На головну

Дитяча казка

1.  Англійці, або казка про мавпу і двох котів
  2.  Дитяча академія підводної археології в Артеку.
  3.  Дитяча гра
  4.  Дитяча гра 1 сторінка
  5.  Дитяча гра 2 сторінка
  6.  Дитяча гра 3 сторінка
  7.  Дитяча гра 4 сторінка

У дуже відомому і великому місті жив старий цар, вдівець. У царя була дочка, наречена. Царівна далеко славилася і особою і розумом, і тому багато вельми хороші люди бажали посватати її. Серед цих женихів були і князі, воєводи і гості торговельні, і спритні пройдисвіти, які завжди штовхаються в знатних будинках і вишукують, чим би прислужитися; були різні люди. Царівна призначила день, коли можуть прийти до неї женихи і сказати голосно при ній і при всіх, що кожен сподівається надати своїй дружині; царівна була мудра. Женихи дуже чекали цього дня, і кожен вважав себе краще за всіх інших. Один перед іншим хвалилися женихи: хто іменитим родом за тридев'ять поколінь, хто багатством, але один з них нічим не хвалився, і ніхто не знав, звідки прийшов він. Він добре вмів складати пісні; пісні його нагадували всім їх молоді, кращі роки, при цьому він говорив красиво, і його любили слухати, навіть забуваючи запитати, хто цей співак. І хоча він не був князем, але все женихи зверталися з ним, як з рівним.

У призначений день усі женихи одяглися получше і зібралися в палату, до царя. Згідно зі звичаєм, женихи поклонилися цареві і царівну. Нікого не пустив вперед князь стародавнього роду, за ним слуги несли важку червону книгу. Князь говорив:

- Царівна, мій рід дуже знатний. У цій книзі вписано понад сто поколінь ... - І князь дуже довго читав у своїй книзі, а під кінець сказав: - І в цю книгу впишу дружину мою! Буде вона ходити по палатах моїм, а кругом будуть образи предків вельми знаменитих.

- Царівна, - говорив відомий воєвода, - навкруги голосно і страшно ім'я моє. Спокійна буде життя моєї жінки, і поклоняться їй люди - їм грізно ім'я моє.

- Царівна, - говорив залитий скарбами заморський торговий гість, - перлами засиплю жінку мою піде вона по смарагдовому полю і в солодкому спокої засне на золотому ложі.

Так говорили женихи, але співак мовчав, і всі подивилися на нього.

- Що ж ти принесеш дружині своїй? - Запитав співака цар.

- Віру в себе, - відповів співак. Посміхнувшись, переглянулися женихи, здивовано підняв очі старий цар, а царівна запитала:

- Скажи, як зрозуміти твою віру в себе?

Співак відповідав:

- Царівна! Ти красива, і багато я чув про умі своїм, але де ж справи твої? Немає їх, бо немає в тобі віри в себе. Виходь, царівна, заміж за князя древнього роду і щодня читай в його червоної книги ім'я своє і вір в червону книгу! Виходь же, царівна, заміж за іменитого гостя торгового, загорни палати свої блискучим золотом і вір в це золото! У спокої спи на золотому ложі і вір в цей спокій! Спокоєм, золотом, червоними книгами закривайся, царівна, від самої себе! Мого імені немає в червоній книзі, не міг я засипати цю палату золотом, і куди йду я - там не читають червоної книги і золото там НЕ цінно. І не знаю, куди йду я, і не знаю, де шлях мій, і не знаю, куди прийду я, і немає мені кордонів, бо я вірю в себе! ..

- Почекай, - перервав співака цар, - але чи маєш ти право вірити в себе?

Співак ж нічого не відповів і заспівав веселу пісню; посміхнувся їй цар, радісно слухала її царівна, і особи всіх стали ясними. Тоді співак заспівав сумну пісню; і примовкнула палата, і на очах царівни були сльози. Замовк співак і сказав казку; нема про владному мистецтві говорив він, а про те, як йшли в життя різні люди і довелося їм повертатися назад, і кому було легко, а кому тяжко. І мовчали всі, і цар голову опустив.

- Я вірю в себе, - сказав співак, і ніхто не сміявся над ним. - Я вірю в себе, - продовжував він, - і ця віра веде мене вперед; і ніщо не лежить на шляху моєму. Чи буде у мене золото, впишуть чи ім'я моє в червоних книгах, але повірю я не золоту і не книзі, а лише самому собі, і з цією вірою помру я, і смерть мені буде легка.

- Але ти відірвешся від світу. Люди не пробачать тобі. Вірячи лише в себе, самотньо підеш ти, і холодно буде йти тобі, бо хто не за нас - той проти нас, - суворо сказав цар.

Але співак не відповів і знову заспівав пісню. Співав він про яскравому сході; співав, як природа вірить в себе і як він любить природу і живе нею. І розглядалися брови царя, і посміхнулася царівна, і сказав співак:

- Бачу я - не вважатимуть за ворога мене люди і не відірвуся я від світу, бо співаю я, а пісня живе в світі, і світ живе піснею; без пісні не буде миру. Мене вважали б ворогом, якби я знищив щось, але на землі ніщо не підлягає знищенню, і я створюю і не чіпаю оплотів людських. Цар, людина, доречний любов до всієї природи, не знайде хіба в собі любові - до людини? Полюбив природу не одломить без потреби гілки куща, і людини чи змете він зі шляху?

І кивнула головою царівна, а цар сказав:

- Чи не в себе віриш ти, а в пісню свою.

Співак же відповів:

- Пісня лише частина мене; якщо повірю я в пісню мою більше, ніж в самого себе, тим зруйную я силу мою і не буду спокійно співати мої пісні, і не будуть, як тепер, слухати їх люди, бо тоді я буду співати для них, а не для себе. Все я роблю лише для себе, а живу для людей. Я співаю для себе, і поки буду співати для себе, доти будуть слухати мене. Я вірю в себе в пісні моєї; в пісні моєї - все для мене, пісню ж я співаю для всіх! У пісні люблю лише себе одного, піснею же я всіх люблю! Весь для всіх, все для мене - все в одній пісні. І я вірю в себе і хочу дивитися на любов. І як співаю я лише для себе, а піснею моєї жівлю всіх, - так нехай буде навіки. Поведу дружину в далеку дорогу. Нехай вона вірить в себе і вірою цієї дає щастя багатьом!

- Хочу віри в себе; хочу йти далеко; хочу з високої гори дивитися на схід! .. - сказала царівна.

І дивувалися всі.

І шумів за вікном вітер, і гнув дерева, і гнав на суху землю дожденосние хмари - він вірив у себе.

1893

Пророцтва про Шамбалу і Майтрейю |  Грімр-вікінг

анотація |  Серце Азії 1 сторінка |  Серце Азії 2 сторінка |  Серце Азії 3 сторінка |  Серце Азії 4 сторінка |  Шамбала |  Марфа Посадніца |  старовинний рада |  Девассарі Абунту |  Лаухмі переможниця |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати