На головну

Леонід Кроль 14 сторінка

Економічна депресія позбавила багатьох людей заощаджень, зароблених чесною і багаторічною працею, і перетворила їх на жебраків. Звичайно, і раніше в суспільстві існували бродяги і жебраки і це сприймалося як природне явище, але перехід в категорію знедолених величезної кількості шанованих, працьовитих і чесних людей вимагав від держави якихось заходів. З'явилися нові закони, що змінили банківську та інвестиційну політику. Потрібні були програми допомоги малозабезпеченим на федеральному рівні.

У 1935 році був прийнятий закон про соціальний захист, який зобов'язав державу знайти додаткові кошти для кредитування працюючого населення. З боку держави це було не благодійністю, а зобов'язанням перед людьми праці, в яких необхідно було відродити почуття власної гідності.

Жахи Другої світової війни (1941-1945) переконали нас в тому, що потрібно докласти всіх зусиль, щоб подібне лихо ніколи не повторилося. Єдиновладдя людини, на свій розсуд визначали правих і винуватих, яке вирішувало питання життя і смерті інших людей, знайшло своє крайнє вираження в особі Гітлера і його однодумців. Такий природний підсумок відносин, побудованих на диктаторстві і сліпому підпорядкуванні. Власне кажучи, подібний лад відносин був характерний для всього західного суспільства. Ті, хто стоїть при владі визначали, як жити іншим, і втілювали свої рішення в життя, не гребуючи застосуванням сили, залякуванням або фальшивими обіцянками. При такому положенні справ самостійності і ініціативи залишалося занадто мало місця.

Все голосніше звучали голоси на підтримку гуманістичного підходу до індивіда. Основу цього підходу становило переконання, що людина може стати справжнім господарем життя, якщо знайде право приймати самостійні рішення і пізнає цінність справжньої рівності з іншими людьми. Ті, хто перекладає вибір рішення на інших, більш схильні до хвороб і функціональних порушень в роботі організму, що підтверджується численними спостереженнями. Вирішуйте самі, яке завдання має ставити перед собою психотерапевт: допомогти клієнту зміцнитися в його здатності справлятися з тими вимогами, які висуває перед ним життя, або надати терапевтам вирішувати, що повинно статися, і потім використовувати їх сили, щоб очікуване сталося?

Я особисто вважаю своєю метою допомогти клієнтам мобілізувати всі їх внутрішні ресурси, щоб вони вміли по різному діяти в різних життєвих обставинах, самостійно вирішуючи, чого вони повинні досягти. Хочу ще раз повернутися до другої світової війни і ролі Гітлера. Воістину страшно спостерігати, коли одна особа діє як каталізатор, спонукаючи маси людей втрачати розум і серце і навмисне робити самі нелюдські вчинки, як це робили нацисти по відношенню до євреїв.

Будь-який прояв несамостійності і відмова від власного вибору і волі на користь когось іншого врешті-решт є грунтом для різного роду культів. З усією гостротою постає питання про необхідність просвітницької діяльності, щоб люди твердо стояли на ногах і не передоверяли нікому дану їм від народження духовну силу. Для мене це основа моєї роботи. Тим більше, що з раннього дитинства від нас завжди вимагали покори і відповідності заведеним порядком речей.

Після другої світової війни у ??людей з'явилося більше можливостей йти по шляху гуманізму і свободи. Ми лише на початку цього шляху. Нам тільки ще належить внутрішньо відмовитися від відносин, в яких партнер стоїть сходинкою вище або сходинкою нижче, і перейти до відносин, де він знаходиться прямо навпроти і на одному рівні з вами.

Тільки між рівними будуються здорові взаємовідносини. Для психотерапії в цьому твердженні криється глибокий сенс. Ми тільки ще починаємо створювати моделі рівноцінних відносин між людьми. Пора дати нове визначення поняттю "рівний". У загальноприйнятому поданні "рівний" означає - "такий же, як". Але кожна людина унікальна, і в цьому сенсі йому немає рівних. З огляду на цей факт, слово "рівність" слід розуміти як рівність самоцінності і гідності кожного з партнерів в очах іншого, за відсутності відносин панування або підпорядкування. Якою має бути стратегія терапевта, щоб вона вчила створювати такого роду рівність? Як змоделювати рівність між психотерапевтом і пацієнтом? Якщо його немає, якщо воно не очевидно, все слова терапевта втрачають сенс. Мало хто відгукнеться на заклик: "Роби, як я кажу, а не як я роблю".

Коли зусилля виявити людський потенціал злилися в оформлене рух, воно поставило своєю головною метою пошук способів, за допомогою яких можна було б навчити людину жити в злагоді з самим собою і з оточуючими, тобто простим, здавалося б, речей - як бачити, як чути і як торкатися самого себе і своїх близьких. Численні заборони і обмеження, що вселяються з дитинства, не давали цим трьом здібностям розвинутися в повну силу. Часто все три "запускали" реакції, які мали сексуальний або негативно-агресивний відтінок. Сьогодні далеко не всі володіють даром м'якого, розуміє, ненав'язливого спілкування, що не має сексуального або агресивного підтексту. Особливі побоювання і навіть осуд завжди викликало дотик - дивитися і слухати було краще. Відомі випадки самих плачевних наслідків найбезневинніших дотиків. Хоча так само сумно могло закінчитися і спілкування між людьми з-за одного невірно витлумачене погляду або слова.

Цікаво, що нікому не приходить в голову виколоти собі очі, бо вони його підвели, або відрізати вуха, тому що вони щось не так розчули. Однак все хором твердять: "Чіпати не можна", - тому що це може бути "не так" витлумачено. Тим часом, дотик, дотик - це один з головних способів спілкування, і треба навчитися користуватися ним творчо, не завдаючи моральної шкоди партнеру. Органи почуттів - це джерело комунікації, провідник інформації, то, що сплавляє воєдино енергетику особистості. Органи почуттів - основа контакту. Контакт - основа довіри. У психотерапії справжня робота починається лише тоді, коли встановлено взаємна довіра.

Іншою важливою метою руху в ім'я людського потенціалу (холістичного здоров'я) є розвиток всього здорового і позитивного, що є в людині, - всього того, звідки він зможе черпати силу і енергію для подолання виникаючих на його шляху перешкод. Концентрувати увагу на одній лише патології - все одно що бити батогом мертвого коня: скільки не бий, не пощастить.

До другої світової війни об'єктом лікування, як правило, був індивід. У ту пору панувала думка, що хворіти або видужувати - справа суто особиста, за єдиним винятком: хвороба дитини ставилася в залежність від матері. Тому в спеціальних дитячих клініках обстежувалися і мати, і дитина, але порізно і різними терапевтами. Останні нерідко приходили до абсолютно протилежних висновків. І тоді предметом вивчення стали залежності між поведінкою дитини і матері, а це вже був крок вперед до ідеї взаємного впливу індивідів один на одного. Інакше кажучи: якщо мати впливає на дитину, то дитина також впливає на матір.

Встановлення такої взаємозалежності змінило погляд і на характер інших взаємин між людьми. У тридцятих роках доктор Гаррі Стак Салліван висунув теорію, згідно з якою поведінка будь-якої людини відчуває на собі вплив поведінки оточуючих. Однак ця думка не послужила поштовхом до того, щоб крім людини з явними симптомами враховувати присутність кого-небудь ще.

За останні сорок років з'явилося багато нового в уявленнях про природу людини, її поведінку і шляхи зміни поведінки. В якомусь сенсі психотерапевти виявилися в положенні шести сліпих з відомої притчі, які намагаються навпомацки зрозуміти, що таке слон. Причому кожен з піною у рота відстоює власну правоту. Чи не час нам винести урок з цієї історії і замість того, щоб сперечатися, хто правий, об'єднати наші зусилля і поділитися один з одним тим, що бачить кожен з нас? Кількість нових ідей, що з'явилися останнім часом, не поступається достатку шведського столу. Я думаю, нікому не зашкодить покуштувати потроху від усіх цих інтелектуальних страв.

Особливий інтерес викликає системний підхід. Схематично систему можна представити як дію, відповідна дія і взаємодія. За допомогою цього ланцюжка зв'язків люди встановлюють, підтримують і закріплюють status quo. Утворення нової ланцюжка взаємозв'язків веде до зміни існуючого стану речей. Якщо системним підходом доповнити фрейдівське положення про те, що ми несемо в собі як руйнівну, так і творче начала, то перед психотерапією відкриються нові можливості.

Зовсім трохи років відділяють нас від початку третього тисячоліття - події, якого чекають і до якого готуються багато. І, сподіваюся, багатьом з нас доведеться зустріти 2000-й рік, про який давно фантазують футуристи. Ми, зі свого боку, теж повинні підготуватися і розробити способи більш глибокого і повного розуміння того, що означає бути людиною, в повному розумінні цього слова. Ми є свідками нового еволюційного ривка, який ось-ось зробить людство. Але будь-якому прориву передує боротьба. Поглинений нею, людина не помічав досі, що він - диво творіння, але усвідомлення цього поступово пробивається до нашим головам. Хіба не є підтвердженням чуда те, що вченим так і не вдалося створити сперму і яйцеклітину, здатні до відтворення?

А тепер дозвольте мені повернутися в роки мого дитинства. Я народилася в 1916 році на фермі в штаті Вісконсін. Я жила в сім'ї, де була повністю залишена наодинці із собою. У дитинстві я дуже багато хворіла, певною мірою, як я зараз розумію, через нескладний відносин між батьками. Мені ніколи не спадало на думку засумніватися, чи люблять вони мене, але я не могла зрозуміти, чому вони так погано ставляться один до одного. В результаті я вирішила, що коли виросту, стану детективом, який буде стежити за батьками за дорученням дітей. Першим відкриттям на цьому шляху було те, що батьки - це просто великі діти, які принесли в своє доросле життя все, чого вони навчилися в дитинстві в батьківській родині. Якщо, подорослішавши, вони більше не дізналися нічого нового, отже, вони просто користуються старим знанням в дещо видозміненій формі. Люди заворожують мене. Життя представляється мені нескінченно цікавою.

Я почала свою професійну кар'єру з викладацької роботи. Щоб накопичити побільше практичного досвіду, за шість років я змінила п'ять місць. Мені довелося працювати з білими і чорношкірими дітьми, з бідними і багатими, міськими і сільськими, з дітьми іммігрантів. Мені хотілося навчити їх всіх любити знання і відчути, що школа - чудове місце, а дізнаватися нове - так чудово!

Щоб реалізувати свою мету, я вирішила більше дізнатися про кожну дитину. Вечорами після занять я відправлялася з ким-небудь з дітей до них додому і знайомилася з їх батьками, розраховуючи, що і вони увійдуть в мою шкільну родину. У більшості сімей мене зустрічали доброзичливо. Це позначилося і на дисципліну в класі: діти займалися з великою охотою і відмінно встигали. Побувавши в будинках своїх учнів, я побачила, як по-різному влаштований їх побут. Одного разу один малюк заснув прямо на уроці. Коли я попросила його пояснити, в чому справа, він відповів, що напередодні ввечері тато напився і не пустив його ночувати. Після занять я пішла з ним додому і безпосередньо сказав батькові, що без сну малюки не можуть вчитися в школі, тому він повинен подбати про те, щоб його хлопчик як слід висипався. Він пообіцяв, що так і зробить. І дотримав обіцянку. А пізніше я дізналася, що він перестав пити. Цей випадок зародив в мені інтерес до вивчення поведінки дорослих, а для цього, як я зрозуміла, мені не вистачає знань.

У вищій школі я вибрала програму соціальної служби. Навчання йшло успішно. Моїм принципом стало співвіднесення знову отриманого знання з його прикладним аспектом: людина і його поведінка. Іноді теорія, здавалося, входила в протиріччя з практикою. Основою теорії був психоаналіз. Хоча я з величезним захопленням дізнавалася все більше нового про патології, часом мені було не зовсім ясно, як пов'язати знову впізнане з практикою. Глибока віра в моїх вчителів не дозволяла мені сумніватися, і я жадібно вбирала все, чого мене вчили. Однак з часом щось було відкинуто, інше перероблено, а третє послужило фундаментом для власних ідей.

Під час роботи в різних установах я виявила у себе здатність допомагати людям, чия психіка перебувала на межі зриву, а спілкування являло ризик для інших. Я не могла пояснити цю свою здатність за допомогою отриманих знань. Пізніше я відкрила власну практику в Чикаго. Оскільки у мене не було медичної освіти, доступ до вершків психіатричного вченого співтовариства був для мене закритий. Можливо, тому моїми клієнтами ставали ті, від кого вже все відмовилися. У мене з'являлися алкоголіки, витягнуті з трущоб Чикаго, "безгоспні", некеровані діти, на яких все махнули рукою, пацієнти, яких кожен новий психотерапевт намагався скоріше збути з рук. Оскільки я не належала до медичного персоналу, у мене не було права на страховку в зв'язку з професійним ризиком. Треба було працювати так, щоб виключити саму можливість нещасного випадку, приймаючи необхідні захисні заходи і все ж допускаючи ризик в тій мірі, в якій він необхідний для позитивного зростання клієнта. Мені був потрібен успіх, тому що робота давала гроші на прожиття. Для помилок не залишалося місця.

Великою підмогою для мене стали теоретична підготовка та викладацький досвід. З ними прийшло вміння оцінювати можливості людей, налагоджувати з ними контакт, прислухатися до їх думок і почуттів. Думаю, що саме ці чинники були головною запорукою успіху. Люди більш охоче відкривалися, бачачи зацікавлений погляд уважно слухає психотерапевта і часом відчуваючи співчутливе дотик його руки. Мені не вдалося б досягти успіху, якби у всьому цьому не було моєї душі, якби те, що я роблю, розходилося з тим, у що вірю.

Навіть та обставина, що до мене потрапляли в основному клієнти, які вважалися безнадійними, оберталося відомим перевагою - відсутністю страху перед невдачею і можливістю експерименту. До власний подив, моя методика роботи з так званими "неможливими людьми" стала приносити плоди. Чесно кажучи, я і сама не могла б толком пояснити, як це відбувалося. Просто я намагалася в першу чергу бачити в своїх "відмовників" людську особистість, розгледіти в ній щось гарне і допомогти людині вибратися з трясовини, в якій він опинився, не особливо концентруючись на його патології. Ласкаво говорить сама за себе, і скоро у мене з'явилася велика практика. Згодом стали приходити клієнти не з категорії "неможливих людей". Але і до них мій підхід залишався незмінним, незалежно від симптому.

Хочу розповісти про перший випадок, який відкрив мені очі на багато що. Власне кажучи, він ліг в основу того, чим я займаюся зараз. Навесні 1951 року до мене прийшла 28-річна жінка з діагнозом "амбулаторна шизофренія". Її багаторічні поневіряння від лікаря до лікаря не давали позитивних результатів. Минуло півроку нашої спільної роботи, як раптом пролунав дзвінок від її матері, яка загрожувала подати на мене в суд за те, що я відриваю від неї дочку. Але здивувала мене не сама загроза, а то, що в ній одночасно звучала прихована благання. Ось ця-то затаєна благання і підказала мені запросити матір до себе на прийом. Та погодилася. Коли вона увійшла в кабінет, де вже сиділа донька, остання повела себе зовсім так, як в перший день нашого знайомства.

Коли бачиш такі дивні речі, залишається відступити назад і уважно вдивитися в ситуацію. Неможливо що-небудь робити, поки не зрозумієш суть того, що відбувається. Знадобилося майже півроку, щоб між нами трьома налагодилися нові взаємини. Все, що я бачила перед собою, склало згодом остов моєї майбутньої комунікаційної теорії. Слова, які вимовляє людина, містять в собі два повідомлення: одне - вербальне, інше - емоційний (афективний). Мені вже було ясно, що між двома жінками давно встановилася безумовно діюча сигнальна система. Нахил голови, рух руки, зміна тону голосу - все викликало відповідну реакцію, яка могла і не збігатися зі змістом одночасно вимовлених слів. Я стала уважніше придивлятися до цієї системи сигналів, щоб використовувати отримане знання для роботи з іншими клієнтами.

"Сигнальна система" стала початком того, що тепер відоме як сімейна система, керована явними і прихованими емоційними правилами. Вивчаючи характер вербальних і невербальних повідомлень, я прийшла до висновку, що у них різні джерела. Вербальне повідомлення виходить з когнітивної частини "я"; афективний, виражене тоном голосу, диханням, жестом, є повідомленням самого тіла, що відображає його реальний стан. Буває, що людина вимовляє: "Я тебе люблю", а поворот голови говорить про протилежне. Пізніше я зрозуміла, що коли вербальне і афективний послання розходяться за змістом, друге за своїм впливом на співрозмовника виявляється набагато сильнішим.

Минуло ще шість місяців, і мене раптом осінило, що, можливо, в родині є ще й чоловік - чоловік матері і батько дочки. Хочу ще раз нагадати, що в ті часи чоловік не розглядався як частина емоційного життя сім'ї. Моє припущення підтвердилося. Я попросила клієнток запросити його до мене. Вони погодилися. Але глава сім'ї з великим ступенем ймовірності міг і не послухатися їх. За часів мого навчання теорія стверджувала, що члени сім'ї є природними противниками один одного. Як тільки з'явився чоловік / батько, відносини між жінками придбали хаотичний характер - вони немов повернулися до того рівня, який існував на самому початку, коли до нас вперше приєдналася мати. Спостерігаючи за поведінкою всіх членів сім'ї, я помітила, що чоловік служить в якості третьої між сторонами "дружина-дочка". Наприклад, він може виступати чимось на зразок з'єднувального містка між ними або арбітром, від якого чекають, що він стане на бік однієї з двох, а також свого роду "цапом-відбувайлом", на якого обидві звалюють провину за власні негаразди. Знадобився певний час спільної роботи, щоб відносини виправилися.

Одного разу мені спало на думку, що, можливо, в сім'ї є ще одна дитина. Так і виявилося. У той час ми були настільки орієнтовані на індивідуальну роботу, що ніякої сім'ї як би не було і в помині. Я попросила привести і брата моєї першої пацієнтки, молодої людини двома роками старше неї. Мені все стало ясно, коли в мій кабінет увійшов чарівний красень, могутній, розкішний, в розквіті сил і абсолютної впевненості, що він гідний обожнювання. Все встало на свої місця: брат - кумир сім'ї, а сестра - поганенька, та до того ж ще і пришелепкуватий.

Як показала практика, подібні явища дуже характерні для сімей з проблемами. Для кожної дитини тут створюється стереотип: один - поганий, інший - хороший або один - розумниця, інший - тупиця. Подібні ярлики грають величезну роль в закріпленні того типу поведінки, яке передбачається нав'язаним стереотипом. Вони стають засобом збереження рівноваги в сімейній системі. Але рівновага може бути двоякого роду. Якщо кожна частина отримує від системи стільки, скільки в неї привносить, її можна вважати здоровою. Але якщо якась частина дає багато більше, ніж отримує взамін, ми маємо в результаті "ідентифікованого пацієнта", або "носія симптому".

Оскільки моя свідомість має виражену візуальну орієнтацію, я тут же представила себе все сімейство в перебільшено гротескних позах по відношенню один до одного. Так зародилася моя техніка тілесної "скульптури". Подумки я побачила, як син стоїть на стільці, немов на п'єдесталі, а решта троє - десь внизу з благоговійно простягнутими до нього руками. Причому батьки відтіснили мою пацієнтку на задній план. Це була моя перша спроба представити сімейні відносини в тілесному вираженні, за допомогою конкретних поз і жестів. Пізніше я надала цій техніці велику закінченість, виділивши чотири найбільш типові пози, які отримали такі позначення: звинувачення, задобрювання, надрозумове и недоречність.

Мені вдалося встановити, що, прийнявши певну позу, людина починає відчувати відповідне їй стан. Припустимо, коли, на моє прохання, клієнт приймає задобрювати позу, він починає відчувати себе безпорадним і дуже часто дратується. Люди не завжди охоче приймають правду про справжні взаємини в сім'ї. Нерідко нове знання змушує їх пережити почуття загрози. Скульптура дозволяє, в обхід негативної конфронтації, в м'якій формі передати подібну інформацію. Крім того, вона викликає інтерес у клієнта і, використана до місця, майже завжди приносить бажаний результат. Це швидкий, надійний і цікавий спосіб, що відкриває доступ до почуттів і дозволяє розібратися в їх складному сплетінні в даній сім'ї. Не останню роль відіграє тут і почуття гумору, яке теж лікує. Можна посміятися над безглуздістю своєї поведінки, не відчуваючи збентеження і страху перед завдати шкоди почуттю власної гідності.

Цей випадок допоміг мені дізнатися багато нового про сім'ю. Свої висновки я використовувала в роботі з іншими сім'ями і отримувала схожі результати. Все більше виявлялася залежність між способами комунікації і поведінкою індивідів всередині сім'ї. З'явилися уявлення про те, як може будуватися сімейна система і як, сформувавшись, вона ще більше закріплює поведінкові моделі тих, хто утворює її складу. Згодом я заново визначала, переобумовленої, розширювала і поглиблювала своє розуміння сім'ї.

Я дізналася багато істин, які повели мене абсолютно в іншому напрямку в порівнянні з тим, чого вчила мене вища школа. Щось подібне сталося не тільки зі мною, і я щаслива, що працюю в період, коли нас перестали сковувати жорсткі професійні рамки, давши місце пошуку і експерименту без ризику для професійної репутації. Хотілося б, щоб цей процес мав продовження.

Наше століття робить нас свідками захоплюючих змін. Подорожуючи, ми вже користуємося не кінь, а надзвуковим літаком, а зв'язок встановлюється не по телефону з ручкою і комутатором, а через космічні супутники. Від наукової фантастики ми перейшли до реальних проектів орбітальних поселень.

Набагато повільніше відбуваються зміни в людській свідомості. Як і в колишні часи, війни та інші форми залякування виступають дієвим способом вирішення конфліктів. Ми всі так само ділимо людей за категоріями і стереотипам, підміняючи роллю їх ідентичність. Судячи з нашого поведінки, ми так і не досягли порозуміння, що кожна людина - самоцінність. Ми схильні ототожнювати особистість і її поведінка.

Особистість, як я розумію, є результат управління своєю поведінкою. Тому головним нашим завданням повинно бути навчання мистецтву володіння собою. Не можна зіграти прекрасну музику на розладнаному інструменті, навіть при наявності божественного дару.

Здорового, всебічно розвиненої людини можна порівняти з прекрасно виготовленим і відмінно настроєним інструментом. Наш інструмент зроблений чудово, треба тільки навчитися його налаштовувати. А це значить, що в центрі нашої філософії і нашого підходу повинна бути самоцінність людської особистості і велика сила того початку, яке засноване на зростанні і співпраці з іншими людьми.

Виступ Ірвіна Польстера

Серед багатьох достоїнств Вірджинії є одне, яке блискуче було продемонстровано в доповіді: вона дивовижна оповідачка. Я звернув особливу увагу на цей її талант в зв'язку з інтересом до того, як ми сьогодні використовуємо розповідь в психотерапії і як далі включаємо його в наше життя як її безпосереднього відображення. Доповідачка з її захоплюючим розповіддю підтверджує наявність якогось процесу, який виник у давнину, ще на початку століття, і в якомусь сенсі досяг кульмінації на цій конференції, де зібралися люди, показували б різні точки зору на психотерапію в атмосфері взаємної доброзичливості. Вірджинія розповіла нам про пережите, про глибоко відчути і виношені, що робить історію її професійному житті частиною історії психотерапії, яка, в свою чергу, входить в історію розвитку культури за період, що минув з початку століття.

Хочеться звернути увагу на один момент, про який Вірджинія згадала в кінці доповіді. Вона намагається намацати в людині ті сторони, про існування яких він сам слабо підозрює, з тим, щоб, відкривши їх в якості нових ресурсів, показати йому, на що він здатний. Дозволю собі передати цю думку дещо по-іншому, аж ніяк не спотворюючи її. Коли ми працюємо з клієнтом, він вважає своїм завданням виглядати якомога більш звичайним, рядовим, малоцікавим людиною. Наше завдання - розгадати цей прийом і, незважаючи на всі зусилля клієнта, побачити в ньому дійсно цікаву особистість. Біда в тому, що сам клієнт цього не розуміє, бачачи в собі тільки те, що лежить на поверхні. Іноді, правда, він намагається подати себе у виграшному світлі в якійсь області. Думаю, він і справді був би цікавий, якби в ньому було поменше напускною важливості.

Вірджинія має таку незвичайною чарівністю, що на цю її рису неможливо не відгукнутися. Сила її чарівності і глибока зацікавленість в проблемах клієнта служать для нього джерелом духовного відродження.

Інший цікавий момент в доповіді Вірджинії - згадка про різні рівні людського досвіду: від широкої дихотомії розуму і тіла до найдрібніших відтінків душевних станів, які вона вміє так точно розгледіти, вгадуючи їх відображення в позах, рухах і діях клієнтів. Хоча доповідачка і не згадувала про це, але, думаю, їй цікаво в клієнті все: що він з'їв на сніданок, хто його кращий друг, чи любить він посидіти на самоті, в яких випадках його тягне в компанію, яку книгу він читає. Інакше кажучи, вона бачить в людині все його внутрішнє різноманіття, а потім синтезує різнорідну інформацію, щоб отримати цілісне уявлення про особистість. Таким чином, Вірджинія виконує завдання групової терапії, хоча і працює з окремим індивідом.

Такий процес глибинного дослідження, який допомагає Вірджинії за очевидним побачити те, що приховано від очей. Я б охарактеризував її підхід горизонтальним осмисленням досвіду, на відміну від вертикального, коли глибокий зв'язок між подією і його змістом встановлюється миттєво, як це відбувається, наприклад, у випадках вдалою інтерпретації або розшифровки символічних структур. В умовах осмислення досвіду по горизонталі ми маємо справу з процесом, протягом якого сенс розгортається поступово, поки в якійсь точці він не стане цілком очевидним, хоча ми і не вникали при цьому в глибину кожного окремого події. Таким чином, терапевт зберігає за собою можливість сприймати події як вони є, безвідносно до того, що вони могли означати в той чи інший момент.

Питання та відповіді

питання:Ви кілька разів говорили про розподіл культурних ролей. А як ви працюєте з тими, хто не поділяє ваших культурних поглядів або ваших ідей щодо того, кому яку роль грати в спілкуванні з оточуючими?

сатир:Уявіть, що ви прослухали мій доповідь, сидячи в турецьких лазнях, і у всіх нас було вдосталь часу надивитися один на одного; думаю, результати наших спостережень в основному збіглися б. Вважайте цю жартівливу метафору відповіддю на ваше запитання. В принципі, все люди влаштовані однаково, тому хірурги і можуть працювати, не вивчаючи окремо, як оперувати, припустимо, ірландця або шведа. Головне, навчитися оперувати. Так і я підходжу до своєї роботи.

За останні десять років мені довелося багато займатися індіанцями з племені сіу. Першим до мене прийшов старий індіанський вождь років вісімдесяти. Він привів із собою вісьмох дітей, з яких у двох був діагноз - шизофренія. До цього серед моїх клієнтів не було індіанців, але якось треба було налагоджувати контакт, хоча я і не знала, чи зрозуміє він мене. "Мені досі не доводилося працювати з людьми з вашого племені, - сказала я, - навчіть мене, будь ласка, що мені потрібно знати, щоб зрозуміти вас, а я поясню, як зрозуміти мене".

Це, звичайно, не означає, що я можу заявитися в будь-яку частину світу і відразу зрозуміти, що до чого. Але у мене є кошти, за допомогою яких я можу попросити людей допомогти мені зрозуміти їх - так, щоб успішніше працювати з ними. Я розумію суть процесів спілкування і тому успішно працювала з сім'ями в багатьох країнах світу, не володіючи їхньою мовою. Куди б я не приїхала, я знаю, що моя дружньому простягнута рука не зависне в повітрі без відповідного рукостискання. І передане іншою рукою послання буде не культурним, а загальнолюдським.

Цьому я навчаю і своїх студентів. Не треба заздалегідь ламати голову, як знайти підхід до людини, треба просто попросити його навчити вас його розуміти і у відповідь бути самому відкритим і зрозумілим. Тоді обов'язково знайдеться точка дотику. Не знаю, чи задовольнив вас моя відповідь, але це мій метод роботи, і він годиться для будь-якого місця на землі.

питання:Доводилося вам працювати з людьми з Радянського Союзу?

сатир:Ні, ще не доводилося. Правда, я працювала з людьми з країн Східного блоку. Я була офіційно запрошена в одну з цих країн на два тижні і побачила, що всюди людей турбують одні й ті ж проблеми, навіть якщо вони вирішують їх по-різному. Оскільки в цих країнах додатковий вплив на людей робить особлива специфіка середовища, я знайшла такий спосіб роботи, який дозволяв практично не зачіпати конкретну змістовну сторону досвіду клієнтів. Для мене завжди багато значить контекст. Так, в моїй групі був письменник-правозахисник. Напрямок його діяльності призвело до того, що у нього відібрали друкарську машинку і автомашину. Він відвідував групу разом з дружиною, і у нього були дуже серйозні проблеми. Я йому сказала: "Візьміть за руку дружину і розкажіть собі самому, що ви відчуваєте". Вся робота в основному йшла через руки. Якщо я бачила, що його щось дратує, я пропонувала йому висловити все це подумки, а потім підказувала, як внутрішньо розрядити накопичений гнів, щоб не накликати на себе додаткових неприємностей.

Леонід Кроль 13 сторінка |  Леонід Кроль 15 сторінка

Леонід Кроль 3 сторінка |  Леонід Кроль 4 сторінка |  Леонід Кроль 5 сторінка |  Леонід Кроль 6 сторінка |  Леонід Кроль 7 сторінка |  Леонід Кроль 8 сторінка |  Леонід Кроль 9 сторінка |  Леонід Кроль 10 сторінка |  Леонід Кроль 11 сторінка |  Леонід Кроль 12 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати