На головну

ГЛАВА 8

1.  Don: (амер.) Глава сім'ї. Див. Boss.
  2.  I. ГЛАВА Про самадхи
  3.  I. ГЛАВА хлопця строфи
  4.  II. ГЛАВА Про ДУХОВНОЇ ПРАКТИЦІ
  5.  II. ГЛАВА Про СЕРЙОЗНОСТІ
  6.  III. ГЛАВА Про ДУМКИ
  7.  III. Глава про думки

Артур майже три тижні провів у міській бібліотеці, значному будівлі в неокласичному стилі, побудованому на початку століття. Там в дюжині залів з величними склепіннями панує особлива атмосфера, відмінна від багатьох подібних місць. Наприклад, у відділі міських архівів часто можна зустріти солідних францисканців пліч-о-пліч з людьми похилого віку хіпі. І ті й інші шукають втрачену молодість, прикриваючись анекдотами і суперечками про «окремі аспекти історії міста».

Артур - абонент залу № 27, де зібрані матеріали з медицини, сектора 48, «неврологічного», - тисячами поглинав сторінки з описами випадків коми, несвідомого стану і черепних травм.

При цьому Артур рішуче заперечував, щоб Лорен його супроводжувала. Її присутність не дасть йому зосередитися, пояснив він.

Читання, звичайно, освічувало його, але ні на крок не наближало до вирішення проблеми. Закриваючи один том, Артур сподівався знайти провідну ідею в наступному. Він був щоранку до відкриття, обкладався купами книг і занурювався в «уроки». Траплялося, він залишав своє місце і вирушав до інформаційного монітора, звідки посилав повідомлення, нашпиговані безліччю питань, відомих професорів медицини. Деякі відповідали, зацікавлені метою пошуків. Потім він знову взгромождалісь на свій стілець і приймався за читання.

Він дозволяв собі невелику перерву на обід в кафетерії, куди приносив те, що можна було винести з читального залу. Він закінчував трудовий день о десятій годині вечора, в момент закриття бібліотеки.

Повертався до Лорен і за вечерею давав звіт про денні дослідженнях. Починалися бурхливі суперечки, в яких Лорен забувала, що Артур - не студенти медичного факультету. Доводи і контраргументи змінювали один одного або стикалися, іноді до результату ночі або, у всякому разі, сил. Рано вранці за сніданком він ділився з нею планами - за яким сліду попрямує сьогодні.

Артур не дозволяв собі падати духом при Лорен. Але кожна затягувалася пауза змушувала їх відчувати, що вони як і раніше далекі від успіху.

У п'ятницю, завершила третій тиждень пошуків, Артур пішов з бібліотеки раніше. У машині слухаючи музику Баррі Уайта, Артур включив радіо на повну гучність, а потім звернув на Каліфорнія-стріт, вирішивши дещо купити. Захотілося влаштувати святкову вечерю. Він накриє стіл, запалить свічки і заповнить квартиру музикою; він запросить Лорен танцювати і заборонить будь-які медичні розмови.

Поки по бухті розтікався чудовий сутінковий світло, Артур припаркував машину біля дверей будинку. Відбиваючи ритм, піднявся по сходах, побував у кількох акробатичних рухів, щоб потрапити ключем у замок, і з купою пакетів в руках зайшов всередину. Прикривши двері ногою, склав пакети на стійку в кухні, зняв пальто і, увійшовши до вітальні, весело гукнув Лорен.

Вона сиділа на підвіконні і не обернулася, продовжуючи розглядати відкривається вид. Через секунду Лорен зникла. Артур почув, як вона пробурчала: «Я навіть не можу грюкнути дверима!»

- Щось не так, Лорен?

- Залиш мене в спокої!

Пройшла ще хвилина, і Артур побачив, що Лорен стоїть біля вікна, притулившись до скла і сховавши обличчя в долонях.

- Ти плачеш?

- У мене немає сліз, як же ти хочеш, щоб я плакала?

- Ти плачеш! Що таке?

- Нічого, абсолютно нічого.

- Подивися на мене, Лорен!

Вона ще раз повторила: «Залиш мене». Повільно наблизившись, він обійняв її і повернув до себе, щоб побачити обличчя.

Лорен опустила голову, він пучкою підняв її підборіддя.

- Що трапилося?

- Вони збираються покінчити з усім!

- Хто збирається покінчити і з чим?

- Вранці я вирушила в госпіталь, мама була там. Вони переконали її застосувати евтаназію.

- Що за дикість? Хто кого переконав?

Як і щоранку, мати Лорен прийшла в той день в Меморіальний госпіталь. У головах ліжка її чекали троє лікарів. Коли вона увійшла в палату, один з докторів, жінка середніх років, підійшла до неї і сказала, що необхідно поговорити. Психолог, яку запросили спеціально для цього випадку, вхопила місіс Клайн за лікоть і запропонувала сісти.

Почалися довгі докладні пояснення, всі аргументи яких були покликані переконати погодитися на неможливе. Лорен була всього лише тілом без душі. За тілом доглядають, але це коштує величезних грошей суспільству. Звичайно, легше підтримувати дорогу людину в стані штучної життя, ніж прийняти його смерть. Але яка ціна? Слід зважитися і допустити неприпустиме, не відчуваючи почуття провини. Все було випробувано. Ніякої зради немає. Треба набратися мужності визнати очевидне.

Доктор Кломб особливо підкреслила, що місіс Клайн культивує в собі почуття залежності від тіла доньки.

Місіс Клайн, вирвавши руку, затрясла головою в знак категоричної відмови. Вона не може і не хоче робити нічого подібного. Але хвилина йшла за хвилиною, і ретельно підібрані аргументи психолога розхитували почуття, підштовхуючи до розумного і гуманного вирішення; витончена риторика доводила, що відмова була б несправедливий, жорстокий - і для самої Лорен, і для її близьких; нарешті, він був би проявом егоїзму.

Початок прокльовується сумнів. З великою делікатністю, посиленою ще більш переконливими доводами, були вимовлені обережні слова про відповідальність - але дуже м'яко.

Місце, яке її дочка займала в відділенні реанімації, позбавляло іншого пацієнта надії вижити, позбавляло іншу сім'ю обґрунтованих сподівань. Одне почуття провини подменялось іншим ... і сумнів набирало силу. Лорен, охоплена жахом, була присутня при цьому і бачила, як мало-помалу рішучість матері танула.

До кінця довгої розмови опір місіс Клайн було зламано, і вона, обливаючись сльозами, визнала, що доводи лікарів справедливі. Вона погодилася подумати про можливу евтаназії дочки. Вона поставила єдину умову - скоріше, це було не умова, а прохання - почекати кілька днів, «щоб бути впевненою».

Сьогодні п'ятниця, так що до понеділка не треба нічого робити. Вона повинна підготуватися сама і підготувати близьких.

Медики співчутливо закивали, виявляючи повне розуміння і приховуючи глибоке задоволення тим, що мати дозволила знайти їм вирішення проблеми, непереборної для всієї їх науки: що робити з людською істотою, якщо воно не мертво і не жваво?

Гіппократ не міг припустити, що в один прекрасний день медицина зіткнеться з такого роду драмами. Лікарі вийшли з палати, залишивши місіс Клайн наодинці з дочкою. Вона взяла доньку за руку, опустила голову їй на живіт і, ридаючи, попросила вибачення. «Я більше не можу, моя дорога, моя маленька дівчинка. Я хотіла б бути на твоєму місці ». Лорен, охоплена сумішшю страху, печалі і відрази, дивилася на матір з іншого кута палати. Через хвилину вона підійшла і обняла матір за плечі. А мати нічого не відчула.

Покинувши матір і власне тіло, Лорен відразу повернулася на підвіконня вітальні свого будинку, вирішивши наостанок насититися світлом, пейзажем, усіма запахами і тріпотіння міста.

У ліфті доктор Кломб, звернувшись до колег, привітала з спільною перемогою.

- Ви не боїтеся, що вона передумає? - Запитав Фернштейн.

- Ні, не думаю. І потім, ми поговоримо з нею ще раз, якщо потрібно.

Артур обійняв Лорен, намагаючись висловити охопила його ніжність.

- Навіть коли ти плачеш, ти красива. Витри сльози, я їм не дозволю.

- Як? - Запитала вона.

- Дай подумати.

Вона відвернулася до вікна.

- Навіщо? - Запитала вона, розглядаючи вуличний ліхтар. - Може, так і краще, може, вони мають рацію.

- Що значить - «може, так і краще»?

Питання, поставлене Артуром агресивним тоном, залишився без відповіді. Вона, зазвичай така сильна, зараз змирилася. Якщо вже бути чесною, то вона жила напіввиведення, руйнуючи життя матері, і до того ж «ніхто не чекав її біля виходу з тунелю».

- Якби я могла прокинутися ... але на це надії найменше.

- Невже ти хоч на секунду здатна повірити, що твоїй матері стане легше, якщо ти зовсім помреш?

- Ти дуже милий, - перебила вона його.

- А що я такого сказав?

- Ні, нічого, просто твоє «зовсім помреш» здалося мені дуже милим, особливо в нинішніх обставинах.

- Ти думаєш, вона зуміє заповнити порожнечу, яку ти залишиш замість себе? Ти думаєш, для неї найкраще, якщо ти відступишся? А я?

Вона кинула на нього запитальний погляд.

- Що ти?

- Я буду чекати тебе при пробудженні; може, для інших ти і невидима, але не для мене.

- Це визнання? - Її тон став глузливим.

- Не будь самовпевненої, - сухо відповів він.

- Чому ти робиш все це? - Запитала вона майже з гнівом.

- Чому ти агресивна і провокуєш мене?

- Чому ти тут, ходиш навколо мене колами, з сил вибиваєшся? Що у тебе з головою? - Вона вже кричала. - Що тобі потрібно?

- А тепер ти стаєш злий.

- Скажи, скажи чесно!

- Сядь поруч і заспокойся. Я розповім тобі одну історію, і ти все зрозумієш. Одного разу у нас вдома, недалеко від Кармела, на обід були запрошені гості. Мені тоді було від сили років сім ...

Артур переказав їй один випадок, про який почув від старого друга своїх батьків під час того обіду. Доктор Міллер був великим хірургом-офтальмологом. Того вечора він поводився дивно, ніби був схвильований або збентежений; на нього це було не схоже - і до такої міри, що мати Артура занепокоїлася і запитала, що з ним. Він став розповідати.

П'ятнадцять днів тому він оперував маленьку дівчинку, сліпу від народження. Вона не знала, як виглядає сама, як виглядає її мати, не розуміла, що таке небо, не мала уявлення про колір ... Зовнішній світ був їй замовлений, жоден зоровий образ ні разу не відбився в її мозку. Все життя вона вгадувала форми і контури, але не могла зв'язати ні одну картинку з тим, що розповідали їй руки.

А потім Коко - так все звали хірурга - зробив «неможливу» операцію, поставивши на карту все.

Вранці того дня, коли він був запрошений на обід, хірург, залишившись один у палаті з дівчинкою, зняв пов'язки.

- Ти почнеш щось бачити ще до того, як я зніму бинти. Приготуйся!

- Що я побачу? - Запитала вона.

- Я тобі вже пояснював, ти побачиш світло.

- А що таке світло?

- Це життя; почекай ще секунду ...

Як і обіцяв Коко, через кілька секунд денне світло проник в очі дівчинки. Він хлинув крізь віки, швидше, ніж річка, яка прорвалася крізь пролом в греблі, промчав через два кришталика і приніс в глибину кожного ока мільярди частинок інформації, носієм якої був.

Ті, хто отримав стимул, вперше з моменту народження цієї дитини, мільйони клітин двох її сетчаток збудилися, викликаючи хімічну реакцію дивовижної складності, щоб закодувати образи, які на них друкувалися. Коди були миттєво сприйняті двома оптичними нервами, які прокинулися від довгого сну, прийшли в активний стан і почали передавати прибуває потік даних в мозок.

В тисячні частки секунди мозок розкодувати отримані дані, перетворив їх у ожилу картинку, надавши свідомості вироблення асоціацій і трактувань. Найдавніший графічний процесор, найскладніший і мініатюрний в світі, був раптово пов'язаний з оптичною системою і приступив до роботи.

Дівчинка, охоплена одночасно нетерпінням і страхом, взяла Коко за руку і сказала: «Почекай, я боюся».

Коко зупинився, обняв її і ще раз розповів, що відбудеться, коли він зніме останні бинти, - з'являться сотні нових частинок інформації, які їй належить увібрати, зрозуміти, порівняти з тим, що створило її уяву.

Перше, що побачила дівчинка, відкривши очі, були руки хірурга; вона почала крутити їх, як іграшку. Вона нахиляла голову, посміхалася, сміялася, плакала і не могла відірвати погляду від його десяти пальців, ніби намагаючись сховатися від усього, що її оточувало і стало реальним, - можливо, тому, що боялася. Потім вона перевела погляд на свою ляльку, яка супроводжувала її все непроглядно темні дні і ночі.

В іншому кінці просторої палати відчинилися двері, і зайшла її мати, не кажучи ні слова. Дівчинка підняла голову і подивилася на неї. Вона ніколи ще її не бачила! За секунду обличчя дівчинки стало знову особою немовляти. Вона простягла руки і без найменшого коливання назвала незнайомку мамою.

- Коли Коко замовк, я зрозумів, що він знайшов сенс життя, він міг сказати собі, що зробив не важливе. Ти просто скажи собі: «Все, що Артур робить для мене, - це в пам'ять про Коко Міллера». А тепер, якщо ти заспокоїлася, дай мені подумати.

Лорен нічого не відповіла, тільки нечутно пробурмотіла щось.

Артур влаштувався на дивані і почав гризти олівець. Потяглися довгі хвилини, потім він схопився, сів за стіл і почав щось чиркати на листку паперу. Весь цей час Лорен дивилася на нього з тією увагою, з яким кішка розглядає метелика або муху. Вона нахиляла голову, з цікавістю стежачи за кожним рухом Артура щоразу, коли він приймався писати або застигав, вгризаючись в олівець. Закінчивши, він звернувся до неї з дуже серйозним виглядом:

- Що роблять з твоїм тілом?

- Крім гігієнічних процедур?

Вона перерахувала: внутрішньовенні вливання, оскільки інакше вона харчуватися не може. Три рази в тиждень профілактично вводять антибіотики. Масаж стегон, ліктів, колін і плечей, щоб не було пролежнів. В іншому догляд складався з перевірки життєвих показників і вимірювання температури. Штучного дихання не було потрібно.

- Я цілком автономна, в цьому вся їхня проблема, інакше їм достатньо було б відключити апарат. Ось, власне, і все.

- Тоді чому вони стверджують, що це так дорого коштує?

- Через місця, яке я займаю.

І вона детально пояснила, чому місце в лікарняному відділенні стоїть цілого стану.

- Можливо, нам вдасться одним махом вирішити і їх проблему, і нашу власну, - заявив Артур.

- Що ти вигадав?

- Тобі доводилося доглядати за такими пацієнтами, як ти?

Так, вона займалася такими пацієнтами, але тільки коли їх привозила «швидка допомога», на короткий термін, і ні разу - на протязі тривалого часу.

- Але якби довелося цим зайнятися?

Вона припустила, що проблем не виникло б, практично така робота входила в обов'язки медсестер, крім випадків, коли виникали раптові ускладнення.

- Значить, зумієш?

Вона не розуміла, до чого він хилить.

- А внутрішньовенне вливання - це дуже складно?

- В якому сенсі?

- У сенсі - можна купити все необхідне в аптеці?

- У лікарняній аптеці - так.

- А в звичайній аптеці?

Вона подумала і погодилася, що можна зробити рідина для внутрішньовенного вливання, купивши глюкозу, деякі антикоагулянти, фізіологічний розчин і змішавши їх. Значить, це можливо. До речі, для пацієнтів, що перебувають на лікуванні вдома, цей склад готували медсестри, замовляючи необхідні компоненти в аптеці.

- А тепер я повинен зателефонувати Полу, - сказав він.

- Навіщо?

- Щоб знайти машину швидкої допомоги.

- Яку машину? Що ти вигадав? Я маю право знати?

- Ми тебе викрадемо!

Вона не могла зрозуміти, чого він хоче, але почала турбуватися.

- Ми тебе викрадемо. Немає тіла - немає евтаназії!

- Ти зовсім з глузду з'їхав!

- Не перебільшуй!

- Яким чином ми мене викрадемо? Де сховаємо тіло? Хто за ним буде доглядати?

- По одному питанню за раз!

Вона сама буде займатися своїм тілом. Потрібно тільки знайти спосіб роздобути запас рідини для внутрішньовенного вливання, але, за її ж словами, це не дуже складно. Можливо, доведеться міняти час від часу аптеку, щоб не привертати уваги.

- За якими рецептами? - Запитала вона.

- Це частина першого питання - яким чином?

- Ну і яким?

Вітчим Пола був механіком і спеціалізувався на ремонті машин термінових служб: пожежних, поліцейських, неотложек. Вони запозичать карету швидкої допомоги, вкрадуть халати і відправляться за нею, нібито щоб перевезти в іншу лікарню.

Вона нервово розсміялася.

- Але це відбувається зовсім не так!

Вона стала детально пояснювати Артуру, що в госпіталь не можна увійти, як в супермаркет. Щоб здійснити переклад, або перекидання, як говорили професіонали, була потрібна купа адміністративних дій і паперів. Потрібні були: свідоцтво про відповідальність від приймаючої служби, дозвіл на подорож, підписану лікарем, сертифікат на перевезення від компанії карет швидкої допомоги, шляховий листок, де повинні бути вказані специфічні умови транспортування.

- Ось тут у гру і вступаєш ти, Лорен, - допоможеш мені добути потрібні документи.

- Але я не можу. Чого ти від мене хочеш? Я ж не можу нічого взяти в руки, навіть з місця зрушити ...

- Але ти ж знаєш, де вони лежать?

- Так, ну і що?

- Я їх вкраду. Тобі формуляри знайомі?

- Звичайно, я їх підписувала кожен день, особливо в нашому відділенні.

Вона детально описала паперу. Йшлося про типових бланках, віддрукованих на білого, рожевого і синьому папері з шапками та логотипами різних лікарень або компаній з перевезення.

- Тоді ми їх скопіюємо, - уклав він. - Ходімо зі мною.

Артур взяв куртку, ключі; він діяв, немов автомат, і було виконано такий рішучості, що у Лорен залишалося небагато часу на вишукування слабких місць цього зухвалого плану.

Настала ніч. Місто був спокійний - на відміну від Артура, який на повній швидкості мчав з Лорен до Меморіального госпіталю. Він поставив машину на службовій стоянці відділення швидкої допомоги. Лорен запитала, що він збирається робити, але він лише посміхнувся куточком рота: «Іди за мною, тільки не смійся!»

Зайшовши в тамбур приймального покою, він склався навпіл і так, скорчившись, дістався до стійки реєстратора. Черговий запитав, що з ним. Артур описав найжорстокіші коліки, які почалися через дві години після їжі, пару раз повторив, що у нього вже видалений апендикс, але що з того часу у нього кілька разів траплялися такі ж нестерпні болі. Асистент лікаря запропонував йому лягти на носилки і почекати, поки їм займуться.

Присівши на підлокітник крісла-каталки, Лорен почала посміхатися. Артур чудово ламав, комедію.

- Ти сам не розумієш, що твориш, - пробурмотіла вона, але тут до нього підійшов лікар.

Доктор Спачек запропонував Артуру пройти за ним в одну з палат, розташованих уздовж коридору і відокремлених один від одного фіранками. Він уклав Артура на оглядовому стіл і почав розпитувати про болі, переглядаючи карту, де містилися всі записи, зроблені в реєстратурі. Крім згадки про вік, коли він втратив невинність, в записах містилася майже повна інформація про Артура, недарма опитування нагадував поліцейське дізнання.

Артур стверджував, що у нього жахливі спазми.

- Де саме у вас жахливі спазми? - Запитав лікар.

- Скрізь в животі, і боляче жахливо.

- Чи не перетискають, - підказала Лорен, - інакше тобі доведеться укол знеболюючого, ніч тут, в госпіталі, а вранці клізма з барієм перед фіброскоп та іншими аналізами.

- Не треба уколу! - Мимоволі вирвалося у Артура.

- Але я нічого не говорив про укол, - сказав доктор, підводячи голову від медкарти.

- Ні, але краще попередити заздалегідь - я не переношу уколи.

Лікар поцікавився, чи не стосується Артур до нервовим типам, і Артур згідно кивнув.

- Зараз я вас промацати, а ви повинні сказати, де біль сильніше.

Артур знову кивнув.

Лікар поклав руки йому на живіт, долоня на долоню, і почав огляд.

- Тут боляче?

- Так, - невпевнено відповів Артур.

- А тут?

- Ні, в цьому місці хворіти не повинно, - підказала, посміхаючись, Лорен.

Артур тут же запевнив, що там, де зараз натискав лікар, нічого не болить.

Вона підказувала йому відповіді на протязі всього огляду, і в результаті лікар діагностував коліт на нервовому грунті, що вимагало прийому антіспазматіка; отримати його можна в госпітальної аптеці за рецептом, який він уже виписує.

Два рукостискання, потім три «Спасибі, доктор», і Артур легким кроком попрямував коридором, що веде до лабораторій. В руках він ніс три різних документа, кожен з шапкою і логотипом Меморіального госпіталю. Один синій, інший рожевий, третій зелений.

Перша папір представляла собою рецепт, друга - квитанцію про оплату, і остання - відкріпних на вихід з великим написом «Дозвіл на перевезення / Дозвіл на вихід» і припискою курсивом «Непотрібне закреслити». На обличчі його грала широка посмішка, він був дуже задоволений собою. Лорен йшла поруч. Артур взяв її під руку.

- З нас виходить непогана команда, вірно?

Повернувшись в квартиру, він вклав три документа в сканер свого комп'ютера і зняв копії. З цього моменту він мав у своєму розпорядженні невичерпним джерелом друкованих бланків всіх форм і кольорів з офіційною атрибутикою Меморіального госпіталю.

- Ну ти сильний, - сказала йому Лорен, побачивши, як з кольорового принтера виповзають перші формуляри.

- Через годину подзвоню Полу, - відповів він.

- Давай спочатку поговоримо про твоє плані.

Лорен права, визнав Артур, йому необхідно детально розпитати її про все, що стосується процедури перевезення. Але вона хотіла поговорити зовсім не про це.

- А про що?

- Артур, я дуже зворушена тим, який план ти придумав, але, прости, він абсолютно нереальний, божевільний і дуже небезпечний для тебе. Тебе відправлять до в'язниці, якщо засекут, і чому, в ім'я чого, чорт забирай?

- Може, тому, що для тебе куди небезпечніше, якщо ми не спробуємо? І у нас тільки три дні!

- Ти не можеш цього зробити, Артур, я не маю права тобі дозволити. Вибач.

- У мене була одна знайома, вона додавала «прости» через слово і так всіх дістала, що її приятелі не сміли запропонувати їй склянку води з боязні, як би вона не почала вибачатися за те, що хоче пити.

- Артур! Не корч із себе дурня, ти прекрасно розумієш, що я хочу сказати, це абсолютно дикий план!

- Сама ситуація дика, Лорен! Я не можу запропонувати іншого виходу.

- А я не дозволю тобі так ризикувати заради мене.

- Лорен, краще б ти мені допомагала, а не змушувала втрачати час; мова йде про твоє життя.

- Повинен бути якийсь інший вихід.

Артур бачив тільки одну альтернативу своїм планом - поговорити з матір'ю Лорен і постаратися переконати відмовитися від евтаназії. Але як це зробити? Вони ніколи не бачилися, і шансів добитися зустрічі було мало. Вона не погодиться говорити про це з незнайомцем. Він міг би видати себе за близького друга її дочки. Але на думку Лорен, це насторожить мати - вона знала всіх близьких друзів дочки. Може бути, він зуміє зустріти її як би випадково, там, де вона часто буває. Треба обчислити зручне місце.

Лорен ненадовго занурилася в роздуми.

- Щоранку вона вигулює собаку на набережній.

- Так, але тоді і мені потрібно собака для вигулу.

- Навіщо?

- Потім, що якщо я буду прогулювати поводок без собаки, мене це відразу видасть.

- Ти можеш робити там ранковий моціон.

Ідея здалася Лорен спокусливою. Йому залишалося тільки пройтися вздовж набережної в годину прогулянки Калі, замилуватися собакою, погладити її, а там і зав'язати розмову з матір'ю. Артур погодився спробувати, він відправиться туди завтра ж.

Артур встав рано вранці, надів спортивні штани і фуфайку, перед відходом попросив Лорен обійняти його міцніше.

- Що на тебе найшло? - Зніяковіло запитала вона - Нічого, немає часу пояснювати, це через собаку. Вона послухалася, поклала голову на його плече і глибоко зітхнула.

- Дуже добре, - промовив він бадьорим голосом, вивільняючи з її рук, - я побіг, а то я її втрачу.

Двері зачинилися за ним, і Лорен, зітхнувши знизала плечима: «Він обіймає мене через собаку».

Стояв туман. Вода, скута межами бухти, була спокійна, чайки описували широкі кола, вишукуючи рибу, просторі галявини, які оточували набережну, ще зберігали бризки нічний вологи, тихенько погойдувалися суду, пришвартовані біля причалів. Все було мирно.

Артур побачив матір Лорен здалеку - вона була точно такою, як її описала дочка. Калі трусила в декількох кроках поруч. Місіс Клайн була занурена в думки і, здавалося, насилу тягла на собі тягар навалився горя. Собака порівнялася з Артуром і дивним чином застигла на місці, втягнула повітря, поводячи носом і головою. Потім наблизилася до Артура, обнюхала краю його штанів і тут же лягла, поскулівая, хвіст гарячково заметушився в повітрі, тварина тремтіло від радості і збудження. Артур опустився на коліна і почав тихенько погладжувати собаку. Калі негайно почала лизати його руку, скиглення стало голосніше і наполегливіше. Мати Лорен підійшла, дуже здивована.

- Вона вас знає?

- Чому ви так вирішили?

- Зазвичай вона така полохлива. Ніхто до неї і підійти не може, а перед вами вона просто стелиться.

- Не знаю, можливо; вона неймовірно схожа на собаку однієї моєї подруги, яка мені дуже дорога.

- Правда? - Сказала місіс Клайн, і серце її забилося сильніше.

Собака сіла біля ніг Артура і задзявкав, даючи йому лапу.

- Калі! Залиш людини в спокої.

Артур простягнув руку і представився, жінка завагалася, але теж простягнула руку. Вона вибачилася за собаку.

- Нічого страшного, я обожнюю тварин, а вона дуже симпатична.

- Зазвичай вона цурається; таке відчуття, що вона вас дійсно знає.

- Собаки завжди до мене лестяться, думаю, вони відчувають, коли їх люблять. А у неї таки справді трохи мила морда.

- Справжня дворняга, наполовину спанієль, наполовину Лабрадор.

- Просто неймовірно, як вона схожа на собаку Лорен.

Місіс Клайн похитнулася, риси обличчя спотворили.

- Вам недобре, мем? - Запитав Артур, беручи її під руку.

- Ви знайомі з моєю дочкою?

- Так це собака Лорен, а ви її мати?

- Ви з нею знайомі?

- Так, і дуже добре; ми були досить близькі.

Вона ніколи нічого про нього не чула і захотіла дізнатися, як вони познайомилися. Артур пояснив, що він архітектор і зустрів Лорен в госпіталі. Вона зашила йому дуже неприємну рану від різака для ватману. Вони симпатизували один одному і часто бачилися, «я іноді заїжджав до неї в невідкладну допомогу, і ми йшли обідати, а іноді вечеряли разом, коли вона ввечері закінчувала раніше».

- У Лорен ніколи не вистачало часу на обід, а закінчувала вона завжди пізно ...

Артур мовчки нахилив голову.

- Але Калі начебто добре вас знає ...

- Я дуже переживаю через те, що з нею сталося, місіс; я часто бував у неї в госпіталі після аварії.

- Я вас там жодного разу не бачила.

Він запропонував трохи пройтися. Вони рушили вздовж краю води, і Артур ризикнув запитати, як справи у Лорен, пославшись на те, що деякий час не міг її відвідувати. Місіс Клайн відповіла, що положення без змін і надії більше немає. Вона нічого не сказала про прийняте рішення, але в її словах відчувалася безнадія.

Артур помовчав і почав промову на славу надії. «Лікарі нічого не знають про комі» ... «Коматозні хворі чують нас» ... «Були випадки, коли люди приходили до тями після семи років» ... «Немає нічого святішого, ніж життя, і якщо вона жевріє всупереч здоровому глузду - це знак, який треба вміти сприйняти ... »Він згадав навіть Бога -« оскільки Він один має право розпоряджатися життям і смертю ».

Місіс Клайн раптово зупинилася і пильно подивилася Артуру в очі.

- Ви не випадково зустрілися зі мною; хто ви і чого хочете?

- Я просто гуляв тут, мем, і якщо ви знаходите, що наша зустріч - не випадкова, то і запитайте, чому ... собака Лорен сама підійшла до мене.

- Чого ви хочете від мене? І що ви знаєте, щоб читати мені нотації? Ви не знаєте нічого, ви не знаєте, як це - сидіти там день за днем ??і бачити її абсолютно нерухомою, так що жодна вія не здригнеться, бачити, як піднімається її груди, а особа залишається непроникним.

У пориві гніву вона розповіла, як проводила дні і ночі, розмовляючи з Лорен в надії, що та її чує; що життя для неї з моменту відходу дочки більше не існує; про очікування дзвінка з госпіталю, який повідомляє, що все скінчено.

Вона дала їй життя. Будила вранці, одягала, щовечора заколисувала, розповідаючи казку. Прислухалася до кожного її дня, до кожного почуттю.

- Коли вона перетворилася в підлітка, я мирилася зі спалахами несправедливого гніву, розділила з нею перші любовні переживання, просиджувала з нею ночі, коли вона вчилася, перевіряла всі контрольні роботи. Я вміла відійти в сторону, коли це було потрібно, і знали б ви, як мені її не вистачало, коли вона ще була жива. Кожен день я прокидалася з думкою про неї і засипала, думаючи про неї ...

Місіс Клайн замовкла, не в силах продовжувати через підступили сліз.

Артур торкнувся її плеча і попросив вибачення.

- Я більше не можу, - сказала вона тихо. - Пробачте мене. А зараз йдіть, мені не слід було говорити з вами.

Артур ще раз вибачився, погладив по голові собаку і повільно рушив геть. Сів у машину. Від'їжджаючи, побачив у дзеркальце мати Лорен, що дивилися йому вслід.

Коли Артур повернувся в квартиру, Лорен балансувала, стоячи на низькому столику.

- Що ти робиш?

- Тренуюся.

- Бачу.

- Як все пройшло?

Артур докладно розповів про зустріч; він був розчарований тим, що не зміг похитнути позицію її матері.

- Шансів у тебе було трохи, вона ніколи не змінює своїх рішень; вона вперта як осел.

- Не будь жорстокою, вона переживає справжні тортури.

- З тебе вийшов би ідеальний зять.

- Ів чому ж глибокий сенс цього зауваження?

- Ні в чому - просто ти з тих чоловіків, яких тещі обожнюють.

- Твоє зауваження здається мені двозначним; не думаю, що це тема для розмови.

- Ні вже, я повинна сказати! Ти овдовів б ще до того, як одружився.

- Що означає твій кислий тон?

- Нічого; нічого він не означає. Гаразд, піду-но я подивлюся на океан, поки у мене ще є така можливість.

Вона раптово зникла, залишивши спантеличеного Артура одного. «Що на неї найшло?» - Запитав він сам себе. Потім включив комп'ютер і став переглядати свої записи. У машині, коли їхав з набережної, він прийняв рішення. Альтернативи не було, і діяти потрібно було швидко. Починаючи з понеділка медики в будь-який момент могли приспати Лорен.

Він склав список предметів, необхідних для здійснення свого плану, і зняв трубку, щоб подзвонити Полу.

- Мені потрібно терміново тебе побачити.

- Де ти хочеш зустрітись?

- Де тобі зручніше!

- Приїжджай до мене.

Через півгодини Артур вже був у нього.

- Що у тебе сталося?

- Мені потрібно, щоб ти зробив мені послугу, не ставлячи питань. Допоможи мені вкрасти тіло з госпіталю.

- Це що, від примари ти перейшов до трупа? Можу надати тобі мій власний, скоро він буде в твоєму розпорядженні, якщо ти маєш намір продовжувати в тому ж дусі!

- Це не труп.

- А, це хворий у відмінній формі?

- Я цілком серйозний, Пол, і дуже поспішаю.

- Я не повинен ставити питання?

- Тобі буде досить складно зрозуміти відповіді!

- Я що, занадто дурний?

- Просто ніхто не повірить в те, що мені доводиться зараз переживати.

- Спробуй щастя.

- Я хочу, щоб ти допоміг мені викрасти тіло молодої жінки в комі; в понеділок її підданий евтаназії. А я цього не хочу.

- Ти закохався в жінку в комі? В цьому суть твоєї історії з привидом?

Артур відповів невизначеним «гм-гм», Пол зробив глибокий вдих і відкинувся на спинку дивана.

- Ця історія зацікавить будь-якого психоаналітика. Ти добре подумав, рішення остаточне?

- З тобою чи без тебе, але я це зроблю.

- Послухай! Ти бозна скільки не подавав ознак життя, ти схожий на чортзна кого; ти просиш мене ризикнути десятьма роками в'язниці за викрадення тіла з госпіталю. Це все, що тобі потрібно?

Артур виклав план і перерахував, що повинен буде роздобути Пол, і головне - машину швидкої допомоги, запозичивши її в гаражі вітчима.

- Ага, і до того ж я повинен обікрасти чоловіка моєї матері! Щасливий нашим знайомством, старина, без тебе я багато пропустив би в житті.

- Я знаю, що прошу в тебе занадто ...

- Ні, ти не знаєш! І коли все це потрібно?

«Швидка допомога» потрібна до вечора неділі.

Операція почнеться об одинадцятій годині, за півгодини до того Пол повинен заїхати за ним додому. Вранці він подзвонить і уточнить деталі.

Вельми заклопотаний, Пол проводив одного до машини.

- Дякую, Пол, - сказав Артур, висовуючи голову у віконце.

- Для того й існують друзі; може, в кінці місяця ти мені знадобишся - я збираюся поїхати в гори постригти нігті одному ведмедю-грізлі, так що буду тримати тебе в курсі. Давай, йди. Здається мені, у тебе ще купа справ.

Машина зникла за рогом, і Пол, здійнявши руки до неба, заволав: «Ну чому я, Господи?» Кілька секунд він в тиші розглядав хмари і, не дочекавшись відповіді, знизав плечима і пробурмотів: «Знаю, знаю! А чому б і не я ?! »

Залишок дня Артур провів, бігаючи по аптеках і забиваючи ліками багажник машини. Повернувшись в квартиру, він застав Лорен сплячою на ліжку. З величезною обережністю присів поруч і легенько провів рукою над її волоссям, не торкаючись до них. Потім прошепотів: «Тепер ти навчилася спати. Ти дійсно дуже красива ».

Потім він встав, теж дуже обережно, і відправився в вітальню. Тільки-но він вийшов з кімнати, Лорен відкрила одне око і хитро посміхнулася.

Артур присунув до себе бланки, роздруковані напередодні, і почав їх заповнювати. Деякі пункти він залишив порожніми.

Потім Артур поїхав до Меморіального шпиталю. Припаркувався на стоянці біля відділення швидкої допомоги, залишив дверцята відчиненими і попрямував до приймального покою. Відеокамера спостереження стежила за коридором, але він її не помітив. Артур пройшов по коридору АТ великий палати, яка служила їдальні. Його покликала чергова медсестра:

- Що ви тут робите?

Він хоче влаштувати сюрприз однієї своєї давньої знайомої, яка працює тут, можливо, сестра її знає - Лорен Клайн. Кілька секунд медсестра перебувала в замішанні.

- Ви давно її бачили?

- Як мінімум, місяців шість тому!

Він видав себе за фотографа-репортера, який щойно приїхав з Африки і хоче привітати одну з кузин дружини.

- Ми з нею були дуже близькі. Вона що, тут більше не працює?

Медсестра ухилилася від відповіді і запросила пройти в реєстратуру, де йому все пояснять. Їй дуже шкода, але тут його родички немає.

Артур прикинувся стурбованим і запитав, чи не сталося чого.

Явно збентежена, медсестра настійно запропонувала пройти в реєстратуру госпіталю.

- Я повинен вийти з будівлі?

- В принципі так, але вам доведеться зробити велике коло ... - І пояснила, як пройти в реєстратуру через внутрішні переходи.

Він подякував їй і попрощався, зберігаючи на обличчі вираз занепокоєння.

Переконавшись, що медсестра його більше не бачить, Артур пустився в блукання по коридорах, поки не натрапив на те, що було потрібно, - через прочинені двері він побачив на вішалці два білих халата Зайшов, схопив їх і, згорнувши в грудку, сунув під куртку. У кишені одного халата встиг намацати фонендоскоп.

Вискочив у коридор і вийшов з госпіталю через головний вхід. Обігнувши будівлю, повернувся на стоянку до машини і вирушив додому.

Лорен, сидячи біля комп'ютера, навіть не стала чекати, поки він увійде в кімнату, щоб вигукнути: «Ти зовсім з глузду з'їхав!» Він не відповів, підійшов до столу і кинув перед нею два халата.

- Ти й справді з глузду з'їхав; «Швидка допомога» вже тут?

- Пол заїде за мною на ній завтра о пів на одинадцяту.

- Де ти їх взяв?

- У тебе в лікарні!

- Як ти примудряється все це провертати? Що-небудь може тебе зупинити? Покажи мені картки на халатах.

Артур розгорнув халати, надів той, що побільше, і повернувся, зображуючи манекенника на подіумі.

- Як ти мене знаходиш?

- Ти свиснув халат броньовик!

- Хто це?

- Відомий кардіолог. Уявляю, що тепер буде там твориться - доповідні посиплються дощем. Це самий сварливий і нестерпний тип в усьому госпіталі.

- Яка ймовірність, що мене впізнають?

Вона заспокоїла його, запевнивши, що ризик украй невеликий, знадобиться особливе невезіння - в госпіталі працюють дві змінні бригади, недільна і нічна. Він не ризикує нарватися на члена її команди.

Увечері неділі це зовсім інший госпіталь, з іншими людьми та іншої атмосферою.

- Подивися, у мене навіть фонендоскоп є.

- Повісь його на шию! Він послухався.

- Знаєш, у вигляді доктора ти жахливо сексуальний, - сказала вона дуже ніжно і дуже по-жіночому.

Артур почервонів. Вона взяла його руку і погладила пальці. Потім підняла очі і продовжила тим же тоном:

- Дякую за все, що ти робиш для мене, ніхто ніколи про мене так не дбав.

- Я Зорро!

Вона встала, обличчя її наблизилося до лиця Артура. Вони подивилися один одному в очі. Він обняв її, провів рукою по потилиці і притягнув до себе, так, що її голова лягла на його плече.

- Нам ще багато треба зробити, - промовив він. - Я повинен працювати.

Артур відсторонився і попрямував до столу. Лорен проводила його уважним поглядом і мовчки пішла в спальню, залишивши двері відчиненими. Він працював до пізньої ночі, перервалися, тільки щоб перекусити; не відриваючись від екрану, друкував рядок за рядком, повністю поглинений записами.

Він почув, як включився телевізор.

- Як ти зуміла? - Голосно запитав він.

Вона не відповіла.

Артур заглянув в прочинені двері. Лорен лежала на ліжку, розтягнувшись на животі. Вона відвела погляд від екрану і завзято посміхнулася йому. Він посміхнувся у відповідь і знову сів за клавіатуру.

Переконавшись, що Лорен поглинена фільмом, встав і підійшов до секретер. Дістав шкатулку, поставив перед собою на стіл і довго дивився на неї, перш ніж відкрити. Шкатулка була квадратна, розміром з коробку з-під взуття, обтягнута вицвілій від часу тканиною. Він затамував подих і підняв кришку; там лежала пачка листів, перев'язана тонким шпагатом. Взяв конверт, що відрізняється від інших значною товщиною, і відкрив його.

Звідти випали запечатаний лист і важка зв'язка старих ключів. Він підхопив ключі, покрутив у руці і мовчки посміхнувся; не став читати лист, але поклав його в кишеню куртки разом з ключами. Поставив шкатулку на місце і повернувся до столу.

Нарешті він вимкнув комп'ютер і попрямував до спальні. Лорен сиділа на підлозі і дивилася якийсь серіал. Вона здавалася спокійною і умиротвореної.

- Все готово, наскільки це можливо, - сказав він.

- Ще раз - чому ти все це робиш?

- Яка різниця, навіщо тобі потрібно все знати?

- Просто так.

Він пішов у ванну.

Почувши шум душа, вона тихенько погладила килим. Під її рукою ворсинки піднялися, як від дії статичної електрики.

Артур повернувся, загорнувшись в банний халат.

- Тепер я повинен заснути, завтра мені потрібно бути в формі.

Вона підійшла до нього і поцілувала в лоб. "Добраніч до завтра". І вийшла зі спальні.

Наступний день пройшов в ритмі хвилин, повільно поточних крізь недільну лінь. Сонце грало в хованки з грибним дощем. Розмовляли вони мало. Час від часу Лорен спрямовувала на Артура пильний погляд, черговий раз питаючи, чи впевнений він, що слід продовжувати, - питання, який залишався без відповіді. В середині дня вони пішли прогулятися по березі океану.

- Давай підійдемо ближче до води, я хочу сказати тобі одну річ. - Він обняв рукою її плечі, перш ніж продовжити.

Вони наблизилися до самої кромки, де хвилі йшли в пісок.

- Подивися гарненько на все, що нас оточує: вируючі хвилі і байдуже приймає їх берег, що нависають гори, дерева, світло, в кожну секунду дня міняє інтенсивність і колір, птиці, бентежні над нашими головами, риби, що прагнуть не стати здобиччю чайок, поки вони самі полюють за іншими рибами. Дивовижна гармонія хвиль, гармонія звуків, вітру, піску; і посеред неймовірної симфонії життя і матерії існуємо ти, я і всі люди, які нас оточують. Чи багато хто серед них помічають те, що я тобі описав?

Чи багато хто щоранку усвідомлюють, який це дар - прокинутися і побачити, відчути, доторкнутися, почути, відчути?

Чи багато хто з нас здатні хоч на мить відволіктися від суєти заради цієї неймовірної картини? Найменше людина розмірковує про життя. Ти усвідомила це в небезпеці. Твоя унікальність в розумінні - для відчуття власного життя необхідні інші люди; у тебе просто немає вибору.

Так ось, я відповім на твоє запитання, який ти мені постійно ставиш, - якщо я зараз не ризикну, то вся краса, енергія, вся життям дихаюча матерія стануть для тебе недоступні. Повернути тебе в світ - це те, що надає сенс мого життя. Чи запропонує життя мені ще хоч раз що-небудь подібне?

Лорен не сказала ні слова, тільки опустила очі, спрямувавши їх у пісок. Пліч-о-пліч вони повернулися до машини.

ГЛАВА 7 |  ГЛАВА 9

ГЛАВА 1 |  ГЛАВА 2 |  ГЛАВА 3 |  ГЛАВА 4 |  ГЛАВА 5 |  ГЛАВА 6 |  ГЛАВА 10 |  ГЛАВА 11 |  ГЛАВА 12 |  ГЛАВА 13 |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати