Головна

Примітки 12 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

Мало того! Останки, вириті з юнейшіх пластів третинної геологічної формації, дозволили більш сміливим ученим приписати людському роду ще більш поважний вік. Правда, ці останки представляли собою не людські кістки, а тільки вироби рук людських: велика гомілкова кістка і Бедрово кістки викопних тварин, правильно обточені, так би мовити, висічені скульптором, носили на собі відбиток людської праці.

Таким чином, людина відразу піднявся по сходах часів на багато століть вище; він випередив мастодонта, став сучасником «південного слона»; існування його обчислюється сотнями тисяч років, оскільки геологи відносять до того часу найбільш відому пліоценового формацію.

Такою була стан палеонтологічної науки. Тому стане зрозумілим подив і радість дядечка, якщо додати до того ж, що, пройшовши двадцять кроків, він натрапив на примірник людини четвертинного періоду.

Відразу ж можна було визначити, що це людський скелет. Невже зберігся він протягом цілих століть завдяки особливим властивостям грунту, як на кладовищі Сен-Мішель в Бордо? Цього я не зумію сказати. Але скелет, обтягнутий пергаментним шкірою, його ще еластичні члени, - на вигляд принаймні! - Міцні зуби, густе волосся, жахливою довжини нігті на руках і на ногах - все це постало перед нашими поглядами таким, яким тіло було за життя.

Я онімів перед привидом минулих часів. Дядечко, зазвичай настільки балакучий, теж мовчав. Ми підняли скелет. Поставили його сторч. Він дивився на нас своїми порожніми очницями. Ми обмацали цей кістяк, видавав звук при кожному нашому дотику.

Після короткого мовчання в дядечкові знову заговорив професор Отто Ліденброк; захоплений запалом темпераменту, він забув, в яких обставин ми перебували, будучи в'язнями цієї печери. Він, безсумнівно, уявив себе стоять на кафедрі перед слухачами, в Іоганнеуме, бо прийняв повчальний тон, як би звертаючись до уявної аудиторії.

- Милостиві государі, - почав він, - маю честь представити вам людини четвертинного періоду. Деякі великі вчені заперечували його існування, інші, не менш великі, навпаки, підтверджували. Тепер будь-який Фома невіруючий від палеонтології, будь він тут, мав би, торкнувшись його пальцем, визнати свою помилку. Мені добре відомо, що наука повинна ставитися вкрай обережно до відкриттів подібного роду! Я не можу не знати, яку вигоду витягували різні Барнумом і інші шарлатани того ж сорту з викопного людини! Мені відома історія з колінної чашкою Аякса, з так званим тілом Ореста, нібито знайдених спартанцями, і тілом Астерія, Десять ліктів, про що говорить Павзаній. Я читав повідомлення з приводу скелета з Тропані, відкритого в шістнадцятому столітті, в якому намагалися визнати Полифема, і історію гігантів, виритих з землі в шістнадцятому столітті в околицях Палермо. Ви так само, як і я, прекрасно знаєте результати дослідження кісток величезних розмірів, що мав місце в тисячу п'ятсот сімдесят сьомому році в Люцерні, і, за твердженням відомого лікаря Фелікса Платера, що належали гігантові в дев'ятнадцять футів! Я з жадібністю прочитав трактат Коссаніона і всі опубліковані хроніки, брошури, доповіді і дискусії з приводу скелета Тезтобокха, короля кимвров, загарбника Галлії, викопаного в провінції Дофіне в тисяча шістсот тринадцятого! У вісімнадцятому столітті я боровся б на боці П'єра комп проти преадамітов Шойхцера! У мене була в руках рукопис під заголовком: «Гіга ...»

Тут позначився природний недолік дядечка: виступаючи публічно, він запинався на кожному слові, скрутному для вимови.

- Рукопис, що її названо: «Гіга ...»

Він не міг вимовити це слово.

- «Гіганта ...»

Немислимо! Нещасливе слово застрявало мовою! І добре ж посміялися б в Іоганнеуме!

- «Гігантогеологія»! - Вимовив, нарешті, професор Ліденброк, двічі вилаявшись.

Далі все пішло гладко.

- Так, панове! - Продовжував він, надихаючись. - Мені відомі всі ці історії! Я знаю також, що Кюв'є і Блюменбах визнали в згаданих кістках просто кістки мамонта четвертинного періоду і інших тварин. Але сумнів було б образою, нанесеною науці! Труп перед вами! Ви можете бачити і відчувати його. Це не просто скелет, а справжнє тіло, уникнула тління виключно в інтересах антропології!

Я радий був би не оскаржувати цього твердження.

- Якби я міг промити його в розчині сірчаної кислоти, - говорив тим часом дядечко, - я б очистив його від землі і видалив з нього все, що пристали до нього блискучі черепашки. Але у мене немає дорогоцінного розчинника! І все ж, навіть в такому вигляді, цей людський кістяк сам розповість нам власну історію!

Тут професор схопив скелет викопного і став повертати його на всі боки, виявляючи спритність рук фокусника.

- Ви бачите, - продовжував він, - викопний людина ледве сягає шести футів. Належить він безперечно до кавказької раси. До раси білих, як і ми! Череп викопного правильної яйцевидної форми, вилиці не видаються, щелепу розвинена нормально. У ньому немає ніяких ознак прогнатізма, ознакою якого є гострий лицьовій кут. Виміряйте цей кут. Він майже близький до прямого. Але я йду ще далі по шляху логічного мислення і навіть наважуся стверджувати, що цей людський зразок належить до роду Яфета, розсіяному від Індії до меж Західної Європи. Не смійтеся, панове!

Ніхто не сміявся, але професор, виступаючи з вченим доповіддю, звик до того, що особи його слухачів розпливалися в усмішці.

- Так, - продовжував він з подвоєним натхненням, - перед нами викопний людина, сучасник мастодонтів, кістьми яких сповнений цей амфітеатр. Але як він потрапив сюди, які пласти земної кори зберігали це тіло, перш ніж воно виявилося в цьому величезному підлогою просторі земної кулі, на це я не беруся відповісти. Безсумнівно, що викопне відноситься до четвертинному періоду; неясності, що заслуговують на пильну увагу, все ще виявляються в корі земної кулі; охолодження нашої планети породжує складчастість, тріщини, скиди, опускання верхніх шарів земної кори. Але, як би там не було, людина в наявності, він оточений творами своїх рук, сокирою, обточеним кременем, цим асортиментом кам'яного віку; і я, будучи туристом, подібно до нього, піонером в науці, не можу сумніватися в достовірності його давнього походження.

Професор скінчив, і я захоплено аплодував йому. Втім, професор мав рацію; і більше вчені люди, ніж його племінник, не змогли б сперечатися з ним.

Нові знахідки. Викопне тіло не було єдиним в цьому великому кісткосховище. На кожному кроці ми натикалися на трупи, і дядечко мав повну можливість вибрати з них зразковий примірник для переконання невіруючих.

Воістину дивовижне видовище представляло цей цвинтар, де покоїлися останки багатьох поколінь людських і тварин особин. Але тут виникало важливе питання, яке ми не могли дозволити. Як опинилися тут всі ці істоти? Чи не були вони скинуті з поверхні Землі мертвими на берег моря Ліденброк під час землетрусу? Або ж вони жили в цьому внутріземнимі світі, під цим штучним небом, народжуючись і вмираючи, наче мешканці Землі? До сих пір ми зустріли живими тільки морських гадів і риб! Невже і людина блукала на цих пустельних берегах?

39

Ось уже півгодини ходимо ми по цих купах кісток. Гаряче цікавість тягне нас все далі і далі. Які ще чудеса, які наукові скарби таїла ця печера? Я приготувався до всіляких несподіванок, готовий був всьому дивуватися.

Морський берег давно вже зник за цвинтарними горбками. Професор мало турбувався про те, що ми можемо заблукати, і захоплював мене вглиб. Ми йшли мовчки, купаючись в електричних хвилях. Цей розсіяне світло, походження якого я не можу пояснити, висвітлював всі предмети рівномірно; певного фокусу, здатного відкидати тінь, не існувало. Водяні випари зовсім припинилися. Скелі, далекі гори, кілька неясні масиви лісу вдалині брали химерний вигляд завдяки рівномірному розподілу світлових променів.

Пройшовши більш милі, ми опинилися у узлісся велетенського лісу, але вже не «грибного», як то було близько бухти Гретхен.

Це була рослинність третинного періоду в усьому її пишноті. Гігантські пальми вже зниклих видів, чудові пальмасіти, сосни, тисові дерева, кипариси, туї, які представляли собою сімейство хвойних порід, були переплетені між собою непроникною мережею ліан. Пухнастий килим моху і Печеночнікі одягав землю. Струмки дзюрчали під їх тінистої листям, мало гідної цього епітета, бо дерева не відкидали тіні. На узліссі росли деревовидні папороті, що нагадували папороті, вирощувані в теплицях. Але листя на деревах, чагарниках, як і всі тутешні рослини, була безбарвна через відсутність живлющої сонячної теплоти. Все зливалося в цій одноманітною, немов би вицвілій забарвленням коричневих тонів. Листя цієї потужної рослинності третинного періоду, позбавлена ??кольору і запаху, здавалося, була вирізана з паперу, вилинялій на відкритому повітрі.

Дядечко Ліденброк наважився вступити в цей гігантський ліс. Не без остраху пішов я за ним. Раз природа зробила таку здорову і поживну рослинність, чому б не водитися тут і небезпечним ссавцям? Я помічав на широких прогалинах, які утворюють підточені часом і повалені додолу дерева, стручкові рослини і безліч кормових трав, настільки улюблених жуйними тваринами всіх періодів. Далі виднілися упереміж дерева різних поясів земної кулі: дуб ріс біля пальми, австралійський евкаліпт сусідив з норвезької сосною, північна береза ??перепліталася з гілками зеландські кавріса.

Раптово я зупинився і схопив дядечка за руку.

Розсіяне світло дозволяв розрізнити найменші предмети в гущавині лісу. Мені здалося, що я побачив ... Ні! Я справді бачив, своїми власними очима, що між деревами рухалися якісь величезні фігури. Дійсно, то були велетенські звірі, стадо мастодонтів, що не копалин, немає! а живих і схожих на тих, останки яких були знайдені в 1801 році в болотах Огайо! Я бачив величезних слонів, хоботи яких звивалися під деревами, подібно легіону змій: Я чув, як своїми довгими іклами вони довбали стародавні стовбури. Гілки тріщали, і обірвана листя зникала в широкій пащі чудовиськ.

Весь світ доісторичних часів, третинного і четвертинного періоду, примарилося мені уві сні, постав переді мною наяву! І ми були одні тут, в надрах Землі, у владі їх хижих мешканців!

Дядечко теж бачив їх.

- Підемо, - сказав він раптом, хапаючи мене за руку, - вперед, вперед!

- Ні! - Вигукнув я. - Ні! Ми беззбройні! Що зможемо ми зробити серед стада чотириногих гігантів? Уйдемте, дядечко, уйдемте! Жодне людське істота не може безкарно роздратувати цих страховиськ.

- Жодне людське істота? - Відповів дядечко тихим голосом. - Ти помиляєшся, Аксель! Дивись, дивись-но туди! Мені здається, що я бачу жива істота! Істота, подібне нам. Людину!

Я подивився, знизуючи плечима, зважившись довести свою недовіру до крайніх меж. Однак мені довелося здатися перед очевидністю.

Дійсно, не далі як за чверть милі від нас, притулившись до стовбура величезного кавріса, стояло людська істота. Протей цих підземних країн, новий син Нептуна, пас незліченна стадо мастодонтів!

Immanis pecoris custos immanior ipse![22] Так, immanior ipse. Це було вже не копалина, як той скелет в кісткосховище, а живий гігант, який міг керувати цими чудовиськами. Зростання його перевищував дванадцять футів. Голова завбільшки з голову буйвола зникала в цілому лісі скуйовджених волосся. Він розмахував величезною гілкою - посохом, гідним первісного пастуха!

Ми стояли, вражені від жаху. Але нас могли помітити. Треба було бігти.

- Ходімо, ходімо! - Закричав я, тягнучи за собою дядечка, який вперше послухався мене!

Через чверть години ми вже зникли з очей цього страшного ворога.

А тепер, коли я спокійно згадую про цей випадок, коли холоднокровність знову повернулося до мене і місяці минули з часу надприродною зустрічі, що думати мені про неї? Невже вірити? Ні не можливо! Те було просто зорової галюцинацією, цього не було в дійсності! У цьому підземному світі не існує жодного людської істоти! Допустити, щоб людський рід міг жити в цій печері, в надрах земної кулі, що не повідомляючи із Землею, - цілковита нісенітниця. Божевілля, найчистіше божевілля! Я скоріше готовий допустити існування якої-небудь тварини, будова якого походить на людське, який-небудь мавпи первинної геологічної ери, якогось протопітека, мезорітека, подібного до того, якого відкрив Ларте в покладах Сансане, що містять в собі кістки викопних тварин! Але цей перевершував зростанням все розміри, відомі в сучасній палеонтології! Ну і що ж? Мавпа? Так, мавпа, як би не було це неймовірно! Але людина, жива людина, нащадок цілого ряду поколінь, похованих в надрах Землі! .. Так, ніколи не повірю!

Ми покинули примарний і світлий ліс, німі від подиву, охоплені жахом ... Ми бігли поза своєю волею. Це було воістину панічну втечу, як буває тільки в кошмарах. Ми прямували до моря Ліденброк, і я не знаю, що сталося б зі мною, якби страх не змусив мене звернутися до більш практичним спостереженнями.

Хоча я і був упевнений, що ця невинна земля не носила на собі слідів наших ніг, я помічав все ж, що нагромадження скель нагадувало часом скелі поблизу бухти Гретхен. Втім, це підтверджувалося і вказівками компаса і нашим мимовільним поверненням на північний берег моря Ліденброк. Подібність іноді було вражаюче. Струмки і каскади падали по уступах скель. Мені здавалося, що я дізнаюся шматки «суртарбрандура», наш вірний струмок Ганса і грот, де я повернувся до життя. Але, пройшовши кілька кроків, розташування якого-небудь гірського кряжа, який-небудь струмок, розріз скелі знову викликали в мені сумніви.

Я поділився з дядечком своїми сумнівами. Він вагався, як і я. Одноманітність панорами не дозволяла дядечкові дізнатися місцевість.

- Очевидно, - сказав я, - ми пристали ні до того місця, звідки відпливли; буря прибила наш пліт трохи вище, і якщо ми підемо по березі, то дійдемо до бухти Гретхен.

- В такому разі, - відповідав дядечко, - зайве продовжувати розвідки, і найкраще - повернутися до плоту. Але не помиляєшся ти, Аксель?

- Важко стверджувати, дядечко, адже всі ці скелі схожі один на одного. Однак мені здається, що я дізнаюся мис, біля підніжжя якого Ганс будував пліт. Ми, мабуть, знаходимося біля якогось затоки, а, мабуть, адже це і є бухта Гретхен! - Додав я, вивчаючи берега бухти, яка здалася мені знайомою.

- Ні, Аксель, ми натрапили б принаймні на наші власні сліди, а я нічого не бачу ...

- А я бачу, - вигукнув я, кинувшись до якогось предмету, що виблискувала на піску.

- Що таке?

- А ось що! - Відповів я.

І я показав дядечкові заіржавілий кинджал, піднятий мною з землі.

- А! - сказав він. - Так ти взяв з собою ця зброя?

- Я? Зовсім ні! Але ви ...

- Ні, наскільки я пам'ятаю, - заперечив професор. - У мене ніколи не було такого кинджала.

- Це дивно!

- Ні, все дуже просто, Аксель! У ісландців часто зустрічається подібного роду зброя, і Ганс, якому воно належить, ймовірно, втратив його ...

Я похитав головою. Кинджал Гансу не належав.

- Можливо, це зброя первісного воїна! - Вигукнув я. - Живу людину, сучасника велетня пастуха? Але немає! Це зброя не кам'яного століття! Навіть не бронзового! Цей клинок зі сталі ...

Тут дядечко перервав мої домисли, що вели мене далеко в сторону, і додав холодно:

- Заспокойся, Аксель, і привела до тями! Кинджал - зброя шістнадцятого століття, справжній кинджал з тригранним клинком, який лицарі зміцнювали на поясі й яким наносили в бою останній удар. Кинджал іспанського походження. Він не належить ні тобі, ні мені, ні мисливцеві, ні навіть людським істотам, які живуть, може бути, в надрах земної кулі!

- Ви ризикуєте стверджувати? ..

- Дивись, його зазубрили НЕ людиновбивства; клинок його покритий іржею, давність якої не один день, не один рік, що не ціле століття!

Професор, як звичайно, надихнувся, захоплюючись своєю думкою.

- Аксель, - продовжував він, - ми на шляху до великого відкриття! Цей клинок лежить тут на піску років сто, двісті, триста років, і зазубрити об скелі підземного моря !.

- Але ж не сам він потрапив сюди! - Вигукнув я. - Хто-небудь, був тут до нас ...

- Так! Людина...

- І ця людина ...

- Ця людина висік своє ім'я цим кинджалом! Ця людина захотів ще раз власноруч вказати дути до центру Землі! У пошуки! У пошуки!

І ми пішли вздовж високої стрімкої скелі, з надзвичайною увагою досліджуючи найменші тріщини, які могли перейти в галерею.

Так ми дійшли до місця, де берег звужувався. Море майже досягало підніжжя передгір'їв, залишаючи не більше одного туазов для проходу. Між виступами скель було видно вхід в темний тунель.

Тут, на плоскому гранітному камені, ми побачили дві таємничі літери, наполовину стерті, - ініціали сміливого і фантастичного мандрівника.

- А. С.! - Скрикнув дядечко. - Арне Сакнуссем! Скрізь Арне Сакнуссем!

40

З самого початку подорожі я випробував так багато незвичайного, що міг вважати себе застрахованим від несподіванок і навіть нездатним дивуватися. Але все ж при вигляді цих двох букв, висічених на скелі триста років тому, я був надзвичайно здивований. Мало того, що на скелі висічено було ім'я вченого алхіміка, в моїх руках знаходився ще стилет, яким він його вирізав! Неможливо більш сумніватися в існуванні мандрівника і в дійсності його подорожі.

Поки ці думки кружляли в моїй голові, професор Ліденброк віддав данину захопленому схиляння перед Арне Сакнуссемом.

- Геній, гідний подиву! - Вигукував він. - Ти все передбачив, щоб полегшити смертним шлях через кору земної кулі в ім'я майбутніх відкриттів; і подібні тобі підуть по твоїм слідах, які ти залишив три століття тому в темряві цих підземних глибин! Ти дав можливість нащадкам споглядати ці чудеса! Твоє ім'я, висічене то тут, то там твоєю власною рукою, указует відважному мандрівникові дорогу до центру нашої планети! Ну що ж! І я поставлю своє ім'я на цій останній гранітної сторінці! І так буде скеля біля моря, відкритого тобою, названий мисом Сакнуссема!

Захоплення і наснагу дядечка передалися і мені. Пафос його промови підняв мій впав дух.

Я забув все небезпеки подорожі і ризикованість зворотного шляху. Я хотів зробити те саме, що зробив інший, і ніщо людське не здавалося мені неможливим!

- Вперед вперед! - Вигукнув я.

Я кинувся було до темної галереї, але професор втримав мене. І він, цей палкий людина, порадив мені бути більш терплячим і холоднокровним.

- Повернемося спочатку до Гансу, - сказав він, - і наведемо сюди пліт.

Не без досади я послухався його і швидко пішов серед прибережних скель.

- Чи знаєте, дядечко, - сказав я, йдучи поруч з ним, - нам чудово везе до сих пір!

- Ось як! Ти так думаєш, Аксель?

- Звичайно! Навіть буря вдало направила нас на вірний шлях. Будь благословенна гроза! Вона наблизила нас до берега, від якого хороша погода видалила б нас! Уявіть собі на хвилину, що ми б вперлися носом в південний берег моря Ліденброк. Що сталося б з нами? Ім'я Сакнуссема вислизнуло б від наших очей, і ми опинилися б тепер в безвихідному становищі.

- Так, Аксель, це прямо-таки диво, що ми, пливучи на південь, були віднесені на північ до мису Сакнуссема. Повинен прямо сказати, що в цьому факті є щось позитивно незрозуміле!

- Е! Пусте! Нам немає потреби пояснювати факти, а треба ними користуватися!

- Звичайно, мій хлопчик, але ...

- Ми знову беремо курс на північ, пройдемо під північними країнами Європи, Швецією, Росією, Сибіром, - хто знає, де ще, - замість того щоб йти під пустелями Африки або океанічними водами!

- Так, Аксель, ти маєш рацію, і все йде на краще, раз ми покінчили з плаванням по горизонталі, яке ні до чого б нас не привело. Тепер ми будемо спускатися, ще опускатися, весь час спускатися! Чи знаєш ти, що до центру Землі нам залишилося всього півтори тисячі льє?

- Дурниці! - Вигукнув я. - Про це й говорити не варто! В дорогу! В дорогу!

Ми вели подібні маревні мови, поки не натрапили на мисливця. Все було готово до негайного відплиття, не був забутий жоден тюк! Ми зійшли на пліт, Ганс взявся за кермо, і ми повним ходом пішли вздовж берега, до мису Сакнуссема.

Вітер був несприятливий для такого судна, як наш пліт. Тому іноді нам доводилося вдаватися до допомоги жердин, щоб рухатися вперед. Скелі нерідко вдавалися в море, і ми змушені були робити великі обходи. Нарешті, після тригодинного плавання, інакше кажучи, близько шостої години вечора, ми знайшли місце, зручне для висадки.

Я вискочив на землю, дядечко і ісландець пішли за мною. Цей переїзд не остудили мого збудження. Навпаки, я навіть запропонував «спалити наші кораблі», щоб відрізати шлях до відступу. Але дядечко був проти цього. Я знаходив, що він надто холоднокровний.

- Принаймні, - сказав я, - ми рушимо негайно в путь.

- Згоден, мій хлопчик, але необхідно спершу дослідити нову галерею, щоб дізнатися, чи не потрібно приготувати сходи.

Дядечко привів в дію апарат Румкорфа; пліт був прив'язаний до берега. Втім, до отвору в галереї було всього якихось двадцять кроків, і наш маленький загін на чолі зі мною відразу ж попрямував до галереї.

Отвір в скелі, майже кругле, мало приблизно п'ять футів в діаметрі. Темний тунель був пробитий в голих скелях і до гладкості відполірований продуктами вулканічних вивержень, яким він колись служив виходом на земну поверхню. Нижній край отвору знаходився в рівень з землею, і в тунель можна було увійти без праці.

Ми йшли спочатку по плоскій, майже горизонтальній поверхні; але не встигли ми зробити і шести кроків, як наш шлях був перегороджений величезною кам'яною брилою.

- Проклята брила! - Закричав я гнівно, натрапивши на нездоланну перешкоду.

Як ми не шукали, і справа і зліва, і зверху і знизу, ми не могли знайти ні проходу, ні розгалуження. Я відчував себе вкрай розсердженим і ні за що не хотів визнати реальність перепони. Я нахилився. Оглянув брилу знизу. Заглянув зверху. Жодної розколини! Все та ж гранітна перепона! Ганс спробував висвітлювати лампою стіну в усіх напрямках, але ніде не виявив ані найменшого просвіту. Доводилося відмовитися від наміру йти далі.

Я сів на землю; дядечко ходив по коридору взад і вперед великими кроками.

- Але як же пройшов Сакнуссем? - Вигукнув я.

- Так, - надав дядечко, - невже і йому перегородила шлях ця потаємні двері?

- Ні ні! - Жваво заперечив я. - Цей уламок скелі несподівано загородив прохід, ймовірно, внаслідок землетрусу або будь-якого магнітного явища, що діє в земній корі. Очевидно, галерея служила перш шляхом для лавових виливів і продуктів вулканічних вивержень. Погляньте-но, гранітний стелю поборознена тріщинами, мабуть, недавнього походження. Вони виникли в момент вулканічного виверження, коли величезні камені проламували галерею з такою силою, як ніби тут попрацювала рука якогось гіганта! Але одного разу, під сильнішим тиском, в прохід втиснулася і застрягла в ньому брила, що утворила як би замок зводу і загородили весь шлях. Ця перешкода, якої не зустрів Сакнуссем, з'явилася тут пізніше. Нам потрібно її усунути, інакше ми опинимося недостойні досягти центру Землі!

Ось як заговорив я! Дух професора цілком опанував мною. Мене надихала спрага відкриттів. Я забув минуле і нехтував майбутнім. Для мене вже нічого не існувало на поверхні сфероїда, звідки я зігнувся в безодні: ні міст, ні селищ, ні Гамбурга, ні Королівської вулиці, ні моєї бідної Гретхен, ймовірно, яка вважала мене назавжди похованим в надрах Землі!

- Що ж, - заговорив дядечко, - візьмемося за кирку, візьмемося за лом, прокладемо собі дорогу! Зруйнуємо стіни!

- Скала занадто міцна для брухту! - Вигукнув я.

- Ну, а кирка!

- Але ... товща стіни занадто велика для кирки!

- Але ...

- Але у нас є порох! Закладемо міну! Висадимо брилу!

- Підірвемо?

- Так! Потрібно тільки видовбати поглиблення в скелі!

- Ганс, за роботу! - Закричав дядечко.

Ісландець негайно приніс з плоту кирку, щоб пробити в стіні поглиблення для міни. Робота була не з легких. Поглиблення мало вмістити двадцять кілограмів піроксиліну, руйнівна сила якої в чотири рази більше сили пороху.

Я був надзвичайно збуджений. Поки Ганс працював, я допомагав дядькові приготувати довгий гніт.

- Ми пройдемо! - Сказав я.

- Звичайно, пройдемо, - підтвердив дядечко.

Опівночі саперні роботи були закінчені, заряд піроксиліну був закладений в поглиблення, і гніт, протягнутий через всю галерею, закінчувався зовні.

Однією іскри було достатньо, щоб привести в дію страшний снаряд.

- До завтра, - сказав професор.

Довелося скоритися і чекати ще цілих шість годин.

41

Наступний день, четверг 27 серпня, став знаменною датою цього внутріземнимі подорожі. Я не можу згадати про нього без жаху, який викликав серцебиття. З цього дня наш розум, наші судження, наша винахідливість не грають вже ніякої ролі, - ми стали іграшкою явищ природи.

О шостій годині ми були вже на ногах. Наближався момент прокласти собі за допомогою пороху шлях крізь гранітну товщу.

Я домігся честі підпалити гніт. Потім я повинен був приєднатися до моїх супутників, що очікував мене на плоту, який ми не розвантажували, сподіваючись відразу ж відплисти в відкрите море. Таким чином ми думали уникнути наслідків вибуху, дія якого могло поширитися за межі гранітного масиву.

За нашими розрахунками гніт повинен був горіти хвилин десять, перш ніж підірвати порох. Отже, у мене було достатньо часу, щоб повернутися на пліт.

Я готувався виконати своє завдання не без деякого хвилювання.

Нашвидку поснідавши, дядечко і мисливець вирушили на пліт, а я залишився на березі. При мені був запалений ліхтар.

- Іди, мій хлопчик, - сказав дядечко, - і повертайся до нас негайно.

- Будьте спокійні, дядечко, - відповідав я, - не забарилася!

Я негайно ж попрямував до входу в галерею. Відкрив ліхтар і взяв в руки кінець гніту.

Професор тримав хронометр.

- Готово? - Крикнув він мені.

- Готово!

- Так пали.

Я швидко підніс гніт до вогню і прожогом кинувся до берега.

- Сідай, - закричав дядечко, - і відпливаючи!

Сильним поштовхом Ганс відкинув пліт в море. Пліт відійшов на двадцять туазов від берега.

Настав тривожний момент. Професор уважно стежив за стрілкою хронометра.

- Ще п'ять хвилин ... - вважав він. - Ще чотири! Три!

Пульс у мене гарячково бився.

- Ще дві! Одна! .. Обруште, гранітні гори!

Що сталося слідом за тим? Я не чув вибуху. Але форма прибережних скель раптово змінилася у мене на очах; скелі розступилися, як завіса. Бездонна прірва розверзлася біля самого берега. Море, немов охоплений вихором запаморочення, піднялося однієї величезною хвилею, і на гребені цієї хвилі виявився наш пліт, майже в стрімкому положенні.

Ми були, всі троє, збиті з ніг. Світло змінився глибокою темрявою. Я відчув, що зникла надійна опора, і не під моїми ногами, а під плотом. Я подумав, що пліт провалюється в безодню. Але цього не сталося. Мені хотілося обмінятися словом з дядечком, але через шум води він би не почув мене.

Незважаючи на який панував морок, рев води, переляк, сум'яття, я зрозумів, що сталося.

За скелею, що злетіла в повітря, відкрилася безодня. Вибух заподіяв справжній землетрус в цьому грунті, посіченою тріщинами; безодня розверзлася, і море, яке перетворилося в шалений потік, захоплювало нас з собою.

Я вважав себе загиблим.

Минула година, дві години, не знаю, скільки саме! Ми притискалися один до одного, тримаючись за руки, щоб не звалитися з плоту. Часом пліт бився об стіну і нас відчайдушно розворушувало. Однак такі поштовхи траплялися рідко, з чого я зробив висновок, що галерея ставала значно ширше. Безсумнівно, це і був шлях Сакнуссема; але ми спускалися не одні, а, з вини своєї необережності, разом з морем!

Думки ці, зрозуміло, миготіли в моїй голові в розпливчатою, неясною формі. Мені коштувало праці зв'язно думати при цьому запаморочливий плаванні, схожому на падіння в прірву. Судячи з напору повітря, юшила мені в обличчя, швидкість руху плоту перевершувала швидкість кур'єрських поїздів. У цих умовах було неможливо запалити факел, а наш останній електричний апарат розбився під час вибуху.

Примітки 11 сторінка |  Примітки 13 сторінка

Примітки 1 сторінка |  Примітки 2 сторінка |  Примітки 3 сторінка |  Примітки 4 сторінка |  Примітки 5 сторінка |  Примітки 6 сторінка |  Примітки 7 сторінка |  Примітки 8 сторінка |  Примітки 9 сторінка |  Примітки 10 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати