Головна

Поголів'я корів і число ферм на сільськогосподарських підприємствах

1.  II. Інтервальні оцінки числових характеристик випадкової величини
  2.  II. Точкові оцінки числових характеристик випадкової величини
  3.  OCTPOB ВЕЛИЧЕЗНИХ КОРІВ
  4.  Val (рядкові вирази) - числове значення.
  5.  VII. Дослідження на збіжність числових рядів
  6.  Агроекологічні вимоги сільськогосподарських культур як вихідний критерій класифікації земель
  7.  Аналіз врожайності сільськогосподарських культур і факторів, що визначають її рівень
 № сільськогосподарського підприємства  число ферм  Поголів'я корів, гол.  Середнє поголів'я корів на фермі, гол.  Квадрат середнього поголів'я корів на фермі
 всього  в т. ч. з безприв'язним утриманням хс
 Разом

Потрібно визначити довірчі межі випадкових коливань поголів'я корів на фермі і частки ферм з безприв'язним утриманням.

В даному випадку проведена серійна вибірка. Серіями є сільськогосподарські підприємства, в яких є по кілька ферм з безприв'язним утриманням корів. Тому розрахунки ведуться за формулами для серійної вибірки.

Середні величини для серійної вибірки визначають як середню арифметичну просту середніх величин по кожній серії. Середнє поголів'я корів на фермі і частка ферм з безприв'язним утриманням:

гол .;

.

Середні квадратичні відхилення у вибірці:

середнього поголів'я корів на фермі:

гол .;

частки ферм з безприв'язним утриманням корів:

.

Середні помилки вибірки:

гол .;

.

Нормоване відхилення при довірчому рівні ймовірності судження 0,9 одно 1,6449 (таблиця «Значення інтеграла ймовірностей при різних значеннях t»).

Граничні помилки вибірки:

гол .;

.

Довірчі межі:

генерального середнього поголів'я корів на фермі:

гол .;

генеральної частки ферм з безприв'язним утриманням корів:

.

Отримані дані вибіркового спостереження показують, що середнє поголів'я корів на фермі, по всій сукупності господарств знаходиться в межах 116 ? 130,7 гол., А частка ферм з безприв'язним утриманням корів - 0,493 ? 0,807 при рівні ймовірності судження 0,9.

Технологія виконання завдання втаблічном процесорі Microsoft Excel наступна.

1.Введіть вихідні дані відповідно до рис. 4.27.

Мал. 4.27

2. Розрахуйте загальне число ферм у вибірці.

2.1. Виділіть клітинку D28.

2.2. Клацніть лівою кнопкою миші на панелі інструментів на букві S кнопки <Автосумма> .

2.3. Виділіть комірки А3: А22.

2.4. Натисніть .

2.5. Аналогічно розрахуйте число ферм з безприв'язним утриманням корів. Результати занесіть в клітинку D29 = СУММ (B3: B22).

3. Розрахуйте середнє поголів'я корів на фермі по кожному господарству.

3.1. Введіть в клітинку D3 формулу= C3 / A3.

3.2. Скопіюйте осередок D3 в осередку D4: D22.

4. Розрахуйте середнє поголів'я корів на фермі в цілому по вибірці.

4.1. Виділіть клітинку D30.

4.2. Клацніть лівою кнопкою миші на панелі інструментів на кнопці <Вставка функції>  або виконайте командувставка,fx функція, Клацнувши по черзі лівою кнопкою миші.

4.3. У діалоговому вікні Майстер функцій - крок 1 з 2 за допомогою лівої кнопки миші встановіть: Категорія ® <Статистичні>, Виберете функцію ® <СРЗНАЧ> (рис. 4.28).

Мал. 4.28

4.4. Клацніть лівою кнопкою миші на кнопці <ОК>.

4.5. на вкладці СРЗНАЧ встановіть параметри відповідно до рис. 4.29.

Мал. 4.29

4.6. Клацніть лівою кнопкою миші на кнопці <ОК>.

5. Розрахуйте середню частку ферм з безприв'язним утриманням корів. Для цього введіть у комірку D31 формулу = D29 / D28.

6. Розрахуйте середнє відхилення середнього поголів'я корів на фермі, використовуючи статистичну функцію СТАНДОТКЛОН. Для цього вставте в комірку D32 функцію = СТАНДОТКЛОН (D3: D22). Порядок вставки викладено в пункті 4.

7. Розрахуйте середнє відхилення середньої частки ферм з безприв'язним утриманням корів. Для цього вставте в комірку D33 математичну функцію= КОРІНЬ (D31 * (1-D31)).

8. Розрахуйте середні помилки вибірки середнього поголів'я корів на фермі і середньої частки ферм з безприв'язним утриманням.

8.1. Вставте в клітинку D34 математичну функцію= КОРІНЬ (D32 ^ 2 / $ D $ 27 * ($ D $ 26- $ D $ 27) / ($ D $ 26-1)).

8.2. Скопіюйте осередок D34 в клітинку D35.

9. Розрахуйте граничні помилки вибірки середнього поголів'я корів на фермі і середньої частки ферм з безприв'язним утриманням.

9.1. Введіть в клітинку D36 формулу= $ D $ 25 * D34.

9.2. Скопіюйте осередок D36 в клітинку D37.

Результати рішення виводяться на екран дисплея в наступному вигляді (рис. 4.30).

Мал. 4.30

3. Визначення ймовірності здійснення заданої помилки

Вибірковий метод дослідження, крім визначення необхідної чисельності вибірки і меж генеральної середньої та частки, дозволяє визначити ймовірність здійснення заданої помилки. Імовірність заданої помилки визначається за допомогою таблиці інтеграла ймовірностей (прилож. 1) на основі фактичного нормованого відхилення, яке розраховується за формулою:

.

В цьому випадку треба знати граничну і середню помилки вибірки.

Розглянемо методику розрахунку ймовірності здійснення заданої помилки при різних способах формування випадкової вибірки.

Приклад 1.За даними прикладу 1 в розділі 1 потрібно визначити, яка буде ймовірність здійснення заданої помилки, якщо чисельність вибірки, що характеризує живу масу курчат, збільшити вдвічі, а чисельність вибірки, що характеризує співвідношення півників і курочок в стаді зменшити вдвічі. У першому випадку чисельність вибірки повинна бути 50, а в другому - 192.

Розрахунки проводять за формулами для випадкової повторної вибірки.

Середні помилки вибірки:

середньої живої маси курчат:

г;

частки півників або курочок:

.

Звідси нормовані відхилення:

для середньої живої маси курчат:

;

для частки півників або курочок:

.

значенням t = 2,75 відповідає ймовірність 0,994, а значенням t = 1,39 - 0,8355 (таблиця «Значення інтеграла ймовірностей при різних значеннях t»).

Отримані результати дозволяють зробити висновок, що при збільшенні чисельності вибірки ймовірність здійснення заданої помилки підвищується, а при зменшенні - знижується. Так, при збільшенні чисельності вибірки курчат при аналізі живої маси з 25 до 50 одиниць ймовірність здійснення заданої помилки (3,5 г) збільшилася з 0,95 до 0,994. Зменшення чисельності курчат з 384 до 192 голів при визначенні частки півників і курочок при заданій помилку (0,05) призвело до зниження ймовірності з 0,95 до 0,8355.

1.Введіть вихідні дані відповідно до рис. 4.31.

Мал. 4.31

2. Розрахуйте середнє відхилення для частки півників і курочок. Для цього вставте в комірку С3 математичну функцію = КОРІНЬ (0,5 * (1-0,5)).

3. Розрахуйте середні помилки вибірки середньої живої маси курчат і частки півників і курочок.

3.1. Введіть в клітинку В4 формулу= B3 / КОРІНЬ (B2).

3.2. Скопіюйте осередок В4 в комірку С4.

4. Розрахуйте нормовані відхилення для середньої живої маси курчат і частки півників і курочок.

4.1. Введіть в осередок В6 формулу= B5 / B4.

4.2. Скопіюйте осередок В6 в осередок С6.

Результати рішення виводяться на екран дисплея в наступному вигляді (рис. 4.32).

Мал. 4.32

Приклад 2.За даними прикладу 2 в розділі 1 потрібно визначити, яка буде ймовірність здійснення заданої помилки, якщо помилку зменшити вдвічі для середнього многоплодия свиноматок і збільшити вдвічі для середньої частки мертвонароджених поросят. У першому випадку помилка вибірки буде 0,3, а в другому - 0,16, а чисельність вибірки, відповідно, 26 і 32.

Розрахунки ведуться за формулами для випадкової бесповторной вибірки.

Середні помилки вибірки:

середнього многоплодия свиноматок:

гол;

частки мертвонароджених поросят:

.

Звідси нормоване відхилення:

для середнього многоплодия свиноматок:

;

для частки мертвонароджених поросят:

.

значенням t = 0,96 відповідає ймовірність 0,6629, а значенням t = 3,91 - 0,9996 (таблиця «Значення інтеграла ймовірностей при різних значеннях t»).

Отримані результати дозволяють зробити висновок, що при незмінній чисельності вибірки при зменшенні заданої помилки ймовірність її здійснення знижується, а при збільшенні - підвищується. Так, при зменшенні заданої помилки середнього многоплодия свиней ймовірність її здійсненні знизилася з 0,95 до 0,6629. Збільшення ж помилки частки мертвонароджених поросят вдвічі дозволило підвищити ймовірність її здійснення з 0,95 до 0,9996.

1.Введіть вихідні дані відповідно до рис. 4.33.

Мал. 4.33

2. Розрахуйте середнє відхилення для частки мертвонароджених поросят. Для цього вставте в комірку С4 математичну функцію= КОРІНЬ (0,06 * (1-0,06)).

3. Розрахуйте середні помилки вибірки середнього многоплодия свиноматок і частки мертвонароджених поросят.

3.1. Вставте в комірку В5 математичну функцію= КОРІНЬ (B4 ^ 2 / B3 * (B2-B3) / (B2-1)).

3.2. Скопіюйте комірку В5 в клітинку С5.

4. Розрахуйте нормовані відхилення для середнього многоплодия свиноматок і частки мертвонароджених поросят.

4.1. Введіть в клітинку В7 формулу= B6 / B5.

4.2. Скопіюйте осередок В7 в клітинку С7.

Результати рішення виводяться на екран дисплея в наступному вигляді (рис. 4.34).

Мал. 4.34

Приклад 3.За даними прикладу 3 в розділі 1 необхідно визначити, яка буде ймовірність здійснення заданої помилки, якщо прийняти її для середньої продуктивності 0,7 кг, а для частки корів з удоєм вище середнього - 0,14. При цьому для підвищення достовірності даних чисельність вибірки довести до 50 голів. Середню коливання добових надоїв корів по групах прийняти рівну 2,28 кг.

Розрахунки ведуться за формулами для типової вибірки.

Середні помилки вибірки:

середнього добового удою корови:

кг;

частки корів з удоєм молока вище середнього:

.

для середнього добового удою корови:

;

для частки корів з удоєм молока вище середнього:

.

значенням t = 2,26 відповідає ймовірність 0,9762, а значенням t = 2,06 - 0,9608 (таблиця «Значення інтеграла ймовірностей при різних значеннях t»).

Отримані результати показують, що, незважаючи на зменшення граничних помилок вибірки, в результаті збільшення чисельності вибірки ймовірність здійснення заданих помилок підвищиться. Для середнього добового удою корови ймовірність помилки буде 0,9762, а для частки корів з удоєм молока вище середнього - 0,9608.

1.Введіть вихідні дані відповідно до рис. 4.35.

Мал. 4.35

2. Розрахуйте середнє відхилення для частки корів з удоєм вище і нижче середнього. Для цього вставте в комірку С4 математичну функцію = КОРІНЬ (0,5 * (1-0,5)).

3. Розрахуйте середні помилки вибірки середнього добового удою молока і частки корів з удоєм вище середнього.

3.1. Вставте в комірку В5 математичну функцію= КОРІНЬ (B4 ^ 2 / B3 * (B2-B3) / (B2-1)).

4. Розрахуйте нормовані відхилення для середнього добового удою молока і частки корів з удоєм вище середнього.

Результати рішення виводяться на екран дисплея в наступному вигляді (рис. 4.36).

Мал. 4.36

Приклад 4.За даними прикладу 4 в розділі 1 необхідно визначити, яка буде ймовірність здійснення заданих помилок, якщо число серій у вибірці довести до 25, тобто збільшити на 25%.

Розрахунки ведуться за формулами для серійної вибірки.

Середні помилки вибірки:

гол .;

.

для середнього поголів'я корів на фермі:

;

для частки ферм з безприв'язним утриманням корів:

.

значення t = 1,9 відповідає ймовірності 0,9425 (таблиця «Значення інтеграла ймовірностей при різних значеннях t»).

При збільшенні чисельності вибірки ймовірність здійснення заданих помилок підвищилася з 0,9 до 0,9425. Чим більше вибірка, тим вірогідніше її результати.

1.Введіть вихідні дані відповідно до рис. 4.37.

Мал. 4.37

2. Розрахуйте середнє відхилення частки ланок на орендному підряді. Для цього вставте в комірку С4 математичну функцію = КОРІНЬ (0,65 * (1-0,65)).

3. Розрахуйте середні помилки вибірки середньої площі, що обробляється ланкою і частки ланок на орендному підряді.

4. Розрахуйте нормовані відхилення для середньої площі, що обробляється ланкою і частки ланок на орендному підряді.

Результати рішення виводяться на екран дисплея в наступному вигляді (рис. 4.38).

Мал. 4.38

Добовий удій корови |  Загальні відомості про діаграми фазового рівноваги
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати