Олівер Стоун Пітер Кузник | анотація | Олівер Стоун, Пітер Кузник | Вступ | Перша світова війна: Вільсон проти Леніна 1 сторінка | Перша світова війна: Вільсон проти Леніна 2 сторінка | Перша світова війна: Вільсон проти Леніна 3 сторінка | Перша світова війна: Вільсон проти Леніна 4 сторінка | Перша світова війна: Вільсон проти Леніна 5 сторінка | Глава 2 1 сторінка |

загрузка...
загрузка...
На головну

Бомба: трагедія маленької людини 4 сторінка

1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

На відміну від інших основних політичних гравців - Трумена, Бирнса і Гровса - у Стимсона дійсно виникли недобрі передчуття щодо застосування атомної бомби. Він називав її «жахливою», «огидною», «зловісної», «кошмарної» і «диявольської». Він вважав її не тільки новою зброєю, а й «революційною зміною ставлення людини до всесвіту ... вона може привести до загибелі цивілізації ... вона може бути Франкенштейном, який нас поглине» 104. Стимсон неодноразово намагався переконати Трумена і Бирнса заспокоїти японців щодо імператора. Але всі його старання виявилися марними. Коли Стимсон поскаржився Трумена на те, що в Потсдамі його побоювання проігнорували, Трумен заявив своєму літньому і хворобливого військовому міністру: якщо ситуація йому не подобається, він може пакувати валізи і їхати додому.

У Потсдамі Стимсон повідомив генералу Дуайту Ейзенхауеру, головнокомандувачу військами союзників в Європі, що застосування бомби неминуче. Ейзенхауер відреагував різко негативно. Своє ставлення до ситуації він описав в інтерв'ю журналу Newsweek : «І тут він сказав мені, що вони збираються скинути її на японців. Ну, я його послухав, але говорити нічого не став: врешті-решт, моя війна в Європі закінчилася, а то мене вже не стосувалося. Але поступово від однієї лише думки про це я починав впадати в депресію. Потім він запитав моя думка, і я відповів, що проти застосування бомби з двох причин. По-перше, японці готові здатися, і я не бачив ніякої необхідності наносити їм такий жахливий удар. По-друге, мені дуже не хотілося, щоб саме наша країна першою застосувала подібну зброю »105. Ейзенхауер сказав історику Стівену Амброуза, що висловив свою незгоду особисто Трумена і його головним радникам. Історик Бартон Бернштейн не без причини сумнівається в правдивості слів Ейзенхауера, але генерал Омар Бредлі підтримує версію Ейзенхауера106.

Як тільки бомба успішно пройшла випробування, у Трумена, Бирнса і Стимсона зникли причини бажати вступу СРСР у війну: адже це дало б право Радам на поступки, обіцяні Рузвельтом на Ялтинській конференції. 23 липня Черчілль зауважив: «Абсолютно ясно, що США в даний час не хочуть участі росіян у війні з Японією» 107. Бирнс визнавав: «І президент, і я сам перестали жадати участі СРСР у війні, як тільки дізналися, що випробування пройшли успішно». Він пояснив своєму помічникові Уолтеру Брауну, що «сподівався виграти час, вважаючи, що після атомної бомби Японія здасться, і Росія не отримає такий вже великий шматок видобутку» 108. З точки зору Трумена і його радників, найпростіше цього можна було досягти, застосувавши атомну бомбу. Пояснення Трумена дуже дохідливо: «Думаю, японці здадуться ще до того, як Росія вступить у війну. Я впевнений: так і буде, як тільки над їхньою батьківщиною виникне "Манхеттен" »109.

Сталін і Трумен з держсекретарем США Джеймсом Ф. Бірнсом і радянським наркомом закордонних справ В. М. Молотовим на Потсдамській конференції в липні 1945 року. Під час перебування в Потсдамі Трумен і його радники дізналися про успішне випробування атомної бомби «Трініті». Тепер, отримавши нову зброю і збираючись відмовитися від обіцяних СРСР територіальних і економічних поступок, Трумен, Бирнс і військовий міністр Генрі Стимсон більше не хотіли участі Радянського Союзу у війні на Тихому океані.

Ще до закінчення конференції Трумен тихенько підійшов до Сталіна і недбало згадав, що США розробили «нову зброю надзвичайної руйнівної сили». Не знаючи, що радянська розвідка тримає Сталіна в курсі проекту «Манхеттен», Трумен був вражений байдужості Сталіна і навіть засумнівався: а чи зрозумів радянський керівник, про що взагалі йдеться? Однак Сталін розумів набагато більше, ніж здалося Трумена. Він знав про тих, що планувалися випробуваннях. Тепер він прийшов до висновку, що випробування пройшли успішно. Він негайно зателефонував наркому внутрішніх справ СРСР Л. П. Берії і вилаяв його за те, що той не знав про успішно проведене випробування. А. А. Громико згадував: коли Сталін повернувся на свою дачу, то помітив, що американці скористаються атомної монополією і стануть диктувати умови світу в Європі, але він на їх шантаж НЕ поддастся110. Він наказав радянським військам прискорити вступ країни у війну, а вченим - нарощувати темпи досліджень.

Трумен не віддав безпосереднього наказу скинути бомбу. 25 липня в Потсдамі він схвалив директиву, підписану Стімсона і Маршаллом, наказує застосувати атомні бомби після 3 серпня, як тільки дозволять погодні умови. Він знав: малоймовірно, що Японія прийме остаточний варіант Потсдамської декларації, де не містилося ні істотних змін до умов капітуляції, ні попередження про бомбу, ні повідомлення про вступ СРСР у війну. Однак важливо відзначити: всупереч пізнішим твердженням Трумена і Стимсона вказівку провести бомбардування було дано до, а не після того, як японці відхилили Потсдамскую декларацію. Трумен не запропонував Сталіну підписати декларацію, хоча Сталін був готовий підписати її і навіть приніс власний проект. Підпис Сталіна показала б японцям, що СРСР має намір вступити у війну. Відсутність його підпису спонукало японців продовжувати безплідні спроби отримати допомогу СРСР у досягненні кращих умов капітуляції, а годинник все тикали, і нарешті бомба була готова до застосування.

Поведінка Трумена в Потсдамі зміцнило думку Сталіна, що США мають намір закінчити війну швидко і змінити своєму слову щодо поступок. Під час конференції він сказав Трумену, що радянські війська будуть готові до нападу до середини серпня. Начальник Генштабу радянських Збройних сил генерал армії А. І. Антонов повідомив американським колегам, що реальна дата початку скоріше ближче до кінця місяця. Маршалу А. М. Василевського Сталін наказав підготуватися до вторгнення на 10-14 днів раніше срока111.

Хоча Трумен завжди брав відповідальність за прийняте рішення на себе, Гровс 25 липня склав чернетка записки, стверджував, що Трумен насправді нічого не вирішував, а просто не став заперечувати. «Наскільки я можу судити, - зазначав він, - сам він дотримувався позиції невтручання, в основному щоб не ламати існуючі плани ...» І далі: «Трумен не так сказав" так ", скільки не сказав" ні "». Гровс презирливо назвав Трумена «сопливих хлопчиськом» 112.

2 серпня Трумен виїхав з Потсдама. На наступний день секретар Бирнса записав у своєму щоденнику: «На борту" Аугуста ". Президент, Ліхі, Дж. Ф. Бирнс погодилися [!], Що япошки [!] Шукають світу »113. Трумен також хотів світу. Але спочатку він хотів застосувати атомну бомбу.

Генерал Дуглас Макартур, головнокомандувач військами союзників на Tихом океані і другий за старшинством генерал регулярної армії США, вважав бомбу «абсолютно непотрібною з військової точки зору» і одночасно розсердився і засмутився, коли дізнався, що США мають намір її застосувати. 6 серпня, ще до оголошення про атомне бомбардування, він провів прес-конференцію, де сказав репортерам, що японці «вже розбиті», а сам він думає «про жахи наступної війни, які будуть в 10 тисяч разів більше» 114.

6 серпня о 2:45 три літаки B-29 злетіли з острова Тініан в Маріанськом архіпелазі і взяли курс на Японію, що лежить на відстані 1,5 тисячі миль. Ведучий літак "Енола Гей» ніс уранову бомбу «Малюк», яка вибухнула в 8:15. Її потужність, за сучасними оцінками, була еквівалентна 16 кілотонн тротилу. Жителі Хіросіми - приблизно 300 тисяч мирних жителів, 43 тисячі солдатів, 45 тисяч рабів-корейців і кілька тисяч американців японського походження, головним чином діти інтернованих в США, - тільки починали свій день. В якості мети вибрали Т-подібний міст Айоі, поблизу центру міста. Хіросіму, незважаючи на наявність в ній порту і штабу Другий основний армії, під час попередніх бомбардувань не рахували важливим військовим об'єктом. В радіусі двох миль [більше трьох кілометрів ] Від точки падіння бомби все було зруйновано дощенту. Коли члени екіпажу «Енола Гей» побачили, як зникає місто Хіросіма, їх охопив жах. Пілот Пол Тіббетс, який назвав літак на честь своєї матері, так описував те, що відбувалося на землі: «Гігантський фіолетовий гриб вже піднявся на висоту 13 тисяч метрів, опинившись на 5 тисяч метрів вище нас, і продовжував підніматися, киплячо, немов жахливе жива істота. Внизу коїлося щось ще більш неймовірне. У вихорах диму, схожого на вируючий дьоготь, то тут, то там спалахували пожежі »115. Іншим разом він зауважив: «Якби Данте був з нами на літаку, то навіть він прийшов би в жах. Місто, який за кілька хвилин до цього був залитий сонцем і так чітко видно, перетворився в потворне пляма. Він повністю зник під страшним покривалом диму і вогню ». Хвостовий стрілець Боб Кейрон назвав це «поглядом в пекло». Другий пілот Роберт Льюїс записав в бортжурналі: «Боже, що ми наробили?» 116

Пілот Пол Тіббетс (в центрі, з трубкою) з іншими членами екіпажу на тлі літака «Енола Гей».

Радист Ейб Спітцер спостерігав з літака супроводу «Великий артист» і вирішив, що у нього галюцинація. Йому належить саме барвисте і страхітливе опис того, чому стали свідками члени екіпажу, і його варто процитувати повністю:

«Під нами, наскільки сягало око, палала пожежа, але він зовсім не був схожий на звичайний пожежа. Він переливався десятком квітів, сліпуче-яскравих - я і не знав, що квітів може бути так багато, - а в самому центрі і яскравіше всіх палав гігантський червоний вогненна куля, що здавався більше сонця. Більш того: складалося враження, що якимось чином сонце вибило з неба, воно впало на землю у нас під ногами і тепер знову почало підніматися, але підніматися прямо на нас - і стрімко.

У той же самий час куля стала розширюватися, поки не накрив все місто, і з усіх боків полум'я було оповите, напівприховано товстої непроникною колоною сіро-білого диму, що досягає підніжжя пагорбів за містом і рветься в усі сторони і вгору, що наближається до нас з неймовірною швидкістю.

Грибоподібна хмара піднімається над японським містом Хіросімою після атомного бомбардування 6 серпня 1945 року. Вид з землі був зовсім іншим і набагато більш жахливим. В епіцентрі, де температура сягала 3 тисяч градусів за Цельсієм, вогненна куля перетворював людей «в купки задимлених вугілля за частки секунди, а внутрішні органи просто википала».

Потім літак знову затрясло, і пролунав звук, схожий на постріл гігантської гармати, - немов важка артилерія обстрілювала нас з усіх боків.

Фіолетовий світло змінився синьо-зеленим, перехідним по краях в жовтий, і сидить внизу вогненна куля, це перевернуте сонце, немов потягнувся за димом вгору, помчав до нас з неймовірною швидкістю - а ми в цей час в усі лопатки - але все одно не так швидко - тікали від місця, де колись було місто.

Несподівано ми опинилися зліва від стовпа диму, а він все продовжував підніматися, і, як я пізніше дізнався, досяг висоти в 15 тисяч метрів. Він нагадував гігантський стовп, звужується догори і йшов в стратосферу. Вчені потім сказали нам, що, за їхніми оцінками, стовп сягав 6 або 8 кілометрів завширшки біля основи і більше 2 кілометрів у верхній частині.

Поки я дивився, загіпнотизований побаченим, стовп диму змінив колір з сіро-білого на коричневий, потім на бурштиновий, а потім засяяв усіма трьома кольорами одночасно, утворивши яскраву, вируючу веселку. На мить мені здалося, що його лють вщухає, але майже відразу з вершини вирвалося щось схоже на гриб і поповзло вгору, поки не досягло висоти 18 або 20 тисяч метрів ... вся колона кипіла і тремтіла, а гриб на її вершині розповзався на всі боки, як гігантські хвилі під час океанського шторму.

Потім, абсолютно несподівано, вершина відірвалася від колони, немов обрізана гострим ножем, і рвонула ще далі вгору; наскільки далеко, я не знаю; ніхто не знав тоді і не знає зараз; цього не зрозумієш навіть по фотографіях, і жоден прилад не зміг точно все виміряти. Хтось каже, що висота склала 24 тисячі метрів, інші - що 26 тисяч, треті - що ще більше ... Після цього на вершині колони дозрів ще один гриб, поменше »117.

Спітцер чув, як хтось сказав: «Цікаво, чи не граємо ми з тим, від чого краще триматися подалі?» 118

Вид з землі був зовсім іншим і набагато більш жахливим. В епіцентрі, де температура сягала 3 тисяч градусів Цельсія, вогненна куля перетворював людей «в купки задимлених вугілля за частки секунди, а внутрішні органи просто википала» 119. Десятки тисяч загинули миттєво. Приблизно 140 тисяч померли до кінця року, а до 1950 року цифра зросла до 200 тисяч. США офіційно повідомили, що загинуло тільки 3242 японських військових. Серед жертв Хіросіми виявилося близько тисячі громадян США, головним чином японоамеріканцев другого покоління, і 23 американських військовополонених. Дехто з останніх вцілів під час вибуху, але був забитий до смерті вижили японцями. Кілька військовополонених загинули в результаті вибуху.

Поранені і обгорілі вижили зазнавали жахливі муки. «Хібакуся» (постраждалі від вибуху) порівнюють ті муки з прогулянкою по пеклі. Вулиці були заповнені нескінченною примарною процесією страшно обпалених, часто голих людей, у яких шкіра звисала з кісток. Відчайдушно потребуючи допомоги для своїх поранених тіл, розшукуючи рідних і близьких, намагаючись сховатися від насуваються пожеж, вони спотикалися об мертві тіла, що перетворилися на купи вугілля, а впавши, часто вже не вставали. Найвідоміший поет, який окреслив Хіросімському бомбу, Санкіті тоге, який помер в 1953 році у віці 37 років, написав вірш «Шосте серпня». Наведемо уривок з нього:

Хіба можна забути ту спалах?

У частку секунди тридцять тисяч перехожих зникло ...

в непроглядній пітьмі під уламками будівель

п'ятдесят тисяч криків замовкло ...

і шаленим вихором рвонулися вгору клуби жовтого диму ...

Потім розсіялася пелена: зметені будівлі, що завалилися мости,

зіпсовані трамваї, переповнені тілами,

уламки оплавлених цегли,

купи обвуглених головешок - моя Хіросіма!

Потім низки кричущих, що біжать тел,

вервечки незліченних голих тіл,

прижимающих руки до грудей,

з якої звисає лахміттям шкіра,

вкривають стегна клаптиками недогорілі ганчірок ...

Поранені і обгорілі вижили зазнавали жахливі муки. «Хібакуся» (постраждалі від вибуху) порівнюють ті муки з прогулянкою по пеклі.

Трупи, розкидані на плацу,

немов кам'яні изваянья всесильного божества Дзідзо,

оберігає від нещасть,

і натовпу, натовпу, які забили берег,

немов пов'язаних один з одним живих,

повзучих кривавої масою до плотів, не зворушеним полум'ям,

і кричущих: «Рятуйте! Рятуйте! »-

і стають поступово

під палючим рани сонцем

багряно-чорними купами трупів ...

До вечора небо гриз пожежа

і переходив від руїн до руїн,

поки не досяг руїн,

де під уламками будинку,

поховані заживо,

йшли в ніщо

моя мати і мій молодший братик ...

... Хіба можна забути тишу,

огорнула, як ватою, триста тисяч загиблих?

Хіба можна забути запалі в душу і розбили душу

білки благають очей

наших дружин і дітей,

не повернулися з тиші?! 120

[Цит. по переводу, опублікованому

в журналі «Кругозір», 1970 рік, № 7]

Ці знімки зі зведення США по стратегічних об'єктах удару, зроблені до і після бомбардування, демонструють рівень руйнувань, викликаних в місті Хіросімі атомним бомбардуванням.

Повертаючись на Тініан, члени екіпажу мовчали. Дехто втішав себе думкою про те, що бачене ними настільки жахливо, що неодмінно покладе край війні. Хвостовий стрілець літака «Великий артист» Ел Дехарт вголос пошкодував, що став свідком події, і додав: «Я не стану розповідати про це внукам. Ніколи. Не думаю, що таке варто розповідати дітям. Ні, тільки не про те, що ми бачили »121.

Трумен обідав на борту військового корабля «Огаста», який повертався в США з Потсдама, коли йому повідомили про Хіросіму. Він схопився і вигукнув: «Це найбільша подія в історії людства!» 122 Трохи пізніше він зізнався: його заява про вибух в Хіросімі було «найщасливішим» заявою, яке йому довелося робити за все життя.

Радість Трумена, про який стало відомо всім, декого збентежило. Так, два дні по тому один член Національного комітету Демократичної партії застеріг президента телеграмою: «Жоден президент США за всю нашу історію не міг дозволити собі радіти пристрою, здатного вбивати ні в чому не винних людей. Будь ласка, поясніть народу, що причина вашого тріумфу - не руйнування, а то, що руйнувань настає кінець »123.

Радянські керівники тріумфу не відчували. Розуміючи, що безглуздо застосовувати бомбу проти країни, вже і так дихаючої на ладан, вони прийшли до висновку, що справжньою мішенню був СРСР. З їх точки зору, американці хотіли прискорити капітуляцію Японії в надії заволодіти в Азії тим, що належало Радянському Союзу. Що ще сумніше, вони вирішили, що американці, застосувавши бомбу проти Хіросіми, коли в цьому не було зовсім ніякої необхідності, показали всім, що США без коливань застосують бомбу і проти СРСР, якщо той стане загрожувати їх інтересам.

Російські натяк зрозуміли. кореспондент газети Sunday Times Олександр Верт, в 1941-1948 роках жив у Москві, зауважив: «Новина [про Хіросіму] повалила всіх у вкрай пригнічений стан. З усією очевидністю стало ясно, що в політиці світових держав з'явився новий фактор, що бомба становить загрозу для Росії, і деякі російські песимісти, з якими я розмовляв в той день, похмуро помічали, що відчайдушно важка перемога над Німеччиною виявилася тепер, по суті, марною »124.

Саме необгрунтованість бомбардування часто спливає в мемуарах маршала Жукова 26 років по тому: тепер він ясно розумів її реальне призначення. Він згадує: «Тоді вже було ясно, що уряд США має намір використовувати атомну зброю для досягнення своїх імперіалістичних цілей з позиції сили. 6 і 9 серпня 1945 року ця підтвердилося на практиці. Американці без всякої на той військової необхідності скинули дві атомні бомби на мирні густонаселені японські міста Хіросіму і Нагасакі ». Інші воєначальники також були приголомшені. Син Громико, Анатолій, згадує, як батько говорив йому, що через Хіросіми «голова у наших військових пішла обертом. Настрій в Кремлі, в Генштабі було дуже нервовим, недовіра до союзників швидко росло. То тут, то там лунали пропозиції зберегти велику сухопутну армію, посилити ППО на великих територіях, щоб скоротити ймовірні втрати від атомних бомбардувань »125.

Політичні керівники, включаючи Сталіна і наркома закордонних справ Молотова, стривожилися не менш військових. Фізик Юлій Харитон згадував: «Перший атомний вибух, і особливо демонстративне застосування американцями атомної зброї в Японії, радянський уряд потлумачило як атомний шантаж проти СРСР, як загрозу розв'язання нової, ще страшнішою і спустошливої ??війни» [51]. Фізиків-ядерників кожен день викликали в Кремль зі звітами про хід досліджень. За лічені дні Сталін організував прискорену програму створення радянської бомби126.

Після подій в Хіросімі японські лідери наполегливо просили СРСР невідкладно вирішити питання про виступ в якості посередника. Вони отримали дуже чітку відповідь рано вранці 9 серпня, коли Червона армія завдала потужного удару по японським військам в Маньчжурії, Кореї, на Сахаліні і Курильських островах, не зустрівши практично ніякого опору.

Вранці 9 серпня чотири високопоставлених чиновника Міністерства закордонних справ Японії увійшли в резиденцію прем'єр-міністра Судзукі і повідомили йому погані вісті. «Те, чого ми боялися, все ж сталося», - відповів Судзукі127.

Ближче до полудня, коли Японія ще не встигла відреагувати на радянське вторгнення, США скинули плутонієву бомбу з імплозівной схемою підриву, названу «Товстун», на місто Нагасакі. Через погану видимість в районі початкової мети - міста Кокура - пілотові Чарльзу Суїні довелося переключитися на іншу мету - центр міста Нагасакі. Бомба потужністю в 21 кілотонн впала з похибкою в 3 кілометри, в районі Уракамі, і вибухнула в повітрі над найбільшим в Азії католицьким собором. 40 тисяч чоловік, включаючи приблизно 250 військових, загинули миттєво. 70 тисяч померли до кінця 1945 року, а всього в найближчі п'ять років - приблизно 140 тисяч. Спітцер зізнавався, що він та інші члени екіпажу «Великого артиста», видавши, як зникає Хіросіма, і подумати не могли, що з лиця землі буде стертий ще одне японське місто: «Не було ніякої необхідності в додаткових завданнях, додаткових бомбах, додатковому страху і додаткових смертях. Господи, та це будь-кому дурневі було ясно! »128 Телфорд Тейлор, головний обвинувач від США на Нюрнберзькому процесі, відзначав:« Можна сперечатися про правильність бомбардування Хіросіми, але я ніколи не чув жодного виправдання бомбардування Нагасакі », - остання подія він вважав військовим преступленіем129.

Японські керівники, пригнічені нападом СРСР, провели надзвичайне засідання кабінету міністрів, де і дізналися про події в Нагасакі. Однак ні це оголошення, ні хибне повідомлення міністра сухопутних військ Анами, що США мають у своєму розпорядженні сотнею атомних бомб, і наступна мета американців - Токіо, ні на йоту не наблизили учасників засідання до беззастережної капітуляції. Більшість не бачило ніякої різниці між знищенням всіх міст силами трьох сотень літаків ВПС США і тисячами бомб і знищенням одного міста однієї бомбою. Те, що США могли спалити дотла японські міста і неодмінно так і вчинять, було незаперечним фактом. Однак радянське вторгнення повністю деморалізував японських вождів. Воно довело абсолютне банкрутство як дипломатичного підходу Японії до СРСР, так і «кецуго» - стратегії відчайдушного опору американському вторгненню. Для японських керівників, що подумують про капітуляцію, атомні бомби стали додатковим аргументом «за», але ніяк не вирішальним, хоча дехто з них вчепився в нього як в зручний привід. Імператор оголосив про свою готовність здатися, прийнявши Потсдамскую декларацію, але тільки «за умови, що зазначена Декларація не містить ніякого вимоги, що зачіпає прерогативи Його Величності як суверенної правителя» 130.

Судзукі визнав, що вибирати не доводиться: він заявив, що Японія повинна здатися негайно, інакше «Радянський Союз захопить не тільки Маньчжурію, Корею, Карафуто [52], а й Хоккайдо. Це знищило б саму основу Японії. Ми повинні закінчити війну, поки США готові домовлятися »131. Як тільки рішення імператора стало очевидним, три упертих складі Великої шістки, які наполягали на трьох додаткових вимогах (самороззброєння, ніякого суду над військовими злочинцями і ніякої окупації), погодилися на капітуляцію. Таким чином, коли Червона армія швидко наближалася до самої Японії, японська верхівка вирішила здатися американцям, оскільки вважала, що ті швидше дозволять їм зберегти імператора. Вони також боялися, що просувається Червона армія викличе прокомуністична повстання в Японії, як це сталося в деяких країнах Європи.

Руїни Нагасакі, де під час атомного бомбардування миттєво загинули 40 тисяч осіб; 70 тисяч померли до кінця 1945 року, а всього в найближчі п'ять років - 140 тисяч. Телфорд Тейлор, головний обвинувач від США на Нюрнберзькому процесі, відзначав: «Можна сперечатися про правильність бомбардування Хіросіми, але я ніколи не чув жодного виправдання бомбардування Нагасакі».

Трумен і його радники зважили висунуті японцями умови капітуляції. Бирнс попередив, що збереження імператора призведе «до розп'яття президента». Стимсон заперечив: «Навіть якби питання не порушили японці, нам самим довелося б запропонувати їм залишити імператора ... щоб примусити до здачі розкидані японські армії, які не визнають ніякої іншої влади, і ... щоб уникнути повторення кровопролитних боїв на кшталт боїв за Іводзіму і Окінаву ». У щоденнику Стимсон висловив розчарування Бірнсом: «Останнім часом невігласи занадто яро виступають проти імператора ... але ж вони знають про Японію тільки те, що їм показали Гілберт і Салліван в своїй опереті" Мікадо "- як я сьогодні дізнався, оперета ця дуже цікава чином глибоко вкоренилася в умах впливових людей в Держдепартаменті »132. В результаті додаткових переговорів вони погодилися на розпливчасто сформульований пункт: «Форма правління Японії буде відповідно до Потсдамської декларацією встановлена ??вільно вираженою волею японського народу» 133.

Після війни японські вожді пояснювали капітуляцію і атомними бомбардуваннями, і радянським вторгненням. Хоча допити і проводилися окупаційними американськими властями, деякі заарештовані відводять першорядну роль радянського вторгнення, а не атомну бомбу або іншим діям США. Заступник начальника штабу сухопутних військ генерал Торасіро Кавабе заявив:

«Жахливі руйнування, які має Хіросіму, стали відомі тільки з часом ... Навпаки, вступ СРСР у війну, коли воно все ж сталося, виявилося для нас великим ударом. У повідомленнях, які надходили в Токіо, райони вторгнення описувалися як "кишать російськими". Ми випробували ще більший переляк, адже саме цього ми весь час і боялися, в фарбах уявляючи, як "величезні сили Червоної армії, що знаходяться в Європі, повертають проти нас" »134.

Адмірал Тойода висловився в тому ж ключі: «Я вважаю, що саме участь росіян у війні проти Японії, а не атомні бомби, прискорило капітуляцію». Генерал-лейтенант Суміхіса Ікеда, директор японського Управління загального планування, зізнавався: «Почувши про вступ у війну СРСР, я зрозумів, що все пропало». На пряме запитання Генштабу Військове міністерство відповіло аналогічним чином: «Радянське участь у війні стало головною причиною, по якій Японія вирішила здатися» 135. Дослідження, проведене американським Військовим міністерством в січні 1946 року, прийшло до того ж висновку, виявивши «в ході обговорення питання про капітуляцію лише окремі згадки ... про застосування США атомної бомби ... майже напевно японці здалися б після вступу Росії у війну» 136.

Помилково вважаючи, що саме бомби привели до закінчення війни, 85% американської громадськості схвалили їх застосування. Майже 23% жалкували, що японці здалися так швидко і США обмежилися лише двома атомними бомбардуваннями. Але велика частина громадськості не знала, що багато вищі військові чини США вважали бомбардування або просто зайвими з військової точки зору, або морально поганого. Начальник штабу Трумена адмірал Вільям Ліхі, який керував засіданнями Об'єднаного комітету начальників штабів, висловлювався особливо різко і називав хімічну і бактеріологічну бомбу порушенням «будь-якої християнської етики, про яку я коли-небудь чув, і всіх відомих законів війни». Він оголосив, що «японці були вже переможені і готові здатися ... Застосування цього варварського зброї в Хіросімі і Нагасакі не зробило істотного впливу на результати війни з Японією. І оскільки ми застосували зброю першими, то тим самим взяли етичні норми, властиві варварам Середньовіччя. Мене ніхто не вчив воювати так, і війну не можна виграти, вбиваючи жінок і дітей »137. У 1949 році Ліхі сердито заявив журналісту Джонатану Денієлсу: «Трумен сказав мені, що все дали згоду на її застосування ... але тільки для удару по військових цілях. Зрозуміло, потім вони пішли далі і вбили стільки жінок і дітей, скільки змогли, як і планували з самого початку »138.

Генерал Дуглас Макартур завжди стверджував, що війна закінчилася б на кілька місяців раніше, якби США змінили умови капітуляції Японії. У 1960 році він сказав колишньому президенту Гуверові, що, якби «мудра і належна державному діячеві» записка Гувера до Трумена від 30 травня 1945 року, де він наполягав на зміні умов капітуляції, була б прийнята до відома, це «дозволило б уникнути бійні в Хіросімі і Нагасакі, а також значної частини руйнувань ... від наших бомбових ударів. У тому, що японці взяли б такі умови, і з радістю, я не сумніваюся »139.

Генерал Генрі Арнольд писав: «Ми завжди вважали, що незалежно від того, є у нас атомна бомба чи ні, японці вже знаходяться на межі краху» 140. Незабаром після закінчення війни генерал Кертіс Лемей стверджував: «Навіть без атомної бомби і вступу російських під час війни Японія здалася б через два тижні». І далі: «Атомна бомба не мала ніякого відношення до закінчення війни» 141. Генерал Карл Спаатс, командувач стратегічною авіацією США на Тихому океані, писав у щоденнику через два дні після бомбардування Нагасакі: «Коли зі мною вперше обговорювали питання атомної бомби, я абсолютно не схвалював її застосування, як ніколи не схвалював повного знищення міст разом з усіма жителями »142.

Бомба: трагедія маленької людини 3 сторінка | Бомба: трагедія маленької людини 5 сторінка
загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати