Головна

ГЛАВА 4

1.  Don: (амер.) Глава сім'ї. Див. Boss.
  2.  I. ГЛАВА Про самадхи
  3.  I. ГЛАВА хлопця строфи
  4.  II. ГЛАВА Про ДУХОВНОЇ ПРАКТИЦІ
  5.  II. ГЛАВА Про СЕРЙОЗНОСТІ
  6.  III. ГЛАВА Про ДУМКИ
  7.  III. Глава про думки

ЗИМА 1996 року

Артур натиснув на пульті кнопку, що відкриває двері гаража, і закотив машину. Піднявшись по внутрішніх сходах, він увійшов в свою нову квартиру. Ногою зачинив двері, поставив сумку, зняв пальто і звалився на диван. Пара десятків коробок, купою наваленого посеред вітальні, волала до його почуття боргу. Він переодягнувся і почав розпаковувати картонки, розставляючи книги по полицях. Паркет поскрипував під ногами.

Набагато пізніше, ввечері, все закінчивши, він склав порожні коробки, пройшовся пилососом по кімнатах і закінчив облаштування кухонного куточка. Озирнувся. «Схоже, у мене з'являються маніакальні нахили», - сказав він собі.

Відправившись в ванну, на секунду завагався, вибираючи між ванною і душем. Зупинився на ванні, пустив воду, включив маленьке радіо, що стоїть на підвіконні поруч зі стінним шафою, роздягнувся і з глибоким зітханням полегшення заліз у воду. Без зволікання кілька разів занурився з головою, Пеггі Лі співала на коротких хвилях «Лихоманку». Артур здивувався. Звучання було явно стереофонічним, хоча сам апарат - моно. До того ж, прислухавшись, Артур виявив, що клацання пальцями, що супроводжував мелодію, доноситься з шафи. Заінтригований, він виліз з води і підкрався до дверцят. Звук став більш виразним. Він завмер у нерішучості, потім набрав у груди повітря і відчинив обидві стулки. І оторопів.

Серед вішалок сиділа жінка, одягнена в невибагливе плаття, боса, очі прикриті. Поглинена ритмом пісні, вона підспівувала і клацала пальцями.

- Хто ви і що тут робите? - Запитав Артур. Жінка стрепенулася і відчинила очі.

- Ви мене бачите?

- Зрозуміло, я вас бачу.

Вона здавалася приголомшеною тим, що він її бачить.

Запевнивши її, що він не сліпий і не глухий, Артур знову запитав, що вона тут робить. Замість відповіді жінка заявила, що це приголомшливо. Артур не бачив нічого «приголомшливого» і куди більш роздратованим тоном повторив питання: що вона робить в його ванній вночі?

- Мені здається, ви не зовсім розумієте, - заговорила вона. - Доторкніться до моєї руки!

Його це спантеличило, але вона продовжувала наполягати:

- Доторкніться до моєї руки. Будь ласка!

- Не буду я вас чіпати! Що відбувається?

Вона взяла Артура за зап'ястя і запитала, чи відчуває він її дотик. З видом людини, доведеного до межі, він запевнив, що відчув, коли вона його торкнулася, і що він чудово її бачить і чує. У четвертий раз запитав, що вона робить в шафі в його ванній. Вона проігнорувала питання і дуже радісно повторила, як «неймовірно здорово», що він її бачить, чує і може торкнутися.

Втомлений після важкого дня, Артур не мав охоти жартувати.

- Досить, міс. Це жарт мого компаньйона? Хто ви? Дівиця в подарунок на новосілля?

- Ви завжди такий грубий? Я схожа на повію?

Артур зітхнув.

- Ні, ви не схожі на повію, просто ви ховалися в моєму шафі майже опівночі.

- Між іншим, голяка стоїте ви, а не я!

Артур здригнувся, схопив рушник, обгорнув навколо стегон і постарався повернути собі рівновагу. Він підвищив голос:

- Гаразд, жарти в сторону. Ви зараз вилізете, повернетеся до себе і скажете Полу, що це дуже середньо, дуже, дуже посередньо.

Вона сказала, що не знайома з Полом і вважає, що тон краще зменшити. Зрештою, вона теж не глуха, це інші її не чули, вона ж їх чула відмінно.

Він відповів, що дуже втомився і абсолютно не розуміє, що відбувається. Вона виглядає вкрай збудженої, він же тільки що закінчив розставляти речі і хоче, щоб його залишили в спокої.

- Будьте такі люб'язні, йдіть до себе і, до речі, вилазьте нарешті з шафи.

- Не поспішайте, це не так легко, я ще не досягла абсолютної точності, хоча за останні дні стало набагато краще.

- Що стало краще за останні дні?

- Закрийте очі, я спробую.

- Ви спробуєте що?

- Вилізти з шафи, ви ж цього хочете? Ну і закрийте очі, мені треба зосередитися. І мовчіть.

- Ви абсолютно з'їхали!

- Фу! Досить скандалити, замовкніть і закрийте очі, не будемо ж ми сперечатися всю ніч.

Збентежений Артур підкорився.

Дві секунди по тому він почув голос з вітальні.

- Непогано, дуже близько до дивана, але непогано.

Він поспішно вийшов з ванної і побачив молоду жінку сидить на підлозі посередині кімнати. Вигляд у неї був такий, як ніби нічого не сталося.

- Ви залишили килими, мені це подобається, але ота картина на стіні огидна.

- Я вішаю картини, які мені хочеться, і там, де хочеться, і я збираюся відправитися спати, так що якщо ви не бажаєте сказати, хто ви, то й не треба. Ідіть! Геть додому!

- Але це і є мій будинок! Тобто був. Все так заплутано ...

Артур похитав головою. Пояснив, що зняв цю квартиру десять днів тому і що це його будинок.

- Так. Я знаю, ви мій посмертний квартиронаймач; ситуація кумедна.

- Що ви несете? Агент з нерухомості говорив мені, що власниця квартири - жінка років під сімдесят. І що таке - «посмертний квартиронаймач»?

- Їй було б приємно почути - їй уже сімдесят два, це моя мати, і зараз вона мій офіційний опікун. Справжня власниця - я.

- У вас є офіційний опікун?

- Так, з огляду на обставини, що склалися мені було б украй важко підписувати папери.

- Ви перебуваєте на лікуванні в лікарні?

- Так, це найменше, що можна сказати.

- Вони там, напевно, дуже турбуються. Яка це лікарня, я вас проводжу.

- Скажіть, будь ласка, ви мене дійсно приймаєте за втекла божевільну?

- Та ні...

- Спочатку повія, тепер божевільна - чи не занадто для першого знайомства?

Йому було глибоко плювати, дівчина вона за викликом або натуральна божевільна, він абсолютно вимотаний і хоче спати.

Однак вона не звертала уваги на його слова і продовжувала в тому ж дусі.

- Як ви мене бачите? - Поцікавилася вона.

- Я не розумію питання.

- Яка я? Я не бачу себе в дзеркалі, яка я?

- Збуджена. Ви дуже збуджені.

- Я мала на увазі - фізично.

Артур забарився, потім описав її: висока шатенка з довгим волоссям, дуже великі очі, гарний рот, обличчя ніжне, на відміну від поведінки; згадав про граціозною пластиці і тонких руках з мінними пальцями.

- Якби я вас запитала, як пройти до метро, ??ви б мені розповіли про всі пересадках?

- Вибачте, я не зрозумів.

- Ви завжди так придивляєтеся до жінок?

- Як ви увійшли, у вас що, дублікат ключів?

- Вони мені не потрібні. Це так неймовірно, що ви мене бачите.

Вона ще раз повторила, яке для неї диво, що її бачать. Заявивши, що їй сподобалося те, як він її описав, вона запропонувала йому сісти поруч.

- Те, що я зараз розповім, непросто уявити і неможливо допустити, але якщо ви погодитеся вислухати мою історію, якщо ви погодитеся поставитися до мене з довірою, тоді, може бути, в кінці кінців мені вдасться все пояснити, а це дуже важливо, тому що, самі того не знаючи, ви - єдина людина в світі, з яким я можу поділитися таємницею.

Артур зрозумів, що у нього немає вибору. І хоча єдиним його бажанням було відправитися спати, він сів поруч з жінкою і вислухав саму неймовірну історію з усіх, почутих будь-коли.

Її звали Лорен Клайн, вона була лікарем-інтерном і шість місяців тому потрапила в серйозну автомобільну аварію.

- З тих пір я в комі. Ні, зачекайте, дайте пояснити.

Вона нічого не пам'ятала про аварію. Прийшла до тями в палаті, після операції. Відчуття були найдивніші: вона чула все, що говорилося навколо, але не могла ні поворухнутися, ні заговорити.

Спочатку вона вирішила, що це наслідки наркозу.

- Я помилялася, годинник йшли, а мені не вдавалося прийти в себе.

Вона продовжувала все відчувати, але була нездатна спілкуватися із зовнішнім світом. Вирішивши, що її паралізувало, вона пережила найбільший страх у житті.

- Ви не уявляєте, через що мені довелося пройти. Залишитися на все життя полонянкою власного тіла ...

Вона з усіх сил прагнула померти, але важко покінчити з життям, коли не можеш зрушити і пальцем. Мати сиділа біля її ліжка. Вона подумки благала мати задушити її подушкою.

А потім в палату увійшов лікар, вона дізналася його голос, це був її професор.

Місіс Клайн запитала у нього, чи може її дочка щось чути, коли до неї звертаються. Фернштейн відповів, що не знає, але дослідження показують, що люди в її положенні можуть уловлювати сигнали із зовнішнього світу, тому слід вкрай ретельно ставитися до всього, що йдеться в присутності хворої.

- Мама хотіла дізнатися, чи повернуся я коли-небудь. Професор спокійно відповів, що і цього не знає, не можна втрачати надії, відомі випадки, коли хворі поверталися після кількох місяців - таке траплялося дуже рідко, але траплялося. «Все можливо, - сказав він, - ми не боги, ми знаємо не все. - І додав: - Глибока кома - загадка для медицини ».

Як не дивно, вона відчула полегшення - її тіло було в порядку. Діагноз не надто втішний, але зате і не остаточний.

- Повний параліч незворотній. А в разі глибокої коми завжди є надія, нехай найменша, - додала Лорен.

Тиждень змінювалася тижнем, і кожна була довшою за попередню. Вона проживала їх, харчуючись спогадами і думками про світ навколо. Одного разу вночі, коли Лорен марила про життя по той бік дверей палати, вона представила коридор, медсестер, що бігають з оберемками медичних карт або штовхають візки, колег, які переходили з однієї палати в іншу ...

- І тоді це сталося в перший раз: я опинилася посеред коридору, який з такою силою представляла. Спочатку я подумала, що уява зіграло зі мною такий жарт - я добре знала обстановку, адже це лікарня, де я працюю. Але все навколо вражала реальністю. Я бачила, як ходять люди, як Бетті відкрила шафу, дістала звідти компреси і знову закрила, як пройшов Стефан, потираючи голову. У нього нервовий тик, він завжди так робить.

Вона чула шум ліфта, відчувала запах їжі, яку розносили чергові.

Лорен ж не бачив і не чув ніхто. Люди проходили поруч, навіть не намагаючись обігнути її, зовсім не помічаючи її присутності. Відчувши втому, вона повернулася в своє тіло.

У наступні дні Лорен навчилася пересуватися по госпіталю. Вона подумала про їдальні і тут же опинилася там, згадала про приймальному відділенні - і оп! вона вже там. Після трьох місяців вправ вона вже могла віддалятися від госпітального комплексу. Так вона розділила вечерю з французької парою в одному зі своїх улюблених ресторанів, подивилася половину фільму в кінотеатрі, провела кілька годин в квартирі матері.

- Більше я цього не робила; було занадто важко перебувати поруч і не мати можливості нічого сказати.

Калі відчувала її присутність і, поскулівая, бігала колами; це доводило Лорен до божевілля.

Тоді вона повернулася сюди: в кінці кінців, це її будинок, і тут вона відчувала себе найкраще.

- Я живу в абсолютній самоті. Ви не уявляєте, що це значить - не мати можливості ні з ким поговорити, бути абсолютно прозорою, що не існувати ні в чиєму житті. Тепер розумієте, як я була здивована і схвильована, коли ви заговорили зі мною там, в шафі, і коли я зрозуміла, що ви мене бачите? Не знаю, чому так сталося ... Але тільки б це тривало, тільки б я могла спілкуватися з вами, у мене накопичилося стільки всього, що я хотіла б висловити!

Гарячковий потік фраз змінився тишею. Сльози заблищали в куточках її очей. Вона подивилася на Артура, провела рукою собі по щоці і під носом.

- Ви, напевно, вважаєте мене за божевільну?

Артур заспокоївся; хвилювання жінки зворушувало, а вражаючий розповідь захопив його.

- Ні, все це, як би сказати, хвилююче, дивно, незвично. Я не знаю що говорити. Я хотів би вам допомогти, але не уявляю, що робити.

- Дозвольте мені залишитися тут, я буду як мишка, я вас не потурбую.

- Ви дійсно вірите в усі, що розповіли?

- А ви жодному слову не повірили? Ви говорите собі, що навпроти сидить зовсім збожеволівши дівчино? Тоді у мене немає жодного шансу.

Артур запропонував Лорен нескладний хід ,. Якби вона опівночі опинилася віч-на-віч із порушеною чоловіком, який ховався в її шафі у ванній і намагався пояснити, що є чимось на зразок привиди людини, що знаходиться в комі, - що б вона подумала і як би реагувала?

Особа Лорен пом'якшало, крізь сльози пробилася усмішка. Нарешті вона визнала, що в першу чергу вона б безумовно закричала; так що у нього є пом'якшувальні обставини.

Він подякував.

- Артур, благаю вас, ви повинні мені повірити. Таке не можна вигадати.

- Зовсім ні, мій компаньйон цілком здатний скласти штуку і гірше.

- Та забудьте, нарешті, про свого компаньйона! Він тут ні при чому, це не розіграш ...

Коли Артур поцікавився, звідки вона знає його ім'я, вона відповіла, що була тут задовго до його переїзду. Так, вона бачила його під час огляду квартири і коли він з агентом з нерухомості підписував орендний договір на кухні. Вона була тут і коли доставили ящики, і коли, розпаковуючи їх, він зламав макет літака. Справедливості заради вона повинна визнати, що, незважаючи на співчуття, тоді її здорово потішило його обурення. Вона бачила і то, як він вішав цю бездарну мазанину.

- Ви божевільний: двадцять разів рухати диван, перш ніж поставити на єдине відповідне місце ... Так і хотілося підказати ... Я тут з вами з першого дня. Весь час.

- І коли я під душем, і коли в ліжку?

- Підглядати не люблю. Але можу сказати, що ви добре складені. Навіть дуже, якщо, звичайно, не звертати уваги на зайвий жирок.

Артур насупив брови. Те, що вона говорила, - переконувало. Однак Артуру здавалося, що він ходить колами; історія жінки не лізла ні в які ворота. Їй хочеться вірити в свою історію? Будь ласка. З якого дива він повинен переконувати її? Він же не психіатр.

У Артура злипалися очі, і, щоб покінчити з усім цим, він запропонував жінці залишитися на ніч - він ляже в вітальні на дивані, «який з такою працею поставив на потрібне місце», а їй постелить в спальні. А завтра вона повернеться до себе, до лікарні, або куди заманеться, і їхні шляхи розійдуться.

Але Лорен не погодилася. Вона встала, повна рішучості зробити так, щоб він вислухав її, і на одному диханні перерахувала все, чого була свідком в останні дні.

А вона розповіла позавчорашній телефонна розмова Артура з Керол Енн. «Керол Енн кинула трубку відразу після того, як ви видали сентенцію, до речі вельми пихату, пояснюючи, чому не бажаєте повертатися до з'ясування відносин. Повірте мені!"

Вона нагадала про двох чашках, які він розбив, розпаковуючи ящики. "Повірте мені!"

Вона нагадала, як він проспав, а потім обшпарити під душем. "Повірте мені!"

Вона нагадала і про те, як він, лютішаючи, довго шукав ключі від машини. «Так повірте мені, чорт забирай!»

До речі, на її погляд, він дуже неуважний, ключі лежали на столику біля входу.

«А коли ви їли сендвіч з салямі, ви посадили пляма на піджак, і вам довелося перевдягатися перед виходом. Тепер ви мені вірите? »

- Чому ви шпигуєте за мною?

- При чому тут «шпигуєте», теж мені, Уотергейт! Може, «жучки» почнете шукати?

- Чому б і ні! По крайней мере, це логічніше, ніж ваша історія ... Ну правда?

- Беріть ключі від машини!

- Куди ми їдемо?

- У госпіталь, подивитися на мене.

- Зараз ?! Майже годину ночі, а я заявлюся в лікарню на іншому кінці міста і попрошу чергову медсестру надати люб'язність: відвести в палату до жінки, привид якої заявився в мою квартиру. А ще додам, що я цю жінку знати не знаю, і що вона дуже вперта, і що я хочу спати, і що це єдиний спосіб відв'язатися від неї ...

- Ви знаєте який-небудь інший?

- Що другий"?

- Інший спосіб. Ви ж все одно не заснете.

- Боже, за що? Чому це трапилося саме зі мною?

- Ви не вірите в Бога, ви самі сказали по телефону вашому компаньйонові, коли обговорювали контракт: «Пол, я не вірю в Бога. Якщо ми придбали цей підряд, то виключно тому, що були кращими, а якщо упустимо, тоді треба буде розібратися і зрозуміти, в чому ми не праві ». Так ось, подумайте п'ять хвилин, в чому ви можете бути неправі, це все, чого я прошу. Повірте мені! Ви мені потрібні, ви єдина людина! ..

Артур зняв трубку і набрав номер телефону компаньйона.

- Я тебе розбудив?

- Та ні, все першій годині ночі, і я чекав твого дзвінка, щоб відправитися спати, - відповів Пол.

- Чому? Я повинен був подзвонити?

- Ні, ти не повинен був дзвонити; да, ти мене розбудив. Чого ти хочеш?

- Хочу передати трубку декому і сказати тобі, що твої жарти стають все дурніші і дурніший.

Артур простягнув трубку Лорен і попросив поговорити з його компаньйоном. Вона не могла взяти трубку і пояснила йому, що не може нічого утримати в руках. Полу набридло чекати, і він поцікавився, з ким Артур розмовляє. Артур посміхнувся і переможно натиснув на апараті кнопку «гучний зв'язок».

- Ти мене чуєш, Пол?

- Так, я тебе чую. Скажи: що ти затіяв? Я б хотів поспати.

- Я б теж хотів поспати, помовч секунду. Говоріть з ним, Лорен, ось тепер говорите!

Вона знизала плечима.

- Як вам завгодно. Здрастуйте, Пол. Ви мене, звичайно, не чуєте ...

- Гаразд, Артур, зараз занадто пізно, щоб дзвонити і мовчати в трубку.

- Дай їй відповідь.

- Кому?

- Особливу, яка тільки що з тобою розмовляла.

- Ти - та особа, яка тільки що зі мною розмовляла, і я тобі відповідаю.

- Ти не чув нікого іншого?

- Скажи, ти, бува, не Жанна д. Арк, яка чула голоси, що закликають її врятувати короля і Францію?

Лорен дивилася на Артура з співчуттям.

Артур похитав головою; що ж, навіть якщо ці двоє змовилися, купити його виявилося нелегко.

За «вільні руки» було чутно, як Пол знову запитав, з ким Артур розмовляє. Артур попросив Пола забути про все і вибачився за пізній дзвінок. Стурбований Пол поцікавився, чи все в порядку і чи не потрібно приїхати. Артур запевнив, що все в порядку, і не забув подякувати.

- Гаразд, нема за що, красавчик; буди мене коли хочеш, через будь-який фігні і без жодних вагань, ми з тобою компаньйони в радості і в горі. Так що, якщо у тебе трапиться горе ніби теперішнього, буди мене, і ми його розділимо. Ну так я можу спати або у тебе ще що-небудь?

- На добраніч, Пол.

Обидва повісили трубки.

- Відвезіть мене в госпіталь, ми б уже давно там були.

- Нікуди я вас не повезу. Я не вірю в ваші фантазії. Я втомився, міс, я хочу спати ... Так що або вам спальня, а мені - диван, або ви відправляєтеся додому. Це моє останнє речення.

- Ну що ж, ви ще впертіший, ніж я. Ідіть в свою спальню, мені не потрібна ліжко.

- А ви що будете робити? - Вас це хвилює?

- Так, хвилює, і крапка.

- Я залишуся тут, у вітальні.

- Тільки до завтрашнього ранку, а потім ...

- Так, до завтрашнього ранку, спасибі за гостинність.

- А ви не будете за мною шпигувати?

- Якщо ви мені справді не вірите, досить замкнути двері на ключ. До речі, якщо ви турбуєтеся, тому що спите голяка, то, знаєте, я вас уже бачила!

- Хіба ви любите підглядати?

Вона нагадала йому, що недавно у ванній кімнаті і підглядати не треба було, слід було просто осліпнути. Він почервонів і побажав їй на добраніч.

- Саме, на добраніч, Артур, приємних вам снів.

Артур пішов в спальню, грюкнувши дверима. «Просто божевільна, - пробурчав він. - Дичина якась ». Він роздягнувся і впав на ліжко. Зелені світяться цифри радіо-будильника показували половину другого. Він розглядав їх до двох годин одинадцяти хвилин. Потім скочив, одягнувся і без стуку увійшов до вітальні.

Лорен сиділа на підвіконні. Не обертаючись, вона заговорила:

- Я люблю цей вид. А вам подобається? Через нього я і спокусилася цією квартирою. Я люблю дивитися на міст, а влітку люблю відкривати вікно і слухати сигнальні гудки вантажних суден. Я завжди мріяла порахувати хвилі, які розбиваються об їх форштевні, поки вони проходять під мостом Голден-Гейт.

- Гаразд, поїхали, - ось все, що він сказав у відповідь.

- Правда? З чого ви раптом зважилися?

- Ви угробили мені ніч; що пропало, то пропало, але краще розібратися зараз, завтра я на роботі. У мене важлива зустріч днем, і я повинен постаратися поспати хоча б години дві, так що поїхали. Може, покваптеся?

- Ідіть, я до вас приєднаюся.

- Де приєднаєтеся?

- Кажу ж, приєднаюся. Повірте мені хоч на дві хвилини.

Артуру здавалося, що, маючи на увазі ситуацію, він і так довірився їй куди більше, ніж слід було.

Перед тим як покинути квартиру, він ще раз поцікавився прізвищем Лорен. Вона повідомила і прізвище, і поверх, і номер палати, де повинна була перебувати, - поверх п'ятий, палата 505. І додала: «Запам'ятати легко - одні п'ятірки».

Він не бачив нічого легкого в тому, що треба було. Артур зачинив за собою двері, спустився по сходах і увійшов в гараж. Лорен вже сиділа на задньому сидінні машини.

- Не знаю, як вам це вдається, але вражає. Вам би з Гудіні працювати!

- Хто це?

- Фокусник.

- У вас великі пізнання.

- Пересядьте вперед, це не таксі.

- Будьте хоч трохи поблажливі, я ж попередила, що мені поки що бракує точності. Заднє сидіння - не так уже й погано, я могла б приземлитися і на капот. Взагалі-то я постаралася сконцентруватися на внутрішній частині машини. Запевняю вас, я роблю великі успіхи.

Лорен села поруч з Артуром. Машина рушила. Лорен дивилася у вікно, Артур - на нічну дорогу. Потім поцікавився, як вести себе в госпіталі, щоб проникнути в палату в недозволений час. Лорен запропонувала Артуру представитися кузеном з Мексики, який, дізнавшись про нещастя, провів за кермом весь день і всю ніч, а на світанку повинен летіти на півроку до Англії. Щиро кажучи, Артур не бачив себе типовим південноамериканцем і сумнівався, що хтось клюне на таку байку.

Лорен знайшла хід його думок надмірно песимістичними і сказала, що в разі невдачі вони спокійно пройдуть в палату вранці.

«Сааб» в'їхав на територію госпіталю. Лорен веліла повернути праворуч, потім на другу алею зліва і порадила встати відразу за сріблястою сосною. Коли машина була припаркована, Лорен вказала на нічний дзвінок, помітивши, що не треба дзвонити занадто довго.

- Це їх злить, - сказала вона.

- Кого? - Запитав він.

- Медсестер, вони ж не вміють переміщуватися, а йти часто доводиться з іншого кінця коридору. А зараз вам пора б прокинутися ...

- Я б не заперечував, - відповів Артур.

ГЛАВА 3 |  ГЛАВА 5

ГЛАВА 1 |  ГЛАВА 2 |  ГЛАВА 6 |  ГЛАВА 7 |  ГЛАВА 8 |  ГЛАВА 9 |  ГЛАВА 10 |  ГЛАВА 11 |  ГЛАВА 12 |  ГЛАВА 13 |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати