На головну

Розряди займенників за значенням

1.  III. ВЕЛИКІ розряди ЖИВИХ ІСТОТ
  2.  Види обставин за значенням
  3.  Увага на переклад невизначених займенників і прислівників.
  4.  Обертання в різні боки з рівними за значенням кутовими швидкостями
  5.  Обертання в різні боки з різними за значенням кутовими швидкостями
  6.  Угруповання господарських засобів за джерелами утворення і цільовим призначенням
  7.  Значення займенників. Співвідношення займенників з іншими частинами мови

За своїм значенням, а також по синтаксичної ролі все займенники поділяються на такі розряди:

1. Особисті займенники, ми (1 особа); ти, ви (2 особа); він, (вона, воно), вони (3 особа), що є за своїм походженням вказівними займенниками.

Займенник я вказує на особу говорить, а займенник ти - або на особу, до якої звертається мова, або на людину взагалі (набуває узагальнено-особисте значення).

Ці займенники не мають граматичного роду і форм множини (займенники ми і ви мають значення: «я і ще хтось», «ти і ще хтось»).

Рід займенників я і ти визначається шляхом співвіднесення з реальним підлогою особи, на яке вони вказують. Наприклад, у реченні «Ні, - засміялася Ліза, - я ходила на хутір з Любою ...» (Закр.) Займенник я вказує на особу жіночої статі, тому дієслово вжито у формі жіночого роду.

У науковій, діловій, публіцистичної мови і в мові художньої літератури займенник ми іноді вживається в значенні займенника я, наприклад, як авторське «я»: На станції, в будинку доглядача, про якого вже ми згадали, сидів у кутку проїжджий (П.) .

Раніше траплялося вживання ми замість я для надання мови, особливої ??урочистості (наприклад, в царських маніфестах).

Займенник ми вживається і при зверненні до другого особі, наприклад, в розмовній мові: «Ну, як ми себе сьогодні відчуваємо?» - Запитав доктор. Іноді це займенник вживається з метою надання мови іронічного відтінку: Як, ми вже і міркувати почали?

Займенник ви як форма ввічливості вживається і при віднесенні до однієї особи: Вона глянула на квіти ... «Це кому ж ви квіточок нарвали, Гліб Іванович?» (Закр.).

При відміні особових займенників я і ми спостерігається зміна основ в непрямих відмінках (супплетивность): я - мене, мені і т.д .; ми - нас, нам і т.д. В орудному відмінку є дві форми: мною і мною. Перша більш уживана. Однак в поетичному мовленні спостерігається використання обох форм.

Займенник третьої особи має категорію роду (він, вона, воно) і числа (вони), так як є за походженням вказівним (іноді називається особисто-вказівним).

При відміні також спостерігається зміна основи в непрямих відмінках: він - його (нього), йому (нього) і т.д .; вона- її (неї, нею), їй (нею) і т.д.

Примітка. В результаті історичного розвитку мови з'явилися форми займенників з н в основі. Первісні прийменники в, з, до спочатку закінчувалися на носовій приголосний і мали вигляд в'н, с'н, кьн (с'н імь, к'н йому і т.д.). Надалі в результаті процесу переразложения кінцевий приголосний прийменника став сприйматися як початкове н займенників. За аналогією з первісних приводами в, з, до початкове н з'явилося і після прийменників у, біля, близько і ін. Однак після прийменників пізнішого освіти (завдяки, всупереч, назустріч і ін.) До в займенниках не вживається: біля нього, але назустріч йому.

2. Ще Одне местоіменіесебя вказує на ставлення до дійової особи (тобто на виробника дії). Морфологічно характеризується тим, що не має форм роду і числа. Схиляється воно за типом займенники ти, однак не має форми називного відмінка, що обумовлено його синтаксичною роллю: в реченні це займенник завжди виступає в ролі доповнення, тому може використовуватися тільки в непрямих відмінках.

Наприклад: Олег взяв собі як кличку його [вітчима] прізвище, тому що з нею у нього пов'язані були перші героїчні уявлення про партизанську боротьбу (ФАД.). У формі давального відмінка (собі) це займенник в розмовній мові вживається в ролі частки, наприклад: Дивись, вже ти хрипиш, а він собі йде вперед і гавкоту твого зовсім помічає (Кр.).

3. Присвійні местоіменіямой, наш, твій, ваш утворюють групу особисто-присвійних; займенник свій є зворотно-присвійним. Займенники мій, наш вказують на приналежність першій особі, займенники твій, ваш - на приналежність другій особі, займенник свій - на приналежність всім трьом особам.

Особисті присвійні займенники іноді майже втрачають значення приналежності першій особі і набувають значення, не пов'язане з поняттям приналежності: Не минуло ще й двох місяців, а мій Олексій був уже закоханий без пам'яті (П.); Будемо слідувати за кожним кроком нашого рецензента (П.) і т.д. (Де мій - про який йде мова; наш - займається нами).

Морфологічно присвійні займенники характеризуються тим, що мають форми роду і числа.

Для позначення приналежності третій особі в ролі присвійних займенників вживається родовий відмінок особових займенників третьої особи: його, її, їх. Наприклад: Його обличчя було треугольно (Кат.); Уля знала, що її мати і батько занадто прив'язані до свого будинку і занадто старі і хворі, щоб зважитися на відхід з дому (ФАД.); ... Як вільність весел їх нічліг (П.).

Присвійні займенники мій, твій, свій відмінюються за типом прикметника синій, а займенники наш, ваш за зразком старший.

У знахідному відмінку множини (а для чоловічого роду і в однині) все присвійні займенники мають двоякі форми: одні для вказівки на іменники, що позначають одухотворені предмети (моїх, твоїх, своїх, наших, ваших), інші для вказівки на іменники, що позначають неживі предмети (мої, твої, свої, наші, ваші): Він зустрів своїх родичів на вулиці. - Він побачив свої книги у вітрині магазину.

4. Вказівні местоіменіяетот, той, такий, такий, стільки і застарілі цього, оно, Отакий, такий собі мають загальне значення вказівки на якийсь один предмет з числа однорідних. Розмовно-побутові займенники Отакий і такий собі мають варіанти Якою, такою собі і такою собі, що їх вживають зі знаком оклику відтінком. Наприклад: Який ти, брате! .. (Л.); Такий собі ти телепень!

Семантично займенники той і цей розрізняються тим, що той вказує на предмет більш віддалений, уже згадуваний в мові, а цей - на предмет вельми близький: В ті дні, коли мені були нові все враження буття ... (П.); Ця людина причиною мені завжди жахливого розлади (Гр.).

До числа морфологічних особливостей вказівних займенників відноситься наявність форм роду (цей, ця, це, той, та, то) і числа (ці, ті).

При відміні в знахідному відмінку множини (для чоловічого роду і в однині) вживаються двоякі форми: цього, того, цих, тих - для вказівки на іменники, що позначають одухотворені предмети, і цей, той, ці, ті - для вказівки на неживі предмети. Наприклад: Цей шлях Гаврик один пробігав за п'ятнадцять хвилин (Кат.); Вона [Уля] знала всіх цих людей (ФАД.).

Займенник такий (і книжкове такої) має загальне значення вказівки «на предмет, подібний до того, про який вже говорилося раніше»: В таку ніч мені шкода людей, позбавлених даху над головою (Бл.); Таке початок не віщувало мені нічого доброго (П.).

Іноді займенник такий набуває значення слова, яке вказує на великий ступінь якості або стану: Він такий нещасний.

Займенник такий має форми роду (такий, така, таке) і числа (такі). Схиляється воно за типом прикметників з основою на заднеязичний приголосний (товариський).

Займенник такий вживається порівняно рідко і тільки в функції присудка. Наприклад: Так само ти, поет! (П.). Воно збереглося в стійкому словосполученні і був такий (зник, зник): Сир випав - з ним була шахрайка така (Кр.).

Займенники сей, оно, такий собі в сучасній російській мові майже не вживаються. На початку XIX ст. вони ще широко були поширені в книжкової мови. Пор. у А. С. Пушкіна: Люблю цей темний сад з його прохолодою і квітами. Збереглися вони в окремих стійких словосполученнях: во время оно, до сих пір, цієї хвилини і ін.

5. Запитливо-відносні местоіменіякто, що, який, який, чий, скільки характеризуються семантичним і граматичним різноманіттям, так як можуть виступати і в якості питальних слів і в якості відносних (союзних) слів. У першому випадку вони не вказують на предмет, особа або ознака, а лише містять питання про них: Хто скаче, хто мчить під хладною імлою? Їздець запізнілий, з ним син молодий (Жук.).

У ролі відносних слів ці займенники приєднують підрядні частини до головних: Ось подарунок тобі, що давно пообіцяв (Кольц.).

До морфологічних особливостей займенників хто і що відноситься відсутність форм роду і числа. Займенник хто вказує на одухотворені предмети, що - на неживі предмети.

При узгодженні дієслів з питальним займенником хто вживається чоловічий рід однини: Хто з вас, дівчата, був в театрі. Для узгодження з жіночим родом вживається додатково займенник така: Хто така приїхала?

При запитальному местоимении що дієслово-присудок у минулому часі вживається в середньому роді: Що там впало? Або: Що у вас сталося? і т.д. Рід цього займенника, який виступає в ролі відносного слова, обумовлюється родом того іменника до якого воно відноситься: ... Старий дуб, що посаджений батьком (Н.).

Займенник хто схиляється за типом займенників цей, той. Займенник що схиляється за типом займенники весь.

Займенник який, виступаючи в ролі питального, відрізняється від займенника який семантикою передбачуваного відповіді: в ньому має бути або вказівка ??на порядок за рахунком (Котра година? - Перший), або вказівку на один з декількох предметів (Який з костюмів більше підходить?). На питання з займенником яку відповідь повинен носити відтінок вказівки на якість предмета (Який колір більше подобається? - Бузковий). По відміні займенники який, який схожі з прикметниками типу старий, сталевий.

Займенник чий в ролі відносного вживається переважно в книжній мові (в поетичному мовленні): О ти, чиєю пам'яттю кривавої світ довго, довго буде повн! (П.). У ролі питального воно позначає питання про приналежність: Чий це кінь невтомний біжить в степу неозорої? (П.). Схиляється займенник чий по типу присвійного прикметника лисий. Відмінність полягає лише в тому, що голосний в основі займенники - е, тоді як в прилагательном - і.

Займенник скільки в оклику пропозиції вживається найчастіше в книжкової мови: У скількох поетів легкість руки! (М.) У ролі питального це займенник передбачає питання про кількість предметів: Скільки чекати? День? Два? (Аж.).

Займенник скільки схиляється за типом прикметників з основою на м'який приголосний. До особливостей відмінювання відноситься те, що в називному і знахідному відмінках воно, подібно іменам числівником, управляє відмінком, тобто вимагає після себе певного відмінка, а саме рід. п. мн. ч., наприклад: Скільки вікон у будинку? Вживаючись в інших відмінках, це займенник, як прикметники, узгоджується з іменником: скількох людей, скільком людям і т.д.

6. Означальні местоіменіясам, самий, весь, всякий, кожен, інший відрізняються один від одного.

Займенник сам має значення «самостійно, без будь-чиєї допомоги»: Він сам все це накреслив. Іноді воно набуває значення підсилює слова: Ось він сам стоїть з гвинтівкою ... (Твардий.). Це займенник найчастіше вживається з іменниками, що позначають одухотворені предмети, або з особистими займенниками. Воно має форми роду і числа. При відміні в знахідному відмінку множини (для чоловічого роду і в однині) має двоякі форми: самих, самого при вказівці на одухотворені предмети і самі, сам при вказівці на неживі предмети. Особливістю цього займенника є також наявність тих, хто вагається форм жіночого роду в знахідному відмінку: саму, саму, з яких частіше використовується друга.

Займенник самий зазвичай вживається для уточнення при вказівних займенниках. У цю саму хвилину сильний порив вітру роздвоїв хмару (Григорович). Воно може бути вжито і з іменниками, що позначають час або міру, в значенні «саме», «якраз той»: В самий час, як ти народжувався, грім вдарив в небі (А. К. Т.). Вживається і багатозначно вказівки на межу прояви якості або тимчасової межа: Гра вже в самій силі ... (Л.); Перед самим від'їздом я прийшов до неї попрощатися (Нов.-Пр.), або входить до складу складної форми найвищому ступені порівняння прикметників та прислівників: Я підбирав для неї самі поетичні слова, які тільки знав (Нов.-Пр.).

Особливістю відмінювання цього займенника є наявність постійного наголоси на основі в усіх відмінках, наявність подвійних форм у знахідному відмінку для вказівки на предмети одухотворені (самих, самого) і неживі (самі, самий), двоякі закінчення в орудному відмінку жіночого роду (самої - самою) .

Займенник весь має збірне значення, воно вказує на сукупність явищ або на повноту охоплення чого-небудь. Наприклад: Я не спала всю ніч (П.); Коли ... я знову з'явився в світлі, чутки були у всій силі (П.).

Займенники всякий, кожен вказують на будь-якої один предмет, окремо взятий з числа декількох, багатьох. Наприклад: Всякий раз вона [Зіна] в думках представлялася йому в звичайній обстановці - вдома, на московській вулиці або в інституті (Аж.); Кожна мова має свої обороти, свої домовлені риторичні фігури, свої засвоєні вираження (П.). Займенники кожен, всякий схиляються по типу прикметників червоний, гучний.

7. Негативні местоіменіянікто, ніщо, ніякий, нічий, некого, нечого мають загальне значення заперечення. Вони утворені від запитально-відносних займенників за допомогою негативних часток не і ні.

Схиляння негативних займенників подібно зі схилянням тих займенників, від яких вони утворені. займенники некого, нечого не мають форми називного відмінка, при їх відміні наголос у всіх відмінках падає на негативну частку. У займенниках нікого, що нічогоо наголос завжди падає на закінчення.

Якщо негативні займенники вжито з приводами, то привід завжди ставиться між негативною часткою і займенником: нема в кого, ні для чого, ні з ким, ні за чим і т.д.

Займенники ніхто, ніщо, ніякий вживаються тільки в негативних пропозиціях: Ніхто не знав, звідки він звалився до нас в повіт ... (Т.).

Займенник нічий зазвичай має значення «нікому не належить»: Ці книги нічиї. Іноді воно вживається в значенні «чийсь» тобто в невизначеному значенні (в негативних пропозиціях): Чи не відкидай ради нічиєї (Кр.) Кілька частіше займенник нічий вживається в значенні «чий би там не було»: Ще нічий в його обитель не проникало донині погляд (П.).

8. Невизначені местоіменіянекто, щось, якийсь, деякий, кілька, хтось, щось, якийсь, чийсь, дехто, дещо, сякий-такий, хто-небудь, що-небудь, який -або, чий-небудь, хто-небудь, що-небудь, який-небудь, чий-небудь мають значення приблизного вказівки на предмет або ознака. Наприклад: Кілька куль завищали над моєю головою (Л.); Серед проводжаючих чимало було підлітків, дівчат, молодих жінок, і хтось із них, проводжаючи сестру або брата, випадково потрапив за оточення і вже не міг вийти звідти (ФАД.) І т.д.

Невизначені займенники утворюються від питально-відносних займенників за допомогою частки-приставки не- і невизначених частинок-постфіксів (-або, -то, -небудь) і частки-префікса (дещо).

До числа морфологічних особливостей невизначених займенників відносяться наступні: 1) наявність форм роду, числа і категорії одухотвореності у займенників якийсь, деякий, якийсь, який-небудь, який-то, такий-сякий і под .; 2) двоякі форми у займенники якийсь в непрямих відмінках (якоїсь, якоїсь; неяких, деяких і т.д.), причому форми якоїсь, жодним і т.д. є застарілими; 3) займенник хтось може вживатися лише в формі називного відмінка: І думається, в тому уединенье сховайся хтось неземний (П.); 4) займенник щось має тільки форми називного-знахідного відмінків: В серце його відгукнулося щось схоже на докори сумління, і знову замовкло. - Він співав розлуку і печаль, і щось, і туманну далечінь, і романтичні троянди (П.).

170.

Значення займенників. Співвідношення займенників з іншими частинами мови |  Невизначена форма дієслова, її значення, освіту і синтаксичне використання

Перехід прикметників в інші частини мови |  Значення імен числівників, їх морфологічні ознаки і синтаксичні функції |  Кількісні числівники |  Морфологічні особливості кількісних числівників |  Схиляння кількісних числівників |  Синтаксичні особливості кількісних числівників |  збірні числівники |  дробові числівники |  Невизначено-кількісні слова |  Порядкові числівники |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати