Головна

сонце Італії

1. У цьому віці діти стають розбірливі в одязі, в виборі зачіски. Геніталії починають викликати інтерес. Багато виявляються незадоволені власною зовнішністю.
  2. Сумний, почуття, пізній, сонце
  3. Дерева і терміни сонцестояння
  4. Зимове сонцестояння.
  5. Мистецтво Італії 18 століття
  6. Мистецтво Італії XVII століття
  7. Мистецтво Італії ХVII ст ..

Я знову сидів вчора в людський у пані Елізи під нагрітим вінцем із зелених гілок ялини. Я сидів у теплій, живий, буркотливий печі і потім повертався до себе пізно вночі. Внизу, біля урвища, безшумний Збруч котив скляну темну хвилю.

Обгорілий місто - переламані колони і вкопані в землю гачки злих бабусиних мізинців - здавався мені піднятим у повітря, зручним і небувалим, як сновиденье. Голий блиск місяця лився на нього з невичерпної силою. Сира цвіль руїн цвіла, як мармур оперної лави. І я чекав потривожений душею виходу Ромео з-за хмар, атласного Ромео, співаючого про кохання, в той час як за лаштунками понурий електротехнік тримає палець на вимикачі місяця.

Блакитні дороги текли повз мене, як струмені молока, бризнувшей з багатьох грудей. Повертаючись додому, я боявся зустрічі з Сидоровим, моїм сусідом, опускається на мене ночами волохату лапу своєї туги. На щастя, в цю ніч, розтерзану молоком місяця, Сидоров не промовив ні слова. Обклавшись книгами, він писав. На столі парувала горбата свічка - зловісний багаття мрійників. Я сидів осторонь, дрімав, сни стрибали навколо мене, як кошенята. І тільки пізно вночі мене розбудив ординарець, який викликав Сидорова в штаб. Вони пішли разом. Я підбіг тоді до столу, на якому писав Сидоров, і перегорнув книги. Це був самовчитель італійської мови, зображення римського форуму і план міста Риму. План був весь розмічений хрестами і точками. Я нахилився над пописаним листом і з завмиранням серця, ламаючи пальці, прочитав чуже лист. Сидоров, який сумував вбивця, порвав на шматки рожеву вату моєї уяви і потягнув мене в коридори розсудливої ??свого безумства. Лист починався з другої сторінки, я не наважився шукати початку:

«... Пробита легеня і маленько збожеволів або, як каже Сергій, з розуму злетів. Чи не сходити ж з нього, справді, з дурня цього з розуму. Втім, хвіст набік і жарти в сторону ... Звернемося до порядку денному, друже мій Вікторія ...

Я виконав тримісячний махновський похід - обтяжлива шахрайство, і нічого більше ... І тільки Волін все ще там. Волін виряджається в апостольські ризи і дереться в Леніни від анархізму. Жахливо. А батько слухає його, погладжує пилову дріт своїх кучерів і пропускає крізь гнилі зуби мужицьку свою посмішку. І я тепер не знаю, чи є в усьому цьому не засмічена зерно анархії і втремо ми вам ваші благополучні носи, саморобні цекісти з саморобного цека, made in Харків, в саморобній столиці. Ваші сорочки-хлопці не люблять тепер згадувати гріхи анархічної їх юності і сміються над ними з висоти державної мудрості, - чорт з ними ...

А потім я потрапив в Москву. Як потрапив я в Москву? Хлопці когось ображали в сенсі реквізиційні і іншому. Я, слюнтяй, заступився. Мене розчесали - і за справу. Рана була дріб'язкова, але в Москві, ах. Вікторія, в Москві я онімів від нещасть. Кожен день госпітальні доглядальниці приносили мені крихту каші. Загнузданого благоговінням, вони тягли її на великій таці, і я зненавидів цю ударну кашу, позапланове постачання і планову Москву. У раді зустрівся потім з жменькою анархістів. Вони піжони, або напівбожевільний старички. Сунувся в Кремль до плану цієї роботи. Мене погладили по голівці і обіцяли зробити заступником, якщо виправлюся. Я не виправився. Що було далі? Далі був фронт, Конармия і солдатня, що пахне сирої кров'ю і людським прахом.

Врятуйте мене, Вікторія. Державна мудрість зводить мене з розуму, нудьга п'янить. Ви не допоможете - і я іздохну без жодного плану. Хто ж захоче, щоб працівник здох настільки неорганізовано, адже не ви, Вікторія, наречена, яка ніколи не буде дружиною. Ось і сентиментальність, ну її до распроетакой матері ...

Тепер будемо говорити справу. В армії мені нудно. Їздити верхи через рани я не можу, значить не можу і битися. Вживайте ваш вплив, Вікторія - нехай відправлять мене в Італію. Мова я вивчаю і через два місяці буду на ньому говорити. В Італії земля тліє. Багато що там готове. Бракує пари пострілів. Один з них я вчиню. Там потрібно відправити короля до праотців. Це дуже важливо. Король у них славний дядько, він грає в популярність і знімається з ручними соціалістами для відтворення в журналах сімейного читання.

У цека, в Наркоминделе ви не говорите про постріл, про королів. Вас погладять по голівці і промимрив: «романтик». Скажіть просто, - він хворий, зол, п'яний від туги, він хоче сонця Італії та бананів. Заслужив адже або, може, не заслужив? Лікуватися - і баста. А якщо немає - нехай відправлять в одеське Чека ... Воно дуже розумне і ...

Як нерозумно, як незаслужено і нерозумно пишу я, друже мій Вікторія ...

Італія увійшла в серце як мана. Думка про цю країну, ніколи не баченої, солодка мені, як ім'я жінки, як ваше ім'я, Вікторія ... »

Я прочитав лист і став вкладатися на моєму продавленому нечистому ложе, але сон не йшов. За стіною щиро плакала вагітна єврейка, їй відповідало стогнуть бурмотіння довготелесого чоловіка. Вони згадували про пограбованих речах і злобували один на одного за невдачливий. Потім, перед світанком, повернувся Сидоров. На столі задихалася догоревшая свічка. Сидоров вийняв з чобота інший недогарок і з незвичайною задумою придавив їм оплившій гніт. Наша кімната була темна, похмура, все дихало в ній нічний сирої смородом, і тільки вікно, заповнене місячним вогнем, сяяло як порятунок.

Він прийшов і сховав лист, мій томливий сусід. Сутулячись, сіл він за стіл і розкрив альбом міста Риму. Пишна книга з золотим обрізом стояла перед його оливковою невиразним обличчям. Над круглої його спиною блищали зубчасті руїни Капітолію і арена цирку, освітлена заходом. Знімок королівської сім'ї був закладений тут же, між великими глянсуватими листами. На клаптику паперу, вирване з календаря, був зображений привітний немічний король Віктор-Еммануїл зі своєю чорнявою дружиною, з наслідним принцом Умберто і цілим виводком принцес.

... І ось ніч, повна далеких і обтяжливих дзвонів, квадрат світла в сирої темряві - і в ньому мертвотне особа Сидорова, млява маска, що нависла над жовтим полум'ям свічки.

Геда

У суботні кануни мене непокоїть густа печаль спогадів. Колись в ці вечори мій дід погладжував жовтої бородою томи Ібн-Езра. Стара в мереживній наколці ворожила вузлуватими пальцями над суботньої свічкою і солодко ридала. Дитяче серце розгойдувалося в ці вечори, як кораблик на зачарованих хвилях ...

Я кружляю по Житомиру і шукаю боязкою зірки. У стародавньої синагоги, у її жовтих і байдужих стін старі євреї продають крейду, синьку, гноти, - євреї з бородами пророків, з пристрасними лахміттям на запалих грудей ...

Ось переді мною базар і смерть базару. Убита жирна душа достатку. Німі замки висять на лотках, і граніт бруківці чистий, як лисина мерця. Вона блимає і гасне - боязка зірка ...

Успіх прийшов до мене пізніше, удача прийшла перед самим заходом сонця. Лавка Гедали сховалася в наглухо закритих торгових рядах. Діккенс, де була в той вечір твоя тінь? Ти побачив би в цій крамниці старожитностей золочені туфлі і корабельні канати, старовинний компас і опудало орла, мисливський вінчестер з вигравіруваним датою «1810» і зламану каструлю.

Старий Геда походжає навколо своїх скарбів у рожевій порожнечі вечора - маленький господар в димчастих окулярах і в зеленому сюртуку до підлозі. Він потирає білі ручки, він щипає сиву бороду і, схиливши голову, слухає невидимі голоси, що злетілися до нього.

Ця лавка - як коробочка допитливого і важливого хлопчика, з якого вийде професор ботаніки. У цій крамниці є і гудзики і мертва метелик. Маленького господаря її звуть Геда. Всі пішли з базару, Гедали залишився. Він в'ється в лабіринті з глобусів, черепів і мертвих квітів, помахує строкатою мітелкою з півнячого пір'я і здуває пил з померлих квітів.

Ми сидимо на бочках з-під пива. Геда згортає і розмотує вузьку бороду. Його циліндр погойдується над нами, як чорна вежа. Тепле повітря тече повз нас. Небо змінює кольори. Ніжна кров ллється з перекинутої пляшки там, вгорі, і мене огортає легкий запах тління.

- Революція - скажімо їй «так», але хіба суботи ми скажемо «ні»? - Так починає Геда і обвиває мене шовковими ременями своїх димчастих очей. - «Так», кричу я революції, «так», кричу я їй, але вона ховається від Геда і висилає вперед тільки стрілянину ...

- У закрилися очі не входить сонце, - відповідаю я старому, - але ми розпоріть закрилися очі ...

- Поляк закрив мені очі, - шепоче старий ледь чутно. - Поляк - злий собака. Він бере єврея і вириває йому бороду, - ах, пес! І ось його б'ють, злий собаку. Це чудово, це революція! І потім той, який бив поляка, каже мені: «Віддай на облік твій грамофон, Гедали ...» - «Я люблю музику, пані», - відповідаю я революції. - «Ти не знаєш, що ти любиш, Геда, я стріляти в тебе буду, тоді ти це дізнаєшся, і я не можу не стріляти, бо я - революція ...»

- Вона не може не стріляти, Геда, - кажу я старому, - тому що вона - революція ...

- Але поляк стріляв, мій ласкавий пане, бо він - контрреволюція. Ви стріляєте тому, що ви - революція. А революція - це ж задоволення. І задоволення не любить в будинку сиріт. Добрі справи робить хороша людина. Революція - це гарна справа гарних людей. Але хороші люди не вбивають. Значить, революцію роблять злі люди. Але поляки теж злі люди. Хто ж скаже Геда, де революція і де контрреволюція? Я вчив колись талмуд, я люблю коментарі Раші і книги Маймоніда. І ще інші розуміють люди є в Житомирі. І ось ми всі, учені люди, ми падаємо на обличчя і кричимо на-голос: горе нам, де солодка революція? ..

Старий замовк. І ми побачили першу зірку, пробиває вздовж Чумацького Шляху.

- Заходить субота, - з важливістю вимовив Геда, - євреям треба в синагогу ... Пане товариш, - сказав він, встаючи, і циліндр, як чорна вежа, захитався на його голові, - привезіть в Житомир трошки хороших людей. Ай, в нашому місті недостача, ай, недостача! Привезіть добрих людей, і ми віддамо їм все грамофони. Ми не невігласи. Інтернаціонал ... ми знаємо, що таке Інтернаціонал. І я хочу Інтернаціоналу добрих людей, я хочу, щоб кожну душу взяли на облік і дали б їй пайок по першій категорії. Ось, душа, їж, будь ласка, май від життя собі на втіху. Інтернаціонал, пане товаришу, це ви не знаєте, з чим його їдять ...

- Його їдять з порохом, - відповів я старому, - і приправляють кращою кров'ю ...

І ось вона зійшла на своє крісло з синьою темряви, юна субота.

- Геда, - кажу я, - сьогодні п'ятниця і вже настав вечір. Де можна дістати єврейський коржик, єврейський склянку чаю і трошки цього відставного бога в склянці чаю? ..

- Нема, - відповідає мені Геда, навішуючи замок на свою коробочку, - немає. Є поруч харчевня, і хороші люди торгували в ній, але там вже не їдять, там плачуть ...

Він застебнув свій зелений сюртук на три кістяні гудзики. Він обмахал себе півнячими пір'ям, поплескав водиці на м'які долоні і пішов - крихітний, самотній, мрійливий, в чорному циліндрі і з великим молитовником під пахвою.

Настає субота. Геда - засновник незбутнього Інтернаціоналу - пішов в синагогу молитися.

Пан Аполек | Мій перший гусак

Ісаак Еммануїлович Бабель | Перехід через Збруч | Костел в Новограді | начальник конзапаса | Шлях до Бродів | Вчення про тачанці | смерть Долгушова | комбриг два | Сашка Христос | Життєпис Павличенко, Матвія Родіонича |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати