Головна

ЯКІСТЬ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ'Я СУЧАСНОЇ РОСІЇ

Зв'язок якості здоров'я від економічної ситуації і положення Росії серед розвинених і країн, що розвиваються демонструє табл. 14.1, в якій показана залежність важливих характеристик громадського здоров'я (очікуваної тривалості життя (ОПЖ) та малюкової смертності) в зв'язку з величиною ВВП на душу населення (з урахуванням паритету купівельної спроможності). Порівняння Росії з типовими представниками двох груп країн - економічно розвинених і країн з відсталою економікою -

Таблиця 1 4.1ОПЖ чоловіків і жінок, дитяча смертність і ВВП на одного жителя в доларах США з урахуванням паритету купівельної спроможності в 2003 р
Країна Очікувана тривалість життя (в роках) Дитяча смертність на 1000 народжень ВВП на одного жителя в рік (дол. США) з урахуванням ПКС
чоловіки жінки
 Росія
 Японія  25 550
 Швеція  23 800
 Швейцарія  30 970
 Франція  24 080
 США  34 280
 Уганда
 Зімбабве
 Замбія
 Ефіопія
 Мозамбік

показує, як сильно наша країна відстає за показниками здоров'я від передових держав.

11 ізкое якість здоров'я росіян має глибоке коріння в минулому, а також обумовлено несприятливою соціально-економічною ситуацією в сьогоденні. Відставання за рівнем здо- I і> ров'я від розвинених країн буде зберігатися протягом тривалого періоду навіть при поліпшенні умов життя росіян. Справа і тому, що не можна швидко усунути хронічні захворювання, віз Мікш в радянський період, і відновити здоров'я дітей, що народилися з вадами здоров'я.

У Росії з її величезними природними, господарсько-побутовими і соціальними контрастами якість здоров'я характеризується дуже високою регіональної специфічністю. Проведене порівняння суб'єктів Федерації з 200 країнами світу показало, що деякі регіони-аутсайдери РФ за величиною ОПЖ наближаються до відсталим країнам Африки (так, ОПЖ чоловіків Республіки Тива - SO років, а жінок - 62 роки), в той час як в регіонах-лідерах (Москва: чоловіки - 67,2 і жінки - 76,5 року) тривалість життя можна порівняти з країнами Балтії, Болгарії, Угорщини.

Динаміка ОПЖ в часі і просторі є надійний індикатор специфічних особливостей розвитку соціально-економічних процесів в країні. Починаючи з 1960-х рр. тривалість життя населення Росії майже не змінювалася протягом 20 років, але після 1985 р відбулися істотні зрушення величини цього показника. Найбільш високий рівень ОПЖ припав на 1986-1987 рр. - Період антиалкогольної кампанії. Тривалість життя чоловіків в цей час дорівнювала 64,9, л жінок - 74,5 року.

У 1992 р в результаті змін в економічному і політичному житті, які зазнало населення країни, відбулося різке погіршення якості громадського здоров'я. Відображенням цих процесів, які у соціологів отримали назву соціально-психологічного стресу, стало скорочення ОПЖ. До 1994 р в порівнянні з 1986 р тривалість життя скоротилася у чоловіків на 7,3, у жінок - на 4,3 року (рис. 14.2).

Наявність соціального стресу підтверджують і показники здоров'я населення за 1992-1994 рр. В цей час всі показники рівня громадського здоров'я різко погіршилися. Найбільш уразливі в економічному і психологічному відношенні групи населення не витримували виникали соціально-побутових проблем, в результаті чого збільшилася кількість загострень серцево-сосудис-

Мал. 14.2. Тривалості життя чоловіків і жінок в Росії з 1984 по 2005 р тих захворювань, виріс травматизм, переважно в результаті алкоголізму та наркоманії. Втрата населенням грошових заощаджень на рахунках Ощадбанку, інфляція і зростання цін приводили до збільшення числа інфарктів, інсультів, суїцидів, психічних захворювань.

Величина ОПЖ обумовлена ??смертністю населення і є її «дзеркальним відображенням». Зростання смертності в Росії змінювався по роках. Найнижча смертність чоловічого населення зафіксована в 1986-1989 рр., Коли антиалкогольний закон «додав» чоловікам 2 роки життя. Закінчення боротьби з пияцтвом і алкоголізмом викликало нове підвищення смертності. Розпочаті реформи привели до того, що в 1994 р смертність чоловіків в порівнянні з 1986 р збільшилася в 1,5 рази. Далі смертність реагувала на події економічного життя.

У першій половині 1990-х рр. в Росії завершувалася перша стадія процесів адаптації населення до соціально-політичним і економічним змінам. Соціологи підкреслюють, що вона характеризувалася появою груп населення, які сформували продуктивні моделі соціально-економічної поведінки, здатність діяти з опорою на власні можливості і ресурси. Число людей, відносно добре що адаптувалися до змін, становить не більше 25% населення і практично не розширилося за всі роки реформ. Однак значна частина населення ще не виробила скільки-небудь стійких і успішних моделей поведінки в ринкових умовах.

Початкова стадія періоду соціальної адаптації населення (1995-1996) відзначена нестійким, дуже слабким поліпшенням
 деяких показників громадського здоров'я. Зниження смертності в 1995 р в порівнянні з попереднім роком було обумовлено зменшенням смертності від хвороб системи кровообігу, в тому числі від інфаркту міокарда, і від зовнішніх причин, де скоротилися всі основні причини смерті (отруєння алкоголем, транспортний травматизм, вбивства, самогубства). Сталося також деяке зниження смертності від хвороб органів дихання.

Невеликі позитивні зрушення, що відбулися в 1995- 1997 рр. в зниженні смертності від деяких причин, не можна було розцінювати як початок стійкого зміни медико-демографічної ситуації в кращу сторону. Вже тоді було абсолютно очевидно, що чергова політична або економічна криза може різко погіршити медико-демографічну ситуацію1.

Економічний криза 1998 р підтвердив це припущення. Він призвів до погіршення соціально-економічної ситуації в країні, результатом чого став новий підйом смертності. Починаючи з 1999 і аж до 2003 року в більшості регіонів країни показники громадського здоров'я погіршувалися. Знову зросла смертність від хвороб системи кровообігу та захворювань, викликаних зовнішніми причинами2.

див .:Прохоров Б. Б. Прогноз якості здоров'я населення Росії // Проблеми прогнозування. 1995. N ° 5.

i »4 ьЧ Ifl
Мал. 14.3. Стандартизований коефіцієнт смертності чоловіків від всіх причин на 1000 человексоответствующего статі Джерело: Демографічний щорічник. М .: Держкомстат. 1900-2007.

Див .: Громадське здоров'я і економіка / Відп. ред. Б. Б. Прохоров. М .: МАКС Пресс, 2007. С. 292.

Причини смерті різних вікових груп чоловіків і жінок відрізняються1. У групі 20-39 років головна причина смерті у чоловіків - травми і отруєння, які становлять від 61 до 69% всіх причин смерті. У жінок також домінують травми і від ління (45,8%), але більшу питому вагу мають серцево-со судинні захворювання і новоутворення.

Найбільш постраждалою в 1990-і рр. групою населення стали люди працездатного віку. У населення похилого віку смертність зросла на 2-14%, а у людей працездатного віку смертність збільшилася в порівнянні з 1989 р в 1,7-1,9 рази з максимумом у чоловік чин в інтервалі 20-29 років, у жінок - в 25-34 роки2.

Через 10 років, у 2004 році, загальні тенденції збереглися і навіть стали більш вираженими. У дитячих і підліткових віках, а також у віці 80-84 роки смертність стала нижче, ніж у 1990 р Основне перевищення смертності довелося на 4 вікові групи в діапазоні 25-44 роки, в яких зростання смертності становив 1,81-1,87 рази. Іншими словами, протягом усього періоду реформ від смертності найбільше страждали люди працездатного віку.

Смертність людей молодого працездатного віку, крім чисто гуманітарного аспекту, має і важливу економічну складову, пов'язану з втратою коштів, вкладених в «людський капітал» - на охорону здоров'я, навчання, в соціально-побутову інфраструктуру і т.д.

Оскільки смертність забирає життя переважно молодого працездатного населення, виробнича сфера втрачає помітну частину трудящих. Низька тривалість життя населення накладає негативний відбиток на імідж країни, що позначається на ставленні до Росії інших держав, в тому числі потенційних інвесторів.

Погана якість громадського здоров'я впливає на емоційний клімат всередині країни, викликає почуття незадоволеності, наплювацьке ставлення до життя, посилює алкоголізацію і наркотизації населення, а це, в свою чергу, призводить до маргіналізації великих груп населення, антисоціальним

див .:Семенова В. Г. Зворотний епідеміологічний перехід в Росії. М .: Центр соціального прогнозування, 2005.

Здоров'я населення Росії в соціальному контексті 90-х років: проблеми і перспективи / За ред. В. І. Стародубова, Ю. Д. Михайлової, А. Е. Іванової. М .: Медицина, 2003.

вчинкам, розпаду сімей. Всі ці явища тісно пов'язані між

- <> Гюй і утворюють порочне замкнуте коло.

висновки

I Громадське здоров'я - основна ознака, основна властивість людської спільності, її природний стан, що відбиває індивідуальні пристосувальні реакції кожного члена спільності людей і здатність всієї спільності в конкретних умовах найбільш ефективно здійснювати свої соціальні та біологічні функції.

. Рівень громадського здоров'я служить найбільш яскравим і всеосяжним показником умов життя і одночасно залежить від них. Сутність здоров'я як соціально-економічної категорії проявляється і в тому, що будь-яка втрата здоров'я призводить до неминучих витрат на його відновлення і економічних втрат, зумовленими зниженням можливостей здійснення суспільно корисної діяльності.

1 Росія за якістю громадського здоров'я дуже сильно відстає від передових країн світу і навіть від посткомуністичних країн Східної Європи. Низька якість здоров'я росіян має глибоке коріння в минулому, а також обумовлено несприятливою соціально-економічною ситуацією в сьогоденні.

ТЕРМІНИ

Громадське (популяційне) здоров'я Індивідуальне здоров'я Рівень здоров'я самосохранітельное поведінку Очікувана тривалість життя Фактор ризику Індикатор якості життя Стандартизована смертність

Питання для самоперевірки

1. Як суспільне здоров'я впливає на розвиток економіки?

2. Які фактори ризику мають найбільш сильний вплив на здоров'я населення?

3. Хто повинен відповідати за здоров'я суспільства (кожен громадянин, суспільні »організації, Міністерство охорони здоров'я, керівники держави)?

4. До рівня здоров'я яких країн (розвинених або що розвиваються) можна відніс ти рівень громадського здоров'я росіян?

5. За допомогою яких показників можна судити про якість громадського здо ров'я?

ГРОМАДСЬКЕ ЗДОРОВ'Я І ЕКОНОМІКА |  ГЛАВА 15. Соціальний захист населення

ГЛАВА 12. СОЦІАЛЬНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ГРОМАДСЬКОЇ СЕКТОРА |  Schultz T.W. Investment in Human Capital: the Role of Education and ol Research. N.Y., 1970. P. 82-83. |  Див .: Соціальна диференціація вищої освіти. М .: НІСП, 2005. С. 13. |  Див .: Інноваційний шлях розвитку для нової Росії. С. 133-135. |  Див .: Іванова Н. Наука в глобальній економіці // Вітчизняні записки. 2002. № 7. С. 136. |  ГЛАВА 13. РОЛЬ ГРОМАДСЬКОГО СЕКТОРУ В відтворення населення |  Див .: Звєрєва Н. В., Єлізаров В. В., Веселкова І. Н. Основи демографії. М., 2004. С. 324. |  Див. Главу 7 (автор В. В. Єлізаров) в підручнику: Економіка народонаселення / Под ред. В. А. Іонцева. М., 2007.. |  ПІДТРИМКА СІМЕЙ З ДІТЬМИ |  ПРОБЛЕМИ ЕФЕКТИВНОСТІ ДЕМОГРАФІЧНОЇ ПОЛІТИКИ |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати