На головну

глава 18

1.  Don: (амер.) Глава сім'ї. Див. Boss.
  2.  I. ГЛАВА Про самадхи
  3.  I. ГЛАВА хлопця строфи
  4.  II. ГЛАВА Про ДУХОВНОЇ ПРАКТИЦІ
  5.  II. ГЛАВА Про СЕРЙОЗНОСТІ
  6.  III. ГЛАВА Про ДУМКИ
  7.  III. Глава про думки

Растворобетонний вузол являв собою стандартний виробничий комплекс радянських часів з декількох приосадкуватих цегляних будівель, критих листами гофрованої жерсті. Потворних до такої міри, що, дивлячись на них, мимоволі хотілося знайти якийсь таємний сенс, зашифрований проектувальником в цьому химерному нагромадженні сліпих, без вікон стін з облізлою побілкою, з'їхали проржавіла дахів і темних провалів воріт, роззявлених, ніби жадібні голодні роти. У найбільшому сірій будівлі, розташованому в центрі комплексу і прикрашеному похилої трубою, колись виробляли бетон і цементний розчин. Позаду будівлі були насипані чотири великі купи піску та щебеню. Спереду знаходився майданчик для під'їзду автомашин під завантаження. Саме головний корпус РБУ, з його сюрреалістичним нагромадженням застиглих скіпів, покручених коробів, проіржавілих труб і схоплених скам'янілим цементом горизонтальних бетонозмішувачів, схожих чи то на басейни для розведення електричних вугрів, не те на тортур механізми середньовічних інквізиторів, був улюбленим місцем кровососів. З якоїсь абсолютно незрозумілої причини ці тварюки відчували пристрасть до завалів техногенного сміття.

Навколо головного корпусу було розкидано кілька будівель поменше - інженерний корпус, лабораторія, побутівки і душова. Між ними стояли напіврозвалені машини - бетономішалки та самоскиди. Весь комплекс колись був обнесений огорожею з бетонних плит, більшість з яких зараз лежали на землі.

Обережно, ховаючись за кущами і уважно стежачи за показаннями ДЖФ, Картридж і Джагер обійшли весь комплекс РБУ по периметру. В даний момент найбільшу небезпеку для них становили бродили по околицях сліпі собаки. Мало того що ці тварюки самі по собі були агресивні, так вони ще й могли підняти шум, який приверне увагу інших, куди більш небезпечних мешканців Растворобетонний вузла. І тоді вже втечею буде не врятуватися. Щоб відстрілюватися від собак, Джагер навернув на стовбур гвинтівки глушник. У Картриджа глушника до гвинтівки не було, тому йому довелося взяти в руки пістолет.

Сліди навколо головного корпусу вказували на те, що там ховається не менш дюжини кровососів. Джагер вирішив, що дюжина - це добре, є з чого вибирати. Картридж, що оцінював ситуацію з дещо іншої позиції, порахував, що дюжина - це забагато.

У будівлі інженерного комплексу з звалилася стіною знайшли притулок три псевдогіганта. Сталкери довго спостерігали за величезними безформними тушами, котрі спиралися б на потужні задні кінцівки. А псевдогіганта нерухомо стояли в тіні частково зруйнованої будівлі, упершись лобами один в одного, і лише час від часу видавали звуки, схожі на тяжкі зітхання, так мляво ворушили рахітичними передніми кінцівками.

- Що це вони роблять? - Пошепки поцікавився Картридж.

- Поняття не маю ... Пригніться. - Двома пострілами Джагер уклав з'явився за спиною Картриджа пса. - Якби не собаки, все б зовсім здорово було.

Картридж думав, що і без сліпих псів містечко заслуговує не більше одиниці за десятибальною шкалою. Але вголос він про це говорити не став, розумно вирішивши, що Джагера його думка не цікавить.

А ось місце гніздування гігантських тисяченожек, затишно влаштувалися позаду головного корпусу серед куп піску і щебеню, Джагер не сподобалося самому.

- Мерзенні тварюки, - сплюнув в пісок сталкер. - Якщо накинуться всією зграєю, то і втрьох НЕ відіб'єшся ... Найзручніше місце для засідки зайняли.

Подивившись в бінокль, Картридж побачив гігантський клубок копошаться, що переплітаються і немов перетікають одна в одну волохатих сегментованих тел сіро-зеленого забарвлення, обшитих міріадами крихітних ніжок, безустанно шевелящіхся, як бахрома штори на протязі. Це було схоже на ожилий нічний кошмар, на один з тих, що здаються неможливими в своєму неподобство жахів, що придумав Лавкрафт. Ніколи раніше «гонг» не бачив нічого більш відразливого і огидного.

- Вони тільки тут водяться? - Запитав Картридж.

- Чому ж? - Здивувався Джагер. - У Зоні їх можна зустріти всюди. У сирих занедбаних бункерах і підземних комунікаціях їх повно. А тут вони, видно, по транспортерних стрічок, що подає щебінь і пісок до скіпів, на поверхню вибралися. До речі, май на увазі, коли завтра за кровососом підеш, ці тварюки ще й отрутою плюються. Метра на півтора.

- А що, мені прямо туди? - Картридж поглядом вказав на головний корпус РБУ.

Джагер обернувся і вистрілив в стрибнула на нього собаку. Собака впала на пісок і судорожно зашкребли лапами. Темно-коричнева коротка шерсть на її боках місцями була вистрижена плямами позбавляючи і поїдена радіаційними виразками. Мовою, вивалився з розкритої пащі, пузирилася кривава слина.

- Здохла, - кивнув Джагер, коли собака перестала смикати лапами. - Що можна зробити з дохлої собакою? - Подивився він на Картриджа.

Той здивовано знизав плечима.

Що можна зробити з мертвої собакою? Шкура - ні до біса ... Не є ж її, справді? ..

- Дохлу собаку можна кинути в місце гніздування гігантських тисяченожек, - відповів на своє ж запитання Джагер. - Ще краще - двох ... - І новий, не менш дивне запитання: - Ти донесеш двох дохлих собак?

- Навіщо? - Не зрозумів Картридж.

- По-перше, це на якийсь час займе тисяченожек, і вони не стануть нам заважати. По-друге, якщо поблизу ховається кровосос, ми таким чином, можливо, зуміємо виманити його назовні. Або ти насправді зібрався в головний корпус РБУ?

Такий розклад здався картриджів цікавим. Він навіть вирішив зобразити із себе героя. Не особливо крутого, але знає собі ціну.

- Ні, ну якщо, звичайно, треба ...

- Зараз подивимося, треба чи ні ... Стеж за собаками.

Джагер поклав гвинтівку на землю, ліг на живіт і доклав смарт-бінокль до маски протигаза. Погравши з налаштуваннями, він зміг наблизити вузьку щілину між краєм схилу даху головного корпусу РБУ і горою піску, в Ямище на вершині якої привільно розквартирувалися гігантські комахоподібних тварі. Перемістивши погляд на півтора метра правіше, він побачив проритий в піску хід, через який ховався на РБУ кровосос, а може бути, і не один, вибиралися назовні. Сталкер навіть помітив свіжі сліди крові жертви, яку тягнув в своє лігво кровосос. Не інакше, як минулої ночі звір виходив на полювання. Добре - значить, до завтрашнього дня знову зголодніє.

Джагер знову подивився на скупчення тисяченожек. Ці мерзенні тварюки ...

Ззаду ляснув приглушений постріл. Потім ще два.

- Потрапив? - Не відриваючись від бінокля, запитав Джагер.

- Ага.

Картриджу ні до чого було знати, наскільки небезпечні ці мерзенні тварюки. А ось Джагер відмінно знав їх повадки. І, чесно кажучи, здорово сумнівався в тому, що пара дохлих собак, кинутих на поталу двом дюжинам гігантських тисяченожек, надовго їх затримає. Але, якщо забути про тисяченожках, то саме цей напрям був самим безпечним і зручним для того, щоб захопити кровососа живим, укласти його на заздалегідь зібраний «місяцехід» і змотатися швидше, ніж всі інші, що живуть на РБУ тварі встигнуть зрозуміти, що сталося. Якби не тисяченожкі ...

І тут Джагер побачив те, що могло вирішити всі проблеми. Поруч з кишить тисяченожкамі піщаної ямою стирчав кінець металевого прута. Довга тонка арматура, глибоко загнана в купу, - її використовували для того, щоб шунт злежалий пісок.

Досить посміхнувшись, Джагер вимкнув бінокль і сховав його в нагрудну кишеню.

- Усе! - Джагер сів навпочіпки і поклав на коліна гвинтівку. - Завтра візьмемо кровососа!

- Звідки така впевненість? - Поцікавився Картридж.

Те, що він встиг побачити на РБУ, не давало йому приводу розділити оптимізм провідника.

- Звідти! - Джагер пальцем ткнув в небо.

- А що там? - Про всяк випадок глянув угору Картридж. - Господь Бог?

- Ні, там вселенський ефір, в якому ідеї рояться, як комарі теплої літньої ночі біля ставка. Потрібно лише зауважити серед них ту, що тобі потрібна, зуміти і зловити її за хвіст.

- Зловив?

- А то!

- Поділишся?

- Не зараз. Скоро вже темніти почне. Потрібно підхопити Маркера і перебиратися в схрон. - Джагер потер праве стегно, яке з полудня ніби голками зсередини кололи. - Сьогодні вночі точно шарахне.

Де пригинаючись, ховаючись за кущами, а де і поповзом, вони дісталися до дороги, звідки підтюпцем за півгодини дісталися до самоскида, де мав чекати їх Маркер.

Всупереч поганим передчуттям, крає душу Картриджа, приятель виявився на місці. Він сидів у кабіні машини, відкинувшись на порвану спинку сидіння, і, піднявши маску протигаза на лоб, з задоволенням попивав розчинний каву, приготований в міні-кавоварці, яка працювала від двох батарей. Лобове скло машини було вибито, і Маркер поклав гвинтівку на бампер, мабуть, вважаючи, що таким чином убезпечив себе на всі сто відсотків. Помітивши це ще здалеку, Джагер велів картриджів йти по дорозі, тільки не дуже квапливо, а сам звернув убік і зник у високій траві.

Задоволений життям Маркер побачив Картриджа, коли той підійшов уже зовсім близько. Одним ковтком допив залишався в гуртку кави, Маркер посміхнувся і помахав приятелеві рукою.

- Гей! А де Джагер? ..

Картридж махнув рукою в бік.

- Чого? .. - Маркер підвівся.

Він хотів сказати ще щось, але слова прилипли до мови, коли «гонг» відчув, як горла його торкнулося холодну вістрі ножа. Маркер завмер, боячись поворухнутися, з пластиковою кухлем в руці.

- Я здаюся, - сказав він ледь чутно.

Ніж трохи сильніше натиснув на горло.

- Послухай, - швидко заговорив Маркер. - Чого тобі треба? .. Зброя? Бери! .. Он, на сидінні рюкзак зі жратва ... Є ще грошей небагато. А бирюльок у мене немає. Ми не за бірюльками сюди прийшли, а за кровососом. Нерозумно, звичайно, але що ж поробиш ...

Ніж, ледь царапнув шкіру на горлі, відійшов в сторону. Маркер отримав міцну ляпаса і ткнувся носом в приладову панель. Та так і завмер. А ще руки в сторони розвів, щоб було зрозуміло - він не має наміру чинити опір.

- Я поранений ... Мені ногу кабан розпоров ...

- Раздолбай, - тихо, але дуже виразно вимовив у нього за спиною Джагер. Настільки, що інших слів уже й не було потрібно.

Повільно, немов все ще не вірячи, що за спиною у нього не ворог, Маркер підняв голову, рукавом витер соплі і обернувся. Але Джагер вже вистрибнув з кузова і ривком відчинив дверцята кабіни.

- Вилазь!

Маркер був скоріше радий, ніж наляканий. Швидко похапали зброю і речі, він виліз з машини.

Він очікував, що Джагер стане кричати на нього. Може бути, ще й по морді дасть. За нехлюйство. І вірно! І нехай дасть! Боляче, звичайно, та й принизливо теж. Так адже зате - живий! Воно того варте!..

Але Джагер нічого не став говорити. Він поклав гвинтівку на плече і швидко пішов у бік від дороги. Через поле, до рідкісного переліска. Туди, де сідало сонце.

- Ну, ти гад! - Маркер ліктем тицьнув у бік приятеля.

- Чому це? - Не зрозумів той.

- Чи не міг дати знак, що це Джаг у мене за спиною?

- А якби це був не він?

- Якби це був хтось інший, то я швидше за все був би вже трупом.

- Ото ж бо й воно.

Маркер хвилину подумав, після чого запитав:

- Так ти на чиєму боці?

- А, - безнадійно махнув рукою Картридж. - Як нога?

- Нормально, майже не болить. Тільки кровоточить.

І справді, Маркер йшов швидко, не відстаючи від Джагера, ледь помітно припадаючи на поранену ногу.

- Снорк бачив? - Запитав Картридж.

- Двох підстрелив! - Досить посміхнувся Маркер.

- Чи не триндіт.

- Чесно! Вони, сволочі, стрибучі, так що й не прицілом толком. А на РБУ як?

- Завтра сам побачиш.

- А ти розкажи!

- А чого розповідати-то? .. Джаг сказав, що мені доведеться лізти в гніздо гігантських тисяченожек.

- Навіщо?

- Щоб згодувати їм двох дохлих собак.

- Чому саме двох?

- Більше я не донесу.

- Ось воно як ... - Маркер хотів задумливо почухати підборіддя, але пальці ковзнули по масці протигаза. - Знаєш, - він понизив голос, щоб той, хто йде попереду провідник його не чув, - іноді мені здається, що я не розумію Джагера.

- Іноді? - Саркастично посміхнувся Картридж.

- Нічого сміятися. Можна подумати, тобі не здається, що він не такий, як ми.

- В сенсі?..

- Ну то є зовсім інший. Ніби, як всі ці тварюки, з дірки в центрі Зони виліз. Зона для нас екстрим, а для нього - звичне середовище проживання.

- У нього досвіду більше.

- Не в цьому справа.

- А в чому тоді?

- У тому, що Зона змінила його. Зробила іншим. Розумієш?

- Не зовсім.

- Ну, скажімо, ти б зміг увійти в лігво химери і вийти звідти живим?

- Ні.

- А Джагер зробив це! І ти це бачив!

- Так я ж і кажу - досвід.

- Який, до дідька, досвід! Химера визнала в ньому свого, тому й не чіпала! - Маркер, сам того не помічаючи, вже майже кричав.

Джагер слухав його і посміхався. Ось же справді дивак. Складає два і два, а в підсумку отримує десять.

Пройшовши перелісок, вони спустилися в неглибокий ярок, порослий сухим полином і гігантським лопухом-мутантом, широкі фіолетові листя якого були пронизані яскраво-червоними прожилками. Джагер пригнувся, розсунув руками сухі стебла полину, зробив крок вперед, нахилився і раптом зник.

«Гонги» здивовано переглянулися.

«Я ж тобі казав ...»

«Так відчепися ти ...»

Знову колихнулися сірі волоті, і - ось він, Джагер, тут як тут. Тільки рюкзака і гвинтівки при ньому вже немає.

- Нормально. - Вдаривши долонею об долоню, Джагер струсив пил з рукавичок. - Викид перечекати можна. Ось тільки місця замало - вогнище не розвести. Так що доведеться консервами обійтися.

- А що там? - Маркер вказав на місце, де зник, а потім знову з'явився Джагер.

- Там? - Джагер поглядом вказав туди ж, куди і Маркер. - Діра в землі.

- І все?

- А що ти ще хотів?

Маркер невизначено знизав плечима.

- Гаразд, роби як я.

Джагер знову розвів в сторони сухі стебла полину, пригнувся, плавним рухом ліг на землю і, перекотившись на спину, ковзнув в непримітну щілину в землі, з боку схожу на неглибоку вибоїну.

Картридж зняв рюкзак, повторив рух Джагера і провалився в темряву. Йому здалося, що він, подібно середньовічному ченцю, зірвався з краю землі і падає в безодню. Він мимоволі змахнув руками, намагаючись за щось ухопитися. Але перш, ніж він почав кричати від жаху, політ припинився. Піднявши голову, Картридж побачив Джагера, що сидить навпочіпки в дальньому кінці тісному землянки біля збройового ящика, на якому стоїть яскравий безтіньовий ліхтар. Протигаз Джагер зняв і поклав поруч з ліхтарем на ящик. Дивлячись на нього, Картридж теж стягнув обридлу пластикову маску. У наступну секунду на спину йому впав кинутий зверху рюкзак. Потім - ще один. Не чекаючи, коли на нього впаде ще й Маркер, Картридж підхопив рюкзаки і відтягнув їх в сторону. І, треба сказати, вчасно.

Звалившись на те саме місце, де щойно лежав Картридж, Маркер потер поранену ногу і подивився на застелений неструганих дошками підлогу.

- Це що за місце таке? - Запитав він, піднявши маску протигаза.

- А тобі не все одно? - Навіть не посміхнувся Джагер.

- Та в принципі ...

- А без принципу?

- Дивний ти чоловік, Джагер, - невдоволено подивився на провідника Маркер.

- Я знаю, - кивнув Джагер. - Мені мама говорила.

І знову - ні тіні усмішки. Спробуй зрозумій, що у нього насправді на думці.

Маркер на четвереньках відповз до стіни.

- А в ящику що? - Запитав він, кивнувши на збройовий ящик, біля якого влаштувався Джагер.

Ящик темно-зелений, на петлях мастило поблискує - виходить, не старий. На боці напис чорними літерами, по-німецьки.

- Не твоє діло, - спокійно відповів провідник.

- А, точно, - саркастично посміхнувшись, кивнув Маркер. - Ми ж у тебе замість відмичок. А відмичок багато знати не годиться.

- Дурень ти, Маркер. Причому не за життя дурень, а тільки з власної дурості. Ти цей ящик тут поставив?

- Ні. Так адже і не ти ж, напевно?

- Не я. Тому я в нього і не лізу.

- Ти такий правильний?

- Ні, я такий розумний. Бачиш, напис на ящику німецька. Значить, швидше за все залишили його тут «Ганс».

- Група німецьких сталкерів? - Здивовано підняв брову Картридж. - А кажуть, що вони з «Довгому» зійшлися, і ті їх усіх перебили. Хіба не так?

- Може, так, а може, й ні. У будь-якому випадку, якщо цей ящик «Ганс» належав, я його чіпати не наважився б. Німці - хлопці ґрунтовні й завбачливі. Могли і гранату всередину ящика на шнурку підвісити. А то і ще щось гірше придумати. Потрібен він нам зараз, ящик цей? Ні! А значить, нехай собі стоїть, де стояв.

- А чи не занадто ти завбачливий, Джагер? - Похитав головою Маркер.

- Може бути, і занадто, - не став сперечатися провідник. - Зате досі цілий. А ти ось навіть штанину зашити не спромігся.

- Цю тканину голка не бере! - Невдоволено смикнув розпороти штанину Маркер.

- А шила у тебе, виходить, немає?

- А навіщо мені шило? - Здивувався Маркер.

- Щоб штани зашити. - Джагер дістав з бокової кишені рюкзака і кинув «гонгу» шевська шило і моток дратви. - Тільки спочатку штани стягни і рану перев'яжи. Як вона у тебе? Я дивлюся, ти вже майже бігаєш.

- Нормально. - Маркер взявся розстібати штани. - Боліти трохи. Але щодо бігати - не знаю.

- Завтра побігати доведеться.

- Ну я не знаю...

- А я тебе хіба питаю? Я кажу - треба буде побігати.

Нічого не відповівши, Маркер став знімати пов'язку.

- Чи не гноїться?

- Ні.

- Сам обробити і перев'язати зможеш?

- Не питання.

- Ну і добре.

Джагер дістав з рюкзака саморазогревающуюся банку квасолі з мисливськими ковбасками, смикнув за кільце на дні банки і поставив її на німецький збройовий ящик. Через дві хвилини клацнула відкрилася кришка. Джагер зняв кришку з банки, взяв одноразову вилку і почав їсти.

Дивлячись на нього, і Картридж дістав пакет армійського сухого пайка - картопляне пюре з гуляшем.

Закінчивши їсти, Джагер акуратно поклав порожню банку і вилку в целофановий пакет і прибрав в рюкзак. Попивши з фляги, він зручніше прилаштував рюкзак під ліктем, притулився до земляної стіни і закрив очі.

Джагер не спав. І навіть не намагався заснути. Він прикидався сплячим, тому що не хотів знову, в десятий раз обговорювати з «гонгами» одну і ту ж тему. Про що б вони не почали говорити, рано чи пізно розмова неодмінно звернув би на питання, якого біса Джагер потягнув їх з собою. Вони ніяк не могли цього зрозуміти. І це не давало їм спокою. Порпалися у мозок, ніби черв'як, гризучий зсередини ліщину. А Джагер здавалося дивним те, що вони цього не розуміють.

Сталкер чекав викиду. Того дивного, незрозумілого з точки зору сучасної науки обурення простору і часу, яке в черговий раз перетрусить Зону, знову виверне все шкереберть, переверне з ніг на голову. Порушить всі усталені порядки і правила. Джагер майже фізично відчував наростаюче зовні напруга, ніби хтось неймовірно могутній знову і знову повертав кілочок, натягуючи невидиму струну світобудови. І коли вона нарешті, не витримавши жахливого напруги, лопне, відбудеться щось, що неможливо зрозуміти. Тому що викид - це тільки назва, що не відображає реальної суті процесу. Швидше за все, воно було запозичене з часів першої Чорнобильської аварії, коли це дійсно був всього лише радіоактивний викид ...

Джагер відкрив очі і на четвереньках поповз у бік виходу.

- Ти куди? - Відірвавшись від шиття, здивовано подивився на нього Маркер.

- Наверх.

- Навіщо?

- Мені потрібно.

- Але ж в будь-яку хвилин торохнути може!

- Знаю.

Джагер піднявся в повний зріст, сперся ліктями об край щілини і вибрався назовні.

«Гонги» здивовано переглянулися.

- Він з глузду з'їхав.

- Ти це вже казав.

Темрява зовні була така, що хоч око коли. Навіть зірок не видно. Тільки відчувається слабкий вітерець, що обдуває щоку.

Джагер відійшов трохи вбік від щілини, на дотик видерся на край канави і завмер, випроставшись на весь зріст. Його нічого не бачать очі були звернені до центру Зони - туди, де все повинно було початися. З хвилини на хвилину.

Джагер відчув якийсь рух зліва від себе. Він витягнув руку і кінчиками пальців торкнувся холодну зморшкувату шкіру. Псевдогіганта, чомусь відразу вирішив Джагер. Титанічна монстр так само непорушно, як і людина, стояв і чекав викиду. Для нього це мало стати певним осяянням. Сигналом яка породила Кучму Зони. Наказом, який буде направляти його дії до наступного викиду.

А для Джагера?

Чого чекав чоловік?

На що він сподівався?

Джагер не відав цього. Він знав лише одне: йому не страшно.

Він не побачив, а відчув шостим, сьомим, а може бути, вже восьмим почуттям, як в центрі Зони лопнув міхур напруги. Невидима хвиля неіснуючої енергії сколихнула полог світобудови і почала стрімко поширюватися в різні боки. Джагер набрав повні груди повітря і, як перед стрибком у воду, затамував подих. Він підняв голову так високо, як тільки міг, широко розкинув руки в сторони і грудьми зустрів удар стихії.

Хвиля вселенського обурення пройшла через його тіло, пронизав наскрізь кожну його клітинку.

Джагер відчув приступ обпалюючоюболю, змішаної з шаленою, істеричної радістю.

На якусь мить він став частиною Зони. Він бачив її всю відразу, чув, що відбувалося на кожному квадратному сантиметрі її площі. Бачив метання по лісі монстрів і ховаються в барі «Підстава» сталкерів. Всі вони були налякані. А Джагер було все одно. Він посміхнувся і, як ніби вмиваючись, провів розкритими долонями по обличчю.

Поруч шумно переступив з ноги на ноги псевдогіганта.

Джагер посміхнувся і поплескав монстра по зморшкуватому боці.

глава 17 |  глава 19

глава 7 |  глава 8 |  глава 9 |  глава 10 |  глава 11 |  глава 12 |  глава 13 |  глава 14 |  глава 15 |  глава 16 |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати