На головну

глава 11

1.  Don: (амер.) Глава сім'ї. Див. Boss.
  2.  I. ГЛАВА Про самадхи
  3.  I. ГЛАВА хлопця строфи
  4.  II. ГЛАВА Про ДУХОВНОЇ ПРАКТИЦІ
  5.  II. ГЛАВА Про СЕРЙОЗНОСТІ
  6.  III. ГЛАВА Про ДУМКИ
  7.  III. Глава про думки

Блайнд з'явився тільки на четвертий день, під вечір. Увійшовши до будинку, господар кинув в кут великий полотняний мішок, повісив на цвях промоклий плащ, досить посміхнувся, потер руки, запитав Джагера:

- Ну, як тут без мене? - І, не чекаючи відповіді, пішов на кухню.

Там він дістав з сумки кілька паперових промаслених пакетів і спорудив собі вишукану вечерю. Зелений салат, копчений вугор, тонко нарізаний бекон і традиційна смажена картопелька.

- Звідки такі делікатеси? - Поцікавився Джагер.

- Друзі пригостили, - не піднімаючи голови від тарілки, коротко і як завжди невизначено відповів Блайнд.

- А-а, - багатозначно протягнув Джагер. - Тут пару днів назад теж один твій друг заглядав.

- Крауч?

- Не знаю, він не скористався. Він тобі якусь штуковину притягнув.

- Значить, Крауч. - Скоринку хліба Блайнд підібрав залишилися на тарілці крихти і масло. - Більше нікого не було?

- Ні, - відповів Джагер після секундної заминки.

Він не збирався розповідати сліпому про нічний кошмар за участю Мами-Зони, до якої Блайнд чомусь виявляв підвищений інтерес. Про виміняв у зомбі пістолет сталкер теж вирішив промовчати. Чому? Він і сам не знав. Зрештою, Блайнд теж далеко не все йому розповідав. Хоча б про ті ж мінні поля.

- Цей твій Крауч з ранку постукав у вікно.

- Зазвичай він не заходить в будинок. Я запрошував його пару раз ...

- Адже він зомбі, якщо я не помиляюся?

- Точно.

- Ти казав, що будинок надійно захищений.

- Так воно і є.

- А як же зомбі?

- Крауч?

- Він самий.

- Крауч знає, як пройти.

- Зомбі?

- А чим тобі не подобаються зомбі?

- Вони тупі.

- Неполіткоректно висловлювання. - Блайнд сито відкинувся на спинку стільця і ??досить поплескав себе по животу. - Знаєш, що б сказали з цього приводу американці? Ти маєш справу з людьми з обмеженими розумовими можливостями.

- І з різко обмеженими життєвими функціями, - уточнив Джагер. - У зомбі мізки згнили. Жоден з них не скаже навіть, скільки буде двічі по два.

- Чи не скаже - ще не означає, що не знає.

- В даному випадку - значить.

- Чи не пам'ятає.

- Нехай так. Але як він тоді може запам'ятати стежку через мінне поле?

- У зомбі відсутня пам'ять і мислення в нашому розумінні. Але тим не менше вони здатні виконувати деякі цілком усвідомлені дії. Ось Крауч, наприклад, регулярно тягає мені артефакти. Причому такі, що жоден сталкер не знайде.

Джагер, напевно, варто було б образитися за сталкерів, але він вважав за краще пропустити зауваження Блайнда повз вуха.

- І що це значить? - Запитав він.

- Це означає, що вони здатні до запам'ятовування на механистическом рівні. Зомбі повторює одні й ті ж завчені рухи, не замислюючись, навіщо і чому він це робить. За нього «думає» саме його тіло. Я кілька разів провів Крауча по стежці, що веде через мінне загородження, і він відмінно «запам'ятав» кожен свій крок.

- А чи не небезпечно підпускати мертвяка так близько до будинку?

- Сталкери, як правило, перебільшують агресивність зомбі. Як показує практика, з ними цілком можна мирно співіснувати. До речі, твій досвід свідчить про те ж.

- Мені доводилося і відстрілюватися від збройних зомбі.

- Поблизу радарів, контролюючих їх поведінку.

- Радари ... Сталкери воліють навіть не говорити про них.

- І правильно роблять. Менше знаєш міцніше спиш. А міцний сон, як відомо, продовжує життя. У період між першим і другим вибухами на Чорнобильській АЕС на закритій території навколо станції проводилися випробування нових військових технологій. Чув, напевно, всі ці історії про створення суперсолдатів і систем контролю свідомості. Здається мені, роботи ці тривають і понині. А Зона, в свою чергу, підкидає військовим все нові і нові варіанти біологічної зброї. Наприклад, ті ж всім нам добре відомі кровососи. Уяви, яким буде ефект якщо тисячу-другу цих тварюк кинути в атаку на позиції ворога. Проблема лише в тому, щоб навчити кровососів відрізняти своїх від чужих.

- Ага. А ще потрібно десь їх тримати до того, як використовувати за прямим призначенням. Адже їх, як солдат, в казарму не заженуть.

- Гаразд! - Блайнд легенько ляснув долонею по столу. - Чорт з ними, з військовими. Вони всіх нас рано чи пізно все одно угроблять. Може бути, тоді тільки Зона і вціліє ... Давай, показуй, ??що там Крауч приволік!

Джагер боязко покосився на мирно стояла на підвіконні пірамідку. Начебто на вигляд нічого особливого. За три дні загадковий артефакт ніяк себе не проявив. Але хто знає, що за сили всередині нього бродять? Зона хитра, підступна і багата на вигадки. Підкинути подлянку в цукеркової обгортці - для неї звична справа.

- Ну? - Вимогливо простягнув руку сліпець.

- Вона на вікні стоїть.

- Хто?

- Пірамідка. Коричнева кручена пірамідка. Сантиметрів дванадцять заввишки.

- Ну, так давай її сюди!

- А що це за штуковина?

- Ніколи раніше не бачив? - Задоволено посміхнувся Блайнд.

- Чи не бачив, - чесно зізнався Джагер.

- А я тобі казав! - Блайнд поставив руку ліктем на стіл і направив вказівний палець в бік Джагера. - У пошуках артефактів Крауч будь-якому сталкеру сто очок вперед дасть!

- Тому що він вже мертвий, а значить, може пролізти в такі місця, звідки жоден живий не вибереться.

- Точно! А ще у нього чуття.

- Ага, - саркастично посміхнувся Джагер. - Скажи ще, досвід.

- І досвід теж, - кивнув Блайнд.

Сталкеру набрид цей розмова. У нього було своє сформовану думку про зомбі. І він не збирався його ось так запросто міняти. Навіть з поваги до свого рятівника.

- Так як все ж називається ця пірамідка? - Запитав він.

- Не знаю, - безтурботно смикнув плечем Блайнд. - Я не вигадував для неї назви. Хочеш, сам назви. Можеш назвати її «Артефакт Джагера». Як? Подобається?

- Ні.

- Чому?

- Цей артефакт здорово схожий на окам'янілу какашку.

- Тоді дійсно, - реготав Блайнд, - не в тему.

- Ну, а на що здатна ця ... цей артефакт?

- Я годую їм того, хто сидить в акваріумі.

- Що ?!

Джагер здалося, що він не дочув. Або неправильно зрозумів господаря будинку.

Блайнд невдоволено насупив брови.

- Ти дійсно тупий або тільки прикидаєшся?

- Почекай ... - Джагер підняв руки, ніби захищаючись.

- Давай сюди цю штуковину!

- Я не торкаюся до незнайомих артефактів!

- Вона безпечна.

- Ти впевнений?

- Так.

- Ти навіть не знаєш, на що вона здатна!

- Ну, хлопче, ти даєш. - Блайнд, ніби в знемозі, відкинувся на спинку стільця. - Ти думаєш, Мама-Зона провела тебе, понівеченого, через Порожні землі тільки заради того, щоб вбити в моєму будинку безіменним артефактом, схожим на какашки? - І тут же додав, так що Джагер не встиг нічого відповісти: - Ні, друже, у неї на твій рахунок інші плани! Не знаю, які саме, але вбивати тебе просто так вона не стане.

Сталкер поклав лікті на стіл і подався вперед.

- Тоді поясни мені, - прошепотів він. - Хто вона така, ця Мама-Зона?

- Ти знову її бачив, - посміхнувся Блайнд. - І що вона тобі сказала на цей раз?

- Нічого.

- Не сміши мене, сталкер. Я, може бути, і сліпий, але я не дебіл.

- Вона нагадала мені про минуле.

- Точно, - задоволено кивнув Блайнд. - Так і має бути.

- Що тобі відомо про неї?

- Сам я з Мамою-Зоною ніколи не зустрічався. Хоча, зізнатися, дуже б хотілося. Але з тих розповідей, що я про неї чув ... - Господар раптово замовк, закусивши верхню губу. - Загалом, я можу припустити, що Мама-Зона - це персоніфікована совість всіх сталкерів.

- Як це? - Сторопів Джагер.

- А ось так, - злегка розвів руками Блайнд. - Для всіх людей, віруючі вони чи ні, Ісус уособлює собою добро, Диявол - зло, Будда - мудрість. Ну, а Мама-Зона - це уособлена совість. Тільки не для всіх, а персонально для сталкерів.

- Не дуже-то симпатична ця совість.

- Ну, вже яка є.

- Виходить, Мама-Зона - це міф? І те, що я бачив її уві сні ...

- Ти взагалі-то слухав, що я тобі казав?

- Ну, так ... - не дуже впевнено кивнув Джагер.

- Я вимовляв слово «міф»?

- Ні, але...

- Іди ти до гнилому дідька, сталкер!

Джагер вкрай розгубився.

- Так ти хочеш сказати ...

- Все, що я хотів, я вже сказав, - різко і досить грубо обірвав його Блайнд. - Давай сюди пірамідку!

Рипнувши з досади зубами - він адже так і не почув те, що хотів, - Джагер схопив принесений зомбі незнайомий артефакт і кинув його в розкриту долоню Блайнда. Сліпий ретельно обстежив артефакт кінчиками пальців і задоволено кивнув.

- Крауч в таких справах знає толк.

Джагер посміхнувся нечутно і головою хитнув.

- Смієшся? - Суворо насупив брови сліпий.

- Ні.

Тепер посміхнувся Блайнд.

- Ти кому брешеш, сталкер? Ти ще не зрозумів, що мене неможливо обдурити? У всякому разі, тобі це не під силу.

- Упевнений?

- Крауч тобі пістолет просто так подарував або ти з ним моїми консервами розплатився?

Фініш!

Джагер відчув, як голова в нього пішла обертом. А може бути, це світ вирішив перевернутися догори дригом. Блайнд не міг нічого знати про пістолет! .. Або він зустрів Крауча? .. Все одно мертвяк не міг нічого розповісти, адже він мовою ледве ворушив ...

- Чи не напрягайся, сталкер. - Блайнд легенько стукнув кінчиками пальців по столу і піднявся на ноги. - Краще посуд помий.

Сліпий попрямував до кімнати-лабораторію. Джагер пішов за ним, але зупинився на порозі.

- Заходь, заходь, не бійся, - не обертаючись, махнув рукою Блайнд. - А то ж, чого доброго, вирішиш, що я тебе дуріли.

Сталкер не зрушив з місця. З нього і попереднього разу було досить. А то, що робив Блайнд, йому і з порога був видно.

Господар підійшов до акваріума з каламутною водою і постукав по стінці нігтем.

- Ну, що, зголоднів, проковтнувши?

В акваріумі щось булькнуло.

- Нічого нічого! Корисно іноді на дієті посидіти!

А що, якщо в акваріумі нічого немає, подумав, спостерігаючи за сліпим, Джагер. Що, якщо Блайнд просто збожеволів, тому й упевнений, що у нього в акваріумі сидить якась тварюка, що харчується артефактами ... Та ще й розмовляє з нею ... А те, що він сам відчув минулого разу, підійшовши до акваріуму ... Ну, що ж, при бажанні всьому ...

- При бажанні всього можна знайти розумне пояснення, - закінчив думку сталкера Блайнд. І вже від себе додав: - Ось тільки чи варто?

Блайнд підняв пластикову кришку, що прикривала акваріум зверху, і кинув у воду пірамідку.

Спочатку нічого не сталося. І Джагер вже почав посміхатися - нарешті Блайнд потрапив в халепу. Але раптом передня пластикова стінка акваріума здригнулася від удару зсередини. Причому це був не фізичний удар - немов хвиля якоїсь потужної енергії вдарила в стінку акваріума, та так, що та вигнулась ... Джагер не бачив, а якимось абсолютно незрозумілим і незбагненним чином відчував, як змінюється внутрішній стан предметів .. . Стінка акваріума зігнулася немислимим чином. Якби це відбувалося насправді, акваріум розвалився б на шматки. Але на тому рівні дійсності, на якому сприймав зараз світ сталкер, він лише виплеснув з себе спрямований на всі боки іскристий потік ... Що це було, Джагер не знав. Не розумів. Та й не хотів розуміти. Йому було все одно. Він сам перетворювався на щось інше, чого не існувало назви. У всякому разі, він його не знав. І йому не було страшно. Хоча інтересу теж не було. Інтерес виникає на межі розуміння, а те, що відбувається неможливо було осягнути розумом. Його потрібно було сприймати на якомусь іншому рівні свідомості. Найбільше Джагер хотілося зараз зникнути, перетворитися на пил, в прах, в ніщо. Він був не в силах впоратися з тим, що з ним відбувалося, і не хотів ставати безвольною іграшкою невідомих йому сил ...

І раптом все припинилося. Все стало як раніше. Звично і нудно.

- Ти ще не готовий. - Блайнд виштовхав його з лабораторії, вийшов слідом сам і акуратно прикрив двері.

- До чого? - Розгублено запитав Джагер.

Блайнд посміхнувся без притаманного йому єхидства і поплескав сталкера під силу не те схвально, не те поблажливо.

- Цікавий ти тип, сталкер.

- Що сталося в лабораторії?

- Нічого особливого.

- Але я бачив! ..

- Ти бачив менше, ніж я.

- Але я відчув ...

- А ось це вже цікаво. Так що ж ти відчув?

Джагер готовий був розповісти блайндом про свої відчуття, але раптом зрозумів, що не може цього зробити. Він все забув. Вірніше, в повсякденному площині реальності все, що він пам'ятав, стало здаватися невиразним і безбарвним. Настільки, що розповідати про це було б нерозумно і смішно. Все одно що є курячий бульйон паличками.

- Нічого, - буркнув у бік Джагер.

- Ач! - З досадою клацнув пальцями Блайнд. - А я вже було подумав ... Ну, да ладно! Подивись краще, які я тобі гостинці приніс!

- Мені? - Здивувався Джагер.

- Тобі, тобі, - кивнув Блайнд.

- З чого б це раптом?

- А ось захотілося! Бачиш мішок в кутку? Давай, тягни його сюди!

Мішок, що кинув сліпий, увійшовши в будинок, виявився не тільки великим, але ще і важким.

- Кидай на стіл! - Скомандував Блайнд.

Джагер спочатку прибрав зі столу тарілки. Потім, зручніше добудувавши милицю під пахвою, перехопив мішок обома руками і поклав на стіл. Досить посміхаючись, Блайнд розв'язав горловину мішка і витягнув з нього дивну конструкцію з металевих кілець і штирьків з приєднаними сервопріводамі.

- Ну-ка, сідай! - Блайнд поплескав долонею по стояв поруч з ним табурету. - Обличчям до мене.

Як тільки сталкер зробив те, що від нього вимагалося, сліпий поклав руку на його хворе стегно, швидко провів знизу вгору, натискаючи пальцями в певних місцях. Боляче було, звичайно, але вже не так, як раніше. Джагер лише раз зціпив зуби, щоб не скрикнути. Нога виразно йшла на поправку.

Блайнд взяв зі столу металевий каркас і, трохи повозитися, прилаштував його до зламаній нозі сталкера. Велике кільце він замкнув на верхній частині стегна, середнє - внизу, а останнє, найменше - під коліном. Поклацувати зажимами, він підігнав довжину з'єднують кільця металевих штирів.

- А ну-ка, посувай ногою.

Джагер слухняно зігнув ногу в коліні. Випрямив і знову зігнув.

- Ну як?

- Нормально. А навіщо це?

- Це екзоскелет. З його допомогою навіть паралітики можуть ходити. А у тебе він зніме навантаження з зламаного стегна.

- І я зможу ходити без милиці?

- Яке там ходити! Бігатимеш.

Джагер ривком піднявся на ноги і, скрикнувши від болю, ледь не впав на підлогу. Блайнд підхопив його під лікоть і допоміг сісти на табурет.

- Ну і спритний же ти, сталкер, - похитав головою сліпець. - Куди так поспішаєш? Нахили голову.

Провівши долонями по волоссю сталкера, Блайнд дістав з нагрудної кишені невелику пластикову коробочку, вийняв з неї плоский металевий диск розміром менше рубля і приліпив його Джагер за вухом.

- Ось тепер спробуй встати. Тільки не поспішай, звикни до протезу.

Джагер обережно піднявся на ноги. Тепер він стояв впевнено, не відчуваючи болю. Сталкер спробував зігнути хвору ногу в коліні. Виявилося, що йому потрібно тільки подумати про це, а сервоприводи металевого каркаса самі виконували всю роботу. Джагер тупнув окільцьованої екзоскелетом ногою. Потім переніс на неї вагу тіла - і навіть легкого свербіння не відчув. Джагер посміхнувся, як дитина, нарешті отримав в подарунок іграшку, якій він так довго милувався крізь вітринне скло, і пройшовся вздовж кімнати.

Сліпий сидів, піднявши голову вгору. Він прислухався до кроків Джагера і теж посміхався.

- Виходить?

- Ще й як! Де ти дістав таку красу?

- Друзі подарували.

- Хороші в тебе друзі.

- Не скаржуся.

Блайнд знову засунув руку в мішок і дістав з нього загорнутий в целофан комбінезон з вшитим армійським бронежилетом і шаром протирадіаційного захисту. Чи не новий, але в хорошому стані. На правому плечі - темний трикутник на місці спороти емблеми.

- А мені за цей комбінезон голову не відірвуть? - Поцікавився Джагер.

- Не бійся, річ чиста, - заспокоїв Блайнд.

І, вже зовсім як Дід Мороз, дістав з мішка автоматичну гвинтівку. І не просто гвинтівку, а мрію будь-якого сталкера - південнокорейську ХК-11. Один спусковий механізм як для стандартних патронів 5,56 міліметрів, так і для спеціальних 20-міліметрових шрапнельних боєприпасів з потужним вражаючим впливом, лазерний далекомір, комбінована прицільна система з оптичним і інфрачервоним каналами, балістичний обчислювач і акустичний визначник місцезнаходження снайпера. Одним словом, всі тридцять три задоволення в одній упаковці.

- Я навіть і питати не буду, де ти це дістав, - здивовано похитав головою сталкер.

- І правильно, - погодився Блайнд. - Думаю, з такою екіпіровкою ти зможеш дістатися до бази «Вартових».

- Я не маю чим тобі заплатити, - розвів руками Джагер.

- Я хіба вимагаю плати?

- Все має свою ціну. Не думаю, що тобі ці речі дісталися даром.

- І що ти пропонуєш?

- Я поверну тобі речі або заплачу за них, як тільки зможу.

- Ну немає! - Заперечливо махнув рукою Блайнд. - Не здумай більше заявлятися сюди. Взагалі забудь про це місце!

- Добре, я принесу гроші або речі в умовлене місце. Або передам їх кому скажеш.

- Мені не потрібні гроші.

- Може бути, артефакти?

- Тих, що мені потрібні, ти не знайдеш.

- Тоді як мені з тобою розрахуватися?

- Давай домовимося так. Екзоскелет, коли він стане тобі не потрібен, віднеси болотного Доктора. Він знайде йому застосування. Решта залиш собі. І забудь про все. А коли мені знадобиться твоя допомога - я не знаю, коли це трапиться, може, через рік, може, через десять років, а може, і ніколи, - я покличу, ти прийдеш і виконаєш будь-яку мою просьбу. Домовилися?

Блайнд пропонував диявольську угоду. І він розумів, що Джагер змушений буде прийняти її, тому що у нього немає вибору.

- Даю слово, - сказав сталкер.

- От і славно. Забирай барахло і умативает.

- Прямо зараз? - Розгубився Джагер.

- А що тобі заважає? Викид був позавчора, так що часу у тебе повно. У коморі візьми рюкзак і флягу для води. Продуктів візьми скільки потрібно. Чого ще?

- Та ніби все. - Джагер згріб зі столу речі.

Сталкер не хотів зізнаватися в цьому самому собі, але йому було прикро. Ясна річ, він не збирався залишатися в будинку Блайнда назавжди, але і не думав, що його ось так запросто виставлять за двері. Хоча, власне, чому б і ні? Блайнд, напевно, звик до самотності, і чужа людина в будинку був для нього все одно що камінь в черевику. До того ж і характерами вони були несхожі.

- Стривай!

Сліпий ще раз засунув руку в мішок по саме плече і витягнув ніж. Відмінний армійський ніж з округлою рукояткою, вузькою гардой і клинком WASP.

- Тримай, - рукояткою вперед Блайнд простягнув ніж сталкеру. - Хороший ніж деколи краще автомата. А цим, кажуть, навіть кровососа завалити можна.

Блайнд нітрохи не перебільшував - ніж і справді був непростий. Перш Джагер такий тільки в рекламному ролику бачив. У рукоятці ножа був вбудований балончик зі стисненим під тиском в шістдесят атмосфер газом, а всередині леза був прокладений канал з виходом у самого вістря. Завдавши удару ножем, слід натиснути на невеликий важіль біля гарди, після чого заряд газу з балончика на шматки розривав тіло ворога.

- Це вже занадто, - тільки і зміг вимовити здивований таким подарунком сталкер.

- Ніщо не надто, друже мій. Ніщо.

Сліпий сталкер відкинувся на спинку стільця і ??посміхнувся чогось свого. Про що Джагер швидше за все ніколи не дізнається.

глава 10 |  глава 12

Глава 1 |  глава 2 |  глава 3 |  глава 4 |  глава 5 |  глава 6 |  глава 7 |  глава 8 |  глава 9 |  глава 13 |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати