На головну

ЩАСЛИВЧИК З ВАВИЛОНА

1.  Боротьба Вавилона і Ассирії за панування
  2.  Гавгамели. Захоплення Вавилона і Суз. спалення Персеполя
  3.  Гавгамели. Захоплення Вавилона і Суз. Спалення Персеполя.
  4.  Глиняній дощечці З ВАВИЛОНА
  5.  Завоювання слов'яно-аріями Ірану і Вавилона
  6.  Камбіс буде царем Вавилона
  7.  Кір проти царя Вавилона

На чолі свого каравану гордо їхав Шарру Нада, торговець з Вавилона. Він любив гарний одяг, і зараз на ньому було багате вишукану сукню. Він любив красивих коней і впевнено тримався на своєму баскому арабському коні. Дивлячись на нього, важко було припустити, що він уже в літах. І ще важче було запідозрити, що на душі у нього неспокійно.

Дорога з Дамаска довга, а небезпек в пустелі підстерігає чимало. Але не це турбувало його. Хоча арабські племена агресивні і часто грабують багаті каравани, він не боявся їх нападу, оскільки був оточений вірними охоронцями.

Тривога його була пов'язана з юнаків, який був зараз поруч з ним. Це був Хадано Гула, онук його давнього партнера Арада Гула, якому він був зобов'язаний багатьом у своєму житті. Йому б хотілося зробити щось хороше для цього хлопчика, але чим більше він думав про це, тим складніше здавалася завдання, тому що і сам він ще багато чого не знав.

Покосившись на кільця і ??сережки, що виблискували на юнакові, він подумав: «Йому здається, що брязкальця фарбують чоловіка, і в той же час у нього таке ж мужнє обличчя, як і у діда. Але його дід не носив таких пишних одягів. І все-таки я запросив його з собою, сподіваючись, що допоможу встати на ноги, особливо після того, як по-варварськи розпорядився спадщиною його батько ».

Хада Гула перервав хід його думок: «Навіщо ти так багато працюєш, ганяючи свої каравани в такі дали? У тебе ж зовсім немає часу насолоджуватися життям ».

Шарру Нада посміхнувся: «Насолоджуватися життям? Як би ти це робив, будь на моєму місці? »-« Якби я був такий багатий, як ти, я б жив як принц. І не став би бродити по жаркій пустелі. Я б витрачав шекелі так само швидко, як вони падають в мій гаманець. Я б носив найкрасивіші сукні і рідкісні прикраси. Отаке життя мені до душі, заради цього варто жити ».

Обидва розреготалися.

«Твій дід ніколи не носив прикрас, - не подумавши, сказав Шарру Нада і тут же жартівливо додав: - А ти б не залишив собі часу на роботу?» «Робота існує для рабів», - відповів Хадано Гула.

Шарру Нада закусив губу і нічого не сказав, і так вони їхали мовчки, поки не досягли гірського схилу. За перевалом їх поглядам відкрилася зелена долина.

«Бачиш цю долину? А вдалині вже можна розрізнити стіни Вавилона. Найвища вежа - це Храм Ваала. Якщо зір у тебе гарне, ти зможеш розгледіти вічний вогонь, який горить над його хрестом ». - «Так це і є Вавилон? Я завжди мріяв побачити це місто - найбагатший в світі. Вавилон, де мій дід починав будувати своє багатство. Якби тільки він був живий! Ми б так не страждали ». - «Навіщо ж бажати, щоб його душа залишалася на землі довше покладеного терміну? Ти і твій батько цілком можете продовжити його справу ». - "Та що ти! Ні у кого з нас немає таланту. Ми з батьком не знаємо секрету багатства ».

Шарру Нада не відповів і направив свого коня вперед. За ними пішов караван, здіймаються клуби бурої пилу. Незабаром вони досягли царського тракту і згорнули на південь, де розкинулися селянські поля.

Увага Шарру Нада привернули троє старих, які орали поле. Вони раптом здалися йому дивно знайомими. Як дивно! Не може такого бути, щоб, проїжджаючи повз поля через сорок років, людина побачила б тих же орачів. І все-таки внутрішній голос підказував йому, що це саме ті люди. Один з них нетвердою рукою тримав плуг. Двоє інших наполегливо штовхали биків, б'ючи по них дерев'яними палицями.

Як він заздрив цим орачам сорок років тому! З якою радістю погодився б помінятися з ними місцями! І як все змінилося за ці роки. Озирнувшись назад, він з гордістю подивився на свій караван породистих верблюдів і ослів, навантажених дорогим товаром з Дамаска. Все це належало йому.

Він вказав на орачів: «Все орють це ж поле, як і сорок років тому». - «Чому ти думаєш, що це ті ж орачі?» - «Я їх бачив».

Спогади, швидко змінюючи один одного, проносилися в його голові. Чому він не може поховати минуле і жити в сьогоденні? І раптом перед ним виникло усміхнене обличчя Арада Гула. Бар'єр, що існував між ним і цинічним юнаків, тут же розчинився.

Але як же допомогти цьому хлопцю, захопленому ідеєю красивого життя? Роботу можна запропонувати тим, хто хоче працювати, але ніяк не тим, хто вважає себе вище роботи? І все-таки він зобов'язаний зробити щось на згадку про Араді Гула, причому не на повну силу. Вони з Арадом Гула звикли якщо робити справу, то з повною віддачею. Так вже вони були влаштовані.

План народився раптово. І тут же з'явилися заперечення. Адже доведеться пережити все спочатку, це буде жорстоко, боляче. Але, будучи прихильником швидких рішень, він відкинув в сторону всі сумніви і почав діяти.

«Тобі цікаво знати, як твій шановний дід і я стали партнерами і домоглися процвітання?» - Запитав він. «Чому б тобі просто не розповісти мені, як ти робиш золоті шекелі? Це все, що мені потрібно », - заперечив юнак.

Шарру Нада проігнорував його відповідь і продовжив:

«Ми починали разом з цими орачами. Я тоді був не старші тебе. Коли колона орачів, в якій йшов і я, проходила повз поля, старий Мегіддо, який був прикутий до мене ззаду, посміявся. «Подивися на цих ледарів. Той орач, який штовхає плуг, що не робить ніяких зусиль, щоб увігнати його глибше, а погоничі зовсім не стежать за биками. Як же вони можуть розраховувати на хороший урожай після такої оранки? »-« Ти сказав, що Мегіддо був прикутий до тебе? »- Здивувався Хадано Гула. «Так, на шиях у нас були бронзові нашийники, а довгим ланцюгом ми були прикуті один до одного. Слідом за Мегіддо йшов Забадо, злодій, тягати овець. Я знав його ще по Харуну. Замикав ланцюг людина, яку ми прозвали піратами, тому що свого імені він нам не назвав. Ми вважали, що він моряк, тому що на грудях його красувалася морська татуювання. Колона була побудована так, щоб в'язні йшли шеренгою по чотири людини », - пояснював Шарру Нада. «Ви були скуті, як раби?» - Хада Гула не вірив вухам своїм. «Хіба дід не розповідав тобі, що колись я був рабом?» - «Він часто говорив про тебе, але жодного разу навіть не натякнув на це». - «Це була людина, яка вміла зберігати чужі секрети. Тобі ж я теж можу довіряти? »- Шарру Нада глянув прямо в очі юнака. «Ти можеш покластися на моє мовчання, але я вражений. Розкажи мені, як ти став рабом ».

Шарру Нада знизав плечима. «Це може трапитися з будь-якою людиною. Гральний будинок та пиво стали причиною моїх нещасть. Я став жертвою поганого вчинку, скоєного братом. У сварці він убив свого друга. Батько віддав мене в заставу його вдові, а сам відчайдушно намагався виручити його з-під варти. Але, коли він не зміг дістати грошей, які були потрібні для звільнення, вдова в люті продала мене в рабство ». - "Яка ганьба! Яка несправедливість! - Обурився Хадано Гула. - Але скажи, як же тобі вдалося знайти свободу? »-« Ми дійдемо до цього, але пізніше. Дозволь мені продовжити свою розповідь. Отже, коли ми проходили повз поля, орачі посміялися над нами. Один з них зняв свою потерту капелюх і, схил низький уклін, вигукнув: «Ласкаво просимо в Вавилон, гості царя. Він вже чекає вас на вершині стін, де для вас приготовлені цеглини і бруд ». При цьому всі вони дружно зареготали. Пірат розлютився і грубо вилаяв орачів. «Що вони мали на увазі, кажучи, що цар чекає нас?» - Запитав я його. «А те, що тобі належить тягати цеглу, поки не зламаєш спину. А може, тебе заб'ють палицями ще до того, як вона зламається. Але зі мною це не пройде. Я вб'ю їх ».

Тоді заговорив Мегіддо: «Мені здається, працьовитих рабів не стануть забивати до смерті. Господарі люблять таких рабів і добре поводяться з ними ». У розмову вступив Забадо: «А кому охота працювати до сьомого поту? Ці орачі знають, що кажуть. Вони-то якраз не надриваються ». Мегідо заперечив: «Гарного результату не досягнеш, якщо не спробуєш. Якщо за. день ти зореш гектар, тоді честь тобі і хвала, і будь-який господар віддячить за це. Але якщо ти працюєш на повну силу, це вже не справа. Я люблю працювати на совість. Робота - мій найкращий друг. Всім, що я мав - ферму, корів, урожай, - я зобов'язаний роботі ». - «Так, і де тепер все це тепер? - Пирхнув Забадо. - Я вважаю, що краще бути хитріше і отримати всі даром. Ось подивишся на мене, коли я виберу собі работенку легше, - скажімо, буду тягати вам воду, а ти будеш надриватися, піднімаючи цеглини ». І він розсміявся дурним сміхом. В ту ніч мене охопив жах. Я не міг спати. Коли всі поснули, я постарався залучити до себе увагу стражника на ім'я Годосо, який в перший раз ніс свою вахту. Це був жорстокий араб, який, коли б випало йому вкрасти у тебе гаманець, перерізав би тобі горло. «Скажи мені, Годосо, - прошепотів я, - коли ми прийдемо до Вавилону, нас відправлять на будівництво стін?» «Навіщо тобі це знати?» - Обережно поцікавився він. "Хіба ти не розумієш? - З благанням в голосі промовив я. - Я молодий. І хочу жити. Я не можу дозволити, щоб мене забили до смерті на будівництві стін. Чи є у мене шанс потрапити до хорошого господаря? »У відповідь він прошепотів мені:« Я тобі скажу дещо. Ти хороший хлопець, чи не доставляєш Годосо неприємностей. Як правило, в першу чергу ми прямуємо на ринок, де продають рабів. А тепер слухай. Коли підійде покупець, скажи йому, що ти хороший працівник, любиш багато трудитися на благо доброго господаря. Умов його купити тебе. Якщо у тебе не вийде, на наступний день тебе відправлять тягати цеглу. Це дуже важка робота ».

Коли він відійшов від мене, я ліг на теплий пісок, втупившись на зірки та розмірковуючи про роботу. Мені раптом згадалися слова Мегіддо про те, що робота - його найкращий друг, і я задав собі питання: а чи може трапитися так, що і для мене робота стане одним? Зрозуміло, якщо вона допоможе мені в ситуації, що склалася.

Коли прокинувся Мегіддо, я пошепки сказав їм це все, що почув від стражника. В цьому була наша єдина надія. Ближче до вечора ми підійшли до міських стін і вже змогли розгледіти вервечки рабів, які снували вгору-вниз, тягаючи цеглу для кладки. Нас вразила чисельність працюючих: здавалося, що це були тисячі і тисячі. Хтось місив розчин, хтось робив кладку, але основна маса рабів трудилася на доставці цегли [1].

Наглядачі грубо лаялися на рабів, охажівать їх палицями. Бідолахи в обірваних одязі ледве стояли на ногах, згинаючись під вагою довгих кошиків. Від ударів вони падали і вже не могли піднятися. Украй знесилених забивали до смерті, а їх тіла скидали в ями, що служили братськими могилами. Це видовище викликало в мені озноб. Я уявив, що подібна доля чекає і мене, якщо на ринку мені не пощастить.

Годосо мав рацію. Нас провели через міські ворота в тюрму для рабів, а на наступний ранок погнали на ринок. Всі раби були так налякані, що тільки окрики стражників і свист батогів примушували їх рухатися, так щоб покупці могли краще розгледіти товар. Ми з Мегіддо охоче розмовляли з покупцями, коли вони зверталися до нас.

Головний наглядач жорстоко побив Пірата, який надумав протестувати. Коли його забирали з помосту, мені було щиро шкода його.

Мегіддо відчував, що незабаром нам доведеться розлучитися. Коли поблизу не було покупців, він заводив зі мною бесіду про те, яким благом обернеться для мене робота: «Деякі ненавидять працювати. Вони бачать в роботі ворога. Але краще ставитися до неї як до одного, любити її. Нехай тебе не лякає важка праця. Адже ладу хороший будинок, ти не замислюєшся про те, як важко тягати цеглу, а тягаючи воду, не звертаєш уваги на те, як далеко знаходиться колодязь. Обіцяй мені, хлопчик, що, якщо тебе куплять, ти будеш сумлінно працювати на свого господаря. Якщо навіть він буде чимось не задоволений, не журись. Пам'ятай, що добре виконана робота йде на благо людині. Вона робить його справжнім чоловіком ». Він замовк, як тільки до нас наблизився бородатий селянин.

Мегіддо розпитав його про врожай та господарство і незабаром переконав його в тому, що кращого працівника йому просто не знайти. Після наполегливої ??торгівлі з рабовласником селянин дістав з-під сукні тугий гаманець, і незабаром Мегіддо зник разом з новим господарем.

За це ранок продали ще декількох рабів. Опівдні Годосо повідомив мені, що работоргівець втомився і не залишиться в Вавилоні ще на день, так що на заході залишилися раби дістануться покупцеві, якого прислав цар. Я впав у відчай, коли раптом на площі видався добродушний на вигляд чоловік, який поцікавився, чи немає серед нас пекаря.

Я підійшов до нього і сказав: «Навіщо такому майстерному пекареві, як ви, шукати іншого пекаря, який виявиться явно гірше? Чи не легше навчити того, хто хоче оволодіти цим мистецтвом? Подивіться на мене: я молодий, сильний і хочу працювати. Дайте мені шанс - і я зроблю все, щоб заробити для вас золото і срібло ».

Моє прагнення справило на нього враження, і він почав торгуватися з работорговців, який до цієї хвилини практично не помічав мене, але зараз проявив до мене інтерес. Я відчував себе, немов жирний бик, якого продають м'ясникові. Зрештою, до моєї великої радості, угода відбулася. Я пішов за своїм новим господарем, відчуваючи себе найщасливішою людиною.

Моє нове житло мені припало до смаку. Нана-Наід, мій господар, навчив мене молоти ячмінь в кам'яній млині, яка стояла у дворі, розводити вогонь у печі і робити кунжутну борошно для медових коржів. Моя ліжко перебувала в коморі - там, де зберігалося зерно. Літня рабиня Свасти, яка допомагала по будинку, добре мене годувала і була задоволена тим, як я допомагав їй з важкою роботою.

Словом, я був щасливий тим, що у мене з'явився шанс стати цінним працівником для свого господаря, і бачив в цьому шлях до свободи. Я попросив Нана-Наїда навчити мене місити тісто спекти хліб. Він охоче зробив це, задоволений моїм ентузіазмом. Потім, освоївши випічку хліба, я попросив навчити мене піч коржі, і незабаром вся робота в пекарні перейшла до мене. Моєму хазяїнові подобалося байдикувати, але Свасти несхвально хитала головою. «Неробство погано впливає на людину», - заявила вона.

Я відчув, що настав час подумати про те, щоб почати заробляти гроші, а з ними і свободу. Оскільки робота в пекарні закінчувалася опівдні, я вирішив, що Нана-Наід не буде проти, якщо я знайду собі додаткову роботу на залишок дня, а свій заробіток буду ділити з ним. І тут мене осінило: а чому б не випікати ще більше медових коржів, щоб продавати їх на вулицях? Я представив свій план господареві таким чином: «Якби я зміг працювати додатково, заробляючи для вас гроші, не вважаєте ви справедливим, щоб я міг залишати собі частину заробітку і витрачати його на свої потреби?» «Справедливо, цілком справедливо», - визнав він. Коли ж я розповів йому про другу частину мого плану, яка передбачала додаткову випічку коржів, він зрадів ще більше. «Ось що ми зробимо, - запропонував він. - Ти будеш продавати їх за ціною дві монети за штуку, половина грошей будуть моїми, тому що мені треба платити за борошно, мед, дрова. З решти грошей я буду брати собі половину, а друга половина буде твоя ».

Я був зворушений його великодушністю: виходило, що я міг залишати собі одну четверту частину виручки від проданих коржів. Всю ніч я працював, виготовляючи піднос, на якому міг би розмістити свій товар. Нана-Наід дав мені одну зі своїх старих суконь, щоб я виглядав гідно, а Свасти допомогла мені привести його в порядок.

На наступний день я напік багато коржів. Вони виглядали апетитними, рум'яними. Я ніс їх на підносі, голосно закликаючи покупців. Спочатку ніхто не виявляв до них інтересу, і я впав духом. Але все-таки не пішов, а дочекався вечора, коли більшість городян зголодніли, так що дуже скоро мої коржі були розпродані, а я повернувся додому з порожнім підносом.

Нана-Наід залишився дуже задоволений моїм успіхом і охоче виплатив мені мою частку. Я був радий кожній монеті. Мегіддо мав рацію, коли говорив, що добрий господар цінує працьовитого працівника. У ту ніч я був такий збуджений від власного успіху, що не міг спати, і все підраховував, скільки зможу заробити за рік і скільки років мені доведеться працювати, щоб купити свободу.

Кожен день виходячи торгувати, я незабаром обзавівся постійними покупцями. Серед них опинився і твій дід, Арад Гула. Він торгував килимами, і разом зі своїм навантаженим ослом і чорношкірим рабом ходив з одного кінця міста в інший. Він купував два коржі для себе і дві для раба і, поки їв їх, розмовляв зі мною. Одного разу твій дід сказав мені слова, які я запам'ятав на все життя. «Мені подобаються твої коржі, хлопчик, але набагато більше мені подобається те, як ти їх продаєш. З таким натхненням і завзяттям ти далеко підеш ».

Чи зможеш ти зрозуміти, Хада Гула, що ці слова значили для мене, юного раба, самотнього в величезному місті, що намагається всіма силами вибратися з принизливої ??залежності?

Місяць за місяцем я відкладав по монеті в свій гаманець. Я вже відчував його приємну вагу на своєму поясі. Робота дійсно стала моїм кращим другом, як і говорив Мегіддо. Я був щасливий, але Свасти турбувалася. «Боюся, твій господар проводить занадто багато часу в гральному будинку», - все частіше помічала вона.

Одного разу я відчув величезну радість, зустрівши на вулиці свого друга Мегіддо. Він вів на ринок трьох ослів, навантажених овочами. «У мене все дуже добре, - сказав він. - Господар оцінив мій чесна праця, і зараз я старший працівник. Бачиш, він довіряє мені ходити на ринок, до того ж дозволив мені привезти сім'ю. Робота допомогла мені оговтатися після всього пережитого. Коли-небудь вона допоможе мені здобути волю, і тоді у мене знову буде свій будинок і господарство ».

Час минав, і Нана-Наід з дедалі більшим нетерпінням чекав мого повернення додому після робочого дня. Він жадібно приймався ділити зароблені мною гроші, наполегливо закликаючи мене шукати нові ринки збуту.

Я часто став виходити за міські ворота, щоб продавати свої коржі наглядачам за рабами, які будували стіни. Мені було боляче дивитися на цю картину, але в особі наглядачів я знайшов активних покупців. Якось раз я побачив Забадо, який стояв в черзі за цеглою, щоб навантажити свою корзину. Він був худим і сутулим, а спина його була поцяткована шрамами від побоїв. Мені стало шкода його, і я подарував йому корж, в яку він вп'явся, немов дикий звір. Побачивши, як жадібно він дивиться на їжу, я втік, побоюючись, що він вирве з моїх рук тацю.

«Навіщо ти так багато працюєш?» - Запитав мене одного разу Арад Гула. Пам'ятаєш, ти теж задав мені сьогодні це ж питання? Я відповів йому словами Мегіддо про те, що робота - мій найкращий друг. З гордістю показав я йому свій гаманець, набитий монетами, і пояснив, що збираю гроші, щоб купити свободу. «А коли станеш вільним, ніж ти будеш займатися?» - Запитав він. «Я хочу стати торговцем», - відповів я. І в цей момент він зробив своє визнання. Він сказав те, що я найменше чекав почути від нього. «Знаєш, я адже теж раб. Ми партнери з моїм господарем ».

- Стоп, - перебив його Хадано Гула. - Я не стану слухати неправду, що ганьбить честь мого діда. Він не був рабом. - Очі його запалилися гнівом.

Шарру Над а залишився спокійний.

- Я поважаю твого діда за те, що він зумів піднятися над своїм нещастям і стати найбільш шанованою людиною в Дамаску. А ти, його онук, хіба не виліплений з того ж тіста? Хіба тобі бракує мужності подивитися правді в очі, або ти віддаєш перевагу жити ілюзіями?

Хада Гула випростався в сідлі. В його голосі прозвучало глибоке хвилювання, коли він вимовив:

- Мого діда любили всі. Його добрих справ не перелічити. Коли прийшов голод, хіба не він на своє золото купив зерно в Єгипті і розділив між усіма голодуючими? А тепер ти кажеш, ніби він був всього лише нікчемним рабом з Вавилона.

- Якби він залишився рабом у Вавилоні, його можна було б зневажати, але, коли він з рабства вознісся до самих вершин, ставши найбільш шанованим в Дамаску громадянином, боги нагородили його своєю милістю і повагою, - відповів Шарру Нада.

Повідавши мені про своє становище, - продовжив Шарру Нада, - він розповів, з якою одержимістю працював, заробляючи свою свободу. Тепер, коли він накопичив достатньо грошей і мрія близька до реальності, він дуже схвильований тим, що буде робити далі. Його дуже лякала перспектива втратити підтримку господаря.

Я не схвалив його нерішучості: «Чи не потягнути за господаря. Відчуйте себе вільною людиною. І робіть як вільна людина! Для початку вирішіть, чим би ви хотіли зайнятися, а потім вашу працю допоможе досягти мети ». Він пішов далі, подякувавши мене за те, що я присоромив його за боягузтво.

Одного разу я знову вийшов за ворота і з подивом побачив величезний натовп людей. Коли я запитав у перехожого, в чому справа, той відповів:

«Хіба ти не чув? Побіжний раб, який убив царського стражника, засуджений до суду і буде страчений. Сам цар буде присутній при цьому ».

Натовп був такою щільною, що я побоявся підійти ближче зі своїм підносом. Тому я видерся на недобудовану стіну і став дивитися на те, що відбувається зверху. Мені пощастило побачити наближення самого царя, який повільно рухався в золотій колісниці. Ніколи ще я не бачив такої розкоші, зітканою з золота і оксамиту.

Я не бачив самої кари, але до мене долинали несамовиті крики бідного раба. Мені було незрозуміло, як наш благородний і красивий государ може витримувати настільки огидне видовище, проте, побачивши, як він регоче і жартує зі своїми наближеними, я вирішив, що він жорстокий чоловік, і тоді ж мені стало ясно, від кого виходять такі негуманні накази щодо рабів, які будують стіни.

* У Стародавньому Вавилоні традиції щодо рабів суворо регулювалися законом. Наприклад, раб міг володіти будь-який власністю, навіть іншими рабами, якщо господар не заперечував проти цього. Рабам було дозволено одружуватися на вільних жінок. Діти, народжені вільними жінками, теж вважалися вільними. Більшість міських торговців були рабами. Багато ставали партнерами своїх господарів і мали пайову участь в прибутках. (Прим. Авт.)

Після страти тіло раба підвісили за ноги, щоб всі могли розгледіти його як слід. Коли натовп почав розходитися, я підійшов ближче. На волохатих грудях страченого я розгледів морську татуювання - дві схрещені змії. Це був Пірат.

Наступного разу, коли я зустрів Арада Гула, він був уже зовсім іншою людиною. Він з ентузіазмом вітав мене: «Дивись, раб, якого ти знав, став вільною людиною. В твоїх словах полягала велика мудрість. Моя торгівля і прибутки зростають з кожним днем. Дружина не натішиться моїм успіхам. Вона була вільною жінкою, племінницею мого господаря. Їй дуже хочеться переїхати зі мною в інше місто, де ніхто не дізнається, що колись я був рабом. І тоді наші діти не будуть відчувати гіркоти за батьківські нещастя. Робота стала моїм кращим помічником. Вона допомогла мені повернути впевненість у собі і колишнє вміння торгувати ».

Мені було радісно слухати його і подвійно приємно, що я хоча б чимось віддячив йому за моральну підтримку, яку він колись зробив мені.

Якось увечері Свасти прийшла до мене в глибокій печалі: «Твій господар в біді. Я боюся за нього. Кілька місяців тому він програв багато грошей. Йому вже нічим платити за зерно і мед. Він не платить лихваря. Кредитори в сказі і загрожують йому ». Я був безтурботний. «До чого нам переживати через його дурниць? Ми ж йому не опікуни ». - «Дурний хлопчисько, ти ж нічого не зрозумів. Лихваря він віддав тебе в заставу. Згідно із законом той може зажадати тебе до себе і продати. Я не знаю що робити. Адже він хороший господар. Чому? Чому саме з ним сталася така біда? »

Побоювання Свасти виявилися небезпідставні. Коли вранці наступного дня я випікав хліб, з'явився лихвар з людиною на ім'я Саси. Той оглянув мене і сказав, що я цілком годжуся.

Лихвар не став чекати, коли мій господар поверне борг, і велів Свасти передати йому, що він забрав мене. З єдиною торбинкою на спині і гаманцем, базікати на поясі, я був поведений з пекарні. Мене, немов дерево, вирвали з коренем з благодатного грунту моїх сподівань і жбурнули в вируюче море. Знову гральний будинок і пиво стали причиною моїх нещасть.

Сасі був грубим і солоним. Поки він вів мене через все місто, я розповідав йому про ту роботу, що виконував для Нана-Наїда і яку міг виконувати і для нього. Його відповідь не вселив у мене надії: «Мені не подобається ця робота. Мій господар цього не любить. Цар наказав, щоб він відправив мене на будівництво Великого каналу. Господар звелів Саси купити рабів, які могли б багато працювати і завершити будівництво якомога швидше. Тільки хіба можна швидко зробити велику роботу?

А тепер уяви собі пустелю, де не росте ні деревця, лише низький чагарник, а сонце так палить, що вода в наших мішках стає окропом і пити її неможливо. Уяви і ряди чоловіків, які заходять по пояс у котлован і кошиками виносять з нього рідку бруд. І так з світанку до темряви. Уяви їжу у відкритих коритах, яку нам доводилося їсти, як свиням. У нас не було ні навісів, ні соломи як підстилки.

Ось в такій ситуації опинився я. Я поховав свій гаманець в схованці, слабо сподіваючись на те, що коли-небудь зможу відкопати його.

Спочатку я працював з бажанням, але через кілька місяців відчув, що готовий зламатися. І ось тоді-то мене і звалила лихоманка. Я втратив апетит і ледь міг впихнути в себе трохи м'яса і овочів. Ночами я мучився від безсоння.

Одолеваемой жалістю до себе, я задавався питанням: «Може, мав рацію Забадо - не варто так надриватися на роботі?» Але потім згадував його, согбенного і змученого, і розумів, що його план був не краще.

Я згадував Пірата і думав, що, може бути, краще протестувати і битися. Але вставати перед очима закривавлене тіло переконувало в тому, що і це не вихід.

Потім я згадав свою останню зустріч з Мегіддо. Його руки були покриті зашкарублими мозолями від важкої роботи, але на душі його було світло, а на обличчі було щастя. Так, його план був кращим.

Але ж я працював не менше, ніж Мегіддо. Мабуть, навіть більше. Тоді чому ж моя робота не приносила мені щастя і успіху? Що принесло щастя Мегіддо? Невже я приречений все життя працювати не покладаючи рук, не отримуючи ні щастя, ні успіху? Всі ці питання тіснилися в моїй голові, і я не знаходив відповіді на них.

Кілька днів по тому, коли мені здавалося, що вже настав межа моєї витривалості, а питання як і раніше залишалися без відповіді, за іншою надіслав Саси. Від мого господаря прийшло послання, в якому мене просили повернути в Вавилон. Я відкопав свій заповітний гаманець, надів на себе жалюгідні лахміття, колись служили мені одягом, і відправився в шлях.

Всю дорогу все ті ж думки вихором носилися в моєму запаленому мозку. Вони не давали мені спокою, я відчував себе піщинкою, яку ураганом несе в невідомому напрямку. Невже мені має бути нове покарання невідомо за що? І які нові біди і розчарування чекають мене?

А тепер уяви моє здивування, коли, в'їхавши у двір хазяйського будинку, я побачив Арада Гула, який очікував мене. Він допоміг мені спуститися з коня і обійняв, як брата, з яким був у довгій розлуці.

Я пішов було слідом за ним, як і личить рабові йти за своїм господарем, але він зупинив мене. Поклавши руку мені на плече, він сказав: «Я всюди шукав тебе. І коли надія вже майже залишила мене, зустрів Свасти, яка і розповіла мені про лихваря. Той направив мене до твого господаря. Ми з ним довго торгувалися, він призначив непомірно високу ціну, але ти стоїш її. Твоя філософія і твої починання вселили в мене віру в успіх ». «Це філософія Мегіддо, не моя», - перебив я його. «Мегіддо і твоя. Завдяки вам обом ми вирушаємо в Дамаск. Ти мені потрібен як партнер. Ось бачиш, в одну мить ти став вільною людиною! »- Вигукнув він. Сказавши це, він дістав з кишені своєї сукні глиняну дощечку, на якій я був записаний як раб. Піднявши її високо над головою, він розламав її на дрібні шматочки, які впали на камені. А потім довго розтирав їх підошвами своїх черевиків, поки вони не стали пилом. Сльози подяки наповнили мої очі. Я зрозумів, що я найщасливіша людина в Вавилоні.

Ось бачиш, в найважчі моменти мого життя робота стала для мене найкращим другом. Бажання працювати позбавило мене від долі тих нещасних, які були послані на будівництво стін. І воно ж справило враження на твого діда, який вибрав мене своїм партнером.

І тоді Хадано Гула запитав:

- Робота - і є секрет багатства мого діда?

- Це був єдиний секрет, яким він володів на момент нашого знайомства, - відповів Шарру Нада. - Твій дід любив працювати. Боги оцінили його зусилля і щедро винагородили.

- Тепер я починаю розуміти, - задумливо мовив Хада Гула. - Робота привертала до нього багато друзів, яким подобалося те, що він робить. Робота принесла йому всі почесті, якими він був оточений в Дамаску. Робота принесла йому всі блага, якими я колись користувався. А я думав, що робота - це доля рабів.

- Життя багата задоволеннями, - зауважив Шарру Нада. - Але кожному задоволення своє місце. Я радий, що робота призначена не тільки для рабів. Інакше я був би позбавлений самої великої радості в житті. Мені багато приносить задоволення, але з роботою ніщо не зрівняється.

Шарру Нада і Хада Гула під'їхали до масивних бронзовим воріт Вавилона. При їх наближенні стражники шанобливо вітали шановного громадянина. З високо піднятою головою Шарру Нада провів свій довгий караван крізь ворота і направив вгору по міській вулиці.

- Я завжди сподівався, що стану таким же, як мій дід, - зізнався йому Хада Гула. - Але ні-

коли раніше я не замислювався над тим, яким же він все-таки був. Ви відкрили мені очі. Тепер я розумію, що люблю його ще більше, а моє бажання стати таким, як він, зміцніло, як ніколи. Боюся, я ніколи не зможу відплатити вам за те, що дали мені ключ до успіху. Я почну будувати своє багатство, як мій дід, - і в цьому буде сенс мого життя, а не в прикрасах і дорогих сукнях.

З цими словами Хадано Гула зняв з вух свої сережки, а з пальців - кільця. І, притримавши коня, шанобливо пропустив вперед господаря каравану.

Дощечка № 5 |  ІСТОРИЧНА ДОВІДКА ПРО ВАВИЛОНЕ

ЗУСТРІЧ З її величність удача |  П'ЯТЬ ЗАКОНІВ БАГАТСТВА |  П'ЯТЬ ЗАКОНІВ БАГАТСТВА |  Золото вислизає від тих, хто вкладає його в авантюрні або непродумані проекти, втілюючи романтичні мрії про багатство. |  Лихварі И3 ВАВИЛОНА |  СТІНИ ВАВИЛОНА |  ТОРГОВЕЦЬ верблюдами з ВАВИЛОНА |  Глиняній дощечці З ВАВИЛОНА |  Дощечка № 1 |  Дощечка № 4 |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати