Головна

переживання Кенсей

  1.  ГЛАВА 14. ЧИСТЕ ПОЗНАНИЕ І Кенсей
  2.  ГЛАВА 15. переживання Кенсей
  3.  Глава сьома. Переживання багатства ... 216 1 сторінка
  4.  Глава сьома. Переживання багатства ... 216 10 сторінка
  5.  Глава сьома. Переживання багатства ... 216 11 сторінка
  6.  Глава сьома. Переживання багатства ... 216 2 сторінка
  7.  Глава сьома. Переживання багатства ... 216 3 сторінка

У попередньому розділі ми були зайняті розмовами більш теоретичного характеру. А тепер ми хочемо описати кілька дійсних переживань, які послужать ілюстраціями для окремих наших ідей. Деякий з цих переживань є переживаннями Кенсей. З давніх часів стверджується, що детальне і точне опис переживання Кенсей майже неможливо, «В одну мить, занадто короткий, щоб його можна було виміряти, весь всесвіт повернулася на своїй осі, і мої пошуки прийшли до кінця». Ось типовий коментар одного з тих людей, хто щойно пережив Кенсей, Людина заглядає в нього, досягає його, як якщо б він пив воду і дізнався, гаряча вона чи холодна, - але не може описати свого переживання. Однак коли-небудь з'явиться невловимий геній дзен, який дасть можливість проникнути в той незмінний момент, оволодіти ним і описати його.

В історії літератури ми можемо простежити ступені, за якими людина поступово і успішно проникав в темну сферу своєї власної свідомості. Можна також вважати дзен практикою проникнення в темряву людського розуму. Хоча вивчає дзен не робить цього навмисно, часто виявляється, що він досліджує таку область розуму, на яку, мабуть не глянув досі жоден психолог. Це не означає, що ми ставимося до псіхологін з презирством; навпаки, ми відчуваємо серйозне бажання, щоб їхні методи і поняття були прийняті для вивчення дзен.

Переживання дівчини. Нещодавно одна молода дівчина брала участь в сессін групи дзен в Гонолулу. Якось вона вийшла нз кімнати роси в окремому котеджі, закінчивши свій доку-сан, т. Е. Приватну бесіду з роси. Вона спустилася по сходах ганку, пахучого хрестоподібними пурпуровими квітами дикого винограду, і зробила кілька кроків босими ногами по галявині, на яку продовжували падати світло-жовті пилоподібні квіти королівської пальми. Проходячи повз граціозно стовбура дерева, вона вийняла носовичок, як би яке спонукає до цього невідомої силою, і висякалася. В ту ж мить весь світ раптово змінився.

Завдяки її серйозних занять дзадзен діяльність її першого Іен перемістилася в вимір чистого існування. У такий момент людина виявляється насиченим внутрішнім тиском, що вимагає звільнення. Несвідомо відповідаючи на цю потребу, вона вийняла хустку і висякалася; це сталося якраз в ту секунду, коли її істота була шокована різким поштовхом. Одночасно, як би внаслідок цього поштовху, з її розуму впала завіса, н вся сцена змінилася.

У момент Кенсей ініціативу захоплює інтуїтивно викликане відчуття. У цьому випадку необхідний імпульс був даний стимулюванням слизової оболонки ніздрів. Хоча світ перед дівчиною був тим же самим старим світом, його бачення зазнало повну зміну. Деякий час вона стояла в німому подиві, дивлячись на все око на що відкривається їй заново видовище, потім вона відчула емоційну повноту, вдосконалення- \ шенно відмінну від усього, що вона до того часу пережила, - як ніби всередині неї забив неймовірно чисте джерело і затопив всі її істота. Це був бесксгнечіий потік, глибокий і повний, вибух величезної насолоди, про який ми так багато чуємо. Вперше вона відчула, що переживає Кенсей. Однак вона не знала, що саме змусило її пережити його. Вона усвідомила тільки струмінь великого щастя, яка лилася крізь все її істота, крізь тіло, викликаючи відчуття очищення. Кенсей починається з очищення зовнішнього почуття, яке до цих пір не діяло, покривалося плесеіью або викривлялося в силу розглянутих нами вище причин. Дерева, трава, стовп воріт, через які дівчина проходила у внутрішній двір, безладно укладені ступені з вулканічної породи, яскраво рожеві рідна імбиру, білий пісок саду каменів - все зберігало свою індивідуальність і форму, колір і характер, її було чудово свіжим і новим.

До цієї хвилини вона і світ залишалися чужими один одному. Свідомість, кероване її віковим, звичним способом дивитися на речі, говорило їй, що вони - це вони, вона - це вона, і немає ніякого взаємного психічного спілкування. Однак тепер все насолоджувалися вільним спілкуванням, перебуваючи в гармонійній єдності.

Може бути, повчально порівняти описане нами тільки що переживання з тим, яке жваво розказано Прустом в його знаменитому місці з «В напрямку до Свана» «Я підніс до губ ложку з чаєм, в якому змочив шматочок тістечка. Як тільки тепла рідина з крихтами тістечка торкнулася мого неба, по всьому тілу пробігла дрож, і я зупинився, поглинений відбувалися в мені незвичайними змінами. Надзвичайне задоволення затопило мої відчуття, але це задоволення було індивідуальним, окремим, без будь-яких ознак свого походження. І в одну мить мені стали байдужі всі мінливості долі - її нешкідливі нещастя, її ілюзорна недовговічність. Це нове відчуття зробило на мене таке ж дію, яке надає любов; воно наповнило мене дорогоцінним еліксиром, вірніше цей еліксир був не в мені - я сам був їм. Тепер я перестав відчувати себе посереднім, випадковим, смертним істотою ».

Можна знайти зіставні місця як у Пруста, так і в інших письменників. Безсумнівно, існує схожість між Кенсей і відчуттям єдності з зовнішніми видами і звуками, яке настільки часто описується і справді переживається багатьма людьми в відповідних умовах. Однак є і важливі відмінності. Зазвичай людям не вистачає чогось такого, що пов'язано з підготовчої тренуванням або розвитком, так що їм не вдається повністю зрозуміти або охопити переживання, і воно має схильність залишатися минущим і невловимим. Ми можемо побачити це в іншому уривку з Пруста;

«Ми спустилися до Юдіменіллю; несподівано мене приголомшило те глибоке щастя, яке я зрідка відчував після Ком-бре; щастя, аналогічне тому, яке, серед іншого, дали мені дзвіниці Шартенвілля; але на цей раз воно залишалося неповним. Я стояв трохи позаду крутого обриву, за яким ми йшли; і я побачив три дерева, ймовірно, що вказували на вхід в тінисту алею; вони утворили якийсь візерунок, на який я дивився тепер вже не в перший раз; мені не вдалося відтворити місце, звідки вони були, так би мовити, вирвані; але відчував, що коли-; то ОНН бияі мені знайомі ... дивився на ці три дерева; я міг ясно їх бачити, проте мій розум відчував, що вони приховують у собі щось для нього недоступне, як це буває, коли речі розташовані таким чином, що ми не в змозі до них дотягнутися, так що, витягнувши руки і пальці у всю довжину, ми можемо тільки на мить доторкнутися до них зовнішньої поверхні, і нам нема за що вхопитися ... Або я дійсно ніколи не бачив їх раніше? Або вони ховалися під своєю поверхнею, як дерева, як листя трави, яку я бачив на дорозі в Германт, якийсь особливий сенс, настільки ж темний і важкий для розуміння, як і далеке минуле, так що в той час, коли вони молили мене, щоб я засвоїв якусь нову ідею, я уявив, що мені необхідно встановити щось у своїй пам'яті? Або знову-таки, може бути, вони не містять в собі ніякої прихованої думки, а просто моє напружене зір змусило мене бачити їх подвійними в часі, як іноді людина бачить речі подвійними в просторі? не міг відповісти на ці питання. Однак вони приходили до мене весь час: може бути, це було якесь нечуване привид, кільце відьом або нори, які посилали мені своїх оракулів. Я скоріше схильний був повірити, що це були ознаки минулого, дорогі товариші мого дитинства, які зникли друзі, які викликали в пам'яті наші спільні спогади. Подібно духам, вони, здавалося, благали мене взяти їх з собою, повернути до життя. В їх простій, пристрасної жестикуляції я міг розрізнити безпорадну тугу улюбленого істоти, яке втратило здатність мови і відчуває, що ніколи не зможе сказати нам те, що йому хочеться сказати, те, що ми ніколи не зможемо вгадати, І ось мій екіпаж залишив їх на перехресті. Він ніс мене від того, що я вважав єдино істинним, що зробило б мене по-справжньому щасливим; це було подібно самої моєму житті.

Я дивився, як дерева поступово зникали з поля зору, відчайдушно розмахуючи своїми руками, як ніби кажучи мені: «Те, що тобі не вдається дізнатися від нас сьогодні, ти не дізнаєшся ніколи. Якщо ти дозволиш, щоб ми знову пішли в глибину цієї дороги, звідки ми намагалися піднятися до тебе, ціла частина тебе самого, яку ми принесли тобі, назавжди зникне в безодні ».

Випадок Мартіна Лютера. У розділі про містику книги У. Джеймса «Різноманіття релігійного досвіду» ми знаходимо наступне місце: «Простим елементом містичного досвіду представляється це поглиблене відчуття значення якої-небудь максими або формули, яке раптово охоплює людини». «Я чув, як це діялося, все своє життя, - вигукуємо ми, - але до теперішнього часу ніколи не розумів повного сенсу слів!». «Коли побратим-монах, - говорив Лютер, - одного разу повторив слова символу: вірую в відпущення гріхів! - Я побачив Святе Письмо в абсолютно новому освітленні, і в. Тієї ж миті я відчув себе ніби знову народився. Це було, як якщо б я виявив перед собою широко розкриті ворота раю ». Таке відчуття глибшого сенсу не обмежується раціональним поясненням. Окремі слова, поєднання слів, візерунки світла на землі і на воді, запахи і музичні звуки - все це створює такий стан, коли розум виявляється відповідно налаштованим. Більшість з нас може згадати дивну і хвилюючу силу уривків з деяких віршів, прочитаних в юності; вони відкривали нам якісь незрозумілі шляхи, по яких таємниця, жорстокість і болючість, життя, здавалося, прокрадалися в наші серця і наповнювали нх трепетом. Тепер слова стали для нас, мабуть, всього лише отполірованной'поверхностью, але лірична поезія і музика залишаються осмисленими і живими тільки пропорційно тому, наскільки вони роблять ці неясні простору життя невідривно від нашого власного життя, що вказують і кличуть, проте завжди вислизають від нашої погоні . Ми опиняємося живими або мертвими по відношенню до вічного внутрішнім покликом мистецтва в залежності від того, зберегли ми або втратили цю містичну «сприйнятливість».

Випадок Доген Дзендзі. Приклад Лютера знаходить паралелі в досвіді багатьох учнів дзеі. Доген Дзендзі (1200 - 1253) відправився в Китай і проходив там практику під керівництвом Недзе Дзендзн в монастирі на горі Тенді. Одного разу, коли Доген сидів в дзендо з іншими ченцями, увійшов Недзе Дзендзн і вилаяв ледачого ченця, який сидів біля Доген. Почувши слова Недзе Дзендзі, Доген абсолютно і несподівано відчув глибоке переживання. До того Доген вже неодноразово переживав Кенсей, але иа цього разу його переживання було абсолютно вичерпним. Оі негайно перейшов до кімнати Недзе Дзендзі, запалив пахощі, висловив повагу майстру дев'ятьма поклонами і виклав свою точку зору. В даний час люди не надають значення такого ритуалу, але поведінка, що супроводжується піднесеним переживанням, саме стає піднесеним.

Недзе Дзендзі прийняв виклад Доген і схвалив його, визнавши, що Доген завершив «Велике Дело», т. Е. Саторі або просвітлення. Може бути, кому-то буде не ясно, яку зв'язок можуть мати лайливі слова з принципами дзен. Лайка, плач, скарги, сміх, рев -. вся поведінка людини являє собою просто прояв його істоти. Особливо, коли ви стоїте лицем до лиця з психопатичної особистістю і слухаєте її виливу, коли ви сидите біля ліжка коханої людини і спостерігаєте за ним, ви відчуваєте і розумієте в глибинному ядрі свого розуму: дійсно, це він! Якщо ви тільки зможете побачити, що ця людина справді тут, в ту ж мить все, що ви побачите і почуєте, розповість вам про глибокий сенс існування. Це буде результатом того, що Джеймс називає «містичної сприйнятливістю». Чим сильніше нездоров'я цієї особи, чим сильніше його страждання, розлад або вина, тим жвавіше проявляється його істота, тим 'сильніше воно відчувається. Така сприйнятливість, безсумнівно, повинна лежати в основі підходу психотерапевта до хворого і бути наріжним каменем його терапії.

Однак для учня дзен не може бути нічого містичного, за винятком самого факту існування людини. Цей факт існування є головним фактом, перекидаючим всі докази. Тому, коли чернець запитав Гудо: «Виглянула весна, розцвіли у всій красі тисячі квітів. Для чого? І для кого? », Гудо дав відповідь:« Цілу вічність це питання недоступний для думки ». Прекрасно! Але можна було б також сказати: «Для себе, в собі, саме по собі, в самому собі».

З рукописи пана П. Нижче наводяться витяги з рукопису пана П .: «... Не знаю, скільки часу минуло. Я випадково прийшов до тями. Де все це відбувається? Де я сам? йе міг вирішити де перебуваю, навіть хто шукає такої відповіді. У запеклій боротьбі за те, щоб відновити своє зникле «я», я розтираю н здавлюють тіло, щоб повернути його в себе. Однак я не ворушу руками, не рухаю тілом, а тільки поглинений старанням здригнутися, як це буває уві сні. Це жахливо - мати свідомість, яке хоче прокинутися, але виявляє, що звичайна особистість не повертається. Ми наведені і замішання, але не усвідомлюємо свого замішання, що не зіаем, що робити з собою ».

«Я справляю напружене зусилля, яке відбувається, коли людина намагається піднятися на поверхню із дна глибокого озера. Темрява тікає, вона зникає швидко, як в космічному польоті. О! Нарешті мої очі відкрилися. Справді! Це монастирське дзендо. А котра година? Навколо стало світліше: виявляється, за дверима яскраво світить сонце. У просторій залі начебто нічого немає. Чому ж? Залу спокійна і прохолодна, подібно довгої осінньої 'ночі, чиє глибоке мовчання викликає у вас легкий дзвін у вухах ».

«Нарешті я згадую, що сьогодні вранці все ченці пішли в свою подорож« таку-хану ». Я сидів в залі зовсім один. Я не знаю, коли вступив в самадхи, не знаю, чи спав я, скільки часу пройшло з тих пір ».

«Все це відбулося на наступний день після мого прибуття в монастир. У моєму житті вже було кілька переживань подібного роду, і останнє з них не викликало у мене здивування ».

У чому ж тут зміст виразу «я не можу знайти себе» або «звичайна особистість не повертається»? Це означає ,, що пан П. не міг визначити себе в контексті часу, простору і причинності. Де? Коли? Чому? Що? Як? Все це невідомо. Де я? Котра година? Чому, як, що таке «я», хто такий «я»? На ці питання немає ніякої відповіді. Коротше кажучи, я не знаю, де перебуваю. Тому я не в змозі знайти себе.

В абсолютному самадхи зникає час, простір і причинність. І коли свідомість виходить з глибокої самадхи, потрібно Деякий період, щоб відновити його пізнавальну структуру в сфері часу, простору і. причинності; «Я» не може негайно визначити своє становище.

Це явище відбувається частіше в новому «оточенні», що і сталося в той раз. Якщо «я» потрапляє в незнайомі обставини, його реакція на оточення здається повільнішою, ніж вона буває в знайомій обстановці. Так буває тому, що деякі тонкі взаємини зазвичай встановлюються між свідомістю і звичною обстановкою (наприклад, у формі звуків і інших стимулів), і «я» швидше реагує на навколишнє оточення, повертається до нормального стану швидше, перебуваючи в цих умовах; в незнайомих обставинах справи важче.

В даному випадку сумнівно, щоб пан П. спав. Але якби навіть це і було так, найважливіші риси ситуації не змінюються. Якщо вловити проблиск свідомості в той момент, коли воно вільно від своєї структури пізнання - часу, простору і причинності, - це дасть людині деякий розуміння того, що можна було б назвати світом надсвідомості, де немає ніякого «я». Багато учнів дзен переживають цей стан, будучи позбавленими сну, як трапляється при суворої практиці сессін. І таке переживання розширює дзадзен учня в різних вимірах, так само як і можливості його свідомості.

Переживання шкільного вчителя. Я сидів в позі «лотос» на стільці в шкільній бібліотеці на другому поверсі своєї школи. Занять не було; справа відбувалася під час літніх канікул. Не знаю, скільки часу минуло, але раптом я відчув, що сиджу в повній темряві. Темрява! не міг збагнути, де перебуваю. Як уві сні, я робив спроби визначити своє місцезнаходження, і раптово стало ясно. побачив, що стояв ясний день, хоча я думав, що вже глибока ніч.

Світло струменіло на мої плечі, тому що я сидів спиною до вікна. Однак я не міг вирішити, чи було це вранці або вдень. Може бути, мені хотілося дізнатися час. Моя рука потягнулася до годинника на столі, і я взяв їх. У цей момент зіткнувся з дуже дивним явищем: годинник здавалися частиною мене самого. Не було ніякої різниці між рукою і годинами. Воістину, незвичайне почуття! Це відчуття було зовсім несхожим на мої звичайні відчуття і справило на мене сильне враження. Кілька миттєвостей я продовжував здивовано дивитися на годинник. Вони зберегли свою звичайну форму і колір золота, так що поки справа стосувалася цих якостей, я бачив річ, повністю відмінну від моєї руки, яка її тримала. Однак в якості, що стосуються інших вимірів, вони не відрізнялися від моєї руки.

Коли людина дивиться на свою руку, він, не роздумуючи, майже несвідомо, визначає, що це його рука. Особа, яка страждає психозом, перебуваючи в стані деперсоналізації, може виявити, що його рука не представляється частиною його тіла, а схожа на якийсь чужий предмет, на зразок годин. У нинішньому стані ситуація була абсолютно протилежною: годинник відчувалися частиною мене самого. Саме це викликало здивування. Переживання не приводило мене в замішання, але справляло на мене глибоке враження.

Минуло кілька миттєвостей, поки я глянув на годинник, потім мені, ймовірно, захотілося уточнити загальний стан. Я повернув очі в інший бік і побачив книжкові полиці, які стоять уздовж стіни. Вони знаходилися на відстані декількох метрів від мене, але прямо входили в мене. Що означають ці слова «входили в мене»? Вони мають на увазі, що між полицями і мною не існувало просторового протидії. Одним словом, вони і я складали одне ціле. Якщо я - це ви, тоді і ви - це я. В поле зору вони н я є різні структури, кожна з яких займає своє окреме місце. Однак так само як моє власне істота є для мене близьким і теплим, так тепер і вони були для мене близькими і теплими. Ми не були чужими один одному, тут знаходилося інше моє «я».

Мабуть, буде легше зрозуміти це явище, якщо ми пригадаємо деякі переживання нашого дитинства, наприклад, (ті хвилини, коли перед нами стояла різдвяна ялинка з іграшками, зірочками з срібною папери і т. П. Вона височіла, як наше подобу, мов дзеркало, яке відображає наш образ. У той час, як структурний відмінність «він - це він» і «я - це я» може залишатися ясним, психологічно між ними не відчувається відмінностей. В розумі дитини час і простір ще не пустили таких міцних коренів, як в розумі дорослого, і часто пізнавання відбувається. поза звичайних рамок свідомості.

В абсолютному самадхи діяльність свідомості блокована, і коли людина виходить з цього стану, пізнання дорослої людини потрібен якийсь час для відновлення свого нормального способу функціонування. Під час процесу відновлення часто проявляється особливий психологічний стан, порівнянне зі станом психіки дитини, Кажуть, що дуелянт після своєї першої дуелі виявляє свої пальці як би пришитими до рукоятки меча, і необхідна допомога іншої людини, щоб від неї відірватися. Стан відчаю викликало сильне душевне і фізичне напруження, і для того, щоб воно стихло, потрібен якийсь час. Те ж саме справедливо і для абсолютного самадхи.

Зазвичай Кенсей супроводжується раптовим і напруженим почуттям радості, але в той момент свого переживання я нічого подібного не відчував. Я просто продовжував здивовано спостерігати. Стіна, вікна, підлогу, знову полки і книги - всі вони змінилися. Здавалося, вони ось-ось зістрибнуть зі своїх місць, щоб зустріти мене, - і в той же час вони залишалися нерухомими, притихлими, безмовними, як ніби раптово зупинився рух якийсь кінострічки, і картина на екрані залишилася застиглої, але живий. Це був континуум справжнього, н від нього захопило дух!

Тиша, подібне глибин місячної ночі! І все ж в ньому переховувався беззвучний крик миті. Всі книги повернули до мене свої обличчя. Вони спали довгий час, як зачарована принцеса. Зараз вони прокидалися, хоча залишалися ще сонними. Здавалося, вони згинаються, як ніби-то бажаючи раптово протягнути до мене руки; - Вони були трохи схожі на дитину в німому фільмі, який починає рватися в руки своєї матері.

У сусідній кімнаті чулися голоси: це прийшли на літні заняття кілька учнів. Вірніше, вони перебували там вже довгий час, кричали і рухали щось, може бути, саме їх метушня змусила мене прийти в себе. почав відчувати навколо себе якийсь блиск. Часом я міг міркувати про ситуацію і говорити спокійно самому собі: «Тепер я прийшов нарешті туди, де мені слід бути!» Я знаходився в ясному і спокійному настрої. Кілька днів по тому, коли я розмірковував про це миті, в мені раптово стало підніматися почуття радості.

Не знаю, чи було це Кенсей, та це й не важливо. Згодом я кілька разів пережив щось подібне, і я зміг переконатися в тому, що поступово приходжу до розуміння дзен.

Дехто, можливо, скаже: він просто спав! Інші можуть посміятися і сказати: Кенсей і тому подібні явища - всього лише самогіпноз. Може бути, вони і мають рацію. Суб'єктивний досвід вселяє численні сумніви. Звичайно, можна уявити собі, що практикуючий спав, бачив сни і виявився жертвою самогіпнозу. Однак важливий пункт тут полягає не в тому, чи є переживання подібного роду. результатом снів або сновидінь, важливо те, що в ньому перетворюється звичний спосіб свідомості.

Фактично ж дане переживання - це не те, що називається сном в звичайному сенсі цього знову. Дзадзен контролює навіть сни. Ядро розуму завжди не спить, навіть якщо ви перебуваєте в такому стані, що не усвідомлюєте себе. Завдяки повторним переживанням свідомість сама звикає до світу, що знаходиться за межами кордонів його власної діяльності, воно починає культивувати більш широке зір. Це н є розвиток свідомості. Поступово ви зумієте побачити природу Будди оголеним оком. І знову-таки, моє переживання не було так званим «маці», т. Е. «Диявольським маною» (від «ма» - «демон», «ке» - «стан»), коли під час дзадзен практикуючий бачить незвичайні галюцинаційні образи демонів, диких звірів, боддхісаттв і Будд, а також інші дивні фігури. Коли практикуючий встановлює Дзіс-Дзаммай, ма-ке не з'являється.

У зв'язку з припущенням про те, що цей стан є аутогіпнотіческім або продуктом самонавіювання, мабуть, варто відзначити, що в подібних станах немає нічого особливого, Свідомість завжди приносить з собою своєрідні самонавіювання. Довіра до себе є рід самонавіювання. Намір або рішучість свідомості можуть бути успішно підтримані лише тоді, коли вони діють під сильним аутогіпнотіческім впливом свідомості або, як можна було б сказати, під впливом одного Нен на наступні Нен-дії.

Випадок пана М. Коли пан М., промисловець на пенсії, якому було близько сімдесяти років, вперше з'явився в монастир, щоб там взяти участь в сессін, він сказав, що ніколи раніше не вчився практиці дзадзен і не виконував його. Однак це був дуже серйозний чоловік, уважний до всього. Він відрізнявся живим поведінкою і охоче брався за будь-яку рутинну роботу в монастирі, яка була потрібна від учнів, - наприклад, за підмітання, миття підлоги, прибирання опалого листя, прополку саду. Здавалося, він розумів, що робота має щось спільне з дисципліною дзен, Після цього він з'явився на наступному сесснн, потім брав участь у кожному з них - н через три роки, як і очікував, досяг Кенсей.

Одного разу, коли в його вивченні дзен було досягнуто значного прогресу, і ми чекали від нього якихось успіхів, він попросив мене ретельно перевірити його посадку. Це була людина, всім зобов'язаний самому собі і пройшов через життєві вири; його досить міцну статуру як ніби показувало річні кільця викривлення хребта, равновесіемежду лівої і правої сторонами грудної клітини було немногонарушено, а середня частина хребта виявилася злегка викривленою. Ліве плече було трохи вище правого і виступало вперед; все тіло трохи нахилялося вправо. «Чи не відчуваєте виболі в правій сідниці, коли довго сидите?» - Запитав я, Здавалося, він трохи здивувався моєму запитанню і зізнався, що так воно і є. «Сядьте так, щоб пупок був прямо під носом», - сказав я і побачив, що він швидко зрозумів моя порада. Він хитнув тіло - н правільнаяпоза була досягнута. Тоді він виголосив з радісним виразом людини, якого позбавили від хронічної хвороби: «Знаю. Насправді не плече розташоване неправильно, мненужно встановити поперек в правильному положенні. Чи не так?"

Я порадив йому скористатися дзеркалом, щоб перевірити свою позу. Один з його друзів, згодом також почав практику дзадзен, розповів мені, що коли пан М. повернувся додому, він зміцнив посередині верхньої перекладини великого дзеркала тонку мотузку, вона звисала вниз, як схил. Потім він встановлював положення носа і пупка по вертикальній лінії мотузки. б ніколи не додумався до цього. Г-н М. володів мудрим умінням використовувати те знання, яке можна було отримати від інших, і додавав до досвіду інших власні ідеї. Вважаю, що ця мудрість принесла йому успіх і в практиці дзадзен, і в його світову кар'єру, бо він починав свою ділову життя в юності без гроша.

Він також радився зі мною щодо дихання. Однак незадовго перед тим мене дещо розчарував один випадок, пов'язаний про «бамбуковим методом», який я рекомендував групі тих, хто вивчає, і я подумав, що буде розумніше розповісти йому тільки про те, що я вважаю найбільш фундаментальними принципами *. Це була розмова загального характеру на тему про зміцнення танден за допомогою протидії діафрагми брючним м'язам. І я висловив думку, що кожній людині необхідно самому виробити метод, найбільше відповідний його статурі. Однак мені було цікаво дізнатися, якою буде його реакція на нашу бесіду, тому на наступний день, коли почався сессін, я досить уважно стежив за його поведінкою. Але в особливої ??уважності не виявилося потреби, тому що відбулося щось таке, що відразу впадає в очі. Спочатку я подумав, що чую якийсь слабкий безперервний звук, здавалося, він проникає в дзендо звідкись ззовні. Старший монах зробив зауваження: «Ви не повинні робити шум носом!» Після цього звук припинився, але через кілька хвилин почувся знову, причому цього разу голосніше, ніж раніше. Він пролунав у тиші залу, як би засвідчуючи про демонстративне непокору старому ченцеві, як ніби маючи на меті привернути до себе увагу всіх присутніх. Нарешті я зрозумів, що звук виходив з носа пана М, який сидів одразу ж за мною.

Це був дійсно чудовий спосіб дихання. Він справляв безперервний видих протягом приблизно десяти секунд, при цьому чулося дзижчання: з-з-з-з. Потім слідував коротку перерву для вдиху, а потім знову лунав звук: з-з-з. Г-н М. створював значне напруження в дихальних м'язах, щоб зробити видих. У його диханні не було ні посилення, ні ослаблення, ні інтервалу для короткої зупинки, як це буває при «бамбуковому методі», - а тільки широкий і прямий потік повітря, що видихається.

Старший монах кілька разів робив зауваження, в кожному разі за застереженням слід коротка мовчанка, після якого звук бриніння поновлювався, наповнюючи весь зал. Дзижчання турбувало ченців, і пану М. було запропоновано вийтн і продовжувати практику в кутку головного залу храму. Я пішов за ним і сів навпроти, в іншій стороні кімнати. Він не чув виробленого ним звуку. До кінця сессін його особа прийняла зовсім нове. вираз: воно стало нерухомим, схожим на маску старого в драмі Але; проте в той час, як очі маски широко розкриті, очі пана М. були майже закриті опущеними століттями, Обличчя було спокійним, мирним, невиразним, нагадувало обличчя мерця.

Г-і М. рухався, як уві сні, він крокував, як крокує актор Але. Він забув про те, що його оточує, і весь день знаходився в стані то позитивного, то абсолютного самадхи. Увечері передостаннього дня сессін я запропонував йому сидіти всю ніч. Не можу пригадати, видавав він все ще цей звук, що дзижчить, ймовірно, звуку не було, оскільки я не пам'ятаю в його диханіі'нічего особливого. Вранці останнього дня він досяг Кенсей. Протягом усього дня у нього було безліч переживань, про які він розповів мені: «Повинен вам сказати, зі мною сталося щось зовсім дивне. Під час короткого періоду після другого сніданку, коли ми ще сиділи в їдальні, раптово мені прийшла в голову думка, що ця кімната, цей посуд і ці люди, що сидять тут, - все це я. Це було занадто дивно. Коли я повернувся на своє місце, я виглянув у сад і побачив, що камені, дерева і все інше - це теж «я».

Незабаром після повернення додому у нього розвинулося розлад серцебиття, і лікар сказав, що воно являє собою результат занадто сильних скорочень дихальних м'язів, а М. страждав хронічною гіпертонією. За порадою лікаря він на три місяці припинив практику дзадззн, і небезпечні симптоми зникли. Після десятимісячного перерви він знову з'явився в монастирі і розповів мені про те, що було у нього на думці. «Я глибоко продумав все питання і прийшов до такого висновку: я не хочу стати великим і незвичайною людиною в дзен, яким колись сподівався стати». Звичайно, він прийняв на себе велику напругу, як це буває і з кожним серйозним учнем дзен, який хоче осягнути кожну таємницю у всесвіті. Він продовжував: «Я - звичайнісінька людина і хочу тільки жити спокійно і робити для інших все, що можу. Я хочу прожити решту життя, як ме-ко-дзин (добрий і чистий людина) або як мокудзікі-дзеннін (мудрець, який харчується сирою їжею). Я не хочу Кенсей. Що стосується проблем життя і смерті, я не знаходжу в собі тепер занадто сильної прихильності до життя, і я не буду намагатися займатися дзадзен настільки напружено, як раніше. Якщо випадкові думки прийдуть, нехай приходять. Я буду тільки радий їм ».

Він просунувся далеко вперед у своєму осягненні існування. Якби я захотів якось коментувати його слова, це вимагало б тривалої дискусії. Зараз буде досить навести деякі дзенських вислови: «Я не шукаю ні святості, ні просвітлення» або «Я не уникаю бруду, я не хочу позбутися від прихильності».

Але нажаль'. Він помер незабаром після того, як я покинув Японію, -умер немає від своєї хронічної гіпертонії, а від абсолютно несподіваного раку. Однак він уже передбачив свою смерть, коли вимовляв ті слова, які я навів вище.

 ЧИСТЕ ПОЗНАНИЕ І Кенсей |  ТРОХИ ПРО СЕБЕ


 рахунок дихання |  ГЛАВА 6 |  ГЛАВА 7 |  самадхи |  ГЛАВА 9 |  ТРИ Нен-ДІЇ І Нен-ПРОТЯЖНІСТЬ У ВІЧНІСТЬ |  ІСНУВАННЯ І НАСТРІЙ |  ДЗЕН І СМІХ |  ЧИСТЕ ІСНУВАННЯ |  Хекіган-року », 94). |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати