глава шістнадцята |  глава сімнадцята |  глава вісімнадцята |  глава дев'ятнадцята |  глава двадцята |  Розділ двадцять перший |  Розділ двадцять другий |  Розділ двадцять третій |  Глава двадцять четверта |  Розділ двадцять п'ятий |

загрузка...
загрузка...
На головну

Глава двадцять сьома

1.  Don: (амер.) Глава сім'ї. Див. Boss.
  2.  I. ГЛАВА Про самадхи
  3.  I. ГЛАВА хлопця строфи
  4.  II. ГЛАВА Про ДУХОВНОЇ ПРАКТИЦІ
  5.  II. ГЛАВА Про СЕРЙОЗНОСТІ
  6.  III. ГЛАВА Про ДУМКИ
  7.  III. Глава про думки

- Пані та панове!

Мікрофон дає півня, я замовкаю і зніяковіло відкашлює. Ніколи раніше мені не доводилося стикатися з такою потужною звуковою системою, і хоча я попередньо потренувалася, вимовляючи: «Привіт, стадіон Уемблі, раз-два, раз-два», все одно виходить не дуже добре.

- Пані та панове! - Знову починаю я. - Дякую вам за те, що вшанували нас своєю присутністю в цей сумний, урочистий і радісний день ... - На мене з очікуванням дивляться десятки очей. Мабуть, навіть сотні. Всі межі церкви Святого Ботольфа забиті. - Щоб висловити вдячність незвичайною, тронувшей наше серце жінці.

Величезна репродукція портрета Седі займає почесне місце. Вона прикрашена найрозкішнішими і приголомшливими квітковими композиціями, які я коли-небудь бачила, - лілії, орхідеї, в'юнкий плющ і жовті троянди з зеленому мохом, що зображують намисто.

Знамениті лондонські флористи, «Хоукс і Кокс», добре попрацювали. Вони дізналися про меморіальній службі, зв'язалися зі мною і запропонували свої послуги абсолютно безкоштовно, адже вони - величезні фанати Седі і завжди раді продемонструвати своє до неї повагу. (Циніки б сказали, що все це вони зробили заради реклами.)

Спочатку не передбачалося таке скупчення народу. Просто меморіальна служба для близьких на згадку про Седі. Але Малькольм з Лондонської портретної галереї почув про це, за його пропозицією ми виклали інформацію на сайті музею, і всі шанувальники образотворчого мистецтва отримали можливість висловити повагу до настільки знаменитої персони. Відбою від охочих не було, так що довелося проводити жеребкування. Її результати оголошували по телевізору в «Вечірніх новинах», і тепер все щасливчики тут. Коли я побачила цю прірву народу, мало не зомліла.

Дрес-код на сьогодні - «двадцяті роки», і кожен намагався як міг. І хоча вкрай твердив, що на похоронних службах не прийнятий «дрес-код», правила диктувала я. Седі напевно сподобалося б.

Медсестри з будинку престарілих одягнулися і одягнули своїх літніх пацієнтів. Виглядають вони дуже ефектно, суцільно капелюшки та намиста. Джіні дивиться на мене і привітно махає віялом.

Джіні і кілька інших сестер запросили на кремацію і закриті похорони Седі кілька тижнів тому. Там були присутні тільки люди, які знали Седі особисто. У сердечній обстановці ми пообідали, поплакали і посміялися, випили вина, згадали різні історії з життя Седі, а потім я внесла величезну суму на рахунок будинку для людей похилого віку.

Маму з татом я не запросила. Але вони не образилися.

Зараз вони сидять в першому ряду. Мама в моторошному бузковому платті з заниженою талією і пов'язці, яка підійшла б солісткам групи АББА. Папа надів цілком пересічний сучасний костюм, з кишені стирчить шовкову хустку в горошок. Але все це не має значення, адже в очах батьків, спрямованих на мене, стільки ніжності і любові ...

- Ті, хто не знав Седі особисто, звичайно, запитають: якою людиною вона була? Дивною. Дотепною. Веселої, сміливою і неординарною ... До життя вона ставилася як до захоплюючого пригоди. Як відомо всім присутнім, вона була музою одного з найбільших художників двадцятого століття. Вони любили один одного все життя, але обставини розлучили їх.

Я перекладаю дихання. Весь вечір я репетирувала перед батьками мова, а тато недовірливо повторював:

- Звідки ти все це знаєш?

Довелося посилатися на архіви і старі листи.

- Вона була безкомпромісна і рішуча. І завжди робила що хотіла. Вона могла створити неможливе. Для себе і для інших. (Ед, який сидить поруч з мамою, підморгує мені. Він вже теж вивчив мою промову напам'ять.) Не кожному вдається дожити до ста п'яти років, але Седі вважала себе молодою і ненавиділа, коли її брали за вижила з розуму стару. В душі їй завжди залишалося двадцять три. До самого останнього моменту вона отримувала від життя задоволення. Вона любила чарльстон, коктейлі, танці в нічних клубах і фонтанах, граничну швидкість, помаду, курильні трубки ... і ... різні витівки.

Сподіваюся, мене мало хто зрозумів. Публіка ввічливо посміхається, як якщо б я згадала, що Седі захоплювалася складанням букетів з польових квітів.

- І вона терпіти не могла в'язання, зате любила журнал «Грація».

По рядах прокочуються хвилі сміху, і я лікую. Ми тут не для того, щоб плакати.

- Зрозуміло, для нас, членів її сім'ї, вона не була невідомої дівчиною з портрета. Седі - моя двоюрідна бабуся. Частина сімейної історії. - Я роблю паузу, даючи зрозуміти, наскільки це важливо. - Люди часто нехтують сім'єю. Чи не цінують її належним чином. Але сім'я - це наша історія. Сім'я - це ми самі. І без Седі ніхто з нас не був би таким, яким він є.

Дядько Білл сидить поруч з татом в зшитому на замовлення костюмі, в петлиці гвоздика. Останній місяць виявився для нього не найкращим у житті. Його обличчя раз у раз миготіло в світських і економічних новинах, але ніхто не сказав про нього доброго слова.

Спочатку я взагалі не хотіла запрошувати дядечка, але його прес-секретар буквально благав, оскільки для репутації дядька Білла було надзвичайно важливо, щоб він був присутній на публічній поминальній службі. Гаразд, нехай прийде і віддасть Седі належне. Але лише на певних умовах.

- Саме з цієї причини я створила фонд імені Седі Ланкастер. Зібрані кошти будуть розподілятися піклувальниками на заходи, які припали б їй до смаку. В першу чергу ми будемо підтримувати різні танцювальні колективи та фестивалі, благодійні організації, що допомагають пенсіонерам, будинок для людей похилого віку «Фейрсайд» і Лондонську портретну галерею, яка так дбайливо зберегла для нас образ Седі.

Малькольму Гледхіллу дуже подобається моя ініціатива. Коли він почув про неї в перший раз, то весь зашарівся від задоволення і запропонував мені увійти до опікунської ради, якщо вже я така прихильниця мистецтв. (Я не стала визнаватися, що мене цікавить виключно портрет Седі, а на інші картини глибоко наплювати.)

- Мій дядько, Білл Лінгтон, також проявив інтерес до своєї тітки, і від його особи я хочу прочитати наступний текст.

Ні за що на світі я не пущу Білла на трибуну. І не дозволю написати власну мову. Нехай моя мова стане для нього сюрпризом.

- «Тільки завдяки портрету тітки Седі я зміг заснувати власну фірму, що зробило мене одним з найбільших англійських бізнесменів. Поки вона була жива, я не виявляв до неї належної уваги. Я жалкую. - Ефектна пауза. Всі затихли в напруженому очікуванні. Журналісти старанно строчать в блокнотах. - І я з задоволенням жертвую десять мільйонів фунтів фонду імені Седі Ланкастер. Це лише скромна компенсація в пам'ять моєї улюбленої тітоньки ».

Здивований гул проноситься по залу. Дядько Білл зеленіє на очах, божевільна посмішка розпливається по його обличчю. Я кидаю швидкий погляд на Еда, він піднімає великий палець. Насправді десять мільйонів - це його ідея. Мені і п'ять здавалися верхом нахабства. Як би там не було, дядечко не зможе піти на поступки. Його обіцянки чули шістсот чоловік і ціла юрба журналістів.

- Я щиро вдячна всім, хто прийшов. Коли картину виставили в Лондонській портретної галереї, Седі перебувала в будинку для літніх людей. Вона так ніколи і не дізналася, як її люблять і цінують. Побачивши таку юрбу шанувальників, вона була б уражена. Вона б зрозуміла ...

Сльози підступають до моїх очей. Але я стримуюся. Не зараз. Треба закінчити промову. Вдихаю глибше і посміхаюся з останніх сил.

- Вона б зрозуміла, яку радість подарувала нам і багатьом поколінням, які прийдуть за нами. Я страшно пишаюся своїм з нею родинними зв'язками.

Обертаюся до картини і дивлюся на Седі.

- Тепер мені тільки залишається додати ... за Седі!

Натовп пожвавлюється, все охоче піднімають коктейльні келихи. На вході кожен міг вибрати джин з шампанським або «Сайдкар», [30] і мені плювати, що в церкві коктейлі зазвичай не подають.

- Вперед!

Я високо піднімаю келих, і все слухняно повторюють: «Вперед». Потім випивають в шанобливому мовчанні. Орган виводить перші такти «Єрусалиму».

Я спускаюся з трибуни до Еда і батькам. Ед виклав на аукціоні «Сотбіс» цілий статок за вінтажний смокінг двадцятих років і тепер схожий на зірку чорно-білого кіно. Дізнавшись ціну, я скрикнула від жаху, але він тільки знизав плечима і сказав, що розуміє, як багато для мене значить ця епоха.

- Ти була чудова! - Шепоче він, стискаючи мою долоню. - Вона б тобою пишалася.

Всі співають, а я не можу приєднатися до загального хору. Дихання перехоплює, слова застряють в горлі. Так що я просто розглядаю прикрашену квітами церква, ефектні наряди і співаючих людей.

Служба закінчується, і органіст приймається награвати чарльстон (і плювати, що чарльстон в церкви і на поминках звичайно не звучить). Публіка повільно випливає на вулицю. Але я не поспішаю - як і раніше сиджу в першому ряду, вдихаю аромат квітів і чекаю.

Я вшанувала її пам'ять. По крайней мере, мені хочеться в це вірити. Я старалася.

- Дорога! - До мене наближається мама зі збилася на сторону стрічкою. Щоки її палають, вона сідає поряд, вся світячись від задоволення. - Ти все чудово придумала! Чудесно!

- Дякую, - вдячно посміхаюся я.

- Ти так спритно уела Білла. У твого фонду велике майбутнє. А вже коктейлі! - Додає вона, спустошуючи келих. - Яка світла ідея!

Мама сьогодні така умиротворена. Її не турбувало, що все запізняться, нап'ються, розіб'ють келихи або щось гірше.

- Мама, що з тобою? - Не можу втриматися я. - Ти така весела. Просто дивно.

Може, вона сидить на валіум або Прозак? Мама мовчки зупиняє лілові рукава.

- Це дивна історія, - каже вона, помовчавши. - Тільки з тобою я можу поділитися. Загалом, кілька тижнів тому ...

- Ну ж бо!

- Я ніби чула ... - Вона зволікає, потім шепоче: - Голос у себе в голові.

- Голос? - Напружуюся я. - Який голос?

- Я не дуже віруюча. Так вже вийшло. - Мама озирається і нахиляється до мене: - Але цей голос переслідував мене цілий день! Чи не давав спокою! - Вона стукає себе по голові. - Я думала, збожеволію!

- І що ж він говорив?

- Не повіриш. «Все буде добре, не хвилюйся!» Буквально переводив мене цією фразою. Чи не уявляєш, як він мені набрид. І тоді я сказала: «Відчепися від мене, я все зрозуміла!» І голос тут же зник.

- Оце так, - бубоню я. - Як просто.

- З тих самих пір я і не смикати через дрібниці. - Мама дивиться на годинник: - Гаразд, пора йти, тато відправився за машиною. Тебе підвезти?

- Ні. Побачимося пізніше.

Органіст виводить черговий чарльстон, я розглядаю склепінчаста стеля і обмірковую мамині слова. Цікаво, що ще Седі встигла зробити?

Музика замовкає, в церкві порожньо. Прибиральниця методично гасить свічки. Я беру сумку і встаю. На вулиці мимоволі заплющує від яскравого сонячного світла, потім піднімаю погляд до неба. Останнім часом щось частенько я на нього Задивляюсь.

- Седі, - тихенько кличу я. - Седі, ти тут?

Нема відповіді. Як завжди.

- Яка ж ти розумниця! - Ед, який взявся невідомо звідки, цілує мене в губи. Де він був весь цей час? Ховався за колоною? - Ти добре все продумала. Кожну деталь. Прекрасна служба. Я милувався тобою весь час.

- Як приємно це чути, - спалахують я. - Мені теж сподобалось. І так багато народу зібралося!

- Просто неймовірно. І це тільки твоя заслуга.

Ми проходимо крізь ковані ворота, Ед бере мене під руку. Вчора на репетиції служби Ед як ні в чому не бувало повідомив, що затримується в Лондоні ще на півроку: мовляв, не пропадати ж страховці. Потім він вивчає подивився на мене і поцікавився, як я до цього ставлюся.

Я скорчити розумне обличчя і багатозначно зауважила, що страховці, звичайно, пропадати негоже. Ед посміхнувся. А я так і розцвіла в відповідь.

- А з ким ти зараз розмовляла? - Як би мимохідь цікавиться він. - На ступенях?

- Ти про що? - Прикидаюся я дурепою. - Ні з ким. Де твоя машина?

- А то мені здалося, що ти кликала Седі.

Я з усіх сил зображую подив:

- Кликала Седі? Що за дивна ідея? З чого б це?

- Ось і я подумав. З чого б це?

Він від мене не відстане. Марно навіть сподіватися.

- Може, винен мій англійський акцент? - Раптом осіняє мене. - Здається, я говорила «Сайдкар». Збиралася пропустити стаканчик.

- «Сайдкар»? - Ед спантеличено дивиться на мене і хитає головою: - Щось не сходиться. Не збагну, що саме, але щось точно не так.

Серце на мить завмирає. Ед все про мене знає. Нехай дізнається і про Седі. Зрештою, його це теж стосується.

- Що ж ... ти, як завжди, має рацію. Я обов'язково тобі розповім. Пізніше.

Ед посміхається, оглядає моє вінтажну сукню, гагатових намиста, старомодно завиті волосся.

- Підемо, дівчина двадцятих. - Він впевнено бере мене за руку. - Ти гідна спадкоємиця своєї знаменитої бабусі. Шкода, що вона не бачить.

- Ти маєш рацію, - погоджуюся я і кидаю ще один погляд на блакитне небо. - Мені теж шкода.

Сподіваюся, вона бачить.

[1] Фрагмент поминального Реквієму. - Тут і далі прямуючи. перев.

[2] День Гая Фокса (безуспішно сиділа на англійську монархію понад чотириста років тому) відзначають 5 листопада за всієї Великобританії феєрверками і народними гуляннями.

[3] Стійкі трапецієподібні підбори.

[4] Коржики, поширені в Індії, Пакистані та інших азіатських країнах.

[5] Блюдо зі свіжої риби, яку нарізають тонкими довгими скибочками і маринують в суміші соку цитрусових, найчастіше лимона, лайма чи апельсина.

[6] Англійська марка парфумерії та косметики.

[7] Журнал, дохід від продажу якого йдуть на благодійні цілі.

[8] непристойні пісенька популярної групи КС & The Sunshine Band під назвою «Shake Your Booty»; booty - трофей, але в сучасному розмовному англійською це ще й дупа, і вагіна, так що пісенька насправді називається «Воруши попою», а то й позаборістее.

[9] Сісти супермаркетів Екопродукт і продуктів для здоров'я.

[10] Знамените будівлю у формі огірка в Лондоні.

[11] Найвідоміший магазин в Лондоні, де можна купити абсолютно все - від рояля до щеняти.

[12] Американський фотограф, який прославився тим, що «фотографує звичайний світ навколо».

[13] Колесо огляду в Лондоні.

[14] Героїня серіалу «Головний підозрюваний», роль якої виконала X. Міррен.

[15] Програма раннього розвитку, розроблена японським доктором Сузукі.

[16] Відомий англійський серіал з намальованими героями.

[17] Перший рядок з «Оди до осені» Кітса (пер. В. Чистякова).

[18] Найбільший в світі алмаз Куллінан названий так по імені одного з власників південноафриканського рудника «Прем'єр» Томаса Куллінана. Алмаз був знайдений в січні 1905 року і важив 3106 каратів.

[19] Англійський пірат, поет і дослідник, улюбленець королеви Єлизавети I.

[20] Музей Королівського фузілерского полку в Тауері, за вхід в нього стягується окрема плата.

[21] Ювілейні сади розташовані в одному з найжвавіших місць столиці Великобританії, на набережній Темзи, навпаки Вестмінстерського абатства, біля підніжжя величезного колеса огляду «Лондонське око».

[22] Фільм К. Кроу, в якому звільнений за критику начальства спортивний агент Джері Магуайр вирішує створити свою фірму. Але в нього вірять лише дві людини, закохана Дороті і Род Тідвелл - талановитий спортсмен, але нахабний і вкрай злісний тип.

[23] Слова, які Дороті з «Чарівника з країни Оз» потрібно було три рази вимовити, щоб потрапити додому.

[24] Коледж Біркбек є частиною Лондонського університету.

[25] «На пляжі» (Фр.).

[26] Слова Нагірної проведи Христа.

[27] «Купол Міленіуму» архітектора Н. Фостера - величезний будинок на березі Темзи, побудоване до зустрічі 2000 року, навколо будівництва якого свого часу розгорнулися запеклі суперечки.

[28] Хакні - міський адміністративний округ в складі Великого Лондона, раніше вважався неблагополучним.

[29] Універмаг «Уайтліз» - найстаріший в Лондоні торговий центр.

[30] Коктейль на основі коньяку, куантро, лимона і льоду.

Глава двадцять шоста |  Сфера дії закону
загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати