Головна

ЧАСТИНА IV. Кара Господня 6 сторінка

- Ох, чорт забирай! .. Я дійсно забув про цей безглуздий закон, - скрикнув містер Смайльс. - Так, в такому випадку треба берегти життя старого маркіза і змусити його зробити заповіт на користь твого сина, або, принаймні, призначити тебе опікуном відсутнього дитини.

Лорд Дженнер злобно засміявся.

- Уяви собі, що це вже зроблено ... Не дивись на мене такими здивованими очима, дядько ... За твоє п'ятиденне відсутність відбулося стільки подій, що не знаю, з чого й починати розповідати ... Повторюю тобі, що я вже призначений опікуном малолітнього спадкоємця всього нерухомого майна маркіза Бессон-де-Риб. Байдуже, чи виявиться цим спадкоємцем син його сина або його дочки, тобто моєї покійної дружини. Маркіз розпорядився складанням заповіту в цьому сенсі на інший же день після зникнення свого онука і його матері.

- Ну так чого ж краще? .. В такому разі я не розумію, через що ти хвилюєшся, Лео? Востаннє подібне заповіт зроблено маркізом, то його можна б було усунути скоєно спокійно, нам більшого і не потрібно ...

- Та я й сам так думав і ... поспішив закінчити цю справу ... відомим тобі безшумним чином. Але тобі відомо, що земельна власність, тобто плантація і ця садиба, є лише частиною стану маркіза, і до того ж найменш значною. Головні ж цінності - фабрика і склади - виявилися ... проданими.

- Як? .. За нашою спиною? .. Та як же було можливо влаштувати подібну продаж? ..

- Так само точно, як можливо було батькові Ліліани ліквідувати двадцятимільйонний справу так, щоб ніхто з наших про це і не підозрював ... Те ж саме повторилося і тут. Завод і склади купив якийсь американець, який приїжджав сюди в якості туриста і жодного разу не був у будинку маркіза. Вони бачилися таємно на плантації, де між прислугою немає жодного "нашого". А контрактний договір підписаний в Сан-Лучіі, куди старий маркіз їхав таємно. Я про це дізнався тільки три дні тому, коли покупщик з'явився "приймати" свою покупку ... І при цьому гроші, їм заплачені, поміщені маркізом невідомо де, разом з іншими капіталами сімейства, взятими з місцевого банку і переведеними ... знову невідомо куди ...

- Але ж це ж неможливо ... Ми повинні були знати ...

- Ми і дізналися, - перебив Лео. - Ми дізналися, що маркіз перевів десять мільйонів франків в лондонський банк. Весь капітал, накопичений за триста років і зберігався до сих пір в місцевому відділенні "французького" банку.

- Але як же могли видати з банку таку суму, не попередивши нас? - З обуренням вигукнув старий масон. - Недарма ж ми заповнюємо банки всього світу "нашими". Вони повинні були попередити нас і затримати переклад до отримання інструкцій ... Той з наших, хто цього не зробив, заслуговує найсуворішого покарання ...

- Перестань кип'ятити, дядько ... Ніхто з наших не винен в тому, що інтрига велася проти нас так тонко і майстерно, що я сам попався! А не тільки я, але і Ван-Берс! .. Його ти вже, звичайно, не запідозриш в легковажність або зайвої довірливості. І все ж він попався, хоча і знав всі подробиці цієї справи. Тим можна пробачити було попастися людям нічого не знають або знають тільки частина наших проектів, що стосуються стану маркіза Бессон-де-Риб. Зрозумій, що інтрига проти нас велася дуже майстерно. Саме це мистецтво, виявлену нашими супротивниками, колишніми досі наївними до ... жалості, лякає мене найбільше. Мабуть, більше навіть, ніж тебе засмучує втрата десятка мільйонів. Очевидно, сталося щось, що відкрило очі маркізу, як і містеру Сміс, - і що змусило їх поволі підготувати втеча Ліліани і зникнення капіталів! .. А ми нічого не підозрювали, продовжуючи вважати їх ідіотами ... Погодься, що цей сюрприз вельми неприємний! По-моєму, він небезпечніший грошової втрати, як би велика вона не була. Якщо у нас є ворог настільки розумний, рішучий, сильний і, головне, обізнаний, що він зміг розгадати наші плани і приготувати контр-міни, то з цим ворогом треба рахуватися. Ми ж не маємо навіть віддаленого уявлення про те, де його шукати ...

- Але що ж змушує тебе думати, що все, що сталося не простий збіг випадковостей, а тонко обдуманий план, підготовлений і виконаний одним і тим же особою?

- Смішно говорити про випадковості там, де відбуваються мільйонні угоди по секрету. До чого ця таємниця в грошових справах, які все одно впізнаються, і навіть дуже скоро? Ясно, що треба було приховувати ці угоди на час від нас. Так і зробили в обох випадках. Отже, особи, що надійшли таким чином, були попереджені. Ким і в чому? .. Ось що необхідно знати, щоб судити про розмір небезпеки, яка загрожує нам.

- Дізнаємося ... Не турбуйся, - з непохитною впевненістю зауважив лорд Джевід Моор. - Чи не вперше нам розплутувати ворожі інтриги ... Але перш розкажи, як міг маркіз вийняти свій внесок з банку без твого відома?

Лео гнівно тупнув ногою.

- Та хто ж тобі сказав, що я не знав намірів маркіза? Навпаки того, я сам, як дурень, порадив йому перевести свій внесок в лондонський банк "на пред'явника", так як старий запевнив мене, що цим "пред'явником" буду я ... Тому-то в банку і поспішили виконати бажання маркіза. Десять мільйонів були переведені в лондонський банк о 24 годині ... А в Лондоні вже чекав "хтось", - який і отримав гроші на підставі телеграфних розпоряджень ...

- Але ж знайти цього отримав неважко? Він повинен же був розписатися в отриманні?

- Звичайно ... Але хто ж гарантує, що підписана його справжнє ім'я? Гроші він узяв частиною золотом, частиною банківськими квитками, номери яких не записані. Пан же, розписався графом де Рошфор, в той же день поїхав в Америку. Але, не доїхавши до берегів Франції, висадився в Гаврі, де слід його було втрачено ...

Старий масон задумався.

- Так, справа не так просто, як здалася мені спочатку, - сказав він після хвилинного мовчання, насупивши брови. - Лео ... Інтрига ця для нас небезпечна ... Але що ж сказав тобі маркіз? Як пояснив він свій обман? ..

- Ніяк! .. Він відповів мені надзвичайно люб'язно: "Я передумав, любий друже, не бажаючи ставити вас у незручне становище. Так як ваш син залишається моїм спадкоємцем в разі смерті сина Ліліани, то злі язики могли б дозволити собі різні підозри, якби я залишив вас розпорядником капіталів, - як і плантації. Тому я і довірив ці капітали друга дитинства, людині безумовно надійному, звільняючи вас від можливих нарікань ... тим часом інтереси вашого сина цілком огороджені. Мій старий друг передасть вам з рук на руки - під просту розписку - сім мільйонів, якщо протягом п'яти років не буде отримано звістку про моє маленькому Рауля ... Решта мільйони будуть зберігатися протягом десяти років для Матильди ... Але якщо про Матильди також не звісток, то і її частина капіталу перейде до вашого сина. Тільки в разі його смерті раніше призначених термінів, гроші будуть передані графом Рошфором на благодійні цілі, за винятком двох мільйонів, які отримала б моя дочка, Люція, після моєї смерті, і які перейшли б до вам навіть при бездітності вашої дружини. Лорд Моор знизав плечима.

- Я не знаю, що й думати ... Знаю ще й те, що нас обдурили так майстерно, що ми не знаємо навіть, де шукати втрачені мільйони, і я впевнений, що маркіз не довіряє тобі.

- Не думаю ... Він занадто простий.

- А хіба немає можливості змусити його говорити? - Сказав повільно старий сатаніст з поглядом пекельної злоби, яка довела його думку.

-- Ми запізнилися. Розраховуючи закінчити вся справа до зазначеного терміну, я прийняв відразу всіх заходів, і маркізу залишається всього кілька годин життя. Раптова смерть цього старого цілком природна після страшних хвилювань останнього часу ...

- Так, звичайно, - холоднокровно підтвердив містер Смайльс. - Але все ж прикро, що ти так поквапився з цим закінченням ... Тепер у нас залишається одна Матильда, яку ми можемо змусити розповісти все, що вона знає.

- Бути може! .. - Задумливо промовив Лео. - Хоча я сумніваюся в тому, що вона знає, куди поділися гроші, так як всі ці маніпуляції з капіталами здійснені по телеграфу за останні п'ять днів. Та й, крім того, я не знаю навіть, чи вдасться нам змусити цю дівчину говорити ... Берс ледь впорався з залізною волею цієї дівчини. Навіть приспаний, вона не цілком втратила свідомість і відчайдушно боролася з нашим впливом, чіпляючись за стільці, замикаючи двері і, нарешті, кричачи про допомогу ... На її крик і прибіг той негр, якого нам довелося усунути. Чи не підкручувати, старий дурню! Її ж, врешті-решт, завернули з головою в плед і відвезли в найсильнішому припадку конвульсій ... З тих пір пройшло вже п'ять днів, а гіпнотизувати її все ще годі й думати, тому що, крім нервових припадків і судом, від неї нічого не можуть домогтися наші магнетізёри - ні навіть Берс і я. Бути може, Гершуні виявився б щасливіші нас ... Але ж його тут немає - а ми все позитивно пригноблений цієї жахливої ??душевної боротьбою ... Знаєш, дядько, я боюся, що цю дівчину підтримує таємна сила, яка більш могутнім нас ...

Старий сатаніст підняв спалахнули загадковим вогнем очі на свого спільника і зараз же опустив їх. Землиста блідість покрила його обличчя, і як в дзеркалі відбилася на обличчі Лео ...

З хвилину тривало мовчання. Спільники, очевидно, не сміли заговорити - побоюючись видати думки, що терзають їх серця.

Нарешті, Лео сказав повільно і нерішуче.

- Якщо хочеш знати мою думку, дядько, то я знаходжу, що проти нас ведеться контр-міна, надзвичайно обережна і майстерна. Маркіз і батько Ліліани, очевидно, були керовані могутньої рукою людини, яка знає ... занадто багато ...

- І що ж ти виводиш з цього, Лео? - Похмуро сказав лорд Моор.

- Нічого, крім того, що партія Бессон-де-Риб для нас програна і що ми даремно обтяжили себе викраденням дівчини, з якою нам ніколи не вдасться зробити потрібне нам знаряддя ясновидіння.

- Чому? - Різко сказав лорд Моор.

- Тому, що вона наскрізь просякнута так званим благочестям. Чи не тому захищає її та ворожа сила, з якою ми вже не раз боролися, і завжди безуспішно? - Ледь чутно договорив молодий сатаніст.

Знову запала тиша.

Потім лорд Моор рішуче підняв голову:

- Я бачу, ти не на жарт засмучений цією невдачею, Лео. Ну постривай ... Не вперше нам терпіти поразки і брати реванш ... І вже, звичайно, смішно говорити про непереможність якийсь "вищої" сили тепер, напередодні відкриття масонського храму і таємного капища Сатани. Повір мені, Лео: ми стоїмо напередодні великих подій, які доведуть всьому світу слабкість цієї ворожої нам сили і наше могутність, а тому було б смішно сумувати ... Звичайно, справа Бессон-де-Риб доведеться поки що відкласти ... Але що відкладено , то ще не втрачено ... Хто знає, як скоро нам попадеться в руки керівна нитка? Нам не раз допомагав випадок, вірніше, наш великий повелитель, який розпоряджається земними випадковостями. Він допоможе нам і тепер. Особливо після великих жертвоприношень з нагоди відкриття нового храму ...

Отже, забудемо поки про невдалий справі і займемося іншими, більш нагальними і не менш важливими. Від завтрашнього дня до Нового року має статися багато, від чого здригнеться християнський світ і зрадіють наші союзники. Що ж стосується Матильди, то я сам подивлюся, що можна з неї зробити ...

Лео Дженнер нічого не відповів своєму дядькові і вихователю. Але в його затьмарений душі болісно защеміло якийсь страшно-болісне відчуття.

"Борони нас від лукавого!" - Повторюємо ми щодня. Але чи багато хто повторюють ці слова за звичкою, розуміють їх страшне значення? Чи багато хто вірять в могутність того "лукавого", який "аки лев ричить" шукає, "кого б пожраті"?

У 1902 році він пожер ціле місто Сен-П'єр, продався йому і викликав тим гнів Божий. Але легковажні народи Європи не зрозуміли значення страшного попередження і продовжують прагнути в обійми сатани - хоч і повторюють молитовно: "Борони нас від лукавого!".

XI. Хресний хід

Різдвяні дзвони радісно гули у всіх церквах Сен-П'єр. На головній площі, в соборі, йшло урочисте богослужіння. Єпископ Мартініки, що живе в місті Порт-де-Франс, приїхав на цей раз в головний торговий місто острова заради висвячення трьох молодих семінаристів, які збираються, прийнявши посвяту в священики, виїхати місіонерами в Африку.

Духовна церемонія призначена була після урочистого Різдвяного богослужіння, обставляють католиками з особливою пишністю. Після закінчення служби, щорічно прямував хресний хід з усіх церков Сен-П'єр до маленької гірської каплиці, збудованої на тому самому місці, де в 1852-му році зупинився потік розжареної лави, що загрожувала загибеллю місту. На згадку чудесного порятунку католицьке духовенство Сен-П'єр щорічно служило урочистий молебень в маленькій каплиці в день Різдва Христового.

Все, що ще залишалося віруючим, вирішило відсвяткувати великий християнський день з особливою урочистістю. До хресного ходу побажала приєднатися вся "біла" аристократія міста, також як і діти всіх шкіл і гімназій, пансіонів і притулків, директора або начальниці яких ще не відреклися від християнства.

На чолі віруючих став маркіз Бессон-де-Риб, постійний ктитор собору, прикраса якого він цілком прийняв на себе. Старий аристократ не шкодував ні часу, ні грошей, ні праці для виконання цього завдання. Цілий ліс квітучих троянд оточував прекрасний "вертеп". Головний вівтар прикрашали розкішні групи білих лілій, також як і статую Богоматері, біля ніг якої стелився цілий килим з пахучих білих квітів. Тисячі воскових свічок повинні були горіти в усіх панікадилах, велика частина яких була принесена в дар собору різними маркізами Бессон-де-Риб, колишніми більше двохсот п'ятдесяти років почесними прихожанами цього храму, першого збудованого в тоді ще юної колонії. До цих старовинних срібним панікадилах і свещнікам останній маркіз додав дванадцять дорогоцінних лампад. Чудові килими покривали кам'яні плити вівтаря, а кам'яні колони майже зникали під гірляндами квітів і яскравою тропічної зеленню.

Так красиво було оздоблення собору, що захопливе кольорове населення Сен-П'єр другий день товпилося в храмі, милуючись художньо виконаними "яслами", в яких лагідно посміхався Божественне Немовля. Поступово зовнішнє благоліпність захоплювало байдужі серця, пробуджуючи в них колишнє благочестя.

Таємні вожді масонства були занадто розумні, щоб не помітити цього повороту в настрої жителів Сен-П'єр.

Джевід Моор, все ще живе у свого племінника під ім'ям містера Смайльса, дивувався, дивлячись на господаря, так енергійно працює.

Лорд Дженнер тільки плечима знизував.

- Я нічого не розумію в несподіваною енергії маркіза, - оголосив він, залишившись удвох зі своїм "американським" гостем, - цьому нещасному старому слід вже три дні тому лежати в могилі. Це якесь диво.

- Чи не зрада чи? - Перебив його містер Смайльс. - Чи не був маркіз попереджений?

- Ні, - нетерпляче перебив лорд Дженнер. - Я сам своїми очима бачив, як він випив приготовану чашку кави ... Її подала йому дочку, якраз напередодні свого "зникнення", підмінити її було абсолютно неможливо, так як я не спускав очей з дівчини і старого.

- Але в такому разі як же ти пояснюєш це ... зволікання? Він живе вже більше тижня після прийому такої отрути ...

- Не розумію, - зізнався Лео. - Бути може, надлишок нервового напруження ... Але, у всякому разі, довго це положення простягнутися не може ...

-- Поживемо побачимо!..

Настав, нарешті, Різдвяний ранок. Сонце встало, сяючи тієї ніжної красою тропічної зими, яка в жарких країнах замінює нашу весну ... М'який повітря було насичене пахощами, в глибокій блакитінеба біліли легкі перисті хмари, примхливо розкидані рукою невидимого художника як би для того, щоб краще відтінити бездонну прозорість безмежного небесного зводу. Радісний і урочистий дзвін дзвонів розносився над містом, поряд в свої кращі святковий одяг.

На вулицях, по яких повинен був проходити хресний хід, балкони, стіни і тераси були прикрашені дорогоцінними матеріями і строкатими килимами. Гірлянди квітів обвивали ліхтарні стовпи, перекидаючись через вулиці і утворюючи безперервну тріумфальну арку. Купи квітів приготовлені були на балконах і плоских дахах, щоб всипати шлях святим зображенням. Жінки всіх класів суспільства, в світлих сукнях з квітами на головах і грудей, стояли групами на всьому протязі шляху проходження хресного ходу з маленькими хоругвами, на яких зображені були Богоматір з предвічним Немовлям.

Все місто точно стрепенувся і ожив в пориві радісного благочестя. Точно віяння небесної благодаті лунало з висоти, разом зі святковим передзвоном всіх дзвонів. І такий могутній був цей несподіваний загальний порив до Бога, що вороги Христа остовпіли, не розуміючи, що діється навколо них, в місті, давно вже поневолені, розбещеного їхніми стараннями.

Але "старші брати" знали кольоровий народ, який захоплюється, непостійний і мінливий, як хвилі морські.

"Сьогоднішні прочани прийдуть завтра в наш масонський храм, - спокійно говорили вони стурбованим раптовим благочестям натовпу" молодшим братам ". - Це наснагу - останній спалах лампади перед потухання ... Почекайте, і ви побачите, яке враження справить приготований нами сюрприз . А до тих пір ховайтеся в натовпі, плачте гімни разом з християнами, і будьте готові, коли пролунає умовний сигнал "...

Розпочата зазвичай на світанку, тобто близько п'яти годин, урочиста служба закінчилася на восьму годину ранку. Густа юрба, що заповнила площу перед собором, чекала виходу єпископа, що повинна стати на чолі хресного ходу разом з новопосвящённимі місіонерами. У натовпі весело і жваво, як звичайно, перемовляються кольорове населення, що нагадує своєю гучною балакучістю яскраво-строкатих папуг своєї батьківщини ... То тут, то там лунали постріли, без яких не обходиться жодне народне свято в південних колоніях. Всюди чувся дзвінкий розкотистий регіт, характерний сміх негрів.

Незабаром після восьмої години ранку з собору почали виходити і групуватися перші офіційні учасники хресного ходу. Попереду всіх діти монастирських шкіл і притулків. Дівчатка в білих серпанкових платтячках, з довгими покривалами і вінками з білих троянд на розпущеному волоссі. Хлопчики з гілками білих лілій в руках і з особливими хоругвами з зображеннями Богоматері або Дитятка Ісуса. Навколо кожної хоругви групувалися під проводом своїх наставників або виховательок окремі школи або класи. Потім з'явився благодійний "союз Пресвятої Діви", до якого належали майже всі "білі" дами Сен-П'єр, навіть ті, які не пропускали жодного вечора, влаштовується масонами. На чолі цього "союзу" з дня його заснування, сто двадцять років поспіль, стояли послідовно маркізи Бессон-де-Риб. Сьогодні, в спогад своїх так несподівано й загадково загиблих "почесних сестер", молоді жінки одягли чорні покривала поверх своїх білих суконь.

Потім потягнулися ченці і черниці різних орденів, сестри милосердя, сестри "Святого Йосифа", завідувачі жіночими в'язницями, бенедиктинці, які присвятили себе справі виховання, і домініканці, з числа яких виходило більшість місіонерів. Нарешті, довгий ряд хоругв, хрестів та ікон, несомих духовенством. Частиною позаду, частиною попереду священних зображень вишикувався величезний хор в тисячу двісті голосів, складені під керуванням соборного регента з різних аматорських хорів. Нарешті, на чолі місцевого духовенства з'явився і сам єпископ, за яким слідували почесні парафіяни, і попереду всіх - ктитор собору, маркіз Бессон-де-Риб.

Побачивши старого аристократа, всім відомого і всіма улюбленого за доброту і щедрість, шепіт співчуття пронісся по натовпу. Простолюдді співчувало горю осиротілого батька. Багато жінок голосно плакали: так жалюгідний здався їм цей швидко постарілий чоловік з білими як сніг волоссям і глибоко запалими очима, блискучими неприродним блиском.

Маркізу ледь виповнилося п'ятдесят років. Рік тому він був ще струнким, сильними і міцним людям похилого красенем, що здаються набагато молодше за свої роки. Тепер же в згорблений і щохвилини здригається старого, з білою, як лунь, бородою і глибокими зморшками на обличчі, насилу впізнавали блискучого "кавалера", змагався у витонченості і красі зі своїм двадцятирічним сином.

- Ось воно, горе батьківське! - Сказав чийсь голос у натовпі ...

Хода рушила ... Величезний хор заспівав красивий, поетичний гімн, який прославляє "Заступницю небесну, Пречисту, Пресвяту, славну Владичицю нашу Богородицю!" Натовп, яка приєдналася до ходи, дружно підхопила величну мелодію з тим інстинктивним мистецтвом, яким відрізняється музичне "кольорове" населення Мартініки, де кожен негр вміє грати на мандоліні, кожна мулатка співає не гірше середньої "колоратурною" співачки Парижа або Лондона.

Багатотисячний хор наповнював тепле повітря могутньою хвилею, майже покриваючи урочистий дзвін дзвонів, що розливається назустріч хресному ходу. З усіх церков виходили нові хресні ходи, супроводжувані новими натовпами народу. Духовенство приєднувалося до єпископа, хрести та хоругви все множилися. Народна маса розливалася широкою рікою, загачені вулиці передмістя. Вагони трамвая зупинялися на шляху проходження процесії. Жителі віддалених частин міста бігли з усіх провулків, поспішаючи приєднатися до урочистої ходи, яке розтягнулося на цілу версту, припиняючи рух трамваїв і екіпажів спочатку на приморському бульварі, а потім і на береговому шосе.

Голови оголювалися перед святим хрестом, несомих попереду процесії. На всіх обличчях читався захват.

Єпископ радісно посміхався, дивлячись на захоплене настрій народу.

- Слава Богу ... Слава Богу! - Повторював він абата Лемерсье. - Я бачу, що благочестя ще не згасло в Сен-П'єр!

Абат Лемерсье шанобливо схилив свою білу голову. Він знав краще свого єпископа страшну правду. Він знав, як мало значив сьогоднішній несподіваний порив молитовного настрою. Щиро віруючих в цьому натовпі було так страшно мало, що у старого священика серце стискалося болісної болем.

Повільно посувався хресний хід по чудовому шосе, що веде до гірської каплиці.

Сонце стоїть високо на блакитному небі і гріє досить відчутно, хоча і не смажить так немилосердно, як влітку. Однак публіка все ж зітхнула з видимим полегшенням, коли над головами захиталися зелені гілки пальм - перші дерева вікового лісу, перетвореного в парк. Прекрасна ділянка був подарований місту багатим білим плантатором в рік побудови каплиці, що підноситься в самому центрі лісу посеред невеликої галявини, закінчується крутим обривом на висоті полугора. На краю цього спуску зупинився в 1852 році розпечений потік лави, який неминуче повинен був обрушитися вогненним каскадом на розташовані внизу будинку передмістя.

Трохи вище, на іншому майданчику, височіла знаменита статуя "Мадонни покровительки", для якої ближче не знайшлося місця, так як необхідно було зробити кам'яні підвалини для того, щоб витримати величезну тяжкість чавунної статуї.

Неширока, але прекрасно шоссірованная дорога піднімалася зигзагами досить круто, вгору до каплиці, звідки завертала направо і, кілька звужуючись, йшла далі до статуї Мадонни, біля підніжжя якої відбувалося зазвичай короткий молебень після урочистого молебню в каплиці. Приблизно від середини лісу вже виднівся яскраво блискучий в блакитному небі високий позолочений хрест цієї готичної каплиці.

Коли перші ряди публіки дійшли до цього місця, на якому була поставлена ??напівкругла лава для гуляють і де прийнято було віруючими, які здійснюють паломництво до "Мадонні покровительці", прочитати першу молитву Богородице, по рядах пронісся шепіт подиву. Хреста не було видно. Тим часом в повітрі не було й сліду туману. В яскравих променях полуденного зимового сонця виднілася кожна дрібниця, але завжди так сліпуче яскраво виблискували хреста над каплицею видно не було.

Шепіт здивування розростався ... У міру наближення до мети це здивування починало переростати в занепокоєння. Так як дорога йшла зигзагами, посеред вікового лісу, то сама каплиця відкривалася поглядам тільки в останню хвилину, але хрест на високому гострому куполі височів над вершинами дерев так само ясно, як і статуя "Мадонни покровительки" ... Чому ж сьогодні не було видно цього сяючого символу спасіння? ..

Натовп захвилювався.

Занепокоєння зростало з кожною хвилиною, з кожним кроком, який наближає хресний хід до гірської каплиці ... Тепер уже крізь дерева миготіли білі стіни маленького святилища, а хреста все не було видно ...

Занепокоєння публіки початок передаватися духовенству, що не розуміє причини дивного явища. Один тільки єпископ, який нещодавно прибув із Франції і вперше здійснює сходження до каплиці "Мадонни покровительки", залишався спокійний. Зате місцеві священики насилу приховував своє занепокоєння. Абат Лемерсье відчував, як його серце стискалося важким передчуттям. Відставши від єпископа, він наблизився до маркіза Бессон-де-Риб і прошепотів йому на вухо.

- Я відчуваю, що трапилося щось недобре ... Будемо готові! ..

-- До чого? - З подивом запитав маркіз.

- До найгіршого! .. - З важким подихом відповів старий священик.

Маркіз повільно перехрестився.

- Хай буде воля Твоя, Господи, - прошепотів він, піднімаючи очі до неба ...

Ось і каплиця. Перші цікаві, забігли бічними доріжками вперед хресного ходу, були вже не галявинці в ту хвилину, як великий позолочений хрест, несомих попереду процесії, ще миготів в тіні останніх дерев лісу.

Переляканими і недовірливими очима вдивляється різношерста купка людей в маленьке будівля з білими стінами і високим синім куполом, розписаним золотими зірками.

На жаль, зір нікого не обдурило ... Хреста дійсно немає на каплиці ...

Тепер уже не можна в цьому сумніватися. Так, тепер вже стала зрозуміла і причина зникнення священного символу спокути. Перелякані і обурені очі бачать сліди безчинства: зламане підніжжя святого Хреста і вивернуті листи покрівельного заліза, нефарбовані підкладка якого так різко виділяється на синьому куполі, точно зяюча свіжа рана.

Крик мчить назустріч іншому Хресту, випливає з-за зеленої стіни лісу на чолі процесії. І хресний хід зупиняється, пригнічений тим, що було видно, але ще більш тим, що відчувається всіма однаково, відчувається, змушуючи тремтіти від страху найхоробріших перед чимось невідомим, жахливим! .. Великий золотий хрест тремтить в сильній руці соборного диякона. .. Процесія розбудовується ...

Частина, що залишилася позаду духовенства публіка оббігає сторонами і відразу запруднював невеликий майданчик, не пропускаючи вперед інших. Через дерев знизу чуються перелякані тремтячі голоси двадцяти десятків тисяч людей, які не можуть вміститися на вільному просторі навколо каплиці.

- Що трапилося? .. Що сталося? - Повторюють тисячі чоловічих, жіночих і дитячих голосів. І при кожному повторенні ясніше позначається страх і занепокоєння.

І, як шелест вітру в сухому очереті, несуться зверху вниз, з передніх рядів до задніх, одні і ті ж два слова, повні страшного значення:

"Хрест вкрадений" ...

І ніхто, ніхто не наважується вигукнути питання, тремтячий у всякого мовою: "Ким вкрадений святий Хрест і ... для чого?" ...

Настала хвилина страшного мовчання ... Священний гімн обірвався на півслові. Духовенство, бліде, схвильоване і розгублене, стовпилося навколо свого єпископа. У багатьох на очах виблискують сльози. Вісімдесятирічний абат Лемерсье гірко плакав, а молоді місіонери, тільки що прийняли священицький сан, тихо молилися, відчуваючи можливість мучеництва не тільки в далекій Африці, не тільки від руки диких людожерів ...

Єпископ перший прийшов до тями.

Піднявши рішуче голову, він розсунув духовенство, тісно навколо нього, як перелякані бурею вівці навколо пастуха, і, виступивши вперед, сказав гучним і твердим голосом:

- Діти мої, заспокойтеся! .. Не сумуйте передчасно! .. Правда, тут очевидно звершено велике святотатство, і тому обурення і скорботу ваші цілком природні. Але не віддавайтеся цим почуттям передчасно, на знаючи, що чекає нас попереду! Зберіть мужність, чада Святої Церкви Христової ... Бо я передбачаю, що зла воля, що зламала хрест на куполі каплиці, присвяченій Богоматері, не задовольниться цим першим злочином! Приготуємося ж побачити ще більш сумні картини всередині святилища.

Розпорядившись оточити капличку духовенством, єпископ попрямував до ганку в суспільстві абата Лемерсье, маркіза де-Риб і півтора десятка найбільш шанованих духовних і світських осіб.

Величезна натовп, що наповнює майданчик так, що буквально яблуку ніде було впасти, тіснилася нижче, по схилу гори, оточуючи щільним кільцем попереду стоять і наповнюючи ліс стриманим говором, що нагадує шум сотень рояться бджолиних вуликів.

 ЧАСТИНА IV. Кара Господня 5 сторінка |  ЧАСТИНА IV. Кара Господня 7 сторінка


 ЧАСТИНА III. Таємниці Мартініки 4 сторінка |  ЧАСТИНА III. Таємниці Мартініки 5 сторінка |  ЧАСТИНА III. Таємниці Мартініки 6 сторінка |  ЧАСТИНА III. Таємниці Мартініки 7 сторінка |  ЧАСТИНА III. Таємниці Мартініки 8 сторінка |  ЧАСТИНА III. Таємниці Мартініки 9 сторінка |  ЧАСТИНА IV. Кара Господня 1 сторінка |  ЧАСТИНА IV. Кара Господня 2 сторінка |  ЧАСТИНА IV. Кара Господня 3 сторінка |  ЧАСТИНА IV. Кара Господня 4 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати