Головна

Глава 6. Структурна патологія

1.  Don: (амер.) Глава сім'ї. Див. Boss.
  2.  I. ГЛАВА Про самадхи
  3.  I. ГЛАВА хлопця строфи
  4.  II. ГЛАВА Про ДУХОВНОЇ ПРАКТИЦІ
  5.  II. ГЛАВА Про СЕРЙОЗНОСТІ
  6.  III. ГЛАВА Про ДУМКИ
  7.  III. Глава про думки

До цього часу ми припускали, що завжди можна чітко відрізнити зміст одного его-стану від іншого. Ми також вважали, що при бажанні люди можуть міняти своє его-стан. Однак, що відбувається, якщо два его-стану змішані один з одним? Або коли людина не може увійти або вийти з якогось его-стану? Ерік Берн назвав ці дві проблеми контаминацией і винятком (включенням). Обидва ці явища мають загальну назву - структурна патологія.

Контамінація. Іноді я можу прийняти зміст его-стану мого Дитину або Батька за зміст Дорослу. У цьому випадку вважається, що мій Дорослий контаміновані. Відбувається начебто вторгнення одного его-стану в межі іншого. На діаграмі его-станів ми позначаємо це зафарбовуванням накладаються один на одного ділянок гуртків. Ці зафарбовані ділянки означають контамінацію.

На рис. 6.1а показано зміст Батька, котрий вторгся у Дорослого - контамінація Батьком. На рис. 6.1б - контамінація Дитиною, а на рис. 6.1в - подвійна контамінація, при якій Батько і Дитина накладаються на Дорослого.

контамінація Батьком відбувається тоді, коли я помилково приймаю Батьківські девізи за реальність Дорослого. Коли вони приймаються за реальні факти, Берн називав їх забобонами. Наприклад: <Все шотландці злі>; <Чорномаз - ледарі>; <Білі - експлуататори>; <Світ жахливий>; <Людям не можна довіряти>; <Якщо спочатку в тебе щось не виходить, намагайся ще і ще ». Якщо я вважаю, що подібні висловлювання є відображенням реальності, то я контаміновані.

Коли людина говорить про себе, вживаючи безособові пропозиції, замість того щоб говорити «я», то, швидше за все, зміст його промови буде контаміновані Батьком. Наприклад, Мейджі розповідає про своє життя: <Потрібно робити те, що кажуть, і не показувати людям свої почуття ». Існує ймовірність, що Мейджі навчилася цим двом девізам у своїх батьків. Очевидно, вони також вважали, що ці висловлювання є відображенням реальності.

контамінація Дитиною. При контамінації Дитиною я затуманює моє доросле мислення помилками (дитячими уявленнями). Це фантазії, прийняті за реальну дійсність. Можливо, йдучи з вечірки, я чую, що люди починають сміятися. Я кажу собі: «Вони сміються наді мною!> У цей момент програю випадок з раннього дитинства, коли, не замислюючись, вирішив:« Я гірше інших. Але ніхто мені про це не скаже ». Я не усвідомлюю, що це контамінація, і помилково приймаю цю дитячу ситуацію за реальну дійсність. Якби я захотів, то міг би повернутися в кімнату і переконатися, чи дійсно гості сміються наді мною. Якби вони чесно сказали немає, то я б вийшов з контамінації, відокремивши мою Дорослу оцінку даної ситуації від старих уявлень про світ мого Дитину. Я, ймовірно, переконався б, що люди в кімнаті сміються над анекдотом, який не має до мене жодного відношення. Припустимо навіть, що вони сміялися наді мною. Я вийшов би з контамінації, усвідомивши наступне: <Ну і що? Якщо вони хочуть сміятися наді мною, це їхня справа. Я все одно ОК>. Однак в той день я, можливо, був не готовий вийти з контамінації Дитиною. У цьому випадку, коли жартівники сказали мені: <Ми сміялися немає над тобою », я міг подумати:« Вони брешуть, щоб не псувати зі мною стосунки>.

Берн іноді використовував слово <ілюзія> для опису цього виду помилок, які зазвичай викликаються контаминацией Дитиною. Наведемо кілька типових ілюзій: <Я погано пишу (вважаю), володію іноземною мовою>; <Я не подобаюся людям>; <Я гірше інших> (<Я не такий, як усі>); <Я не можу кинути курити>. Коли зміст контамінації Дитиною випливає з раннього дитинства, ілюзії можуть бути ще більш дивними. Таке особливо часто трапляється тоді, коли в дитинстві людини були психічні травми. Наприклад: «Я можу вбити людину просто за те, що він стоїть поруч зі мною>; <Мама полюбить мене, якщо я помру ».

подвійна контамінація буває в тому випадку, коли людина програє якийсь Батьківський девіз, погоджується з ним, вірячи як Дитина, і помилково сприймає його за дійсність. наприклад:

(Р) <Людям не можна довіряти », в поєднанні з: (Д) <Я нікому ніколи не вірю». Або: (Р) <Дітей потрібно бачити, але не чути>, в поєднанні з: (Д) <Щоб нормально жити, я повинен мовчати>. Деякі сучасні автори ТА вважають усі контамінації подвійними. Для них зміст подвійний контамінації складається з всіх старих, перекручених переконань, які людина має про себе, інших людей і про світ. У ТА вони отримали назву сценарних переконань.

Вправа. Візьміть аркуш паперу і озаглавьте його: «Я людина, яка ...>. Потім за дві хвилини напишіть всі можливі способи закінчити цю пропозицію. Після цього розслабтеся і протягом деякого часу оглядайте кімнату, в якій ви перебуваєте. Для того, щоб допомогти собі <увійти> у Дорослого, сядьте на стільці прямо. Ногами упріться в підлогу. Подивіться, що ви написали. Кожен варіант закінченого пропозиції перевірте на те, чи є він відображенням реальної дійсності або контаминацией Дитиною. Якщо ви вирішите, що якісь варіанти виходять з контамінації Дитиною, подумайте, якою є реальна дійсність. Виділіть контаміновані Дитиною слова і вживайте слова Дорослу. Наприклад, якщо ви написали: «Я людина, яка не вміє ладити з людьми», то цю пропозицію можна переробити і так: «Я розумний і доброзичливий чоловік і цілком здатний жити із людьми». Змініть подібним чином всі контаміновані Дитиною варіанти.

А тепер візьміть інший аркуш паперу. За дві хвилини напишіть все девізи і переконання, які ви чули від своїх батьків або парентального фігур. Як і раніше, <включите> Дорослого. Подивіться ваш список Батьківських девізів і переконань. Відзначте, які варіанти відображають реальність, а які контаміновані Батьком. Якщо ви вирішите, що деякі варіанти потребують зміни відповідно до дорослої реальністю, викресліть їх і замініть на нові. Наприклад, ви могли викреслити: <Якщо у тебе спочатку щось не виходить, намагайся ще і ще> і написати замість цього: «Якщо у тебе спочатку щось не виходить, зміни то, що ти робиш так, щоб вийшло>. Цю вправу можна робити в години відпочинку.

Виняток. Берн вважав, що іноді людина <вимикає> одне або більше з його его-станів, і назвав цей процес винятком. На рис. 6.2. показані три можливих випадку виключення одного з его-станів. На діаграмах виключена его-стан позначено хрестом і лінією, що відокремлює його від сусіднього гуртка.

Люди, які виключили Батька, Не діятимуть відповідно до готовими життєвими принципами. Замість цього вони в кожній ситуації заново створюють для себе власні принципи. Вони прекрасно використовують інтуїцію Маленького професора для оцінки того, що відбувається навколо них. Ці люди - верховоди і ділки: провідні політики, успішні бізнесмени.

При виключенні Дорослого я <вимикаю> своє доросле здатність до опробування дійсності. Замість цього чую лише внутрішній діалог Батько-Дитина. В результаті мої дії, почуття і думки будуть відображати їх постійну боротьбу. Через те, що я не використовую ресурси Дорослого до тестування реальності, мої думки і вчинки можуть здаватися навіть дивними, при цьому існує ймовірність того, що мені можуть поставити діагноз психічно хворого.

При виключенні Дитину ми <вимикаємо> спогади дитинства. На запитання: «Яке у тебе було дитинство?>, Такі люди дадуть відповідь:« Я не знаю. Я нічого про це не пам'ятаю ». Коли ми, будучи дорослими, висловлюємо свої почуття, то часто перебуваємо в его-стані Дитини. Тому людини з виключеним Дитиною часто називають холодним або бездушним.

Якщо виключені два з трьох его-станів, то чинне его-стан називають сталою або виключає. На діаграмі воно позначається більш жирним колом. На рис. 6.3. показані три можливих випадку.

Людина з сталою Батьком буде жити тільки за батьківським принципам. На запитання: «Як на вашу думку можна здійснити цей план?>, Він відповість:« Я думаю, що це хороший план. Виконуйте його, ось і все ». На запитання: «Як ви себе почуваєте?>, Він відповість: <В такі часи треба зберігати спокій, чи не так?».

Згідно Берну, людина з сталою Дорослим <не здатний відчувати задоволення>. Замість цього він <тільки й робить, що планує, збирає і обробляє інформацію>.

Людину константностей Дитині буде завжди діяти, думати і відчувати, як ніби-то він ще знаходиться в дитинстві. При зустрічі з якоюсь проблемою почуття цієї людини посилюються і <вимикають> як Доросле тестування реальності, так і Батьківські принципи. Таку людину інші люди будуть розглядати як незрілого або істеричного.

Виключення не буває тотальним, навпаки, воно буде залежати від конкретної ситуації. Наприклад, коли ми говоримо про людину з виключеним Дитиною, то маємо на увазі той факт, що він рідко буває в его-стані Дитини. Люди не можуть жити без якихось елементів его-стану Дитини. Без елементів Дорослого вони не можуть діяти поза організацій, а без елементів Батька не можуть добре жити в суспільстві.

Глава 5. Розпізнавання его-станів |  Глава 7. Трансакції

ЧАСТИНА I ВСТУП В ТА |  Глава 1. Що таке ТА? |  сучасний ТА |  Глава 2. Модель его-станів |  Глава 3. Функціональний аналіз его-станів |  Глава 4. Структурна модель другого порядку |  Сучасний ТА Глава 8. Поглаживания |  Глава 9. Структурування часу |  Глава 10. Природа і походження сценарію життя |  Глава 11. Як проживається сценарій |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати