Головна

Комп

1.  Комп

Ввагон з німецькою делегацією піднявся начальник французького Генерального штабу Вейган і сказав, що верховний головнокомандувач союзних сил маршал Фош хотів би бачити їх у сусідньому вагоні о дев'ятій годині ранку. Отже, двоє в цивільних костюмах і двоє в мундирах розтягнулися ланцюжком по шляху в вагон Фоша. Піднялися в вагон, де стояв стіл і кожне з чотирьох місць мало записку з ім'ям німецького представника. З союзної сторони не було жодного цивільної особи. Не було також американців, бельгійців, Іта

1 Erzberger M. Souvenirs de Guerre. Paris, 1921, p. 378-379.

льянцев. Союзники вважали, що мова йде про суто військової проблеми і вирішувати стаючи питання повинні люди в уніформі. Тут же помітили: «Боші, мабуть, хочуть перетворити те, що відбувається в справу цивільних осіб. Ми дуже розсердилися на те, що були присутні військово-морської і піхотний офіцери досить невисокого рангу »1, - Писав дружині британський контр-адмірал Хоуп.

Як тільки німці зайняли свої місця, з'явилися маршал Фош і адмірал Вемісс. Фош, на погляд Ерцбергер, виявився «маленькою людиною з енергійними рисами обличчя; не вірилося в його характер командира ». Після короткого представлення Фош запитав: «Що вас привело сюди? Чого ви хочете від мене? »Ерцбергер:« Ми прибули сюди отримати пропозиції союзних держав щодо перемир'я на суші, на морі і в повітрі, на всіх фронтах і в колоніях ». - «У мене немає пропозицій», - вельми категорично заявив Фош. Обердорфер як би виправився: «Німецька делегація просить умов перемир'я». - «У мене немає умов, які я хотів би запропонувати вам ».

Тоді Ерцбергер зачитав витяг з останньої ноти президента Вільсона, в якій ясно говорилося, що маршал Фош отримає всі повноваження від Сполучених Штатів та інших союзних урядів для передачі умов перемир'я німецьким представникам. Фош відповів, що йому доручено повідомити про умови, які пропонуються німецькими представниками. «Ви просите про перемир'я? Якщо так, то я можу інформувати вас про умови ». Ерцбергер відповів позитивно, і Фош ще раз підкреслив - мова йде про умовах, а не про питання, що підлягають обговоренню.

Вейган зачитав основні союзні умови. Німці очікували вимог евакуації окупованих територій, репарацій на користь потерпілого населення, передачі частини озброєнь і транспорту; їх не здивувало вимога репарацій. Що їх вразило, так це вимога окупації союзними військами всього лівого берега Рейну і плацдармів на правому березі у Майнца, Кобленца, Кельна і Страсбурга, так само як і вимога створення демілітаризованої зони на правому березі Рейну; вимога здати всі підводні човни і продовження морської блокади до виконання всіх умов.

Всі намагалися приховати хвилювання. Хто грав моноклем, хто смикав вуса. Капітан Ванселов ридав, по щоках Вінтерфельдта текли сльози. А Ерцбергер вийняв головну свою карту - він спробував налякати франко-англійських союзників: дісціп-

1 Brook-Shepherd G. November 1918. Boston, 1891. p. 349-350.

лина німецької армії рухнула, в Німеччині створюється революційна ситуація; в Центральній Європі влада бере в свої руки більшовизм, і «Західної Європі буде надзвичайно важко уникнути його». (Присутність тут Ленін, він би підтвердив аналіз Ерцбергер.)

Слова Ерцбергер не справили на Фоша ні найменшого враження. Ніхто в Західній Європі не знав про розмах соціального повстання мас на Сході Європи, перекидається в Центральну Європу. Тут не знали, що діється в Кілі і Мюнхені, тут явно перебільшували фортеця Німеччини, неприступність її кордонів і несхильність внутрішнім потрясінням. Такі полководці, як Фош, давно розучилися недооцінювати міць Німеччини, вони готувалися до ще двом зимовим кампаніям, а розповіді про раптову немочі Німеччини вважали ілюзіями.

Маршал Фош вважав за краще не вдаватися до ілюзій: «До тих пір, поки німецькі делегати не приймуть і не підпишуть запропоновані умови, військові операції проти Німеччини зупинені не будуть». Навіщо Ерцбергер лякає союзників більшовизмом: «Імунітет до нього зникає тільки у націй, повністю виснажених війною. Західна Європа знайде кошти боротися з цією небезпекою ». Генерала Вінтерфельдта охопили емоції: «Незліченна кількість воїнів загине даремно в останню хвилину, якщо бойові дії будуть продовжені». Фош: «Я повністю поділяю ваші почуття і готовий допомогти в міру своїх сил. Але бойові дії будуть закінчені тільки після підписання перемир'я ».

Зустріч тривала приблизно 45 хвилин. Фош сказав, що його руки зв'язані рішеннями, прийнятими союзними урядами. Другорядні деталі можуть бути обговорені, але принципові, головні положення залишаться непорушними. Приймайте або відкидайте. На роздуми даються 72 години - до одинадцятої години ранку одинадцятого дня одинадцятого місяця 1918 р

Насамперед Ерцбергер повідомив про союзні умовах Верховне командування німецьких збройних сил. Він не міг зробити цього по телефону. Союзники не дозволяли скористатися телеграфом, а шифрувальників німецька делегація не взяла. Неймовірними зусиллями капітана фон Хеллдорфа умови все ж були доставлені в Спа в суботу 9 листопада. У Хеллдорфа була спеціальна записка Ерцбергер фельдмаршалу Гінденбургу. Там було написано, що, оскільки союзники принципово не сприймають зміни базових умов, він, Ерцбергер постарається пом'якшити деякі зокрема з головною метою зберегти громадський порядок

в Німеччині і уникнути голоду. Він скаже, що виконати всі умови Німеччина не може. Йдеться про національний виживання. У нього немає ілюзій щодо продовження війни.

Чекаючи відповіді з Спа, німецькі делегати зробили нові маневри в Комп'єні. Вони постаралися розробити власні контрпропозиції. Німеччина ніколи не погодиться з наявністю у союзників плацдармів на правому березі Рейну, і вона ніколи не припинить військові дії до тих пір, поки буде тривати морська блокада. Ерцбергер стверджував, що західні союзники роблять ту саму помилку, що і німці в Брест-Литовську. В обох випадках перед диктує стороною стоїть не переможений противник, а войовничий більшовизм.

Західних союзників порівняння з Брестським миром чи вразило. Цей світ розчленував Росію, а пропоноване Німеччини перемир'я залишає її фактично недоторканою. І потім: Ерцбергер вітав - як і більшість німців - Брестський мир. Чому ж він так обурений стократ м'якшими умовами західних союзників? адже передбачається тимчасова окупація Рейнської області.

Ніхто серед західних союзників не хотів, щоб цивільні майстра дебатів почали в Ретонд політичні переговори. Цього не хотів навіть президент Вільсон, схильний до грандіозних узагальнень. Фош і Клемансо довго говорили по телефону. Клемансо неодноразово повторював, що «умови світу - справа політичних властей». Військові обумовлюють лише перемир'я - припинення військових дій на основі вже викладених умов. «Скажіть їм, що ніякої зупинки військових дій не буде вироблено до підписання перемир'я»1.

Нещодавно отримав маршальський жезл Петена наполягав на енергійному продовженні бойових дій, і в цьому до нього приєдналися президент Пуанкаре і генерал Першинг. Клемансо не витримав і приїхав в Санліс. Фош якраз розглядав створені Ерцбергер «контрпропозиції». Прем'єр запитав, чи буде трагедією НЕ підписати перемир'я в поточний момент? Клемансо просив відповісти на запитання «з усією солдатською прямотою». У відповідь прозвучало: «Я бачу в підписанні перемир'я тільки переваги. Продовжувати боротьбу в поточних умовах означало б піддавати себе величезному ризику. Приблизно п'ятдесят або сто тисяч французів загинуть при досягненні необов'язковою мети. Я буду в

1 Mordacq J.-H. Le Ministere Cemenceau. Paris, 1930. T. II, p. 342.

цьому дорікати себе все життя. Крові пролито досить. Все досить". Клемансо: «Я повністю з вами згоден»1. Прем'єр енергійно закивав головою.

Клемансо негайно повідомив Ллойд Джорджу, що німці «здаються дуже пригніченими» і що немає особливих сумнівів у тому, що вони підпишуть умови перемир'я.

У вагон німецької делегації постукали, і німці відкрили двері, сподіваючись на відповідь Фоша на їх «попередню відповідь». Виявилося, що це канцлер Макс Баденський повідомляє про зречення імператора Вільгельма Другого. Слідом за ним і кронпринц відмовився від німецького трону. Виникла мова про регентстве. Пізніше вже французи повідомили, що в Берліні створено новий уряд на чолі з соціал-демократом Фрідріхом Еберта. Тепер німецька делегація перебувала в подиві: чи стане нова німецька влада виконувати умови, підписані попереднім урядом? Ерцбергер ділиться своїми почуттями: «Ми стояли перед болісним питанням. Армія вимагала перемир'я за всяку ціну. З іншого боку, ми не хотіли підписувати угоду, яку ми не могли виконати. Ми прийшли до наступного висновку: якщо уряд доручає нам підписати перемир'я, то це означає, що він (уряд) має досить сил виконати його умови - щонайменше, наскільки це матеріально можливо »2.

Як правовірний католик, Ерцбергер попросив у неділю відвідати месу. Залізнична служба відповіла, що треба було повідомити про своє побажанні раніше, тому що маршал Фош вже слухає месу в Ретонд, а інших католицьких священиків в окрузі немає. Тільки зараз Ерцбергер дізнався місце, де знаходилася німецька делегація, - Комп'єнське ліс.

Переглянули сонце, і Ерцбергер вирішив прогулятися по лісі разом зі своїм колегою в німецькій делегації ОБЕРНДОРФЕР, але вони скоро натрапили на огорожу - місце виявилося повністю ізольованим. Увечері їм принесли відповідь Фоша на «контрпропозиції» разом з нагадуванням, що термін підписання перемир'я закінчується «завтра об одинадцятій». Ніяких нових нюансів. Найважливішими були два повідомлення, дві ноти, що надійшли між 7 і 8 вечора. Верховне військове командування Німеччини попереджало, що «в разі обмеження роботи транспорту і продовження блокади можливий голод і революція». У другій ноті говорилося

1 Mordacq J.-H. Le Ministere Cemenceau. Paris, 1930 Т. II, p. 344-352

2 Erzberger M. Souvenirs de Guerre. Paris, 1921, p. 383.

безапеляційно: «Німецький уряд приймає умови перемир'я, передані йому 8 листопада». Документ був самим таємничим чином підписаний: «Рейхсканцлер Шлюсс». французи поставили лише одне питання: «Хто такий Шлюсс?» - і німцям довелося пояснювати, що «шлюсс» означає «закінчення тексту», «повна зупинка», «кінець».

Все це не було смішно. Остання сесія комісії з перемир'я відбулася в чверть на третю ночі 11 листопада. Дискусії сфокусувалися на закінчення морської блокади. Граф фон Оберндорфер сказав, що затримка із зняттям блокади «нечесна». Перший морський лорд Британії спалахнув: «Нечесно! Не забувайте, що ви топили наші кораблі без розбору ». Чисельність німецького транспорту, переданого західним союзникам, була скорочена, але блокада трималася аж до виконання німцями всіх умов. Текст перемир'я був підписаний в дванадцять хвилин на шосту ранку за грінвічським часу. Вогнева перестрілка мала закінчитися в 11 ранку 11 листопада 1918 р Про це Фош негайно повідомив всьому Західному фронту.

Незадовго до домовленого терміну перемир'я в Ретонд прибули два німецьких генерала з Верховного військового командування і два представника нової німецької закупівельної комісії. Генералам було доручено упевнитися, що союзні війська зупиняться в домовлений час, а закупочнікам доручалося забезпечити гарантії надходження до Німеччини продовольства - значна частина німецького населення перебувала на межі голоду. Ерцбергер дізнався, що «рейхсканцлер Шлюсс» насправді був німецьким Верховним командуванням, справжнього канцлера в бурхливому Берліні годі було й шукати.

Коли пробило 11 годин, гардини в німецькому вагоні підняли. Делегація рушила в зворотний шлях. На пропливають за вікном вагона станціях панувало загальне тріумфування. Висадка у лінії фронту, підійшли французькі автомобілі, і група Ерцбергер виявилася на німецькій частині фронту. Через кілька годин вони були вже в Спа.

Реакція на перемир'я була найрізноманітнішою. Багато говорилося про радість, але багато свідків згадували про глибокому мовчанні солдатів і офіцерів, що сприймали це повідомлення самим збентеженим чином. У лісах і на полях битв майже не було демонстрацій, буденність стала результатом глибокого шоку, в який всіх привела війна. Деякі дивувалися, що на низці дільниць німці, очевидно, більш бурхливо зустрічали закінчення війни, було чути музика і сміх. Загальним був скоріше глибокий ступор; травма війни придушила нормальну реакцію.

НА ШЛЯХУ ДО Каноссі |  ПЕРЕМИР'Я

ПЕРЕМИР'Я |  ОСТАННЄ НАСТУП |  ЗАХІДНІ СОЮЗНИКИ |  ОСТАННІ НАДІЇ НІМЕЧЧИНІ |  ВІЛЬСОН - ГОЛОВНИЙ ПОСРЕДНИК |  НІМЕЧЧИНА В агонії |  НІМЕЧЧИНА на вильоті |  ЗАХІДНИЙ ФРОНТ |  ОСТАННІ ДНІ ЗАХІДНОГО ФРОНТУ |  зречення |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати