На головну

глава VI

1.  Don: (амер.) Глава сім'ї. Див. Boss.
  2.  I. ГЛАВА Про самадхи
  3.  I. ГЛАВА хлопця строфи
  4.  II. ГЛАВА Про ДУХОВНОЇ ПРАКТИЦІ
  5.  II. ГЛАВА Про СЕРЙОЗНОСТІ
  6.  III. ГЛАВА Про ДУМКИ
  7.  III. Глава про думки

«Юн Е»

«Що стосується Юна ...»

1.

Учитель сказав:

- Що стосується Юна, то його можна посадити обличчям на південь.

Чжун Гун запитав про Цзисан Боцзи.

Учитель відповів:

- Хіба можна управляти народом, будучи невибагливим до себе і невибагливим до вчинків [інших]? Хіба невимогливість до себе і невимогливість до вчинків [інших] не є надмірну невимогливість?

Учитель відповів:

- Ти абсолютно правий.

2.

Ай-гун запитав [вчителя]:

- Хто з ваших учнів самий старанний у навчанні?

Кун-цзи відповів:

- Самим старанним у навчанні був Янь Хуей. Він не зривав свій гнів на інших, не повторював помилок. На жаль, життя його була короткою, він помер. Тепер немає такої людини, я не знаю, хто б був так старанний.

3.

Цзи Хуа був направлений в царство Ци.

Жань Ю попросив [у Вчителя] зерна для матері [Цзи Хуа].

Учитель сказав:

- Дай їй один фу [58] зерна.

Жань Ю попросив додати.

Учитель сказав:

- Додай один юй зерна.

Жань Ю виділив [їй] п'ять бін зерна.

Учитель сказав:

- Коли Чи [59] їхав в царство Ци, його візок везли ситі коні, на ньому був халат на хутрі. Я чув, що шляхетний чоловік допомагає нужденним, але не збагачує багатих.

Юань Си бал призначений керуючим справами Вчителі.

Учитель подарував йому 900 заходів зерна, але той став відмовлятися.

Учитель сказав:

- Чи не відмовляйся! Якщо тобі багато, то поділися [з бідняками] хто з сусідніх [60], Сянов і данів.

4.

Учитель сказав про Чжун Гуні:

- Якщо тяглового бичка, нехай навіть рудого і з [рівними] рогами, люди не захочуть використовувати для жертвопринесення, хіба духи гір і річок погребує [прийняти] його? [61]

5.

Учитель сказав:

- Хуей міг по три місяці залишатися людинолюбним, тоді як інших вистачає на день або місяць.

6.

Цзі Кан-цзи запитав:

- Чи може Чжун Ю займатися справами управління [державою]?

Учитель відповів:

- Ю здатний вирішувати питання. Чому ж він не може займатися справами управління?

[Цзи Кан-цзи] запитав:

- А чи може займатися справами управління Си?

[Учитель] відповів:

- Си дуже мудрий. Чому ж він не може займатися справами управління?

[Цзи Кан-цзи] запитав:

- А чи може займатися справами управління Цю?

Учитель відповів:

- Цю дуже здібний. Чому Ж він не може займатися справами управління?

7.

Цзішен намір призначити Мінь Цзицяня керуючим в містечко Бі.

Мінь Цзицянь [62] відповів посланцю:

- Ввічливо відмовся за мене. Якщо знову пошлють когось кликати мене на службу, то мені доведеться перейти на північний берег річки Вень.

8.

Боню [63] захворів.

Учитель прийшов його провідати і, помацавши його руку через вікно, сказав:

- Помре він, це доля. Така людина - і страждає на таку хворобу! Така людина - і страждає на таку хворобу!

9.

Учитель сказав:

- Про як мудрий Хуей! Трохи їжі і води, скромне житло [64]; то, що інших валить в печаль, йому не псує настрою. Про як мудрий Хуей!

10.

Жань Цю сказав:

- Не сказати, що Дао-Шлях Вчителі для мене не добрий, сил мені не вистачає.

Учитель сказав:

- Ті, кому сил не вистачає, зупиняються на півдорозі. Ти ж не зробив ще й кроку.

11.

Учитель сказав Цзи-ся:

- Вам слід бути вченим, подібним шляхетному чоловікові і не подібним найнижчої людини.

12.

Цзи Ю призначили керуючим в місто Учен.

Учитель запитав:

- Ти знайшов там [стоїть] людини?

Цзи Ю відповів:

- Є там хтось Даньтай Мемін. [Він] ніколи не ходить по манівцями [65] і ніколи не приходить до мене, якщо немає казенних справ.

13.

Учитель сказав:

- Мен Чжіфань [66] не хвалився своїми заслугами. Коли його військо відступало, він йшов найостаннішим, прикриваючи воїнів. Тільки коли [відступаючі] досягли міських воріт, він нарешті стьобнув свого коня, сказавши: «Я не посмів би бути позаду, та кінь опирався скакати вперед».

14.

Учитель сказав:

- Без красномовства Чжу Те [67], з однією лише красою сунского Чжао важко в наш час уникнути біди.

15.

Учитель сказав:

- Хто може вийти, минаючи двері? Так чому ж ніхто не йде на мою Дао-Шляху?

16.

Учитель сказав:

- Якщо в людині природність перевершує вихованість, він подібний до селюків. Якщо ж вихованість перевершує природність, він подібний до вченому-учителеві [68]. Після того як вихованість і природність у людині уравновесят один одного, він працює шляхетним чоловіком.

17.

Учитель сказав:

- Людина від народження прямодушний. Але якщо він втрачає прямодушність, лише щаслива випадковість зберігає йому життя.

18.

Учитель сказав:

- Знаючі що-небудь поступаються тим, хто любить що-небудь; люблячі щось поступаються тим, хто насолоджується чимось.

19.

Учитель сказав:

- З тими, хто вище посередності, можна говорити про високе; з тими, хто нижче посередності, не можна говорити про високе.

20.

Фань Чи запитав учителя про мудрість.

Учитель сказав:

- Належним чином служити народу, почуття духів і триматися від них подалі - в цьому і полягає мудрість ».

[Фань Чи] запитав про людинолюбство.

[Учитель] сказав:

- Випробувати труднощі, а потім домогтися успіху - в цьому полягає людинолюбство.

21.

Учитель сказав:

Мудрий любить воду. Він володіє людинолюбством насолоджується горами. Мудрий знаходиться в русі. Людинолюбний знаходиться в спокої. Мудрий радісний. Людинолюбний довговічний »[69].

22.

Учитель сказав:

- Якщо в Ци відбудуться зміни, то Ци може зрівнятися з Лу. Якщо в Лу відбудуться зміни, то Лу досягне вершин морального правління. [70]

23.

Учитель сказав:

- Тепер чаші для вина стали іншими. Хіба це чаші для вина? Хіба це чаші для вина? [71]

24.

Цзай Під запитав:

- Якщо володіє людинолюбством скажуть: «У криницю впала людина», чи повинен він кинутися за впав в колодязь?

Учитель відповів:

- Для чого так чинити? Благородний чоловік повинен підійти до криниці, але не повинен спускатися туди. Його можна ввести в оману, але не обдурити.

25.

Учитель сказав:

- Якщо шляхетний чоловік, багато чому навчаючись з книг, обмежує себе правилами етикету, вона здатна не змінювати [принципам].

26.

Коли вчитель наніс візит Нань-цзи [72], Цзи-лу висловив незадоволення.

Учитель відверто сказав:

- Якщо я роблю неправильно, небо відкине мене! Небо відкине мене!

27.

Учитель сказав:

- Такий принцип, як «золота середина», являє собою найвищий принцип. Люди [вже давно не мають] ім. [73]

28.

Цзьг-гун запитав:

- Що можна сказати про людину, який робить добро людям і здатному надавати допомогу народу? Чи можна назвати його людинолюбним?

Учитель відповів:

- Чому тільки людинолюбним? Чи не слід назвати його совершенномудрим? Навіть Яо і Шунь поступалися йому. Людинолюбний людина - це той, хто, прагнучи зміцнити себе [на правильному шляху], допомагає в цьому і іншим, прагнучи домогтися кращого здійснення справ, допомагає в цьому і іншим. Коли [людина] в стані керуватися прикладами, взятими з його безпосередньої практики, це можна назвати способом здійснення людинолюбства. [74]

глава V |  глава VII

глава I |  глава II |  глава III |  глава IV |  глава VIII |  глава IX |  глава X |  глава XI |  глава XII |  глава XIII |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати