Головна

Микола Тихонов. 42 сторінка

І я побачив тут тільки один недолік ... У наказі нічого не сказано про те, з чим вас будуть зустрічати ... з музикою або з боєм ... - Він натужно розсміявся.

- Саме так ... - підхопив Багратіон і закачав ногою, закладеної за ногу. - Занадто, занадто рано все оприлюднено! Хтось знехтував елементарним правилом і першої гарантією успіху будь-якої військової акції - раптовістю! І це мстить! Ми вже зустрічаємо опір!

- Ви абсолютно праві, генерал! - Погодився його співрозмовник. - А в наш час базік і анархістів це ще чортзна до чого може привести! Ось якби ви сьогодні стояли на околиці столиці, був би зовсім інший камуфлет!

Вони помовчали, а потім Краснов знову заговорив дуже серйозно і довірливо:

- Я тільки що звідти ... з Ставки. Зовні - повний порядок! Батальйони смерті, ескадрони гарцюють текинцев на прекрасних скакунах ... Я не сумніваюся: Лавр Георгійович хороший воєначальник. Я розмовляв з ним ... Але для того щоб в цій складній ситуації, коли німці долають нас і з фронту і з тилу, зуміти взяти в руки владу, однією, так би мовити, солдатської кмітливості замало! Політики - це хитрий народ! Вони ой як Набивши руку в інтригах та в махінаціях! І за своє протерті міністерське крісло будь-який з них не посоромиться продати Росію! А в Ставці вважають: раз Керенського в армії ненавидять, значить, захищати його нікому; значить, наш похід - це просто так, розважальна прогулянка!

Але ж Романових теж, напевно, не з любові до самодержавства захищали триста років!

- Так. Це все не так просто, - дивлячись кудись у далечінь, відгукнувся Багратіон.

- Відомо, наприклад, - продовжував Краснов, - що в ваших полках не комплект, як то кажуть, офіцерів. Ваші люди не знають, хто такий Кримов. А уссурійців не знають мене ... Але ж в такій делікатній справі, як переворот, вибачте мене, потрібно взаємна довіра ватажків і мас! Тим більше тепер, коли наші дії контролюють ці босяцькі Поради!

Я передбачаю все веселощі цієї «прогулянки» ...

Заарештувати, як то кажуть, на корені живе уряд, заздалегідь волаючи про це на весь світ, - завдання! Ця лукава повія Керенський не посоромиться увійти в контакт з самими більшовиками! А ті будуть раді старатися спустити своїх провокаторів!

Я вже бачив на станціях цих вертких чоловічків в солдатських шинелях. Просторікують серед козаків, а ті їх не б'ють ... Слухають ... Ось чому величезна надія на ваших азіатів. Слава Богу, хоч вони ще не розуміють нашого російської мови! Ну, а коли ви вломилися, почнете, тут вже по інерції піде!

- Складно, звичайно. Але можу сказати одне, - відповів Багратіон, -якщо нам вдасться дорватися, щоб дістати клинком, ми цю шваль, цих бунтівників і переможених, рознесемо в пух і прах!

Коли над дзвінкою бруківкою Невського зметнуться мої бурки, все буде скінчено! Нева заледенеет від їх виття! Їм все одно - Романови, Керенський, більшовики! ..

Краснов зраділо засміявся.

- В одному, виявляється, в Ставці праві! - Вигукнув він. - Мені говорили: «А тубільцям все одно, куди йти і кого різати, аби їх князь Багратіон був з ними!»

Багратіон нічого не відповів, тільки, посміхнувшись, похитав головою.

- Мене як командира корпусу, - продовжував Краснов, - в складі якого ви, очевидно, ще деякий час будете залишатися, дуже влаштовує таке ваш настрій. Тим більше, що, незважаючи на багато невирішені питання, в остаточному успіху Корнілова я не сумніваюся.

Адже такі війська кинуто! Навіть англійці з їх броневиками ... Треба, ми повинні зробити все, щоб була у нас справжня влада. Тільки вона зможе мобілізувати країну і досягти перемоги! Гра в демократію зайшла занадто далеко. Армія гине. А з нею - і Росія. Колісниця мчить до прірви. Повернути її - потрібна рука! І сьогодні для цього я не бачу людини сильніше, ніж Лавр Георгійович. А якщо вам виконувати всі ці накази, від себе додам: чи не жалієте більшовиків! Увірветься в місто - плюньте ви на всю цю диспозицію і шукайте, і бийте їх! Накажіть, накажіть це своїм дикунам! Більшовики -самая справжня німецька агентура! Ми повинні влаштувати їм варфоломіївську ніч! І Росія ще з вдячністю згадає наші імена!

Мова генерала, захопленого думкою про порятунок Росії, була перервана ад'ютантом.

Він доповів, що на станцію прибуло два ешелону Приморського драгунського полку.

Генерали піднялися. Один - щоб їхати в Псков і приймати від Кримова корпус, інший - відправляти свої полки для захоплення столиці.

Вони тепло подивилися один одному в очі. Краснов різко знизав Багратіона руку і дещо театрально сказав:

- Ну, що ж, як то кажуть, зі щитом чи на щиті!

- Тільки з щитом! - Відповів Багратіон.

На світанку того ж дня полк Мерчуле, поснідавши сухарями з окропом, тому що кухні не підійшли, рушив далі.

Трохи згодом командир полку повернувся в Вириця. Його викликав прибув зі станції Дно командир бригади. А полк продовжував рух, залишивши в стороні Царське Село - літню резиденцію російських царів.

Багато міст бачили горяни за роки війни. Але такого не зустрічали ніде. Однак помилуватися палацами вершникам не вдалося.

Попереду показався дим паровоза. Полк спішився, розвернувся і заліг. Коноводи відвели коней у балку. Конногорний дивізіон, доданий авангарду дивізії, швидко зайняв позицію і навів на залізницю знаряддя.

Офіцери вирішили, що на них йде бронепоїзд.

Але незабаром все побачили, що це звичайний паровоз з двома пасажирськими вагонами. І все ж пролунала команда: «Заряжай!»

Почувся металевий брязкіт затворів і гарматних замків. А поїзд йшов. Ось він зменшив хід, випустив хмару пари, з широченной

труби пахнув димом і нарешті, свиснувши, зупинився. З вагона повалив народ. Це була якась строката і, здавалося, весела юрба. Люди, не затримуючись, прямо по полотну рушили вперед.

Вершники дивувалися. Офіцери теж не могли зрозуміти, що відбувається. Ясно було одне: люди йшли без зброї.

- Ассалам алейкум, брати мусульмани! - Ще здалеку долинув з їх боку чийсь високий голос. Він кричав на інгушському мовою.

Вершники піднялися, постояли і пішли назустріч до прибулих з відповідними вигуками:

- У алейкум салам !!! Приїжджі блідолиці міські люди були в білих, сірих, чорних і навіть в червоних черкесках, в сучасних і в старомодних, обуженной догори папахах, як ніби вони зібралися кудись на свято.

А їм назустріч йшли ланцюга вершників з особами, обвугленими на вітрі, в сірих, стертих про багато землі черкесках. Вони з подивом дивилися на приїжджих, як на прибульців з далекого, забутого світу.

І ось вони зійшлися, прикладаючись серцем до серця, вітали один одного, як вдома, на торжестві рідного аулу.

Ще не було сказано жодного слова, але зустріч земляків була такою теплою і радісною, що здавалося, ніщо вже не зможе її затьмарити.

Серед прибулих кавказців і татар було всього кілька інгушів і чеченців. З ними приїхали і солдати з революційних полків, і матроси того самого кулеметного дивізіону, який півроку тому не прийняв вітання князя Багратіона. Інгуші дуже зраділи зустрічі з ними.

Не минуло й десяти хвилин, як весь полк вже знав головну правду: ніяких заворушень в місті немає! Їх обдурили і ведуть для того, щоб задушити революцію.

В одній групі Бійсархо схопився з приїжджим.

- Ви німецькі агенти! - Кричав він. - Ви не маєте права вриватися в військову частину зі своєю балаканиною! Я накажу заарештувати вас, якщо ви зараз же не заберетеся!

- Чи не посмієш, пан офіцер! - Відповів йому приїжджий по-інгушського. - Ми делегація від Ради робітничих і солдатських депутатів, від Петроградської Ради і, крім цього, маємо повноваження Тимчасового уряду. Перевір документи. - Він простягнув офіцеру своє посвідчення. Бійсархо прочитав його і повернув.

- Все вірно. Але у військових частинах є військовий порядок. Ви повинні пред'явити ці повноваження командиру полку і тільки з його дозволу говорити з людьми! - Бійсархо навмисне відповідав російською, щоб не втратити офіційного тону. Делегат зрозумів його прийом і теж перейшов на російську мову.

- Пан ротмістр, нехай буде вам відомо, урядові повноваження не потребують ні в чиїй санкції. А спроба обмежити їх є беззаконня. Якщо ви цього не розумієте, можете звернутися за роз'ясненням до свого командира. - І, повернувшись до Бійсархо спиною він продовжував свою розмову з горянами.

Бійсархо почервонів від обурення, але стримався і поспішив до стояли осторонь офіцерам.

- На що ми дивимося! Треба наказати солдатам повернутися, а цих видворити геть!

Але офіцери не підтримали його.

- Вони не виконають наказу! - Сказав командир другої сотні. - А що тоді? Ми остаточно підірвемо свій авторитет і тільки. Потрібно докласти Мерчуле ...

Бійсархо скочив на коня і помчав розшукувати штаб.

А в цей час приїжджі вирішили провести мітинг і разом з вершниками попрямували до поїзда.

Один за одним піднімалися делегати на сходинки паровоза і виголошували промови: хто на своїй мові, хто на російській. Говорили просто, зрозуміло, і у вершників як би заново відкривалися очі на все, що відбувалося в Росії в ці роки, в ці дні. Вони зрозуміли, навіщо їх підігнали з фронту до столиці. Обурення їх росло.

Калою уважно слухав усіх, все зважував, думав, чому вірити, чого немає. Сумнівався: чи немає тут якогось підступу ...

У делегації був представник міського комітету партії. Він порадив одному з матросів звернутися до горців з пропозицією надіслати в Петроград свою делегацію від дивізії.

- Нехай від кожного полку не один і не два, а людина по півсотні поїде! - Заявив той. - Подивіться і самі зрозумієте, чого вам робити: слухати генеральські побрехеньки і воювати з нами, али кінчати з цією справою!

- Правильно! - Загомоніли горяни.

Офіцери теж проштовхнули одного зі своїх людей до паровоза. Той вліз на сходинку і закричав:

- «Правильно! .. Правильно!» А що правильно - і самі не знаєте! Їх справа сказати своє, - він вказав на делегатів, - а наша справа підкорятися своєму начальству і робити своє. Якщо у них там порядок, так для нас ще краще! Не турбуйтеся, ми приїдемо до вас тільки всієї дивізією і підемо, коли накажуть. А тепер - розмовам кінець!

Приїжджий ингуш хотів було відповісти йому, але працівник міськкому зупинив.

- Ти - на запас ... Я скажу пару слів.

Він піднявся на паровоз, оглянув горян, дочекався тиші і заговорив, пильно дивлячись на них, так що кожному здавалося, ніби він звертається тільки до нього:

- Горяни! Інгуші! Ви не діти. Ви люди, які багато разів дивилися смерті в очі, і ви не повинні дати обдурити себе. Вам кажуть: в Петрограді бунтують, більшовики організовують заворушення, і ви повинні їх придушити. Головнокомандувач вигадав це для того, щоб привести вас сюди. А щоб ви повірили, таємно переправив до міста вірних йому людей, які почнуть погроми, як тільки ви ввійдете. І тоді буде привід кинути вас на робочих. Він хоче з вашою допомогою повалити Тимчасовий уряд, захопити владу. Тимчасовому уряду він уже надіслав ультиматум! Ви все розумієте мене?

- Розуміємо! Говори! - Закричали вершники.

- Рать, кажуть, коштує до світу, а брехня - до правди! Корнілов хоче стати таким же царем, як Микола, якого ми скинули зі своїх плечей. Ось вам і вся правда! Він вимагає смертної кари на фронті, в тилу! Виступив тут вершник заявив: «Прийдемо в місто і побачимо: чи все там добре ...» А що ви нам, хліб і світ везете? Ні, дорогі верховинці, ви краще покваптеся до своїх аулах та там доможіться революційного порядку! А то воюєте ви три роки, а вдома у вас вже ні жратви, ні землі! Думати треба.

Людям подобалася його пряма мова. Вони почали рухатися, заговорили всі разом.

- Можуть сказати, - продовжував оратор, - а чому, мовляв, ви так не хочете, щоб ми увійшли в місто? Відповім. Ваша дивізія та козачі дивізії - це десятки тисяч людей!

У нас робітничої Червоної гвардії, солдат гарнізону, матросів теж десятки тисяч чоловік. І у всіх - гвинтівка! ..

Але серед вас і серед нас чимало причаїлося сволоти. Її завдання - зіштовхнути нас. А чи багато для цього треба? Біля стоги соломи з вогнем не жартують! Але стіг загориться - загине солома. Якщо ж будуть спровоковані озброєні сили? Проллється кров! Ваша і наша кров. А генерали в цей час схоплять влада! Ось чому ми говоримо: ми приїхали до вас делегацією, зі своєю правдою, як брати, без зброї. Тепер приїжджайте ви до нас так само делегацією і самі переконаєтеся у всьому! Ось вони, ваші одновірці, і вони кажуть вам те ж саме. А хто думає по-іншому, той наш спільний ворог! І я прямо скажу: ми готові і раді зустріти друзів. Але чи готові і до відсічі ворогу.

Калою дивився на цю людину видали, вникав в сенс його слів, прислухався до голосу. Йому здавалося, що десь він чув його. Щось знайоме було і в його білому обличчі, на яке лягли сліди нелегкого часу. А коли оратор підняв кепку і провів хусткою по сивому їжакові, Калою кинувся вперед. Він був такий схвильований, що товариші злякалися і вчепилися в нього.

- Да ти що? Заспокойся! Адже він правду каже!

- Це наш гість! Не можна чіпати! - Кричали вони йому з усіх боків, а він тягнув їх за собою до паровоза.

Працівник міськкому зблід. Делегати стривожилися. Калоя схопила вже добра дюжина рук. Нарешті його зупинили.

- Ілля! Ілля! - Закричав він тоді і обрушився на своїх: - дурні! Так відв'яжіться ви від мене!

Людина, яка тільки що так мужньо говорив, розгубився, впустив кепку і кинувся до Калою ...

Вони обнялися ... Ілля Іванович не стримав сліз. Люди з подивом дивилися на них, а вони усувалися, розглядаючи один одного, плескали по плечах і знову обіймалися.

- Значить, ти залишився! - Нарешті вигукнув Калою.

- Залишився! Ось бачиш, залишився я! .. - Відповів Ілля Іванович.

- Багато говорити треба. Потім! Дуже багато! - Сказав Калою і, підсадивши Іллю Івановича на сходинку, сам став поряд з ним.

- Гей! Інгуші! - Крикнув він на своїй мові. - Ви знаєте, хто це?

- Дізнаємося, якщо ти скажеш! - Відповіли з натовпу.

- Ні! Не знаєте! Тому що я не зумію сказати вам, яка це людина! П'ятнадцять років тому я впізнав його. Він був брат мого брата Віти. А Віти була не людина, а серце, плаче про людей! .. Дванадцять років тому, коли всі робочі люди бунтували проти царя у Владикавказі, Ілля та Віти були головними! І їх заслали в синю Сибір. Він як з могили вийшов! Не впізнав я відразу ... Сибір покрила його голову снігом ... - Він подивився на одного. - Це та людина, яка нам може порадити тільки хороше.

- Луде! Пан! - Перейшов Калою на російську мову, подивившись в бік гостей. - Ілля я давно друг. П'ятнадцять років! .. Який ви говорив, що він говорив - ми приймаю! Який наша справа цар назад тягати? Це війна, це кушайт нету, це земля нету - ось так набрид! - Він провів рукою по горлу. - Пішов новий цар до ... матері! - Крикнув Калою, раптом здивувавши всіх чистотою вимови. - А ми все пішов - Кавказ! - І він знову заговорив по-інгушського:

- Я вважаю, що тепер, коли починається бійка за те, кому сидіти на місці Миколи, нам тут робити нічого! Не ми його царем садили, не ми його знімали зі стільця, і не наша справа заради нього вмирати на вулицях цього міста і вбивати ось таких людей! Якщо ви готові, ми далі нікуди не підемо. Ми повернемося в свої вагони, покличемо за собою інші полки і з тими, які погодяться, рушимо додому! Досить гриміти в барабани! *

Група вершників зі злодійського призову зібралася в гурток і шушукалися. Коли голос Калоя вірш, один з них вигукнув:

- Це не тебе будуть питати!

- А кого? - Насторожився Калою.

- Командира полку, дивізії! Офіцерів!

- А ми що ж, стадо баранів, по-твоєму! Куди загорнутий, туди й підемо? Минуло цей час! .. Ми не можемо йти і наводити порядки на всю Росію, уподібнившись того ослу, який, не маючи пристойного хвоста, щоб себе обмахнути, взявся обмахувати весь аул!

Вершники дружно зареготали.

- Я, як ваш солдатський комітет, питаю всіх: куди підемо - війною на них, - він махнув у бік гостей з Петрограда, - або назад?

- Назад! Додому! - Збуджено закричали вершники.

- Ілля, луди! - Звернувся Калою до делегації. - Цьому народу війна ніде не треба! А здес, - він знову вказав рукою на Петроград, - сім разів не треба! Ми йдемо додому! А кого хочит помірайт - кругом місце багато!

Гостей запросили залишитися пообідати. Але вони подякували і попрямували в інші полки.

Прощалися друзями, тепло і довго.

Ілля Іванович і ингуш з делегації відійшли в сторону.

- Ілля Іванович, - сказав молодий чоловік, - ви з Царського Села повернетеся в Петроград і доповідайте в Центральному Комітеті. Але прошу вас, не пошкодуйте сил, щоб делегації горян влаштували справжню зустріч! Від цього залежить багато чого. І не тільки тут, але і там, куди вони повернуться. Скажіть Кірову, що я залишився в полку. Їм не можна дати охолонути. Не можна залишити одних, поки їх солдатська організація не має реальної сили. Я хочу зустрітися з їх начальством.

- Добре. Ви тільки не забувайте: тут з офіцерами треба обережніше. У них серед вершників своя рідня.

- Нічого! І у мене тут рідня! - Посміхнувся ингуш. Калою підійшов прощатися.

- А мене ти не знаєш? - Запитав його молодий чоловік. Калою оглянув його і похитав головою.

- Ні ... Хоча мені і здається, що я тебе десь бачив ... не пригадую ...

- Галашки ... Правда, це було років десять тому. Ви, горяни, орали там. А вечорами приходили до мене слухати «новини» ...

- Мухтар? - Вигукнув Калою. - Так ти ж тоді лозинкою був! Ну і день! Треба ж було мені пройти всю Росію, сто раз не померти від німецької кулі, щоб тут зустрітися з вами!

Калою був у захваті, коли дізнався, що Мухтар залишається на ніч. Значить, буде з ким порадитися. Але ж є про що.

І делегати роз'їхалися. Одні в сусідній полк до черкесів, інші до чеченців і в інші частини.

З кожною групою на всякий випадок Калою послав по кілька вершників-інгушів.

Бійсархо не повернувся. Командувати його сотнею було нікому. І тоді команду подав Калою.

- Са-а-дісь! - Крикнув він. Вершники скочили на коней. Командир другої сотні під'їхав до Калою.

- Ти знаєш, що за це самоуправство і за зрив бойового наказу тебе можуть розстріляти?

- Знаю. Але мене не розстріляють, - відповів Калою. - У мене в полку багато родичів. А у них - свої родичі. А хто не родич, так той разом зі мною три роки під смертю ходив. Ти бачив, крім злодійської сотні, все за те, щоб повернутися в вагони. Та й із злодіїв добра половина згодна з нами. Хто мене розстріляє? А ось, якщо ми захочемо, ми зможемо ... будь-якого! І запитати буде не з кого!

- Ти знаєш, скільки при владі військ? - Запитав офіцер.

- У жодній владі? - Перепитав Калою.

- У командувача. У Корнілова.

- Знаю, - відповів Калою. - Багато. Але сьогодні - на один полк менше. А завтра ... З вершини зривається один камінь, а до дна він доходить лавиною! Подивимося!

Мухтара подали коня. Вони з Кало стали на чолі полку і рушили в зворотний шлях. Сотні пішли за ними.

Ингушский полк - авангард армії Корнілова - повернув від Петрограда.

Вся лінія залізниці, відновлена ??від Царського Села до Вириця, все станції і полустанки до цього часу були забиті підійшли ешелонами горян. Штаб дивізії пересунувся на станцію чолов.

І по всій лінії блискавично пролетіла неймовірна звістка: «У інгушської полку бунт! Вершники відмовилися виконувати бойовий наказ головнокомандувача, повернулися в свої вагони! .. »

Багратіон був у нестямі. Він скликав екстрену нараду командирів бригад і полків.

У білій парадній черкесці, при всіх орденах і медалях, виблискуючи дорогоцінної шаблею і кинджалом, князь метався по вагону. Нарешті він зупинився, кинув зневажливий погляд на Мерчуле, гнівно подивився на своїх офіцерів і голосом, які звикли керувати, карбуючи кожне слово, сказав:

- Пропоную силами довірених вам полків інгушів негайно оточити і роззброїти. Призвідників - розстріляти! .. Ваша думка?

Запанувало ніякове мовчання. Ніхто з офіцерів не хотів говорити першим. Губи князя торкнула недобра посмішка.

- Тоді прошу по старшинству.

- Ваше превосходительство, - почувся глухий голос князя Чавчавадзе. - Чи не заперечуючи по суті вашої пропозиції, я дозволю собі просити не привертати до цієї операції моїх черкесів. Мотивуючи: ми весь час в одній з інгушами бригаді. За війну люди зжилися. Адже матроси і мусульмани побували і у нас ...

- Якщо буде прийнято рішення роззброїти інгушів, доведеться роззброювати і чеченців, - заявив командир Чеченського полку. - Це один народ. Я дозволю собі нагадати відомий випадок: коли Ингушский полк атакував «Залізну дивізію», мої без команди кинулися їм на допомогу. І вмирали ...

- Справа в тому, ваше превосходительство, що взаємини наших полків складаються на взаєминах цих народів на Кавказі, - зауважив командир кабардинців. - І жоден кабардинец, дагестанець або осетин не дозволить собі підняти руку на інгушів або чеченця тут, бо вони знають: це той-годину ж відгукнеться там, в їхньому будинку, ворожнечею і кровопролиттям.

Багратіон спохмурнів.

Коли піднявся полковник Мерчуле, настала така тиша, що стало чутно, як десь безпорадно свербить муха, що потрапила в павутину.

- Ваше сіятельство, панове офіцери! Подія, що сталася в моєму полку, дуже сумно. Я шкодую про нього. Але сьогодні від цього не гарантований ніхто. Віяння часу. Однак я не про це. Постало питання про роззброєння полку. Я заявляю: ніхто ніколи ці полки НЕ роззброїть! Щоб зробити це, їх потрібно просто знищити! Але в такій операції, ваша світлість, на них довелося б покласти чимало! Це кращі, обстріляні кадрові частини. Я впевнений, жоден вершник нашої дивізії проти інгушів і чеченців не піде! Інших військ тут немає. Та й який був би сенс в подібному кровопролиття на очах у революційної столиці? І останнє - при будь-яких обставин я ніколи не покинув би моїх солдатів! Багратіон ляснув по столу і схопився. Вигляд у нього був такий, наче з ним ось-ось станеться апоплексичного удару.

- А що ж ви пропонуєте, командир зрадників ?! - Закричав він. Голова його нервово погойдувався. - Накажете всім приєднатися до вас і разом бунтувати? Розділити з вами ваш ганьба?

Мерчуле зблід, ступив вперед, поклав руку на ефес.

- Ваше сіятельство, мене утримують тільки ваші сивини! Докір вважаю несправедливим і повертаю його. Микола Миколайович, Микола Другий, генерал Алексєєв, генерал Брусилов, генерал Корнілов - чи не занадто багато Главковерха для однієї війни, для однієї армії і для однієї країни?

Присяга Миколі Романову, Тимчасовому уряду, вірність Родзянко, князю Львову, адвокату Керенського ... Дозвольте вас запитати, генерал Багратіон, кому з них змінив я і мій полк? І кому з них вірні залишаєтеся ви? .. Дозвольте дізнатися, хто ми - регулярна армія Російської імперії, покликана захищати священні кордони батьківщини від іноземного навали, або Особливий корпус Третього відділення, ландскнехти сумнівних претендентів на владу?

У салон-вагоні запанувала мертва тиша. Такого собі тут ще ніхто не дозволяв. Такого тут ще ніхто ніколи не чув.

- При такому командира полк не міг бути іншим! І за це я ніколи не зніму з себе відповідальності! - Насилу вимовив генерал. - Ви більшовик! Я усувають вас!

- Ні! Я не більшовик. І, видно, ніколи ним не буду, - відповів Мерчуле. - Я лише тверезо дивлюся на речі, лишаюся чесним солдатом і не лізу в політику.

А звільнити мене з посади, згідно з наказом № 1 Петроградської Ради, ніхто не може без згоди солдатського комітету мого полку! Маю честь! - Він узяв під козирок, повернувся, клацнув підборами і вийшов.

У той же самий час по всьому тубільним полкам проходили мітинги. Прибулі з Петрограда солдати браталися з горянами, поширювали серед них відозву Керенського, роз'яснювали, що Корнілов вже відсторонений від посади.

Солдати-горяни виносили рішення припинити похід на столицю і тут же обирали делегатів на дивізіону нараду, яке тимчасовий солдатський комітет, обраний на станції чолов, призначив на завтра.

Після того як командир Інгушської полку покинув нараду, Багратіон відпустив офіцерів, наказавши їм залишатися в своїх полицях і чекати його вказівок.

Сутеніло. Він підійшов до вікна. На горизонті блякло світилися синьо-рожеві смуги хмар. Здалеку доносилося монотонне спів його солдатів.

«Дикі ... - несвідомо крутилося в голові. І раптом прийшла ясна думка: - Так, дикі. Але виявилося, що і вони чогось хочуть, проти чогось протестують і летить до біса вся система продуманої операції ... А так чи чітко була продумана операція? »Це питання вкотре за останні дні та години вставав перед ним. І він відповідав собі: «Якщо б це була тільки військова операція, все йшло б гладко. Але ідея цього походу - політичний переворот, і Ставка допустила великі прорахунки ... Чим же все це тепер скінчиться? »

Знову принесли пошту. Знову з грифом «Спішно!»

«Яка кількість наказів і розпоряджень, - з роздратуванням думав Багратіон, розкриваючи конверт. - З Ставки, зі штабу Північного фронту, від Кримова, від уряду ... Одні безперервні вказівки, навіть без інтересу до того, виконуються вони чи ні ... »

«Параграф перший, - прочитав він, - 16 годин. В ніч з 29 на 30 липня Перша Донська козача дивізія, при якій буду і я, рушить на північ по дорозі: Луга, Стара Долговка, Селище, Чаща, Новинка, Великі Слудіци, Веденське Устя, Міна. 30-го нічліг в селищі Луга, 31-го в районі на північ від селища Міна. Штаб корпусу та дивізії в селищі Міна.

Параграф другий. Тубільної кавказької дивізії від Ородежа йти походом на Ям-Тесів, Бор, Лисцово, Глєбова, поріжки, Великі Слудіци, Веденське Устя, куди підійти 31 серпня ».

Далі в наказі вказувався детальний маршрут Уссурійської дивізії з виходом до вечора 31 серпня до Гатчині і пропонувалося всім частинам увійти в зв'язок з командиром Третього кавалерійського корпусу генерал-лейтенантом Кримовим, що підписали наказ.

Багратіон відчув слабкість в ногах. Давалися взнаки роки, нервове напруження, втома.

Він підійшов до столу. Сів. Попросив ад'ютанта, щоб подали каву, і знову заглибився в наказ. Все було правильно, лаконічно, ясно. Йому залишалося наказати своїм бригадам маршрути, годинник ...

І вперше за все своє життя генерал зрозумів, що він не виконає наказу ... Тому що волі його і його начальства протиставлена ??воля тисяч солдатів, які не хочуть цього походу! Прокляття!

Багратіон ненавидів і Ставку, яка втягнула його в авантюру, і революційних агітаторів, розпусти полки.

Він відчував, що і ті й інші наближають крах його долі.

Подали каву. Він взяв чашку, відійшов до вікна і, вдивляючись в смутні обриси вже потухає горизонту, став пити ...

Ад'ютант мовчки стояв осторонь.

- Пишіть, - сказав Багратіон, не повертаючись. - Ставка. Генерал-квартирмейстера генерал-майору Романовським. Копія генералу Кримова.

- З Старої Руси надходять депеші, збуджуючі залізниці до протидії генерала Корнілова. Необхідно направити туди кавалерійську частину для припинення пропаганди. Число - сьогоднішнє ... Годинники ... поставте 14 годин.

«Нехай думають, - промайнуло в його голові, - що ще за дві години до їх наказу тут вже виникла ситуація, при якій він не міг бути виконаний».

Все життя у всьому він прагнув бути першим. Але повідомити про те, що його дивізія першою вийшла з-під контролю, він не міг.

Мухтар і Калу весь день провели в сідлах. Вони рухалися від ешелону до ешелону, брали участь в мітингах, повідомляли про те, що інгуші повернулися в вагони. Офіцери зустрічали їх недружелюбно. Але заважати не вирішувалися.

З вечора виборні представники найближчих полків зійшлися ночувати до інгушам. Близько вагонів палили багаття зі старих шпал, співали солдатські пісні, танцювали під зурну і барабан.

І лише члени солдатських комітетів полків разом з Мухтаром обговорювали становище. Ясно було одне: тільки згуртованість солдат всієї дивізії могла допомогти їм виконати прийняте рішення і, може бути, навіть повернутися не так на фронт, а додому.

Вже пізно вночі, коли, виставивши чергових, вершники занурилися в короткий сон, у першого ешелону з'явилася жінка, розшукує Калоя. Чергові проводили її до вагону і розбудили Калоя. Він вийшов.

- Вітаю! - Звернулася до нього жінка. - Ви, напевно, забули мене? Я дружина Байсагурова.

- Здрастуй, здрастє! - Зрадів їй Калою. - Я забув? Ні! Не можна! Дуже пам'ятаю тебе! Де був? САПС Парпан! Ми все сумую.

Віка була зворушена такою зустріччю.

- Мене нарешті перевели в вашу дивізію, - почала вона, - а сьогодні всіх облетіла звістка, що ви відмовилися йти проти Петрограда і повертаєтеся додому ... Я так рада! Це таке щастя, що ви не побоялися послухатися. І так скільки крові! І я вирішила просити вас взяти мене до себе. Ви тепер єдині близькі мені люди ... - Вона намагалася підібрати відповідні слова, щоб Калою краще зрозумів її. - Я стала боятися ... На війні нічого ... А тут чоловіки не зовсім хороші ... Особливо офіцери.

І Калою зрозумів.

- Нічаво більше не боїться! - Вигукнув він. - І ти не боїться і ми не боїться! Муха, знаєш? Навіть мухамужчін наша луди не пускаємо на тебе сідати! Добре прийшов! Додому прийшов. Тепер Спайт треба.

Микола Тихонов. 41 сторінка |  Микола Тихонов. 43 сторінка

Микола Тихонов. 31 сторінка |  Микола Тихонов. 32 сторінка |  Микола Тихонов. 33 сторінка |  Микола Тихонов. 34 сторінка |  Микола Тихонов. 35 сторінка |  Микола Тихонов. 36 сторінка |  Микола Тихонов. 37 сторінка |  Микола Тихонов. 38 сторінка |  Микола Тихонов. 39 сторінка |  Микола Тихонов. 40 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати