Головна

Микола Тихонов. 36 сторінка

- Як чим? Я не збираюся ... - розгубився Орці.

- Якби була вдома, я роздер би твою шкуру! .. - Сказав Калою. Орці мимоволі позадкував.

- Наперед запам'ятай: залишуся один, але язикатого брата не потерплю! .. Калою пішов. Орці винувато крокував за ним.

- Сосі не раз глумився наді мною, - сказав він через деякий час, - ось я і подумав: чи не помститися йому? ..

- Мова - це бабське зброю! - Відгукнувся Калою. - А якщо тобі більше нічим мстити, спідницю одягни! ..

Більше вони не говорили. Тільки через деякий час Орці, мабуть, у відповідь на якусь свою думку здорово стукнув себе по лобі кулаком.

У цю ніч взвод Бійсархо йшов в пікети. У такий снігопад потрібна була особлива обережність, і корнет попереджав своїх людей. Вершники не вірили в небезпеку. Кому спаде на думку в заметіль на двір вилазити! Однак наказ є наказ.

Орці з товаришем лежали в кущах, в стороні від пошкодженої залізниці. Сніг величезними пластівцями валив без кінця.

Вони завернулися в бурки. І найсильнішим їх противником виявився сон. Він долав обох.

Опівночі на полотні здалася тінь. Придивившись і не зрозумівши, вовк це або собака, вершники, проте, відзначили, що тварина, прислухаючись і озираючись, бігло від кого-то з боку противника. Це розвіяло сон, насторожило.

І знову час минав, і ніщо не порушувало нічного спокою.

У Орці защеміло в животі. «Треба ж в такий час!» - З досадою подумав він і вирішив на зло самому собі перетерпіти. Але різь посилилася, стало несила. Зрештою йому все-таки довелося піднятися і піти в розбитий будиночок колійного обхідника, в який вони заходили, коли йшли на пост.

Дотримуючись обережності, Орці тихенько дістався до будинку. У ньому як і раніше все було мертво. Двері і вікна зірвані вибухом. Однак тут сніг не сліпив очі і не дув вітер.

Через деякий час Орці міг уже повернутися на пост. Але йому так не хотілося знову вилазити на холод, що він вирішив покурити. Курити він почав недавно, курив погано і таємно від Калоя. Тютюновий дим сам по собі не завдавав йому задоволення, але зате було приємно мати кисет, тютюн, пригощати товаришів і самому пригощатися.

Ось і зараз він скрутив цигарку, сунув в рот і згадав: «А сірників-то немає! ..»

В цей час біля будинку почулися обережні кроки. Хтось обходив його, зупиняючись і, мабуть, прислухаючись. Постоявши в дверях, людина увійшла в сторожку.

Орці, впевнений в тому, що це його напарник, зрадів і неголосно запитав:

- Сірники з тобою? ..

Але замість відповіді людина безглуздо змахнув руками і відскочив убік. У просвіті вікна Орці побачив австрійця. Страх, як кинджалом, пронизав вершника. Людина кинувся до вікна, спіткнувся об цеглу, схопився за підвіконня. Орці підім'яв його під себе і притиснув до підлоги. Той не пручався, не рушав. Орці зірвав з нього пояс з револьвером, сунув зброю собі за пазуху і зв'язав руки. «Прикидається», - майнула у Орці думка, і він також блискавично замотав особа полоненого башликом, ноги затягнув поясом. Лише після цього він подумав про те, що вороги, напевно, вже прикололи або забрали з собою його товариша ... «І все через це проклятого живота! ..» Він вийняв револьвер, обмацав його, звів курок і виглянув у вікно ... Там нікого не було видно. Тоді Орці, петляючи і ховаючись за кущами, побіг на пост ...

Товариш лежав, нічого не підозрюючи. Орці захопив його за собою. Вони побігли до будинку. Полонений залишався на місці.

- Та не вбитий він? - Вигукнув напарник Орці.

Він перевернув полоненого на спину. Той був живий, тільки важко дихав і витріщався.

Вершники розв'язали його і повели до себе.

Австрієць ледве волік ноги.

У бліндажі при світлі ліхтаря Орці побачив нарешті свою жертву. Це був молоденький молодший офіцер, вмирав від страху. Погляд його шалено блукав по бородатим особам горців в кудлатих шапках, з величезними кинджалами на поясах. Мабуть, він чекав якогось жахливого кінця.

Урядник послав за корнетом. Бійсархо прийшов негайно. Дізнавшись про те, що трапилося, він звелів Орці і другого вершника йти назад на пост, а полоненого направив в штаб полку.

Через годину все пікети відвели назад. Полк зайняв оборону. Були попереджені і сусідні частини. Атака австро-угорців, намічена на досвітній час і розрахована на раптовість, була зустрінута дружними залпами і щільним кулеметним вогнем. Зазнавши великих втрат, противник відступив.

Орці отримав другу нагороду - хрест. Несподівано для самого себе він ставав помітним людиною в полку.

Якось Бійсархо дізнався, що Орці ховає револьвер полоненого офіцера і зажадав віддати трофей. Орці погодився. Він тільки попросив дозволу поговорити з корнетом наодинці, тому що у нього-де є «особистий секрет», пов'язаний з цією справою. Коли вершники покинули землянку, Орці наблизився до Бійсархо і прошепотів:

- Я цей револьвер сам добув, ризикуючи життям ... Офіцер не підніс мені його. Я боровся! Але я віддам ... Віддам ... Тільки спочатку хочу, щось

б ви з Чаборзом повернули в полк дві труни ... - Орці посміхнувся. - Ті дві труни ...

Бійсархо близько бачив усміхнені очі Орці. Він готовий був розтрощити йому фізіономію. Як смів цей хам так говорити з ним, з офіцером! Але замість цього він змусив себе посміхнутися.

- Ну і пройдисвіт ж ти! ..

- Ми все пройдисвіта! - Засміявся Орці. - А що робити? Я розумію ... гроші і мені і тобі потрібні! Кожному потрібні ... Я цей револьвер хочу Чаборзу продати. А ось цю штуку не продам! .. Додому повезу!

Звідкись із глибини бездонної кишені він витяг розкішний позолочений портсигар з монограмами і золотими монетами на кришці. Замикався портсигар кнопкою з дорогоцінним каменем.

- Де взяв? - Загорівся Бійсархо.

- У вбитого витягнув. - Орці скинув портсигар, пограв їм і знову сховав у кишеню.

- Та ти знаєш, за мародерство тебе можуть ... розстріляти! - Вигукнув Бійсархо, вмираючи від заздрості.

- Чи не розстріляють! - Хихикнув Орці. - А хоч і розстріляють, я ризикую! Так ... Ти он яку платню отримуєш і теж ризикуєш ... А у Чаборза мало, чи що? А та він йде на ризик: горілку сюди, труни - туди ... Ха-ха-ха! - Орці тихо сміявся. - А у мене ні лавки, ні платні! Цар на царя йде теж не так, заради геройства, а за щось! І ризикує цар. Чи то він переможе, то чи його відлупцюють! Словом, війна, я так розумію, це хто кого подужає, обхитрити, хто у кого вирве! Ну і ми теж не повинні плескати вухами ... Свій у свого - не можна, звичайно! А у ворога - чому ж? Один одного розуміти треба! .. - Він знову наблизив до офіцера очі і люб'язно посміхнувся. - Ну, я піду ...

Коли Орці вийшов, корнет навшпиньки підбіг до дверей і припав до неї вухом. Він знав, що вершники чекають Орці ... Адже вони чули, як він зажадав здати трофей.

- Ну? Відняв? - Почув він їх голоси.

- Звичайно! Не будеш же перечити офіцерові! - Скрушно відповів Орці, і вершники засміялися.

Заспокоєний його відповіддю, корнет повернувся до столу. Він не бачив, як Орці, відповідаючи товаришам, однією рукою показав з-за пазухи револьвер, а інший поплескав себе по непристойному місця ...

Зима ця для кавалеристів проходила без великих втрат. Наступ зупинилося. Було наказано підмінити піхоту, яку відводили для відпочинку і переформування. Противник, мабуть, теж збирався з силами і особливо не ліз. Але все одно життя в землянках, в окопах або в сідлі - в спеку і холод, в пил і сльота під відкритим небом - виснажувала людей, змушувала мріяти про мирний час, про будинок.

У лютому нового, 1915 року стало відомо, що з поста Верховного головнокомандувача зміщений, як його називали, Великий Микола.

Інгуші не розуміли, як цар, який був племінником Великого Миколи, міг піти проти брата свого батька! Адже це означає - показати всім, що у них в роду нема згоди, немає поваги! А як на це подивляться чужі царі?

У години, коли на позиції наставало затишшя і в окопах залишалися тільки вартові, офіцери і вершники залазили в свої «лисячі нори» *. Там вони чинили одяг, грали в карти і передавали один одному фронтові новини, казна-як потрапляли сюди.

Одного разу в одній з таких нір при світлі недогарка Калою намагався полагодити взуття.

До нього підійшов вершник і, забравши чобіт, сам взявся за справу. Зазвичай молоді солдати-горяни завжди намагалися чимось допомогти своїм старшим товаришам.

- Ти краще розкажи нам, за що Великого прогнали? - Попросив солдатів Калоя. - Ти ж все знаєш. А чоботи я тобі полагоджу!

Калою приліг. Тьмяне світло робив його бороду зовсім чорної, і вона, зливаючись з кінцем закинутий бурки, здавалася довгою, до самого пояса.

- Приїхав, кажуть, цар туди, - почав Калою, - де стоїть найголовніша землянка на війні, і викликає до себе дядю свого, ніби той йому і не дядько, а племінник. І при всіх чужих офіцерів питає: «Ну як, не можеш впоратися з німцями? ..» Все переглянулися, злякалися за царя. Знали, що Великий Микола лютий і дуже сильна людина. Інший раз розсердиться, як дасть по столу кулаком, так дошки вщент! .. Ну, думають, уліпить він зараз племіннику-царю ляпас, та таку, що той до кінця війни глухим залишиться. Але Великий Микола стримався при людях. Тільки гнівно подивився на царя втомленими, опухлими очима і сказав: «Я-то з німцями як-небудь впораюся! Аби ти зі своїми німкенями впорався! .. А то, поки ти горілку п'єш, твоя німкеня-дружина нам замість патронів картинки, на яких боги намальовані, надсилає і собі жеребця по кличці Распутін Гірішка завела ... »Ну, думають офіцери, - тепер кінець. Вб'є-цар Великого. Відкинув цар полу шинелі, засунув руку в кишеню ... вихопив хустку і звільнив в нього ніс ... А потім підняв на дядю опухлі від горілки очі і сказав: «Цього я тобі ніколи не пробачу і не забуду! ..» - І побіг в автомобіль. А коли вже від'їхав, озирнувся і крикнув дядькові: «Гей! Я позбавляю тебе права кричати головні команди! Я сам буду тепер головні команди кричати! Іди до дому!!!"

Вершники, затамувавши подих, слухали Калоя. Так ось, виявляється, за що прогнали Великого Миколи.

- А далі що? - Запитав хтось із темряви.

- А що далі? Офіцери перестали слухатися Великого, і він поїхав. Царя слово головним стало.

- Ех! А все-таки здорово він царю виклав! - Вигукнув хтось.

У цей час зовні пролунав свисток, загриміли постріли. Вершники кинулися до виходу. Вискакуючи, вони розбігалися в різні боки, займали свої місця і, ще не звикнувши до денного світла, відкривали стрілянину, самі не знаючи, куди і в кого.

Десь здалися було австрійці зникли. Поступово стрілянина стихла, і люди знову потягнулися в землянки. На дворі було сиро. На дні окопу - талий сніг, сльота. Калою повернувся на нари. Босі ноги його стали чорними від бруду. Він витер їх соломою і прикрив буркою.

- Ти вже надто намагаєшся! - Сказав він хлопцеві, який продовжував чинити чоботи. - Мені в них не на оглядини!

- Калу, а звідки ти дізнався все про великого Миколи? - Продовжували випитувати вершники. - Так розповідаєш, немов сам з ними був!

- Я там не був, - знехотя відповів Калою, - але чув від того, кому розповідав той, який сам бачив того, хто був при цьому! ..

- Зурна здалеку! - Простягнув один з вершників.

- А ближче ніхто з нас цієї зурни не почує, - відгукнувся інший. - Ми ж і цього не знали! ..

Калою мовчки надівав готові чоботи і не мав наміру видавати, що багато новин він дізнавався від свого командира сотні Байсагурова, який дуже зблизився з ним і нерідко розповідав цікаві історії.

Навесні вершникам вже не так часто доводилося відсиджуватися в окопах. І хоча в них, за дротовими загородженнями, за брустверами, було де сховатися і перепочити, горяни терпіти не могли траншеї. Вони завжди вважали за краще рух, маневр, де можна діяти вільно і кожному проявити себе.

Наступ в Карпатах, яке з весни проводило командування, вони зустріли навіть з радістю.

Найчастіше інгушів посилали в розвідку. Вершники вміли безшумно проникнути в тил ворога, щоб добути цінні відомості, дістати «язика». Багато з них мали за це нагороди.

Нарешті склала зброю австро-угорська фортеця Перемишль, яка не здавалася сім місяців.

З ранку до вечора понуро брели по дорогах партії полонених. Їх було сто двадцять тисяч! Калою і вершникам здавалося, що вся Німеччина йде в Росію, що після цього повинна припинитися війна, тому що у ворога, напевно, вдома не залишиться жодного солдата. Але скінчився потік сіро-зелених шинелей, а війна продовжувала гриміти, що не стихаючи ні вдень, ні вночі.

В один з таких днів на ділянці, де знаходився полк Мерчуле, піхоті ніяк не вдавалося пробитися вперед. Гірська дорога і вся місцевість навколо перебували під постійним обстрілом артилерії. Дивувало те, з якою точністю снаряди накривали шосе і скупчення наших військ. Видно, відмінні розрахунки управляли батареєю. І треба було знешкодити її.

Сміливців на цю справу знайшлося більш ніж достатньо. Вершники хвацько вискакували з лав і, крикнувши: «Мині теж Керест хочу!» -прістраівалісь До добровольців.

Одним з перших зголосився і Калу. Небажання відзначитися, як у багатьох інших, і не нестримна молодецька завзятість штовхнули його на це, а злість на ворога за тих скалічених, закривавлених російських піхотинців, які рухалися в тил самі і на ношах. Досвід, набутий на війні, підказував йому, скільки лягло їх там, на цій проклятій дорозі, скількох корчать передсмертні муки, якщо так багато поранених йде в тил.

До вечора загін мисливців з тридцяти чоловік з корнетом Бійсархо і місцевим селянином-провідником пробрався неходженими гірськими стежками в глибокий тил ворога.

Брату Калою відмовив йти.

З настанням темряви мисливці безшумно зняли годинного спостережного пункту і скрутили офіцера, коригувати вогонь. Розділившись на групи, вони поповзли до гармат. Австрійці ніяк не очікували на появу противника з тилу. Вершники застигли їх зненацька. Відбулася коротка, але люта рукопашна. Розрахунки ворога були порубані.

Калою побачив, як в землянці розчинилися двері і з неї вибіг чоловік. Він погнався за ним. Той почав відстрілюватися. Кулі свистіли поруч. Однак Калою продовжував переслідувати його. Нарешті він наздогнав ворога і простягнув руку, щоб схопити за комір. Але той несподівано нахилився, і Калу перелетів через нього. На землі між ними зав'язалася боротьба. Ворог був верткий і сильний. Однак вистачило його ненадовго. Як тільки пальці Калоя лягли йому на горло, він захрипів і забився в конвульсіях. Калою підняв його і вдарив головою об землю. Той виструнчився, обм'як.

Калою встав, прислухався. Навколо була тиша, і тільки десь за дальньої горою глухо стріляло знаряддя. Загін мисливців пішов. Калою забрав у полоненого всі папери, струснув його, щоб він прийшов до тями, і поволік за собою, сподіваючись наздогнати товаришів. Але незабаром чи навмисне, чи то справді знесилившись, німець звалився на землю. Калою вилаявся по-російськи, звалив його на плече і пішов далі. Йшов він, як здавалося йому, до своїх. Але в суцільному чагарнику важко було визначити напрямок, і, згадавши, що по дорозі сюди він бачив Ведмедицю позаду, Калою попрямував прямо на неї.

Через деякий час він зупинився, знову прислухався. Як і раніше було тихо. Калою вирішив порушити наказ, закричати. Може, свої десь поруч.

- О-о-о! Мі-ча-д шо-о? * - Пролунало в ночі.

- О-о-о! - Відповіли пагорби, і знову все стихло.

Німець від несподіванки здригнувся. «Значить, прикинувся, щоб змучити мене і бігти», - вирішив Калою і, скинувши бранця на землю, вихопив кинджал, зрізав все застібки з його штанів, розпоров їх ззаду навпіл, викинув пояс і велів йти, підтримуючи штани руками. Побачивши метровий кинджал, полонений перестав прикидатися і покрокував.

Як не дивно, але він теж йшов на Ведмедицю. Тільки один раз Калою побачив, що вони йдуть до Ведмедиці боком. Він зупинив полоненого, поводив кінчиком кинджала у нього перед очима і коротко сказав:

- Іди Росії! ..

Зрозумівши безнадійність свого становища, німець важко зітхнув і попрямував до Полярної зірки.

Калою йшов слідом, поглядаючи то на зірки, то на блискучий куля голеною голови полоненого.

Як тільки батарея перестала бити по дорозі, піхота рушила вперед. Командування зрозуміло, що загін мисливців виконав своє завдання.

Ще до світанку Бійсархо рапортував про виконання наказу, здав полоненого корректировщика, доповів, що знаряддя виведені з ладу, а їх розрахунки знищені. При цьому в загоні виявилося п'ять поранених і один, очевидно, убитий.

Сотня Байсагурова була вражена, коли дізналася, що не повернувся їх визнаний тамада Калою.

Орці під'їхав до командира і сказав, що піде на пошуки брата.

- Йти не можна. Взвод наш і так вже порідшав, - відповів Бійсархо. - Я не дозволяю тобі відлучатися! Чи не в тебе одного втрата ...

- Я повинен піти за ним, - стримано повторив Орці. - Мені все одно, як роблять інші. Я знайду брата живим або мертвим!

Справа дійшла до командира сотні. Байсагуров відпустив Орці.

- Потурати! А я повинен дисципліну підтримувати! .. - Розлютився Бійсархо.

- Мої накази не обговорювати! - Строго обірвав його Байсагуров. -Ви, Пан корнет, не зробили жодної спроби знайти свого кращого «мисливця»! Так людьми не розкидаються! Якби не відмінне виконання завдання, я б ще запитав з вас за це! Пошліть з Орці одного з тих, хто там був і знає дорогу ...

Бійсархо козирнув і, повернувшись за формою, пішов.

Полк отримав наказ змінити маршрут, перейти через гірський кряж і атакувати з тилу засів в містечку противника.

Байсагуров підкликав Орці і пояснив йому, де на зворотному шляху він повинен шукати своїх.

- Вас щось я знайду. Чи знайду брата - не знаю ... Бійсархо навмисне кинув його там ... - І затаєна загроза почулася в голосі вершника.

- Не говори, чого не можна підтвердити, - зупинив його командир. Орці похитав головою.

- Е! Ти не знаеш! Він ненавидить мене і брата за те, що ми розкусили його ... Та до того ж він пасеться у Чаборза, а той зжер би Калоя і мене живцем ... Твою доброту я не забуду ...

Вже прозвучала команда «Сідай!» І полк приготувався виходити на дорогу, коли всі побачили, що з садів, де вони провели ніч, біжать двоє людей.

В одному з них вершники відразу дізналися Калоя. Другий виявився німецьким офіцером.

Гул радісних голосів пронісся над полком. Друзі Орці плескали його, вітали, обіймали.

А у полоненого вид був дуже дивний. Без ківери, босоніж, він біг, підстрибуючи і упираючись в боки знятими чобітьми.

Коли вони наблизилися до командира полку, Калою змахнув долонею, немов йому в очі потрапила муха, це мало б означати, що він віддав честь, і голосно відрапортував:

- Гаспадін вашава-соки Балга-Арода командир інгушського полку, полковник Мерчулі! Ця джірний свина ночі втік, я його тримав, суду тягав! Пірнімай! Яво міні дуже набрид. Се час бар-бар ... Цей папір яво кишеню била. - З цими словами Калою віддав командиру полку всі взяті у полоненого документи.

Мерчуле прочитав їх за допомогою перекладача і з цікавістю подивився на офіцера, який виявився полковником генерального штабу, прикомандированим до батареї для перевірки якості вдосконалених снарядів.

- Пане полковнику, - звернувся до нього Мерчуле, - офіцер скрізь повинен залишатися офіцером, навіть в полоні! Як ви стоїте? Що ви тримаєте чоботи, як циган на базарі?

Коли німцеві перевели це, він викотив круглі від злості очі і, бризкаючи слиною, надтріснутим голосом голосно відповів:

- Як я розумію, ви ватажок цієї ватаги. Так, я офіцер! Тому мене могли вбити в бою, взяти в полон, містити у в'язниці, катувати, могли розстріляти! Але знущатися над моєю честю ніхто не має права!

- Ви розмовляєте з командиром полку і потрудіться стати на фронт! - Крикнув Мерчуле.

- Ви цього хочете? Будь ласка! - Полковник кинув чоботи і опустив руки по швах. І негайно ж штани його розвалилися і сповзли до колін.

- Що за неподобство! Ганьба! - Закричав Мерчуле. Полк реготав.

- А це ви запитаєте свого папуаса! - Відповів полонений, і, підібравши штанини, знову уперся руками в боки.

Мерчуле строго подивився на Калоя.

- Що це означає?

- Мене один козак вчив. Коли штани гудзик немає, тоді Біжат НЕ-лізя. Штани тримають нада. Коли чобіт руках, теж босий нога САПС болить і яво САПС бежат не можу.

- Як ти дорогу знайшов сюди? - Запитав Калоя командир полку, з працею утримуючись від сміху.

- Я не знайшов. Він знайшов, - показав Калою на полоненого. - Я говорив, йди Росії! Кинджал показав. Тоді яво пірямо суду ходив. Яво очинь добре Знаю, гиде Росії! ..

Кінь Калоя була тут же, і він зайняв своє місце у взводі. Тільки поглядом обмінялися вони з Орці. Люди не повинні були знати про їхні почуття. Щасливий Орці сидів на своєму куцехвостом велетня з числа тих, що він з товаришами недавно викрав у ворога.

Останнім часом начальство за кожну добуту у ворогів кінь платило вершникам хороші гроші, і вони навперебій прагнули потрапити за лінію фронту, піти в розвідку, викрасти у ворога коней.

Направивши полоненого в дивізію і оголосивши, що він представляє Калоя до «Георгію», Мерчуле повів полк у гори.

І над кавказької кіннотою хоч і не зовсім струнко, але бадьоро і весело піднялася пісня - вірний друг всякого солдата:

Ми не знаю страху,

Чи не боїться кулі!

Нас ведуть атака

Харабрій Мерчулі!

Гармати ми відбили,

Заради від душі!

Вся Рассійя знаю

- Джигіта інгуші ...

Зробивши стрімкий кидок, полк задовго до вечора вийшов на вихідну позицію.

Але, мабуть, ворог був обізнаний про це і прийняв контрзаходи. Розвідка донесла, що збоку від містечка, в лісі, ховається угорська кіннота. Тоді Мерчуле пустив одну сотню в напрямку містечка, щоб виманити на неї ворога і вдарити йому у фланг.

Маневр вдався. Угорська кіннота на величезних Гунтер * виступила з лісу, як на парад. Під променями сонця, що заходить сяяли орли на касках, біліли волоті султанів. Полк з розгорнутим штандартом спочатку рушив кроком. Потім блиснув лісом нікельованих палашів і перейшов на рись.

В цей час з російської і з угорського боку на двох трубах прозвучало: «В атаку марш-марш». І раптом угорський Гунтер Орці дізнався свій сигнал і, закусивши вудила, помчав до своїх.

Орці робив неймовірні зусилля, щоб зупинити його, але той, виконуючи наказ, кар'єром нісся вперед. Орці озирнувся. Полк залишився позаду.

Угорці пізно помітили загрозу з флангу. Перебудуватися у них вже не було часу. Вони здригнулися і почали повертати назад.

Орці на очах у всіх один врізався в їх лад і замахав мечем направо і наліво. Збожеволівши від жаху, він кричав, верещав і рубався, не помічаючи поранень. А коли він подумав, що прийшов кінець, тому що шашка стала вивалюватися з рук, його захлеснуло лавою своїх.

Виблискували клинки, вилітали бурки, вовчим виттям вили вершники, наздоганяючи йшли ворогів.

Бій тривав хвилини. Але Орці здавалося, що пройшла вічність. Ось він побачив брата. Калою скакав за офіцером. Той підняв коня на диби, закрився їм і змахнув мечем ... Орці примружився. А коли він знову подивився, кінь офіцера валилася на землю з геть відрубаною головою. З нею разом падав вершник, піднявши руки вгору ... Але пізно ... Жахливий удар Калоя розвалив його надвоє ...

І ось уже все скінчено. Женуть сірих від страху, що спотикаються, тремтячих полонених. В їхніх очах ще кидається жах смерті. Хтось ловить коней, що скачуть по полю і іржанням волають до своїх сідокам, яким вже ніколи не піднятися. Санітари підбирають поранених.

Але знову сурмить труба, полк кар'єром летить на її поклик. Знову чується: «В атаку марш-марш!» - Кіннотники з тилу вриваються в вулиці містечка, куди відступила з фронту ворожа піхота. Десь стріляють, хтось кричить, хтось командує ... Хтось когось рубає ... Падають люди ... Тягнуться до неба благаючі про пощаду руки ... Руки, які тільки що самі вбивали російських солдат ...

- Полонених не бити! - Кричить Байсагуров.

Вершники не чують його. І тільки коли вже ніхто з землі не встає, вони приходять до тями, брязкають зубами, озираються, не випускаючи з рук закривавлених шабель. І нарешті на зміну люті приходить втома. Порожніє душа ...

По селищу йдуть ланцюга російських солдатів. Оброслі, в грязі, в пилу, з гвинтівками напереваги. Крокуючи через трупи ворогів, вони вітаються з вершниками, кажуть їм якісь слова подяки за підтримку і йдуть далі на нові рубежі.

Біля будинку, зайнятого під штаб полку, лежать ряди вершників, для яких цей бій став останнім.

Їм в рідному краю, де-небудь у дороги, поставлять білі камені. Але ніхто з рідних ніколи не прийде сюди, в далекі Карпати, на їх самотню могилу.

Підскакав Мерчуле. Стрибнувши на землю, зняв шапку, постояв з опущеною головою, потім подивився на вершників, що оточили його, і голосно сказав:

- Вище голову, орли! Кожному Богом дано його шлях і термін. Вічна пам'ять нашим братам! Вічна слава їм! - І, насунувши на лоб папаху, крикнув: - Трубач! Збір!

І знову: «По конях!» «Равняйсь! ..» «Сідай! ..»

- Еги Орці! - Викликає командир полку. Орці виїжджає. У нього на голові пов'язка. Вона притиснула йому вуха, і він став не схожий на самого себе.

- Під штандарт!

Орці під'їжджає до штандарт.

- Орли Кавказу! - Каже Мерчуле. - Багато хто з вас в цьому бою заслужили нагороду і отримають її. Але цю людину, який першим увірвався до табору ворогів, бачили всі. Ось яким повинен бути воїн! Спасибі тобі! Ти справжній герой! «Не я, - хотів сказати Орці, - а ця клята кінь, яка силою потягла мене в самісіньке пекло ...» Але замість цього він віддав честь і, бадьоро крикнув: «Радий а старатс!» - Встав на своє місце у взводі .

- Рівняння на-пра-во-о! Ша-го-о-ом ма-а-а-рш! - Скомандував Мерчуле. І полк пішов повз навіки заснули земляків. Пішов, віддаючи останню шану солдатам Росії.

- Так зглянеться над вами Аллах! - Сказав Калою. - А ми тут, здається, зовсім розучилися шкодувати ...

************************************************** **************************************

Глава восьма. "Я - комітет!"

Майже місяць російські наступали. На Південно-Західному фронті вони були вже під Краковом, але далі не пішли. Тил не давав підкріплень. Це викликало глухе невдоволення солдатів.

Тижнів через два противник перейшов в контрнаступ і на початку травня прорвав фронт. Виснажені російські війська відходили з боями. А коли нависла загроза гігантського оточення всього Західного фронту, Ставка змушена була залишити Польщу. Солдати нічого цього не знали і не розуміли, чому їм наказують відступати.

Кавалерійські частини прикривали відхід піхоти і вели важкі ар'єргардні бої.

Тільки до осені вичерпалася наступальна сила австро-німецьких військ. Але виконати своє завдання: вивести з ладу Росії - вони не змогли. Голодні, погано озброєні, знекровлені російські армії продовжували чинити опір.

Фронт знову зарився в землю, окопався, накинув на себе рядами колючого дроту. І знову прийшла зима з морозами, сльотою, недоїданням і вошами. Іноді на передовій спалахували перестрілки і велися короткі бої місцевого значення.

Зате в штабах знову розроблялися плани майбутніх операцій, і тили гарячково готували для нових ударів людські та матеріальні резерви.

Весною Калою потрапив в госпіталь. Під час розвідки його поранило в ногу. Він вважав, що може залишитися в строю, і не хотів йти з частини, але Байсагуров порадив йому:

- Лягай! Хоч відпочинеш трохи. А може бути, лікарі і зовсім спишуть додому? Все-таки тобі не двадцять років!

Калою здивовано подивився на командира:

- Я не розумію про що ти? Як я можу поїхати, залишивши всіх тут? Більше про це вони не говорили. Але в госпіталь Калою все ж потрапив. Рана гноїлася і турбувала.

У госпіталі улюбленим місцем Калоя став коридор, в кінці якого до самої стелі громадилися парти.

Тут солдати курили, грали в очко і вели довгі бесіди про все, навіть про долю Росії.

Різних людей довелося побачити тут Калою, різні думки почути.

Одні говорили, що війну пора кінчати, а царя гнати з народної шиї. Інші називали таких бунтівниками і німецькими шпигунами.

Спори ці на багато відкривали йому очі.

Одного вечора, вже перед самим відбоєм, до Калою підсіло кілька дружків. Один з них отримав лист з села і розворушив всю палату. З дому писали про розруху і голод.

Довго тримав солдат лист в руці, потім засунув його в кишеню і сяк-так, ще зовсім ніяково, скрутив однією рукою цигарку.

- Чіркну, Філіп! - Попросив він сусіда.

- Набрид ти, - огризнувся власник запальнички. - Весь камінь на тебе одного поточив! ..

- Не ганьби, скнари! Скінчиться війна, я тобі жменю цих каменів віддам.

- Бач, який добрий знайшовся! - Розсміявся Філіп. - Після війни! Ти тільки не забудь ворону замовити, щоб він адреса запам'ятав, під який корчем твій шкілет буде обдирати. Тоді і ми дізнаємося ...

- Після війни ... сказанула! - Попихкуючи цигаркою, посміхнувся ще один поранений.

Тужливий виходив розмову.

- Звичайно, справа наше ненадійне, - погодився поранений в руку, - попереду - австріяк, позаду - військово-польовий, а між ними наш брат, сіра воша з порожнім черевом ... Картина!

- Та нині і в тилу тільки та привілей, що німця не видно! - Сплюнув, пробасив хлопець з цигаркою.

- Що німець? Це - ворог. А свої-то краще, чи що? Пишуть жа: хліб та скотина - все до перекупникові пішло! Треба тобі, йди і бери в нього втридорога ... - поранений в руку говорив неголосно. Але жодне його слова не пролітало повз друзів. - І в місті, звичайно, те саме. Робочі заради матінки Росії по вісімнадцять годин, з молотком, а прибутки т -дяде ...

 Микола Тихонов. 35 сторінка |  Микола Тихонов. 37 сторінка


 Микола Тихонов. 25 сторінка |  Микола Тихонов. 26 сторінка |  Микола Тихонов. 27 сторінка |  Микола Тихонов. 28 сторінка |  Микола Тихонов. 29 сторінка |  Микола Тихонов. 30 сторінка |  Микола Тихонов. 31 сторінка |  Микола Тихонов. 32 сторінка |  Микола Тихонов. 33 сторінка |  Микола Тихонов. 34 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати