Головна

БЕСІДА ШОСТА

1. А) Бесіда.
  2. БЕСІДА, ІНТЕРВ'Ю
  3. БЕСІДА ДРУГА. Про ГРОМАДЯНСЬКОЇ І МОРАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ БАТЬКІВ
  4. Бесіда про гріхопадіння
  5. Бесіда перша (Травень-червень, 1969): Що таке психіка?
  6. Бесіда п'ята (Травень-червень, 1969): Структури. Механізми асиміляції і акомодація
  7. БЕСІДА П'ЯТА. БЕРЕГИТЕ В ДУШІ ДИТИНИ ВІРУ В Високий, ИДЕАЛЬНОЕ, непорушності

Умійте берегти і шанувати, звеличувати і вдосконалити людську любов - найтонше і найкапризніша, найніжніше і найсильніше, крихке і найміцніше, наймудріше і найблагородніша багатство людського духу.

Про це багатство написані тисячі поем, складені мільйони пісень. Я хочу разом з вами, шановні батьки і матері, поглянути на ту грань любові, про яку мало говорять, - любов як вихователь дитини.

Яскравою зіркою на небосхилі моєї пам'яті назавжди залишиться спогад про життя Миколи Пилиповича - хорошого лікаря і чуйну людину. Сорок два роки працював він у великому понаддніпровському селі. Дружина Марія народила йому шістьох дітей - трьох синів і трьох дочок. Коли після складної операції приходив, бувало, Микола Пилипович, стомлений і знесилений, Марія говорила: «Лягай ось тут, в виноградній альтанці, відпочинь, немає роботи більш виснажливою, ніж твоя ...» Він, посміхаючись, відповідав: «Ні, сама важка в світі робота - це робота матері. І найважча, і сама виснажлива, і найпочесніша. Я допомагаю людям в горі, ти створюєш людству щастя, створюєш людство ».

Згадуючи життя Миколи Пилиповича, я думаю: в цьому житті виразилося багатство людського духу - людської любові. Літній світанок. Спить Марія, стомлена щоденними турботами про дітей, сплять сини і дочки. Тихо встає Микола Пилипович, щоб не розбудити дружину і дітей. Йде в сад, зрізає квітку троянди, приносить в спальню, ставить в дерев'яну вазочку на нічному столику біля ліжка дружини. Вирізав цю вазочку Микола Пилипович в перший після одруження рік, вирізав кілька місяців, коштує вона, схожа на кленовий листок ... Спить і не спить Марія, чує крізь сон обережні кроки Миколи Пилиповича і вже не може заснути від гострих запахів троянди, лежить, щаслива, з закритими очима ще з півгодини.

Так було щоранку - роки, десятиліття. Побудував Микола Пилипович маленьку теплицю - спеціально для квітів; приходив в теплицю на світанку і в люті морози, і в осінню негоду, і ранньою весною, брав ніжна квітка і ніс його дружині. Підростали один за іншим діти. І, підростаючи, вставали разом з батьком на світанку, і в вазі вже було два, потім три, потім чотири, п'ять, шість, сім кольорів ...

Помер Микола Пилипович. Розлетілися в різні куточки нашої Вітчизни сини і дочки, а мати Марія ще й сьогодні живе у великому понаддніпровському селі. І як би далеко від неї не жили сини і дочки, раз на рік приїжджають вони до матері - в день її народження; і знову в дерев'яній вазі горять сім троянд - шість від дітей і одна від батька - символічно. Ні до кого з дітей не може піти жити мати Марія, бо, давши перевагу комусь одному, смертельно образить інших.

Ось про що я думаю завжди, коли мова заходить про те, як виховувати дітей. Людська любов - могутня сила виховання. Той, хто примножує життям своєї це безцінне багатство людського духу, - той, виховуючи самого себе, виховує своїх дітей. Бо, як писав Л. Н. Толстой, суть виховання дітей полягає у вихованні самого себе. Виховання самого себе є могутній засіб впливу батьків на дітей.

Ось чому, шановний батько і шановна мати, шановні юнак і дівчина, які готуються вступити на першу сходинку сімейного життя, поговоримо сьогодні про любов - це і є розмова про святая святих виховання. Про любов людську - це необхідно ще і ще раз підкреслити, так як вона не тільки щастя, не тільки найчистіший джерело радості і людських задоволень. Вона веде до самого радісного і найприємнішого, але одночасно і до найважчого, найскладнішого і найвідповідальнішого людського обов'язку - бо цей борг вічний до шлюбу. Шлюб і його узи, писав Вольтер, або найбільше добро, або найбільше зло. Коли він добро - тоді це саме небо на землі ... Якщо ви розумієте всю складність шлюбного союзу як громадянського обов'язку, як боргу душі і тіла, розуму й ідеалу, тоді шлюб, ставши найбільшим добром, стане разом з тим і благодатним полем праці - великого, невтомної праці, а ця праця, шановні батько і мати, і називається людською любов'ю.

У тонкощах цієї праці і полягає мудрість виховання дітей. Людська любов - це не природне потяг і природний інстинкт, хоча і заснована вона на взаємному потязі протилежних статей і немислима без інстинктивного начала. Але вже через місяць після вступу в шлюб люблячі вичерпають себе, якщо до шлюбу штовхнуло тільки природне потяг, тільки інстинкт, так як це не людська любов. Людська любов - це союз душі і тіла, розуму й ідеалу, щастя і боргу.

І через все це червоною ниткою проходить праця, праця і ще раз праця - невсипущий і невпинна праця, який створює багатство людського духу в тобі самому, батько і мати.

Юнак і дівчина палко полюбили один одного. Їм радили: придивіться гарненько, дізнайтеся краще один одного. Ні, ми впевнені в своїй любові, вона - вічна. Одружилися, прожили кілька місяців, вона завагітніла, і ось молодому чоловікові попалася на очі інша дівчина, він раптом відчув, що любов до дружини немає. Ось вам ще одне розлучення, для суспільства ще одна трагедія, для людини ж, який ще не народився, горе на все життя. Чому таке буває і що робити, щоб такого не було, як потрібно виховувати молодь?

Не тільки виховувати, а й, перш за все, виховуватися - ось що важливо. У наших молодих ніякої любові і не було. Була споживча спрага задоволення, яку вони помилково прийняли за любов. У їхньому шлюбі не було головного - невсипущої праці, який по суті своїй - внесок своїх духовних сил в іншу людину, щоб ця людина була краще - духовно багатшими, щасливіше. Це головне - щасливішою. Коли молоде подружжя взаємно творять щастя, коли в буденних турботах є це найтонше і найміцніше людське багатство, то взаємна любов вічна, тоді не зможе раптово відкритися, що одна людина кращий за інший. Якщо мова йде про кохання і шлюб, то взагалі не можна робити такого порівняння - один краще, другий гірше. Кожна людина неповторна, з народженням нової людини народжується новий світ, і коли у матері народжується дитина, то вона, дружина і мати, стає в тисячу разів неповторимей в своїй красі, однак цю неповторність створюємо ми, створюємо своєю невтомною працею. Є стародавня українська мудрість: у Гарний їхав хороша, твоя дружина - це колодязь, зазирни в нього, яким ти побачиш себе, така й твоя дружина.

Найсильніше, найтонше багатство людського духу - любов - діє на дитину як музика, як чарівна краса, що полонить душу. Це багатство постійно настроює чутливу струну дитячого серця - чуйність до слова, до доброї волі, до ласки й сердечності. Той, чиє дитинство освітлено сонцем любові як невпинної праці, хто взаємно творить щастя, відрізняється винятковою чутливістю і сприйнятливістю до батьківського і материнського слова, до їхньої доброї волі, до їх повчанням і напуття, порад і застережень.

У родині Миколи Пилиповича було таке правило: коли сім'я кінчає обідати, всі діти (різниця в роках між ними була не така велика - дев'ять років) прибирають зі столу, миють посуд. Одного разу сім'я обідала у дворі, під грушею. Наймолодша, шестирічна дочка, забула про свій обов'язок. Мати докірливо похитала головою і взялася за справу, яку повинна була виконати дочка. Дівчинка заплакала, вона гостро пережила докори совісті ... Як же, виховуючи самого себе, виховувати дітей?

Якщо серед багатства синонімів, якими наша мова позначає людську любов, вибрати той, який найвиразніше передає суть любові як невтомної праці, то таким синонімом буде слово борг. Виховна сила людської любові - це краса боргу людини перед людиною. Любити означає відчувати серцем найтонші духовні потреби людини. Ось ця здатність відчувати людини серцем і передається від батька і матері дитині без будь-яких слів і пояснень, передається прикладом. Микола Пилипович не вимагав від дітей, щоб вони вставали рано вранці з ним разом і приносили материнський або, як говорили дівчинки, ранній квітка. Він не вкладав особливих зусиль в те, щоб діти бачили, як він іде в сад або в теплицю і приносить квітка. Діти спали і як би крізь сон відчували, що і для чого робить батько, які почуття він висловлює, що дають ці почуття матері. Діти вчилися вловлювати найбільше людське прагнення - прагнення до щастя. Їм хотілося йти назустріч цьому прагненню, і вони йшли, творили добро, давали матері радість.

Ранній квітка для матері - це вершина краси, багатства людського духу, створеного невтомною працею в родині Миколи Пилиповича. А до цієї вершини вели кам'янисті і тернисті стежки. Виховувати шістьох дітей - ця праця вимагав від матері великих фізичних і духовних сил. На кожному кроці діти бачили, можна сказати, серцем відчували ставлення батька до нелегкої праці матері. Дітей - як тільки вони могли зрозуміти це розумом і серцем - хвилювало не тільки те, що батько брав на себе все, що міг взяти, щоб полегшити роботу матері. Їх особливо хвилювало увагу, чуйність батька, здатність його душі відчувати, що матері нелегко, що їй потрібно допомогти. Розвиток цієї здатності і є виховання самого себе - кращий, наочний приклад, про роль якого говорив великий мудрець Л. Н. Толстой. Там, де молодий батько на очах своїх маленьких дітей невпинно розвиває цю здатність, де клопоти і турботи дружини поступово стають і його клопотами і турботами, сім'я є школою емоційного і морального виховання дітей. Здавалося, ніхто спеціально і не вчить дітей: не будьте байдужі до людей, а вони - чуйні, привітні, доброзичливі, уважні. Цю чуйність розвиває в них батьківське самовиховання.

Людська любов - це не тільки безцінне багатство людського духу. Вона разом з тим і вічно змінне багатство. Це не діамант, блиск якого не змінюється десятиліттями. Це дорогоцінний камінь, гра фарб якого змінюється з кожним роком, навіть місяцем, і найдивовижніше, що господарем і володарем цієї гри фарб стає той, кому належить цей камінь. Вмійте бути чарівником, від мудрості якого залежить велике мистецтво збереження переливів фарб дорогоцінного каменю на все життя. Від цього мистецтва залежить виховна сила вашої любові, більше того - залежить і фортеця шлюбу як союзу душі і тіла, розуму й ідеалу, щастя і боргу. Скоропреходяща пристрасть перших місяців подружньої любові, і якщо, крім цієї пристрасті, шлюб ні на чому не тримався, дорогоцінний камінь вашої любові перетвориться в вуглинку. І замість неба до вашої оселі прийде пекло, а для дітей - страждання, байдужість, невіру в людини. У доброчесну шлюбі вогонь першої пристрасті - найдорожче спогад на все життя, він як би світло, відбите новим життям, - взаємним творінням щастя, вихованням дітей. У високоморальної багаторічної любові на кожному кроці виражається людське ставлення людини до людини, і перш за все чоловіка до дружини. Людське ставлення до дружини і матері - це відношення до джерела життя, до самого життя. Бо жінка, дружина, мати - насамперед творець нового життя, і коли ця думка, цей ідеал червоною ниткою пронизує всю сімейне життя, дитина вчиться на прикладі батьків - перш за все батька - дорожити життям, ставитися до неї як до найвищої цінності, яку ні з чим не можна порівняти.

Вчити дорожити життям - ось той стовпової корінь моральної поведінки, від якого живляться гілки чуйності, сердечності, турботи про людину. Я знаю одну гарну сім'ю: чоловік - обліковець тракторної бригади, мати - доярка. Робота у матері нелегка. Кілька днів в тиждень необхідно починати робочий день на фермі о шостій годині ранку. Щоб приготувати сніданок, необхідно встати о четвертій. Чоловік не дозволяє дружині вставати так рано. О четвертій встає він, готує сніданок і обід, проводжає дружину на роботу, а потім дітей в школу.

Повертається чоловік з роботи о четвертій годині, діти вже вдома, дружини ще немає. Пообідавши, батько разом з дітьми готує вечерю. Загальна робота батька і дітей одухотворяється думкою: мамі нашої нелегко, у неї сьогодні напружений день, приготуємо смачну вечерю, зробимо все для того, щоб, повернувшись з роботи, вона могла відпочити. Робота для дітей не гра, а турбота про найдорожчу людину - матері. Найдорожчою людиною мати стає завдяки тому, що з дня на день прикладаються сили фізичні і духовні, щоб принести їй радість. Дорогим для людей стає те, у що вкладені сили душі. Якщо ви, мати, хочете бути для свого сина, своєї дочки найдорожчим в світі людиною, одухотворити їх прагненням творити радість, щастя для вас же.

Ставлення до вінця краси людської - жінки - пізнається дитячим серцем в найтонших, непомітних дрібницях. Кожен раз, коли у матері нелегкий, напружений робочий день, батько, приготувавши разом з дітьми вечерю, дістає чистий рушник і вішає його біля умивальника. Мати - найбільша трудівниця, в цьому чистому рушник - повага до її праці, до краси людської, до джерела життя.

Це і є виховання любові, виховання себе самого і дітей своєю поведінкою. Тільки там, де батько сам виховує себе, народжується дитяче самовиховання. Без яскравого прикладу батька всі розмови про самовиховання дітей залишаються порожнім звуком. Без прикладу батьків, без світла і тепла батьківської любові, вираженої у взаємній турботі і повазі, воно просто немислимо. Дитині хочеться бути хорошим лише тоді, коли він бачить ідеальне і захоплюється цим ідеальним. У цій дуже тонкій сфері виховання моральні поняття формуються тільки на основі благородних людських почуттів. А почуття дітей викликаються почуттями батьків.

Ось що розповідала моя вихованка Валя Кобзар напередодні урочистого дня закінчення школи - про найглибшому переживанні дитинства: «Мені було років сім, коли важко захворіла мама. Батько ночами сидів біля хворої. У пам'яті збереглося спогад. Прокидаюся я якось на світанку. Мати важко дихає, а батько нахилився над нею, дивиться на її обличчя, і така нестерпна печаль в його очах, такий біль і така любов, що в ту хвилину переді мною розкрилася невідома сторона людського життя - вірність. Мені здається, що я з того ранку по-справжньому полюбила батька.

Минуло десять років. Тато і мама живуть в мирі та злагоді. Вони для мене найдорожчі люди на світі. Якоїсь особливої ??любов'ю я люблю батька. Не було такого випадку, щоб я не послухала його ради або сказала йому неправду. Завжди, коли я дивлюся йому в очі, бачу невгасимий світло великої людської любові ».

Вдумайтеся, батько і мати, в ці слова. Що ми залишаємо в серцях своїх дітей - залишаємо своїми справами і словами, вчинками і почуттями? Чим ми запам'ятаємось нашим дітям, чим піднесемо себе в їх очах? Є єдина могутня духовна сила, яку ні з чим не можна порівняти, яка здатна відобразити в душах наш образ - образ справжньої людської краси. Ця сила - велике багатство людського духу - любов. Будемо ж створювати це багатство своїм життям. Є вона в наших батьківських серцях - є чим виховувати дітей.

БЕСІДА П'ЯТА. БЕРЕГИТЕ В ДУШІ ДИТИНИ ВІРУ В Високий, ИДЕАЛЬНОЕ, непорушності | БЕСІДА СЬОМА. МОРАЛЬНІ ЦІННОСТІ СІМ'Ї

В. О. Сухомлинський. батьківська педагогіка | БЕСІДА ДРУГА. Про ГРОМАДЯНСЬКОЇ І МОРАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ БАТЬКІВ | БЕСІДА ТРЕТЯ. БАЧЕННЯ ВЛАСНОГО моральне обличчя | БЕСІДА ЧЕТВЕРТА. Що підносить ВАС В ОЧАХ ВАШИХ ДІТЕЙ |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати