Головна

з Відкритого банку завдань ДПА ФІПІ 1 сторінка

1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

1) На світанку ми з Льонькою напилися чаю і пішли на мшари шукати глухарів. (2) Йти було нудно.

- (3) Ти б, Льоня, розповів чогось веселіше.

- (4) Чого розповідати? - Відповів Льонька. - (5) Хіба про бабусь в нашому селі. (6) Старенькі ці - дочки славнозвісного художника Пожалостина. (7) Академік він був, а вийшов з наших пастушата, з сопливих. (8) Його гравюри висять в музеях в Парижі, Лондоні і у нас в Рязані. (9) Мабуть бачили?

(10) Я згадав прекрасні, трохи пожовклі від часу гравюри на стінах своєї кімнати в будинку у двох клопітливих бабусь. (11) Згадалося мені і перше, дуже дивне відчуття від гравюр. (12) То були портрети старомодних людей, і я ніяк не міг позбутися від їхніх поглядів. (13) Натовп дам і чоловіків в наглухо застебнутих сюртуках, натовп сімдесятих років дев'ятнадцятого століття, дивилася на мене зі стін з глибокою увагою.

- (14) Приходить якось до сільради коваль Єгор, - продовжив Льоня. - (15) Нічим, каже, лагодити те, що потрібно, тому давайте дзвони знімати.

(16) встрявати тут Федосья, баба з П y стині: (17) «У Пожалостін

в будинку старої по мідним дошках ходять. (18) Щось на тих дошках надряпано - не зрозумію. (19) Ці дошки і стануть в нагоді ».

(20) Я прийшов до Пожалостін, сказав, у чому справа, і попросив ці дошки показати. (21) Старенька виносить дошки, загорнуті в чистий рушник. (22) Я глянув і завмер. (23) Мати чесна, до чого тонка робота, до чого твердо вирізане! (24) Особливо портрет Пугачова - дивитися довго не можна: здається, з ним самим розмовляєш. (25) «Давайте мені дошки на зберігання, інакше їх на цвяхи переплавлять», - кажу їй.

(26) 3аплакала вона і каже: (27) «Що ви! (28) Це народна цінність, я їх ні за що не віддам ».

(29) В загальному, врятували ми ці дошки - відправили в Рязань, в музей.

(30) Потім скликали збори, щоб мене судити за те, що дошки сховав. (31) Я вийшов і кажу: (32) «Не ви, а ваші діти зрозуміють цінність цих гравюр, а праця чужий почитати треба. (33) Людина вийшла з пастухів, десятки років навчався на чорному хлібі і воді, в кожну дошку стільки праці вкладено, безсонних ночей, мук людських, таланту ... »

- (34) Таланту! - Повторив Льоня голосніше. - (35) Це розуміти треба! (36) Це берегти і цінувати треба! (37) Адже правда?

(За К. Г. Паустовського) *

* Паустовський Костянтин Георгійович (1892 - 1968 рр.) - Російський письменник і публіцист, майстер лірико-романтичної прози, автор творів про природу, історичних повістей, художніх мемуарів.

Напишіть твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання знаменитого російського філолога Ф. І. Буслаєва: «Тільки в реченні отримують своє значення окремі слова, їх закінчення і приставки». Аргументуючи свою відповідь, приведіть 2 прикладу з прочитаного тексту.

Наводячи приклади, вказуйте номери потрібних пропозицій або застосовуйте цитування.

Ви можете писати роботу в науковому або публіцистичному стилі, розкриваючи тему на лінгвістичному матеріалі. Почати твір Ви можете з наведеного висловлювання.

Обсяг твору має становити не менше 70 слів. Твір пишіть акуратно, розбірливим почерком.

(1) Хлопці пішли з двору, збирають похідне спорядження. (2) Залишився один Гоша. (3) Чергує біля під'їзду і чекає когось ...

(4) Ось нарешті вона з'явилася. (5) Загадкове істота тринадцяти років, неймовірна красуня з усмішкою до вух, з золотими очима, з тонюсенькой талією. (6) Вірочка.

- (7) Привіт, - каже Вірочка і поёжівается. - (8) Холодно ще ... (9) Дай куртку.

(10) Гоша накидає їй на плечі курточку, залишається в одній майці, і шкіра на його руках покривається пухирцями.

- (11) Тобі батько з Англії чогось привіз?

- (12) Ага. (13) Ось, дивись, транзистор.

- (14) А матері привіз чогось? (15) Духи, наприклад? (16) Принеси подивитися.

- (17) Але як же я ... (18) Віра, мені ж ... (19) Ну, незручно ...

- (20) Тоді ставай на голову. (21) Ну ???!

- (22) Кинь, верк ... (23) Не треба ...

- (24) Зараз же встань на голову!

- (25) Ну, будь ласка ... (26) Гоша підходить до стіни, опускається на карачки і після декількох невдалих спроб робить стійку. (27) Вірочка спостерігає за ним суворо, як тренер.

- (28) Хто головний? - Питає вона.

- (29) Ну, ти ...

- (30) переверніть. (31) І тягни духи. (32) А то змушу стояти на голові цілий день!

(33) Витираючи долоні про свою майку, Гоша тупцює безпорадно, моргає, але Вірочка невблаганна. (34) І тоді, віддавши їй транзистор, Гоша плететься до себе в квартиру.

(35) Квапливі кроки на сходах, голоси: вибігають на двір Сергійко і Павлик, однокласники Гоші, з вудками і з якоюсь картонній, але грізного вигляду трубою.

- (36) Це ракета, - повідомляє Сергійко переконливо. - (37) В лісі запустимо.

(38) Вірочка поблажливо спостерігає, як хлопчаки возяться з ракетою, як дбайливо кладуть її на сходинки під'їзду, а самі вирушають за рюкзаками.

(39) Дочекавшись, коли хлопчаки зникли на сходах, виходить на двір Гоша. (40) Озирається, простягає Верочке блакитний блискучий флакон.

(41) Гоша трохи сердитий: він не хотів брати цей флакон, виносити його потихеньку, але Вірочка змусила. (42) Їй, бачте, своя примха дорожче. (43) І Гоша тепер сердитий і майже зверхньо розмовляє з Вірочка: (44) «На, дивись, якщо хочеться ...»

(45) Вірочка розуміє його стан. (46) І їй не подобається, що Гоша розмовляє зверхньо. (47) Обличчя в Верочки стає замислене. (48) Вона схиляє голову набік, примружується. (49) Перш, років три тому, з таким виразом Вірочка кидалася битися (і билася чистіше хлопчаків). (50) Тепер вона не б'ється. (51) Є інші способи.

(52) Вона знехотя бере блакитний флакон.

- (53) Так, зрозуміло ... (54) А сірники у тебе є?

- (55) Сірники? .. (56) Ну, в куртці ... подивися в кишені.

- (57) Ага. (58) Тепер підпалюй цей хвіст! - (59) Вірочка показує на залишену хлопцями ракету.

- (60) Навіщо? .. - Нічого не розуміючи, бурмоче Гоша. - (61) Що це?

- (62) Бомба. (63) Нехай бабахне.

- (64) Ну! .. - Розгублено бурмоче Гоша. - (65) Це ...

- (66) Хто головний?

- (67) Вєрка, перестань!

- (68) Ах, так? - (69) Віра черкає сірником і підносить вогник до ракетному хвоста. (70) Нарешті щось зашипіло, заскворчало, як масло на сковорідці ...

- (71) Вєрка! (72) Відійди! ..

(73) Вірочка демонстративно варто над чадних картонній трубою. (74) І тут я бачу початок подвигу, його звершення і кінець. (75) Гоша, задубілі від жаху Гоша, притиснувшийся до стіни з перекошеним обличчям, тихий, сором'язливий і боязкий Гоша раптом відштовхує Верочку і - плазом, животом - падає на ракету.

(За Е. шіму) *

* Шим Едуард Юрійович (Едуард Юрійович Шмідт) (1930-2006 рр.) - Російський письменник, драматург, автор кількох збірок оповідань для дітей і дорослих.

Напишіть твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання російського поета і письменника В. А. Солоухина: «Епітети - одяг слів». Аргументуючи свою відповідь, приведіть 2 прикладу з прочитаного тексту.

Наводячи приклади, вказуйте номери потрібних пропозицій або застосовуйте цитування.

Ви можете писати роботу в науковому або публіцистичному стилі, розкриваючи тему на лінгвістичному матеріалі. Почати твір Ви можете з наведеного висловлювання.

Обсяг твору має становити не менше 70 слів. Твір пишіть акуратно, розбірливим почерком.

(1) Толя осені не любив. (2) Не любив за те, що опадали листя і «рідше сонечко блищало», а найбільше за те, що восени часто йшли дощі і мама не пускала його на вулицю.

(3) Але ось настав такий ранок, коли всі вікна були в звивистих водяних доріжках, а дощ забивали і забивали щось в дах ... (4) Але мама не утримувала Толю будинку, а навіть квапили. (5) І Толя відчув, що тепер він зовсім великий: тато теж ходив на роботу

в будь-яку погоду!

(6) Мама вийняла з шафи парасольку і білий плащ, який Толя потайки одягав замість халата, коли вони з хлопцями грали в докторів.

- (7) Ти куди? - Здивувався Толя.

- (8) Тебе проводжу.

- (9) Мене ... проводжати? (10) Що ти?

(11) Мама зітхнула і поклала приготовлені речі назад у шафу.

(12) Толі дуже подобалося бігти в школу під дощем. (13) Один раз він обернувся і раптом на іншій стороні вулиці побачив маму. (14) На вулиці було багато плащів і парасольок, але маму він впізнав одразу. (15) А вона, помітивши, що Толя обернувся, сховалася за рогом старого двоповерхового будинку.

(16) «Ховається!» - Сердито подумав Толя. (17) І побіг ще швидше, щоб мама не надумала наздоганяти його.

(18) Біля самої школи він обернувся ще раз, але мами вже не було.

(19) «Повернулася», - з полегшенням подумав він.

(20) На урочистій лінійці учні будувалися за класами. (21) Молода вчителька швидко скидалася з особи мокрі пасма волосся і кричала:

- (22) Перший «В»! (23) Перший «В»!

(24) Толя знав, що перший «В» - це він. (25) Вчителька повела хлопців на четвертий поверх.

(26) Ще вдома Толя вирішив, що ні за що не сяде за парту з дівчиськом. (27) Але вчителька, немов жартуючи, запитала його: (28) «Ти, напевно, хочеш сісти з Чернової, так?» (29) І Толі здалося, ніби він і правда завжди мріяв сидіти поруч з Чернової.

(30) Вчителька розкрила журнал і почала перекличку. (31) Після переклички вона сказала:

- (32) Орлов, прикрий, будь ласка, вікно.

(33) Толя відразу схопився і підійшов до вікна, але дотягнутися до ручки йому було нелегко. (34) Він підвівся і раптом завмер навшпиньках: за вікном він несподівано побачив маму. (35) Вона стояла, тримаючи в руках складений парасольку, не звертаючи уваги на дощ, який стікав з плаща, і повільно водила очима по вікнах школи: мама, напевно, хотіла вгадати, в якому класі сидить її Толя.

(36) І тут він не зміг розсердитися. (37) Навпаки, йому захотілося висунутися на вулицю, помахати мамі і голосно, щоб не заглушив дощ, крикнути: (38) «Не хвилюйся! (39) Не хвилюйся, мамо ... (40) Все добре! »(41) Але крикнути він не міг, тому що на уроці кричати не покладається.

(За А. Алексин) *

* Олексин Анатолій Георгійович (нар. В 1924 р - - письменник, драматург. Його твори, такі як «Мій брат грає на кларнеті», «Дійові особи та виконавці», «Третій у п'ятому ряду» і ін., Оповідають головним чином про світ юності.

Напишіть твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання відомого філолога М. М. Шанського: «На прикладі складнопідрядного речення можна простежити, як людина виражає відносини між світом і власною точкою зору». Аргументуючи свою відповідь, приведіть 2 прикладу з прочитаного тексту.

(1) Ми з мамою переїхали в цей будинок недавно. (2) Найцікавіше тут - двір. (3) Він великий, зелений, є де грати і в м'яч, і в пряталки, і в різні інші ігри. (4) Хлопці грали майже кожен день, особливо влітку. (5) І я поступово перезнайомився з ними, і всі ми ставилися один до одного по-хорошому.

(6) Потім мене стали призначати суддею в волейбольних зустрічах. (7) Судити ніхто не любив, все хотіли грати, а я - завжди будь ласка: як не допомогти друзям? .. (8) А бувало, що на широкому ганку сусіднього дерев'яного будинку ми грали в шахи і лото.

(9) Зрідка хлопці приходили до мене додому. (10) Пластинки слухали, грали моєї залізницею, базікали про те про се, але ні про що серйозному.

(11) І ще хлопці любили, коли я пускав з балкона паперових голубів. (12) Точніше кажучи, це були не зовсім голуби. (13) Я навчився робити з паперу пташок, схожих на літаючі блюдця.

(14) Зовсім круглих, тільки зі складкою посередині і з трикутним клювиком. (15) Вони здорово літали, плавними широкими колами. (16) Іноді вітер піднімав їх на пристойну висоту і ніс з двору.

(17) Хлопці натовпом ганялися за кожним голубком - хто перший схопить! (18) Щоб не було смітника, вирішено було заздалегідь говорити, якого голубка я кому посилаю.

(19) Справа в тому, що кожного голубка я розмальовував фломастерами. (20) На одному малював всякі візерунки, на іншому - кораблики серед моря, на третьому - казкові міста, на четвертому - квіти і метеликів. (21) І всякі космічні картинки. (22) І ще багато всього - виходило красиво і цікаво.

(23) Хлопцям це, звичайно, подобалося, але я все одно був серед них чужим. (24) І мені раптом перехотілося пускати з балкона голубків.

(25) Я зробив останнього і - сам не знаю чому - намалював вечірнє небо, помаранчеве сонце на горизонті і дорогу, по якій йдуть поруч двоє хлопчаків.

(26) Хоча ні, я знав, чому намалював таке. (27) Хотілося, щоб з'явився друг. (28) Чи не випадковий, не на годину, коли забігає пограти в шахи або послухати Пола Маккартні, а справжній ...

(29) Я пустив голубка з балкона, і вітер схопив і забрав його за тополі. (30) І я подумав: ось знайде хтось, здогадається, прийде до мене ...

(За В. Крапівін) *

* Крапівін Владислав Петрович (нар. В 1938 р) - сучасний письменник, журналіст, автор книг про дітей і для дітей, в тому числі фантастичних.

Напишіть твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання відомого філолога М. М. Шанського: «У монологичности мови закінчена думка іноді не вміщується в межах одного речення, і для її вираження потрібна ціла група пов'язаних між собою за змістом і граматично пропозицій». Аргументуючи свою відповідь, приведіть 2 прикладу з прочитаного тексту.

(1) У дитинстві я дуже, дуже старалася полюбити театр, як мені веліли: адже це Велике Мистецтво, Храм. (2) І я, як годиться, повинна відчувати священний трепет, але пам'ятати при цьому, що в театрі є театральні умовності. (3) Я пам'ятала, але, коли літній дядько в камзолі з пишними рукавами, з великим оксамитовим животом, колихалися над тоненькими ніжками, грізно, як класний керівник, запитав: «Скажи, Лаура, який рік тобі?» - І огрядна тітонька гавкнув у відповідь: «вісімнадцять років!», - жахливе сум'яття і сором зім'яли мене, і всі мої старання полюбити театр були остаточно перекреслені.

(4) А тим часом в театрі було тепло, в залі приємно і складно пахло, в фойє гуляли ошатні люди, вікна були закутаний шторами з парашутного шовку, ніби купчастими хмарами. (5) Так, храм. (6) Напевно. (7) Але це не мій храм, і боги в ньому не мої.

(8) А ось зовсім інша справа - кінотеатр «Арс», поганенький сарайчик на площі. (9) Там незручні дерев'яні сидіння, там сидять в пальто, там сміття лежить на підлозі. (10) Там не зустрінеш «завзятих театралів», причепурені дам, заздалегідь ображених тим, що вони, люди пристойні, змушені три годину провести в суспільстві нічого не розуміють профанів. (11) Там натовп ввалюється і розсідається, трясучи сидіннями і поширюючи кислий запах сирих пальто. (12) Зараз почнуть. (13) Це - щастя. (14) Це - кіно.

(15) Повільно гасять світло. (16) Стрекотіння проектора, удар променя - і все, понеслося. (17) перейдемо риса, пройшов цей невловимий мить, коли плоский і тупуватий екран розчинився, зник, став простором, світом, польотом. (18) Сон, міраж, мрія. (19) Преображення.

(20) Так, я, безумовно, простий і примітивний кіноглядач, як більшість людей. (21) Від кіно я саме і чекаю повного перетворення, остаточного обману - «щоб не думати навіщо, щоб не пам'ятати коли». (22) Театр на це не здатний, та й не претендує.

(23) Театр для тих, хто любить живих акторів і милостиво прощає їм їхні недосконалості в обмін на мистецтво. (24) Кіно для тих, хто любить сни і чудеса. (25) Театр не приховує, що все, що ви бачите, - удавання. (26) Кіно прикидається, що все, що ви бачите, - правда. (27) Театр - для дорослих, кіно - для дітей.

(За Т. Толстой) *

* Товста Тетяна Микитівна (рід. В 1951 р) - сучасна письменниця, телеведуча, філолог.

Напишіть твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання відомого сучасного лінгвіста Н. С. Валгина: «За допомогою тире передається висока емоційне навантаження, психологічна напруженість». Аргументуючи свою відповідь, приведіть 2 прикладу з прочитаного тексту.

(1) У двері подзвонили. (2) З передпокою долинули жваві голоси і сміх. (3) З'явилися гості. (4) Солідні, добре одягнені люди віталися з господарями, підходили до столу, накладали в тарілки закуску. (5) Дами розташовувалися в зручних м'яких кріслах; чоловіки, утворивши групки, розмовляли один з одним. (6) Семен Петрович підняв мене з місця і представив гостям:

- (7) Ось Іван, найбільший оригінал з усіх друзів моєї дочки.

(8) Несподівано потрапивши в центр уваги, я був сильно збентежений і, здається, почервонів. (9) Гості почали усміхатися, з цікавістю оглядаючи мене, немов очікуючи, що я негайно доведу справедливість слів професора.

(10) Він ляснув мене по плечу:

- (11) Так, молодь нині цікава. (12) З нею треба говорити, треба спілкуватися!

(13) Одна цікава дама повернулася до мене:

- (14) Ось скажіть мені, Ваня. (15) У мене дочка п'ятнадцяти років, і вона цілими днями слухає якийсь вереск. (16) У нас розкішна бібліотека, велика, з рідкісними книгами, але вона нічогісінько не хоче. (17) Прийде зі школи, де-не-як уроки зробить, включить магнітофон і слухає до вечора.

- (18) Це у них називається «балдєєт», - радісно повідомив один з гостей.

- (19) Дух протиріччя, - переконано сказав інший.

- (20) А по-моєму, - заявив підтягнутий чоловік, - вся справа в розбещеності. (21) Нинішні молоді люди живуть якось занадто легко, без труднощів.

- (22) О-о, це стара пісня, - засміялася жінка. - (23) Виходить, що якщо нам було важко, то нехай і їм буде так само? (24) Нерозумно!

- (25) Напевно, безглуздо, - погодився підтягнутий. (26) Він хотів щось додати, але забарився.

(27) Семен Петрович вирішив змінити тему:

- (28) Я сподіваюся, що ви не будете проти, якщо моя дочка що-небудь заспіває?

- (29) Це буде чудово, - томно сказала літня дама.

(30) Семен Петрович повернувся до Каті, не помічаючи її похмурого погляду:

- (31) Катюша, давай-ка «Солов'я» алябьевского ...

- (32) Отже, «Солов'я»? - Запитала Катя.

(33) Вона м'яко торкнулася пальцями клавіш - ніжно зазвучало вступ. (34) Катя заспівала тоненьким голоском:

- (35) Соловей мій, соловей,

Щоб ти сдохнул, Бармалей! ..

- (36) Що? - Розгублено пробурмотіла мама.

(37) Катя перестала грати і повернула до нас розпалене обличчя:

- (38) Я цього «Солов'я» з п'яти років співаю. (39) До нас гості - тут я зі своїм «Солов'єм»! (40) Я, якщо б він мені попався, цей соловей, його на повільному вогні засмажити б! ..

(41) оторопілих гості не могли вимовити ні слова.

(За К. Шахназарову) *

* Шахназаров Карен Георгійович (нар. В 1952 р) - радянський і російський кінорежисер, сценарист, продюсер.

Напишіть твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання відомого вченого Л. Т. Григорян: «У безсполучникових складних реченнях різні розділові знаки вживаються тому, що кожен з них вказує на особливі смислові відносини між частинами ». Аргументуючи свою відповідь, приведіть 2 прикладу з прочитаного тексту.

(1) Мама, коли я ще не вчився в школі, працювала інженером і багато креслила. (2) Креслення були такі гарні, а її готовальня з блискучими штуками була така надзвичайно приваблива, що я не міг пройти повз. (3) Звичайно, мене відловлювали, не пускали, але кілька креслень я все ж зіпсував, якісь циркулі зламав.

- (4) Його явно тягне до точних наук, - серйозно говорила мама батькові.

(5) В школі відразу стало ясно, що мене до точних наук не тягне. (6) Я вчився дуже посередньо. (7) Мама говорила, що якщо я так продовжу, то стану вантажником. (8) Вираз же особи батька в цей час було таким, що я здогадувався: він сумнівається, що мама говорить правду.

(9) Коротше, професія вантажника як перспективна мною ніколи не розглядалася.

(10) Коли я вчився в старших класах, батьки викладали в університеті. (11) Мама вела термодинаміку, а батько працював завідувачем кафедрою на економічному факультеті.

(12) Але алгебра, геометрія і фізика, як і раніше були самими темними для мене предметами. (13) Батьки самі розуміли, що по їх стопах я не піду, і навіть не натякали на це.

(14) Які можливості у мене були? (15) Університет, інститут культури і, звичайно ж, медичний.

(16) Медичний мені завжди подобався. (17) По-перше, там викладав мій улюблений дядько. (18) По-друге, там вчився мій троюрідний брат, який мені теж подобався. (19) Але якось лякала так звана анатомах. (20) Я розумів: навіть просто увійти в будівлю, де вона знаходиться, я не зможу.

(21) Тоді я став ходити в інститут культури. (22) Слухав і дивився виступи студентського хору, концерти студентів естрадного відділення, вистави, поставлені і зіграні студентами. (23) Звичайно, я тоді погано розбирався в цьому, але мертвотну нудьгу і жахливу безрадісність побаченого відчував. (24) 3апах «анатомах», здавалося, переслідував мене, він виходив там від усього: у всіх виступах була видна непотрібність того, що відбувається. (25) Непотрібність нікому! (26) Ні виступаючим, ні глядачам. (27) Це відсутність надії на радість змусило мене твердо відмовитися від думки вступити до інституту культури.

(28) Але я хотів ... (29) Не знаю, чого я хотів. (30) Нічого певного. (31) Мені хотілося бути студентом. (32) Хотілося вчитися не дуже важко і не дуже нудно ... (33) Хотілося веселою, цікавою, справжнього життя. (34) Головне - справжньою, всім єством - життя.

(За Є. Гришковця) *

* Гришковець Євген Валерійович (нар. В 1967 р) - сучасний російський письменник, драматург, режисер, актор, музикант. Став відомий після того, як в 1999 р був удостоєний національної театральної премії «Золота маска». Є автором книг «Сорочка», «Річки», «Сліди на мені», «Асфальт».

Напишіть твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання відомого філолога і філософа А. А. Аверинцева: «Завдання автора міркування - якомога переконливіше обгрунтувати свою точку зору. Для цього необхідно приводити якомога більше доказів, розташовуючи їх в певній послідовності ». Аргументуючи свою відповідь, приведіть 2 прикладу з прочитаного тексту.

(1) Дінка озирнулася. (2) Затишно біліють в зелені хата поблизу виявилася старою, вросла в землю, облупленою дощами і вітрами. (3) Однією стороною хата стояла на краю обриву, і крива стежка, збігаючи вниз, приводила до закинутого колодязя.

(4) Яків сидів біля відчиненого вікна на низенькому ослінчику перед порізаним шевським ножем столиком і, схилившись, Тача чоботи. (5) йоська, розмахуючи руками, щось весело розповідав батькові, на щоці його сплигує лукава ямочка. (6) Батько і син сиділи в єдиною, але дуже просторій кімнаті з величезною російською піччю.

(7) Обережно увійшовши в сіни і заглянувши в кімнату, Дінка зупинилася від несподіванки. (8) Прямо перед нею, в простінку між двома вікнами, де стояв шевський столик і було світліше, височів портрет молодої жінки з суворою усмішкою, в міському плаття, з чорним мереживним шарфом. (9) Вона була зображена на повний зріст і так, як ніби поспішала кудись, накинувши свій легкий шарф.

(10) Але найбільше вразили Дінку її очі. (11) Величезні, повні якоїсь внутрішньої тривоги, благальні і вимогливі. (12) Зупинившись на порозі, Дінка не могла відірвати очей від цього портрета. (13) Здавалося, вона десь вже бачила ці очі, посмішку і ямочку на щоці.

(14) 3абившісь, вона мовчки переводила очі з портрета матері на сина ...

(15) йоська замовк і запитально і насторожено дивився на непрохану гостю. (16) Яків теж підняв очі, і на обличчі його з'явилося вже знайоме Дінке вираз зосередженої суворості.

- (17) Здравствуйте, панночка! - Сказав він, піднімаючись назустріч.

- (18) Здравствуйте, Яків Ілліч! - Низько вклоняючись, прошепотіла сторопілі Дінка.

(19) Портрет Катрі, її живі, палаючі очі, принишклий двійник портрета, йоська, і сам нещасний, усамітнитися тут після смерті дружини скрипаль - все це вселяло їй жах. (20) Ноги її, здавалося, приросли до порогу, і, не знаючи, що їй робити, вона жалісно попросила:

- (21) Зіграйте, Яків Ілліч.

(22) йоська з готовністю подав батькові скрипку. (23) Яків кивнув синові і, повернувшись до портрету, підняв смичок, доторкнувся до струн ...

(24) Як тільки полилися звуки скрипки, страх Дінка пройшов. (25) Граючи, Яків дивився на портрет і, рухаючи в такт музиці бровами, усміхався. (26) І Катря відповідала йому ніжною, суворої посмішкою. (27) А йоська сидів на шевської табуретці і, склавши на колінах долоньки, дивився то на батька, то на матір.

(За В. Осєєва) *

* Осєєва-Хмельова Валентина Олександрівна (1902 - 1969 рр.) - Дитяча письменниця. Найвідомішими її творами стали повісті «Дінка», «Дінка прощається з дитинством».

Напишіть твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання відомого сучасного лінгвіста Н. С. Валгина, яка вважає, що пунктуаційні знаки «допомагають тому, хто пише зробити дуже тонкі смислові виділення, загострити увагу на важливих деталях, показати їх значущість». Аргументуючи свою відповідь, приведіть 2 прикладу з прочитаного тексту.

(1) Я не любила цю ляльку. (2) Її зростання і зовнішні гідності порівнювали з моїми. (3) Дорослі наївно вважали, що доставляють мені задоволення, коли з чергово-зворушливими інтонаціями захоплювалися мною.

- (4) Хто з вас дівчинка, а хто лялька - важко зрозуміти! - Вигукували вони.

(5) Я була тендітною і малорослих. (6) І від того що все, захоплюючись цією крихкістю, іменували її «витонченістю», а мене - «статуеткою», мені не було легше. (7) Я була самолюбні, і мені здавалося, що «статуетка» - цe лише річ, прикраса, а не людина, тим більше що статуетками називали і трьох порцелянових собак, задубілі на нашому буфеті. (8) Вихователька в дитячому садку, немов намагаючись підкреслити мою хисткість, вибудувала нас всіх по зростанню, починаючи з найвищих і закінчуючи мною. (9) Вихователька так і визначала моє місце в загальному строю: «замикає».

- (10) Чи не засмучуйся: кінець - справі вінець! - Почула я від батька. (11) Вінця на моїй голові, на жаль, не було, а вінценосні замашки були, і командувати я дуже любила.

(12) Царство іграшок по-своєму відображала реальний світ, нікого не принижуючи, а мене прославляючи. (13) мініатюрні своєї іграшки підкреслювали, що створені як би для підпорядкування мені. (14) А безроздільно господарювати - я зрозуміла вже тоді - дуже приємно. (15) Я розпоряджалася маршрутами автомобілів і потягів, звичками і діями звірів, яких в житті боялася. (16) Я панувала, веліла - вони були безсловесні, безмовні, і я потай подумувала, що добре було б і надалі звертатися з оточуючими подібним чином.

(17) Але раптом, коли мені виповнилося шість років, з'явилася величезна лялька з круглим обличчям і російським, хоча і незвичним для іграшки, ім'ям Лариса. (18) Батько привіз ляльку з Японії, де був у відрядженні. (19) Я повинна була б зрадіти заморської іграшці. (20) Але вона була вища за мене ростом, і я, болісно на це відреагував, відразу ж її не злюбила.

Тексти до частини С2 | з Відкритого банку завдань ДПА ФІПІ 2 сторінка

з Відкритого банку завдань ДПА ФІПІ 3 сторінка | з Відкритого банку завдань ДПА ФІПІ 4 сторінка | з Відкритого банку завдань ДПА ФІПІ 5 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати