Головна

глава IX

1.  Don: (амер.) Глава сім'ї. Див. Boss.
  2.  I. ГЛАВА Про самадхи
  3.  I. ГЛАВА хлопця строфи
  4.  II. ГЛАВА Про ДУХОВНОЇ ПРАКТИЦІ
  5.  II. ГЛАВА Про СЕРЙОЗНОСТІ
  6.  III. ГЛАВА Про ДУМКИ
  7.  III. Глава про думки

«Цзи Хань»

«Учитель рідко ...»

1.

Учитель рідко говорив про вигоду, волі неба і людинолюбство.

2.

Людина з Дася сказав:

- Великий Кун-цзи. Його вченість величезна, але він ще не прославився.

Почувши це, Кун-цзи сказав, звертаючись до учнів:

- Що б мені зробити? Довести чи мистецтво управління колісницею або мистецтво стрільби з лука? Я покажу мистецтво управління колісницею.

3.

Учитель сказав:

- Відповідно до ритуалу слід робити шапки з конопель. Але тепер виготовляють з шовку. Так економніше, і я дотримуюся цього.

Відповідно до ритуалу государя слід вітати біля входу в залу. Але тепер вітають після того, як він вже увійшов до зали. Це - [прояв] зарозумілості. І хоча я йду проти всіх, я вітаю, стоячи біля входу в залу. [96]

4.

Учитель категорично утримувався від чотирьох речей: він не вдавався в порожні роздуми, чи не був категоричний у своїх судженнях, не виявляв впертості і не думав про себе особисто.

5.

Коли Учителю погрожували в Куан, він сказав:

- Після смерті [чжоуського] Вень-вана я - той, в кого вень-культура. Якби Небо справді хотіло знищити вень-культуру, то воно не наділило б нею мене. А якщо саме Небо не знищило її, чи варто боятися якихось куанцев?

6.

Перший міністр [97] запитав Цзи-гуна:

- Чи не є вчитель совершенномудрим? Звідки у нього такі здібності до чого?

Цзи-гун відповів:

- Саме небо зробило так, що він став совершенномудрим, і тому володіє великими здібностями.

Учитель, почувши його, сказав:

- Перший міністр знає мене. У дитинстві я жив бідно і тому навчився багато чому такому, що не має ніякої цінності. Але хіба благородний муж повинен володіти здібностями до чого? [Він] не повинен вміти робити багато.

Лао [98] сказав:

- Учитель говорив: «Мене не використовували [на службі], тому я [був змушений дечому] навчитися».

7.

Учитель сказав:

- Маю я знаннями? Ні, але коли низька людина запитає мене [про що-небудь], то, [навіть якщо я] не буду нічого знати, я зможу розглянути це питання з двох сторін і про все розповісти [йому].

8.

Учитель сказав:

- Фенікс не прилітають, кінь-дракон з малюнком на спині з ріки не з'являється, боюся, що все закінчено. [99]

9.

Коли вчитель бачив людей в траурному одязі або в парадних шапках і сукнях або сліпих, то, хоча вони були і молодша за нього, він обов'язково вставав. Якщо ж йшов повз них, то обов'язково поспішав. [100]

10.

Янь Юань, зітхнувши, сказав:

- Чим більше [я] вдивляюся в вчення [вчителя], тим розвиненіші воно здається; чим більше намагаюся проникнути в нього, тим твердіше воно виявляється. [Я] бачу його попереду, але раптом воно виявляється позаду. Учитель крок за кроком майстерно заманює людей, він розширює мій розум за допомогою освіти, стримує мене за допомогою ритуалу. Я хотів відмовитися [від осягнення його вчення], але вже не зміг; я віддав всі свої сили, і здається, що його вчення знаходиться переді мною, я хочу слідувати йому, але не можу цього зробити.

11.

Коли вчитель серйозно захворів, Цзи-лу змусив учнів прислужувати йому.

Коли хвороба пройшла, вчитель сказав:

- Ю давно займається цим хибним справою! Претендувати на почесті, що надаються вельможі, коли я не є сановником, кого я цим обманюю? Я обманюю небо! Крім того, хіба померти на руках у підданих краще, ніж померти на руках своїх учнів? І хоча мені не будуть влаштовані великі похорони, хіба я помру посеред дороги? [101]

12.

Цзи-гун сказав:

- Тут є шматок прекрасної яшми. Сховати його в ящик або ж почекати, коли за нього дадуть хорошу ціну і продати?

Учитель сказав:

- Продати. Продати. Я чекаю ціни. [102]

13.

Учитель хотів оселитися серед варварів.

Хтось сказав:

- Там грубі звичаї. Як ви можете так чинити?

Учитель відповів:

- Якщо шляхетний чоловік оселиться там, чи будуть там грубі звичаї?

14.

Учитель сказав:

- Лише після того, як я повернувся [103] в Лу з Вей, музика була виправлена, оди і гімни були впорядковані.

15.

Учитель сказав:

- У зовнішньому світі служити правителям і сановникам, будинки служити батькам - старшим братам, зась не старатися в справах похоронних і не п'яніти від вина - що з усього цього важко для мене?

16.

Стоячи на березі річки, вчитель сказав:

- Все тече так само, [як вода]. Час біжить не зупиняючись.

17.

Учитель сказав:

- Я не зустрічав ще людини, який любив би чесноту так само, як красу.

18.

Учитель сказав:

- Ось, наприклад, [закінчуючи] зведення пагорба, я зупинився, хоча і залишилося насипати одну плетушку.

Це я зупинився.

- Або на рівному місці, [починаючи зводити пагорб,] я просунувся, хоча і висипав всього одну плетушку.

Це я просунувся.

19.

Учитель сказав:

- Завжди уважним до того, що я говорив, був, мабуть, один Янь Хуей.

20.

Говорячи про Янь Юаня, Учитель сказав:

- Як мені шкода його! Я бачив, як він просувався вперед, і ніколи не бачив його вартим на місці.

21.

Учитель сказав:

- Буває, з'являються сходи, але не цвітуть! Буває, цвітуть, але не плодоносять!

22.

Учитель сказав:

- На молодь не слід дивитися зверхньо. Звідки нам знати, зрівняється чи наступне покоління з нами? Але якщо людина до сорока-п'ятдесяти років не досяг нічого путнього, то він не заслуговує поваги.

23.

Учитель сказав:

- Чи можна не брати справедливі поради? Але вони цінні лише тоді, коли сам виправляєшся. Чи можна не радіти бажаним словами? Але вони цінні лише тоді, коли сам замислюєшся над ними. Однак якщо людина радіє, але не замислюється, приймає [поради], але не виправляється, з такою людиною я нічого не можу вдіяти.

24.

Учитель сказав:

- Прагни вірності і щирості; не дружить з тим, хто тобі не рівня; Не бійся виправляти помилки.

25.

Учитель сказав:

- Можна позбавити влади командувача військом, але не можна змусити простолюдинів змінити свої наміри.

26.

Учитель сказав:

- У рваному халаті на старій ваті може не соромитися стояти поруч з одягненим в лисячу або єнотову шубу, мабуть, тільки Чжун Ю! В «[Книзі] віршів» говориться: «Не заздрить, що не підлещується, хіба не може він бути добрим?»

Цзи Лу постійно повторював цей вірш, і Учитель сказав:

- Це в порядку речей, чи варто за це хвалити?

27.

Учитель сказав:

- З настанням холодної зими дізнаєшся, що сосна і кипарис останніми втрачають свій убір. [104]

28.

Учитель сказав:

- Мудрий не відчуває сумнівів, людинолюбний не відчуває печалі, сміливий не відчуває страху.

29.

Учитель сказав:

- З людиною, з яким можна разом вчитися, не можна разом прагнути до досягнення правильного шляху. З людиною, з яким можна разом прагнути до досягнення правильного шляху, не можна разом утвердитися [на цьому шляху]. З людиною, з яким можна разом утвердитися [на правильному шляху], не можна разом діяти відповідно до обставин.

30.

Колишатся і шепочуть квіти груші.

Хіба я не думаю про тебе?

Адже будинок так далекий.

Учитель, [почувши цю пісню], сказав:

- Чи не думає? Якщо б думав, то і даль б нічого не значила!

глава VIII |  глава X

глава I |  глава II |  глава III |  глава IV |  глава V |  глава VI |  глава VII |  глава XI |  глава XII |  глава XIII |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати