На головну

глава 22

1.  Don: (амер.) Глава сім'ї. Див. Boss.
  2.  I. ГЛАВА Про самадхи
  3.  I. ГЛАВА хлопця строфи
  4.  II. ГЛАВА Про ДУХОВНОЇ ПРАКТИЦІ
  5.  II. ГЛАВА Про СЕРЙОЗНОСТІ
  6.  III. ГЛАВА Про ДУМКИ
  7.  III. Глава про думки

Ранок видався на рідкість сонячним. Рідкісні пухнасті хмари, що пливуть по небу, лише на короткий час закривали диск сонця, сяючий, ніби мідний таз. Але навіть в ці хвилини світ навколо не ставав похмурим і сірим, як було майже весь час, поки йшов дощ. А дощ в зоні йшов майже завжди. Як вічне прокляття. Або зла насмішка над тими, хто знаходився внизу.

Кущі навколо були зламані, трава витоптана. Ніби стадо скажених кабанів пронеслося, стрімголов голови, рятуючись від лісової пожежі або від якоїсь іншої смертельної напасті. Неподалік від дерева, до якого був прив'язаний «місяцехід» з кровососом, лежала подертий і частково обгризена туша. Начебто псевдоплоть. Хоча кому тепер якась різниця. Тепер це були безіменні недоїдки, якими чомусь навіть сліпі пси погребували. І тільки-то. Але не пройде і дня, як всі ці шрами, залишені дикої зграєю збожеволілих монстрів, одержимих єдиною думкою вирватися за межі Зони, розсмокчуться. Усе стане на своє місце. І все почнеться заново.

Сонячний промінь ковзнув по глянцевому поверхні знівеченого мутацією листа, розсипався райдужними відблисками, і Джагер згадав то приречене нетерпіння, з яким він чекав дощу, коли повз через Порожні землі. Тепер це були лише спогади, які не заважали йому радіти сонцю і теплу.

Розпустивши вузол, Джагер почав повільно, обережно опускати «місяцехід» з прикутим до нього кровососом.

- Диви, живий! - Вирвався здивований вигук у Маркера, коли «місяцехід» всіма шістьма колесами встав на землю.

Полонений кровосос шалено обертав витріщеними очима і зло ворушив ротовими щупальцями, немов приміряючись, як би приловчитися і позбутися від вбитого йому в глотку м'яча.

- А, що йому буде. - Джагер поплескав кровососа по потилиці. Майже дружньо. - Здоровань!

- Цікаво, навіщо він скнара? - Запитав, ні до кого конкретно не звертаючись, Картридж.

- Тобі дійсно цікаво? - Скоса подивився на нього Джагер.

- Ну, не те щоб дуже цікаво ... - зам'явся Картридж. - Так ... чисто з цікавості.

- Хто у нас сім смертних гріхів визначив? - Наморщив лоб Джагер.

- Мойсей, - впевнено заявив Маркер.

- А чи не Христос? - Засумнівався Картридж.

- Без різниці, - махнув рукою Джагер. - Головне, він забув про восьмий гріх - цікавість. І цей, скажу я вам, самий смертний з усіх. Летальний, як СНІД.

- Та ну тебе, Джаг, - не те посміхнувся, не те скривився Маркер. - Ну, справді, не в зоопарк ж цю тварюку посадять?

- А хоч би й в зоопарк, - байдуже знизав плечима Джагер. - Мені все одно.

- Щось не віриться, - похитав головою Маркер.

- А це вже як знаєш, - поклав край дискусії Джагер.

Сталкер взяв в руки пульт, щоб перевірити «місяцехід». Машина працювала справно - п'ять з плюсом створив її умільцям.

- Ну, і які у нас тепер плани? - Потираючи руки, поцікавився Картридж.

Після відпочинку в бункері у Юрія Михайловича «гонги» виглядали молодцями - бадьорі, жваві, готові в пащу хоч до самого Дияволу залізти. Напевно, це корисно, дивлячись на них, думав Джагер, пройти по самому краю і в якийсь момент навіть відчути, що вже заступив за межу, щоб потім відродитися до нового життя. Саме відродитися, а не воскреснути. Як пташка Фенікс - та сама.

- Йдемо далі. - Джагер запустив «місяцехід».

- Чекай, чекай, Джагер! - Скинув руки Маркер. - Ти збираєшся йти через Порожні землі?

- Так.

- Навіщо? Тепер ніхто не женеться за нами по п'ятах і можна вибрати більш безпечний шлях.

Джагер через плече глянув на Маркера. Дивне обличчя у хлопця. Наче з воску виліплене. Який повільно, майже непомітно опливає під сонячними променями.

- Ти ще не зрозумів, хто тут провідник?

Джагер ногою підштовхнув застряглий в рятівну «місяцехід», і той покотився вперед, шарудячи по траві шістьма колесами.

Крім того, що, як вірно відзначив Маркер, їх тепер ніхто не переслідував, рух слідом за хвилею монстрів мало ще одна помітна перевага: всі пастки виявилися як на долоні. Кожна аномалія була відзначена обгорілим, розплющеними, вивернутим навиворіт або розірваним на шматки трупом хоча б однієї з нерозумних тварюк. Зона була нещадна навіть до тих, кого створила сама.

Після полудня зарядив частий, дрібний, противний дощ. Але навіть він не зіпсував настрій Джагер. Сталкер бачив, що все йде за планом. Саме так, як він задумав. І це було добре. Ось тільки флешка з інформацією про секретний проект «Рагнарек» і однойменної установці, до сих пір працює десь в центрі Зони і приблизно раз в тиждень відкриває двері в інший світ, не давала сталкеру спокою. На відміну від Юрія Михайловича він не дуже турбувався про те, що хтось, зацікавлений в тому, щоб назавжди поховати цю таємницю, вийде на його слід. Не вийде! Тому що Джагер не такий дурень, щоб залишати сліди. А якщо і вийде ... Ну, ось тоді і подивимося, що з цього вийде ... Джагера гнітило те, що він сам не знав, як найкращим чином розпорядитися випадково опинилася у нього інформацією, що мала неабияку цінність. Виражалася аж ніяк не в грошових знаках.

Надвечір вони вийшли до околиці Порожніх земель.

- Стоп! - Джагер зупинив «місяцехід» і скинув зі спини рюкзак. - Тут і заночуємо.

- Просто тут? - Здивовано запитав Картридж.

Горбиста рівнина йшла за обрій. Небо попереду, там де невидиме з-за хмар сонце завалювалося за горизонт, було посічене, немов шрамами, пурпуровими смугами. Вітер дув з півдня і ніс з собою запах гіркого полину і кислим квашеної капусти.

- Тобі щось не подобається? - Запитав Джагер.

- Я не бачу, де тут можна сховатися.

Картридж дивився на провідника так, ніби був впевнений, що той зараз посміхнеться, нахилиться і відкриє черговий замаскований люк, що веде в криївку, про який ніхто, крім нього, не знає.

Джагер дійсно посміхнувся, а потім нахилився. Але лише для того, щоб висмикнути приторочений до рюкзака скручений в тугий рулон шматок брезенту. Який він і кинув картриджів.

- Зроби навіс, щоб під дощ не мокнути.

- І все? - «Гонг» був в розгубленості. Бути може, він щось неправильно зрозумів? - Ось просто так сядемо під брезент? ..

- Ще розведемо багаття і приготуємо гарячої їжі. Маркер, не стій без діла - займися дровами. Скоро стемніє.

Маркер кинув рюкзак і пішов збирати дрова. Здається, вперше за весь час походу він не став сперечатися з Джагером. І це вже здавалося дивним.

Картридж розкотив брезент і почав забивати в землю кілочки.

Джагер подобалося те, що «гонги» перестали ставити непотрібні запитання. Схоже, вони нарешті остаточно увірували в те, що їх провідник завжди знає, що робить. І якщо він говорить «Стрибай», треба спочатку стрибнути. Потім вже, якщо живий залишишся, можна буде поцікавитися, навіщо, власне, це було потрібно.

А спати цієї ночі під брезентовим навісом було так само безпечно, як у бункері у Юрія Михайловича. Змітаючи все на своєму шляху, хвиля монстрів понеслася в бік кордону. Якщо хто живий і відстав від ладу, так поодинці він і близько до Порожнім землям не підійде. Дивно навіть, що за страх вселяє це місце диким мешканцям Зони? Ось завтра до вечора, коли все затихне, почнуть вилазити зі своїх нір затаєні до пори тварі. Теж питання, на яке немає відповіді: чому ті тварини, що пережили хоча б один викид, вже не кидаються під солдатські кулі, одержимі єдиною метою вирватися з Зони? Що ламається у них всередині? Або ж, навпаки, обростає сполучною тканиною, як застрягла в м'язі дробина?

Як би там не було, а втрачати пильність не слід було. Джагер розподілив нічні чергування, собі взявши першу зміну.

Наївшись гарячої ячної каші з тушонкою, «гонги» тут же забралися під навіс. Здорові хлопці, молоді, їм би тільки є так спати.

Джагер підкинув пару полін в майже догоревшей багаття і сів осторонь, спершись на поставлене прикладом на землю гвинтівку. Від мокрого бушлата, що він накинув поверх комбінезона, піднімався легкий пар.

Сталкер ні про що не думав. Нічого не чекав. І ні на що не сподівався. Він немов розчинився в огортає його темряві. А нескінченний дощ змив з нього все, що визначає індивідуальність. Він став частиною Зони. Хоча сам уже цього не розумів. Все відбувалося само собою, незалежно від волі і свідомості провідника.

Спочатку Джагер помітив щось схоже на невеличку хмарку, що пливе біля самої землі. Або на пиловий смерч, в'юнкий над розпеченим піском. Об'єкт рухався з боку Порожніх земель в напрямку табору, але поки не здавався небезпечним. Про всяк випадок Джагер поклав палець на запобіжник гвинтівки.

Відстань до об'єкта було важко визначити, оскільки в темряві не було видно ніяких інших орієнтирів. Джагер здавалося, що примарне хмара ще далеко, і раптом він зрозумів, що дивний об'єкт завмер чи не в метрі від нього. Витягнувшись уздовж вертикальної осі, що здавався до цього примарним об'єкт почав ущільнюватися і набувати форму - риси людського тіла.

Тепер у Джагера вже не залишалося сумнівів, що перед ним тригер - один з найнебезпечніших об'єктів Зони. Чи була це аномалія або жива істота, ніхто не міг відповісти на це питання. Тригери не піддавалися вивченню. Головним чином тому, що будь-який контакт з ними закінчувався смертю.

Джагер навіть не став гвинтівку піднімати - який у цьому сенс?

Тригер ще трохи погрався з формою і обернувся горбатої потворною бабою в чорній сукні і хустці, з особою, посіченим зморшками, як засохлий грудку глини тріщинами.

- Мама-Зона, - одними губами вимовив Джагер.

- Визнав, милок, - огидно посміхнулася беззубим ротом карга.

- Так, значить, ти ...

- Я то, що я є. А ти бачиш те, що хочеш бачити. Я зрозуміло викладаю?

- Більш-менш.

Стара присіла на мокру землю, підібрала під себе ноги.

- Ну, і які в тебе нині плани, милок?

- Бачиш під тентом двох молодих хлопців? Хочу їх з Зони вигнати.

- Чому?

- Чи не для них це місце.

- Сам вирішив?

- Думаєш, було з ким порадитися?

Стара висмикнула волосину з великою бородавки на лівій щоці і болісно скривилася.

- От не зрозумію чому, а подобаєшся ти мені, малий ... Може, тому що є в тобі приреченість, з якою ти чомусь не хочеш миритися?

- Може, і так, - не став сперечатися Джагер.

Йому-то, власне, було все одно.

- Значить, знову в Порожні землі вирішив податися?

- Доведеться.

- Е, а тут ти лукавиш! - Стара погрозила сталкеру пальцем. - Лукаво, милок! Міг адже і стороною обійти!

- Ну, значить, хотів знову з тобою побачитися, - криво посміхнувся Джагер.

- А ось в це вірю, - кивнула стара.

- Правда чи що? - Здивувався Джагер.

Мама-Зона поцокать мовою і головою похитала.

- Ви, люди, самі в собі розібратися не можете. А все туди ж - в Зону лізете. Думаєте, тут відповіді на всі питання зариті?

- Ні.

- Так чого ж вам тут треба?

Джагер поклав гвинтівку поруч з собою і почухав за вухом.

- З ким я зараз розмовляю?

- А то сам не бачиш? - Беззубо вищирилася стара гримза.

- Я бачу те, що хочу побачити.

- А! Молодець, молодець! - Затрясла кривим пальцем хричовка. - Слухаєш, що тобі кажуть! Молодець! ..

- Я задав питання.

- При цьому не помітив, що він вже містить в собі відповідь.

Джагер задумався.

- А ти не брешеш?

- Я ніколи не брешу! - Образилася стара.

- Так у чому підступ?

- Підступ?

- Я поставив запитання, але не знаю відповіді.

- А, ну так ти просто не до того звертався.

Контури Мами-Зони, і без того не надто чіткі, почали розпливатися. Руки втягнулися в тіло, ноги перетворилися на безформний клубок, обличчя розпливлося пересмаженим млинцем. Джагер вже було подумав, що тригер йде в безформне стан, яке, напевно, було найприроднішим для нього. Але в той момент, коли в образі Мами-Зони вже не залишилося майже нічого людського, почався новий процес трансформації. Тригер, або хто він там був насправді, став знову знаходити людську подобу. Або тільки форму.

Руки, ноги, голова ...

Плямиста камуфляжна куртка ...

- Жукк ?!

Старий сталкер кашлянув в кулак.

- Він самий, Джаг.

Голос! Той самий голос! Хрипкий, надсаженний, як ніби напівстерті ... Але справа не в обертонах, а в інтонаціях: кожне слово - ніби цвях, одним майстерним ударом загнаний в стіну. Чи не посперечатися, що не заперечити.

- Я не вірю ... - Сталкер посміхнувся, не те розгублено, не те вибачаючись, і похитав головою. - Не вірю! .. Жукк помер!

- Так, помер. І став частиною Зони.

- Але ти ... Хто ти такий?

- Жукк.

- Не може бути!

- Тому що не може бути ніколи. - Старий сталкер посміхнувся саркастично і знову зайшовся в кашлі. - Послухай, Джаг, я відчував, що я тобі потрібен, і тому прийшов поговорити. У нас не так багато часу. Тому якщо тобі є що сказати - кажи.

- Якщо б це було так просто ...

Джагер витягнув руку. Жодна крапля не впала на долоню. Дощ закінчився. Сталкер кинув мокрий бушлат на траву. Тепер від нього було тільки холодніше. Джагер вже відчував, як його пробирає озноб.

- Раніше ми могли говорити про все.

- То було раніше.

- Що змінилося?

- Ти помер. Або, краще сказати, я дозволив тобі померти.

- Ні, - похитав головою Жукк. - Це був мій власний вибір. Ти тут зовсім ні при чому.

- Я не хотів, щоб все так вийшло.

- Я знаю. Але мова зараз не про мене, а про тебе. Що не дає тобі спокою?

Джагер глибоко зітхнув. П'ятірнею скуйовдив волосся на потилиці.

- До мене в руки випадково потрапила інформація, яка, ймовірно, може вирішити долю Зони.

- Саме про що мова?

- Проект «Рагнарек».

- А, ось воно що.

- Ти знав про нього?

- Скажімо так, чув.

- Де?

- Тепер вже й не згадаю ... У Зоні багато про що говорять. Тільки ти не до всього прислухаєшся.

- Що тобі відомо про цей проект?

- Майже нічого. Після першої Чорнобильської катастрофи військові крутили в закритій зоні - тоді це була просто зона радіоактивного зараження - багато проектів. Кажуть, вони намагалися зробити суперсолдатів, а отримали бюрера - тварюк, наділених безліччю сверхспособностей, але майже повністю позбавлених мізків. Був ще проект «О-свідомість» - спроба управління людьми на відстані. Від нього в Зоні залишилися «дятли». І був проект «Рагнарек» ... У мене були два хороших приятеля. Сталкери від бога. Габріель і Гарсія. Вони були братами. Якось раз під час ходки Габріель і Гарсія натрапили на покинутий бункер. Відкрити його вони не змогли. Але неподалік знайшли портфель з документами. Видно, втратив хтось із тих, хто намагався врятуватися. У портфелі лежали документи, які стосуються проекту «Рагнарек». Габріель і Гарсія, пам'ятається, свято в «Підставі» закотили. Кричали, подвипив, що у них в руках бомба, котра якщо рвоне, так як Зону, а весь світ переверне. Портфель вони віддали на зберігання штир - бармену, що до скнари «Підставою» завідував. Так ось, не минуло й кількох днів, як Штиря знайшли в його кабінеті з горлом, перерізаним від вуха до вуха. А портфель пропав.

- А що з братами?

- Зникли без сліду. Ніби й не було їх ніколи. Запитай кого зараз - так навіть імен їх не згадають.

- І що ж мені тепер робити?

- Йди далі. - Жукк вказав рукою в далечінь, в темряву. - Через Порожні землі.

- Що я там знайду?

- Цього я не знаю.

- Так чому ж я повинен йти?

- Тому що це твій шлях. А залишатися на місці - це значить чекати смерті ... Так ти це і сам знаєш.

- Знаю, - кивнув Джагер.

глава 21 |  глава 23

глава 11 |  глава 12 |  глава 13 |  глава 14 |  глава 15 |  глава 16 |  глава 17 |  глава 18 |  глава 19 |  глава 20 |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати