Головна

Типи неповних речень

1.  Aufgabe 2. Вивчіть зразки граматичного розбору простих речень. Виберіть з тексту і розберіть 3 простих пропозиції.
  2.  VII. Особливості негативних пропозицій
  3.  Види безсполучникових складних речень
  4.  Виникнення і розвиток складних дієслівних форм з дієсловом to do. Історія питальних і негативних пропозицій.
  5.  Г) Дослідження розуміння простих речень
  6.  Завдання 2. Практика літературної обробки перекладу окремих пропозицій.
  7.  Запит котирувань і запрос предложений

Неповні речення поділяються на контекстуальні і ситуативні. Контекстуальних називаються неповні речення з неназваними членами пропозиції, які були згадані в контексті: в найближчих пропозиціях або в тому ж реченні (якщо воно складне).

Серед контекстуальних пропозицій виділяються:

1. Прості пропозиції з неназваними головними або другорядними членами (окремо або за групами). Відсутність підмета:

- Стривай, ти хто ж? - Здивувався Куров.

- Ростислав Соколов, - відрекомендувався хлопчик і навіть вклонився при цьому (Б. Пол.).

Відсутність присудка:

- Ти кинув дружину, Миколо?

- Ні, вона мене (Шол.).

Відсутність і підлягає і присудка:

- Булочник Коновалов тут працює?

- Тут! - Відповів я їй (М. Г.).

Відсутність присудка і обставини: Калинич стояв ближче до природи. Тхір ж - до людей, до суспільства (Т.).

Відсутність присудка і доповнення: Хто його чекав? Порожня, незатишна кімната (Б. Пол.).

Відсутність другорядного члена пропозиції (доповнення, обставини) при наявності визначення, що відноситься до відсутнього члена: Мати сунула батькові морква, а рукавички дати забула. Я простягнув батькові свої (С. Бар.).

2. Складні пропозиції з неназваною головною або придаткове частиною.

- Ну, де ж твої Ближні Млини? - А це тобі що? Скажеш, що не млина? - Де? - Що значить, «де»? Тут. - Де ж тут? - Де ми йдемо (Кат.). В останньому реченні не названа головна частина.

3. Неповні пропозиції, які є частиною складного пропозиції з неназваним членом, наявними в іншій частині складного речення.

В Складносурядні пропозиції: В одній руці він тримав вудку, а в іншій - кукан з рибкою (Сол.). У другій частині складного речення не названі головні члени, наявні в першій частині.

У складнопідрядні речення: Лопахін стрибнув у окоп і, коли підняв голову, побачив, як провідний літак, безглуздо завалившись на крило, одягнувся чорним димом і став косо падати (Шол.). У додаткові частини пропозиції коли підняв голову не названо підлягає, спільне з головною частиною.

У безсполучникового складному реченні: Так і їдемо: по рівному місцю - на возі, в гору - пішки, а під гору - так з підтюпцем (Сол.). У пояснювальній частині складного речення не названо присудок, згадане в пояснює частини.

Ситуативними називаються неповні речення з неназваними членами, які зрозумілі з ситуації, підказані обстановкою. Наприклад: Як-то, за північ, він постукав у двері до Журавушка. Вона відкинула гачок ... - Можна? - Запитав він тремтячим голосом (М. Алексєєв).

Зрідка десь ухало. Судячи з усього, не близько.

- Втихомирилися, - миролюбно сказав мій сусід (С. Бар.). Поки я чекав своєї черги, за моєю спиною почали прокручувати друкарські машини. На них сьогодні працювали одні жінки.

- Я за вами! - Попередив я і побіг до своєї машини (С. Бар.).

300.

Загальні відомості про неповні пропозиціях |  Неповні пропозиції в діалогічного мовлення

Місце обставин в реченні |  Загальні відомості. До історії питання |  Безумовно-особисті пропозиції |  Невизначено-особисті пропозиції |  Узагальнено-особисті пропозиції |  безособові пропозиції |  інфінітівние пропозиції |  номінативні пропозиції |  Конструкції, за формою збігаються з номінатівнимі пропозиціями |  Типи слів-пропозицій |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати