Головна

Перехід слів інших частин мови в прикметники

1.  Amp; 58. Аліментні обов'язки інших членів сім'ї.
  2.  I Перехідний період
  3.  I. Перехід "нової опозиції" до троцькізму в основному питанні про характер і перспективи нашої революції
  4.  III. імена прикметники
  5.  P-n перехід. напівпровідниковий діод
  6. " Воістину, багато вводять інших в оману своїми пристрастями і бажаннями, без жодного знання. Воістину, твого Господа краще знати злочинців ".
  7. " Культура Партнерства "і" Культура Панування ". Перехід до заборони психоделіків.

Вживання різних частин мови в ролі прикметників називається ад'єктивація (лат. Adjectivum - прикметник).

У розряд прикметників переходить значна кількість дієприкметників, особливо пасивних з суфіксами -нн; -енн- і т-: поношена сукня, здавлений голос, піднесений настрій і ін. При переході в прикметники причастя втрачають свої основні дієслівні ознаки: час, вид і здатність дієслівного управління (див. про це § 199).

У розряд прикметників переходять іноді і пасивні дієприкметники з суфіксом -м-: улюблена квітка, невидимі сльози, невідмінювані іменники.

Прикметників, утворених з пасивних дієприкметників за допомогою суфікса -м- (-ім-), в російській мові порівняно небагато. Уже в другій половині XVIII ст. якісні прикметники утворювалися безпосередньо від дієслівних основ досконалого і недосконалого виду за допомогою суфікса -м- (-ім-), минаючи стадію утворення дієприкметників. У сучасній російській мові вони найчастіше вживаються з часткою-префіксом не-: невловимий, незламний, нерозчинний і ін.

Причастя, що перейшли в розряд прикметників, набувають іноді і характерні граматичні ознаки якісних прикметників: здатність мати повні і короткі форми (настрій піднесено, результат несподіваний), а також здатність утворювати форми ступенів порівняння (це запрошення було несподіваним того) і ін.

Спостерігаються випадки переходу в розряд прикметників і дійсних дієприкметників теперішнього часу (приголомшливі новини, знає студент, наступного дня, блискуча відповідь, квітуче здоров'я і ін.), Які також втрачають дієслівні ознаки і іноді набувають деякі риси, характерні для прикметників (коротку форму, ступеня порівняння, форму суб'єктивної оцінки і т. п.). Наприклад: Більш блискучого відповіді я ще не чув; Найблискучішим номером програми на концерті було читання віршів В. Маяковського; Справи його були не дуже блискучі. Пор. також вживання в книжковому стилі (найчастіше в авторському стилі) коротких форм дієприкметників, які перейшли в прикметники: Погляд ... був щось вже занадто прістален і допитливо (Дост.); Штик його гострий і застережливо (А. Н. Т.).

Значно рідше в прикметники переходять дійсні причастя минулого часу з суфіксами ш- і -вш-, наприклад: висохлі рослини.

Крім дієприкметників, в розряд прикметників можуть переходити і інші частини мови. Так, в ролі якісних прикметників можуть вживатися в умовах контексту деякі займенники, а також порядкові числівники. Пор., Наприклад: Рік проходить і інший - нету вести ніякої (П.). - Оратор я ніякої, між двома словами перерву обідній (Гран.). Або: Три скарбу в цьому житті були мені відрада. І перший скарб мій честь була (П.). - Незабаром хлопчик став першим учнем у класі.

157.

Освіта прикметників шляхом складання основ |  Перехід прикметників в інші частини мови

Перехід відносних прикметників у якісні |  присвійні прикметники |  Короткі форми прикметників |  Поняття про ступені порівняння якісних прикметників |  Способи освіти форм вищого ступеня |  Способи освіти форм найвищому ступені |  Типи відмін прикметників |  Суфіксальний спосіб утворення прикметників |  Префіксальних спосіб утворення прикметників |  Префиксально-суфіксальний спосіб утворення прикметників |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати