Головна

Пряма мова

1.  Б. ПРЯМА ЛОПАТА з ковшем СО СУЦІЛЬНИЙ ріжучі кромки
  2.  Вертикальної асимптотой графіка функції є пряма
  3.  Види (функціональна і стохастична, пряма і зворотна, прямолінійна і криволінійна) форми взаємозв'язків між явищами.
  4.  Вибір екскаватора «пряма лопата» для розробки відкритого котловану, розрахунок вибоїв, визначення його продуктивності
  5.  Чи не пряма брехня, а замовчування
  6.  Невласне-пряма мова
  7.  Але рівність нулю коефіцієнта кореляції означає відсутність лише лінійного зв'язку. Якщо Кф <0, то зв'язок між ознаками зворотна. Якщо Кф> 0, то зв'язок - пряма.

Пряма мова характеризується наступними ознаками: 1) точно відтворює чуже висловлювання; 2) супроводжується авторськими словами. Призначення авторських слів - встановлення самого факту чужої мови і вказівка, кому вона належить. Авторські слова можуть також пояснювати, за яких умов була виголошена чужа мова, до кого вона звернена, можуть давати їй оцінку і т. Д. Наприклад: «Що це значить? - Запитав він [Дубровський] сердито у Антона, який біг йому назустріч. - Це хто такі і що їм треба? »(П.).

Авторські слова і пряма мова утворюють особливу синтаксичну конструкцію, що складається з самостійних частин, пов'язаних за змістом та інтонаційно. Зв'язок між обома частинами конструкції може бути більш тісної-менш тісній, що залежить від їх взаємного розташування, лексичного значення дієслова-присудка в авторських словах, що вводять пряму мову, і т. Д. Ср .:

1. Марина зітхнула: «Ось бачиш! Але це, звичайно, пустощі »(М. Г.). Після авторських слів тут можлива розділова пауза (позначається на листі точкою), що підкреслює слабкість інтонаційної зв'язку між обома частинами складної конструкції і їх синтаксичну незалежність.

2. Нарешті, я сказав йому: «Ну-ну, Савельич! Повно, помиримось, винен »(П.). Авторські слова утворюють пропозицію, що не має смислового закінченості: при перехідному дієслові сказав необхідно доповнення, яке вказує на об'єкт висловлювання. Такий об'єкт висловлювання може бути виражений членом пропозиції, придаткове частиною (в непрямій мові) або прямою мовою (як у наведеному прикладі).

Пряма мова може передавати:

а) висловлювання іншої особи, наприклад: «Хлопці, у кого є зброя, збирайтеся сюди», - пошепки командував лежачим Дубава (Н. Остр.);

б) слова самого автора, сказані ним раніше, наприклад: «Ви з ним не билися? - Запитав я. - Обставини, вірно, вас розлучили? »(П.);

в) невисловлені думки, наприклад: Дивлюся вслід йому і думаю: «Навіщо живуть такі люди?» (М. Г.).

Авторські слова можуть займати різне положення по відношенню до авторської мови. Вони можуть:

а) передувати прямої мови, наприклад: Іван Игнатьич відчинив двері, проголосивши урочисто: «Привів!» (П.);

б) слідувати за прямою мовою, наприклад: «Дідуся знаєш, матуся?» - матері син каже (Н.);

в) включатися в пряму мову, наприклад: «Бєліков жив у тому ж будинку, де і я, - продовжував Буркин, - в тому ж поверсі, двері навпроти дверей» (Ч.);

г) включати в себе пряму мову, наприклад: Я тільки тоді випростався і подумав: «Навіщо це батько ходить вночі по саду?» - коли все стихло навколо (Т.).

Авторські слова зазвичай містять в своєму складі дієслово висловлювання або думки (сказати, говорити, запитати, відповісти, подумати і ін.). Іноді в ролі вводять пряму мову слів виступають іменники з зазначеними значеннями (слова, вигук, питання і т. П.), Наприклад: Всюди стали чутні мови: «Пора дістатися до картечі!» (Л.). Рідше в тій же ролі виступають дієслова, що позначають почуття мовця, його внутрішній стан, руху і т. П. (Зрадіти, здивуватися, зітхнути, посміхнутися, вказати і т. П.), Наприклад: «Музгарко, та ти в розумі чи? - Здивувався старий. - Проспав обоз! »(М.-С.).

Якщо авторські слова передують прямої мови, то в них зазвичай зберігається прямий порядок слів, наприклад: Сметаніна схопилася, схопила мене за руку і крикнула: «Море горить!» (Пауст.).

Якщо ж авторські слова стоять після прямої мови або включаються в неї, то порядок головних членів речення в них зворотний, наприклад: «Що ж це?» - Запитав я (Л.); «Ну, - сказав я з радістю, - близько нічліг!» (Кор.).

363.

Поняття про прямої і непрямої мови |  Непряма мова

Складнопідрядні речення з кількома головними частинами і однієї придаточной |  Загальні відомості |  Види безсполучникових складних речень |  Загальні відомості |  Структурні особливості складних синтаксичних цілих |  Загальні відомості |  Абзац і складне синтаксичне ціле |  Абзац в діалогічному та монологічному тексті |  Невласне-пряма мова |  Основи російської пунктуації |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати