Головна

Бути об'єктивним при розподілі ролей часом буває складно: режисерові нелегко позбутися полону особистих смаків, симпатій і антипатій.

1. II. ГЕНЕТИКА забарвлення і ЯКОСТІ ШЕРСТІ РІЗНИХ ПОРІД СОБАК
  2. Адаптація людини в різних екологічних нішах Землі. Хронологія адаптивних типів.
  3. Артеріальна гіпертензія при різних станах і супутніх захворюваннях
  4. Б) Структура загального курсу математики на різних щаблях освіти [7].
  5. Банк тестових завдань для підготовки до іспиту МДК 02.01 сестринський догляд при різних захворюваннях і станах Розділ: сестринський догляд в хірургії
  6. Безпека особистих відомостей користувача
  7. БУВАЄ ЧИ БЕЗКОШТОВНЕ елітарність і ДОСТУПНЕ БЕЗКОШТОВНИМ ...

Творча воля, художня чесність, принциповість режисера найбільш повно розкриваються в розподілі ролей. Молодий режисер, відстоюючи свій варіант розподілу, іноді йде на ризик. Відмовляючись від порад досвідчених режисерів, він приймає на себе велику відповідальність. І все ж треба йти на конфлікт з керівництвом, колективом, театральною громадськістю, якщо режисер впевнений в правильності прийнятого ним рішення.

На самому початку режисерської діяльності мені довелося витримати багатоденні суперечки з художнім керівником театру про те, кому грати в «Безприданниці» Огудалову. Положення було ускладнено тим, що художній керівник уже пообіцяв роль актрисі, проти якої я заперечував. Ще гірше було те, що актриса, якій доручити роль Огудаловой хотів я, від неї відхрещувалась. Відмова приступити до репетицій, до тих пір, поки не буде затверджений мій варіант розподілу, лихоманило театр. Мене вмовляли, лякали, підкуповували обіцянками в наступній постановці дати мені все, що забажаю. Я був упертий. На щастя, помилки не сталося. Після прем'єри це було визнано.

В іншому випадку, в такій же ситуації, я зазнав жорстокий провал. Задовго до прем'єри я зрозумів свою помилку, але впертість взяло верх над здоровим глуздом. Виправити помилку завадило самолюбство. Вистава довелося зняти з репертуару. Добре було йти з театру ...

Не помиляється тільки той, хто нічого не робить », - говорить народна мудрість. Але визнати помилку буває важко і звичайному смертному. Керівнику ж - особливо. Рідко який режисер вважає себе непогрішним, але визнати свої помилки боїться: береже авторитет. Сказати акторові: «Це не ви погано зіграли, а я поставив перед вами неправдиву завдання» - мало хто наважується. Помилку в розподілі ролей зазвичай режисери визнають, якщо це виглядає як визнання в надмірній довірливості, в переоцінці можливості актора. Коротше, каються в доброті, бічуют себе за надмірну любов до актора. У таких гріхах каятись неважко: не те каєшся, не те похваляєшся.

Насправді в провалі актора дуже часто винен тільки режисер. Адже, якщо роль не вийшла, якщо режисер помилився в акторі, - значить, режисер або невірно зрозумів п'єсу, або не знайшов «ключик» до артиста, або те й інше одночасно. Доброта тут ні при чому.

Часто роль не виходить не тому, що актор поганий. В інших виставах, в інших ролях він на висоті. Просто у цього актора немає якостей, які потрібні для виконання саме цієї ролі. Хто ж винен у провалі актора, який отримав роль, яка не відповідає його індивідуальним можливостям? Режисер. Навіть якщо актор цю роль випросив.

Але буває і так. Роль підходить акторові. Він може її зіграти добре. А грає погано. Тому що режисер дав йому невірне завдання. Тут провину треба поділити. Актор повинен не тільки підкорятися, а й міркувати. Однак і в цьому випадку більшу частину провини режисер зобов'язаний взяти на себе.

Буває і так, що режисер псує актора, доручаючи йому ролі одного і того ж плану, штампуючи, експлуатуючи його зовнішні дані. Вина за те, що у деяких хороших акторів творчий вік виявився коротким, лежить на режисерові. Акторові дуже важко бачити себе «зі сторони».

Але режисери не ясновидці. У режисерському справі без проб, варіантів, пошуків не обійтися. А що таке невдала проба і пошук, якщо не помилка? Ми можемо, навіть повинні помилятися на репетиціях, щоб не помилятися на виставі.

Так, чудовому актору, прославленому майстру було сказано, що доручення йому однієї ролі героїчного плану було помилкою режисури, і звільнення його від неї не слід розуміти як сумнів в творчих силах і можливостях актора. Слідом за тим як відомий артист був знятий з цієї ролі, він отримав іншу, не менш складну, але іншого плану, і зіграв її чудово.

Виправити помилку в розподілі ролей - це значить зняти актора з ролі. Зазвичай це вважається «надзвичайною подією». Актор, знятий з ролі, вважає себе зганьбленим. Сльози, істерики, скандали, всякого роду демонстрації, як правило, супроводжують більшість таких «НП».

Коли у актора «не йде» роль, щоб врятувати його, все дозволено. | Режисери, навіть дуже вольові, не бажаючи принизити актора зняттям з ролі, йдуть на угоду зі своєю творчою совістю і, зціпивши зуби, випускають його на сцену.

М. Л. Рехельс | Режисерські | Уроки, отримані від прославленого майстра сцени, і лягли в основу цієї книги про режисерську етики. | УРОКИ Леонідова | Кажуть, що Станіславський на репетиції був іноді дуже різкий, навіть грубий і в гніві був страшний. А Немирович-Данченко домагався результатів, не підвищуючи голосу. Що краще? | Ухилитися від відповіді не вдалося. | Чи можна передбачити всі ситуації, в які може потрапити режисер, і забезпечити його правилами на всі випадки життя? Звичайно ж ні. | Говорити про етику, про професійну етику режисера - значить говорити про життя в театрі. Говорити відверто. | Проблема взаємовідносин актора і режисера, режисера і колективу стільки ж естетична, скільки і етична. Розділити її можна лише умовно, тільки для зручності викладу. | К. С. Станіславський, створюючи своє вчення, назване «системою», органічною частиною якої є артистична етика, виховував новий тип художника - актора-громадянина. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати