Головна

Подорож до центру Землі 1 сторінка

  1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

Жюль Верн

У неділю 24 травня 1863 роки мій дядько, професор Отто Ліденброк, швидкими кроками підходив до свого будиночка, номер 19 по Королівській вулиці - однієї з найстаріших вулиць древнього кварталу Гамбурга.

Наша служниця Березня, напевно, подумала, що вона запізнилася з обідом, так як суп на плиті лише починав закипати.

«Ну, - сказав я сам до себе, - якщо дядько голодний, то він, як людина нетерплячий, влаштує справжній скандал».

- Он уже й пан Ліденброк! - Зніяковіло вигукнула Березня, відкривши злегка двері їдальні.

- Так, Марта, але суп може трохи поваритися, адже ще немає двох годин. У церкві святого Михайла пробило тільки що половину другого.

- Так чому ж пан Ліденброк вже повертається?

- Він, ймовірно, пояснить нам причину.

- Ну, ось і він! Я біжу, пан Аксель, а ви його заспокойте.

І Марта поспішила повернутися в свою кухонну лабораторію.

Я залишився один. Заспокоювати розсердженого професора при моєму кілька слабкий характер було мені не під силу. Тому я збирався розсудливо піти вгору, в свою кімнатку, як раптом рипнули вхідні двері; ступені дерев'яних сходів затріщали під довгими ногами, і господар будинку, минувши їдальню, швидко пройшов у свій робочий кабінет.

На ходу він кинув в кут тростину з набалдашником у вигляді лускунчика, на стіл - крислатий з скуйовдженим ворсом капелюх і голосно крикнув:

- Аксель, йди сюди!

Я не встиг ще зробити кроку, як професор в явному нетерпінні знову покликав мене:

- Ну де ж ти!

Я кинувся щодуху в кабінет мого грізного дядечка. Отто Ліденброк - людина не злий, я охоче свідчу це, але якщо його характер не зміниться, що навряд чи ймовірно, то він так і помре великим диваком.

Отто Ліденброк був професором в Іоганнеуме і читав лекції з мінералогії, причому регулярно раз або два протягом години виходив з терпіння. Аж ніяк не тому, що його турбувало, чи акуратно відвідують студенти його лекції, чи уважно слухають їх і роблять успіхи: цими дрібницями він мало цікавився. Лекції його, відповідно до виразу німецької філософії, носили «суб'єктивний» характер: він читав для себе, а не для інших. Це був егоїстичний вчений, справжнє джерело знання, однак видавав, при найменшій спробі що-небудь з нього почерпнути, відчайдушний скрипіння, - словом, скупий!

У Німеччині чимало професорів подібного роду.

Дядечко, на жаль, не відрізнявся жвавістю мови, принаймні коли говорив публічно, - а це сумний недолік для оратора. І справді, на своїх лекціях в Іоганнеуме професор часто раптово зупинявся; він боровся з упертим словом, яке не хотіло зісковзнути з його губ, з одним з тих слів, які чинять опір, розбухають і, нарешті, зриваються з вуст в формі якогось - аж ніяк не наукового - лайливого слівця! Звідси і його крайня дратівливість.

У мінералогії існує багато полугреческіх, полулатінскіх назв, важко вимовляються, грубих термінів, які ранять уста поета. Я зовсім не хочу ганити цю науку. Але, право, самому гнучкому мови дозволено заплітати, коли йому доводиться вимовляти такі, наприклад, назви, як ромбоедрична кристалізація, ретінасфальтовая смола, геленітом, фангазіти, молібдати свинцю, тунгстати марганцю, титанати цирконію.

У місті знали ці пробачливі слабкості мого дядечка і зловживали ними: підстерігали небезпечні моменти, виводили його з себе і сміялися над ним, що навіть в Німеччині аж ніяк не вважається ознакою хорошого тону. І якщо на лекціях Ліденброк завжди було багато слухачів, то це тільки тому, що більшість їх приходило лише позбавитися благородним гнівом професора.

Як би там не було, але мій дядечко - я особливо підкреслюю це - був справжнім ученим. Хоча йому і доводилося, виробляючи досліди, розбивати свої зразки, все ж обдарування геолога в ньому поєднувалося з пильністю погляду мінералога. Озброєний молоточком, сталевий голкою, магнітною стрілкою, паяльної трубкою і бульбашкою з азотною кислотою, людина ця була на висоті своєї професії. За зовнішнім виглядом, зламу, твердості, плавкости, звуку, запаху або смаку він визначав безпомилково будь мінерал і вказував його місце в класифікації серед шестисот їх видів, відомих в науці наших днів.

Тому ім'я Ліденброк користувалося заслуженою популярністю в гімназіях і вчених суспільствах. Гемфрі Деві, Гумбольдт, Франклін і Сабін, будучи проїздом в Гамбурзі, не втрачали нагоди зробити йому візит. Беккерель, Ебельмен, Брюстер, Дюма, Мільн-Едвардс, Сент-Клер-Девіль охоче радилися з ним по животрепетних питань хімії. Ця наука була зобов'язана йому значними відкриттями, і в 1853 році вийшла в світ у Лейпцигу книга професора Отто Ліденброк під заголовком: «Вища кристалографія» - об'ємний працю in-folio [1] з малюнками; книга, однак, не окупила витрат по її виданню.

Крім того, мій дядечко був хранителем мінералогічного музею російського посланника Струве, цінної колекції, яка користувалася європейської популярністю.

Такий був чоловік, який кликав мене настільки нетерпляче. Тепер уявіть собі його зовнішність: чоловік років п'ятдесяти, високого зросту, худорлявий, але володів залізним здоров'ям, по-юнацькому білявий, дивився років на десять молодше свого віку. Його великі очі так і бігали за стеклами значних очок; його довгий і тонкий ніс скидався на відточений клинок; злі язики стверджували, що він намагнічений і притягує залізні ошурки ... Суща наклеп! Він притягував тільки тютюн, але, правду сказати, у великій кількості.

А якщо додати, що Дядечків крок, кажучи з математичною точністю, довжиною дорівнював полтуаза [2], і помітити, що на ходу він міцно стискав кулаки - явна ознака запальної вдачі, - то цих відомостей буде досить для того, щоб пропала всяка охота шукати його суспільства.

Він жив на Королівській вулиці у власному будиночку, побудованому наполовину з дерева, наполовину з цегли, з зубчастим фронтоном; будинок стояв у вигину одного з каналів, які перетинають саму старовинну частину Гамбурга, щасливо пощаженного пожежею 1842 року.

Старий будинок трохи нахилився і, що таїти, випинав черево напоказ перехожим. Дах на ньому сиділа криво, як шапочка на голові студента, є членом Тугендбунда; апломб його стін залишало бажати кращого, але в загальному будинок тримався стійко завдяки древньому в'яза, підпирають його фасад і навесні стосувалася своїми квітучими гілками його вікон.

Для німецького професора дядечко був порівняно багатий. Будинок, з усім що містяться в ньому і вмістом, був його повною власністю. До вмісту слід віднести його хрещеницю Гретхен, сімнадцятилітню дівчину з Фірланде [3], служницю Марту і мене. Як племінника і сироти я став головним помічником професора в його наукових дослідах.

Зізнаюся, я знаходив задоволення в заняттях геологічними науками; в моїх жилах текла кров минералога, і я ніколи не нудьгував в суспільстві моїх дорогоцінних каменів.

Втім, можна було щасливо жити в цьому будиночку на Королівській вулиці, незважаючи на запальний характер його власника, тому що останній, хоча і звертався зі мною кілька грубо, все ж любив мене. Але ця людина не вмів чекати і поспішав обігнати навіть природу.

У квітні місяці дядечко зазвичай садив в фаянсові горщики в своїй вітальні відростки резеди і в'юнків, і потім щоранку регулярно, не даючи їм спокою, він смикав їх листочки, щоб прискорити зростання квітки.

Маючи справу з таким оригіналом, нічого іншого не залишалося, як коритися. Тому я поспішив до його кабінету.

Кабінет був справжнім музеєм. Тут знаходилися всі зразки мінерального царства, забезпечені етикетками і розкладені в повному порядку по трьом великим розділах мінералів: горючих, металевих і камневидних.

Як добре були знайомі мені ці дрібнички мінералогії! Як часто я, замість того щоб байдикувати з товаришами, знаходив задоволення в тому, що змітав пил з цих графітів, антрацитів, лігнітів, кам'яного вугілля і торфу! А бітуми, асфальт, органічні солі - як ретельно їх потрібно було охороняти від найменшої пилинки! А метали, починаючи з заліза і закінчуючи золотом, відносна цінність яких зникала перед абсолютним рівністю наукових зразків! А всі ці камені, яких достатньо було б для того, щоб заново побудувати цілий будинок на Королівській вулиці, і навіть з прекрасною кімнатою до того ж, в якій я міг би так добре влаштуватися!

Однак, коли я зайшов до кабінету, я думав не про ці чудеса. Моя думка була цілком поглинена дядечком. Він сидів у своєму поместітельни, оббитому Утрехтским оксамитом, кріслі і тримав в руках книгу, яку розглядав в глибокому подиві.

- Яка книга, яка книга! - Вигукував він.

Цей вигук нагадав мені, що професор Ліденброк час від часу ставав бібліоманом; але книга мала в його очах цінність тільки в тому випадку, якщо вона була такою рідкісною, що її важко було знайти, або принаймні представляє за своїм змістом якусь наукову загадку.

- Ну, - сказав він, - хіба ти не бачиш? Це безцінний скарб, я відкрив його вранці в крамниці єврея Гевеліуса.

- Чудово! - Відповів я з удаваним захопленням.

І дійсно, до чого стільки галасу через стару книжечки в шкіряній палітурці, через старовинної пожовклим книжки з вицвілими буквами?

Тим часом професорські захоплені вигуки не припинялися.

- Подивимося! Ну, хіба це не прекрасно? - Питав він самого себе і тут же відповідав. - Та це принадність що таке! А що за халепа! Чи легко книга розкривається? Ну звичайно! Її можна тримати розкритою на будь-якій сторінці! Але чи добре вона виглядає в закритому вигляді? Відмінно! Обкладинка книги і листи добре сброшіровани, все на місці, все припасовано одне до іншого! А що за корінець? Сім століть існує книга, а не єдиного надлому! Ось це халепа! Він міг би скласти гордість Бозеріана, Клосса і Пюргольда!

Міркуючи так, дядечко то відкривав, то закривав старовинну книгу.

Я не знайшов нічого кращого, як запитати його, що ж це за книга, хоча вона і мало мене цікавила.

- А яке ж назву цієї чудової книги? - Запитав я лицемірно.

- Цей твір, - відповідав дядечко, надихаючись, - носить назву «Хеймс-Крінгл», автор його Снорре Турлесон, знаменитий ісландський письменник дванадцятого століття! Це історія норвезьких конунгів, що правили в Ісландії!

- Невже? - Вигукнув я, скільки можливо радісніше. - Ймовірно, в німецькому перекладі?

- Фу-ти! - Заперечив жваво професор. - У перекладі! .. Що мені робити з твоїм перекладом? Кому він потрібен, твій переклад? Це оригінальна праця на ісландською мовою - чудовому, багатому ідіомами і в той же час простому говіркою, в якому, не порушуючи граматичної структури, уживаються найхимерніші словотворення.

- Як в німецькій мові, - додав я, подлажіваясь до нього.

- Так, - відповів дядечко, знизуючи плечима, - але з тією різницею, що в ісландською мовою існують три граматичних роду, як в грецькому, і власні імена схиляються, як в латинському.

- Ах, - вигукнув я, перемагаючи свою байдужість, - який чудовий шрифт!

- Шрифт? Про який шрифті ти говориш, нещасний Аксель? Справа зовсім не в шрифті! Ах, ти, мабуть, думаєш, що книга надрукована? Ні, дурень, це манускрипт, рунічний манускрипт! ..

- Рунічний?

- Так! Ти, може бути, попросиш пояснити тобі це слово?

- У цьому я не потребую, - відповів я тоном ображеної людини.

Але дядечко продовжував ще старанніше повчати мене, крім моєї волі, речам, про які я і знати не хотів.

- Руни, - продовжував він, - це письмові знаки, які колись вживалися в Ісландії і, за переказами, були винайдені самим Одином! [4] Але поглянь же, полюбуйся, нечестивець, на ці письмена, створені фантазією самого бога!

Замість того щоб відповісти, я готовий був впасти на коліна, - адже такого роду відповідь угодний і богам і королям, бо має за собою ту перевагу, що ніколи і нікого не може образити. Але тут одне несподівана подія дало нашої розмови інший оборот.

Раптово з книги випав напівзотлілий пергамент.

Дядечко накинувся на цю дрібницю з жадібністю цілком зрозумілою. В його очах старий документ, який лежав, можливо, з незапам'ятних часів в стародавній книзі, повинен був, без сумніву, мати дуже велику цінність.

- Що це таке? - Вигукнув дядечко.

І він дбайливо розгорнув на столі клаптик пергаменту в п'ять дюймів завдовжки, в три шириною, на якому були написані поперечними рядками якісь знаки, гідні чорнокнижництва.

Ось точний знімок з рукописи. Мені вкрай необхідно привести ці загадкові письмена з тієї причини, що вони спонукали професора Ліденброк і його племінника зробити найдивніше подорож XIX століття.

Професор протягом декількох хвилин розглядав рукопис; потім, піднявши вище окуляри, сказав:

- Це рунічні письмена; знаки ці абсолютно схожі на знаки манускрипту Снорре. Але ... що ж вони означають?

Так як мені здавалося, що рунічні письмена лише вигадка вчених для обдурювання простого люду, то мене аж ніяк не засмутило, що дядько нічого не міг зрозуміти. Принаймні я уклав це по нервових рухів його пальців.

- Адже це все ж давньоісландська мову, - бурмотів він собі під ніс.

І професор Ліденброк повинен був, звичайно, знати, який це мова, адже недарма він мав славу чудовим мовознавцем. Він не тільки чудово розумів дві тисячі мов і чотири тисячі діалектів, які відомі, на земній кулі, але і говорив на добрій частині з них.

Зустрівши непередбачене утруднення, він збирався було впасти в гнів, і я вже очікував бурхливу сцену, але в цей час на камінних годиннику пробило два.

В ту ж мить прочинилися двері в кабінет, і Марта доповіла:

- Суп поданий.

- До біса суп, - закричав дядечко, - і того, хто його варить, і того, хто буде його їсти!

Березня втекла. Я поспішив за нею і виявився, сам не знаючи як, на своєму звичайному місці за столом.

Я почекав деякий час. Професор не з'являвся. У перший раз, наскільки я пам'ятаю, його не було до обіду. А який чудовий обід! Суп з петрушкою, омлет з шинкою під щавлевим соусом; на спекотне телятина з соусом зі слив, а на десерт - млинці з цукром, і до всього цього ще прекрасне Мозельською вино.

І все це дядечко прогавив через якийсь старої папірці. Право, як відданий племінник, я вважав себе зобов'язаним пообідати і за нього і за себе, що і виконав сумлінно.

- Небачена справа! - Сказала Марта. - Пана Ліденброк немає за столом!

- Неймовірний випадок!

- Це погана ознака, - продовжувала стара служниця, похитуючи головою.

По-моєму, відсутність дядечка за столом не віщувало рівно нічого, крім жахливої ??сцени, коли виявиться, що його обід з'їдений.

Я з жадібністю доїдав останню оладишкі, як раптом гучний голос відірвав мене від столу.

Одним стрибком я був в кабінеті дядька.

- Ясно, що це рунічні письмена, - сказав професор, зморщивши лоб. - Але я відкрию таємницю, яка в них прихована, інакше ...

Різким жестом він довершив свою думку.

- Сідай сюди, - продовжував він, вказуючи на стіл, - і пиши.

В одну мить я був готовий.

- А тепер я буду диктувати тобі кожну букву нашого алфавіту, що відповідає одному з цих ісландських знаків. Подивимося, що з цього вийде. Але, заради всього святого, остережися помилок!

Він почав диктувати. Я докладав усіх свої старання, щоб не помилитися. Він називав одну букву за одною, і, таким чином, послідовно складалася таблиця незбагненних слів:

m.rnlls esreuel seecJde sgtssmf unteief niedrke kt, samn atrateS Saodrrn emtnael nuaect rrilSa

Atvaar .nscrc ieaabs ccdrmi eeutul frantu dt, iac oseibo Kediil

Коли робота була закінчена, дядечко жваво вихопив у мене з рук листок, на якому я писав букви, і довго і уважно їх вивчав.

- Що ж це означає? - Повторював він машинально.

Відверто кажучи, я не міг би відповісти йому на його питання. Втім, він і не питав мене, а продовжував говорити сам з собою.

- Це те, що ми називаємо шифром, - міркував він уголос. - Сенс написаного навмисне прихований за буквами, розставленими в безладді, але, проте, якби їх розташувати в належній послідовності, то вони утворили б зрозумілу фразу. Як я мислю, в ній, можливо, ховається пояснення якого-небудь великого відкриття або вказівка ??на нього!

Я, з свого боку, думав, що тут зовсім нічого не приховано, але остерігся висловити свою думку.

Професор тим часом узяв книгу і пергамент і почав їх порівнювати.

- Записи ці зроблені не однієї і тієї ж рукою, - сказав він, - зашифрована записка пізнішого походження, ніж книга, і незаперечний доказ того мені відразу ж кинулося в очі. Справді, в тайнопису перша буква - подвійне М, - не зустрічається в книзі Турлесона, бо вона була введена в ісландський алфавіт тільки в чотирнадцятому столітті. Отже, між манускриптом і документом лежать принаймні два століття.

Міркування це здалося мені досить логічним.

- Це наводить мене на думку, - продовжував дядечко, - що таємнича запис зроблено одним з володарів книги. Але хто ж, чорт візьми, був цей володар? Не залишив він свого імені на якій-небудь сторінці рукопису?

Дядечко підняв вище окуляри, взяв сильну лупу і ретельно переглянув перші сторінки книги. На звороті другої сторінки він відкрив щось на зразок плями, схожого на чорнильну пляму; але, придивившись пильніше, можна було розрізнити кілька наполовину стертих знаків. Дядько зрозумів, що саме на це місце треба звернути найбільшу увагу; він почав з надзвичайною старанністю розглядати його і розглядали, нарешті, за допомогою своєї лупи наступні рунічні письмена, які зміг прочитати без утруднення:

- Арне Сакнуссем! - Вигукнув він переможно. - Але ж це ім'я, я до того ж ще ісландський, ім'я вченого шістнадцятого століття, знаменитого алхіміка!

Я подивився на дядька з деяким подивом.

- Алхіміки, - продовжував він, - Авіцена, Бекон, Люль, Парацельс були єдиними справжніми вченими своєї епохи. Вони зробили відкриття, яким ми можемо тільки дивуватися. Хіба не міг Сакнуссем під цим шрифтом приховати, якесь дивне відкриття? Так воно повинно бути! Так воно і є!

При цій гіпотезі уяву професора розігралася.

- Мабуть, - осмілився я відповісти, - але який міг бути розрахунок у цього вченого тримати в таємниці настільки чудове відкриття?

- Який? Який? Звідки я знаю! Хіба Галілей не так само вчинив з Сатурном? Втім, ми побачимо: я вирву таємницю цього документа і не буду ні їсти, ні спати, поки не розгадаю її.

«Ну-ну!» - Подумав я.

- Ні я, Аксель, і не ти! - Продовжував він.

"Дідька лисого! - Сказав я сам до себе, - як добре, що я пообідав за двох! »

- Перш за все, - сказав дядечко, - треба з'ясувати мову «шифру». Це не повинно становити труднощів.

При цих словах я живо підняв голову. Дядечко продовжував розмову з самим собою:

- Це дуже легко! Документ містить сто тридцять дві літери: сімдесят дев'ять приголосних і п'ятдесят і три голосних. Приблизно таке ж співвідношення існує в південних мовами, в той час як прислівники півночі нескінченно багатший приголосними. Отже, ми маємо справу з одним з південних мов.

Висновки були правильні.

Але який же це мова?

- Сакнуссем, - продовжував дядько, - був учений чоловік; тому, раз він писав не на рідній мові, то, зрозуміло, повинен був віддавати перевагу мові, загальноприйнятій серед освічених умів шістнадцятого століття, а саме - латинської. Якщо я помиляюся, то можна буде випробувати іспанська, французька, італійська, грецька або єврейський. Але вчені шістнадцятого століття писали зазвичай латинською. Таким чином, я маю право визнати яке підлягає сумніву, що це латинь.

Я схопився зі стільця. Мої спогади латиніста обурювалися проти затвердження, що цей ряд незграбних знаків може належати солодкозвучних мови Виргилия.

- Так, Латина, - продовжував дядечко, - але заплутана латинь.

«Дуже добре! - Подумав я. - Якщо ти її розплутаєш, милий дядечко, ти опинишся вельми тямущим! »

- Вдивимося гарненько, - сказав він, знову взявши списаний мною листок. - Ось ряд зі ста тридцяти двох букв, розташованих вкрай безладно. Ось слова, в яких зустрічаються тільки приголосні, як, наприклад, перше «nrnlls»; в інших, навпаки, переважають голосні, наприклад, в п'ятому «uneeief», або в передостанньому - «oseibo». Очевидно, що це угруповання не випадкова; вона зроблена математично , За допомогою невідомого нам співвідношення між двома величинами, яке визначило послідовність цих букв. Я вважаю безсумнівним, що первісна фраза була написана правильно, але потім по якимось принципом, який треба знайти, піддалася перетворенню. Той, хто володів би ключем цього шифру, вільно прочитав би її. Але що це за ключ? Аксель, чи не знаєш ти його?

На це питання я не міг відповісти - і за досить ґрунтовної причини: мої погляди були спрямовані на чарівний портрет, що висів на стіні, - на портрет Гретхен. Вихованка дядечка перебувала в цей час в Альтоне у одній з родичок, і я був дуже засмучений її відсутністю, так як - тепер я можу в цьому зізнатися - гарненька вихованка професора і його племінник любили один одного з істинним постійністю і чисто німецької стриманістю. Ми побралися без відома дядька, який був занадто геологом для того, щоб розуміти подібні почуття. Гретхен була чарівна блондинка, з блакитними очима, з трохи твердим характером і серйозним складом розуму; але це анітрохи не зменшувало її любові до мене; що стосується мене, я обожнював її, якщо тільки це поняття існує в давньонімецькій мовою. Образ моєї юної фірландкі переніс мене миттєво зі світу дійсності в світ мрій і спогадів.

Я мріяв про моє вірного друга в годинник праць і відпочинку. Вона день у день допомагала мені приводити в порядок дядюшкину безцінну колекцію каменів; разом зі мною вона наклеювала на них етикетки. Мадмуазель Гретхен була дуже сильна в мінералогії! Вона могла б заткнути за пояс будь-якого вченого. Вона любила заглиблюватися в наукові премудрості. Скільки чудових годин провели ми за спільними заняттями! І як часто я заздрив бездушним камінню, до яких торкалася її чарівна рука!

Закінчивши роботу, ми йшли разом по тінистій алеї Альстера до старого млина, яка так чудово малювалася в кінці озера. Дорогою ми базікали, тримаючись за руки; я розповідав їй різні веселі історії, що змушували її від душі сміятися; наш шлях вів нас до берегів Ельби, і там, попрощавшись з лебедями, які плавали серед білих латать, ми сідали на пароплав і поверталися додому.

В ту мить, коли я в своїх мріях вже сходив на набережну, дядько, вдаривши кулаком по столу, відразу повернув мене до дійсності.

- Подивимося, - сказав він. - При бажанні затемнити зміст фрази перше, що спадає на думку, як мені здається, це написати слова в вертикальному напрямку, а не в горизонтальному. Треба подивитися, що з цього вийде! Аксель, напиши якусь фразу на цьому листку, але замість того, щоб мати у своєму розпорядженні букви в рядок, одну за одною, напиши їх в тій же послідовності, але вертикально, по п'яти або по шести в стовпці.

Я зрозумів, у чому справа, і написав негайно зверху вниз:

Я т е Ц р р!

л е м е о е ю б з м г т б я е, а х л в р д я е ю з д о Г н

- Добре, - сказав професор, не читаючи написаного. - Тепер напиши літери, які вийшли в стовпці, в рядок.

Я послухався, вийшла наступна фраза:

«Ятецрр! Лемі юбсмгт бяе, ах лврдяе юсдоГн! »

- Чудово! - Виголосив дядечко, вириваючи у мене з рук листок. - Це вже схоже на наш старий документ; приголосні і голосні розташовані в однаковому безладді, навіть прописна буква і кома в середині слова, зовсім як на пергаменті Сакнуссема!

Я не міг не визнати, що ці зауваження вельми глибокодумно.

- А тепер, - продовжував дядечко, звертаючись вже безпосередньо до мене, - для того щоб прочитати фразу, яку ти написав і змісту якої я не розумію, мені досить з'єднувати по порядку спочатку перші літери кожного слова, потім другі, потім треті і так далі .

І дядько, до свого і на превеликий подив, прочитав:

«Я люблю тебе всім серцем, дорога Гретхен!»

- Ого! - Сказав професор.

Так, як закоханий дурень, необдумано, я написав цю зрадницьку фразу!

- Так-с! .. Ти, значить, любиш Гретхен? - Продовжував дядечко тоном справжнього опікуна.

- Так ... Ні ... - бурмотів я.

- Так-с, ти любиш Гретхен! - Машинально повторив він. - Ну, добре, застосуємо мій метод до досліджуваного документа.

І дядечко знову занурився в роздуми, яке цілком зайняло його увагу і змусило його забути про моїх необережних словах. Я кажу «необережних», тому що голова вченого була нездатна розуміти сердечні справи. Але, на щастя, інтерес до документа переміг. Очі професора Ліденброк, коли він збирався зробити свій вирішальний досвід, метали блискавки крізь окуляри; тремтячими пальцями він знову взяв древній пергамент. Він був схвильований не на жарт. Нарешті, дядечко грунтовно прокашлявся і почав диктувати мені урочистим тоном, називаючи спочатку перші літери кожного слова, потім другі; він диктував букви в такому порядку:

mmessunkaSenrA. icefdoK. segnittamurtn ecertserrette, rotaivsadua, ednecsedsadne lacartniiiluJsiratracSarbmutabiledmek meretarcsilucoIsleffenSnI

Зізнаюся, що, закінчуючи дописувати, я хвилювався: в поєднанні цих букв, вимовлених одна за одною, я не міг вловити рівно ніякого сенсу, а я з нетерпінням чекав, що з вуст професора потече на чудовій латині урочиста промова.

Але хто б міг очікувати цього? Сильний удар кулака потряс стіл. Чорнило бризнули, перо випало з моїх рук.

- Та це зовсім не те! - Закричав дядечко. - Тут чиста нісенітниця!

І пролетівши, як гарматне ядро, через кабінет, скотившись по сходах, немов лавина, він кинувся на Королівську вулицю і кинувся бігти щодуху.

- Він пішов? - Вигукнула Березня, перелякана гуркотом вхідних дверей, зачинити з такою силою, що затрусився весь будинок.

- Так, - відповів я, - зовсім пішов!

- Як же так? А обід? - Запитала стара служниця.

- Він не буде обідати!

- А вечеряти?

- Він не буде вечеряти!

- Як? - Сказала Марта, сплеснувши руками.

- Так, найдобріша Березня, він не буде більше їсти, і ніхто не буде їсти в усьому будинку! Дядечко хоче змусити нас всіх постити до тих пір, поки йому не вдасться розібрати всю цю тарабарщину, яка рішуче не піддається розшифровці.

- Господи Іісусе! Так нам, значить, нічого не залишається, як померти з голоду?

Я не наважувався зізнатися, що, маючи справу з настільки наполегливим людиною, як мій дядько, нас неминуче чекає сумна доля.

Стара служниця, зітхаючи, вирушила до себе на кухню.

Коли я залишився один, мені прийшло на думку піти і скоріше розповісти Гретхен всю цю історію. Але як відлучитися з дому? Професор міг щохвилини повернутися. А що, якщо він мене покличе? А що, якщо він захоче знову почати свою роботу з розгадування логогріфи, яку не зміг би виконати і сам Едіп? І що буде, якщо я не откликнись на його поклик?

Найрозумніше було залишатися. Якраз нещодавно один мінералог з Безансона надіслав нам колекцію камністих жеод, які потрібно було класифікувати. Я взявся за справу. Я вибирав, наклеював ярлики, розміщував в скляному ящику всі ці порожні камені, в яких поблискували маленькі кристали.

Але це заняття не поглинало мене всього. Старий документ не виходив у мене з пам'яті. Голова моя горіла, і я був охоплений якимось неспокоєм. Я передчував неминучу катастрофу.

Після години мої камені були розміщені по порядку. Я опустився в «Утрехтського» крісло, закинув голову і звісив руки. Потім я закурив трубку, довгий вигнутий чубук якої був прикрашений фігуркою наяди, і бавився, спостерігаючи, як мало-помалу моя наяда, припадаючи кіптявою, перетворювалася на справжню негритянку. Час від часу я прислухався, чи не лунають чи кроки на сходах, але нічого не було чутно. Де ж міг бути тепер дядько? Я уявляв його собі біжить по прекрасній алеї Альтонской вулиці, на ходу він в шаленстві збиває кінцем своєї палиці листя з дерев, креслить якісь знаки на стінах, відсікає головки будяків і порушує спокій сонних лебедів.

Чи повернеться він переможним або збентеженим? Чи вдасться йому розгадати таємницю? Розмірковуючи сам з собою, я машинально взяв в руки аркуш паперу, на якому вишикувався ряд загадкових рядків, написаних моєю рукою.

Я повторював:

«Що ж це означає?»

Я намагався так згрупувати букви, щоб вони утворили слова, але нічого не виходило! Їх можна було з'єднувати як завгодно, по дві, по три, по п'яти або по шести, толку від цього не було. Але все ж з чотирнадцятої, п'ятнадцятої і шістнадцятої букви виходило англійське слово «ice», а з вісімдесят четвертої, вісімдесят п'ятої та вісімдесят шостій слово «sir». Нарешті, в самій середині документа, на третьому рядку, я помітив латинські слова «rota», «mutabile», «ira», «nec», «atra».

 З механічним керуванням |  Подорож до центру Землі 2 сторінка


 Подорож до центру Землі 3 сторінка |  Подорож до центру Землі 4 сторінка |  Подорож до центру Землі 5 сторінка |  Подорож до центру Землі 6 сторінка |  Подорож до центру Землі 7 сторінка |  Подорож до центру Землі 8 сторінка |  Подорож до центру Землі 9 сторінка |  Подорож до центру Землі 10 сторінка |  Подорож до центру Землі 11 сторінка |  Подорож до центру Землі 12 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати