Головна

Таємнича книга

  1.  I. КНИГА ОДКРОВЕННЯ У СТАРОДАВНЬОЇ ЦЕРКВИ
  2. " Таємнича смерть актриси ". 1 сторінка
  3. " Таємнича смерть актриси ". 2 сторінка
  4. " Таємнича смерть актриси ". 3 сторінка
  5. " Таємнича смерть актриси ". 4 сторінка
  6. " Таємнича смерть актриси ". 5 сторінка
  7. " Таємнича смерть актриси ". 6 сторінка

Багато є книг на світі, Феодул, воістину багато-пребагато. Якщо вони будуть множитися з сьогоднішньої швидкістю, то буде більше вчителів, ніж учнів. І розколеться розум людини від книг, як дзеркало розбивається на сотні осколків. І невроз стане головною хворобою людства. Якби могло підтвердитися, що чим більше книг, тим більше мудрості, то можна було б радіти безлічі книг і безлічі бібліотек. Але це неможливо підтвердити. Навпаки, здається, що і ті, хто книги пише, виливають весь розум свій у книги і живуть без розуму. Пишеться багато книг не тільки в наш час - час швидкого друку і дешевого паперу, але і в праветхое час писалося багато книг. Три тисячі років тому сказав мудрий цар Соломон: складати багато книжок - кінця не буде, і багато читати - мука для тіла. Не знаю, чому тільки він не додав: «І згубно для духу»? Головне, каже цей мудрий цар, з усього, що ти чув, наступне: бійся Бога й чини Його заповіді, бо належить це кожній все для людини; бо Бог приведе кожну справу на суд, і все потаємне, чи добре воно, чи лихе (Екл. 12, 12-14).

Багато книг на світі, Феодул мій, але тільки одна з них названа Книгою життя. Це Святе Письмо Боже [802]. Чи є який-небудь народ на світі, окрім сербського, який цю Книгу життя називає Листом? Я не знаю. Може бути, ти знаєш, Феодул? А якраз саме це слово «Лист» багато про що говорить. Коли злий син віддаляється від батька, тоді батько спілкується з ним за допомогою листів. Чи не говорить з ним, не бачить його, а шле йому листи. Це щось зовсім звичайне в повсякденному житті людей. Тим часом саме звичайне пояснює те, що незвичніше всього. Через гріх Адама, Каїна і Каїнового потомства, Хама і Хамова потомства [803] люди зростали у злі і все більше віддалялися і відділялися від Бога, Творця свого. І Бог більше не приймав їх для бесіди, як колись брав праведних праотців Ноя, Авраама і Мойсея, а посилав їм через Своїх пророків листи. Все, що від Бога приходить, свято, і листи Божі заблукали Його чадам святі. Я дуже радію, Феодул, що серби назвали Біблію, або Книгу життя, Священним Письмом. Адже ця назва відповідає дійсному відношенню Бога до людей.

Але зараз я не стану говорити тобі про Святе Письмо, а скажу про одну невидимою книзі. Чи віриш ти, Феодул, що існує якась невидима книга? Якщо віриш Святого Письма Божого, тоді повинен бути послідовним і вірити в таємничу невидиму книгу. Адже Святе Письмо - і Старий, і Новий Заповіти - свідчить про таку книгу.

Пророк Мойсей згадує невидиму книгу Божу. Коли євреї відлили золотого тільця і ??проголосили його богом своїм, Господь хотів знищити весь цей народ. А Мойсей помолився до Господа, кажучи: пробачив їм їхній гріх, а якщо ні, витри мене з книги Своєї, яку Ти написав.

На це Господь відповідає Мойсеєві: того, хто згрішив Мені, того витру із книги Своєї (Вих. 32, 32-33).

Згадує цю книгу і цар Давид і називає її книгою живих. Говорячи про гвалтівників і лиходіїв, він їх так проклинає: да изгладятся вони з книги живих і з праведниками та не напишуться (Пс. 68, 29).

І ще в іншому місці згадує псалмопевец цю таємничу книгу. Бо свідчить про те, що Бог все знає і все бачить, він каже:

Коли я творимо був в таємниці, утворюємо був у глибинах землі. Зародка бачили очі Твої, до книги Твоєї записані всі дні, призначені для мене, коли жодного з них ще не було (Пс. 138, 15-16).

Пророк Єзекіїль бачив у видінні одну книгу небесну, але, здається, це не таємнича книга імен і доль. Він так говорить: І побачив я, аж ось рука простягнута до мене, і ось, в ній книжковий сувій. І Він розгорнув його переді мною, і ось, сувій списаний був усередині і зовні, і написано на ньому: «плач, і стогін, і горе» (Єз. 2, 9-10).

Пророк Даниїл у своєму баченні бачив Страшний Суд Божий, воістину страшний, навіть в баченні здалеку. Бачив, як престоли були поставлені і як Старець сів на Свій престол, подібний полум'я вогню, а колеса його - як розгорівся жар. Перед Старцем потекла річка, вся з вогню, а навколо Старшого стояли тисячі тисяч, і десять Його слуг; суд усівся, і розгорнулися книги (Дан. 7, 10).

Ангел, який відкривав Данилу останнім часом людської історії, почав так: Почуєш, що записане в книзі правди (Дан. 10, 21). І, описавши всі нещастя, які випадуть на долю людей останнього часу, Ангел Божий закінчує так: того часу буде врятований із народу твого кожен, хто буде знайдений записаним у книзі (Дан. 12, 1).

Останній старозавітний пророк, ангелоподібних Малахія, також говорить про цю таємничу книзі: Слухає Господь і чує це, і перед обличчям Його була писана пам'ятна книга про тих Господа і хто поважає Ймення Його (Мал. 3, 16).

Так написано в Старому Завіті про цю невидимою книзі.

Чи не менше згадується ця книга в Новому Завіті. Особливо у апостола Павла і апостола Іоанна Богослова.

Пише святий Павло філіпійців про своїх співробітників, подвизалися, Каже, зі мною і з Климентом і іншим моїм співробітникам, яких імення - в Книзі Життя (Пор .: Флп. 4, 3).

Бути ізглаженние з цієї книги - значить бути відокремленого від Христа і Його Царства. У цьому сенсі сказані і слова Павлові про нього самого і про народ ізраїльському: я бажав би сам бути відлученим від Христа за братів моїх, рідних мені по плоті (Рим. 9, 3).

Святий Іоанн, тайнозрітель, в своїх видіннях, що перевершують всі, що коли-небудь смертний людина могла побачити і передбачити від створення світу до кінця світу, чув від Христа і ці слова: Переможець зодягнеться в білу одежу, а Я не змию імені його з книги життя, і ймення його визнаю перед Отцем Своїм і перед Його Анголами[804]. Тільки той і увійде в Царство і в безсмертну життя, чиє ім'я назве Христос. Про це свідчить і притча про багача і Лазаря [805]. Господь не хотів згадати мирське ім'я немилосердного багатія, і багач потрапив в пекло. Згадано ім'я убогого жебрака Лазаря, і душа Лазаря відійшла в Царство життя і світла.

Бачення книги. І бачив я в правиці Того, Хто сидить на престолі, книгу, написану всередині й назовні, і запечатану сімома печатками[806] [807]. Тільки Агнець Божий був гідний зламати печатки з цієї таємничої книги. І коли Він знімав їх, відбувалися різні події на землі. Книга історичних доль народів і людей - чи не вона та таємнича книга?

Чисті та записані в Книзі Життя. Коли перед кінцем часу з'явиться звір з сімома головами і десятьма рогами[808], бачив святий апостол Іоанн, то поклоняться всі, хто живе на землі, що їхні імена не написані в книгах життя Агнця (Одкр. 13, 8). Таємнича книга ця, отже, є книга Агнця, тобто Христового книга.

І знову далі говорить: і здивуються ті, що живуть на землі, імена яких не вписані в книгу життя від закладин світу, бачачи, що звір був, і немає його, і з'явиться (Одкр. 17, 8).

Бачення Страшного Суду, яким його бачив святий Іоанн, узгоджується з баченням пророка Даниїла: І побачив я мертвих, малих і великих, що стояли перед Богом, і розгорнулися книги, і розгорнулась інша книга, то книга життя; І суджено мертвих, як написано в книгах, за вчинками їхніми (Одкр. 20, 12) [809] [810].

Після здійснення Суду Божого є Іоанну нове небо, і нова земля, і гірський Єрусалим - місто, повний сяйва слави Господньої. Жодна нечиста не ввійде до цього міста; ніхто, крім Ангелів і праведників Божих. Бо йдеться: І не ввійде до нього ніщо нечисте, ані той, хто чинить гидоту й неправду, але тільки ті, які написані у Агнця в книзі життя (Одкр. 21, 27).

На завершення святий Іоанн попереджає всякого, хто зважиться щось додати до його видінь або що-небудь відняти від них, і каже: і коли хто що відійме від слів книги пророцтва цього, то відійме Бог частку його в книзі життя (Одкр. 22, 19).

До сих пір ми приводили свідчення пророків і апостолів про невидиму Книзі Життя. А тепер наведемо свідчення Всевишнього і Всеістінного, свідоцтво Самого Господа, для Якого пророки і апостоли були тільки слугами, трудящими для порятунку людського.

Коли Господь, обравши сімдесят апостолів, крім перших дванадцяти, послав їх у народ проповідувати Радісну Звістку, зцілювати хворих, звільняти людей від злих духів, вони надійшли по велінню і виконали свою задачу з великим для себе задоволенням, бо, повернувшись, вони з радістю, кажучи: Господи! і біси коряться нам у Ім'я Твоє![811]. Так говорили апостоли, вважаючи, що це найбільший дар, який Бог може дати людям, - перемагати і виганяти бісів. Але Ісус не бажає, щоб їх розум затримувався на цьому дарі владарювання над духами зла. Він хоче, щоб Його учні і послідовники думали про позитивний - про головну мету життя, про Царство Небесне, яке є Божий дар, більший від дарів. Тому відповідає їм: Та не тіштеся тим, що вам коряться духи, але тіштесь, що ваші ймення записані в небі! (Лк. 10, 20).

Знову, значить, ця невидима книга і це таємниче записування імен, причому за свідченням Того, Хто зійшов з небес[812] і Хто краще за самих Ангелів знає таємниці небесні.

Так говориться про невидиму книзі в Святому Письмі. Але в Священному Переданні Православної Церкви існує багато свідчень про цю книгу, явленої духу благодатних людей. І навіть у наш час є люди - деяких з них ми особисто знаємо, - які були мертві і ожили і які бачили книгу імен людських в небесному світлі перед Старцем (див. Мою книгу «Еммануїл», частина перша [813]).

Після всіх відомих свідоцтв ясно, що ця книга є не щось символічне, але як раз дійсне. В існуванні цієї книги ми ніяк не можемо сумніватися. Адже якщо існує небесний град, гірський Єрусалим, з воротами, вулицями, дворами і престолами і якщо існують світильники і кадильниці на небі, то чому не повинна існувати і книга? Книга життя, або книга долі? Ця книга не для Бога: і без якої б то не було книги Бог всеведающего все знає; все знає і все пам'ятає. Книга означає це пам'ять на небі все, що відбувається на землі: вона для людей, які не мають пам'яті про Бога. Існування цієї поки що невидимою книги не може ставитися під сумнів, навіть якщо вона представляється у вкрай нематеріальному, духовному сенсі: з цього приводу ніщо не бентежить мою душу.

Але, про Феодул, інше питання відкривається перед нами в зв'язку з цією дивовижною книгою. Це питання, яке інші філософи і богослови помилково називали питанням про вільну волю людини. А чому не питанням про вільну думки? І питанням про вільне відчутті і вільному бажанні? Чому тільки волю беруть до уваги? Думаю, що краще за все сказати: питання про свободу людини взагалі. На Заході це питання набагато більше дискутувалося, ніж на Сході. Доля і вільна воля людини на Сході не борються одна проти іншої, але мирно об'єднуються. Невидима книга живі не є якийсь фатум, що тяжіє над Ангелами і людьми - і над богами, як баснословием багатобожну елліни і індійці, - а промислітельного Божий план порятунку людей, бо сказано, що Бог хоче, щоб усі люди спаслися і прийшли до розуміння правди[814]. Про те ж говорить і Христова притча про зниклу сотої вівці, яку господар дбайливо шукає, щоб врятувати. І ще сказано про Слово Боже, про Логос: Світлом правдивим, Хто просвічує кожну людину, що приходить у світ[815]. А якщо Бог хоче для всіх людей порятунку і якщо світлом Своїм просвічує кожну людину, що посилається Їм в світ, то тоді ясно, що спочатку всі люди записані в Книзі Життя, але імена деяких або багатьох ізглаждаются з цієї книги внаслідок їх гріха проти Бога або проти ближніх і знову вписуються після їх покаяння і повернення на правильний шлях.

По східним, людина і вільний, і не вільний: вільний визначитися, йти йому за Богом або за сатаною, направо або наліво. Поки він вибирає і коливається, він діє сам від себе, по своїй вільній волі і розуму. А як тільки визначиться, він більш не вільний. І ця несвобода, на яку людина одного разу зважився, не завжди постійна, незмінна: одне - демонодулія, а інше - Феодулія; одне - служити сатані, інше - служити Отця Небесного. Одне - бути в гіркому рабстві у тирана, інше - в солодкому слухняності Батькові. Одне - рабство, а інше - синівство. Одне - морок, а інше - світло. Одне - скрегіт зубів, а інше - спів і радісне радість.

Візьмемо як приклад апостола Петра. Скільки він, слідуючи своїй волі і розуму, коливався то туди, то сюди, поки нарешті цілком не приліпився до Господа! Значимі слова, сказані йому наостанок воскреслим Господом: Істинно, істинно кажу тобі: Коли був ти молодший, то ти сам підперізувався і ходив, куди ти бажав А коли постарієш, свої руки простягнеш, і інший тебе підпереже, і поведе, куди не хочеш[816]. Свобода і несвобода; Петро обрав солодку і благословенну несвободу в межах волі Божої. І Петрове ім'я було записано в книзі живих.

Протилежний приклад - Іуда-зрадник. І він, мабуть, довго вагався, поки пристрасть до грошей зовсім видалила його від Господа. І після цього шматка увійшов в нього сатана[817], - так закінчилися його коливання і його свобода. Він став рабом сатани і пішов виконувати волю свого пана. І ім'я Іуди того витру із книги живих. Так стало і з іменами всіх тих синів темряви, що вбили Христа Спаса, взявши невинну кров Його на себе і на дітей своїх. Кожен, хто чинить гріх, є раб гріха[818].

Несвобода при досконалої відданості волі Божій в дійсності і є єдино істинна і світла свобода. У такому стані людина відчуває себе як дитя, водимо батьком за руку. Саме тому дитя відчуває себе вільним.

Найвеличніший приклад досконалої відданості волі Свого Отця явив нам Сам Господь Ісус. І Своє серце, і думки, і слова, і справи, і Своє життя, і Свої месіанські діяння - все Він приписав Отця Свого Небесного, від початку до кінця.

Що Я чув від Нього (Від Отця), То і говорю світу[819].

Моє вчення - не Моя, а Того, Хто послав Мене[820].

Моя їжа є творити волю Того, Хто послав Мене, і справу Його[821].

Чи не шукаю бо волі Своєї, але волі Отця, що послав Мене[822].

Я завжди роблю те, що Йому до вподоби[823].

Син нічого робити не може Сам від Себе, якщо не побачить Отець[824].

Я живу Отцем[825].

Ти можеш сказати, що при такій несвободі зникає особистість людини. Чи не зникає, але купується, бо каже Господь Ісус: Все, що має Отець, то Моє[826]. Це свобода не по законнической дефініція [827], а свобода сина в єдності любові з Отцем.

Все це я нагадую тобі, Феодул, в зв'язку з таємничою книгою. Адже і Сам Христос пов'язаний з нею. За Своєму славне воскресіння сказав Господь Своїм учням: так написано, і так потрібно було постраждати Христові, і воскреснути з мертвих дня третього (Лк. 24, 46; пор .: Мф. 26, 24).

Так написано в законі, у пророків і в псалмах. Але до цього так написано було, безсумнівно, і в таємничій книзі на небесах, яка Його ім'ям і називається: книга життя Агнця[828]. І на першій, і на останній сторінці цієї книги записано ім'я Господа і Спаса нашого Ісуса Христа. Адже Він Альфа і Омега [829]. Альфа створення світу і Омега порятунку роду людського. І знову, в кожному людському імені в цій книзі просвічує Його ім'я, бо немає іншого імені під небом, даного людям, що ним би спастися ми мали (Діян. 4, 12).

Агнець Божий! Таємнича книга, отже, Його книга. Він її становив до створення світу і обіцяв підписати її кров'ю Своєю безневинною. Це книга долі всього роду людського і - Його долі. Так сподобалось це Агнцеві Божу, согласному з бажанням Отця Його коханого і вони сповнились Духом Святим: Свою власну долю як Людини змішати з долею людства. Який жах приниження і яка слава любові, яка перевершує розум!

Доля не безглузда самсара, круговорот життя, і не немилосердна карма індійська, що не знає ні прощення, ні прощати. І самсара, і карма з'явилися за задумом духу злоби, людиновбивці від початку[830], - можливо, танцюриста Шиви [831], щоб цими помилковими поняттями, як густим димом, застелити від розумних очей людських Отця світла і любові. Адже ні від самсари, ні від карми немає рятівника, оскільки і самі боги, по індійської філософії, обертаються в їх кругообігу, як у древніх греків все обертається на веретені Ананко [832].

Зовсім інша - християнська доля. Інше ж - книга доль людей і народів. Цю книгу тримає в руках не Немезида [833] з зав'язаними очима, а всевидюче Бог - Батько світла, любові, ласки і співчуття. Коли людина приходить до тями і звертається до покаяння, Він ізглаждает його «карму» і дає йому імпульс для нового початку, для нового життя.

На жаль, Індія не знає ще ні про Бога Отця, ні про Бога любові, ні про Бога прощення, більш світлому, ніж самсара, і більш міцному, ніж карма. Про Нього неможливо буде дізнатися інакше, крім як через Того, через Кого дізналися про Нього і ми, християни, - ім'я Його Ісус Христос, Месія, жертовний Агнець Божої любові до всього роду людського.

пророк

Багато є звуків на світлі, Феодул; числа їм немає. Вухо наше чує тільки малу їх частину.

Багато квітів і форм на світлі; воістину, числа їм немає. Наше око бачить тільки малу їх частину.

І багато запахів на світлі; хто їх коли-небудь міг порахувати? Ніс людини відчуває ледь тільки малу їх частину; також одну лише малу частину того, з чим стикаємося, ми відчуваємо.

Весь всесвіт гуде якийсь мелодією звуків і нот без числа, поза нашого сприйняття. Хтось тримає в Своїх руках вселенський оргАн, заводить його по Своїй волі, слухає і чує все.

Наше вухо створено не щоб сприймати все звуки, а щоб майже всі їх відкинути і лише малу частину сприйняти. І очей наш не створений, щоб розгледіти всі кольори і всі форми, але щоб обмежити наше зір до вельми скромною заходи. І наш ніс не створений, щоб нюхати все запахи, але тільки деякі: або залучають, або відразливі.

Якби було дано людині лише на мить почути всі звуки у всесвіті, і побачити всі кольори і форми, і відчути всі запахи, а ще й дізнатися про всі невидимих ??істот навколо себе, - вибухнули б всі його почуття і він зійшов би з розуму.

А як ти думаєш, що стало б з людиною, якби йому дано було прозріти в майбутнє, в прийдешні події і події близьких і далеких часів, в кінцеву драму свого життя, або життя своїх родичів і друзів, або свого народу, з усіма катаклізмами і жахами, які повинні прийти? Воістину, мало людей з досить міцним розумом і сильними нервами, які, бачачи безодню жахів перед собою, не прийшли б в нервовий розлад або НЕ збожеволіли б.

Навіть краса, що перевершує наш звичайний досвід, жахає нас, що говорити тоді про потворність? Пророк Даниїл побачив прекрасного ангела Божого, був одягнений в льняне з поясом з чистого золота. Тіло його - як топаз, каже, особі його - як вид блискавки очі його - як огняне полум'я[834]. Яка піднесена краса! Але ця краса перевищує звичайне людське уявлення про красу. Тому ясновидець так сильно злякався цього явища небесної краси; він говорить: в мені не залишилося сили, а краса обличчя мого змінилася й не задержав у собі сили ... в заціпенінні упав я на обличчя своє і лежав лицем до землі (Пор .: Дан. 10, 8, 9).

Святий Антоній Великий сподобився подвигами посту, молитви та пильнування бачення невидимих ??істот і духів навколо себе. І розповідав своїм учням, як велике кількість злих духів навколо людини, подібних рою ос, і як лякаюче потворний вигляд їх. Якби раптом відкрилося духовне зір у звичайної людини, не підготовленої довгим подвигом чернечим, він би тут же зійшов з розуму. Так говорив святий Антоній [835].

Ми знаємо з досвіду, що все, кому відкривається якесь надприродне, тобто сверхчувственное, бачення, повинні перехворіти їм.

В історії роду людського було багато і справжніх пророків, і справжніх тайновідцев, але всі вони проти Христа як слуги проти пана або учні проти вчителя. За бідній землі ніколи від початку світу не ходив такий тайновідец, ясновидець, провидець і пророк, яким був Месія світу, Господь Ісус Христос. Він ясно бачив драму світу в минулому від початку часів; бачив все, що стається в даний час серед людей і в людях і прозирає то, що ще проізодет до кінця великої світової драми. Як в малому, так і у великому. І мав розумовими і нервовими силами, силами надлюдськими, щоб все це бачити і спокійно витримати і стримано відкрити людям.

Закликаючи до Себе рибалок в перші учні Свої, Він сказав їм: йдіть за Мною, і Я зроблю вас ловцями людей[836].

Це Він сказав в перші дні, на початку Свого месіанського служіння в світі. І це з часом цілком збулося. Його апостоли стали ловцями людей, Ловлячи їх в мережі істини про Царство Небесне, як колись вони, будучи рибалками, ловили риб на озері в свої рибальські мережі.

Натанаїл при першій зустрічі з Ісусом сильно злякався Його слів: перш ніж Пилип тебе, коли ти був під смоковницею, Я бачив тебе; так сильно злякався прозорливості Того, Кого він тільки що перед Філіпом заперечував, що вигукнув: Учителю Ти Син Божий, Ти Цар Ізраїлів[837].

Ісус бачить думки людини, знає, чтО думає хто в серці своєму. Коли Він зробив одне з чудес, деякі з книжників сказали самі в собі: Він богозневажив. Ісус же думки їхні знав і сказав: Чого думаєте ви лукаве в серцях ваших?[838]

І знову, з іншого приводу, коли фарисеї єврейські помислів про Нього, що Він виганяє бісів за допомогою диявола, Ісус, знаючи думки їхні, Став відповідати словами на їх думки (Мф. 12, 25).

Євангеліст Іван записав наступне свідчення про Ісуса: Він не мав потреби, щоб хто свідчив Йому про людину, бо знав Сам, що в людині (Ін. 2, 25).

Бог знає серця ваші (Лк. 16, 15), тобто Він, Ісус, знав їхні серця, і думки їх, і суєтні бажання, і намір вбити Його.

Він пророкує Свої страждання, смерть і воскресіння майже на початку Свого служіння. У таємній бесіді з Никодимом Він говорить про Свої страждання на Хресті так: І, як Мойсей підніс змія в пустині, так мусить піднесений бути й Син Людський (На Хрест), щоб кожен, хто вірує в Нього, не загинув, але мав життя вічне (Ін. 3, 14-15).

Своє триденне перебування у гробі і воскресіння Він передбачив тоді, коли книжники та фарисеї вимагали від Нього якогось знамення. Тоді Він відповів цим лицемірів такими пророчими словами: Рід лукавий і перелюбний шукає ознаки, і ознаки йому не дадуть, окрім ознаки пророка Йони Як Йона перебув у череві кита три дні і три ночі, так і Син Людський буде в серці землі три дні і три ночі (Мф. 12, 39-40).

І ще в іншому випадку, коли ці кляті очевидці незліченних чудес Христових вимагали якогось особливого знамення, Він знову повторює їм притчу про Йону як образі Своїх триденне смерті і воскресіння (див .: Мф. 16, 1-4).

Учням Своїм Він говорив багато разів, що постраждає від старійшин і вождів-священиків, що вони Його вб'ють і що Він в третій день воскресне. Все це сказано Їм багато разів.

Коли проходили по Галілеї, сказав їм Ісус: Людський Син буде виданий людям до рук і вб'ють Його, але третього дня Він воскресне[839]. І вони засмутилися дуже.

І знову з іншого приводу сказав їм, що євреї Він виданий буде поганам, і буде осміяний, і покривджений, і опльований, і будуть бити, і вб'ють Його, але третього дня Він воскресне!. але апостоли нічого з цього не зрозуміли (Лк. 18, 32-33, 34).

Так Він їм зазвичай говорив після якогось Свого славного діяння: після перетворення або після якогось чудесного зцілення, щоб це послужило нам уроком, щоб ми не пишалися і не хвалилися, а думали про останню годину. Але немічна природа людська насилу приймає навіть такі дивовижні і ясні уроки. Одного разу, коли Він говорив учням про Своїх майбутніх стражданнях і про смерть, прийшла їм на думку: хто б з них був? (Пор .: Лк. 9, 46). А Він їм якраз навмисне говорив про Свої страждання і смерть завжди після якоїсь слави Своєї, щоб їх навчити смирення і приниження і страх Божий. Ах, Боже, якими слабкими були і вони, стояли так близько до Джерела вселенської і небесної слави!

Він бачить минуле людей і знає їх долі. Розслабленому каже Він в зветься, після того як його зцілив: Оце одужав; Не гріши ж більше, щоб не сталось тобі чого гіршого[840]. Ясно з цього, що Господь прозрів в минуле життя розслабленого хворого і дізнався причину його хвороби. А причина була в його гріх. Тому і говорить йому: більше не гріши.

Він прозріває в минуле слепорожденного юнаки. Апостоли Його, бачачи разом з Ним цього сліпого жебрака перед розкішним храмом Соломоновим, запитали Його: Учителю хто згрішив, він чи батьки його, що сліпим він родився? На превеликий подив учнів, відповідав Ісус: Не згрішив ані він, ні батьки його, але це для того, щоб на ньому діла Божі[841], тобто щоб Він, як Месія і Спаситель світу, відкрив йому очі, що і сталося.

Проникаючи Своїм прозорливим розумом в далекі горизонти минулого, Він говорить євреям про патріярха Авраама: Отець ваш Авраам прагнув із радістю, щоб побачити день Мій; і бачив, і тішився (Ін. 8, 56). Це таємниця, незбагненна для нас.

Апостолам Він прорік: всі ви спокуситеся ночі цієї[842], тобто все розбіжаться, рятуючи своє життя, а Його залишать одного, що і збулося.

Петру Він прорік: істинно кажу тобі, що ночі цієї, перше ніж заспіває півень, відречешся ти тричі від Мене[843]. Це збулося, всупереч запевненням Петровим, що він не зречеться Нього.

Про Іуді Він знав з самого початку, що той зрадить Його. Ісус знав, хто не вірує, і хто видасть Його (Ін. 6, 64). І знову, з іншого приводу пише святий Іоанн, що Ісус знав зрадника: Чи не Дванадцятьох Я вас вибрав? Та один із вас диявол (Ін. 6, 70). І знову в іншому місці: Він знав Свого зрадника (Ін. 13, 11). А коли зібралися вони на Вечері, сказав Він зраднику: що робиш, роби швидше[844]. Немов Господь поспішав якомога швидше піти з цього життя і перейти до Отця Свого. Але ніхто з при столі не зрозумів, до чого сказав йому[845].

Ніхто не знав; Він один знав. Ніхто не бачив; Він один бачив, що приховують в собі вчора, сьогодні і завтра.

Він дивує жінку-самарянку знанням всього її життя: у п'ятьох чоловіків ти мала, а той, кого маєш тепер, не муж тобі[846]. А на запитання жінки, де повинні молитися Богу: в Єрусалимі або Самарії, відповідає їй Прозрітель: повір Мені, що надходить година, коли ні на горі цій, ані в Єрусалимі вклонятись Отцеві не будете[847]. І це дослівно виповнилося.

Він бачив що падає сатану: Я бачив сатану, що з неба спадав, немов блискавка (Лк. 10, 18).

Він завжди бачить Отця Свого Небесного і робить те, що приємне для Отця: Син нічого робити не може Сам від Себе, якщо не побачить Отець[848]. Коли Він виявляє бажання в думках або в молитвах, то перед Ним розкриваються небеса і Він вільно спілкується з Отцем Своїм і святими Ангелами. Якби Він в напасті лише тільки побажав, Отець послав би Йому більше, ніж дванадцять легіонів ангелів (Мф. 26, 53).

У зеніті слави Він приголомшує передбаченням Своєю смерті: коли одна благочестива жінка в Віфанії вилила дорогоцінне аромати на ноги Його, розгнівали деякі з присутніх матеріалістів, з них євреї перші. Тоді Ісус їм відповів: залиште її: чтО її прикрість ви робите? вона заздалегідь намастила Моє тіло на похорон[849].

Він аж висоту небесну. Він аж глибини пекла. Бачить дали часів; бачить і дали просторів. Він бачив багатія в пеклі і Лазаря на лоні Авраама [850].

А повертаючись з Віфанії до Єрусалиму, то сказав учням: Ідіть у село,; увійшовши до нього, знайдете прив'язане осля, на якого ніхто з людей ніколи не сідав; Відв'яжіть його, і приведіть і якщо хто спитає: Нащо осля ви? скажіть йому так: Господь потребує його. Посланці ж відійшли, і знайшли, як Він сказав їм (Лк. 19, 30-32).

Це називається прозріння в простір.

А перед Великоднем послав Петра та Івана приготувати Йому паску. І коли вони запитали, де Він бажає, щоб для Нього, Він відповідав: ось, як будете входити в місто, стріне вас чоловік, що нестиме глечик води; за ним аж до дому, куди він увійде він, і скажіть господареві дому: Учитель питає тебе: Де кімната, в якій Я Пасху з Своїми учнями? І він вам покаже великую горницю вистелену: там приготуйте. І вони відійшли, і знайшли, як Він їм говорив (Лк. 22, 10-13).

І це блискучий приклад прозріння в простір.

Євреям, які не визнавали Його Месією і невпинно чекали якогось іншого месію - свого і для себе, а не всесвітнього, не для всього світу, - прорік всевидюче Господь наступне: Я прийшов в ім'я Отця Мого, і не приймаєте мене Коли ж прийде інший у ймення своє, того приймете ви (Ін. 5, 43). І це часове пророцтво донині повністю здійснюється. Євреї досі проголошували багатьох людей своїми месіями і незабаром їх відкидали, розчаровані їх безсиллям. Останнім, хто прийшов не в ім'я Бога, а в ім'я своє і на кого євреї поклали всю свою надію, був Маркс [851]. Пророцтво Христове, безсумнівно, відноситься і до нього, і до нього більше, ніж до Варавва, Бар-Кохби або до будь-якого іншого лжемессіі аж до наших днів. Адже світове, інтернаціональне єврейство покладало всі свої надії і будувало всі свої плани в розрахунку на нього, Карла Маркса, - безбожника, нащадка праотця Завулона [852].

Загибель Хоразине, Віфсаїди і Капернаума передбачав і передрік Ісус абсолютно ясно: Горе тобі, Хоразіне Горе тобі, Вифсаїда! Бо коли б у Тирі та Сидоні були відбулися ті чуда, що сталися в вас, то давно б вони каялися в волосяниці[853] та в попелі. І ти, Капернауме, що до неба піднісся, аж до аду ти зійдеш (Мф. 11, 21, 23). Це пророцтво виповнилося з жахливою точністю. Там, де стояли ці три культурних міста, з яких Капернаум на краю моря сяяв подібно зірці, залишилося безлюдного місця, через яке не можна пройти, не ризикуючи вколотися терням або бути укушеним змією [854].

Пророцтво про храм Єрусалимському. Коли Йому показали храм, із захопленням кажучи: Учителю подивися, яке то каміння та що за будівлі! - Вважаючи, що і Він прийде в захоплення, сказав їм Ісус: Істинно кажу вам: Не залишиться тут навіть камінь на камені, який не який не зруйнується[855]. Це збулося буквально. Всі паломники можуть в Єрусалимі побачити важкі плити, що залишилися від колишнього храму, звані Стіною плачу [856]. Лежать вони одна на інший і служать зараз огорожею для мечеті арабської [857]. Щосуботи збираються євреї до цієї Стіні, б'ються головою об каміння і плачуть. А коли прозорливий Господь це передбачав і прорікає це, хто тоді міг в це повірити?

Долю міста Єрусалима передбачав Ісус і тому заплакав. Жахи, які повинні обрушитися на це святе місто, бачив його перше так ясно, що не втримався і заплакав. Звичайна людина, якби побачив це, збожеволів би. І коли наблизився до міста, то, дивлячись на нього, заплакав над ним і сказав: о, якби й ти хоч цього дня пізнало, що потрібне для миру тобі! Але це сховано нині від очей твоїх, бо прийдуть на тебе ті дні, і твої вороги обкладуть тебе окопами і зберуться навколо тебе, і стиснуть тебе звідусюди, і розорять тебе, і поб'ють твої діти в тобі, і не залишать у тобі каменя на камені за тО , бо не зрозуміло ти часу відвідин твоїх (Лк. 19, 41-44), тобто через неприйняття і відкидання Месії.

І це страшне пророцтво здійснилося, причому не один раз, а багато разів. Спочатку його розорив цар Тит [858], а потім цар Адріан, халіф Омар, турки-сельджуки і інші завойовники. Ісус говорить про окопах і облозі міста з усіх боків. До чого ця подробиця? Потрібно прочитати Йосипа Флавія, щоб зрозуміти важливість цієї деталі в пророцтві [859]. Коли римляни обложили місто, євреї зазнали небачені нещастя. Матері варили і їли своїх дітей! Все це Ясновидець бачив чітко, тому й заплакав.

Пророцтво про євреїв просто вражає своєю точністю. Це пророцтво говорить: Се, ваш дім порожній[860]. Коли були вимовлені ці слова, євреї жили на своїй батьківщині, в Палестині, і вся Палестина від краю до краю була населена і навіть перенаселена євреями. Сьогодні ж весь єврейський народ живе в чужих країнах і чужих Вітчизни. Будинок їх залишився порожній, причому не з учорашнього дня, а вже багато століть назад. Чому це сталось? Тому, що вони хотіли мати лжемессию, а справжнього Месію розіпнули на Хресті і таким чином взяли невинну кров на себе і на дітей своїх [861]. А безневинна кров сильніше будь-якої сили на світлі. Цю містичну, страшну реальність євреї ніколи не могли зрозуміти. Тисячі років вони проливали людську кров у війнах і кров ягнят на жертовнику і все-таки не задумалися про таїнство невинної крові. І їх ця безневинна кров, причому сама невинна кров Сина Божого, жене невпинно і не дає їм ніде спокою, як кров праведного Авеля ніде не давала спокою кривавому братовбивці Каїна [862].

Такі пророцтва, вже здійснені. Не можна сказати, що ми перерахували всі їх. Євангеліє - така скарбниця мудрості, чудес і пророцтв, що ніколи не можна бути впевненим, що хоч що-небудь з неї вичерпано до кінця.

Але з усіх пророцтв Ісусових всього роду людського стосуються пророцтва про останні часи і другому Його пришесті. Це Апокаліпсис Христов, написаний не в образах, як Апокаліпсис Івана, а в ясному і логічному викладі подій. Ми не збираємося приводити тут все сказане Господом про останні часи і про Його другому пришесті. Адже тоді ми мали б переписати цілі розділи з Євангелія (див .: Мф. 24; 25, 31; Лк. 13; 21). Нехай кожен християнин читає ці два великі пророцтва, і як можна частіше. Вони дуже корисні, бо освічують розум і зміцнюють надію.

Скажемо тільки, що Ісус бачив історію людства як час, сповнений зла, брехні, ненависті, воєн і заколотів, відпадання від Бога, мук християн і завершене наостанок сум'яттям цілому світові: затьмаренням сонця і місяця і спадением зірок з неба. Цим спростовується вульгарна філософська теорія про безупинний поступ в історії світу, про все зростаючий вдосконаленні людей і про встановлення раю на землі в далекому майбутньому. Це теорія і здогад, а то було Христове бачення дійсності такою, якою вона буде. Душогуб споконвіку[863] нашіптує книжникам і філософам, що людство все більше і більше удосконалюйтесь і все більше і більше наближається до «земного раю». Аби відвернути людей від Бога Творця і Промислителя і затемнити їх бачення раю, вічності і Царства Небесного. Тим часом, за справжнє бачення Христову, історія розвивається шляхом трагічним, а завершиться катаклізмом, тобто уявній перемогою сатани, за якою незабаром відкриються сяйво і пишність слави Христової. Як було і з Самим Христом: страждання, самотність, зраду, Голгофа, воскресіння. Христова життя на землі - прообраз християнської історії, Тобто Церкви Його, до кінця часів. І Церква Його буде наостанок зневажено, обпльована, изранена і віддана, як Він. Вона буде страждати і буде самотня посеред безодні всесвітнього зла. Зрадники і іуди зрадять її і продавати безбожникам. А коли виявиться вона в найбільших муках, на своєму хресті, тоді сонце і місяць потемніють, як при смерті Христа.

Але коли сатана вважатиме, ніби переміг, і коли злісний і хрістоборний світ буде зловтішно радіти, подібно євреям під Хрестом Христовим, тоді раптово здійсниться це друге пророцтво: сили небесні порушаться тоді з'явиться знак Сина Людського на небі; і тоді заголосять (Грішники від страху, а праведники від радості) всі племена земні і побачать Сина Людського, що йтиме на хмарах небесних із великою потугою й славою[864].

Все, що сталося на малій сцені Єрусалиму повториться в останні часи на сцені всього світу. Драма правди завжди має два завершення: перше - якому сатана радіє, а друге - з яким Бог радіє. Смерть на Голгофі була першим завершеним, якому радів сатана з євреями, а воскресіння Христове стало другим завершенням тієї ж самої драми життя. І світова історія - точніше кажучи, історія Церкви Христової, бо ця історія є і залишиться єдиною історією на світлі, має план і сенс, - також має два закінчення: один буде мороком, а інший світлом. Але світло стане головним і останнім кінцем.

Народжений в печері віфлеємською і Лежав на соломі в овечих яслах з'явиться раптово - як блискавка та вибігає зо сходу, і з'являється аж до заходу[865], причому з великою потугою й славою, на хмарах численних воинств ангельських [866].

тоді зберуться перед Ним усі народи; і Він відділить одного від, як відділяє вівчар овець від козлів[867]. Тоді Він стане судити всіх по справах їх і відправить одних муку, а інших в життя вічне [868].

Це бачення надлюдську. Це пророцтво Істинного. Час і простір не змогли ні применшити це бачення, ні затуманити це пророцтво. Він бачив і передрік те, що буде зі світом і з людством. Так і буде. Численні вже збулися Його пророцтва - тверда порука в тому, що збудуться і ці Його пророцтва про кінець часів і про другий Його Пришестя.

Всі пророки і тайнозрітелі всіх народів і часів в порівнянні з Господом Ісусом Христом - що воскові свічки проти яскравого сонця Божого.

 Ісус на молитві. |  літургія


 прикрашена брехня |  Проповідь в маленькій сільській церкві |  Ізгонітель бісів |  чоловіколюбець |  Повелитель природи |  сини Царства |  зцілитель недужих |  воскреситель мертвих |  сини темряви |  молитва |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати