На головну

А. В. Піменов ЙОГА І ІНДІЙСЬКА ФІЛОСОФІЯ

1.  II. Афіни: любов, вино і філософія
  2.  VII. ФІЛОСОФІЯ ЙОГИ
  3.  А. Класична німецька філософія
  4.  АНАЛІТИЧНА ФІЛОСОФІЯ
  5.  Аналітична філософія.
  6.  Англійська філософія 17 століття.

Важко назвати явище в історії індійської культури, яка набула б велику популярність за межами Індії, ніж йога. У той же час навряд чи можна знайти більш наочне свідчення того, наскільки уявлення про духовну традицію «неєвропейського походження», що склалося на Заході, може розходитися з дійсністю, тобто в даному випадку з тим, як ставилися до йоги самі індійці.

Зрозуміло, це можна сказати про кожного напрямку індійської думки, що став надбанням західної культури, але в різному ступені. Європейські та американські адепти адвайта-веданти або різних шкіл буддизму в своїй інтерпретації цих доктрин також досить далеко йшли від ортодоксального їх розуміння. Цьому, зокрема, багато в чому сприяла та обставина, що їх вчителями, як правило, ставали аж ніяк не ревнителі ортодоксії, а, навпаки, реформатори, самі випробували серйозний вплив західної цивілізації (в першу чергу ідей християнства). Більш того, ставлення до цих провісників індуїзму на Заході з боку брахманистской ортодоксії нерідко було різко негативним. Інакше і бути не могло: не багато можна нарахувати релігій, так безкомпромісно і послідовно відкидали будь-яку активізації діяльності в принципі, як індуїстська. Індусом можна лише народитися (тобто належати до однієї з варн) - перехід, вступ до индуистскую громаду «ззовні», з ідейних міркувань, з канонічної точки зору неможливі.

І все ж західні прихильники буддизму і веданти, які прагнули шляхом залучення до цих доктрин вирішити власні духовні проблеми, були при всіх «відхиленнях» і світоглядних вольності ближче до витоків цих традицій, ніж численні західні шанувальники йоги. Адже якщо перші шукали в «східної мудрості» ключ до загадок буття і тому намагалися (попри всі застереження) осягнути її, то друге екзотичне вчення цікавило насамперед в суто прикладному аспекті - як засіб досягнення душевної рівноваги, а то і просто зміцнення здоров'я. При всій очевидній важливості цього завдання слід визнати, що такий підхід до йоги багато в чому сприяв тому, що в країнах Європи і Америки склалися (якщо мати на увазі масову аудиторію) найбезглуздіші і фантастичні уявлення про це явище. Йога трактувалася як система тренування організму, як набір медичних рекомендацій, а іноді і як факіріем - але тільки не як одна з систем індійської філософії. Світоглядна сторона її порівняно рідко привертала до себе увагу *.

* Сказане ні в якій мірі не відноситься до великої індологіческой літературі, присвяченій йоги. Див., Наприклад: Щербатской Ф. І. Вибрані праці з буддизму. М., 1988, с.313-314. Йогою займалися, зокрема, такі видатні інтерпретатори східної культури, як М. Еліаде (Eliade M. Le Yoga. Immortalite et liberte P., 1954). Серед численних робіт з чинності і джерельній обгрунтування виділяється книга Ф. Оберхаммера (Oberhammer F. Strukturen yogischen Meditation).

Для самих же індійців в рівній мірі важливі обидва аспекти йоги - і теорія і практика. Однак, щоб зрозуміти їх справжнє співвідношення, слід хоча б коротко охарактеризувати статус йоги в культурі стародавньої Індії.

Індуїстська традиція визнає шість філософських систем (даршан), які розглядаються нею як ортодоксальні (Астіка). Як критерій ортодоксальності при цьому виступає визнання незаперечного авторитету Вед. Слід зазначити, що цей критерій в значній мірі є формальним, ставлення даршан до священного тексту неоднаково: якщо для міманси і веданти тлумачення Вед становить основну задачу, то зв'язок інших систем з Ведами - в основному зовнішня (зрозуміло, мова йде не про різноманітному комплексі ідей , що містяться в різних частинах Вед, що зробив величезний вплив практично на всі системи індійської філософії, в тому числі неортодоксальні, а про принципи філософствування, характерних для різних даршан).

Взаємини між класичними філософськими школами надзвичайно складні - вони включають і гостру полеміку, і взаємовплив, і використання знахідок і досягнень один одного. Традиційно прийнято, проте, групувати даршан попарно: ньяя і вайшешика, міманса та веданта, санкхья і йога.

Зупинимося докладніше на взаємозв'язку санкхьи і йоги. Примітно, що при колосальній популярності останньої перша відома головним чином фахівцям. Серед численних шанувальників і «практиків» йоги на Заході мало хто знає, що її понятійний апарат, основні ідеї, взагалі вся «теоретична частина» майже повністю запозичені з санкхьи.

Що ж таке санкхья?

Перш за все необхідно відзначити старовину цієї школи (прийнято вважати, що вона почала складатися в VII ст.до н.е.) і її величезний вплив на духовне життя давньої (і не тільки стародавньої) Індії. Незважаючи на ту обставину, що ранній період історії санкхьи містить безліч «білих плям», можна з упевненістю сказати, що протягом тривалого часу вона являла собою не єдиний напрямок, що походить від основоположнику - Капіл (який традиційно вважається творцем доктрини і автором сутр санкхьи) , а конгломерой різних «учительських традицій», багато в чому відрізнялися один від одного. Тільки в V-VII ст. н.е. санкхья приймає вигляд уніфікованої релігійно-філософської школи з чітко оформленим канонічним комплексом ідей, який вперше був викладений в невеликому віршованому трактаті «Санкхья-карика», що приписується Ішваракрішне.

Ортодоксальності класичної санкхьи анітрохи не суперечить та обставина, що, як вважають багато дослідників, у період свого зародження і формування ця система була близька неортодоксальним течіям релігійно-філософської думки стародавньої Індії, в першу чергу буддизму (це не перешкоджало, однак, гострій полеміці санкхьяікі з буддистами). Подібна близькість виявилася насамперед у постановці основної проблеми вчення санкхьи - людського страждання і шляху звільнення від нього. Строго кажучи, таке питання є центральним і для ортодоксальних систем. Своєрідність же санкхьи полягає в розумінні причин страждання і самої його суті.

Слово «санкхья» в точному перекладі означає «підрахунок», «обчислення», «калькулювання». І справді, вже найдавніші вчителя санкхьи займалися складанням своєрідних списків елементів буття. Це робилося з метою визначення «складу», структури людського Я заради вирішення основного духовно-практичного завдання, різні варіанти якого пропонували всі напрямки індійської філософії (за винятком локаяти), - подолання закону карми.

Уже в постановці проблеми виявляється риса, характерна для багатьох духовних течій Індії: «корінь зла», першопричина страждання вбачається в незнанні людиною своєї справжньої природи. Зрозуміло, не будь-який конкретний вид страждання пояснюється таким чином. Існують різновиди страждання, які можна усунути, не застосовуючи методів санкхьи, вдавшись лише до цілком звичайним, «земним» засобам: джерелом таких страждань бувають інші люди або надприродні істоти. Однак найбільш тяжка різновид страждання не піддається «лікуванню» ні на побутовому рівні, ні за допомогою жертвоприношень. Ці страждання, які людина заподіює собі сам (на відміну від двох інших різновидів, джерелом яких є відповідно люди і надприродні істоти), і прагне вилікувати санкхья. Саме для цього санкхьяікі потрібні були списки елементів буття. Але для вирішення основного - сотеріологіческой - завдання вони розробили оригінальну і складну концепцію людини і світобудови.

А. В. Піменов ЙОГА І ІНДІЙСЬКА ФІЛОСОФІЯ

Ця концепція в найзагальнішому вигляді така. Фундаментальна причина страждання - нерозуміння людиною своєї природи - зводиться в кінцевому рахунку до того, що він ототожнює своє «Я» з фізичними та психічними проявами. З точки зору профана, їх сукупність і утворює структуру індивіда. Однак насправді все інакше: то, що повсякденної свідомості представляється єдиним цілим, є конгломерат 23 елементів, або начал (таттва), які до того ж характеризують не «справжнє», а лише виявлену (вьякта), тобто доступне людському спостереженню і свідомості, буття. Таттви якісно різнорідні, несвідомих один до одного. У той же час їм властиві спільні риси: все таттви підкоряються закону причинності, кінцеві у часі, характеризуються множинністю і т.д. З цього санкхьяікі робить висновок, що таттви мають спільне джерело, або, що з точки зору санкхьи те ж саме, причину. Це джерело, що носить в санкхье назву «пракріті», спочатку містить всі таттви. (Адепти санкхьи сформулювали цілу концепцію, згідно з якою причина завжди з самого початку містить в собі слідство; так, на їхню думку, неоформлений шматок глини вже потенційно містить глиняний горщик). Пракріті є глибинний, фундаментальний рівень буття, на відміну від поверхневого рівня, що характеризується таттв.

Не забудемо, проте, що всі філософські побудови санкхьяікі були пов'язані з їх прагненням розгадати загадку людського Я. Психологічна проблематика представляла для них, отже, найбільший інтерес. Але оскільки і сама психологія була для них щаблем до сотериологии. тобто, інакше кажучи, завдання, яке вони ставили перед собою, була в своїй основі не пізнавальної, а практичної, остільки їм було необхідно виявити загальну основу, яка об'єднує «людський дух» і навколишній людини «об'єктивний світ». Тому в навчанні санкхьи неважко помітити рису, характерну і для багатьох інших релігійно-філософських течій Індії: психологізацію реальності. Багато фрагменти в текстах санкхьи з однаковою переконливістю можна витлумачити і як опису системи світобудови, і як міркування про психологію людини. Насправді для санкхьяікі це одне і те ж: космічна еволюція включає в себе формування індивідуального «Я», разом з тим кожне психологічний стан має свою об'єктивну, онтологічну основу.

Це відноситься перш за все до трьох основних станів - радості, страждання і байдужості. Вони являють собою психічні, тобто людські, еквіваленти трьох станів зовнішнього світу - відповідно «освітлення», «активність» і «перешкоду». І ті й інші стану суть, однак, лише зовнішні вираження трьох гун, або «начал» світу - саттви, раджаса і тамаса. Гуни асоціювалися з трьома різними кольорами - білим, червоним і чорним. Перша гуна (саттва) відповідає доброти, лагідності, душевній рівновазі, друга (раджас) - бурхливим пристрастям і поривам, а третя (тамас) - злобі і агресивності. Тому для духовного звільнення необхідно домагатися переважання «саттвической елемента» у внутрішньому світі людини.

Джерело всіх цих явищ, як уже відомо, - пракріті. Але пракрити - лише один аспект реальності. Логічна необхідність існування іншого аспекту найбільш очевидна при аналізі найважливішої для санкхьяікі проблеми - природи людини. Радість, біль або байдужість - будь-яке психічне стан, крім елементів, на які вони розпадаються, передбачає і наявність суб'єкта, тобто того, хто, власне, переживає ці стани - відчуває біль, радість, гнів і т.д. Якщо ж мова йде про «звільнення», то необхідно охарактеризувати не тільки те, від чого слід звільнитися, наприклад від раджаса або тамаса, а й того, хто повинен бути звільнений. Так обґрунтовується існування іншого, духовного аспекту буття - «чистого свідомості», що носить в традиції санкхьи (і не тільки санкхьи) найменування пуруши. Пуруша принципово відрізняється від пракріті: він пасивний і тільки споглядає різноманіття форм і втілень пракрити. Визнання цих двох несвідомих один до одного почав і визначило дуалістичний характер вчення санкхьи.

Такі онтологічні принципи санкхьи; на цій основі адепти цієї системи розгортають складну концепцію космічної еволюції, суть якої полягає в процесі народження всіх форм «проявленого» світу з пракріті.

Найтісніший зв'язок йоги з санкхье підтверджується не тільки «теоретично» - схожістю доктрин, а й історично - в багатьох давньоіндійських джерелах ці терміни вживаються або як синоніми, або як позначення надзвичайно близьких традицій. Так. наприклад, основоположник адвайта-веданти Шанкара в своєму найважливішому праці - коментарі на «Брахма-сутри» - каже, що, спростовуючи доктрину санкхьи, він спростовує і вчення йоги, а в знаменитому політичному трактаті «Артхашастра» перераховуються три філософські школи - санкхья, йога і локаята. Близькість цих двох традицій підтверджують і такі важливі для індійської культури тексти, як Упанішади і багато частин «Махабхарати». Однак близькість не означає повної тотожності. З самого початку виявилося і відмінність між ними. Беручи онтологію і психологію санкхьи, адепти критикували санкхье за ??надто «теоретичний» характер вчення. Для них же завдання практичного досягнення звільнення завжди була не просто головною, але, по суті, єдиною. Тому вони всю увагу зосередили на «технічної» стороні питання. Крім того, найважливішим елементом аскетичної практики йогіни вважали (на відміну від санкхьяікі) шанування божественного начала Ішвари *.

* У багатьох джерелах йога так і називається - Ішвара-санкхья, тобто «Санкхья з богом».

Причину страждань адепти йоги, подібно санкхьяікі, бачили (як про це свідчать найдавніші та авторитетні тексти школи - «Йога Сутра» Патанджалі і коментар на них - «Йога Сутра бхашья» Вьяси) в неправильному «Самоототожнення» людського Я з тілесними і душевними переживаннями . Таке самоототожнення відбувається завдяки діяльності свідомості (зазвичай іменується в індійській філософії «буддхи», воно носить в йогичеськой традиції назву «Чітта»). Роль чітти полягає в тому, що в ній, як у дзеркалі, відбивається об'єкт; з його-то чином і ототожнює себе людина. Тому кінцевою метою складних вправ (як духовних, так і фізичних), розроблених йогою, є подолання несвободи Я, викликаної самою природою «суб'єктно-об'єктного» мислення. Засіб досягнення цієї мети вбачається у встановленні повного контролю над свідомістю. Останній виражається в «нерозрізнення» себе і об'єкта. Такий стан (самадхи) і завершує тривалий і великотрудний шлях йогичеськой тренування. На цьому шляху йогін проходить цілий ряд стадій - і зосередження розуму, і подолання пристрастей; він засвоює благотворні звички - аскетичний спосіб життя, повторення мантр, шанування Ішвари. Тільки будучи етично підготовлений, він може перейти до фізичних вправ, а потім до медитації.

Отже, духовне визволення, а не зміцнення здоров'я, аскета, а не фокуснічество, сотеріологія, а не медицина - ось що необхідно сказати в зв'язку з сьогоднішнім масовим (але, на жаль, однобоким!) Інтересом до йоги. Слід додати також, що при глибокому своєрідності цієї доктрини явища, багато в чому схожі з нею, існували і за межами Індії. Свої прийоми і методи перетворення психіки, встановлення контролю над свідомістю, свої варіанти медитації знали і мусульманські містики - суфії, і іудеї - хасиди, і православні старці на Афоні, та й на Русі, пов'язані з традицією ісихазму. Зрозуміло, ніде, крім Індії, не приділялося такої уваги фізіологічної стороні проблеми: ніде ми не знайдемо настільки детально розробленої системи тілесних вправ. Не варто - особливо в наш вік - недооцінювати користі йоги саме в цьому відношенні.

І все ж хотілося б, щоб читачі книги Гіти Айенгар зацікавилися вченням йоги не тільки з «утилітарною» точки зору. Нехай ця древня філософська школа відкриється їм і як велике прояв людського духу, як одна з перемог, здобутих людиною над трагізмом буття і над самим собою.

Б. К. С. Айенгара
 ПЕРЕДМОВА ДО РОСІЙСЬКОЇ ВИДАННЯ

Я щасливий усвідомлювати, що книга моєї дочки Гіти Айенгар «Йога - коштовність для жінок» видається російською мовою і може принести користь моїм сестрам у вашій країні.

Я відвідав Москву на запрошення керівника радянського спорткомітету Центру нетрадиційних методів оздоровлення і Міністерства охорони здоров'я в жовтні 1989 р Тоді на конференції я зустрів сотні людей, які горіли бажанням дізнатися все про йогу. Тому я погодився провести чотиригодинну лекцію з демонстрацією поз, щоб люди могли безпосередньо побачити і скласти уявлення про те, що таке йога.

Пізніше, коли мені подарували ксерокопію російського видання моєї книги «Прояснення йоги», неофіційно ходила по руках з 1974р., Я усвідомив, що між радянськими шанувальниками йоги і мною існує емоційний зв'язок. Я був зворушений не тільки цим подарунком, але і гарячим визнанням тієї йоги, яку я практикую.

Зараз моя радість безмежна, і я хотів би написати кілька слів, щоб запалити читачів призначенням і користю йоги.

Слово «йога» походить від санскритського кореня «Yuj», що означає «з'єднувати», «прикріплювати», «опановувати» і «привернути увагу», а крім того - «союз». З'єднання тіла і духу, потім об'єднання тіла і духу з Я є йога. Це філософія, оскільки вона приводить людину до розуміння того, що таке правильна поведінка і як прийти до праведного життя.

Йога - це унікальна наука і мистецтво. Це універсальна культура, так як вона підходить будь-кому, незалежно від віку, статі чи національної приналежності. Вона є цілісною, оскільки стосується всього спектра буття людини, включаючи фізичний, психічний і духовний компоненти в їх цілісності. Це психосоматическая наука. «Психо» і «сома» - грецькі слова. «Психо» означає «розум», а «сома» - «тіло». Практично неможливо провести точну межу і вказати, де закінчується тіло і починається психіка або де закінчиться психіка і почнеться Я. Йога вчить нас, що тіло і розум, розум і тіло працюють разом в скоєному рівновазі, гармонії та злагоді з Я.

Йога є не що інше, як метод об'єднання тіла з духом і духу з Я. Це той предмет, яким потрібно займатися практично, його потрібно випробувати самому, тільки теоретичне знання не підходить для еволюції. Досвід є безпосереднє знання, він діє як поштовх для подальшого палкого і енергійного проходження цього мистецтва і науки.

Тіло - це храм Я. Подібно до того як людина, щоб жити, повинен утримувати свій будинок і оточення в порядку і чистоті, так практика йоги очищає храм - тіло, зберігаючи його чистим і здоровим. Вона використовує тіло як цибуля, а асани як стріли, за допомогою яких можна вразити ціль - досягти незатьмарений та неподільної благодаті глибинного Я.

Для того щоб перетворити тіло і дух, довести їх до рівня глибинного Я, потрібно зберігати здоров'я храму Я. Здоров'я засноване на принципах моралі, фізичної дисципліни, психічного неспання і духовної рівноваги. Йога має вісім членів, або аспектів: яма (yama - соціальна етика), ніяма (niyama - особиста етика), асана (asana - пози), пранаяма (pranayama - різні дихальні техніки), пратьяхара (pratyahara - дисциплінування органів сприйняття), дхарана (dharana - контроль свідомості), дх'яна (dhyana - інтелектуальна стабільність) і самадхи (samadhi - заглибленість в глибоку медитацію). Таким чином, йога очищає тіло від забруднень у вигляді хвороб, розвиває в учня емоційну стабільність, ясність інтелекту і рівновагу. Всі вісім аспектів йоги взаимопереплетаются на всіх рівнях буття - від рівня шкіри до рівня Я - і виявляють себе, починаючи з рівня Я і закінчуючи рівнем шкіри.

Отже, йога тому допомагає тілу стати справжнім храмом Я, що дозволяє добре дізнатися вже відоме тіло, а потім вчить людину з'єднувати відоме з невідомим - сутністю буття, яка чиста, здорова і не затьмарена. Тому йога вважається цілісної наукою.

У людини є голова, серце і члени. Ці три частини відповідають слову, мудрості і справі. Голова потрібна для інтелектуального знання, серце являє любов, прихильність і емоційну врівноваженість, а руки і ноги призначені для роботи. Всі три частини взаімодополняющі. Робота або дія не можуть бути досконалими без знання і любові. Знання не дозріє без допомоги дії і прихильності. Так само і прихильність, співчуття і дружелюбність не можуть розвинутися без знання і дії. Такі три функціональних відділу людини: голова, якій відповідає шлях знання (jnana), серце, яке представляє шлях любові (bhakti), і руки - шлях дії (karma). Потрібно пройти всі три шляхи, щоб стати справжньою людиною. Недолік фізичного або психічного здоров'я впливає на знання, мудрість і роботу. Тому мудрі йоги і йогини відкрили четвертий шлях - восьмічленнимі йогу, яка створює і пов'язує воєдино фізичну, фізіологічну, психологічну, інтелектуальну і духовну оболонки людини.

Наше тіло саме по собі - тонке і добре організоване освіту. Воно володіє даром пристосування навіть тоді, коли власник нехтує ім. Воно має п'ять рівнів або оболонок: фізичне тіло (annamaya kosa), фізіологічне тіло (рrаnаmaуа kosa), ментальне тіло (manomaya kosa), інтелектуальне тіло (vijhanamaya kosa) і духовне тіло (anandamaya kosa).

Фізичне тіло - це кістки, суглоби і м'язи. Фізіологічне тіло складається з дихальної системи, циркуляторной системи, травної системи, нервової системи, клітинної системи, системи залоз, а також життєвих органів, таких, як шлунок, печінка, селезінка, підшлункова залоза, сечовий міхур, тонкий і товстий кишечник і т.д . Насправді ця оболонка діє як міст між фізичним і духовним тілом. Якщо свідомість - цар органів почуттів, то дихання - цар свідомості. А цар дихання - нервова система. Практика йоги оберігає нервову систему від напруги, і тому дух у важких обставинах залишається непорушним.

Воля, рух, мотивація і збір інформації належать свідомості. Розумне використання різних систем тіла і психіки відноситься до інтелектуальної сфери, а не затьмарена і ненарушаемое блаженство належить вже до області Я.

Йога грає велику роль в розвитку внутрішнього органічного тіла, прищепленні йому культури, а також координації фізичного тіла і розрізняє розуму.

Цікаво також відзначити, що практика йоги знімає напругу і стреси і створює величезну захисну силу, яка дозволяє впоратися з ворожими силами, такими, як фізичні або психічні хвороби. Вона зберігає гнучкість нервової системи, забезпечуючи рішення різноманітних проблем, що виникають при нашій взаємодії із зовнішнім світом. І нарешті, вона універсальна і не прив'язана до будь-якої релігії або секти. Йога розсуває кордони діяльності тіла і розуму, змушуючи їх напружено працювати і одночасно релаксувати. Вона породжує надію, врівноваженість, дружелюбність і співчуття замість страху, відчаю, сумніви і відкидання. Вона вчить займається направляти тіло і дух до заповітної мети служіння і самопожертви.

Здоров'я не є свобода від хвороби. Здоров'я - це досконалий стан рівноваги і зв'язку між усіма п'ятьма оболонками людини. Здоров'я рухомо, воно подібно живій нитки, що пронизує людину від шкіри до Я і від Я до шкіри при безперервному усвідомленні динамічною життєвої сили або енергії, яка циркулює в системі зі зворотним зв'язком.

Подібно до того як на здорових рослинах ростуть запашні квіти і смачні плоди, так радість і щастя розквітають в здоровій людині. За своєю природою тіло інертно, нудно і мляво. Розум - рухливий, активний і динамічний, а глибинне Я - чисто, ясно і випромінює світло. Йога руйнує млявість тіла і мінливість розуму і піднімає їх на рівень светоносного Я. Необхідно пам'ятати, що тіло схоже на необроблену землю, не зорану і не засіяну. Як селянин оре землю, поливає і удобрює її, сіє найкраще насіння і старанно доглядає за сходами, щоб зібрати найкращий урожай, так і займається йогою оре своє тіло і свій розум за допомогою етичної дисципліни (яма і вам), висапує бур'яни за допомогою різних поз (асани), зволожує допомогою тонких технік тривалого дихання (пранаяма), використовує хороші думки (пратьяхара) як добриво, засіває найкраще насіння (дхарана), доглядає (дхьяна) і споживає нектар спокою і гармонії (самадхи) в якості врожаю йоги.

Якщо дзеркало чисто, воно відображає предмети ясно. Точно так же практика йоги змушує тіло і розум, як дзеркало, відбивати рівновагу і безтурботність глибинного Я.

Мистецтво йоги. її наука і філософія пов'язують і з'єднують тіло з його мешканцем. Цей союз тіла і розуму з Я називається пракріті Пуруша Сам'йога (Prakriti-Purusa Samyoga), або божественний шлюб природи і духу.

Кажуть, що перший учитель дитини - його мати. І всі знають, що здоров'я - це найбільше надбання і багатство будь-якого народу. Оскільки здоров'я сьогоднішнього і завтрашнього поколінь залежить від матерів і майбутніх матерів Землі, то мені здається, що ця книга повинна послужити поштовхом для жінок в їх прагненні до хорошого здоров'я, емоційній рівновазі, спокою вдома і врівноваженості поза ним.

1 лютого 1991 р.

Б. К. С. Айенгара
 ПЕРЕДМОВА ДО АНГЛІЙСЬКОЇ ВИДАННЯ

Я перебував у нерішучості, коли і видавець і автор наполягали на тому, щоб я написав передмову до цієї книги. Автор, пані Гіта С. Айенгар, по-перше, моя дочка і, по-друге, моя учениця. Її дочірня шанобливість спонукала шукати благословення у свого батька і, більш того, свого наставника. Зауважу також, що директор видавництва - мій друг і теж мій учень. У мене не було іншого виходу, крім як погодитися написати передмову до цієї книги, щоб не розірвати зв'язують нас узи дружби. Хоча я сповнений радістю від того, що моя дочка наважилася на спробу написати книгу про вчення і практиці йоги на благо своїх сестер, проте повинен дати їй об'єктивну оцінку, яку вона дійсно заслуговує, щоб сказане мною не було невірно витлумачене і звучало лише як хвалебна тирада про твір моєї дочки. Йога, безсумнівно, це саме моє дихання. Моє життя і все моє єство просякнуті її мистецтвом, наукою і філософією.

Незважаючи на те що Гіта спостерігала за моєю практикою і викладанням йоги, вона не проявляла ні схильності, ні бажання займатися нею. Інтерес до йоги виник у неї, коли вона захворіла нефритом. Її хвороба виявилася майже фатальною, так як лікування ліками не приносило їй полегшення. Я потрапив в становище безпорадного батька, у якого бракує коштів для оплати всіх ліків, що становлять невичерпне список. Тоді я поставив дочку перед вибором: або займатися йогою, єдиною панацеєю від її недуги, або жити в очікуванні, поки хвороба не візьме своє. Незважаючи на юний вік - всього 10 років, - вона прийняла мій ультиматум і налаштувалася на заняття йогою. У Гіти з'явилася впевненість у собі, і вона присвятила своє життя практиці йоги. З тих пір вона пройшла сувору школу навчання і опанувала важким майстерністю йоги. Зраджена учениця, вона старанно і уважно займалася вдень і вночі, а з 1961р. навчає інших. Ця книга є результатом її тренування і досвіду.

Йоги належить особливе місце в пошуку самореалізації і через неї - Богоосуществленія. Наше тіло є вмістилищем розуму, інтелекту і душі. Для того щоб організм міг виплутатися з клубка захворювань, позбутися від емоційного розладу, заспокоїти розбурханий інтелект, треба досягти рівня повного самопізнання, вільного від забобонів і роздвоєності. Тільки тоді організм практикуючого стає гідним житлом для очищеного свідомості. Про це написана і дана книга.

Оволодівши тонкої технікою цього мистецтва. Гіта представила його, наголошуючи на тому велике значення, яке йога має в житті жінки. У книзі описується велика різноманітність асан з поясненням їх фізичного та лікувального впливу, пранаяма з її Бандху і дх'яна - медитація. Їх виконання допоможе практикуючим вести спокійну, яка приносить задоволення життя. Далеко не всі жінки досягли в йозі майстерності. Гіта займає особливе місце в розвитку цього мистецтва і отримала визнання і за обізнаність в ньому, і за майстерне виконання. Вона надихає інших наслідувати її приклад.

Внесок Гіти в йогу для дівчат і жінок полягає в ясності роз'яснення техніки виконання граціозних і разом з тим складних рухів. Асани, які включають тонкі руху, і пранаяма, регулююча потік енергії, ритмічно впливають на анатомічні, фізіологічні, психічні та духовні функції людського організму. Автор здатна наставляти учнів завдяки своєму знанню Аюрведи в поєднанні зі знанням йоги. Вона вказує на практичні кроки, що ведуть до просування від чисто фізичного плану до більш високого рівня свідомості. Навіть з матеріальної точки зору книга корисна - вона прагне допомогти жінкам, які страждають від фізичного та душевного гніту і вимушеним заробляти собі на життя. Це можуть бути перевантажені роботою домогосподарки або матері, які повинні доглядати за дітьми після повернення з заводу або зі служби. У наше століття економічної напруженості і швидких соціальних і культурних змін жінкам доводиться грати дуже важку і активну роль. Те, що сучасна жінка постійно схильна до напруг і стресів, загрожує її здоров'ю і душевного спокою, що вирішальним чином позначається на дітях, а роль матері в їхньому житті надзвичайно важлива. Душевний спокій і здоров'я можна отримати без допомоги ліків і тонізуючих засобів, але за допомогою занять йогою ...

Автор згрупував асани за деякими загальними ознаками, наприклад прості пози, що виконуються стоячи, нахили вперед, скручування, розтяжка хребта нахилами назад, прийоми правильного дихання при виконанні вправи; наводиться також вплив асан, який чиниться на сому, нерви і психіку. Це вводить читача крок за кроком в практику йоги.

Майже всі ілюстрації в книзі належать автору.

Автор пояснює також, як можна практикувати йогу без вчителя. У розділі «Йога Курунта» ( «Самонавчання йоги») вона за допомогою ілюстрацій показує різні способи правильного виконання асан, з тим щоб допомогти жінкам, які не можуть відвідувати занять. Необхідні для цього пристосування дуже прості: мотузка, стіна в якості опори і низький табурет або лава.

Цікаво також відзначити, що автор включила близько 20 зображень своєї сестри, пані Ваніта Срідхаран. Знімки зроблені на пізній стадії вагітності, з тим, щоб вселяти жінкам довіру до можливості практикувати йогу навіть під час вагітності. Вона включила і знімки декількох складних асан, для того щоб показати, що жінки можуть виконувати їх без будь-яких шкідливих наслідків.

На загальну думку, йога не розрахована на жінок. Це хибне уявлення, що недооцінює моральну, інтелектуальну і духовну місію, виконувати яку жінки призначені нарівні з чоловіками. Автор показала, що жінки можуть осилити йогу точно так же, як і інші науки і предмети, наприклад історію, право, філософію, природознавство, інженерна справа, медицину і т.д., що вивчаються в університетах. В даний час ми бачимо безліч жінок, які дорівнюють чоловікам або перевершують їх в будь-якій галузі. Все більше жінок тепер висуваються вперед і прагнуть досягти нових висот, для того щоб збагатити йогу, яка є одним з наших древніх спадщині.

Я буду цілком винагороджений, якщо ця книга буде добре прийнята всіма, особливо жінками, для кого її було написано.

ГІТА С. Айенгара
 ВСТУП

Коли пан П. X. Патвардхан з Орієнт Логман опублікував на мові маратхі «Йога Діпіка» - книгу мого батька, пана Б. К. С. Айенгара, «Прояснення йоги», він дуже наполягав, щоб я написала на маратхі книгу про йогу для жінок.

Я довго вагалася, але він продовжував наполягати. Я відчувала, що у мене немає ні інтелектуальних здібностей, ні мужності для того, щоб написати книгу, особливо про йогу, спеціально призначену відповідати запитам жінок; але тут раптово в мене вселила бадьорість моя мати - Амма, як я зазвичай її називала. «Ти повинна написати цю книгу, - сказала вона, - але не для того, щоб виставляти напоказ свої інтелектуальні досягнення. Бог дав йогу як неоціненний дар для жінок, і ти зобов'язана розповісти про це світу ». Висловлювання моєї матері, підтверджені її життєвим досвідом, були для мене більш цінними, ніж мої знання, отримані з книг.

Моя мати була праведною жінкою, і вона вела життя, засновану на високих моральних ідеалах. Мати не читала нам моралей, але її джняна (знання), бхакті (відданість), карма (почуття обов'язку) і йога знаходили вираження в її діях і повсякденному житті. Вона була зразком для всіх нас, втіленням справжньої жіночності. Спонукальний поштовх для написання цієї книги дала моя мати.

З почуттям смирення я написала кілька глав і віддала їх пану Патвардхану на рецензію. Він схвалив мову і виклад і рекомендував мені продовжувати роботу.

У мене пішло кілька років на те, щоб завершити книгу. Коли книга була написана, пан Патвардхан запропонував мені підготувати англійський переклад з оригіналу на маратхі, з тим щоб вона принесла користь жінкам в усьому світі. Це пропозиція виявилася для мене занадто несподіваним для того, щоб відразу відповісти «так», так як у мене є свої труднощі в англійській мові. Врешті-решт мені довелося скористатися послугами перекладача, з тим щоб правильно передавати мої думки і досвід на цій мові.

Я звернулася до мого друга пана П. Р. Шинде з проханням перевести книгу, однак він не відразу погодився. Я намагалася залучити інших, але ніхто, крім нього, не був здатний виконати цю роботу. І все-таки пан Шинде пішов мені назустріч і перевів книгу. Він зробив це вельми успішно, зберігши всі нюанси оригіналу, за що я глибоко йому вдячна. Я також вдячна пану Патвардхану, без наполягань якого ця книга не побачила б світу.

Перш ніж зважитися писати цю книгу, я задумалася над економічним і соціальним становищем жінок наших днів і минулих століть. Соціальна та політична обстановка, статус і економічні умови жінок в минулому давали їм можливість вести просте життя; вони не знали тих труднощів, які обтяжують сучасних жінок незалежно від їх соціального стану. Економічна ситуація, така, що вона змушує жінок вносити свій вклад в справу стабілізації життєвих умов, щоб уникнути тривог в сьогоденні і майбутньому. Тепер на неї покладено подвійне завдання - подолання фінансових труднощів і збереження гармонії в родині. Їй необхідно зберігати абсолютний здоров'я і гармонію, щоб протистояти стресам і напруженості життя. Йога може принести їй потрібне полегшення, якщо вона протягом дня виділить трохи часу для вправ.

Рідко буває, щоб учень знайшов гуру і батька в одному і тому ж особі. В цьому відношенні я вважаю себе подвійно щасливою. Анна - мій батько - мій гуру. Він ніколи не намагався нав'язувати мені своїх думок або думок, так само як і йога садхану. Йогу я вибрала по своєму бажанню. Правда, йоги я вчилася у нього. Навчаючи мене йоги, батько звертався зі мною не як зі своєю дочкою, а як з ученицею. Я знаю, що він дуже вимогливий як учитель. Він прихильник суворої дисципліни і уважно контролює виконання вправ, але для його звернення з учнями характерно м'яке переконання, а не сувору догану. Він розраховує на дисципліну і глибоке увагу своїх учнів. Хіба йога садхана не їсти найбільша з дисциплін ?!

Факт, що життя являє собою суміш щастя і печалі, є незаперечним. Так і повинно бути, інакше життя не мало б сенсу і позбулася б своєю суттю. Йога вчить спокійно сприймати як щастя, так і печаль. Отже, я переповнена радістю, представляючи моїм читачам свою книгу «Йога - коштовність для жінок», і в той же час ця радість забарвлена ??сумом тому, що моєї матері немає більше на світі, щоб розділити зі мною мою радість, так як це вона своїми настановами і особистим прикладом вела мене до більш високим горизонтів. Я ніколи не зможу належним чином висловити переповнює мене подяку моїм батькові й матері, що стали моїми гуру, хіба що тим, що завжди і з усією щирістю буду слідувати по стежці йоги, як вони мене вчили.

Ця книга написана на основі мого багаторічного досвіду і спостережень з однією лише метою: привернути увагу до специфічних проблем, з якими стикаються жінки. Однак це стосується також і чоловіків, так як йога корисна і їм в рівній мірі, як і жінкам. У цій книзі дано опис простих прийомів йоги для жінок, і я рада поділитися своїм досвідом з моїми сестрами за допомогою даного викладу.

Я глибоко вдячна пану Мохану Веллінг, яка взяла на себе важку працю в підготовці знімків і надав в моє розпорядження свою студію.

Я вдячна міс Раманбен Моті, намалювати анатомічні схеми для книги.

Мій брат Прашант і сестра пані Ваніта Срідхаран надали мені величезну допомогу в підготовці рукопису; крім того, Ваніта добровільно запропонувала зніматися для книги в різних йогасанах під час своєї вагітності. Це цінні знімки, які показують, що жінки навіть в цей період свого життя можуть займатися йогою.

Я в боргу перед пані Сільвою Мехта за допомогу в редагуванні рукопису і перед пані Рао за друкування останнього машинописного тексту.

Я вдячна моєму батькові, пану Б. К. С. Айенгар, і пану Джорджу Аллену і фірмі «Унуін лімітед» (Великобританія) за дозвіл використовувати ряд рекомендацій з книги мого батька «Прояснення йоги».

Я зобов'язана фірмі «Елайд Паблішерз прайват лімітед» (Делі) за видання цієї ілюстрованої книги і за те, що вони піднесли її широкому загалу, і головним чином моїм сестрам на Сході і Заході.

СПИСОК СКОРОЧЕНЬ
 БГВАХІ. Уп.Й. Уп.К. Уп.МСМунд. Уп.ПЙСPaг.ХЙПЧСШС  - Бхагавадгіта- Вагбхатта Аштанга Хрідая- Иша Упанішада- Йога Упанішада- Катха Упанішада- Ману Смріті- Мундака Упанішад- Патанджалі Йога Сутра- Рагхувамша- Хатха Йога Прадіпіка- Чарака Самхіт- Шива Самхита

Перша допомога при ураженні електричним струмом |  Глава перша ПЕРШІ КРОКИ У йозі
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати