Головна

ГЛАВА IV. Про те, як розуміти слово «виродження»; про змішування етнічних принципів і про те, як формується і розпадається суспільство

  1.  A) Впиши в кросворд назви продуктів і овочів. По вертикалі ти прочитаєш улюблене слово велетня Робіна-Бобіна.
  2.  Don: (амер.) Глава сім'ї. Див. Boss.
  3.  I. Вступне слово вчителя
  4.  I. ГЛАВА Про самадхи
  5.  I. ГЛАВА хлопця строфи
  6.  I. Словотвір
  7.  I. - Економіка і суспільство

Якщо читач правильно зрозумів все вищесказане, він не зробить висновок, що автор не надає ніякого значення хвороб соціального організму і що погане правління, фанатизм, безвір'я представляють в його очах нічого не значущі чинники. Звичайно ж, у моїх думок зовсім інший напрямок. Я, як і всі, визнаю, що немає нічого хорошого, коли суспільство страждає від цих недуг, і що всі турботи, всі праці і зусилля, що вживаються для того, щоб позбутися від них, не пропадають даром; я просто стверджую, що якщо ці дезорганізують елементи не викликані більш сильним руйнівним принципом, якщо вони не є наслідком прихованого і страшнішого зла, можна бути впевненим, що їх удари не будуть смертельні, що після більш-менш тривалого періоду страждань суспільство вийде з нього , можливо, оновленим і сильнішим.

Наведені приклади мені здаються достатніми, хоча їх число можна примножувати до нескінченності; саме з цієї причини здоровий глузд інстинктивно відчував істину. Він зрозумів, що за великим рахунком не варто надавати незначним явищ першорядного значення, що слід в іншому місці і більш ретельно шукати причини життя і смерті, керуючі долею народів. Тому, незалежно від обставин благополуччя або недуги, вчені почали розглядати конституцію суспільства саму по собі і схильні допустити, що ніяка зовнішня причина не є смертоносної до тих пір, поки руйнівний принцип, народжений в надрах суспільства, невіддільний від суспільства, не набуває достатніх масштабів; і, навпаки, як тільки цей руйнівний чинник проявляється в повній мірі, загибель народу вирішена, навіть якщо у нього найкраще правління на землі. Це нагадує виснажену кінь, падаючу на рівній дорозі.

Прийнявши таку точку зору, ми робимо крок вперед і виходимо на грунт, більш філософську, ніж раніше. Дійсно, Біша не надіявся відкрити велику таємницю загальнолюдського існування; вивчаючи зовнішні обставини, він шукав відповіді в самій суті людини. Тільки таким шляхом можна зробити відкриття. На жаль, ця здорова думка була результатом роботи інстинкту і не просунулася в своєму логічному розвитку, тому зазнала поразки при перших же труднощах. Дослідники закричали: «Так, справді, причина розпаду соціального організму знаходиться в ньому самому, але в чому полягає ця причина?» У відповідь вони почули: «Виродження». Нації вмирають, якщо вони складаються з вироджуються елементів. Відповідь була точним - і етимологічно, і в усіх відношеннях; треба було лише визначити, як розуміти термін «звироднілі нація». І ось тут лежить камінь спотикання: «виродженим народом» назвали народ, який втратив вихідні чесноти батьків-засновників в результаті поганого правління, зловживання своїми багатствами, фанатизму або атеїзму. Як же все це знайомо до нудьги! Виходить, що нація гине під ударами соціальних хвороб, тому що вона виродилася, і вона виродилася, бо гине. Цей «кругової» аргумент доводить лише, що наша наука соціальної анатомії знаходиться в дитячому віці. Я схильний думати, що народи гинуть тому, що вони виродилися, а не з іншої причини; вони робляться остаточно нездатними пережити зовнішні удари, удари злощасної долі, не можуть піднятися на ноги і корчаться в агонії. Якщо вони вмирають, то лише тому, що не володіють перед лицем небезпеки тією силою, яка відрізняла їх предків, одним словом, вони виродилися остаточно. Повторюю, це дуже вдалий вислів, але воно потребує пояснення і осмисленні. Як і чому губляться життєва сила? Ось питання, яке слід задати. Як відбувається виродження? Ось що треба пояснити. До сих пір обмежувалися термінологією, не вникаючи в сенс. І нижче я спробую зробити наступний крок.

Отже, я вважаю, що слово «виродження» стосовно народу повинно означати і означає, що цей народ вже не має тих якостей, які мав раніше, т. К. В його жилах тече інша кров. Скажімо по-іншому: зберігши колишнє ім'я, він не зберіг расу, до якої належали його засновники; нарешті, людина занепаду, званий «виродженим» людиною, є продукт, що відрізняється з етнічної точки зору від героїв великих епох. Добре, якби вона залишила собі хоч частину своєї сутності, однак чим більше він вироджується, тим швидше ця сутність зникає. У ньому вже переважають гетерогенні елементи, вони-то і складають абсолютно нову національність, причому нову в гіршому сенсі; він вже не належить до тих, кого все ще вважає предками - хіба що віддалено нагадує їх. Він вимре остаточно, а разом з ним і його цивілізація. Це станеться, коли первородний етнічний елемент виявиться настільки розведеним домішкою чужих рас, що віртуальність цього елемента вже не має істотного значення. Зрозуміло, нація не зникне в фізичному або абсолютному значенні, але практично ослабне до такої міри, що виродження можна вважати завершеним з усіма його ознаками.

Якщо мені вдасться довести цю теорему, значить, я розкрив суть виродження і пояснив сенс цього слова. Показуючи поступова зміна суті нації, я в якійсь мірі розмиваю відповідальність за занепад: вона вже лежить не на синах, а на племінників, потім на кузен, потім на більш далеких родичів, і коли виявиться, що в момент своєї загибелі той чи інший народ несе в своїх жилах дуже малу частину крові батьків-засновників, буде досить зрозуміло, чому гинуть цивілізації, переходячи з рук в руки. Одночасно я торкаюся ще більш зухвалий предмет, ніж той, що розглядався в попередніх розділах, а саме: чи існують між людськими расами дійсно серйозні відмінності «вродженого» характеру і чи можна їх визначити якісно?

Щоб не втрачати часу, почну з міркувань, що стосуються першого пункту, а другий проясниться в міру їх викладу.

Моя думка стане більш зрозумілою, якщо я порівняю націю, будь-яку націю, з людським організмом. Фізіологи вважають, що він постійно оновлюється в усіх своїх складових частинах, що в ньому відбувається нескінченна трансформація і що після певного часу він містить в собі дещицю того, що початково становило його основу: в старому майже ні-чого не залишається від людини середніх років, в останньому мало залишається від підлітка, а в підлітку - від дитини; таким чином, матеріальна індивідуальність підтримується тільки внутрішніми і зовнішніми формами, які видозмінюються, поступаючись місцем іншим, мало схожим на попередні. Єдина різниця між людським організмом і нацією, на мій погляд, полягає в тому, що в останній форми знищують один одного і зникають з неймовірною швидкістю. Візьмемо народ, або, краще сказати, плем'я, в той момент, коли воно, піддавшись інстинкту життєстійкості, придумує собі закони і починає грати якусь роль в цьому світі. При цьому в міру зростання його потреб і його сил воно вступає в неминучий контакт з іншими родинами, і йому вдається приєднати їх до себе силою або мирними засобами.

Не всім громадам доводиться піднятися до такого рівня, перейшовши який плем'я в один прекрасний день стає нацією. Якщо деякі раси, навіть не дуже високо стоять на сходах цивілізації, проте переступили цей поріг, не можна вважати це загальним правилом; навпаки, мені здається, людської громаді важко піднятися над рівнем часткової організації, і лише особливо обдарованим групам вдається перехід в більш складний стан. На доказ нагадаю нинішній стан багатьох таких груп, розкиданих по всьому світу. Великі племена, особливо негри-пеласги Полінезії, самоїди і інші Представники північної півкулі, а також велика частина африканських негрів так і не змогли вийти зі стану безсилля і живуть як би накладені один на одного і повністю незалежні від решти світу. Найсильніші винищують слабких, а ті намагаються якомога далі «відсунутися» від сильних - цим обмежується вся політика таких ембріонів суспільства, які з моменту появи людини на землі перебувають в настільки жалюгідному стані, так і не знайшовши нічого кращого за свою довгу історію. Мені можуть заперечити, що ці нещасні становлять меншу частину людства; це правда, але не варто забувати інших, їм подібних, які колись існували і зникли. Число їх незмірно і напевно становить переважна більшість чистих рас серед жовтих і чорних народів.

Якщо ж допустити, що для дуже великого числа людей виявився неможливий перший крок до цивілізації, якщо врахувати, що такі народності розсіяні по всій землі, у всіх географічних і кліматичних зонах - на землях, вкритих льодом і снігом, в помірних і жарких районах, на березі морів, озер і річок, в глушині лісів, на зелених рівнинах або в пустелях, - доведеться зробити висновок, що якась частина людства спочатку позбавлена ??здатності до самоцівілізаціі навіть в найменшій мірі, оскільки нездатна придушити в собі природну відразу, яке людина , точно так же, як і тварини, відчуває до «схрещуванню».

Однак залишимо в спокої ці несоціабельние племена і продовжимо підніматися по сходах історії з тими, які розуміють, що якщо вони хочуть збільшити свою життєву силу і добробут, тоді абсолютно необхідно або військовими, або мирними засобами, залучити сусідів в свою сферу проживання. Звичайно, найпростіший спосіб - війна. Отже, починається війна, але коли вона закінчиться, коли руйнівні пристрасті вщухнуть, залишаться бранці, вони стають рабами, раби працюють, і ось з'являються класи, розвивається промисловість, і плем'я переходить в категорію народності. Це вже вищий рівень, але не всі спільності, які досягли його, піднімаються вище - багато хто обмежується цим і закосневают на цьому ступені.

Однак інші, більш підприємливі та енергійні, дивляться далі і йдуть далі простого мародерства: вони захоплюють велику територію і роблять своєю власністю не тільки жителів, але і їх землі. З цього моменту формується справжня нація. Часто протягом якогось часу обидві раси - переможці і переможені - продовжують жити пліч-о-пліч, чи не смещіваясь, проте у міру того, як вони стають все більш потрібні один одному, як встановлюється спільність праць і інтересів, як образи забуваються, а переможені природним чином починають підніматися до рівня переможців, останні знаходять безліч причин поблажливо ставитися до цієї тенденції і навіть заохочувати її: ось тоді і відбувається змішання крові, і представники двох рас вже перестають належати до різних племен, все більше з'єднуючись в одне ціле.

При цьому інстинкт ізоляції настільки вкорінений в людині, що навіть на цьому етапі схрещування має місце опір подальшому процесу. Є народи, чиє змішане походження достовірно відомо і які, тим не менш, зберігають клановий дух. Наприклад, араби, які не тільки вийшли з гілок семітської групи - вони одночасно належать до двох родин - Сима і Хама, - не кажучи вже про незліченні родинних переплетеннях місцевого масштабу. Незважаючи на різні витоки, їх прихильність до племінної ізоляції є однією з найбільш вражаючих особливостей їх національного характеру і політичної історії; їх вигнання з Іспанії можна пояснити не тільки їх географічної роздробленістю на цьому півострові, але і більш глибокої роздробленістю - суперництвом сімейств всередині маленьких монархій Валенсії, Толедо, Кордови і Гренади 1). Це зауваження можна віднести до більшості народів, додавши, що там, де стерлися племінні відмінності, їх місце займає інстинкт самоізоляції за національною ознакою, який настільки сильний, що придушити його не в силах навіть релігійна спільність. Це має місце у арабів і турків, у персів і євреїв, у прихильників парсізма і індусів, у сирійських несторіанців і курдів; цей інстинкт проявляється і у європейських турків, сліди його можна зустріти в Угорщині, у мадярів, саксів, волохів, хорватів, і я стверджую, що в деяких районах Франції, країні, де раси перемішані більш, ніж де б то не було, існують села , жителі яких і сьогодні не хочуть ріднитися з сусідніми селами.

Я вважаю за можливе зробити висновок, виходячи з цих прикладів, що охоплюють всі країни і епохи, навіть нашу країну і наш час, що людство у всіх своїх відгалуженнях відчуває таємну неприязнь до змішання, що у деяких народів це почуття невикорінно, а у інших мало виражено; що навіть ті, хто остаточно звільнилися від цього інстинкту, зберігають в собі його сліди - і ось ці останні народності можуть ступити на стежку цивілізації.

Таким чином, рід людський підпорядковується двом законам - відторгнення і тяжінню, - які в різній мірі впливають на всі раси, причому перший закон дотримуються тільки ті раси, яким ніколи не дано піднятися вище елементарного об'єднання на рівні племені, між тим як другий діє з такою силою, що його береже етнічні групи більш здатні до прогресу.

Але тут необхідно зробити уточнення. Я навів приклад народу в ембріональному або сімейності стані, я дав йому можливості, щоб він міг перейти в стан нації, і ось він став нацією; історія приховує в темряві минулого складові елементи вихідної групи, і мені відомо тільки те, що ці елементи забезпечили його трансформацію, про яку я розповів; тепер перед ним дві можливості, дві долі, і обидві вони зумовлені - він буде або переможцем, або переможеним.

Я зробив його переможцем, наділив його блискучою долею: він панує над сусідами і одночасно цивілізує їх; він не сіє смерть і руйнування там, де проходить; він поважає чужі пам'ятники, інститути, звичаї, звичаї; змінює він лише те, що йому здається корисним змінити, що можна замінити чимось більш досконалим; в його руках слабкість перетворюється в силу, і діє він так, як сказано в Писанні: «І піднесеться він над людьми».

Не знаю, чи приходила читачеві така думка, але в намальованою мною картині, яка може ставитися до індусам, єгиптянам, персам, македонцям, мені здаються головними два моменти. Перший: якась нація, яка не володіє ні силою, ні могутністю, несподівано потрапляє під п'яту завойовника і виявляється перед обличчям нової кращої долі - так сталося з саксами 2) в Англії, Коли їх завоювали нормани 3). Другий: якийсь обраний і сильний народ, наділений явною схильністю до змішання з іншого кров'ю, вступає в близькі стосунки з расою, відсталість якої підтверджується не тільки її поразкою, але і відсутністю якостей, наявних у переможців. І ось з того часу, коли відбулося завоювання і почалося злиття, слід датувати початок змін в складі крові переможців. Якщо оновлення на цьому і закінчиться, то після певного періоду, тривалість якого залежить від початкової чисельності вступили в зіткнення народів, сформується нова раса, звичайно, не така могутня, як кращий з її предків, однак все ще сильна і володіє особливими якостями, зумовленими змішанням і невідомими обом вихідним групам. Але зазвичай об'єднання не обмежується участю тільки двох рас.

Я уявив собі могутню імперію, що робить вплив на сусідів. Я припускаю, що вона зробить нові завоювання, отже, всякий раз до загального кроветока буде додаватися нова кров.

Відтепер, у міру збільшення нації - за рахунок зброї або договорів, - все більше змінюється її етнічний характер. Вона стає багатою, заповзятливої, цивілізованої; потреби і звички інших народів знаходять повне задоволення в її столицях, великих містах і портах, і до неї стікаються тисячі і тисячі чужинців. Проходить трохи часу, і на зміну первісному відмінності за національною ознакою приходять кастові відмінності.

Зрозуміло, відповідно до мого планом, народ, про який йде мова, виражає свої ідеї ізоляції офіційними релігійними законами, і порушників чекає суворе покарання. Отже, цей народ цивілізований, у нього м'які і поблажливі звичаї навіть щодо віри, його оракули красномовні і переконливі, але все одно з'являються «внекастових» особини, тому кожен день необхідно створювати нові відмінності, придумувати нові класифікації, множити соціальні категорії так, що неможливо вже розібратися в нагромадженні всіх підрозділів, що варіюються до нескінченності від провінції до провінції, від кантону до кантону, від села до села. Саме так відбувалося в країнах Індії. Там, мабуть, тільки брахмани проявляли стійкість в ізоляціоністських ідеях, а самі народи, до речі, цивілізовані завдяки брахманам, не прийняли або, принаймні, давно відкинувши сковують приписи. У всіх державах, що мають розвинену інтелектуальну культуру, майже не звертали уваги на ті відчайдушні спроби, які були зроблені законодавцями Арьяварти з бажання примирити приписи закону Ману з упертою логікою реальності. Касти, які існували, зникли в той момент, коли всі люди, незалежно від походження, засвоїли науку пробиватися наверх і отримувати популярність завдяки корисним відкриттям або талантам. Але одночасно з цього дня нація, що була колись переможницею і активної цивилизующей силою, стала зникати: її кров змішалася з усіма стікає до неї струмочками.

Крім того, часто трапляється, що чисельність домінуючого народу починає зменшуватися в порівнянні з переможеними, а, з іншого боку, деякі раси, службовці фундаментом для населення великих територій, швидко розмножуються - наприклад кельти і слов'яни. Ось ще одна причина, чому швидко зникають панівні раси. Інша полягає в тому, що їх висока активність і велика роль в державних справах частіше роблять їх представників жертвами воєн і заколотів. Таким чином, якщо, з одного боку, вони об'єднують навколо себе, завдяки своїй цивілізаційної функції, інші елементи, щоб поглинути їх, то вони стають жертвами своєї нечисленності і ще тисяч інших руйнівних обставин.

Очевидно, що зникнення раси-переможниці в різних регіонах відбувається різними темпами. Проте, цей процес усюди йде до кінця, і всюди він завершується задовго до того, як зникає цивілізація, народжена цією расою; іншими словами, народ може жити, існувати, функціонувати, навіть ставати сильнішими вже після того, як зникла рушійна сила його життя і слави. Можливо, тут є протиріччя з тим, що сказано вище? Анітрохи, бо якщо вплив цивилизующей крові послаблюється, то залишається енергія, колись вкладена в підкорені або приєднані народи: так, інститути, які створив покійний просвітитель, закони, які він сформулював, модель моралі, які він залишив, живуть і після його смерті. Звичайно, звичаї, закони, інститути видозмінюються, спотворюються, втрачають свою силу і актуальність, але поки хоч щось від них залишається, будівля стоїть, в тілі живе душа, труп ще рухається. Коли початковий імпульс робить останній подих, все закінчується, нічого не залишається, цивілізація вмирає.

Тепер, як мені здається, я маю все необхідне, щоб вирішити питання життя і смерті націй, і заявляю, що жоден народ ніколи б не помер, якби складався з одних і тих же національних елементів. Якби імперія Дарія могла виставити в битві при Арбелле персів, справжніх аріїв, якби римляни Нижньої Імперії мали сенат і міліцію, складені з етнічних елементів, схожих на ті, що існували за часів Фабіев, їх панування не закінчилося б, і збережи перси і римляни цілісність крові, вони б жили і панували ще довго. Мені можуть заперечити, що, врешті-решт, і до них б прийшли сильніші завойовники або вони все одно б впали під різними ударами, в результаті тривалого тиску або просто від випадково програної битви. Дійсно, держави можуть зникати таким шляхом, але тільки не цивілізації, не соціальний організм. Навали і поразки - це всього лише прикрі, але тимчасові труднощі. Прикладів тому достатньо.

У сучасну епоху китайців завойовували двічі, і вони завжди змушували завойовників асимілюватися з ними, вони вселяли їм повагу до своїх звичаїв, вони багато чого їм дали і майже нічого від них не взяли. Перших загарбників вони прогнали, і прийде час - так само вчинять з другими.

англійці - Господарі Індії, проте їх моральний вплив на підданих одно майже нулю. Різними шляхами вони самі схильні до впливу місцевої цивілізації і не можуть впровадити свої ідеї в уми мас, які бояться їх і підкоряються їм тільки фізично, зберігаючи свій спосіб життя у всій цілісності. Справа в тому, що індуська раса залишилася чужої тієї раси, яка там сьогодні панує, і її цивілізація не піддається закону сили. Зовнішні форми, королівства, імперії можуть змінюватися, але основа, на якій стоять такі споруди, може змінюватися тільки разом з ними, і нехай Хайдарабад, Лахор і Делі перестануть бути столицями - індуське суспільство цього навіть не помітить. Прийде день, коли, тим чи іншим чином, Індія почне жити знову за своїми законами, як вона робить це і зараз, тільки приховано, і завдяки нинішній раси або метисів відновить свою політичну сутність.

Випадкові завоювання не вирішують долю народу і його життя. Найбільше - вони можуть привести до того, що на якийсь час народ перестає проявляти себе і втрачає зовнішні атрибути. Поки кров народу і його інститути ще зберігають в достатній мірі сліди початкової раси, цей народ не помре; нехай він, як китайці, має справу з завойовниками, які перевершують його тільки в матеріальному плані, або, як індуси, веде мовчазну і терплячу боротьбу проти нації, яка перевершує його в усіх відношеннях (англійці), його майбутнє служить йому розрадою - коли-небудь він буде вільний. І, навпаки, той народ, який, як греки або римляни Нижньої Імперії, абсолютно вичерпав свій етнічний принцип, помре в перший день своєї поразки: він використовував час, дане йому понад, т. К. Повністю змінив свою расу, свою природу і, отже, виродився.

Виходячи з цих міркувань, слід вважати вирішеним питання про те, що було б, якби карфагеняни не зазнала поразки від щасливого Риму, а стали б господарями Італії. Оскільки вони належать до фінікійської раси, поступається в політичних якостях легіонерам Сципіона, інший результат битви при Заме ніяк не позначився б на їх долю. Вони могли взяти гору на один день, а на наступний все одно програли б; або інший варіант: в результаті своєї перемоги вони могли б влитися в італійський елемент (етнос), як це і сталося після їх поразки, але остаточний результат був би тим же самим. Доля цивілізацій не має нічого спільного з випадковістю і не залежить від розкладу карт; меч вбиває тільки людей, і самі войовничі, найнебезпечніші і щасливі нації, коли у них в серці, в голові і в руках немає нічого, крім бравади, стратегічного мистецтва і військового везіння, немає іншого вищого інстинкту, в кращому випадку закінчують тим, що навчаються у переможених, причому навчаються погано, як треба жити в мирній обстановці. В анналах кельтів, кочових орд з Азії, є багато цікавого і повчального з цього приводу.

Ми визначили сенс слова «виродження» і з його допомогою розглянули питання життєстійкості народів, тепер треба довести те, що для ясності обговорення я повинен був заявити апріорі: є суттєві відмінності між людськими расами. Наслідки цього докази будуть мати величезне значення. Але перш ніж ми приступимо до цього, слід вибудувати всю сукупність фактів і міркувань, здатних витримати настільки великий будинок. Рішення першого питання було лише передоднем храму.

 Від укладачів. |  Примітки


 Ідеологія націонал-соціалізму очима його лідерів. | |  ГЛАВА XII. Яким чином раси розділилися в фізіологічному відношенні, і які різновиди вони потім створили за посередництвом змішання. Нерівність рас в сенсі сили і краси |  Примітки |  Арійського світогляду 1 сторінка |  Арійського світогляду 2 сторінка |  Арійського світогляду 3 сторінка |  Арійського світогляду 4 сторінка |  Примітки перекладача |  Про книгу Х. С. Чемберлена "Підстави 19-століття"). |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати