Головна

Аналітичні тексти з інверсійної логічної композицією

1. A) Ведические філософські тексти
  2. B) сторони докладають всіх зусиль до зняття соціальної та психологічної напруженості
  3. II. Основні методи збору соціологічної інформації, їх коротка характеристика.
  4. II. Основні фактори, що визначають державну політику в галузі забезпечення хімічної і біологічної безпеки
  5. III. Мета, основні принципи та пріоритетні напрями державної політики в галузі забезпечення хімічної і біологічної безпеки
  6. IV. Основні завдання державної політики в галузі забезпечення хімічної і біологічної безпеки
  7. N Вказану складну динамічну систему називають технологічною системою (ТС).

Коли ми складаємо схему смислової структури тексту, ми починаємо з головної думки і через тези добираємося до аналітичної оцінки. Однак реальний текст може підводити до головної думки, т. Е. Вона може з'явитися тільки в кінці. Так зазвичай будуються тексти проблемного характеру, коли викладом рухає рішення якогось питання. У цьому випадку в початок тексту виноситься це питання, потім починаються пошуки відповіді, а відповідь (головна думка) дається тільки в кінці. Як приклад розглянемо виступ В. Порус в дискусії «Культурні універсалії, наука і позанаукові знання».

Я часто запитую себе, чому, незважаючи на колосальні зусилля, витрачені на пропаганду і поширення екологічного мислення, воно так погано поширюється в сучасному світі, так погано входить в уми і серця, в практичні дії. Мабуть, тут багато причин, і та причина, про яку я хочу зараз сказати, може бути, і не головна, але все ж вона дуже важлива в світлі нашої дискусії.

Коли ми говоримо, що треба жаліти природу, треба піклуватися про те, щоб наші нащадки мали чудовий сонячний світ, в якому бігали б зайці і паслися кози, які не зникали рослини, які не висихали моря, - в цей момент в нас говорить почуття дбайливого господаря. Такі слова характерні для людини, яка турбується про збереження і примноження свого добробуту. Це раціоналізовані погляд, який не обмежує себе сьогочасної перспективою, користю, вигодою, а розглядає майбутнє з точки зору свого довгострокового участі в ньому. «Мені зараз не так уже й погано, і я хотів би, щоб моїм нащадкам було теж непогано».

Ось на такій установці грунтується псевдоекологічні погляд на природу і на місце в ній людини. Мені здається, що ставлення дбайливого господаря є абсолютно недостатнім, і це одна з причин того, що екологічне свідомість не впроваджується. Ставлення до природи, екологічну свідомість має грунтуватися на зовсім іншому принципі: мати - дитя. Природа - це мати, і я її зберігаю не тому, що вона мені буде потрібна в майбутньому, не тому, що я можу її доїти; насолоджуватися нею і т. д., а тому, що я є її частиною, я дорівнює їй в цьому сенсі, і тому, що вона в цьому сенсі вищий за мене: вона була до мене і залишиться після мене; я перебуваю в ній не для того, щоб користуватися нею, володіти нею, господарювати в ній, а для того, щоб злитися з нею і в своєму власному житті, і в житті своїх дітей і нащадків.

Потрібно усвідомити свою залежність від екології, а не використовувати екологію як інструмент для своїх господарських цілей.

Головну думку цього тексту можна сформулювати так: «Екологічна свідомість має відображати нашу включеність в природу, залежність від неї». Констатуючий тезу: «Такий зміст протистоїть псевдоекологічні свідомості». Розвиваючий тезу: «псевдоекологічні свідомість постулює нашу владу над природою», аналітична оцінка ситуації відображає її наслідок: «псевдоекологічні свідомість не здатне підняти суспільство на захист природи, зробити це може лише справжній екологічну свідомість».

Побудований текст на інверсії логічної схеми: від питання, чому екологічна свідомість так слабо проявляється в суспільстві, автор переходить до припущення, що ми невірно тлумачимо любов до природи. Тоді виникає питання, яка ж любов до природи може виявитися плідною. Відповідь на нього поміщений в кінці тексту і є головною думкою, т. Е. Тим смисловим елементом, заради якого і будується все міркування.

Науковий текст, як правило, має більш розгорнуту головну думку. Науковий виклад розкриває істотні ознаки предмета, які і включаються в головну думку. В результаті її формулювання може виявитися досить розгорнутої конструкцією. Композиція наукового тексту є логізірованной.

Аналітичні тексти з прямою логічної композицією | Дефекти смислової структури тексту

ЛОГІКА ТЕКСТУ | Мова і стиль наукової статті | організація матеріалу | кінцівка | Конструкції з чужою мовою | Логічні основи тексту | КОМПОЗИЦІЯ РУКОПИСУ | Аналіз структури. | Розробка елементів опису. | міркування |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати