На головну

Складений дієслівний присудок

1. I. Вкажіть номери пропозицій, в яких присудок стоїть в групі простих часів
  2. II. Вкажіть номери пропозицій, в яких дієслово-присудок стоїть в групі тривалих часів
  3. III. Перепишіть речення і підкресліть в них присудок, переведіть, звертаючи увагу на часові форми модальних дієслів.
  4. III. Перепишіть речення і підкресліть в них присудок, переведіть, звертаючи увагу на часові форми модальних дієслів.
  5. III. Перепишіть речення і підкресліть в них присудок; переведіть, звертаючи увагу на часові форми модальних дієслів.
  6. III. Вкажіть номери пропозицій, в яких дієслово-присудок стоїть в групі завершених часів
  7. IV. Вкажіть номери пропозицій, в яких присудок стоїть в групі завершено-тривалих часів

Основний компонент складеного дієслівного присудка завжди представлений формою інфінітива полнозначного дієслова, дієслівного фразеологізму або описового дієслівно-іменного обороту. Форми складеного дієслівного присудка розрізняються виразом допоміжного компонента.

Допоміжний компонент лексично неполнозначен. У складі присудка він висловлює не дія, а оцінку основного дії, позначеної інфінітивом [Брати продовжували говорити; Я хочу відпочити (Пор .: Народ продовжує боротьбу; Я хочу молока - Відмінюється дієслова позначають дії)]. Допоміжний компонент складеного дієслівного присудка виражає не тільки загальні граматичні значення способу, часу, особи, а й додаткові значення - фазовий або модальне.

Фазового значення виражається відмінюється дієсловами, що вказують на початок, продовження або кінець дії (Почати, продовжувати, закінчити, перестати, припинити, кинути та ін.). Ці дієслова позначають спосіб перебігу дії, вираженого основним компонентом. Інфінітив основного компонента використовується тільки в формі недоконаного виду, тому видове значення конструкції складеного дієслівного присудка створюється допоміжним дієсловом; наприклад: Перед грозою риба переставала клювати(Пауст.); командувач перестав ходитипо містку (Пауст.).

Модальне значення - це оцінка дії з боку суб'єкта. Воно виражається відмінюється допоміжними дієсловами (Могти, хотіти, готуватися, прагнути і ін.), дієслівними фразеологізмами або описовими дієслівно-іменними оборотами (Поставити собі за мету, горіти бажанням, мати честь, мати намір, дати обіцянку, мати звичку та ін.), а також аналітичними поєднаннями коротких прикметників, дієприкметників, іменників, прислівників зі відмінюється формами зв'язок (був - повинен, готовий, здатний, змушений, майстер, в стані та ін.); наприклад: Я звик дивитисяна таких людей, як на пересічних і звичайних (М. Г.); Він начебто задався метою налякати, здивувати і розсмішитишановану публіку (КУПР.) <...>.

У допоміжному компоненті присудка виражаються такі види модальних значень: повинність (Я повинен виїхати негайно), можливість [Коля не міг би розповісти цей сон (Пауст.)], Волевиявлення [Явирішив розправитися зі шпигуном одноосібно і негайно (М. Г.)], суб'єктивно-емоційна оцінка [Софія Миколаївна по своїй палкій і пристрасної природі не любила відкладати справи в довгий ящик(С. Аксаков)], оцінка звичаєвості дії [Так з дитинства Кипренский звик мріяти(Пауст.)].

Складений дієслівний присудок може мати ускладнену форму, в якій виражаються два граматичних значення фазового або модального типу. В цьому випадку допоміжний компонент містить два дієслова або відповідних поєднання - один в відмінюється формі, інший в інфінітиві; наприклад: Шубін хотів почати працювати,але глина кришилася (Т.) <...>. В ускладнених формах складеного дієслівного присудка крім інфінітива основного дієслова вживається (один або кілька) інфінітив допоміжного дієслова (Змушений був кинути намагатися встати, повинно було вирішитися почати працювати і т.п.).

Потрібно підкреслити, що не будь-яке поєднання відмінюється дієслова і інфінітива є складене дієслівне присудок. Так, не є присудком поєднання відмінюється дієслова з об'єктним інфінітивом [Я попросив брата закрити вікно - Дія, позначене в інфінітиві, відноситься до іншого суб'єкта (попросив я, а закриє брат), інфінітив виконує функцію доповнення при простому глагольном присудок]; не входить в складений присудок цільової інфінітив при дієсловах руху (Ми поїхали відпочити), він є обставиною при простому глагольном присудок.

ПРОПОЗИЦІЇ З непросто (складеного) присудок | Складений іменний присудок

Лекант П. А. Синтаксис простого пропозиції в сучасному російській мові. М., 1974. С. 67-110. | Читача-ПОДЛЕЖАЩНИЕ ПРОПОЗИЦІЇ | Підмет, представлене окремим словом | Підмет, представлене словосполученням | Інфінітивна-ПОДЛЕЖАЩНИЕ ПРОПОЗИЦІЇ | Структурні типи інфінітівного підлягає | Інфінітивна-подлежащних пропозицій | Розрізняти форми присудок | ПРОПОЗИЦІЇ З простому присудок |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати