Головна

ТОРГОВЕЦЬ верблюдами з ВАВИЛОНА

1.  БАГАТИЙ ТОРГОВЕЦЬ
  2.  Боротьба Вавилона і Ассирії за панування
  3.  Гавгамели. Захоплення Вавилона і Суз. спалення Персеполя
  4.  Гавгамели. Захоплення Вавилона і Суз. Спалення Персеполя.
  5.  Глиняній дощечці З ВАВИЛОНА
  6.  ЄВРОПЕЙСЬКИЙ бродячих ТОРГОВЕЦЬ
  7.  Завоювання слов'яно-аріями Ірану і Вавилона

Чим голодніше людина, тим ясніше працює його думку і тим виразніше відчуває він запахи їжі.

Таркад, син Азура, думав саме так. За дві доби він з'їв лише дві ягідки інжиру, схопивши їх з гілки, що звисала над парканом чужого саду. Схопити ще йому не вдалося, оскільки розгнівана господиня кинулася на нього з лайкою і прогнала з вулиці. Її нестямні крики ще довго стояли у нього в вухах, поки він безцільно блукав по базару. І саме вони утримували від спокуси вкрасти апетитні фрукти з кошиків торговок.

Ніколи раніше не замислювався він про те, як багато їжі на вавилонських базарах і як смачно вона пахне. Покинувши ринкову площу, він підійшов до готелю і став ходити взад-вперед перед корчмою. Він сподівався, що йому пощастить, і він зустріне когось із знайомих, у кого можна буде позичити мідяк, що-б заслужити усмішку похмурого власника готелю і разом з нею привітний прийом. Без грошей на це розраховувати не доводилося.

Занурений у власні думки, він і не помітив, як опинився віч-на-віч з людиною, зустрічі з яким бажав менше всього на світі. Отже, перед ним виникла висока кістлява постать Дабазіра, торговця верблюдами. З усіх кредиторів, у яких він час від часу займав скромні суми, Дабазір викликав в ньому особливий страх, оскільки Таркад частенько порушував свої обіцянки вчасно розплатитися.

Дабазір засяяв, побачивши його.

- Ага! Ось і Таркад! Саме тебе-то я і шукаю, щоб ти повернув мені два мідяки, які я дав тобі в борг місяць тому, і ще одну срібну монету, яку дав ще раніше. Добре, що ми зустрілися. Мені якраз потрібні гроші сьогодні. Що скажеш, хлопчик? А?

Таркад завмер, а обличчя його спалахнуло. На порожній шлунок йому найменше хотілося говорити з Дабазіром.

- Мені дуже шкода, дуже, - промимрив він, - але сьогодні у мене немає не те що срібною, але навіть і мідної монети, щоб розплатитися.

- Тоді дістань їх, - наполягав Дабазір. - Ти ж напевно можеш дістати кілька монет, щоб заплатити за щедрість старого друга твого батька, який допоміг тобі в скрутну хвилину?

- Мені не щастить, тому я і не можу повернути борг.

- Не щастить! Не вини богів у своїй слабкості. Невдача переслідує будь-якого, хто більше думає про те, щоб взяти в борг, а не про те, щоб віддати його. Ходімо зі мною, хлопчик, поговоримо, поки я буду їсти. Я голодний. А тобі я розповім одну історію.

Таркаду найменше хотілося слухати одкровення Дабазіра, але, по крайней мере, йшлося про запрошення до столу.

Дабазір підштовхнув його в дальній кут харчевні, де вони обидва влаштувалися на маленьких килимках.

Коли господар закладу Коскор, посміхаючись, підійшов до них, Дабазір вальяжно звернувся до нього:

- Жирну ящірку на десерт, цапову ногу, добре засмажену і рясно политу соусом, хліб і багато овочів, тому що я голодний і хочу насититися. І не забудь про мого друга. Принеси йому глечик з водою. Та тільки охолодити її, сьогодні жарко.

У Таркада защемило в грудях. Невже він повинен буде сидіти тут і пити воду, спостерігаючи за тим, як ця людина уминає цілу ногу козла? Він промовчав. Він не знайшовся, що сказати.

Однак Дабазір поняття не мав про те, що таке мовчання. Посміхаючись і шумно вітаючи всіх знайомих відвідувачів, він продовжував говорити:

- Я недавно чув розповідь мандрівника, який повернувся з Урфи, про один багатий, у якого є такий тонкий камінь, що через нього можна все бачити. Він вставив його в вікно свого будинку, щоб захиститися від дощів. Камінь жовтого кольору, як розповідає прочанин і йому дозволили подивитися крізь нього, так що навколишній світ виглядає зовсім інакше. Що скажеш, Таркад? Чи може світ постати людині в іншому кольорі?

- Боюся щось припустити, - відповів юнак, якого зараз більше займала жирна козлятина, паруюча перед Дабазіром.

- Я-то знаю, що може, тому що сам бачив світ іншим, і про це я і збираюся розповісти тобі.

- Дабазір буде розповідати, - шепнув обідав по сусідству своєму приятелеві і присунувся ближче.

Решта відвідувачів харчевні теж взяли свою їжу і розсілися півколом, щоб слухати Дабазіра. Таркад чув їхні збуджені голоси, бачив затиснуті в їхніх руках шматки м'яса. Він один був без їжі. Дабазір не запропонував йому розділити з ним трапезу, що не поділився навіть шматком хліба, який упав з тарілки і так і залишився на підлозі.

- Історія, яку я збираюся розповісти, - почав Дабазір, зробивши паузу, щоб відкусити від козячої ноги, - трапилася ще в роки моєї молодості. Власне, вона і пояснює, чому я став торгувати верблюдами. Хто-небудь з вас знає, що колись я був рабом в Сирії?

Здивований вигук пробіг серед слухачів, і Дабазір залишився задоволений зробленим ефектом.

- У молодості, - продовжував Дабазір, знову відкушуючи м'ясо, - я вчився ремеслу мого батька, який був майстром з виготовлення сідел. Я працював разом з батьком в його майстерні, містив себе і молоду дружину. Будучи молодим і недостатньо досвідченим, я міг заробляти зовсім небагато - грошей ледь вистачало, щоб задовольняти потреби свої та красуні-дружини. Я мріяв про красивих речах, які не міг собі дозволити. Незабаром я виявив, що власники магазинів довіряють мені, дозволяючи платити за рахунками пізніше.

За молодості і в силу безпечності я ще не знав, що той, хто витрачає більше, ніж заробляє, набуває небезпечну звичку потурати своїм бажанням і тим самим накликає на себе майбутні біди і неприємності. Так що я не засмучував себе у витратах, купуючи розкішні речі для своєї дружини і нашого будинку.

Спочатку все складалося вдало. Але з часом я виявив, що мого заробітку не вистачає на життя і оплату боргів. Кредитори почали переслідувати мене, змушуючи платити за мої екстравагантні покупки, і життя моє стало просто нестерпним. Я позичав гроші у своїх друзів, але і їм не міг повертати борги. Справи йшли все гірше і гірше. Дружина моя повернулася до рідної домівки, а я вирішив покинути Вавилон і шукати щастя в іншому місті.

Далі були два роки неспокійних і безуспішних поневірянь. Я бродив разом з торговими караванами, обслуговуючи торговців. Незабаром я потрапив в зграю розбійників, які грабували неозброєні каравани. Звичайно, це було заняття, негідне сина мого батька, але я дивився на світ крізь кольоровий камінь і не розумів, як низько впав.

Нам пощастило вже при першому розбої, коли ми захопили багатий караван, який перевозив золото, шовку і інші дорогі товари. Награбоване ми дуже скоро промотали в Гініре.

Вдруге нам вже не так пощастило. Відразу після нальоту ми піддалися атаці воїнів з місцевої фортеці, яким власники караванів платили за охорону. Двоє наших ватажків були вбиті, а інших членів зграї відправили в Дамаск, де роздягли догола і продали в рабство.

Мене купив за дві срібні монети сирійський багатій. Молодий і привабливий, я вигідно відрізнявся від інших рабів. Те, що відбувається здавалося мені кумедним пригодою до тих пір, поки новий господар не привів мене до своїх чотирьох дружин, яким дозволив використовувати мене як євнуха.

Ось тоді-то я і зрозумів всю безнадійність ситуації. Ці жителі пустель були суворими і агресивними. А я був абсолютно безправним перед ними, до того ж беззбройним і позбавленим можливості втекти.

Переляканий, стояв я перед чотирма жінками, безсоромно розглядала мене. Я задавався питанням, чи варто мені розраховувати на жалість з їх боку. Сіра, перша дружина, була старше інших. Обличчя її залишалося байдужим, поки вона розглядала мене. Злегка розчарований, я відвів від неї погляд. Друга дружина була спокусливою красунею, але теж дивилася на мене байдуже, як на бовдура. Дві найбільш молоденькі жінки хихикали, немов їх тішило те, що відбувається.

Мені здавалося, що пройшла вічність, поки я стояв перед ними в очікуванні вироку. Кожна з жінок, схоже, чекала, що рішення прийме інша. Нарешті Сіра холодно промовила: «євнух у нас багато, а ось погоничів верблюдів не вистачає. Сьогодні я як раз збираюся відвідати свою хвору матір, а у мене немає раба, якому я могла б довірити свого верблюда. Запитай цього раба, чи вміє він поводитися з верблюдами ».

Мій господар звернувся до мене: «Що-небудь знаєш про верблюдів?» Насилу приховуючи радість, я відповів: «Можу змусити верблюда встати на коліна, можу навантажувати поклажею, можу водити їх в далекі походи. Якщо потрібно, можу полагодити збрую ». «Раб тримається цілком впевнено, - зауважив мій господар. - Якщо ти так бажаєш. Сіра, візьми його до себе погоничем ».

Так я був відданий в підпорядкування Сіре і в той же день повів її верблюда в довгу подорож до хворої матері.

При першій же можливості я подякував їй за втручання і розповів, що не народжений в рабстві, що я син вільної людини, шановного майстра з Вавилона. Я багато розповів їй про себе. Її коментарі приводили мене в замішання, і я потім довго роздумував над її словами. «Як же ти можеш називати себе вільним, якщо твоя слабкість довела тебе до такої ганьби? Якщо у людини - душа раба, він стане рабом незалежно від свого походження. Якщо ж у нього душа вільної людини, він обов'язково стане шановним громадянином, нехай навіть і нещастя обрушаться на нього ».

Понад рік я був рабом і жив серед рабів, але так і не став схожим на них. Одного разу Сіра запитала мене: «Чому вечорами, коли інші раби спілкуються один з одним, відпочивають, ти сидиш один в своєму наметі?» На це я їй відповів: «Я думаю над тим, що ви сказали мені. Задаю собі питання, рабська чи у мене душа. Я не можу бути таким, як вони, тому повинен триматися особняком ». «Я теж повинна триматися особняком, - зізналася вона. - У мене було велике придане, тому мій чоловік і одружився на мені. Але він не хоче мене. А для жінки найголовніше - щоб її хотіли. Я не любима, до того ж бездітна, тому я одна. Будь я чоловіком - я б вважала за краще смерть такого рабства, але наше суспільство так влаштовано, що рабами стають і жінки ». «А що ви тепер про мене думаєте? - Несподівано запитав я. - У мене душа раба або вільного людини? »-« Ти маєш бажання розплатитися з боргами, які чекають на тебе в Вавилоні? »-« Так, бажання є, але я не бачу можливості зробити це ». - «Якщо ти і далі будеш сидіти склавши руки і не робити ніяких спроб розплатитися, тоді можна буде твердо сказати, що у тебе душа раба. Ніхто не може вважати себе шанованою людиною, якщо він не платить за своїми боргами ». - «Але що можу зробити я, раб, та до того ж знаходиться тут, в Сирії?» - «Залишайся рабом в Сирії, якщо ти такий боягуз». - «Я не боягуз», - гаряче заперечив я. «Тоді доведи це». - «Як?» - «Хіба твій цар не б'ється з ворогом, усіма силами відображаючи його натиск? Так ось твої борги - твої вороги. Вони вигнали тебе з Вавилона. Ти злякався перед ними, а вони ще більше зміцніли. Якби ти бився з ними як належить мужчині, ти б переміг їх і домігся поваги серед свого народу. Але у тебе не вистачило духу протистояти їм, ти затиснув свою гордість і перетворився на раба ».

Я багато думав над її жорсткими звинуваченнями, подумки сперечався з неї, але мені так і не вдалося донести до неї свої заперечення. Через три дні служниця Сіри відвела мене до своєї господині. «Моя мати знову тяжко хвора, - сказала вона. - Осідлай двох кращих верблюдів з стада мого чоловіка. Прив'яжи мішки з водою і їжею, приготувавшись до довгого подорожі. Їду візьми у служниці на кухні ».

Я запряг верблюдів, дивуючись тій кількості провізії, що видали мені на кухні, адже до будинку матері було не більше доби шляху. Служниця села на другого верблюда, а я повів верблюда господині. Коли ми прийшли до будинку її матері, було зовсім темно. Сіра відпустила служницю і сказала мені: «Дабазір, у тебе душа раба або вільного людини?» «Вільного людини», - твердо сказав я. «Прийшов твій час довести це. Твій хазяїн зараз в глибокому запої, а його стража не діє. Бери цих верблюдів і біжи. У цьому мішку ти знайдеш одяг свого хазяїна, щоб тебе не впізнали. Я скажу, що ти вкрав верблюдів і втік, поки я відвідувала свою матір ». - «У вас душа королеви, - сказав я. - Як би мені хотілося зробити вас щасливою ».

У відповідь вона сказала: «Щастя неможливо для жінки, яка втекла від чоловіка. Іди своєю дорогою, і нехай боги охороняють тебе під час твоєї мандрівки по пустелі ».

Мене не треба було вмовляти. Я тепло подякував їй і зник в ночі. Я зовсім не знав цієї чужої країни і не мав ні найменшого уявлення про те, в якій стороні знаходиться Вавилон, але тим не менш вперто рушив вперед по пісках. На одному верблюді я їхав верхи, іншого вів за собою. Всю ніч я йшов по пустелі і весь наступний день, підігрівалось страхом бути спійманим, як побіжний раб, який вкрав хазяйське добро.

До вечора другого дня я досяг кам'янистій пустелі. Гострі камені поранили копита моїх вірних верблюдів, і незабаром вони ледь пленталися від втоми і болю. На всьому шляху мені не зустрілося нікого, і я навіть не міг зрозуміти, як далеко простирається ця безлюдна земля.

Такого болісного подорожі не побажав би я і недруга. День за днем ??ми йшли по пустелі. Їжа та вода давно скінчилися. Сонце палило нещадно. До кінця дев'ятого дня шляху я ледве сповз з верблюда, відчуваючи, що зовсім ослаб і навряд чи зможу знову осідлати його. Мені здавалося, що я так і помру в цій покинутій країні.

Я виструнчився на землі і заснув, прокинувшись лише з першим променем сонця.

Я сів і озирнувся по сторонах. Ранкове повітря був свіжий. Мої верблюди лежали неподалік від мене. А навколо розкинулася неосяжна земля, покрита камінням, піском і колючим рослинністю, без ознак води, їжі і життя.

Невже мені був уготований такий кінець? Думка моя працювала ясно і чітко, як ніколи. Тіло ніби існувало окремо від неї і вже не мало великого значення для мене. Мої потріскані і кровоточать губи, сухий розпухлі мову, голодний шлунок - все залишилося в агонії останніх днів.

Я знову оглянув непривітну місцевість і знову до мене повернувся колишній питання: «У мене душа раба або вільного людини?» І тут же з усією ясністю усвідомив, що, будь у мене душа раба, я б здався, ліг в пустелі і помер - цілком відповідний кінець для швидкого раба.

Але якщо у мене душа вільної людини ... Що тоді? Зрозуміло, потрібно змусити себе рухатися в Вавилон, повернути борги людям, які довіряли мені, принести щастя люблячої дружини, спокій і радість батькам.

«Твої борги - твої вороги, які вигнали тебе з Вавилона», - говорила Сіра. Так, вона має рацію. Чому я біг від труднощів? Чому дозволив своїй дружині піти до батька?

І тут сталося щось дивне. Світ раптом постав переді мною в зовсім іншому світлі - як ніби прибрали той кольоровий камінь, крізь який я до цього дивився на те, що відбувається. Мені відкрилися справжні цінності.

Померти в пустелі! - Ні, тільки не це! По-новому глянув на світ, я зрозумів, що повинен робити. Перш за все мені потрібно було повернутися до Вавилону і постати перед кожним, хто давав мені в борг. Я скажу їм, що через біль і страждання я прийшов повернути борги - так скоро, як це дозволять мені боги. Потім я поверну свою дружину і стану людиною, гідним поваги своїх батьків.

Мої борги - мої вороги, але мої кредитори - мої друзі, тому що вірили мені і довіряли свої заощадження.

Насилу піднявся я з землі. Що означав голод? Що значила спрага? Всього лише дрібні неприємності на шляху до Вавилону. У мені прокинулася душа вільної людини, повного рішучості повернутися і битися зі своїми ворогами. Я весь тремтів від радісного збудження.

Каламутні очі моїх верблюдів просвітліли - коштувало їм зачувши нові нотки, зазвучали в моєму хрипкому голосі. З великими труднощами, після численних спроб вони все-таки встали на ноги. Перемагаючи біль і втому, вони повели мене на північ - туди, де, як мені підказував внутрішній голос, мав перебувати Вавилон.

Ми знайшли воду. Ми дійшли до землі, де були трава і фрукти. Ми відшукали дорогу на Вавилон, бо душа вільної людини прагне знайти вихід з будь-якого положення, в той час як душа раба лише жалібно скиглить:

«Що робити мені, нещасному рабу?»

Ну а що ти скажеш, Таркад? Порожній шлунок змусив твою думку працювати? Ти готовий встати на шлях, який веде до самоповаги? Постав тобі світ в істинному світлі? Чи бажаєш ти повернути борги і знову стати шановним в Вавилоні людиною?

Очі юнака зволожилися. Він з готовністю піднявся з колін.

- Ти відкрив мені очі. Я вже відчуваю, як у мені прокидається вільна людина.

- Але як ти повівся, повернувшись до Вавилону? - Спитав зацікавлений слухач.

- Якщо є рішучість, завжди досягнеш мети. - відповів Дабазір. - У першу чергу я відвідав кожного, кому був винен, і попросив вибачення, твердо пообіцявши розплатитися при першій же можливості. Більшість моїх кредиторів зустріли мене привітно. Правда, були і ті, хто прийняв мене в штики, але багато хто все-таки пропонували допомогу. Серед них був Матон, лихвар. Дізнавшись, що я був погоничем верблюдів в Сирії, він послав мене до старого Небатуру торговцю верблюдами, якому цар наказав купити великі стада породистих верблюдів для великої експедиції. Працюючи з Небатуром, я міг застосувати свої знання. Поступово я повернув всі свої борги до останньої монети. І нарешті міг гордо дивитися людям в очі і відчувати себе шанованою людиною.

І знову Дабазір повернувся до своєї їжі.

- Коскор, ти змій, - голосно крикнув він, так щоб почули на кухні, - їжа зовсім холодна. Принеси-но мені ще м'яса, так прямо з вогню. І приготуй велику порцію для Таркада, сина мого старого друга. Він голодний і їстиме зі мною.

Так закінчилася історія Дабазіра, торговця верблюдами з старого Вавилона. Він знайшов себе, відкривши велику правду - правду, яка була відома мудрим людям з незапам'ятних часів.

Ця правда допомагала людям виходити з труднощів і вела їх до успіху. Вона продовжує служити і тим, хто розуміє її магічну силу.

ЯКЩО Є РІШУЧІСТЬ, ЗАВЖДИ ДОСЯГНЕШ ЦІЛІ

СТІНИ ВАВИЛОНА |  Глиняній дощечці З ВАВИЛОНА

ЛЮДИНА, KOTOPИЙ МРІЯВ Про БАГАТСТВІ |  НАЙБІЛЬШИЙ БАГАТИЙ ЛЮДИНА В ВАВИЛОНЕ |  СІМ ПРАВИЛ ЗБАГАЧЕННЯ |  ЗУСТРІЧ З її величність удача |  П'ЯТЬ ЗАКОНІВ БАГАТСТВА |  П'ЯТЬ ЗАКОНІВ БАГАТСТВА |  Золото вислизає від тих, хто вкладає його в авантюрні або непродумані проекти, втілюючи романтичні мрії про багатство. |  Лихварі И3 ВАВИЛОНА |  Дощечка № 1 |  Дощечка № 4 |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати