Головна

ВІЛЬНЕ РОСіЙСЬКА КНИГОПЕЧАТАНИЕ У ЛОНДОНІ

Братам на Русі

Чому ми мовчимо? Невже нам нема чого сказати?

Або невже ми мовчимо тому, що ми не сміємо говорити? Удома немає місця вільної російської мови, вона може лунати інде, якщо тільки її час настав.

Я знаю, як вам тяжко мовчати, чого вам варто приховувати будь-яке почуття, будь-яку думку, всякий порив.

Відкрита, вільна мова - велика справа; без вільної мови - немає вільної людини. Недарма за неї люди дають життя, залишають батьківщину, кидають надбання. Ховається тільки слабке, боящееся, незріле. «Мовчання - знак згоди», - воно явно висловлює зречення, безнадійність, схиляння голови, зізнався безвихідність.

Відкрите слово - урочисте визнання, перехід в дію. Час друкувати по-російськи, здається нам, прийшло. Помиляємося ми чи ні - це покажете ви.

Полювання говорити з чужими проходить. Ми їм розповіли як могли про Русі і світі слов'янському; що можна було зробити - зроблено. Але для кого друкувати по-російськи за границею, як можуть розходитися в Росії заборонені книги?

Якщо ми все будемо сидіти склавши руки і задовольнятися безплідним гомоном і благородним обуренням, якщо ми будемо розсудливо відступати від будь-якої небезпеки і, зустрівши перешкоду, зупинятися, не роблячи досвіду ні переступити, ні обійти, тоді довго не прийдуть ще для Росії світлі дні.

Нічого не робиться само собою, без зусиль і волі, без жертв і праці. Воля людська, воля одного твердого людини - страшно велика ...

Надсилайте, що хочете, все писане в дусі свободи буде надруковано, від наукових і фактичних статей за частиною статистики та історії до романів, повістей і віршів. Ми готові навіть друкувати безгрошової.

Якщо у вас немає нічого готового, свого, надішліть ходять по руках заборонені вірші Пушкіна, Рилєєва, Лермонтова, Полежаєва, Печерина та ін.

Запрошення наше стільки ж відноситься до панславістом, як до всіх свободномислящіх російським. Від них ми маємо ще більше права чекати, тому що вони виключно займаються Руссю і слов'янськими народами.

Двері вам відкрита. Чи хочете ви нею скористатися чи ні - це залишиться на вашій совісті.

Якщо ми не отримаємо нічого з Росії - це буде не наша вина. Якщо вам спокій дорожче вільної мови - мовчіть.

Але я не вірю цьому - досі ніхто нічого не друкував по-російськи за границею, тому що не було вільної друкарні. З першого травня 1853 друкарня буде відкрита. Поки, в очікуванні, в надії отримати від вас що-небудь, я буду друкувати свої рукописи.

Ще в 1849 році я думав почати в Парижі друкування російських книг; але, гнаний з країни в країну, переслідуваний поруч страшних лих, я не міг виконати мого підприємства. До того ж я був захоплений; багато часу, серця, життя і засобів приніс я на жертву західному справі. Тепер я себе в ньому почуваю зайвим.

Бути вашим органом, вашої вільної, безцензурної промовою - вся моя мета.

Не стільки нового, свого хочу я вам розповідати, скільки скористатися моїм становищем для того, щоб вашим невисловлені думкам, вашим прихованим прагненням дати гласність, передати їх братам і друзям, втраченим в німий дали російського царства. ...

 МОСКВИТЯНИН »І ВСЕСВІТ |  Частина 6.


 Про записку Відок |  Чи виправдати ОЛЕКСАНДР АНФІМОВІЧ ОРЛОВ |  КІЛЬКА СЛІВ ПРО мізинця Г. Булгарін і про інші |  ВІД РЕДАКЦІЇ |  Про рух журнальної літератури У 1834 і 1835 РОЦІ |  Частина 5. |  ЗА ОСТАННЄ ПІВРІЧЧЯ (1835) РОСІЙСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ |  ВЗГЛЯД російською ЛІТЕРАТУРУ 1846 РОКУ |  ЛИСТ ДО ГОГОЛЮ |  ДОРОЖНІ НОТАТКИ Г. Ведріном |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати