вдавалося отямитися після всіх сьогоднішніх подій. Занадто багато сталося за один день, та ще й після того, як час довгі місяці стояло на місці.

Здається, тато все розумів, він обійняв її за плечі і повів до столу. Скільки разів вони так ходили в обнімку, повертаючись до машини після футбольного матчу або з щорічного вечора дівчаток-скаутів! Нехай все інше змінилося, нехай між ними океан - найголовніше все одно залишилося, як раніше. Він як і раніше її батько. Решта - всього лише географія.

18:10 по північноамериканському східним часом

23:10 за Гринвічем

ПІД ЧАС напад клаустрофобії навіть просторе приміщення може здатися тісною. А на сьогоднішньому прийомі час летів, немов він тривав усього кілька хвилин, а не годин. Чи то музика так діяла, то чи танці або навіть шампанське. Було схоже на прискорену кінозйомку, коли сцени миготять розрізненими обривками.

Монті і Вайолет сказали тости. Його раз у раз переривали сміхом, її - сльозами. У тата з Шарлоттою сяяли очі. Пізніше, коли вже був розрізаний весільний торт і Шарлотта примудрилися ухилитися від батькових спроб помститися за вимазаний глазур'ю ніс, знову почалися танці. Подали каву, все вже без сил сиділи за столом, з розчервонілий щоками і гуде ногами. Папа втиснувся між Хедлі і Шарлоттою, а Шарлотта, сьорбаючи маленькими ковточками шампанське і відщипуючи шматочки пирога, раз у раз поглядала на нього.

- У мене що, на обличчі щось не те? - Не витримав, нарешті, тато.

- Ні, я просто переживаю, чи все у вас добре, - зізналася Шарлотта. - Після того як ви посварилися на танцполі.

- Хіба це було схоже на сварку? - Посміхнувся тато. - А передбачалося, що це вальс. Може, я збився з такту?

- Та він мені раз десять ноги віддавив! - Скривилася Хедлі. - А так у нас все в порядку.

- Чи не більше двох разів! - Удавано обурився тато.

- Прости, дорогий, але тут я змушена підтримати Хедлі! Мої бідні відтоптані ніжки говорять самі за себе.

- Ми одружені лише кілька годин, а ти вже зі мною сперечаєшся?

- Даю слово, я буду сперечатися з тобою, поки смерть нас не розлучить!

З протилежного боку столу Вайолет почала легенько дзвеніли ложечкою по келиху. Її підтримали інші гості, і тато з Шарлоттою знову схилилися один до одного для поцілунку і зупинилися, тільки помітивши, що позаду них мнеться офіціант, чекаючи, коли можна буде забрати тарілки.

Хедлі відсунула свій стілець і нахилилася за сумочкою.

- Я, напевно, піду подихаю повітрям.

- Ти добре себе почуваєш? - Тут же запитала Шарлотта.

Монті підморгнув їй через келиха з шампанським, немов натякаючи: попереджав, мовляв, не захоплюйся спиртним.

- Все нормально, - швидко відповіла Хедлі. - Через пару хвилин повернуся.

Папа, відкинувшись на спинку стільця, багатозначно усміхнувся:

- Передавай мамі від мене привіт!

- Що?

Він кивнув на сумочку.

- Скажи: я передаю привіт.

Хедлі зніяковіло посміхнулася - треба ж, як легко її викрили ...

- Ага, я ще не розгубив батьківське чуття, - промовив тато.

- Чи не думай, що ти такий казанок! - Передражнила його Хедлі і, звертаючись до Шарлотті, додала: - Напевно у вас вийде краще.

Папа обняв дружину за плечі і поцілував її в маківку.

- Не сумніваюся!

Йдучи, Хедлі почула, як тато почав розповідати гостям різні історії з дитинства своєї дочки і те, як він завжди встигав прийти на допомогу в потрібний момент.

Помітивши, що вона озирнулася, тато перервав свою розповідь на півслові і підморгнув їй. Його руки були широко розведені в сторони - мабуть, він наочно показував величину якоїсь рибини, або відстань до краю поля, або ще якусь деталь черговий притчі з минулого.

Опинившись за дверима, Хедлі на хвилинку притулилася до стіни. Вона немов виринула з сновидіння. Поруч ходили люди в джинсах і кросівках, а у неї в вухах все ще звучала музика, і від цього світ навколо здавався занадто яскравим і трішки нереальним.

Хедлі вийшла через обертову двері на вулицю і глибоко вдихнула прохолодне повітря, насолоджуючись піднявся вітерцем.

Кам'яні сходи перед готелем виглядала до смішного пафосною, ніби вхід в музей. Хедлі відійшла в сторону і спробувала знайти місце, де можна було б сісти. Тільки тепер вона помітила, що її ноги ось-ось відваляться, а в голові пульсує біль. Все тіло налилося свинцевою вагою.

Хедлі вже не пам'ятала, коли в останній раз спала. Вона спробувала збагнути, який зараз година в Коннектикуті, але цифри на годиннику розпливалися, а мізки відмовлялися працювати.

У мобільнику висвітилося нове повідомлення від мами. У неї радісно завмерло серце.

Таке відчуття, ніби вони були в розлуці не один день, а набагато довше. Не важливо, ранок вдома або вечір ... Хедлі набрала номер і, заплющивши очі, вислухала протяжні гудки.

- Ну нарешті то! - Пролунав у трубці мамин голос. - Просто якісь телефонні кішки-мишки.

- Мам, - прошепотіла Хедлі, спираючись лобом на руку. - Скажеш теж!

- Так хотілося з тобою поговорити! Я страшенно скучила, - промовила мама. - Як ти? Котра у вас година? Як там? Хедлі глибоко зітхнула і витерла ніс.

- Мам, прости, що я тобі всякого наговорила. Коли їхала.

- Нічого, - відповіла мама після секундної паузи. - Я знаю, що ти насправді так не думаєш.

- Не думаю!

- І знаєш, я тут подумала ...

- Так?

- Даремно я тебе змусила туди поїхати. Ти вже не маленька, можеш сама приймати рішення. Не треба було мені тебе вмовляти.

- Ні, мам, я рада, що ти мене вмовила. Як не дивно ... вийшло нормально.

Мама, неголосно прісвістнув, вимовила:

- Правда? А я була впевнена, що ти захочеш повернутися раніше, ніж ми домовлялися.

- Я теж, - відповіла Хедлі. - А все виявилося не так вже й погано.

- Розкажеш?

- Розповім, - промовила Хедлі, люто борючись з позіханням. - Тільки день був такий довгий ...

- Треба думати! Скажи поки одне: як плаття?

- Моє чи Шарлотти?

- Ого! - Засміялася мама. - Значить, вона від «тієї англійки» доросла до «Шарлотти»?

Хедлі посміхнулася:

- На кшталт того. Взагалі-то вона хороша. І плаття гарне.

- З татом у тебе як? Все налагодилось?

- Спочатку були деякі тертя, але зараз все нормально. Напевно, навіть добре.

- А що сталося спочатку?

- Це теж довга історія. Я тут зникала ненадовго.

- Пішла від них?

- Так вийшло.

- Уявляю, як зрадів тато. А куди ти ходила?

Хедлі закрила очі, згадуючи татові слова про Шарлотту, яка спеціально говорить про що-небудь, щоб це збулося.

- Я тут в літаку познайомилася з одним хлопчиком.

Мама засміялася:

- Ось це вже інша розмова!

- Я ходила до нього, тільки вийшло все жахливо, і я його більше ніколи не побачу.

У трубці - тиша, а потім знову пролунав мамин голос, тільки тепер він звучав м'якше.

- Нічого не можна знати заздалегідь, - сказала вона. - Подивися на нас з Харрісоном. Скільки я йому нерви мотала, а він все одно кожен раз повертається. І я не хочу, щоб було інакше.

- Тут трошки інше.

- Чи не терпиться все почути, як тільки ти повернешся.

- Завтра.

- Ну так. Ми з Харрісоном заберемо тебе. Там, де отримують багаж.

- Як втрачений носок.

- Ах, сонечко! - Засміялася мама. - Скоріше вже цілу валізу. І ти не загубилася.

Хедлі прошепотіла:

- А якщо загубилася?

- Значить, знайдешся, потрібно тільки почекати.

Телефон видав подвійний писк, і Хедлі, здригнувшись, на мить відкинув від нього, а потім знову піднесла до вуха, коли сказав:

- Батарейки закінчуються.

- У тебе або у мобільника?

- У обох. А чим ти там будеш займатися без мене сьогодні ввечері?

- Харрісон хоче зводити мене на якийсь дурний бейсбольний матч. Весь тиждень про це дзижчить.

Хедлі випросталася.

- Мам, він знову буде кликати тебе заміж.

- А? Та ні!

- Точно буде. Сперечаємося, він навіть на табло свою пропозицію виведе.

- Ні в якому разі! - Застогнала мама. - Він цього не зробить!

Хедлі засміялася:

- Ще й як зробить! Це як раз в його дусі.

Обидві почали сміятися так, що не змогли більше говорити. Хедлі вже й не намагалася стримуватися. Від сміху на очах у Хедлі з'явилися сльози. Так чудово дати собі волю.

Після виснажливого дня вона була рада будь-якому приводу посміятися.

- Така несмак, правда? - Запитала мама, віддихавшись.

- Ага, - погодилася Хедлі. - А знаєш, мам ...

- Ау?

- По-моєму, тобі треба сказати «так».

- Що? - Мама підвищила голос відразу на пару октав. - Що з тобою? Раз в житті побувала на весіллі і відразу перетворилася в Купідона?

- Він тебе любить, - просто відповіла Хедлі. - І ти його теж.

- Все не так просто.

- Дуже навіть просто. Скажи «так», і все тут.

- А потім жити довго і щасливо?

Хедлі посміхнулася:

- Ага, на зразок того.

Телефон знову почав наполегливо попискувати.

- Часу майже не залишилося, - промовила Хедлі.

Мама знову засміялася, але на цей раз її голос зазвучав якось стомлено:

- Це натяк?

- Якщо він допоможе тебе переконати ...

- Коли ти встигла подорослішати?

Хедлі знизала плечима:

- Видно, ви з татом добре мене виховали.

- Я тебе люблю, - тихо промовила мама.

- І я тебе люблю, - відповіла Хедлі.

І тут зв'язок перервався як по команді. Хедлі ще з хвилину тримала телефон біля вуха, потім, опустивши руку, почала бездумно розглядати кам'яні будинки на протилежному боці вулиці.

У вікні верхнього поверху спалахнуло світло. Вона могла розгледіти силует чоловіка - він укладав сина спати: укутав його щільніше ковдрою і, нахилившись, поцілував у чоло. Виходячи з кімнати, клацнув вимикачем, і світло згасло. Хедлі згадала розповідь Олівера. Може, цьому хлопчику теж потрібен нічник? Або йому досить батьківського поцілунку на ніч, щоб не бачити уві сні чудовиськ і примар?

Вона все ще дивилася на темне вікно маленького будиночка. Перед нею тягнувся довгий ряд таких же будинків, мерехтливих вуличних ліхтарів і вимитих дощем поштових скриньок, і раптом на вигнутій в формі підкови під'їзній доріжці готелю з'явився її особистий привид.

Напевно, він ось так же здивувався, коли вона з'явилася близько церкви. Від несподіванки у неї звело живіт і останні залишки душевної рівноваги випарувалися без сліду. Він йшов дуже повільно, майже зливаючись з темрявою в своєму строгому костюмі, поки не вступив в коло світла перед входом в готель.

- Привіт, - просто сказав він, і Хедлі вдруге за вечір залилася сльозами.

18:24 по північноамериканському східним часом

23:24 за Гринвічем

ОСЬ ЙДЕ ЛЮДИНА з капелюхом В РУКАХ. Ось йде жінка в смішних високих чоботях. Йде хлопчик з електронної грою. Мати з сумували дитиною. Людина з вусами-щіткою. Дідок і старенька однакових светрах. Хлопчик у синій сорочці без єдиної крихти від пончика. Стільки можливих варіантів!

«Уяви, що це був би хтось інший», - подумала Хедлі, і від однієї цієї думки серце безпорадно затріпотів у грудях.

Є те, що є.

Ось йде хлопчик з книгою в руках ...

У з'їхала набік краватці ...

Підходить і сідає поруч ...

З неба зірка зірвалася і кудись рухається ... Хедлі не відразу розуміє, що це літак. Вчора вночі вони були такої ж зіркою.

Спочатку вони мовчали. Олівер дивився прямо перед собою, ніби чекав, поки вона виплачеться, і вже за одне це Хедлі була йому вдячна. Значить, розуміє.

- Здається, ти дещо забула, - заговорив він рівним тоном, грюкнувши долонею по книзі, яку тримав на колінах.

Хедлі не відповіла, тільки витерла очі і шмигнула носом. Нарешті Олівер звернувся до неї:

- Ну ти як, нормально?

- Самій не віриться, скільки разів я сьогодні плакала.

- Я теж.

Хедлі відразу стало страшенно соромно. У нього-то куди більше підстав для сліз.

- Прости, - тихо промовила вона. Він посміхнувся краєчком губ:

- Не дарма радять завжди брати носові хустки на весілля і похорон.

Хедлі мимоволі засміялася:

- Мені ніколи в житті не пропонували носових хусток! В крайньому випадку - паперові.

Вони знову замовкли, але мовчання це було дуже затишне, не така, як біля церкви.

До готелю одна за одною під'їжджали машини, змушуючи їх жмуритися від світла фар.

- Ти-то сам в порядку? - Запитала Хедлі.

Він кивнув:

- Що мені зробиться? ..

- Там у вас все пройшло добре?

- Нормально ... для похорону.

- Ох, звичайно! .. - Хедлі закрила очі. - Вибач.

Олівер наблизився до неї, зачепивши коліном її ногу.

- І ти мене прости. За все, що я ніс про свого батька ...

- Ти був засмучений.

- Я злився.

- Тобі було сумно.

- Було, - погодився він. - І зараз сумно.

- Він же твій батько.

Олівер знову кивнув.

- Іноді я шкодую, що не зміг, як ти, висловити йому все, що думаю, поки було ще не пізно. Може, тоді все склалося б по-іншому. Стільки років ми не спілкувалися ... - Він струснув головою. - Прикро тепер.

- Ти не винен, - спробувала його заспокоїти Хедлі.

Їй раптом спало на думку, що вона навіть не знає, чого помер батько Олівера. Ясно тільки, що це сталося несподівано.

- Шкода, часу вам не вистачило.

Олівер спробував послабити вузол краватки.

- Не впевнений, що це щось змінює.

- Змінює, - заперечила Хедлі сів голосом. - Так несправедливо ...

Олівер, посилено моргаючи, відвернувся.

- Це як з каганцем, - промовила Хедлі.

Олівер похитав головою, але Хедлі вперто продовжувала:

- Може бути, головне не те, що він спочатку не хотів тобі допомагати, а то, що потім все-таки допоміг. - І додала зовсім тихо: - Може, вам обом всього лише потрібно було ще трохи часу, щоб зрозуміти один одного.

- Знаєш, - продовжив Олівер, помовчавши, - а нічник все ще там. Коли я поїхав вчитися, в моїй кімнаті зробили кімнату для гостей і майже всі речі прибрали на горище. Але я бачив там нічник, коли закидав додому сумки. Сперечаємося, він давно не працює.

за Гринвічем 8 сторінка |  за Гринвічем 10 сторінка

за Гринвічем 1 сторінка |  за Гринвічем 2 сторінка |  за Гринвічем 3 сторінка |  за Гринвічем 4 сторінка |  за Гринвічем 5 сторінка |  за Гринвічем 6 сторінка |  за Гринвічем 7 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати