Головна

Глава 11.

  1.  Don: (амер.) Глава сім'ї. Див. Boss.
  2.  I. ГЛАВА Про самадхи
  3.  I. ГЛАВА хлопця строфи
  4.  II. ГЛАВА Про ДУХОВНОЇ ПРАКТИЦІ
  5.  II. ГЛАВА Про СЕРЙОЗНОСТІ
  6.  III. ГЛАВА Про ДУМКИ
  7.  III. Глава про думки

1. Учитель сказав: «Щодо ритуалу і музики наші предки були недосвідченими людьми, нащадки ж є благородними мужами. Якщо я буду застосовувати їх, я піду за предками »[[81]].

3. Серед учнів Кун-цзи найвидатнішими в справах практичної моралі були Янь Юань, Мінь Цзи-пянь, Жань Бо-ню, Чжун-гун [[82]]; в умінні говорити - Цзай Во, Цзи-гун; в справах політики - Жань Ю, Цзи-лу; в літературі - Цзи-ю, Цзи-ся.

11. Цзи-лу запитав про те, як служити духам. Учитель відповів :. «Не навчившись служити людям, чи можна служити духам?»

«Я насмілюся дізнатися, що таке смерть».

відповів: «Не знаючи, що таке життя, чи можна знати смерть?»

15. Цзи-гун запитав: «Хто краще: Цзи-чжан або Цзи-ся?» Учитель відповів: «Цзи-чжан допускає крайності, Цзи-ся не встигає здійснювати». Цзи-гун сказав: «Значить, Цзи-чжан краще». Учитель сказав: «Допускати крайності так само погано, як і не встигати здійснювати».

16. Цзи-ши [[83]] був багатшим Чжоу-гуна, але Цю збирав для нього ще й збільшував його стан. Учитель сказав: «Це не мій учень! Ви можете з гучними криками обрушитися на нього! »

17. Чай - простий, Шань - несообразітелен, Ши - скритний, Ю - негнучкий [[84]].

18. Учитель сказав: «Мораль Хуея близька до досконалості, але він часто бідує. Си порушив волю

, Багатіє, проте його судження точні ».

23. Цзі Цзи-Жань [[85]] запитав: «Чи можна назвати Чжун Ю і Жань Цю великими сановниками?» Учитель відповів: «Я думав, що ви запитаєте мене про інших людей, але ви запитали мене про Ю і Цю. Ті, хто називаються великими сановниками, служать государю, виходячи з правильних принципів. Якщо вони не можуть так поступати, то йдуть у відставку. Нинішні ж Ю і Цю можуть бути названі звичайними сановниками ».

сказав: «Значить, вони у всьому підкоряються вищим?» Учитель відповів: «Якщо їм накажуть вбити батька або государя, вони не виконають

».

24. Цзи-лу направив Цзи-гао в Бі

начальника повіту. Учитель сказав: «Погубили сина іншої людини». Цзи-лу сказав: «Там є народ і вівтарі духів землі і зерна, чому потрібно читати книги, щоб вважатися освіченою?» Учитель сказав: «Тому-то я і не люблю таких, як ви, жвавих на мову людей» [[86 ]].

 Глава 9. |  Глава 12.


 Глава 1 [[1]]. |  Глава 2. |  Глава 3. |  Глава 4. |  Глава 5. |  Глава 6. |  Глава 7. |  Глава 8. |  Глава 13. |  Глава 14. |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати