На головну

Примітки 14 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

Мінливості подорожі привели нас в одну З чарівної країн Землі. Ми покинули область вічних снігів, щоб потрапити в країну вічної зелені, і, попрощавшись з туманами крижаного пояса, опинилися під блакитним небом Сицилії!

Після чудового обіду, що складався з фруктів і свіжої води, ми вирушили в дорогу, щоб дістатися до будь-якої гавані Стромболі. Розповісти, як ми потрапили на острів, нам здавалося нерозсудливим: забобонні італійці взяли б нас за чортів, викинутих з пекла. Тому краще було видати себе за які зазнали корабельної аварії. Це було менше героїчна, але більш безпечно!

Дорогою я чув, як дядечко бурмотів про себе:

- Але магнітна стрілка! Магнітна стрілка, що вказує на північ! Як це пояснити?

- Право, - сказав я зневажливо, - не потрібно зовсім пояснювати, це буде простіше!

- Помилуй, щоб професор Іоганнеума не зміг пояснити якесь космічне явище! Це було б ганьбою!

Говорячи це, дядечко, напівголий, в шкіряному поясі і з окулярами на носі, знову перетворився в страшного професора мінералогії.

Від оливкового гаю до гавані Сан-Віценця була година шляху; тут Ганс зажадав плату за тринадцяту тиждень своєї служби у нас. Гроші йому видали, і ця церемонія супроводжувалася найгарячішими рукостисканнями з нашого боку. Він ніби трохи розчулився, злегка потиснув нам руки і посміхнувся.

45

Мені залишається закінчити розповідь, якому відмовляться повірити навіть люди, які звикли нічому не дивуватися. Але я заздалегідь приготувався до недовірливості людей.

Рибалки в Стромболі оточили нас увагою, яке виявляється потерпілим аварію корабля. Вони забезпечили нас одягом і їжею. Після двох діб очікування, 31 серпня, палубне судно доставило нас до Мессіни, де, провівши кілька днів, ми абсолютно відпочили і оговталися.

У п'ятницю, 4 вересня, ми відпливли на борту «Фортуни» - поштовому пакетботі французького імператорського пароплавства, і через три дні висадилися в Марселі в самому безтурботному настрої, якщо не брати до уваги думки про проклятої магнітної стрілкою. Це незрозуміле явище не на жарт мучило мене. 9 вересня ввечері ми прибули до Гамбурга.

Подив Марти, радість Гретхен не піддаються опису!

- Тепер, коли ти став героєм, - сказала моя мила наречена, - тобі вже не слід залишати мене, Аксель!

Я глянув на неї. Вона плакала, посміхаючись крізь сльози.

Само собою зрозуміло, що повернення професора Ліденброк справило в Гамбурзі величезне враження. З милості балакучої Марти експедиція професора до центру Землі набула широкого розголосу. У його подорож не вірили, а коли професор повернувся, повірили ще менше!

Однак завдяки присутності Ганса і деякими известиям, отриманим з Ісландії, громадська думка поступово змінилося.

Тоді дядечко став великою людиною, а я - племінником великого людини, адже це теж щось та значить! Гамбург влаштував на честь нас ціле торжество. У Іоганнеуме відбулося публічне засідання, на якому професор зробив повідомлення про свою подорож, упустивши лише казус з магнітною стрілкою. У той же день він передав в міський архів документ Сакнуссема і висловив своє глибоке співчуття, що обставини не дозволили йому пройти по стопах ісландського мандрівника до самого центру Землі. Незважаючи на заслужену славу, він тримався досить скромно і тим лише зміцнив свою репутацію!

Надані професору почесті повинні були, звичайно, порушити і багато заздрості. І так як теорії дядечка, що спиралися на безперечні факти, суперечили загальноприйнятим в науці теорій центрального вогню, то йому довелося вести запеклу полеміку з вченими всіх країн.

Що стосується мене, то я не можу визнати його теорію охолодження: попри те, що я бачив, я вірю і буду завжди вірити в центральний вогонь; але я визнаю, що ще недостатньо вивчені фізичні властивості Землі зможуть внести деякі зміни в цю теорію.

У той час як навколо настільки животрепетних питань палко сперечалися, дядечко переживав великий смуток. Незважаючи на його прохання, Ганс покинув Гамбург; людина, якій ми були зобов'язані всім, не дав можливості віддячити йому. Ісландець відчув тугу за батьківщиною.

- Farval, - сказав він одного разу і, попрощавшись таким чином, поїхав в Рейк'явік, куди і прибув благополучно.

Ми дуже прив'язалися до нашого сміливого мисливця за гагари; люди, зобов'язані йому своїм життям, будуть завжди згадувати його з любов'ю; і, звичайно, я не помру, не побачившись з ним.

На закінчення я повинен додати, що наше «Подорож до центру Землі» привернуло до себе надзвичайну увагу всього світу. Воно було надруковано і переведено на всі мови; найпоширеніші журнали запозичили з нього найважливіші глави, які піддавалися коментарів, розбиралися, спростовувалися і захищалися з однаковим переконанням в таборі віруючих і невіруючих. Рідкісний випадок! Дядечко ще за життя користувався славою, такої гучної, що Барнум запропонував йому показувати його за високу плату в Сполучених Штатах.

Але неприємне відчуття, що заподіює йому справжнє мука, приплутувалася до його слави. Чи не піддавався поясненню випадок з магнітною стрілкою! Для вченого подібне незрозуміле явище стає розумової тортурами. Але доля обіцяла дядечкові всю повноту щастя.

Одного разу, коли я упорядковував, колекцію мінералів в його кабінеті, мені попався на очі горезвісний компас, і я став його розглядати.

Компас лежав у своєму кутку вже шість місяців, не підозрюючи, яке він заподіяв занепокоєння.

Раптом, о, диво! Я голосно скрикнув. Прибіг професор.

- Що трапилося? - Запитав він.

- Компас! ..

- Ну що ж?

- Стрілка показує на південь, а не на північ!

- Що ти говориш!

- Подивіться! Полюси перемістилися.

- Перемістилися!

Дядечко подивився, порівняв і раптом підстрибнув так, що будинок затремтів.

Точно промінь світла осяяв наш розум!

- Отже, - вигукнув він, коли знову міг заговорити, - з часу нашого прибуття до мису Сакнуссема проклята стрілка показувала на південь замість півночі?

- Очевидно.

- Цим і пояснюється наше блукання. Але яке ж явище могло викликати переміщення полюсів?

- Дуже просте.

- Поясни, мій хлопчик.

- Під час бурі на морі Ліденброк вогненна куля, Намагнітити залізо на плоту, зарядив і нашу стрілку негативним електрикою!

- Ось воно що! - Скрикнув професор і голосно розсміявся. - Так, значить, електрику зіграло з нами цей жарт?

З того дня дядечко став найщасливішим з учених, а я - найщасливішим із смертних, бо моя чарівна фірландка, вийшовши з-під опіки, зайняла в будинку по Королівській вулиці положення племінниці і дружини. Необхідно додати, що її дядьком став знаменитий професор Отто Ліденброк, член-кореспондент всіх наукових, географічних і мінералогічних товариств п'яти частин світу.

1864 р

Примітки

1

Формат видання в 1/2 паперового аркуша.

(Назад)

2

Туаз дорівнює 1,949 м.

(Назад)

3

Місцевість поблизу Гамбурга.

(Назад)

4

Один - в скандинавської міфології вищий з богів.

(Назад)

5

Календи - так римляни називали перші дні кожного місяця.

(Назад)

6

Корвет «Пошуки» був відправлений в 1835 році адміралом Дюперре для розшуку експедиції де Блоссевіля на судні «Ліліанка», зниклого безвісти.

(Назад)

7

«Сміливо рушимо в дорогу, куди поведе нас фортуна!» (Лат.).

(Назад)

8

За сучасними даними площа Ісландії дорівнює 103 тис. Км2.

(Назад)

9

Житло ісландського селянина.

(Назад)

10

Там (датск.).

(Назад)

11

Довго? (Датск.).

(Назад)

12

Так (датск.).

(Назад)

13

Водостоком (лат.).

(Назад)

14

Привіт (датск.).

(Назад)

15

До нескінченності (лат.).

(Назад)

16

Легкий спуск в Аверн (тобто в пекло) (лат.).

(Назад)

17

Струмок Ганса.

(Назад)

18

Загинув.

(Назад)

19

Вид гігантського гриба (лат.).

(Назад)

20

Нижній відділ юрської системи.

(Назад)

21

Geyser Hecla - «Гарячий ключ», що знаходиться біля підніжжя Гекли.

(Назад)

22

Стада гігантського страж і сам гігантоподобний (лат.).

(Назад)

23

Свого роду (лат.).

Примітки 13 сторінка |  Послідовне з'єднання резисторів.

Примітки 3 сторінка |  Примітки 4 сторінка |  Примітки 5 сторінка |  Примітки 6 сторінка |  Примітки 7 сторінка |  Примітки 8 сторінка |  Примітки 9 сторінка |  Примітки 10 сторінка |  Примітки 11 сторінка |  Примітки 12 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати