На головну

Організаційний звіт Центрального Комітету РКП (б). 17 квітня

1.  II. Порядок дня. Звіт ЦК. Звіт Думській фракції
  2.  III 1 квітня 68, 69
  3.  III 10 квітня 80
  4.  III 11 квітня 80
  5.  III 12 квітня 81
  6.  III 13 квітня 81
  7.  III 14 квітня 81

Товариші! Я думаю, що звіт ЦК, надрукований в "Известиях ЦК", [65] в сенсі деталей є абсолютно достатнім, і тут, в орготчете ЦК, його там не слід.

Я вважаю, що організаційний звіт ЦК повинен складатися з трьох частин.

Перша частина повинна трактувати про організаційні зв'язки партії з робочим класом, - про тих зв'язках і тих апаратах масового характеру, які облягають партію і за допомогою яких партія здійснює керівництво робітничим класом, а робітничий клас перетворюється в армію партії.

Друга частина звіту, по-моєму, повинна трактувати про тих організаційних зв'язках і про тих апаратах масового характеру, за допомогою яких робітничий клас зв'язується з селянством. Це - державний апарат. За допомогою державного апарату робітничий клас, під керівництвом партії, здійснює керівництво над селянством.

Третя частина і остання повинна стосуватися самої партії, як організму, що живе своїм особливим життям, і як апарату, що дає гасла і котрий перевіряє їх здійснення.

Я переходжу до першої частини звіту. Я говорю про партію, як про авангард, і про робітничий клас, як про армію нашої партії. Може здатися за аналогією, що тут відносини такі ж, як і в області військової, т. Е. Партія дає накази, по телеграфу передаються гасла, а армія, т. Е. Робітничий клас, здійснює ці накази. Таке уявлення в корені невірно. У політичній сфері справа йде набагато складніше. Справа в тому, що у військовій області армію створює сам командний склад, він сам її формує. Тут же, в політичній сфері, партія своєї армії не створює, а її знаходить, - це робітничий клас. Друга відмінність полягає в тому, що у військовій області командний склад не тільки створює армію, а й годує її, одягає і взуває У політичній сфері таких явищ ми не маємо. Партія не годує, чи не взуває і не одягає свою армію робітничий клас. Саме тому в політиці справа Обст! багато складніше. Саме тому в політиці не клас залежить від партії, а навпаки. Ось чому в політичній сфері для того, щоб здійснити керівництво авангарду класу, т. Е. Партії, необхідно, щоб партія облягала широкою мережею безпартійних масових апаратів, які є щупальцями в руках партії, за допомогою яких вона передає свою волю робітничого класу, а робітничий клас з розпорошеною маси перетворюється в армію партії.

Так ось, я переходжу до розгляду того, які ці апарати, ці приводні ремені, що з'єднують партію з класом, які ці апарати, і що встигла зробити партія за рік в сенсі зміцнення цих апаратів.

Перший, основний приводний ремінь, перший, основний передавальний апарат, за допомогою якого партія зв'язується з робочим класом, - це профспілки. За рік діяльності, якщо брати цифри по зміцненню цього основного приводного ременя, провідного партію до класу, партія підсилила, зміцнила свій вплив у керівних органах спілок. Я не торкаюся ВЦРПС. Його склад всім відомий. Я не торкаюся також ЦК спілок. Я маю на увазі, головним чином, губпрофсовети. У минулому році, до XI з'їзду нашої партії, з дожовтневим стажем було голів губернських рад профспілок 27%, а в цьому році більше 57%. Успіх не дуже великий, але все ж успіх. Він говорить про те, що керівні елементи нашої партії зі стажем дожовтневим тримають в руках основні нитки спілок, за допомогою яких вони пов'язують партію з робітничим класом.

Я не буду торкатися складу профспілок робітників в цілому. Цифри говорять, що до минулого з'їзду членів спілок значилося близько 6 мільйонів. У нинішньому році, до цього з'їзду, 4.800.000. Начебто крок назад, але це тільки здається. У минулому році, - нехай буде мені дозволено сказати тут правду! - Союзи представляли дуті величини. Цифри, які давалися, неточно відображали дійсність. Цифри, дані до цього з'їзду, хоча і менше торішніх, але більш реальні і більш життєві. В цьому я вбачаю крок вперед, не дивлячись на зменшення чисельного складу профспілок. Таким чином, перетворення профспілок з дутих і полуказенних в дійсно живі союзи, які живуть спільним життям зі своїми керівними органами, з одного боку, і підвищення відсотка керівних елементів партії в губернських органах спілок від 27% до 57% - з іншого, - ось той успіх , який ми за цей рік констатуємо в діяльності нашої партії по зміцненню профспілок.

Але не можна сказати, щоб в цій області все було гаразд. Первинні осередки спілок - фабзавкоми - не скрізь ще наші. Так, наприклад, з 146 існуючих в Харківській губернії фабзавкомов 70 не мають в своєму складі жодного комуніста. Але ці явища поодинокі. Загалом потрібно визнати, що розвиток профспілок в сенсі зміцнення впливу партії як в губернських, так і в низових осередках безумовно пішло вперед. Цей фронт треба вважати забезпеченим за партією. В області спілок у нас сильних супротивників немає.

Другий приводний ремінь, другий передавальний апарат масового характеру, за допомогою якого партія зв'язується з класом, - це кооперативи. Перш за все я маю на увазі споживчу кооперацію, її робочу частину, потім сільськогосподарську кооперацію, оскільки вона охоплює сільську бідноту. До XI з'їзду полягало в робочих секціях Центросоюзу близько трьох мільйонів чоловік. В цьому році, до цього з'їзду, є певний приріст: 3.300.000. Це дуже мало. Але все ж у наших умовах, в умовах непу, це являє крок вперед. Якщо вважати на кожного робітника з 3 їдця в родині, то виходить, що кооперативи мають близько 9 мільйонів робочого населення, організованого, як споживачі, навколо споживчої кооперації, де вплив партії зростає день у день ...

До минулого з'їзду у нас не було даних щодо того, наскільки сили партії великі в споживчій кооперації, 2-3-5%, не більше. До цього з'їзду ми вже маємо в губернських органах Центросоюзу не менше 50% комуністів. Це знову-таки крок вперед.

Трохи гірші справи в сільськогосподарських кооперативах. Самі-то вони ростуть безумовно. У минулому році, до з'їзду, сільськогосподарські кооперативи об'єднували не менш 1.700.000 селянських господарств. В цьому році, до цього з'їзду, вони об'єднують не менше 4.000.000 селянських господарств. Тут є певна частина бідноти, яка тяжіє до пролетаріату. Саме тому цікаво з'ясувати, як зростав вплив партії в області сільськогосподарської кооперації. Цифр за минулий рік ми не маємо. Цього року виявляється (хоча ці цифри мені здаються сумнівними) комуністів в губернських органах сільськогосподарської кооперації не менш 50%. Якщо це вірно, то це - колосальний крок вперед. Гірше йде справа в низових осередках, де ми все ще не в силах вивільнити первинні кооперативи з-під впливу ворожих нам сил.

Третій приводний ремінь, що з'єднує клас з партією, - це союзи молоді. Навряд чи треба доводити все колосальне значення союзу молоді і взагалі молоді в справі розвитку нашої партії. Цифри, які ми маємо, говорять про те, що в минулому році, до XI з'їзду, вважалося у нас в складі союзу молоді не менше 400.000 членів. Потім в середині 1922 року, коли пішла скорочення штатів, коли броня була ще недостатньо здійснена, коли союз молоді ще не був в змозі пристосуватися до нових умов, число членів впало до 200.000. Тепер, особливо з осені минулого року, ми маємо колосальний ріст союзу молоді. У складі союзу налічується не менше 400.000 членів. Саме втішне - це те, що союзи молоді ростуть в першу чергу за рахунок робочої молоді. Зростання їх падає насамперед на райони, де у нас піднімається промисловість.

Ви знаєте, що основна діяльність союзу молоді серед робітників - це школи фабзавучу. Цифри в цій області говорять, що в минулому році, до XI з'їзду, ми мали близько 500 шкіл фабзавучу з кількістю членів у 44 тисячі. До січня цього року ми маємо понад 700 шкіл з кількістю членів у 50 тисяч. Але головне те, що приріст падає на робочий склад союзу молоді.

Як і попередній фронт, - фронт сільськогосподарської кооперації, - фронт молоді треба вважати особливо загрозливих, з огляду на те, що атаки супротивників нашої партії в цій області особливо наполегливі. Саме тут, в цих двох областях, необхідно, щоб партія і її організації напружили всі сили, щоб забезпечити собі переважний вплив.

Далі я переходжу до делегатських зборах робітниць. Це теж, може бути, і непомітний для наших організацій, але дуже важливий, істотний приводний механізм, що з'єднує нашу партію з жіночою частиною робітничого класу. Цифри, які ми маємо, говорять наступне: в 57 губерніях і 3 областях в минулому році, до XI з'їзду, ми мали близько 16.000 делегаток з переважанням робітниць. В цьому році, до цього з'їзду, в тих же губерніях і областях ми маємо не менше 52.000 делегаток, причому з них 33.000 робітниць. Це колосальний крок вперед. Треба взяти до уваги, що це - фронт, на який ми до сих пір звертали мало уваги, а він має для нас величезне значення. Раз справа рухається вперед, раз є грунт для того, щоб цей апарат теж зміцнити, розширити і спрямувати щупальці партії для підриву впливу попів серед молоді, яку виховують жінки, природно, що однією з чергових завдань партії має бути те, щоб і на цьому фронті , безумовно угрожаемом, був розвинений максимум енергії.

Переходжу до школи. Я говорю про школах політичних, про совпартшкол і про комуністичні університетах. Це - теж апарат, за допомогою якого партія розвиває комуністичне просвіта, фабрикує командний склад по освіті, який сіє серед робочого населення насіння соціалізму, насіння комунізму і тим пов'язує партію духовними зв'язками з робітничим класом. Цифри говорять, що кількість слухачів совпартшкол в минулому році становило близько 22 тисяч. У цьому році їх не менше 33.000, якщо вважати і міські школи політграмоти, що фінансуються Главполитпросвета. Що стосується комуністичних університетів, що мають величезне значення для комуністичної освіти, то тут приріст маленький: було близько 6 тисяч слухачів, стало 6400. Завдання партії полягає в тому, щоб напружити зусилля на цьому фронті, посилити роботу з вироблення, по виковке командного складу комуністичної освіти .

Переходжу до друку. Друк не є масовим апаратом, масовою організацією, але, тим не менш, вона прокладає невловиму зв'язок між партією і робочим класом, - зв'язок, яка за своєю силою дорівнює будь-якому передавальному апарату масового характеру. Кажуть, що друк - шоста держава. Я не знаю, яка вона держава, але що вона має силу, велику питому вагу, - це безперечно. Друк - найсильніша зброя, за допомогою якого партія щодня, щогодини говорить з робітничим класом на своєму, потрібному їй мовою. Інших засобів протягнути духовні нитки між партією і класом, іншого такого гнучкого апарату в природі немає. Ось чому на цю область партія повинна звернути особливу увагу, і потрібно сказати, що тут вже ми маємо деякий успіх. Візьмемо газети. За повідомленими цифрам, в минулому році ми мали 380 газет, в цьому році не менше 528. Тираж в минулому році 2.500.000, але тираж цей полуказенний, не живий. Влітку, коли друк зазнала скорочення субсидій, коли друк виявилася перед необхідністю стати на власні ноги, тираж упав до 900 тисяч. До теперішнього з'їзду ми маємо тираж близько двох мільйонів. Значить, друк стає менш казенної, живе на свої кошти і є гострою зброєю в руках партії, даючи їй зв'язок з масами, інакше тираж не міг би зростати і триматися.

Переходжу до наступного передавальному апарату - до армії. На армію звикли дивитися, як на апарат оборони або настання. Я ж розглядаю армію як збірний пункт робітників і селян. Історії всіх революцій кажуть, що армія - це єдиний збірний пункт, де робітники і селяни різних губерній, відірвані один від одного, сходяться і, сходячись, виробляють свої політичні погляди. Не випадково, що великі мобілізації і серйозні війни завжди викликають той чи інший соціальний конфлікт, то чи інше масове революційне рух. Це відбувається тому, що в армії селяни і робітники найвіддаленіших кутів вперше зустрічаються один з одним. Адже зазвичай воронезький мужик не зустрічається з пітерцем, псковичі не бачить сибіряка, в армії ж вони зустрічаються. Армія є школою, збірним пунктом робітників і селян, і з цієї точки зору сила і вплив партії на армію мають колосальне значення, і в цьому сенсі армія є найбільший апарат, що з'єднує партію з робітниками і найбіднішим селянством. Армія - це єдиний всеросійський, всефедеративним збірний пункт, де люди різних губерній і областей, сходячись, вчаться і привчаються до політичного життя. І в цьому надзвичайно серйозному передавальному масовому апараті ми маємо такі зміни: відсоток комуністів до попереднього з'їзду становив 71/2, в цьому році він доходить до 101/2. Армія за цей час скоротилася, але якість армії покращився. Вплив партії збільшилася, і в цьому основному збірному пункті ми здобули перемогу в сенсі збільшення комуністичного впливу.

Комуністів серед командного складу, якщо взяти весь командний склад до командирів взводів включно, в минулому році було 10%, а в цьому році 13%. Якщо взяти комсклад, виключаючи командирів взводів, то в минулому році було 16%, а нині 24%.

Такі ті приводні ремені, ті масові апарати, які облягають нашу партію і які, пов'язуючи партію з робочим класом, дають їй можливість перетворитися в авангард, а робітничий клас перетворити в армію.

Така мережа зв'язку та мережу передавальних пунктів, за допомогою яких партія, на відміну від військового командного складу, перетворюється в авангард, а робітничий клас з розпорошеною маси перетворюється в дійсну політичну армію.

Успіхи, проявлені нашою партією в цих областях в частині зміцнення цих зв'язків, пояснюються не тільки тим, що досвід партії виріс в цій частині, не тільки тим, що самі засоби впливу на ці передавальні апарати удосконалилися, але і тим, що загальне політичне стан країни допомагало, сприяло цьому.

У минулому році ми мали голод, результати голоду, депресію промисловості, розпорошення робітничого класу та ін. В цьому році, навпаки, ми мали урожай, частковий підйом промисловості, що відкрився процес збирання пролетаріату, поліпшення становища робітників. Старі робочі, змушені раніше розкидатися по селах, знову притікає до фабрикам і заводам, і все це створює обстановку, політично сприятливу для того, щоб партія розгорнула широко роботу в частині зміцнення згаданих вище апаратів зв'язку.

Переходжу до другої частини звіту: про партію і державному апараті. Державний апарат є основною масовий апарат, що з'єднує робітничий клас, що стоїть при владі, в особі його партії, з селянством і дає можливість робітничого класу, в особі його партії, керувати селянством. Цю частину свого звіту я пов'язую безпосередньо з двома відомими статтями тов. Леніна. [66]

Багатьом здалася ідея, розвинена тов. Леніним у двох статтях, абсолютно нової. По-моєму, та ідея, яка розвинена в цих статтях, свердлила мозок Володимира Ілліча ще в минулому році. Ви пам'ятаєте, мабуть, його політичний звіт в минулому році. Він говорив про те, що політика наша вірна, але апарат фальшивить, що тому машина рухається не туди, куди потрібно, а згортає. На це, як пам'ятається, Шляпніков зауважив, що шофери не годяться. Це, звичайно, не так. Абсолютно невірно. Політика вірна, шофер чудовий, тип самої машини хороший, він радянський, а ось складові частини державної машини, т. Е. Ті чи інші працівники в державному апараті, погані, не наші. Тому машина фальшивить, і виходить в цілому спотворення правильної політичної лінії. Виходить не здійснення, а спотворення. Державний апарат, повторюю, по типу правильний, але складові частини його ще чужі, казенні, наполовину царсько-буржуазні. Ми хочемо мати державний апарат, як засіб обслуговування народних мас, а деякі люди цього держапарату хочуть перетворити його в статтю годування. Ось чому апарат в цілому фальшивить. Якщо ми його не виправимо, то з однієї лише правильної політичної лінією ми не підемо далеко: вона буде спотворена, вийде розрив між робочим класом і селянством. Вийде те, що хоча ми і біля керма, але машина не буде підкорятися. Вийде крах. Ось ті думки, які ще в минулому році тов. Ленін розвивав, і які тільки в цьому році він оформив в струнку систему реорганізації ЦКК і РСІ в тому сенсі, щоб реорганізований ревізійний апарат перетворився на важіль для перебудови всіх складових частин машини, для заміни старих непридатних частин новими, якщо ми дійсно хочемо машину рухати туди , куди їй слід рухатися.

В цьому суть пропозиції тов. Леніна.

Я міг би послатися на такий факт, як ревізія Орехово-Зуєвського тресту, організованого за радянським типом, покликаного до того, щоб виробляти максимум фабрикатів і постачати селянство, між тим як цей по-радянськи організований трест перекачував виробляються вироби в приватну кишеню на шкоду інтересам держави. Машина йшла не туди, куди їй потрібно було йти.

Я міг би послатися на такий факт, який мені днями розповів тов. Ворошилов. Є у нас така установа, зване Промбюро. Було таке установа на південному сході. У цьому апараті перебувало близько 2 тисяч працівників. Цей апарат був покликаний керувати промисловістю південного сходу. Тов. Ворошилов з відчаєм казав мені, що нелегко було впоратися з цим апаратом, і для управління ним потрібно було створити додатковий маленький апаратик, т. Е. Для управління апаратом управління. Знайшлися добрі люди:

Ворошилов, Ейсмонт і Мікоян, які взялися за справу по-справжньому. І виявилося, що замість 2 тисяч працівників в апараті можна мати 170. І що ж? Тепер справи йдуть, виявляється, набагато краще, ніж раніше. Раніше апарат з'їдав все, що виробляв. Тепер апарат обслуговує промисловість. Таких фактів безліч, їх багато, їх більше, ніж у мене волосся на голові,

Всі ці факти говорять лише про одне, - що наші радянські апарати, по типу правильні, складаються найчастіше з таких людей, мають такі навички і традиції, які перекидають по суті правильну політичну лінію. Від цього вся машина фальшивить, і виходить величезний політичний мінус, небезпека розриву пролетаріату з селянством.

Питання стоїть так: або ми хозаппарати покращимо, скоротимо їх склад, спростимо їх, здешевимо, укомплектувавши їх складом, близьким нашої партії по духу, і тоді ми доб'ємося того, для чого ми ввели так званий неп, т. Е. Промисловість буде виробляти максимум фабрикатів для того, щоб постачати село, отримувати необхідні продукти, і, таким чином, ми встановимо змичку економіки селянства з економікою промисловості. Або ми цього не доб'ємося, і буде крах.

Або ще: або самий державний апарат, податковий апарат буде спрощено, скорочений, з нього будуть вигнані злодії і шахраї, і тоді нам вдасться брати з селян менше, ніж тепер, і тоді народне господарство витримає. Або цей апарат перетвориться на самоціль, як було на південному сході, і все, що береться у селянства, доведеться витрачати на утримання самого апарату, - і тоді політичний крах.

Ось ті міркування, які, на моє переконання, керували Володимиром Іллічем, коли він писав ці статті.

У пропозиціях тов. Леніна є ще одна сторона. Він не тільки домагається того, щоб апарат був поліпшений, і керівна роль партії була посилена максимально, - бо партія будувала держава, вона повинна і поліпшити, - але він має на увазі, очевидно, і моральну сторону. Він хоче домогтися того, щоб в країні не залишилося жодного сановника, хоча б самого високопоставленого, по відношенню і до якого проста людина могла б сказати: на нього управи немає. Ось ця моральна сторона представляє третю сторону пропозиції Ілліча, саме ця пропозиція ставить завдання очистити не тільки держапарат, а й партію від тих сановніческіх традицій і навичок, які компрометують нашу партію.

Переходжу до питання про підбір працівників, т. Е. До того питання, про яке говорив Ілліч ще на XI з'їзді. Якщо ясно для нас, що наш держапарат за своїм складом, навичкам і традиціям непридатний, через що загрожує розрив між робітниками і селянством, то ясно, що керівна роль партії повинна висловитися не тільки в тому, щоб давати директиви, а й в тому, щоб на відомі посади ставилися люди, здатні зрозуміти наші директиви і здатні провести їх чесно. Не потрібно доводити, що між політичною роботою ЦК і організаційною роботою не можна проводити непрохідну межу.

Чи хтось із вас буде стверджувати, що досить дати хорошу політичну лінію, і справа скінчена. Ні, це тільки півсправи. Після того як дана правильна політична лінія, необхідно підібрати працівників так, щоб на постах стояли люди, які вміють здійснювати директиви, що можуть зрозуміти директиви, які можуть прийняти ці директиви, як свої рідні, і вміють проводити їх в життя. В іншому випадку політика втрачає сенс, перетворюється в махання руками. Ось чому Учраспред, т. Е. Той орган ЦК, який покликаний враховувати наших основних працівників як на низах, так і вгорі і розподіляти їх, набуває величезне значення. Досі справа велася так, що справа Учраспред обмежувалося урахуванням і розподілом товаришів по УКОМ, губкомам і обкомів. Далі цього Учраспред, просто кажучи, не пхав носа. Тепер, коли війна скінчилася, коли масові огульні мобілізації не мають більше місця, коли вони втратили будь-який сенс, що довела мобілізація тисячі, яка була доручена на плечі Центрального Комітету в. Торік і провалилася, бо огульні мобілізації при наших умовах, коли робота пішла вглиб, коли ми тримаємо курс на спеціалізацію, коли необхідно кожного працівника вивчати по кісточках, - огульні мобілізації тільки псують справу, не даючи ніякого плюса місцях, - тепер Учраспред вже не може замикатися в рамках губкомов і УКОМ.

Я міг би послатися на деякі цифри. Було замовлено XI з'їздом Центральному Комітету мобілізувати не менше тисячі московських працівників. Центральний Комітет врахував для мобілізації близько 1500. З огляду на хвороби мобілізованих і всяких причин вдалося мобілізувати лише 700; з них скільки-небудь придатними виявилися, за відгуками місць, 300 осіб. Ось вам факт, який свідчить про те, що огульні мобілізації старого типу, які проводилися в старі часи, тепер уже не годяться, тому що наша партійна робота пішла вглиб, вона дифференцировалась з різних галузей господарства, і огульно перекидати людей означає, по-перше, прирікати їх на бездіяльність і, по-друге, не задовольняти мінімальних потреб самих організацій, що вимагають нових працівників.

Я хотів би навести деякі цифри вивчення нашого промислового командного складу за відомою брошурі, [67] складеної Сорокіним, які працюють в Учраспред. Але перш, ніж перейти до цих цифр, я повинен сказати про ту реформу, яку Центральний Комітет в ході своєї роботи з обліку працівників справив в Учраспред. Раніше, як я говорив вже, Учраспред обмежувався рамками губкомов і УКОМ, тепер, коли робота пішла вглиб, коли будівельна робота розгорнулася всюди, замикатися в рамки УКОМ і губкомов не можна. Необхідно охопити всі без винятку галузі управління і весь промисловий комсклад, за допомогою якого партія тримає в руках наш хозаппарат і здійснює своє керівництво. У цьому сенсі і було вирішено Центральним Комітетом розширити апарат Учраспред як в центрі, так і на місцях, з тим, щоб у завідувача були заступники по господарської та за радянською частини і щоб у них були свої помічники з обліку комскладу по підприємствах і по трестам, по хозорганам на місцях і в центрі, в радах і в партії.

Результати цієї реформи не забарилися. За короткий термін вдалося врахувати промисловий комсклад, що охоплює близько 1300 директорів. З них виявляється 29% партійних і 70% безпартійних. Може скластися враження, що безпартійні переважають в сенсі їх питомої ваги в основних підприємствах, але це невірно. Виявляється, що 29% комуністів керують найбільшими підприємствами, що об'єднують понад 300 тисяч робітників, а 70% безпартійних директорів керують підприємствами, які охоплюють не більше 250 тисяч промислових робітників. Дрібними підприємствами керують безпартійні, а великими - партійні. Далі, серед директорів-партійців робочих втричі більше, ніж неробочих. Це говорить про те, що внизу з промислового будівництва, в основних осередках, не в приклад верхів, ВРНГ і його відділам, де комуністів мало, вже почалося оволодівання підприємств силами комуністів і перш за все робітниками. Цікаво, що за якістю свого, по придатності серед комуністів директорів виявилося придатних більше, ніж серед безпартійних. З цього випливає, що партія, розподіляючи комуністів по підприємствах, керується не тільки чисто партійними міркуваннями, не тільки тим, щоб посилити вплив партії в підприємствах, а й діловими міркуваннями. Від цього виграє не тільки партія, як партія, а й будівництво всього господарства, бо придатних директорів виявляється серед комуністів набагато більше, ніж серед безпартійних.

Ось перший досвід обліку нашого промислового комскладу, - новий досвід, як я сказав, що охоплює далеко не всі підприємства, бо 1300 директорів, врахованих у цій брошурі, складають тільки близько половини всіх тих підприємств, які ще повинні бути враховані. Але досвід показує, що тут поле невичерпно багате, і робота Учраспред повинна бути розгорнута на повну силу, щоб дати партії можливість укомплектувати комуністами керівні органи наших основних підприємств і тим здійснити керівництво партії держапаратом.

Товариші повинні бути знайомі з тими припущеннями, які ЦК вносить на розгляд з'їзду з організаційного питання, маючи на увазі і партійну, і радянську сторону. Що стосується радянської сторони, про яку я щойно говорив у другій частині свого звіту, то це питання ЦК передбачав представити на детальний розгляд спеціальної секції, яка повинна вивчити і партійну, і радянську сторону цього питання і потім вже запропонувати на розсуд з'їзду свої міркування.

Переходжу до третьої частини звіту: про партію, як організмі, і партії, як апараті.

Перш за все слід сказати два слова про кількісний склад нашої партії. Цифри говорять про те, що в минулому році, до XI з'їзду, партія налічувала на кілька десятків тисяч більше 400 тисяч чоловік. Цього року, зважаючи на подальшого скорочення партії, з огляду на те, що з цілої низки областей партія звільнилася від непролетарських елементів, партія стала менше, - трохи менше 400 тисяч. Це - не мінус, це плюс, бо за соціальним складом партія покращилася. Найцікавіше в розвитку нашої партії в сенсі поліпшення її соціального складу, - це те, що имевшаяся раніше тенденція зростання непролетарських елементів партії за рахунок робочого елемента припинилася в звітному році, що наступив перелом, намітився певний ухил у бік збільшення відсотка робочого складу нашої партії за рахунок непролетарського її складу. Це саме той успіх, якого ми домагалися до часу чистки і якого ми добилися тепер. Я не скажу, що в цій галузі зроблено все, - далеко ще не все. Але перелому ми досягли, відомого мінімуму однорідності ми досягли, робочий склад партії забезпечили, і, очевидно, в подальшому доведеться йти цим шляхом в сенсі подальшого скорочення непролетарських елементів партії і подальшого зростання пролетарських елементів. Ті заходи, які ЦК пропонує для подальшого поліпшення складу нашої партії, в пропозиціях ЦК викладені, я їх повторювати не буду. Очевидно, що доведеться посилити перепони проти напливу непролетарських елементів, бо в даний момент, в умовах непу, коли партія безумовно схильна до згубному впливу непівських елементів, необхідно домогтися максимуму однорідності нашої партії і, у всякому разі, рішучого переважання робочого складу за рахунок неробочого. Партія повинна і зобов'язана зробити це, якщо вона хоче зберегти себе, як партія робітничого класу.

Я переходжу до питання про життя губкомов і їх діяльності. До друку часто проникають, в деяких статтях, іронічні нотки за адресою губкомов, часто висміюють Губкоми, недооцінюється їх діяльність. А я повинен сказати, товариші, що Губкоми - це основна опора нашої партії, і без них, без губкомов, без їх роботи по керівництву як радянської, так і партійною роботою партія залишилася б без ґрунту. Незважаючи на всі недоліки губкомов, незважаючи на те, що недоліки досі ще є, незважаючи на так звані склоки в губкомах, на чвари, в цілому Губкоми - це основна опора нашої партії.

Як живуть і як розвиваються Губкоми? Я читав листи від губкомов місяців 10 тому, коли секретарі наших губкомов ще плуталися в справах господарських, чи не пристосувавшись до нових умов. Я читав, далі, нові листи, через 10 місяців, із задоволенням, з радістю, тому що з них видно, що Губкоми виросли, вони вже увійшли в курс справи, впритул підійшли до будівельної роботі, поставили місцевий бюджет, оволоділи господарством місцевого масштабу і дійсно зуміли стати на чолі всієї господарському і політичному житті в своїй губернії. Це, товариші, велике завоювання. Безсумнівно, є і недоліки в губкомах, але я повинен сказати, що якби не було цього зростання партійного і господарського досвіду губкомов, якби ми не мали цього величезного кроку вперед у сенсі зростання зрілості губкомов в справі керівництва місцевої господарської та політичним життям, то ми не мали б тоді можливості навіть мріяти про те, щоб партія коли-небудь взялася керувати державним апаратом.

Кажуть про чвари і тертя в губкомах. Я повинен сказати, що склоки і тертя, крім негативних сторін, мають і хороші сторони. Основним джерелом чвар і чвар є прагнення губкомов створити всередині себе спаяні ядро, згуртоване ядро, яке може керувати без перебоїв. Ця мета і це прагнення є цілком здоровими і законними, хоча домагаються їх часто шляхами, що не відповідають цілям. Пояснюється це різноманітністю нашої партії, - тим, що в партії є корінником і молоді, пролетарі й інтелігенти, центрові і окраїнні люди, люди різних національностей, причому всі ці різнорідні елементи, що входять до Губкоми, вносять різні звичаї, традиції, і на цьому грунті виникають тертя, склоки. Все ж 9/10 чвар і непорозумінь, незважаючи на недозволено їх форм, мають здорове прагнення - домогтися того, щоб сколотити ядро, яке може керувати роботою. Не потрібно доводити, що якби таких керівних груп в губкомах не було, якби все було збита так, щоб "хороші" і "погані" врівноважували один одного, - ніякого керівництва в губернії не було б, ніякого продподатку ми не зібрали б і ніяких кампаній в Україні не провели б. Ось та здорова сторона чвар, яка не повинна бути закрита тим, що вона іноді набуває потворних форм. Це не означає, звичайно, що партія не повинна боротися зі сварками, особливо коли вони виникають на особистому ґрунті.

Так йде справа з губкому.

Але сила нашої партії, на жаль, нижче губкомов, ще не так велика, як це могло б здаватися. Основна слабкість нашої партії в області апарату - це саме слабкість наших повітових комітетів, відсутність резервів - повітових секретарів. Я думаю, що якщо ми основні апарати, що зв'язують нашу партію з робочим класом, - апарати, про які я говорив в першій частині свого звіту, - не цілком ще отримали в свої руки (я маю на увазі нижчі осередки, кооперативи, делегатські збори жінок , союзи молоді і т. д.), якщо губернські органи ще не досягли повного володіння цими апаратами, то це саме тому, що ми занадто слабкі в повітах.

Я вважаю це основним питанням.

Я думаю, що одним з основних завдань нашої партії є створення при ЦК школи повітових секретарів з людей, найбільш відданих і здібних, із селян, з робітників. Якби партія могла добитися в майбутньому році того, щоб сколотити навколо себе резерв в 200 або в 300 повітових секретарів, яких можна було б віддати потім на допомогу губкомам, щоб полегшити їм керівництво роботою в повітах, то цим вона забезпечила б керівництво всіма передавальними апаратами масового характеру. Жодного споживчого кооперативу, жодного сільськогосподарського кооперативу, жодного фабзавкому, жодного делегатському збори жінок, жодної осередку спілки молоді, жодного апарату масового характеру ми не мали б тоді поза переважаючого впливу партії.

Тепер про обласні органах. Минулий рік показав, що партія і ЦК мали рацію, створивши обласні органи, частиною виборні, частиною призначені. Обговорюючи в цілому питання про районування, ЦК прийшов до того висновку, що в справі побудови обласних органів партії необхідно перейти поступово від принципу назначенства до принципу виборності, маючи на увазі, що такий перехід, безсумнівно, створить сприятливу моральну атмосферу навколо обласних комітетів партії і полегшить ЦК керівництво партією.

Переходжу до питання про поліпшення центральних органів партії. Ви, мабуть, читали пропозиції ЦК про те, щоб функції Секретаріату ЦК були відмежовані цілком ясно і точно від функцій Оргбюро і Політбюро. Чи це питання потребує особливої ??трактуванні, бо він сам собою зрозумілий. Але є одне питання, - про розширення самого ЦК, - питання, який кілька разів обговорювалося у нас всередині ЦК, і який викликав у свій час серйозні дебати. Є деякі члени ЦК, які думають, що варто було б не розширювати, а навіть скоротити число членів ЦК. Я їх мотиви не викладаю: нехай товариші самі висловляться. Я коротко викладу обґрунтування на користь розширення ЦК.

Нині стан речей в центральному апараті нашої партії така: є у нас 27 членів ЦК. ЦК збирається раз в 2 місяці, а всередині ЦК є ядро ??в 10-15 чоловік, які до того призвичаїлися в справі керівництва політичної та господарської роботою наших органів, що ризикують перетворитися на свого роду жерців по керівництву. Це, може бути, і добре, але це має і дуже небезпечну сторону: ці товариші, набравшись великого досвіду по керівництву, можуть заразитися зарозумілістю, замкнутися в собі і відірватися від роботи в масах. Якщо деякі члени ЦК або, скажімо, ядро ??людина в 15 стали такими досвідченими і так нагострили, що в справі вироблення вказівок в 9 випадках з 10 вони не допустять помилки, то це дуже добре. Але якщо вони не мають навколо себе нового покоління майбутніх керівників, тісно пов'язаних з роботою на місцях, то ці висококваліфіковані люди можуть закостеніти і відірватися від мас.

По-друге, то ядро ??всередині ЦК, яке сильно виросло в справі керівництва, стає старим, йому потрібна зміна. Вам відомо стан здоров'я Володимира Ілліча. Ви знаєте, що і інші члени основного ядра ЦК досить зносилися. А нової зміни ще немає, - ось у чому біда. Створювати керівників партії дуже важко: для цього потрібні роки, 5-10 років, більше 10-ти. Набагато легше завоювати ту чи іншу країну за допомогою кавалерії тов. Будьонного, ніж викувати 2-3-х керівників з низів, що можуть в майбутньому стати дійсними керівниками країни. І пора подумати про те, щоб викувати нову зміну. Для цього є один засіб - втягнути в роботу ЦК нових, свіжих працівників і в ході робіт підняти їх вгору, підняти найбільш здібних і незалежних, що мають голови на плечах. Книжкою керівників не створиш. Книжка допомагає рухатися вперед, але сама керівника не створює. Працівники-керівники ростуть тільки в ході самої роботи. Тільки вибравши в ЦК нових товаришів, давши їм випробувати всю тяжкість керівництва, ми можемо домогтися вироблення такої необхідної для нас при цьому стані речей зміни. Ось чому я вважаю, що було б найглибшій помилкою з боку з'їзду, якби він не погодився з пропозицією ЦК про розширення його, принаймні, до 40 чоловік.

Закінчуючи доповідь, я повинен відзначити один факт, який, - може бути, тому, що він занадто відомий, - не кидається в очі, але який слід відзначити, як факт великої ваги. Це та спаяність нашої партії, та згуртованість безприкладна, яка дала нашій партії можливість при такому повороті, як неп, уникнути розколу. Жодна партія в світі, жодна політична партія такого крутого повороту не витримала б без замішання, розколу, без того, щоб з партійного воза не впала та чи інша група. Як відомо, такі повороти тягнуть за собою те, що відомий гурт падає з воза, і в партії починається якщо не розкол, то замішання. Ми мали такий поворот в історії нашої партії в 1907 і 1908 роках, коли після 1905 і 1906 років ми, привчені до революційної боротьби, не бажали перейти на роботу буденну, легальну, не хотіли йти в Думу, не хотіли використовувати легальних установ, не хотіли посилювати своїх позицій в легальних органах і взагалі відмовлялися від нових шляхів. Це був поворот не такий вже крутий, як неп, але, очевидно, ми ще були тоді молоді, як партія, ми не мали досвіду по частині маневрування, і справа вирішилося тим, що цілих дві групи тоді впали у нас з візка. Нинішній поворот до непу після нашої політики настання - поворот крутий. І ось при цьому повороті, коли пролетаріат повинен був відійти на старі позиції, відмовившись тимчасово від настання, коли пролетаріат повинен був звернутися в сторону селянського тилу, щоб з ним не порвати зв'язки, коли пролетаріат повинен був подумати про те, щоб резерви свої на Сході і на Заході посилити, зміцнити, - при такому крутому повороті партія обійшлася не тільки без розколу, а й виконала його без замішання.

Це говорить про нечуваною гнучкості, спаяності і згуртованості партії.

У цьому запорука того, що партія наша переможе. У минулому році, та й в цьому році, каркали і каркають наші вороги, що в партії нашої розкладання. Однак, вступаючи в неп, ми зберегли наші позиції, зберегли нитки народного господарства в своїх руках, і партія продовжує спаяні, як один, йти вперед, в той час як наші противники дійсно розкладаються і ліквідуються. Ви, напевно, чули, товариші, що недавно відбувся з'їзд есерів [68] в Москві. З'їзд вирішив звернутися до нашого з'їзду з проханням відкрити їм двері нашої партії. Ви, мабуть, чули, крім того, що колишня цитадель меншовизму, Грузія, де є не менше 10.000 членів партії меншовиків, - ця фортеця меншовизму вже руйнується, і близько 2 тисяч членів партії пішло з лав меншовиків. Це як ніби говорить не про те, що у нас партія розкладається, а про те, що вони, наші противники, розкладаються. Нарешті, ви, напевно, знаєте, що один з найчесніших і слушних працівників меншовизму - тов. Мартинов - пішов з лав меншовиків, причому ЦК прийняв його в партію і вносить свою пропозицію на з'їзд, щоб з'їзд затвердив це прийняття. (Часткові оплески.) Всі ці факти, товариші, говорять не про те, що у нас погано йдуть справи в партії, але про те, що у них, у наших супротивників, пішло розкладання по всій лінії, а наша партія залишилася згуртованою, згуртованою, витримала найбільший поворот, що йде вперед з широко розгорнутим прапором. (Гучні, тривалі оплески.)

Дванадцятий з'їзд Російської комуністичної партії (більшовиків). Стенографічний звіт. М., 1923.

Національні моменти в партійному і державному будівництві |  Заключне слово з організаційного звіту ЦК. 19 квітня

Про чергові завдання комунізму в Грузії і Закавказзі |  Партія до і після взяття влади |  Жовтнева революція і національна політика російських комуністів |  перспективи |  Ленские дні |  Товариш Ленін на відпочинку: Нотатки |  Питання про об'єднання незалежних національних республік |  Про об'єднання радянських республік |  Про утворення Союзу РСР |  I. Попередні поняття |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати