Головна

Заключне слово. 10 березня.

  1.  БЕСІДА ПЕРША. ВСТУПНЕ СЛОВО. СПОГАДИ ПРО ВЧИТЕЛЯ
  2.  В. Заключне слово
  3.  Вступне слово.
  4.  Вибери і обведи потрібне слово.
  5.  Вибери і обведи підходящого змісту слово.
  6.  Вибери потрібне слово. Обведи відповідну букву.
  7.  Доповідь про чергові завдання партії і національному питанні. 10 березня.

Товариші! Саме характерне для даного з'їзду в дискусії з національного питання - це те, що ми перейшли від декларацій з національного питання через адміністративний переділ Росії до практичної постановки питання. На початку Жовтневої революції ми обмежувалися декларацією прав народів на відділення. У 1918 і 1920 роках ми вели роботу по лінії адміністративного переділу Росії за національною ознакою в інтересах зближення трудових мас відсталих народів з пролетаріатом Росії. А нині ми на цьому з'їзді ставимо на чисто практичний грунт питання про те, якою має бути політика партії по відношенню до трудових мас і дрібнобуржуазним елементам усередині автономних областей і незалежних республік, пов'язаних з Росією. Тому заява Затонського про те, що тези, запропоновані вам, носять абстрактний характер, мене вразило. Я маю на руках його власні тези, які він чомусь не запропонував увазі з'їзду, де жодної пропозиції практичного характеру мені не вдалося знайти, - жодного буквально, за винятком, втім, одного пропозиції про те, щоб назва "РРФСР" було замінено словом "Східно-європейська", а слово "російське" - словом "російське" або "великоросійське". Інших практичних пропозицій в цих тезах я не знайшов.

Переходжу до наступного питання.

Повинен заявити, що я чекав від виступаючих делегатів більшого. У Росії налічується двадцять дві околиці, причому одні з цих околиць сильно зачеплені промисловим розвитком і мало чим відрізняються від центральної Росії в промисловому відношенні, інші не пройшли ще стадію капіталізму і в корені відрізняються від центральної Росії, треті зовсім забиті. Охопити все це різноманітність околиць у всій його конкретності неможливо в тезах. Не можна вимагати, щоб тези, що мають значення для всієї партії в цілому, носили тільки туркестанський характер, тільки азербайджанський або тільки український. Необхідно загальні характерні риси для всіх околиць взяти і включити в тези, відволікаючись від подробиць. Інших методів вироблення тез не існує в природі.

Необхідно розбити невелікорусскіе нації на кілька груп, що і зроблено в тезах. Неросійські нації представляють близько 65.000.000. Характерна для всіх цих неросійських націй спільна риса полягає в тому, що вони в сенсі розвитку своєї державності відстали від центральної Росії. Наше завдання - докласти всіх зусиль до того, щоб допомогти цим націям, їх пролетарським, їх трудовим елементам, розвинути у себе радянську державність на рідній мові. Це загальне відзначено в тезах, в їх практичній частині.

Потім, якщо йти по шляху подальшої конкретизації особливостей окраїн, доведеться виділити із загальної суми близько 65.000.000 неросійських національностей мільйонів 25 тюркського населення, що не пройшов капіталізму. Тов. Мікоян не правий, говорячи, що Азербайджан в деяких відносинах вище російських провінцій. Він, очевидно, змішує Баку з Азербайджаном. Баку виріс не з надр Азербайджану, а надбудований зверху, зусиллями Нобеля, Ротшильда, виша і ін. Що стосується самого Азербайджану, то він є країною найвідсталіших патріархально-феодальних відносин. Тому Азербайджан в цілому я відношу до тієї групи околиць, які не пройшли капіталізму і до яких необхідно застосувати своєрідні методи втягування цих околиць в русло радянського господарства. Про це в тезах сказано.

Потім, є третя група, обіймаються не більше 6 мільйонів, - це переважно скотарські племена, де родовий побут ще живий і які ще не перейшли до землеробського господарства. Це, головним чином, киргизи, північна частина Туркестану, башкири, чеченці, осетини, інгуші. Стосовно цієї група національностей перш за все необхідно, щоб забезпечили їх землею. Тут киргизам і башкирам не дали слово, припинили дебати. Вони ще більше сказали б про те, які муки переживає нагірна Башкирія, Киргизія і горяни, які вимирають без землі. Але те, що говорив з цього приводу Сафаров, це стосується лише групи населення в 6 мільйонів. Тому поширювати на всі околиці практичні пропозиції Сафарова немислимо, бо для іншої частини неросійських національностей - а їх близько 60 мільйонів - ці поправки ніякого значення не мають. Ось чому я, не заперечуючи проти конкретизації, доповнень і поліпшень окремих пунктів, внесених Сафарова і стосуються відомих груп національностей, повинен сказати, що не можна універсалізувати ці поправки. Потім, я повинен зробити зауваження з приводу однієї поправки Сафарова. В одну з його поправок вкралася фраза про "національно-культурному самовизначенні":

"До Жовтневої революції, - йдеться там, - колоніальні і напівколоніальні народи східних окраїн Росії, завдяки империалистской політиці, були позбавлені будь-якої можливості долучитися до культурних завоювань капіталістичної цивілізації шляхом власного національно-культурного самовизначення, освіти рідною мовою" і т. Д.

Я повинен сказати, що цю поправку я не можу прийняти, тому що вона віддає бундізмом. Це бундовская формулювання: національно-культурне самовизначення. Ми давно розпрощалися з туманними гаслами самовизначення - відновлювати їх не потрібно. Притому вся ця фраза представляє саме неприродне поєднання слів.

Далі, я маю записку про те, що ми, комуністи, нібито насаджуємо білоруську національність штучно. Це невірно, тому що існує білоруська нація, у якої є своя мова, відмінний від, російського, через що підняти культуру білоруського народу можна лише на рідному його мовою. Такі ж мови лунали років п'ять тому про Україну, про українську націю. А недавно ще говорилося, що українська республіка і українська нація - вигадка німців. Тим часом ясно, що українська нація існує, і розвиток її культури складає обов'язок комуністів. Не можна йти проти історії. Ясно, що якщо в містах України досі ще переважають російські елементи, то з плином часу ці міста будуть неминуче українізовані. Років сорок тому Рига являла собою німецьке місто, але так як міста ростуть за рахунок сіл, а село є берегинею національності, то тепер Рига - чисто латиський місто. Років п'ятдесят тому все міста Угорщини мали німецький характер, тепер вони мадяризували. Те ж саме буде з Білоруссю, в містах якої все ще переважають небелорусси.

Закінчуючи заключне слово, пропоную з'їзду обрати комісію, куди повинні увійти представники областей, на предмет подальшої конкретизації тих практичних пропозицій тез, які цікавлять всі наші околиці. (Оплески.)

Десятий з'їзд Російської комуністичної партії.

Стенографічний звіт. М., 1921

 Доповідь про чергові завдання партії і національному питанні. 10 березня. |  Лист В. І. Леніну


 Мова при відкритті наради комуністів тюркських народів РРФСР. 1 січня 1921 р |  Наші розбіжності |  I. Два методу підходу до робітничих мас |  II. Демократизм свідомий і "демократизм" вимушений |  I. Капіталістичний лад і національний гніт |  II. Радянський лад і національна свобода |  III. Чергові завдання РКП |  До постановки національного питання |  I. Визначення термінів і предмет дослідження |  II. Історичні повороти в розвитку Росії |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати