Головна

Птах-поганка

Спустившись по вузькій бетонних сходах, я опинився в довгому прямому коридорі, який - напевно, через високий стелі - нагадував пересохлу дренажну канаву. Висіли на стінах лампи денного світла почорніли від густо обліпили їх пилу і світили якимось нестійкий-непевним світлом, ніби проходили крізь дрібну сітку. До того ж кожна третя лампа не горіла. Так що я ледве міг розгледіти власну долоню. Стояла мертва тиша. Єдиний звук в напівтемному коридорі видавали мої кросівки, монотонно скріпевшіе по бетону гумовими підошвами.

Я прокрокував метрів двісті-триста, а може, і цілий кілометр. Тупо йшов, ні про що не думаючи. У цьому коридорі не існувало ні відстані, ні часу. Скоро пропало навіть відчуття руху. Проте я посувався вперед і несподівано уткнувся в стіну. Тут коридор роздвоювався - направо і наліво.

Т подібне перехрестя?

Діставши з кишені куртки зім'яту листівку, я ще раз прочитав, що на ній написано:

«Ідіть прямо по коридору. В кінці будуть двері ».

Я уважно оглянув стіну, але нічого схожого на двері не виявив. Ні слідів, що вона тут була колись, ні натяку, що може з'явитися на цьому місці в майбутньому. Звичайна бетонна стіна. Як побудували, так і стоїть. Нічого примітного. Ні двері - ні метафізичної, ні абстрактної, ні метафоричної. Ніякий.

Охо-хо.

Притулившись до стіни, я викурив сигарету. Що ж робити? Далі йти? Або повертати назад?

Хоча, якщо бути відвертим, коливався я недовго. По правді сказати, іншого шляху у мене не було - тільки вперед. Я був ситий по горло нуждою. Набридло все - щомісячні виплати по кредиту, аліменти колишній дружині, тісна квартира, таргани у ванній, тиснява в метро в годину пік. І тут нарешті така чудова робота підвернулася. Що треба, зарплата - хоч греблю гати, премії два рази в рік, великий відпустку влітку. Відмовитися від усього, коли залишається одна двері, один поворот ...

Розтерши підошвою недопалок, я підкинув десятііеновую монетку, зловив її на льоту. Орел! Я повернув праворуч.

Попереду мене чекали ще два повороти направо, один - наліво, десять сходинок вниз по сходах і ще один правий поворот. Повітря холодив, як кавове желе. Я йшов і думав - про гроші, про затишний офісі з кондиціонером, про симпатичних дівчат. Варто тільки дістатися до дверей і все це може виявитися в моєму розпорядженні.

Нарешті прямо по курсу здалася двері. Здалеку вона виглядала старою поштовою маркою, але з кожним моїм кроком все більше ставала схожою на двері. Зрештою її вже ні з чим не можна було сплутати.

«Двері ...» Яке чудове слово!

Я кашлянув, легенько постукав і відступив на крок в очікуванні відповіді. Минуло п'ятнадцять секунд - ніякої реакції. Я ще раз стукнув у двері, на цей раз сильніше і знову зробив крок назад. Відповіді не було.

Повітря навколо поступово почав густіти.

Чи не на жарт стривожений, я ступив до дверей, збираючись постукати в третій раз, і в цей момент вона безшумно відчинилися. Це сталося так природно, немов вона піддалася пориву дунувшего звідкись вітерця. Хоча, зрозуміло, двері відчинилися не як така. Клацнув вимикач, спалахнуло світло, і я побачив чоловіка.

Хлопець років двадцяти п'яти, трохи нижче мене зростом. З щойно вимитого голови стікали краплі, халат кольору каштанів накинуть прямо на голе тіло. Ноги у нього були дивні - білі-білі і тонкі, десь двадцять другого розміру [30]. На плоскому, як зошит для чистописання, особі розпливлася добродушна посмішка:

- Вибач, я був у ванній.

- У ванні? - Я мимоволі підняв руку і глянув на годинник.

- Таке правило. Після обіду - обов'язково в ванну.

- Так звичайно.

- Ти в якій справі?

Я витягнув з кишені ту саму листівку і простягнув йому. Хлопець взяв її кінчиками пальців, щоб не намочити, прочитав кілька разів.

- Ось, запізнився на п'ять хвилин, - промовив я вибачаючись.

- Ага. - Кивнувши, він повернув мені листівку. - Будеш тут працювати?

- Так, - відповів я.

- Вообше-то я не в курсі, але можу доповісти начальству.

- Дякуємо.

- До речі, а пароль ти знаєш?

- Пароль?

- Не знаєш пароля?

Я розгублено похитав головою:

- Ні ...

- Тоді не знаю. Начальство велить нікого без пароля не пускати. З цим дуже суворо.

Я знову витягнув листівку. Про паролі там не було ні слова.

- Я забув, напевно, - припустив я. - А може, все-таки можна повідомити начальству, що я прийшов?

- Якраз для цього пароль і потрібен. - Він помацав рукою по тілу в пошуках кишені, де у нього лежали сигарети, але в халаті, на жаль, кишені не виявилося. Я запропонував йому закурити, клацнув запальничкою.

- Так, погана справа ... і що тепер? Може, все-таки згадаєш пароль?

Марно. Чого тут згадувати? Я похитав головою.

- Мені теж вся ця тяганина не подобається. Але начальство по-своєму вважає. На те воно і начальство. Розумієш?

- Розумію.

- Тут до мене один хлопець працював. Так він якось забув про пароль і доповів про відвідувача. Звільнили за дві секунди. А хорошу роботу зараз хіба знайдеш?

Я кивнув.

- Може, підкажеш, а? Ледь ледь.

Підперши спиною двері, хлопець випустив з рота цівку диму.

- Не дозволяється.

- Ну хоч натякни.

- А раптом тут де-небудь мікрофон?

- Ех!

Повагавшись трохи, хлопець прошепотів мені у вухо:

- Дуже просте слово. Чуєш? Пов'язано з водою. Вміщується в долоні. Неїстівне.

Прийшла моя черга задуматися.

- А на що починається?

- На «пе», - сказав він.

- Поплавок?

- Неправильно. Ще дві.

- Чого «дві»?

- Ще дві спроби. З двох разів не вгадаєш - все. Ти мене, звичайно, вибач, але я і так ризикую. Правила через тебе порушую.

- Щиро Дякую. Ще одну подсказочку, будь ласка. Скільки букв, наприклад.

- Може, відразу все слово сказати?

- Що ти? - З невинним виглядом промовив я. - Тільки кількість букв.

- Сім, - здався хлопець. - Правильно батько говорив.

- Батько?

- Мій батько любив говорити: варто людині черевики почистити, як він тебе шнурки змусить зав'язувати.

- Вірно, - погодився я.

- Загалом, сім букв.

- Пов'язано з водою, поміщається на долоні і неїстівне?

- Ага!

- Тоді поганка. Птах така, - уточнив я.

- Якщо птах - значить, їстівне.

- Хіба?

- Швидше за все. Хоча, може бути, ці поганки і несмачні, - засумнівався хлопець. - І потім, поганка-то на долоні недоречний.

- А ти її бачив?

- Ні, - зізнався він.

- Поганка, - наполягав я. - Є маленькі, розміром з долоню. У них м'ясо таке несмачне, що його навіть собаки не їдять.

- Стривай, - сказав хлопець. - Почнемо з того, що пароль - зовсім навіть не «поганка».

- Але ж поганка з водою пов'язана, на долоні поміщається, неїстівна. І з семи букв.

- Помиляєшся.

- У чому?

- Пароль ж не такий. Чи не «поганка».

- А який тоді?

Хлопець запнувся.

- Цього я сказати не можу.

- Нічого не скажеш - ось і не можеш, - відрізав я з холоднокровністю, на яке був здатний. - До води відношення має, на долоні поміщається, неїстівне, сім букв. Крім «поганки», немає іншого слова.

- Є, - плаксивим голосом сказав хлопець.

- Ні.

- Є.

- Чим доведеш? Немає в тебе доказів. «Поганка» за всіма показниками підходить. Скажеш, ні?

- А раптом десь є собаки, яким подобаються ці ... які з долоню?

- Де? Які собаки?

- У-у ... - простогнав він.

- Я про собак все знаю. Але таких, щоб маленьких поганок їли, ні разу не бачив.

- Невже такі несмачні?

- Не те слово.

- Ти сам-то їх пробував?

- Ні звичайно. Навіщо є таку погань?

- Твоя правда.

- Може, все-таки доложиш начальству? - Наполягав я.

- Що з тобою зробиш? - Змирився хлопець. - Спробую. Хоча, мені здається, це без толку.

- Дякуємо. Ціни тобі немає, - сказав я.

- А поганки розміром з долоню справді бувають?

- Ще б.

Поганка Розміром З Долоня протер бархоткой окуляри і зітхнув. Його мучила зубний біль - нив корінний зуб справа. «До лікаря треба», - крутилося в голові. Туга! Зубний лікар, підсумковий звіт, місячний внесок за машину, а тут ще кондиціонер зламався ... Відкинувши голову на підголівник шкіряного крісла, він подумав про смерть: «Там тихо, як на морському дні».

Поганка Розміром З Долоня задрімав.

Його розбудив писк интеркома.

- Що? - Крикнув він, повернувшись до апарату. - Тут до вас прийшли, - почувся голос вахтера. Поганка Розміром З Долоня подивився на наручний годинник:

- Запізнення - п'ятнадцять хвилин.

 У рік спагетті |  South Bay Strut


 Її містечко, її вівці |  свято тюленя |  Дзеркало |  Дівчина з Іпанеми |  Чи любите ви Берта Бакарека? |  Травень на морському березі |  зблякле королівство |  Day tripper [23] тридцяти двох років |  мінливості тонгаріякі |  Бідність в формі чизкейка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати