На головну

ГЛАВА XII

1.  Don: (амер.) Глава сім'ї. Див. Boss.
  2.  I. ГЛАВА Про самадхи
  3.  I. ГЛАВА хлопця строфи
  4.  II. ГЛАВА Про ДУХОВНОЇ ПРАКТИЦІ
  5.  II. ГЛАВА Про СЕРЙОЗНОСТІ
  6.  III. ГЛАВА Про ДУМКИ
  7.  III. Глава про думки

Опціон (OPTIONS)

Коли я робив свої перші кроки в інвестиційному бізнесі. Чиказької опціонної біржі (Chicago Board of Options Exchange - СВОЄ) ще не було. Опціони продавалися на позабіржовому ринку, а в якості гарантів виступали брокери. З тих пір було написано чимало книг з проблем опціонів. На жаль, в них, в основному, йдеться про оцінку вартості опціонів та процедуру торгівлі опціонами. Що стосується відомостей про методи вимірювання ринкових настроїв і прогнозування напрямку ринку, то вони є надзвичайно мізерними. Всі свої пізнання в цій області я почерпнув не з книг, а з особистого досвіду, набутого в ході своїх грабіжницьких набігів на ринки опціонів. На сторінках цієї книги я постійно повторював, що пізнання, здобуті на біржі "потом і кров'ю", вчать трейдера обходити всілякі пастки, і надовго вкарбовуються в його пам'яті. Я поділюся своїм власним досвідом, який, сподіваюся, допоможе вам уникнути невдач на біржі. Методики, які я використовую, можна застосовувати як в операціях з опціонами на цінні папери, так і з опціонами на ф'ючерсні контракти.

Я не буду втомлювати читача описами численних пригод і епізодів зі свого досвіду торгівлі опціонами, а просто поділюся висновками і уроками, які я з нього витяг. Тим більше, що у мене був талановитий учитель - мої програші. Психологи стверджують, що у багатьох трейдерів тяга до програшів закладена на підсвідомому рівні. Я не з їх числа. Я завжди вважав програші свого роду платою за освіту, яке дозволить мені стати першокласним трейдером. Як не банально це звучить, я вчився на власному досвіді. Може бути, якщо б в той час хтось поділився зі мною цією інформацією, мені вдалося б уникнути і стресів, і великих збитків. На жаль, в ті роки вгамувати мою спрагу знань було нічим.

Часто говорять, що в угодах з опціонами виграє тільки передплатник опціону. Дослідження показали, що на ринку опціонів понад вісімдесят відсотків трейдерів зазнають збитків. Коли з'явився біржовий ринок опціонів, як продавці, так і покупці страждали повною відсутністю досвіду. Однак шлях пізнання для покупців виявився більш тернистим, ніж для продавців, оскільки майже не існувало літератури, присвяченій їх одвічну проблему програшів. Швидше за все, це пояснюється тим, що продавцями, в основному, були великі інвестиційні установи і трейдери, що працюють в торговому залі біржі, а покупцями - дрібні інвестори, часом наївні, не котрі мали, на відміну від продавців, необхідними ресурсами і не мали доступу до інформації.

Ціна опціонів багато в чому залежить від емоційного настрою трейдерів і їх очікувань. Приберіть емоції, і гра під назвою "опціони" стане набагато простіше. Передплатники опціонів вже давно користуються спеціальними моделями, розробленими для визначення істинної вартості опціону, а чисто механічні стратегії і комп'ютерні програми дозволили майже повністю усунути емоційний аспект і замінити його суворою дисципліною. Я поставив собі за мету розробити набір правил для покупця. Методом проб і помилок мені вдалося здійснити свою мету - створити чіткий список правил, яких я твердо дотримуюся, коли виходжу на цей ризикований ринок. Головне, про що я завжди пам'ятаю - це те, що я повинен стримувати свої емоції і не звертати увагу на емоційний настрій трейдерів, які купують одночасно зі мною. Мій досвід показує, що при дотриманні зазначених нижче правил ймовірність успіху операції істотно зростає. Саме ці правила полягають в наступному:

1. Купуйте опціон колл тільки в тому випадку, якщо весь ринок опустився в ціні в порівнянні з ціною закриття попереднього дня.

2. Купуйте опціон колл тільки в тому випадку, якщо галузева група, що лежить в його основі, опустилася в ціні в порівнянні з ціною закриття попереднього

ДНЯ.

3. Купуйте опціон колл тільки в тому випадку, якщо цей колл опустився в ціні в порівнянні з ціною закриття попереднього дня.

Ці правила вже багато років служать мені вірою і правдою. Якщо поміняти умова так, щоб ціна закриття була не нижче, а вище ціни закриття попереднього дня, то ми отримаємо правила для покупки опціону пут. Торгівля опціонами - справа досить непроста, навіть якщо повністю виключити з неї емоційний аспект. У поєднанні з простими математичними розрахунками і моделями, представленими нижче, вказаний набір правил допоможе вам значно підвищити свої шанси на успіх.

Трейдери вже давно користуються простим опціонним ставленням (options ratio) для визначення станів екстремальної емоційної напруженості ринку. Вважається, що вони відповідають переломним моментам в динаміці цін на цінні папір, що лежать в основі опціонних контрактів. Хоча на практиці іноді вдається більш-менш точно прогнозувати розвороти в русі цін, результати такого аналізу не завжди надійні. Сама процедура досить проста: загальний обсяг торгівлі опціонами пут ділиться на загальний обсяг торгівлі опціонами колл. Мої дослідження показують, що такий підхід є недосконалим по ряду причин:

1. Передбачається, що по будь-яку дату закінчення і ціною існують опціони пут і колл;

2. Не ведеться ніякої статистики обсягу торгівлі опціонами в доларовому вираженні;

3. Не береться до уваги взаємозв'язок між об'ємом торгівлі опціонами і відкритим інтересом.

Якщо ми хочемо правильно оцінити емоційний настрій учасників ринку, нам потрібно врахувати всі ці зауваження.

Спочатку на біржі реєструвалися тільки опціони колл. Потім поступово з'явилися опціони пут. Але, якби трейдер спробував розрахувати звичайне відношення пут-колл, то результати дали б спотворену картину, оскільки відношення виявилося б зсунутим в сторону обсягу колл.

Розумно припустити, що важливим є не тільки кількість опціонів, за якими укладені угоди, а й конкрентних ціна цих опціонів пут і колл. Не можуть же опціони ціною в 1/8 долара надавати такий же вплив на ринок, як опціони ціною в п'ять доларів? Внаслідок цього я ввів своє власне ставлення опціонів колл до опціонів пут, помноживши обсяг на ціну кожного опціону в доларах. Я називаю це відношення TD-ставленням опціонів в доларах (TD Dollar-Weighted Option Ratio). На нього поширюються ті ж закономірності перекупленнос-ти / препроданності, що і при традиційному підході, тільки результати більш точно відображають справжні ринкові настрої.

Як я говорив вище, традиційне ставлення не враховує ще один фактор: взаємозв'язок між об'ємом торгівлі опціонами і відкритим інтересом. Показник відкритого інтересу зростає щоразу, коли підписується новий опціон. Якщо уявити обсяг торгівлі опціонами як відсоток від відкритого інтересу по опціонах і, в свою чергу, висловити обидві величини в доларах, можна отримати ще одне відношення, що має високу прогностичну цінність. Щоб краще зрозуміти взаємовідношення обсягу і відкритого інтересу, проаналізуйте, що відбувається на ринку ф'ючерсів (НЕ опціонів), коли обсяг торгівлі в той чи інший день перевищує відкритий інтерес в той же день. Це, по суті, означає, що власність на даному ринку перейшла з рук в руки, а, отже, можливі зміни в характері розвитку ринку і в ціні. Подібна ситуація виникає і з опціонами, тільки на іншому рівні.

Працюючи з опціонами, я зіткнувся з нестандартною ситуацією, наслідки якої виявилися досить несподіваними. Я купив кілька опціонів колл в п'ятницю, в самому кінці торгового дня. Ніяких особливих новин до відкриття торгового дня в понеділок не надходило. Однак ціна відкриття цінного паперу, опціони на яку я придбав, виявилася значно вище п'ятничної ціни закриття. У той же час ціна відкриття на опціони, на мій жах, виявилася нижчою за ціну закриття в п'ятницю і ціни, по якій я їх купив. Марно я намагався знайти цьому якесь логічне пояснення. Експерт по опціонах пояснив, що більшість опціонних моделей переглядаються протягом вихідних днів. Зокрема, перераховується і тимчасова вартість опціону. Після цього епізоду я прийшов до висновку, що якщо протягом вихідних не очікується якусь важливу подію або повідомлення, яке може суттєво компенсувати зменшення тимчасової вартості опціону, то найкраще відкривати позицію в понеділок, ніж в кінці дня в п'ятницю. Це особливо відноситься до опціонів, термін дії яких закінчується протягом місяця.

У цьому розділі я познайомив вас з деякими методами оцінки "ринкових настроїв", які панують на різних ринках опціонів. За допомогою цих методів можна оцінити не тільки привабливість самих опціонів, але і скласти думку про перспективи цінних паперів, що лежать в їх основі. Я сподіваюся, що описані індикатори, а також правила входу в ринок будуть застосовуватися з максимальною вигодою і допоможуть вам стати енергійним, наполегливим трейдером, який веде наступальну гру, а не використовує опціони лише для того, щоб спробувати зберегти свій капітал.

турбо індикатори |  ГЛАВА XIII

ГЛАВА IV |  ГЛАВА V |  Максимальна ціна-мінімальна ціна |  ГЛАВА VI |  ГЛАВА VII |  ГЛАВА VIII |  ГЛАВА IX |  ГЛАВА X |  Нові випуски - початкові публічні розміщення акцій |  Реєстрація нових акцій на біржі |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати