Головна

Тексти до частини С2 5 сторінка

1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

Таким чином, можна зробити висновок: права була І. Г. Голуб, стверджуючи, що «для правильного вживання слів у мові недостатньо знати їх точне значення, необхідно ще враховувати особливості лексичної сполучуваності слів, тобто їх здатність з'єднуватися один з одним».

(1) Усі мами різні: молоді, красиві, сиві і втомлені, добрі і строгі. (2) Але до самої старості вони залишаються для нас все тими ж мамами. (3) Адже і дорослій людині, так само як і дитині, потрібен мамин рада. (4) Тільки мама, незважаючи ні на що, підтримає в будь-яких хороших починаннях, а іноді і виручить у важку хвилину, простить тобі будь-яку помилку і невдачу, грубе слово і нерозуміння. (5) Тільки зітхне тихенько, смахнёт крадькома сльозу з сумних очей і ... пробачить тебе.

(6) Адже серце матері бездонний. (7) Адже серце матері здатне простити тобі все на світі. (8) Раптом згадалося вірш Бірюкова про те, як син, вирвавши серце матері, поніс його жорстокої коханої. (9) Нелегка був його шлях, на слизькому порозі він оступився і впав. (10) І в цей момент почув, як серце запитало: «Ти не забився, синку?» (11) Мама пробачила зраду сина і його жорстокість, тому що не може вона інакше ...

(12) А руки матері ... (13) Ви замислювалися коли-небудь, як багато роблять для вас мамині руки, як натружени вони, як неспокійні - добрі, ніжні, сильні і дбайливі мамині руки. (14) Вони - найперше, що ми відчули в житті, коли прийшли в цей новий, незнайомий і дивовижний світ. (15) Вони притиснули нас до грудей, захистивши від негараздів і тривог. (16) Мамина долонька торкнеться твого волосся, потрапляють їх грайливо, і ось пішли всі неприємності й прикрощі, як ніби мама відвела їх від тебе своєї материнської рукою. (17) Найдорожчий скарб, найбільша цінність в нашому житті - руки нашої мами! (18) Взяли на себе весь біль і холод, все рани і удари життя, всю тяжкість і негоди - все те, що захищає нас від негараздів і дозволяє бути щасливими.

(19) На жаль, ми рідко замислюємося про те, скільки часу і сил, скільки праці і здоров'я, скільки ласки і турботи витрачає на нас мама. (20) виростають і, виїхавши з рідної домівки, забуваємо зателефонувати, написати пару рядків, підписати листівку до свята. (21) А мама чекає! (22) І знаходить будь-які виправдання нашої черствості, нашої зайнятості, нашому неуважності.

(23) На жаль, багато занадто пізно розуміють, що забули сказати багато хороших слів своїм мамам. (24) Щоб цього не сталося, потрібно дарувати тепло матерям кожен день і годину, адже вдячні діти - найкращий подарунок для них.

(25) Скільки б ми не говорили про маму, цього буде мало. (26) Кожна мама безкорисливо зробить все для своєї дитини. (27) Вона буде переживати за твою долю незалежно від того, скільки тобі років. (28) Вона вилаяв свого змужнілого дитини, а потім радіти за нього і обов'язково відзначить всі хороші зміни, які відбулися з її завжди маленьким рідним чоловічком. (29) Мама віддасть все за те, щоб ти став справжньою людиною.

(За І. Селівёрстовой) *

* Селівёрстова Інна - Сучасний прозаїк і поет.

Напишіть твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання відомого філолога Г. Я. Солганика: «Як пропозицію будується за певними синтаксичним моделям, точно так само і пропозиції в тексті з'єднуються за певними правилами». Аргументуючи свою відповідь, приведіть 2 прикладу з прочитаного тексту.

Наводячи приклади, вказуйте номери потрібних пропозицій або застосовуйте цитування.

Ви можете писати роботу в науковому або публіцистичному стилі, розкриваючи тему на лінгвістичному матеріалі. Почати твір Ви можете з наведеного висловлювання.

Обсяг твору має становити не менше 70 слів. Твір пишіть акуратно, розбірливим почерком.

Фразу філолога Г. Я. Солганика я розумію так. Дійсно, будь-який текст є з'єднанням пропозицій за певними правилами. При цьому розрізняють ланцюгову і паралельну зв'язок: при паралельній зв'язку пропозиції зіставляються, при ланцюговій - зчіплюються різними засобами (лексичними, морфологічними і синтаксичними). Наведу приклади з тексту І. Селівёрстовой.

Так, зв'язність пропозицій №1 - 2 досягається за допомогою ланцюгового виду зв'язку, який відображає послідовний розвиток думки. Межфразовой зв'язок цих пропозицій в тексті здійснюється союз «але» і особисте займенник «вони».

А пропозиції №26-29 з'єднані за допомогою паралельного виду зв'язку. Пропозиції в тексті, починаючи з двадцять сьомого і закінчуючи двадцять дев'ятим, і за змістом, і граматично пов'язані з двадцять шостим. Вони розгортають, конкретизують його зміст.

Таким чином, мав рацію Г. Я. Солганик, стверджуючи, що «пропозиції в тексті з'єднуються за певними правилами».

(1) Вєнька прийшов додому зі школи, трохи посидів у кухні, випив склянку журавлинного морсу, подивився, як смішно, витягнувши прозорі лапки, спить в акваріумі біла щурики Марфуша, а потім все ж таки пішов дзвонити мамі на роботу. (2) Так вже у них повелося: відразу після школи Вєнька завжди телефонував їй і доповідав про свої справи.

- (3) Мам, я знову побився ... - повільно сказав він і винувато замовк.

(4) З трубки якесь часом не лунало ні звуку. (5) Мама засмутилася.

- (6) Все ясно. (7) Поговоримо ввечері.

(8) Вєнька повісив трубку і задумався. (9) Що ж це мамі ясно? (10) Іноді те, що їй здається абсолютно ясним і правильним, до шкільної Веньчиного життя абсолютно не застосовується. (11) Наприклад, мама змушує його ходити в школу в піджаку. (12) У вересні на загальношкільних зборах директор запропонувала батькам придбати синам піджаки. (13) Мовляв, шкільна форма зараз не обов'язкова, а піджаки будуть хлопчиків дисциплінувати і налаштовувати на серйозний лад. (14) Мама на наступний же день потягла Веньку в магазин, де вони купили обладнаний, як йому тоді в гарячці здалося, бежевий піджак, в якому кидалася в очі тонка коричнева клітка. (15) «Як денді лондонський ...» - радісно промовляла мама, оглядаючи Веньку. (16) Він собі теж дуже подобався в піджаку, але тільки до тих пір, поки не прийшов до школи. (17) В своєму 7 «А» один лише він таким чином вирядився.

(18) Спочатку Вєнька не надто засмутився: не всі ж мами такі спритні, як його. (19) Але ні через тиждень, ні через місяць ніхто з однокласників в піджак так і не переодягнувся. (20) Хлопці і раніше ходили в джемперах, джінсовке, куртках від спортивних костюмів, а найкрутіші - в толстовках. (21) Вєнька спробував якомога швидше забруднити піджак, благо він був світлий. (22) Він уже відчував, що дня через два одягне в школу свій старий темно-синій светр грубої в'язки, але мама притягла з роботи ще один піджак.

- (23) Ось! (24) Чи бачите ви! - Щебетала вона над Веньку. - (25) Тітка Ніна віддала. (26) Віталька став малуватий, а тобі буде в самий раз.

(27) Вєнька, зціпивши зуби, вліз в Віталькін піджак. (28) Він теж був нічого: сталевого кольору в чорну цятку. (29) Тільки не потрібен був Веньку цей елегантний піджак! (30) Ніхто з його однокласників в піджаках по школи не ходив. (31) Ніхто! (32) Лише один він! (33) Він, правда, жодного разу ні від кого не чув образливих слів на адресу свого одягу, але всім своїм єством відчував, що ніяк не вписується в цих піджаках в чоловічий колектив класу. (34) Коли у нього, у Веньки, буде власний син, він ні за що не стане купувати йому ніяких піджаків. (35) Він уважно вивчить, в чому ходитимуть друзі сина, і купить йому точь-в-точь таку ж чорну джінсовку, як у Петі Коміссарова: скромну, з численними зручними кишенями на «блискавках» і кнопках.

(За С. А. Лубенець) *

* Лубенець Світлана Анатоліївна - Сучасна дитяча письменниця з Петербурга, пише книги про підлітків, про взаємини між ними, шкільні історії самих звичайних і не зовсім звичайних хлопців. Її серії «Тільки для дівчат», «Тільки для хлопчаків», «Чорний кіт» користуються великим попитом у читачів.

Напишіть твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання відомого лінгвіста А. Н. Гвоздєва: «Дієприслівник ... усувають одноманітність в переліку окремих дій одного і того ж особи». Аргументуючи свою відповідь, приведіть 2 прикладу з прочитаного тексту.

Наводячи приклади, вказуйте номери потрібних пропозицій або застосовуйте цитування.

Ви можете писати роботу в науковому або публіцистичному стилі, розкриваючи тему на лінгвістичному матеріалі. Почати твір Ви можете з наведеного висловлювання.

Обсяг твору має становити не менше 70 слів. Твір пишіть акуратно, розбірливим почерком.

Фразу лінгвіста А. Н. Гвоздєва я розумію так. Дійсно, дієслово усуває одноманітний повтор, домальовує основна дія, роблячи мова більш точної і динамічною. Наведу приклади з тексту С. А. Лубенець.

Так, у реченні №15 ( «Як денді лондонський ...» - радісно промовляла мама, оглядаючи Веньку ») знаходжу дієприслівникових оборот« оглядаючи Веньку », завдяки якому автору вдалося створити яскравий образ мами, радующейся обновці сина,« домалювати »характер її рухів.

Дивно точний малюнок дії ( «вліз»), що здійснюється Веньку, допомагає створити дієприслівникових оборот «зціпивши зуби», який знаходжу в реченні №27. Коли ми читаємо цю пропозицію, то бачимо, як неохоче, без будь-якого бажання хлопчик одягає цей піджак.

Таким чином, мав рацію А. Н. Гвоздєв, який стверджував, що «деепричастия ... усувають одноманітність в переліку окремих дій одного і того ж особи».

(1) Ніна вже давно існує в стані неминущого душевного напруги. (2) Сьогодні дівчата в школі знову хвалилися своїми хлопцями. (3) Прямо чи не у кожної є друг. (4) А у неї немає.

(5) Раніше вона жила собі і жила, її цілком задовольняв молодіжний серіал «Школярі» і дівчачі глянцеві журнали, з яких можна було вирізати картонних ляльок і одягати в сукні для принцес. (6) Але прийшов день, і Ніна вигребла з усіх скриньок картонних ляльок, заколочки у вигляді метеликів і сердечок, фенечки, підвіски з скелець, пластикові сережки і відправила це багатство в сміттєпровід. (7) Вона діяла рішуче і методично, ніби готувалася до якоїсь нової життя, звільняючи свою кімнату від дешевого непотребу, іграшок і дурних журналів. (8) А через якийсь час вона раптом зрозуміла, що всі зміни, за великим рахунком, були тільки зовнішніми: її життя як і раніше порожня, нудна і дуже одноманітна: школа, будинок, книги, Інтернет ...

(9) Ніна якось ще мирилася з такою мізерною життям, поки її краща подруга Иришка раптом відразу не закохалася в Валерку Селіванова, і тепер закохані всюди ходили разом, зворушливо взявшись за ручки.

(10) Якщо б вона могла протиставити Иришкин Валері свого друга ... (11) Але одного немає ...

(12) А раз немає, може бути, варто його придумати? (13) А що! (14) Ім'я вона вже для нього знайшла - Дмитро. (15) Як він може виглядати? (16) Нехай він буде високим, струнким, широкоплечий, як належить справжнім чоловікам, навіть і юним ... (17) І обов'язково брюнетом! (18) Його очі нехай будуть сірими, щоб контрастували з волоссям. (19) Це так красиво, коли з-під темної чубчика дивляться чисті світлі очі! (20) Темноволосі люди, звичайно, найчастіше кароокі, але Митя ж не справжній. (21) Він, так би мовити, віртуальний герой! (22) Віртуальний ... (23) Віртуальний ?! (24) Точно! (25) Ідея!

(26) Ніна збігала в найближчий салон стільникового зв'язку і купила нову

сім-карту. (27) Будинки вона її активувала, а потім включила комп'ютер. (28) Ось вона, мережа «Всі до нас!» ... (29) Реєстрація ... (30) Ім'я, прізвище, номер мобільника, пароль ... (31) Який би придумати пароль? (32) А ось який ... (33) Набираємо латиницею «моя мрія» ... (34) Чи пропонуєте додати якусь цифру? (35) Будь ласка ... (36) Вийшло «моя мрія в 15 років» ... (37) Ага, пропустили! (38) Відмінно! (39) Біографію віртуальному Миті вона придумала без праці, а фотографію взяла з маминого альбому: молода людина сидить верхи на якийсь огорожі і красиво посміхається. (40) Очі у нього світлі, а волосся темне, як на замовлення ...

(41) Зробивши все, що потрібно, для заповнення Митиной сторінки, Ніна задоволено видихнула і відкинулася на спинку комп'ютерного крісла, щоб помилуватися справою рук своїх. (42) В мережі «Все до нас!» З'явився новий користувач Дмитро Алексєєв, який буде так красиво доглядати за Ніною Кир'янової, що від заздрощів перекосить не тільки Дінку Свісяеву з її Славіком, але і всіх інших однокласниць!

(За С. А. Лубенець) *

* Лубенець Світлана Анатоліївна - Сучасний дитячий письменник з Петербурга, пише книги про підлітків, про взаємини між ними, шкільні історії самих звичайних і не зовсім звичайних хлопців. Її серії «Тільки для дівчат», «Тільки для хлопчаків», «Чорний кіт» користуються великим попитом у читачів.

Напишіть твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання відомого лінгвіста А. І. Горшкова: «Найкращі стилістичні можливості укладені в словниковому складі (лексиці) російської мови. Багатий ними і синтаксис ». Аргументуючи свою відповідь, приведіть 2 прикладу з прочитаного тексту.

Висловлювання відомого лінгвіста А. І. Горшкова я розумію так. Кожен функціональний стиль представляє собою складну систему, що охоплює всі мовні рівні: вимова слів, лексико-фразеологічний склад мови, морфологічні засоби та синтаксичні конструкції. Різноманітність стилістичних ресурсів можна показати як на лексичних, так і синтаксичних прикладах. Звернімося до тексту С. А. Лубенець.

Так, у реченні №18 знаходжу цікаву лексичну одиницю: книжкове слово «контрастували», яке служить засобом характеристики персонажа, допомагає зрозуміти внутрішній світ Ніни.

А в пропозиціях №28-30 автор використовує такий синтаксичний прийом, як замовчування, стилістична фігура, яка полягає в тому, що розпочата мова переривається в розрахунку на здогад читача, який повинен подумки закінчити її. Цей прийом допомагає передати емоційність, схвильованість мови дівчинки.

Таким чином, можна зробити висновок: правий був А. І. Горшков, стверджуючи, що «найкращі стилістичні можливості укладені в словниковому складі (лексиці) російської мови. Багатий ними і синтаксис ».

(1) На столі в кімнатці лежали драні-побилися книги, і мені належало, користуючись клеєм, пачкою цигаркового паперу, газетами та кольоровими олівцями, склеювати рвані сторінки, прикріплювати до серединки відірвані, зміцнювати корінець і обкладинку, а потім обгортали книгу газетою, на яку слід було приклеїти шматок чистого паперу з красиво, друкованими літерами, написаними назвою та прізвищем автора.

(2) «Одягнену» мною книгу Житкова «Що я бачив» Тетяна Львівна визнала зразковою, і я, усамітнившись в бібліотечних кулісах, множив, натхненний похвалою, свої зразки.

(3) Благоговійна тиша, запахи книг надавали на мене магічну дію. (4) На моєму рахунку значилося поки що мізерно мало прочитаного, зате щоразу саме в цій тиші книжкові герої оживали в моїй уяві! (5) Не удома, де мені ніхто не заважав, не в школі, де завжди в достатку приходять сторонні думки, не по дорозі додому або з дому, коли у кожної людини є безліч способів подумати про всяку всячину, а ось саме тут, в тиші закутка, яскраво і зримо поставали переді мною прикрашені, ожилі сцени, і я перетворювався в найнесподіваніших героїв.

(6) Ким я тільки не був!

(7) І Пилипко з оповідання графа Льва Толстого, правда, я при цьому чудово і з виразом вмів читати, і, коли вчитель в оповіданні пропонував мені відкрити буквар, я шпарить все слова поспіль, без помилок, приводячи в здивування і хлопців в класі , і вчителі, і, напевно, самого графа, бо весь його розповідь з моєї волі разюче змінювався. (8) А я посміхався і наяву, і в своїй уяві і, як маленький Пилипко, витирав мокрий від хвилювання лоб великий шапкою, намальованої на зображенні.

(9) Я уявляв себе і царевичем, сином Гвидона, і міняв дію казки Пушкіна, тому що робив був, на мій погляд, розумніше: тяпнув в ніс або щоку сваху і бабу Бабаріхой, я прилітав до батька, обертався самим собою і пояснював нерозумному, хоч і доброму, Гвідон, що до чого в цій тривалій історії.

(10) Або я уявляв себе Гаврошем і свистів, знущаючись над солдатами, на самому верху барикади. (11) Я відбивав чечітку на якомусь старому табуреті, показував ніс ворогам, а кулі дзижчали поруч, і жодна з них не зачіпала мене, і мене не вбивали, як Гавроша, я відступав разом з останніми коммунарами, ховався в прохідних дворах . (12) Потім я їхав в рідне місто і опинявся тут, в бібліотечному закутку, і від мене ще пахло порохом паризьких битв.

(13) Складаючи виправлені сюжети, я завмирав, очі мої, напевно, зупинялися, тому що, якщо фантазія накочувала на мене при свідках, я перехоплював їх здивовані погляди, - одним словом, уявляючи, я не тільки опинявся в іншому житті, але ще і йшов з цієї.

(За А. А. Лиханова) *

?Ліханов Альберт Анатолійович (Нар. В 1935 р) - письменник, журналіст, голова Російського дитячого фонду. Особливу увагу в своїх творах письменник приділяє ролі сім'ї та школи у вихованні дитини, у формуванні його характеру.

Напишіть твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання відомого лінгвіста В. В. Виноградова: «Всі кошти мови виразні, треба лише вміло користуватися ними». Аргументуючи свою відповідь, приведіть 2 прикладу з прочитаного тексту.

Відомий лінгвіст У. У. Виноградов стверджував: «Всі кошти мови виразні, треба лише вміло користуватися ними».

Як я розумію цей вислів? Виразно-образотворчі якості мови повідомляються їй лексичними, словотворчими і граматичними засобами, тропами і фігурами мови, інтонаційно-синтаксичної організацією пропозицій. Вміле їх використання допомагає автору передати складний лабіринт думок і переживань, створити світ образів героїв. Наведу приклади з тексту А. А. Лиханова.

Так, у реченні №3 знаходжу слово, що відноситься до високого стилю, «благоговійна» (тиша). Це епітет, що допомагає автору найбільш яскраво передати психологічний стан, який відчуває хлопчик, перебуваючи в бібліотеці.

А в реченні №7 письменник, для того щоб показати, як захоплено, швидко і безпомилково хлопчик читав оповідання Л. Толстого «Пилипко», використовує просторічне слово «шпарить» (пропозиція №7). Вживання розмовного слова надає тексту образність, точність.

Таким чином, можна зробити висновок про те, що висловлювання В. В. Виноградова справедливо.

(1) Ми затрималися в школі, і, коли вийшли на вулицю, вже сутеніло. (2) Снігу навалило до половини валянка. (3) Я занепокоївся, знаючи, як жорстокі наші степові сибірські хуртовини, які біди вони можуть принести.

(4) І скоро почалося те, чого я побоювався. (5) Сніжинки раптом закрутилися в такому танці, що через кілька хвилин почалася справжня завірюха, незабаром перейшла в великий буран. (6) вузеньку доріжку, яка вела в наше село, раз у раз засипало снігом, а потім вона і зовсім пропала. (7) Ніби з-під ніг її вкрав хтось дуже недобрий.

(8) Я злякався і не знав, що робити далі. (9) Вітер свистів на всі лади, ввижалися вовки. (10) І раптом в ше вітру я почув спокійний голос матері: «Не бійся, тобі треба заритися в сніг». (11) Я так чітко чув голос моєї матері, відмінно знаючи, що маминим голосом я розмовляю сам з собою в моїй уяві ...

(12) Ми вирили печеру і всю ніч просиділи, розповідаючи один одному різні історії. (13) А вранці, пробивши дірку на свободу, ми вирушили додому.

(14) Відкривши двері, я кинувся до мами. (15) Кинувся і - що було, то було - заплакав.

- (16) Так про що ти? (17) перевзуватися та жваво за стіл, - сказала мати, нічого не запитавши про минулої ночі.

(18) Приїхав батько. (19) Він хвалив мене, обіцяв мені купити маленьке, але справжнє рушницю. (20) Він дивувався моїй винахідливості. (21) А мати? .. (22) Мати сказала: «Хлопцеві тринадцятий рік, і дивно було б, якби він розгубився в заметіль та себе з товаришами не врятував».

(23) Увечері ми залишилися з бабусею удвох. (24) Мати пішла на станцію, до фельдшера. (25) Сказала, що вчаділа - болить голова. (26) З бабусею мені завжди було легко і просто. (27) Я запитав її: «Бабуся, хоч ти скажи мені правду: чому мати не пошкодувала мене? (28) Невже я справді такий нестoящій? ».

- (29) Дурень ти, більше ніхто! - Відповіла бабуся. - (30) Мати всю ніч не спала, ревіла, як божевільні, з собакою по степу тебе шукала, коліна обморозила ... (31) Тільки ти їй, дивись, про це анічичирк!

(32) Незабаром повернулася мати. (33) Вона сказала бабусі: «Фельдшер дав порошки від голови. (34) Каже, нісенітниця, скоро пройде ».

(35) Я кинувся до матері і обійняв її ноги. (36) Крізь товщу спідниць я відчув, що її коліна забинтовані. (37) Але я навіть не подав виду. (38) Я ніколи ще не був такий ласкавий з нею. (39) Я ніколи ще так не любив свою матір. (40) Обливаючись сльозами, я цілував її обвітрені руки. (41) А вона погладила мене по голові і пішла, щоб лягти. (42) Мабуть, стояти їй було важко.

(43) Так ростила і гартувала нас наша любляча і турботлива мати. (44) Далеко дивилася вона. (45) І худого з цього не вийшло. (46) Мій брат тепер двічі Герой. (47) І про себе я дещо міг би сказати, та матір'ю суворо покарано якомога менше говорити про себе.

(За Є. А. Пермяков) *

* Пермяк Євген Андрійович (Справжнє прізвище - Віссі) (1902 - 1982) - російський радянський письменник.

Напишіть твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання російського письменника І. Е. Бабеля: «Все абзаци і вся пунктуація повинні бути зроблені правильно з точки зору найбільшого впливу тексту на читача». Аргументуючи свою відповідь, приведіть 2 прикладу з прочитаного тексту.

Абзац пояснює композиційно-синтаксичну структуру тексту, висловлюючи динаміку розвитку сюжету. Він може містити в собі нову думку або нову інформацію в порівнянні з попереднім абзацом. Доведу це на прикладах з тексту.

Членування тексту на абзаци відображає логічний рух думки автора. Так, в першому абзаці (пропозиції 1-3) говориться про побоювання хлопчика з приводу насувається хуртовини, у другому (пропозиції 4-7) про те, що його побоювання виправдалися - почався буран, в третьому (пропозиції 8-11) - про рятівний рішенні. Виклад ходу подій відбувається шляхом переходу від однієї мікротеми до іншої, що дозволяє читачеві простежити послідовність в розвитку розповіді.

В останньому абзаці (пропозиції 43-47) міститься основна думка тексту (вплив материнського виховання на долі дітей).

Таким чином, мав рацію І. Е. Бабель, коли говорив, що «все абзаци і вся пунктуація повинні бути зроблені правильно з точки зору найбільшого впливу тексту на читача».

(1) Біля дверей стояло троє дітлахів: дві дівчинки і хлопчик. (2) Дід догадався, що вони однокласники онука.

- (3) Андрій Лисов тут живе? - Запитала повненька дівчинка.

- (4) Тут, - зізнався дід.

- (5) Ми прийшли висловити йому осуд, - продовжила дівчинка.

(6) Дід і онук стояли поруч і на сто відсотків були ріднею: круглолиці, блакитноокі. (7) Напевно, тому частина Андрейкіной провини само собою переходила на діда.

- (8) У нас в щоденнику все записано, - сказала товстуха і передала зошит Олександру Клавдиевича.

- (9) «смикали Аллу Іванову за волосся», - сумно прочитав дід.

- (10) А ще, коли Іванова заплакала, він обізвав її мокрою чаплею, а вибачатися не став, - сказав хлопчик.

(11) Коли хлопці пішли, дід звернувся до онука:

- (12) Так навіщо ж ти цю Аллу за косу смикав?

- (13) Так просто, - буркнув хлопчик.

- (14) А я ось знаю і навіщо, і чому! (15) Вона тобі подобається, а на тебе, противного трієчника, уваги не звертає. (16) Так, чи що?

(17) Зломлений дідовій проникливістю, онук заговорив:

- (18) Ми ж раніше з нею дружили! (19) А тепер вона все: Толік та Толик. (20) Я раніше її дёрну - вона мене книжкою - хлоп! (21) І обом смішно! (22) А зараз трохи торкнешся - як плакса плаче ...

(23) Дід слухав його уважно, примруживши очі.

- (24) Вибачатися тобі перед нею доведеться, і так, щоб це відклалося в садової твоїй голові надовго. (25) Ми зараз йдемо до неї, ти вибачаєшся і даруєш їй квіти, а інакше світу між нами не бувати.

(26) Світом з дідом онук дорожив, і тому він зрозумів, що не минути йому ні вибачення, ні квітів.

(27) В його голові погано закарбувалося, як в магазині вони купили пахнуть горілої листям і снігом айстри, як брели по осінньому парку прямо до Алкіни дому.

(28) Перед виходом з парку дід зупинився, вони сіли на лавку.

- (29) Мабуть, ніколи дівчатам квіти не дарував? (30) Ти хоч подивися, що даруєш.

- (31) Чого дивитися, на болонок схожі, - вбитим тоном сказав онук.

- (32) Ні, болонка - собака дурна і боягузлива, а ці чисті, горді, як з льоду, і адже сміливі, до самого снігу на клумбах стоять.

(33) Хлопчик глянув на квіти і подумав: «І правда, які чисті ... ледяністие ...»

(34) Вся зустріч з Алкой Іванової пронеслася в смятённой душі Андрійка, немов вихор. (35) Вже перед самими дверима він рвонувся було, щоб кошеням пирснути вниз. (36) Але дід коротко сказав: «Не бійся!» - І поставив його поруч з собою.

(37) Двері відчинила Алла. (38) Андрійко абияк промимрив вибачення і сунув в руки враженої Алки айстри:

- (39) Це тобі ... ці ледяністие ...

(40) Алка нічого йому не відповіла, обережно взяла квіти, немов вони справді були з льоду і могли розбитися, і раптом айстри відбилися в її милих від подиву дівчачі очах

(За В. І. Одноралова) *

?Одноралов Володимир Іванович (Нар. 1946 р) - оренбурзький поет, прозаїк, публіцист і дитячий письменник.

Напишіть твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання відомого лінгвіста Ф. І. Буслаєва: «Вся сила судження міститься в присудок. Без присудка не може бути судження ». Аргументуючи свою відповідь, приведіть 2 прикладу з прочитаного тексту.

(1) Після уроків дівчинки поверталися додому все разом.

- (2) Кать, ну розкажи, будь ласка, як там Антуан? - Смикала Дронову за рукав Аллочка Любимова.

- (3) Поки ... ніяк, - змушена була зізнатися та. - (4) Але ж це тільки початок!

- (5) Ви, дівчата, зовсім збожеволіли на Антуану, - розсміялася Оля Авласович. - (6) Антуан сказав, Антуан подивився ... (7) Як ненормальні, чесне слово, ніби на ньому світ клином зійшовся!

- (8) Можна подумати, тобі Клюшев не подобається! - Глузливо сказала Таня.

- (9) Анітрохи! (10) А тобі? - Лукаво подивилася на неї Оля.

(11) Таня внутрішньо здригнулася, але знову вчасно опанувала себе і відповіла:

- (12) Так так, з розуму не сходжу, як деякі ... - (13) І вона з легким презирством подивилась на Аллочку.

(14) Любимова смикнула плечима, але виправдовуватися не стала.

- (15) А мені-то як «пощастило», - засмученим голосом поскаржилася Олена Пріжняк. - (16) Від цього Ряби з глузду з'їхати можна.

- (17) Скажи «спасибі», що тебе з Козликом не посадили, - усміхнулася Таня, і всі дівчатка дружно розсміялися.

(18) Будинки Таня насамперед підійшла до дзеркала. (19) Ні, вона не змінилася. (20) Майже не змінилася. (21) У всякому разі, вона не гірше, але й не краще за попереднє. (22) Трохи зросла в порівнянні з минулим роком, але в усьому іншому особливих змін в ній немає. (23) Вона все така ж худюща, бліда, з прямими слизькими неслухняними волоссям, які не може утримати жодна гумка, жодна шпилька або зав'язана стрічка. (24) Мама без кінця пропонує дочки постригтися, щоб їй було легше і голова виглядала акуратніше, але Тані не хочеться. (25) Якщо зняти з волосся гумку, то вони дуже красиво розсипаються по плечах і блищать.

Тексти до частини С2 4 сторінка | Тексти до частини С2 6 сторінка

Тексти до частини С2 2 сторінка | Тексти до частини С2 3 сторінка | Тексти до частини С2 7 сторінка | Тексти до частини С2 8 сторінка | Тексти до частини С2 9 сторінка | Тексти до частини С2 10 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати