Головна

Вчителі та навчання

  1.  I. Вступне слово вчителя
  2.  III. ІСТОРІЯ, розповідає вчитель ЙОГИ
  3.  III. Плата за навчання
  4.  IV. лжеучителями
  5.  Text_1C _ОБУЧЕНІЕ В АНГЛІЇ
  6.  VI. лжеучителями
  7.  Ангели, Архангели і Вознесіння Вчителі

Щодо легко викладати академічний предмет, дуже складно навчати мистецтву, але найважче бути вчителем йоги, тому що вчитель йоги критичний до самого себе і безперервно коригує власну практику. Мистецтво йоги абсолютно індивідуально і носить практичний характер. Вчителі йоги повинні повністю знати функції людського тіла; вони повинні розуміти психологію поведінки людей, які до них приходять. Вони повинні знати, як реагувати на цю поведінку, а так само допомагати, захищати і убезпечити своїх учнів.
 Учитель повинен мати багато якостей, і я б хотів зупинитися тільки на основних з них, щоб ви вловили, усвідомили і працювали над ними. Пізніше ви зможете відкрити для себе багато інших методики. Учитель повинен бути чистим, розумним, користуватися довірою, не боятися приймати виклик, турботливим, обережним, творчим, безстрашним, розуміючим, творили, повністю вірний і відданий своїй предмету, розсудливим, сумлінним, критичним, повним ентузіазму, веселим, цнотливим і спокійним. У своєму підході вчитель повинен бути сильним, наполегливим і позитивним. Він повинен бути позитивним, пробуджуючи в учнях впевненість в успіху, і критичним по відношенню до самого себе, критично оцінюючи власну практику і ставлення. Учитель повинен завжди вчитися. Він вчиться у своїх учнів, і він повинен мати достатній смиренням, щоб зізнатися їм, що до цих пір перебуває на стадії вивчення свого мистецтва.
 Відносини між учителем і учнем подібні відносинам чоловіка і дружини і відносинам батька і сина. Це дуже наповнені і складні взаємини. Як у відносинах чоловіка і дружини, надзвичайно близьких, вчитель зобов'язаний ревниво стежити, щоб його учні не впали, і допомагати їм протягом усього їхнього практики. У той же час, як люблячий батько по відношенню до зростаючого синові, учитель повинен дотримуватися певної дистанції. Завдання вчителя - захищати і направляти своїх учнів, щоб вони не впали з того шляху, по якому йдуть. Учні ж повинні застосовувати те, що їм дає вчитель, щоб не впасти в яму власних помилкових уявлень. Між вчителем і учнем існує двосторонній обмін, що полягає в любові, захопленні, відданості і самовіддачі.
 Я дуже добре пам'ятаю, як в ті часи, коли Індія була під владою Англії і Франції, індуси, які поверталися з Європи, зазвичай вішали на свій будинок таблички: "Повернувся з Франції" або "Повернувся з Англії", як якщо б вони ставали особливими або привілейованими людьми. Подібне відбувається зараз в йозі. Західні студенти приїжджають в Індію навчатися йозі, а потім по всьому світу з'являються вчителя, "які повернулися з Індії". Дуже шкода, що багато людей, які пройшли невеликий курс навчання, оголошують себе вчителями йоги. Тільки Богу відомо, наскільки багатий їхній досвід і яка якість їх роботи. Люди, які приходять до таких вчителям, теж відповідальні за результати навчання, так як вони не перевіряють свого вчителя, чи дійсно він володіє знанням. Учням теж потрібно мати орлині очі, щоб спостерігати за своїм учителем.
 Сьогодні багато людей називають себе гуру, йогами або йогинями. Це не правильно. Вчителів не можна називати гуру, а гуру не можна сприймати як простих вчителів. Гуру є той, хто розсіює темряву і приносить світло. Гуру - це той, хто завжди захищає своїх учнів, щоб вони не змогли стати жертвами обставин, і змушує їх працювати більше і більше над розвитком їх смирення і скромності. Гуру виконує роль моста. Він володіє досвідом істини, гуру відіграє роль моста, який допомагає іншим наблизитися до Бога. Гуру є знаряддя Бога, сила якого спрямована на те, щоб розворушити тих, хто ще не зрозумів духовної цінності життя, щоб привести таких людей до Бога.
 Жити духовно означає жити сьогоденням. Ви одухотворені під час ваших занять до тих пір, поки не думаєте ні про що інше, крім практики. У той момент, коли ваш розум блукає десь ще, можливо ви думаєте про людину, якого ви зустріли на вулиці або згадуєте слова, які вам хтось сказав на роботі, - навіть якщо ви в цей момент практикуєте йогу, важливо не те , що ви зараз робите, а то, що відбувається у вашому розумі.
 Йога приносить стійкість тіла, ясність розуму і чистоту серця. Це спокій, і інші люди помічають це стан спокою. Розвивайте цю вищу силу спокою, радості і насолоди. Тоді інші, бачачи таку радість в вас, скажуть: "Я теж хочу радіти". Ви є справжнім помічником суспільства, коли учень приходить до вас, а не ви до нього. У цьому ознака чистого навчання і чистого спілкування.
 У моєму методі навчання, у міру того як я навчаю вас безлічі поз, я безперервно утримую вашу увагу по два-три, іноді по чотири години, не дозволяючи вашому розуму відволікатися. Ті, хто займався у мене, випробували це. Коли я веду заняття три-чотири години поспіль, помічають чи учні, що минуло стільки часу? Ні. Протягом чотирьох годин я утримую їх у одухотвореним стані. Якщо вони перебувають у одухотвореним стані протягом чотирьох годин з кожних двадцяти чотирьох, я можу сказати, що я роблю щось хороше в цьому світі!
 Припустимо, що я прошу вас зайнятися медитацією, закрити очі і залишатися в мовчанні. Припустимо, я теж повинен при цьому закрити очі. Чи можу я знати при цьому, що відбувається у вашому розумі? Потім ви скажете, що ваш стан було духовним, але я відповім, що в ньому не було натхненності, бо ваш розум десь блукав. Це не мій метод навчання. Моє навчання приходить ззовні, але при цьому я змушую ваші внутрішні органи протягом чотирьох годин перебувати в стані усвідомлення, зосередження на чомусь одному. Так що мені не потрібен сертифікат, щоб визначити, чи є ця практика фізичної або духовної йогою. Коли я навчаю, я знаю, що протягом чотирьох годин я не дозволю вашому розуму блукати. Коли я навчаю, я наповнюю вас - ви повністю усвідомлюєте своє тіло, розум, почуття і розум.
 Я дуже активний, коли веду заняття. Чи означає це, що я не медитую? Ви можете медитувати, сидячи в кутку, але я постійно рухаюся і при цьому медитую. У чому ж різниця? Сидіти в кутку з закритими очима ще зовсім не означає медитувати - це може бути просто спустошеність. Деякі люди кажуть, що я просто вчитель фізкультури, тому що під час уроку я торкаюся до тіл своїх учнів, поправляю їх, прошу витягнутися тут або там. Проте я одночасно усвідомлюю і те, що відбувається у мене всередині, і зовнішній світ. Коли ви сидите з закритими очима, ви усвідомлюєте, що відбувається у вашому внутрішньому світі, але не усвідомлюєте світ зовнішній. Я теж дивлюся всередину себе, але з тим же увагою я спостерігаю і за світом навколо мене. В іншому випадку, як би мені вдавалося під час уроку допомагати такому числу учнів? Коли вони роблять помилку, я негайно поправляю їх. Таким чином, проводячи урок для п'ятдесяти або трьохсот учнів одразу, я повністю зібраний. Коли людина повністю зібраний, коли він одне ціле, це називається медитацією. Як я можу не медитувати, якщо я встигаю помічати помилки трьохсот чоловік?
 Але коли ви закриваєте очі і говорите, що медитуєте, ви не помічаєте навіть власних помилок. Я міг би простосесть поруч з вами і говорити вам: "Роби це так, а тепер роби так", але це відсунуло б мене від моїх учнів. Замість цього я підходжу до учня, який робить щось не так, і поправляю його, так як він теж повинен побачити той світ, який бачу я.
 Я не маю нічого проти виявлення помилок моїх власних учнів, які самі вже навчають йоги. Іноді я проводжу заняття для п'ятдесяти або шістдесяти чоловік, більше половини з яких - вчителі йоги. Після того як я деякий час спостерігаю за класом, я бачу, що вони вчать йоги без власної практики. Зараз я говорю про своїх власних учнів, так що ви повинні цінувати це. Коли таке трапляється, насамперед я проводжу то, що ви могли б назвати шоковою терапією. Коли вчитель говорить, що сам він не практикує, але тим не менш знає, що він робить, я говорю йому, що повинен перестати вчити людей, якщо він не практикує сам. На Заході люди відправляються на заняття, навіть не перевіривши рівень вчителя. Як учитель перевіряє учнів, так і вони повинні відчувати майстерність свого вчителя, перш ніж прийняти його як вчителя. Лікар не може виписувати ліки без належної підготовки. Учні повинні давати ліки своєму вчителеві, якщо вони знають, що його майстерність ще не досягло необхідного рівня. Це можна назвати моральним обов'язком. Навчання, поєднане з практикою, етично, але не етично, якщо вчитель, який навчає учнів, неправильно виконує пози.
 Йогу не можна вивчити за допомогою лекцій. Йоги потрібно навчати через сприйняття і практику. Учням дуже легко визначити, хороший у них учитель чи ні. Я не звинувачую вчителів; я покладаю відповідальність на учнів, які приходять до вчителя і не оцінюють його рівня. У той момент, коли учень починає оцінювати вчителя, останній зауважує, що за ним пильно спостерігають. Це дозволить йому зрозуміти, як мало він ще знає, це змусить його більше практикувати, і, може бути, він стане хорошим учителем. Таким чином, рішення повинні приймати самі учні.
 Офіційні дипломи вчителів не мають великої цінності. Важливим є те, як учитель підходить до процесу навчання. Світ чистий, Атман чистий, але, на жаль, в цьому світі є розбещені люди. У міру того як йога стає все більш популярною на Заході, все більше людей починають вчити йоги, стверджуючи, що працюють за методом Айенгара. Багато хто використав моє ім'я і досі прикриваються ним, навчаючи при цьому того, чому я нікого ніколи не вчив. Коли в Англії класи йоги стали проводитися офіційно, з дозволу Управління освіти, багато людей зверталися до цієї державної структури з проханням про видачу їм ліцензії на викладання, стверджуючи при цьому, що навчалися у мене, хоча це була неправда. Коли Управління освіти виявило, що багато методики цих вчителів відрізнялися від моїх, вони зажадали підтвердження того, що ці вчителі дійсно були підготовлені і навчені мною чи моїми довіреними учнями. З цієї причини я сам увів сертифікати для вчителів, щоб дотримувалася однакова система, щоб ніхто не міг сплутати одні методи навчання з іншими. За цими свідченнями, кожен може визначити, хто дійсно був моїм безпосереднім учнем. Крім цього, ці свідчення не мають ніякої цінності. Якщо вчитель хоче продовжити свою освіту в цій галузі, він може продовжувати вчитися і отримати більш серйозний диплом, як і в будь-який інший галузі освіти. Якщо вам вистачає вашої початкової освіти, нехай буде так. Якщо ви бажаєте отримати середню освіту, це теж добре. Якщо ви хочете захистити дисертацію або добитися чогось ще більшого - це ваше бажання, все в ваших руках, але диплом не грає при цьому ніякої ролі. Важливо тільки те, чи щирі ви, скромні ви, милосердними ви. Ви повинні бути милосердними і безжалісні одночасно. Ви повинні розуміти, коли ви можете бути співчувати і коли ви не можете дозволити собі шкодувати своїх учнів, якщо ви хочете допомогти їм вирішити їхні проблеми.
 Якщо ви вчитель, не заходьте за межі своїх знань. Якщо учень перенапружується, або ви просто не впевнені в тому, що він робить щось правильно, скажіть йому, що ви вчитель і що йому слід вас слухатися. В цьому випадку ви можете направляти учня з тією швидкістю, в якій ви впевнені. Тоді вам будуть довіряти. Йога заснована на правдивості. Навіть якщо мені знайоме насолоду в позі, яку я виконую, я також знаю ті муки, які вона може викликати у вас. Виконуючи, приміром, натараджасану, я знаю, як можна розслабитися навіть під час витягнення, але моїм учням це невідомо. У них вона викликає втому. Вони не дозволяють своєї енергії текти вільно. Вони блокують енергію, намагаючись виконати цю позу, а потім називають це перенапруженням. Я називаю це недостатнім розтягуванням. Вони перенапружують мозок, але недостатньо витягають тіло. Напруженість і втому в цьому випадку виникають в їх мозку. Першим втомлюється людський мозок. Тіло витримує навантаження довше. Ви повинні вміти розрізняти ці два види втоми.
 Ті учні, які настільки старанно і відчайдушно працюють над позою, що швидко втомлюються і виснажуються, виконують асани розділено. Вони не знають, як їм рівномірно витягнути все своє тіло. Якщо ви перерозтягуються одну сторону, ви висушує цю частину тіла. Не важливо, початківець чи ви вчитель або у вас вже досвідчені учні. Хто в змозі виміряти ступінь перенапруги? Перерозтягнення означає болісну біль. Втома негайно виникає в тій частині тіла, яку ви перерозтягуються, а не приходить після занять. Якщо ви вважаєте, що перенапружуєтеся, але при цьому не відчуваєте болю, це тільки розумовий бар'єр. Ви думаєте: "Я занадто сильно витягуюся, бо я не повинен перенапружуватися", і сама ця думка заважає вам просуватися далі у виконанні асани.
 Коли втомлюється моє тіло, я говорю, що втомлено моє тіло; я ніколи не говорю, що я втомився. Якщо втомлюється мій розум, я виконую халасану і повертаю йому енергію, а якщо втомлюється моє тіло, я виконую напів-хала-сану і наповнюю його клітини енергією. Можливо, коли ви втомлюєтеся, ви виконуєте пози стоячи. Ви вже втомилися, а потім ви додатково перенапружуєтеся в позах стоячи; природно, при цьому ви втомлюєтеся ще більше. Ви повинні вміти розрізняти - що вам робити, як довго це робити і коли це робити.
 Я хотів би задати вам одне питання. Коли вчителю слід закінчувати заняття? Якщо ви вчитель, то в який момент ви повинні сказати групі учнів: "Все, на сьогодні досить"? Кожен знає, як потрібно починати заняття, але ніхто не знає, як його завершувати. Дуже важливо знати, коли потрібно закінчити заняття. Якщо учні не можуть більше виконувати те, що я прошу, я говорю: "Досить!" Так я завершую заняття. Ви можете розуміти, що людина володіє величезними запасами енергії, але вам також слід вміти визначати момент, коли він вже не в змозі продовжувати роботу. Чи звертаєте ви увагу на колір шкіри учня, коли він приходить на заняття і коли він йде з нього? Чи звертаєте ви увагу на зміни у відтінку його шкіри під час заняття? Уважні ви, учитель, до таких речей? Один лише погляд на шкіру учня дозволяє мені зробити висновок, що він вже не здатний ефективно працювати сьогодні. Мистецтво навчання так само полягає в тому, щоб знати, коли слід зупинитися. Я можу вважати вас досвідченим учителем, тільки якщо ви вмієте визначати цей момент для кожного учня. Проблема полягає не в якості того, чого ви навчаєте. Ви можете перевантажувати своїх учнів, підсвідомо вибудовуючи культ власної особистості, ви можете просто боятися зупинитися.
 Ви не можете стати чудовим учителем, якщо ви не новатор. У одних людей шия довга, а у інших коротка. У одних груди вузька у верхній частині і широка в нижній, а у інших - навпаки. У одних хребет сильний, а у інших слабкий. Людина може володіти потужним інтелектом, але при цьому у нього буде повністю відсутнім зв'язок з власним тілом. Спілкуючись з людьми і розуміючи їх емоційні проблеми, я вивчаю пози, що приносять емоційну стабільність. Я знаю, які типи асан впливають на печінку, які на селезінку, які на нирки, а які на серце. Я дізнаюся на своєму досвіді, як розтягувати печінка, як стискати її, як викликати поздовжні руху печінки, шлунка і кишечника. Ось як я вчився і продовжую вчитися. Так що я так само повинен бути творцем, коли я веду заняття.
 Є дві форми навчання. Одна полягає в поясненнях в залежності від вашого розуму. Друга полягає в знанні слабкостей своїх учнів і розумінні того, як їм можна пояснити те, що ви маєте на увазі. Другий спосіб вимагає творчого підходу. Я виробив і використовую обидва способи: я можу пояснювати з позиції розуму, але я також вмію розпізнавати слабкості розуму і тіла моїх учнів і вести заняття так, щоб вони зрозуміли мене і правильно виконували. У цьому секрет мого навчання.
 Коли я був молодий, коли суспільство мене абсолютно не визнавало, я був песимістом. Люди вважали мене божевільним. Але через п'ятдесят років мої старання і помилки привели мене до нинішнього стану, в якому я ясно усвідомлюю все, що я роблю і чого навчаю. Людині властиво помилятися. Найбільші і розвинені люди робили помилки. Я навчав безліч високодуховних людей світу: учених, художників, філософів, священиків. Невже ви думаєте, що я нічому не вчився у них? Я все ще вчуся.
 Перше, про що завжди повинен пам'ятати вчитель, це те, що його учні, ті, хто займається у нього зараз, такі ж важливі люди, як і він сам. Всі ті, кого я вчив, стали для мене моїми дітьми. І тепер я турбуюся про те, як мої діти будуть ставитися до моїм онукам!

 Йога як мистецтво |  глосарій


 практичний підхід |  мистецтво обережності |  мистецтво зцілення |  Повернення до витоків | " Йога Сутри "Патанджалі |  пранаяма |  Енергія і божественна милість |  Медитація і йога |  природа медитації |  Від тіла до душі |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати