Головна

СИСТЕМА МЕДИЧНОГО СТРАХУВАННЯ

Громадяни Росії мають право: на обов'язкове і добровільне медичне страхування; вибір страхової медичної організації, медичного закладу та лікаря; медичну допомогу на всій території Росії; пред'явлення позову страхувальникові, страховику і медичній установі на відшкодування шкоди пацієнтові.

Введення обов'язкового медичного страхування є загальним. Воно є складовою частиною державного соціального страхування і реалізується за допомогою програм обов'язкового медичного страхування (базової і територіальних).

Закон «Про медичне страхування громадян у Російській Федерації» (№ 1499-1 від 28 червня 1991 р) пов'язаний з реформою охорони здоров'я в РФ. Даний федеральний закон забезпечує конституційне право громадян Росії на медичну допомогу і направлено на підвищення відповідальності громадян, держави і роботодавців в галузі охорони здоров'я. Законом введено добровільне медичне страхування (1991) і обов'язкове медичне страхування (з 1993 р) в Росії.

Страхувальниками в системі обов'язкового медичного страхування є:

- Для непрацюючого населення - держава і місцеві органи влади;

- Для працюючого населення - підприємства та організації (роботодавці).

Змішана економічна система охорони здоров'я в РФ включає наступні складові: державну і муніципальну системи медичного обслуговування; державну систему обов'язкового медичного страхування; недержавні медичні установи і страхові компанії, приватнопрактикуючих лікарів.

Фінансові кошти державної та муніципальної систем охорони здоров'я використовуються: для фінансування цільових програм (федеральних, регіональних, місцевих); забезпечення професійної освіти медичного персоналу; фінансування науково-дослідних програм і проектів; розвитку матеріально-технічної бази медичних установ; субсидій регіонам на поліпшення умов медичного обслуговування; оплати катастрофічних медичних витрат (трансплантоло- I ії, нейрохірургія, серцево-судинна хірургія та ін.); фінансування медичної допомоги при соціально значущих забо- іеваніях, а також у випадках масових захворювань в регіонах, де складаються надзвичайні ситуації та відбуваються катастрофи.

Державна політика обов'язкового медичного страхування утворює федеральний і територіальні фонди обов'язкового медичного страхування як державні автономні фінансово-кредитні установи. Ці фонди не сплачують податків на доходи від основної діяльності.

Страхові медичні компанії мають право займатися обов'язковим і добровільним медичним страхуванням, виключаючи інші види страхування.

Контроль за діяльністю страхових медичних організацій в РФ здійснюється державними органами з нагляду за страховою діяльністю, які також видають ліцензії на діяльність в галузі медичного страхування. Дозволяється діяльність недержавних медичних установ. Державна акредитація є формою контролю за їх відповідністю встановленим професійним медичним стандартам. Держава контролює їх діяльність за допомогою видачі ліцензій і акредитацій.

Введення обов'язкового медичного страхування в Росії реалізується на основі федеральних і регіональних програм обов'язкового медичного страхування. Базова програма даного виду страхування розробляється Міністерством охорони здоров'я і соціального розвитку РФ і затверджується Урядом РФ. На її основі уряду суб'єктів Федерації розробляють і затверджують територіальні програми.

З 1998 р Урядом РФ щорічно затверджується Програма державних гарантій забезпечення населення безкоштовною медичною допомогою, складовою частиною якої є Базова програма обов'язкового медичного страхування.

Ціни на медичні послуги в системі обов'язкового медичного страхування встановлюються в результаті угоди соціальних партнерів: регіональних урядів, страхових медичних організацій і професійних медичних асоціацій.

Становлення системи державних позабюджетних фондів соціального страхування в Російській Федерації в 1990-і рр. зумовило скорочення ролі державного бюджету у фінансуванні соціального захисту населення. При цьому фонди обов'язкового соціального страхування відіграють провідну роль в системі соціального захисту населення РФ. На їх частку припадає понад 69% загальних витрат на соціальний захист населення країни.

Важлива проблема Фонду соціального страхування РФ пов'язана з його традиційними функціями в системі соціального страхування, які дуже близькі до функцій фондів обов'язкового медичного страхування РФ. Ці функції пов'язані зі страхуванням однорідних видів соціальних ризиків - хворобою і обумовленої їй тимчасовою непрацездатністю, що не викликаними професійними ризиками.

В зарубіжних країнах з розвиненими системами соціального страхування дані ризики страхуються в рамках однієї галузі - обов'язкового страхування на випадок хвороби. При цьому інституційно дані ризики, внески і фонди об'єднані. Роздільне існування фондів соціального та обов'язкового медичного страхування в Росії обумовлено історичними умовами розвитку країни і має сьогодні негативні наслідки: фінансовий дефіцит фондів обов'язкового медичного страхування; дублювання органів управління та зростання адміністративних витрат в системі обов'язкового страхування на випадок хвороби; труднощі в реалізації єдиної політики соціального страхування та охорони здоров'я в країні.

Економічні проблеми російського медичного охорони здоров'я пов'язані з переходом від державно-бюджетної системи до бюджетно-страхової моделі його організації та фінансування. Починаючи з 1993 року, коли були утворені фонди обов'язкового медичного страхування в РФ, спостерігаються тенденції скоротити державний бюджет охорони здоров'я. Сьогодні більше 85% бюджетних витрат на охорону здоров'я фінансуються з регіональних і місцевих бюджетів. Система обов'язкового медичного страхування в РФ включає Федеральний фонд, територіальні фонди обов'язкового медичного страхування в суб'єктах Федерації, 1020 їх філій і більше 350 страхових медичних організацій різних форм власності.

Крім цього, існує проблема ціноутворення на медичні послуги в системі обов'язкового медичного страху- ними. Механізм формування цін повинен носити противитратної характер для стимулювання економії фінансових ресурсів м даній системі. Досвід розвинених країн показує, що дана система не обов'язково пов'язана з встановленням цін на медичні послуги; це скоріше розробка механізму відшкодування ви- лов на медичне обслуговування, що носить противитратної характер. Як приклади можна привести розрахунок перспективного бюджету стаціонару в системі обов'язкового медичного страхування, а також подушне фінансування медичних витрат в системі первинної медичної допомоги (в розрахунку на одного пацієнта, що обслуговується у сімейного лікаря).

СОЦІАЛЬНЕ СТРАХУВАННЯ ТА ПЕНСІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ |  ФІНАНСУВАННЯ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ

ГЛАВА 13. РОЛЬ ГРОМАДСЬКОГО СЕКТОРУ В відтворення населення |  Див .: Звєрєва Н. В., Єлізаров В. В., Веселкова І. Н. Основи демографії. М., 2004. С. 324. |  Див. Главу 7 (автор В. В. Єлізаров) в підручнику: Економіка народонаселення / Под ред. В. А. Іонцева. М., 2007.. |  ПІДТРИМКА СІМЕЙ З ДІТЬМИ |  ПРОБЛЕМИ ЕФЕКТИВНОСТІ ДЕМОГРАФІЧНОЇ ПОЛІТИКИ |  ГРОМАДСЬКЕ ЗДОРОВ'Я І ЕКОНОМІКА |  ЯКІСТЬ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ'Я СУЧАСНОЇ РОСІЇ |  ГЛАВА 15. Соціальний захист населення |  НАПРЯМКИ ТА ФОРМИ СИСТЕМИ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ |  СОЦІАЛЬНІ ТРАНСФЕРТИ |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати